beslissing derde fase aadhuisbouw uitgesteld louwplan van 23 miljoen voor Van den Berghstiehting Renovatie toegang Bos van Krantz kost kwart miljoen Actievere aanpak werkloosheid in Oegstgeest Meteosat-beelden bij VW-Noordwijk rouwen Jllen rouwen Sbsidie ithouden Minder overnachtingen via WV-Noordwijkerhout Wellicht markt in Valkenburg Ripens omgeving tteidóc Qowtard DONDERDAG 11 APRIL 1985PAGINA 15 AlAN UUR IN néST OPGESLOTEN JSGOM Een 49-jarige bewoner van de Vin- van Goghsingel in Hiïlegom heeft gistermid- -rfen uur lang in een kast in zijn woning opge- h3 gezeten. Even daarvoor was er een man aan j%r gekomen, die aan de bewoner vroeg of hij s' mocht bellen omdat hij autopech had. Toen er<Woner de man binnenliet bedreigde deze hem mo$en stiletto. De overvaller wilde geld en waar bieren. Toen de bewoner van het huis daar e ^Tvoor voelde sloot de overvaller de man op in an^jast. Daarna heeft de man het huis doorzocht, waarschijnlijk niets meegenomen. Een ken- :eft de man uiteindelijk bevrijd. Van de over heeft de politie een goed signalement gekre- kend is verder dat de overvaller ook elders Vincent van Goghsingel geprobeerd heeft •en smoesje woningen binnen te dringen. evafdit mislukte. rdwi Meisje (6) aangerand KATWIJK Een 6-jarig meisje uit Katwijk is gister middag op de Sluisweg onzede lijk betast door een onbekende man. De man benaderde het meisje met ontbloot onderlijf. De dader maakte zich uit de voeten toen het meisje naar huis toe vluchtte. N oordwijkerhout wil ook corso NOORDWIJKERHOUT De VV V-Noord wijkerhout doet alweer verwoede pogin gen om het Bloemencorso van de Bollenstreek door die gemeente te laten rijden. Vorig jaar mislukten de po gingen om dit al dit jaar te laten gebeuren. De VVV in Noordwijkerhout geeft de moed echter niet op. Inmid dels heeft het bestuur al weer twee besprekingen met het corso-comité achter de rug om de bloemenwagens in 1986 door Noordwijker hout te laten rijden. NOORDWIJK VV V-directeur W. Rovers uit Noordwijk is driftig aan het proberen weer een verbin ding te krijgen met de weersateliet Meteosat. Vorig jaar hingen er in april, ter gelegenheid van het jubile um van de Europese ruimtevaartorganisatie EISA in het VV V-kantoor aan De Grent schermen waarop de beelden van deze sateliet waren te zien Rovers heeft nu contact met de Nederlandse vestiging afdeling van ESA, ESTEC in Noordwijk. De VV V-directeur wil en kele maanden lang de beelden van de Meteosat laten uitzenden vanuit zijn kantoor. De jubileumstunt van vorig jaar blijkt namelijk zeer goed te zijn aangeslagen bij het publiek. Niet alleen kon men bij het VVV-kan- toor zien wanneer het hoog en laag water zou worden, maar ook wat voor weer het die dag zou worden. Het is de bedoeling dat de toeristen dat nu de zomermaan den elke dag kunnen zien. Burgemeester op de radio LEIDERDORP Burgemeester M.A. van der Have van Leiderdorp is donderdag 25 april tussen drie en vier uur op de radio te beluisteren. Dan zendt de A VRO namelijk op Hilversum II het programma „De bur gemeester verjaart" uit. De AVRO maakt dinsdag 16 april opnamen voor dit pro gramma in de Muzenhof. Op dinsdag avond zal eerst Thérèse Steinmetz optre den van acht tot negen uur, begeleid door het Roemeens orkest van Andrei Sherban. Na een pauze van een half uur zullen dan vanaf half tien de opnamen beginnen on der leiding van Gerrit den Braber. Korte gesprekken met de burgemeester zullen afgewisseld worden met de optredens van enkele artiesten, waaronder Leiderdorpse. Woonboten krijgen riolering KATWIJK Dertien woonboten die liggen in het additioneel kanaal ter hoogte van de Tolhuisstraat zullen worden aangesloten op de gemeentelijke riole ring. De kosten die hiermee gemoeid zijn. een bedrag van 133.000 gulden, zullen in het kader van de „ver fijningsregeling rioleringen" voor 100 procent door het rijk worden vergoed. Wel betalen de bewoners een geringe eigen bijdrage van 600 gulden die voor namelijk bedoeld is om de onkosten te bestrijden die de dienst openbare werken maakt voor het verkrij gen van vergunningen en de begeleiding van het werk. De woonboten lozen momenteel nog direct op het water en met name het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft zich daarom verheugd getoond dat er stappen worden ondernomen om het gemeentelijk ri ool door te trekken. Hiermee komt een einde aan de verontreiniging van het oppervlaktewater ter plaat se. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare werken is gistermiddag met de plannen akkoord gegaan. )RDWIJK Het en de PvdA willen beslissing over de 'je fase van de raad- bouw in Noordwijk illen tot augustus, j wordt pas duidelijk J de gemeente vorig [heeft overgehouden „huishoudgeld". jis belangrijk om te want die derde fase tieuwbouw op de van drie panden Ie Voorstraat: slijterij, ier en bank kost /P schatting drie mil- gulden. Overigens g t de eerste paal voor |J 1 van de nieuwbouw vleugel aanbouwen het bestaande raad- i vrijdag 19 april om vier uur 's middags door burgemeester mr. J.M. Bonnike geslagen. Op tafel lag gisteravond bij de gemeentelijke commissie voor financiën de overweging om de derde fase direct na fase 2 (renovatie van het huidige raadhuis) uit te voeren. Alleen de VVD-fractie toonde bij monde van K. Smit voldoende vertrouwen in de financiële toekomst van de gemeente om op de overweging nu al te zeg gen: „doen". PPR/PSP-woordvoerder Plug was er totaal tegen. Hij vindt dat de bestaande panden maar aangepast moeten worden voor de 800.000 gulden die daarvoor nodig is. „Als reno vatie kan, geen nieuwbouw", aldus Plug. Wethouder P.G.T. Warmer dam is zelf voorstander van beslissen in augustus, wanneer de meerjarenbegroting voor de periode 1986-1989 is opgesteld. „Dan kun je beoordelen of je de financiële last kunt dra gen". Overigens is er al 1,2 miljoen gulden van de beno digde drie gevonden. Die kun nen onttrokken worden aan de (saldi)reserves van de ge meente. Verder is de afdeling financiën bezig te onderzoe ken welke andere fondsen zouden kunnen worden aange sproken. Daarbij wordt ge dacht aan het fonds Stadsuit leg waaruit 250.000 gulden op genomen kan worden. Aan vankelijk was overigens gere kend op 2,6 miljoen gulden voor de derde fase, maar nu blijkt de gemeente al acht ton tekort te komen op fase twee voor de beide eerste fasen is op 28 augustus vorig jaar in to taal al 6,6 miljoen gulden door de raad beschikbaar gesteld en in één stroom doorbouwen maakt dat iets goedkoper zodat het totaal benodigde bedrag 3.035.000 gulden is. Mevrouw J.J. Voorham (PvdA) wil eerst financiële duidelijkheid, vooral ook over de „inkomsten" die deze ope ratie met zich meebrengt. Daaronder valt bijvoorbeeld het afstoten van de panden aan de Gooweg en eventueel in de toekomst ook het ge bouw Sartorius. „Wij willen geen loodzware lasten naar de toekomst schuiven, zodat we na bijvoorbeeld het jaar 2013 nog steeds moeten betalen. Het moet betaalbaar zijn". CDA- woordvoerder J. Willms schaarde zich geheel achter die zienswijze. VVD-spreker Smit stelde echter dat de ge meente bijvoorbeeld al jaren geld op de rekening over houdt, dat geput kan worden uit de algemene reserve die steeds maar groeit en hij bracht ook het nieuwe fonds Stads- en Dorpsvernieuwing als financieringsbron ter spra ke. Al deze zaken zijn echter nog niet duidelijk en daarom adviseerde wethouder War merdam dan ook een besluit uit te stellen tot augustus. „Het voorbereidingskrediet voor de derde fase is pas in september nodig", zo stelde hij de raads leden gerust. Als dan dat krediet, groot 100.000 gulden, beschikbaar is gesteld, hoeft pas in februari 1986 het groene licht voor de rest van het benodigde bedrag te worden gegeven. Een andere mogelijkheid is echter dat meteen in augustus het hele bedrag beschikbaar wordt gesteld. Het terrein kan dan in december van dat jaar nog bouwrijp worden gemaakt en de bouw kan dan in juli 1986, aansluitend aan de eerste twee fasen, worden gestart. Bambi in Dierenpark In Dierenpark Wassenaar is onlangs een gespikkeld hertje geboren en de naam Bambi ligt dan al gauw voor de hand. Deze Bambi is een Axis-hertje, een soort die oorspronkelijk uit India afkomstig is. Het is tevens de enige soort die ook in de winter de witte stippels op de vacht behoudt. Alle andere soorten hebben namelijk een zogenaamd winterkleed en zijn dan egaal donkerbruin. RDWIJK De (r. W. van den Berg- hting in Noordwijk tefe; een serie bouwplan- genDp stapel staan waar- ndein totaal ruim 23 mil- ïlden is gemoeid. provinciaal bestuur Zuid-Holland is ge- eegd garant te staan voor een geldlening ter hoogte van dat bedrag. Provinciale Staten beslui ten donderdag 18 april of ze aan dat verzoek tege moet komen. In totaal gaat het om zes pro jecten van deze zwakzinnige ninrichting. De grooféte hap van de 23.252.170 gulden wordt opgeslokt door een soci aal en activiteitencentrum dat 11,3 miljoen gulden kost. Voor de rest gaat het om nieuw bouw ten behoeve van de be woners. Vervangende nieuwbouw is nodig voor 138 bewoners op het eigen terrein, 18 bewoners zouden moeten worden onder gebracht in te bouwen socio- woningen in Katwijk, een even groot aantal in Noord wijk en op een nog nader te bepalen plaats moet ook ver vangende nieuwbouw in de vorm van socio-woningen voor nog eens 26 bewoners worden gerealiseerd. Tot slot is ruim 90.000 gulden nodig voor aanpassingen aan de be staande paviljoens. De Van den Berghstiehting is van plan geleidelijk de capaci teit te verlagen van 1035 naar 800 plaatsen. Die verminde ring moet in het jaar 2000 zijn gerealiseerd. Een van de ma nieren om het aantal plaatsen terug te brengen is het op gang brengen van de doorstroming van daarvoor geschikte pupil len naar gezinsvervangende tehuizen. Inmiddels is dat mo gelijk geworden voor 44 bewo ners. Omdat er in de provincie een tekort aan inrichtings plaatsen bestaat, zullen niet al die 44 vrijkomende plaatsen komen te vervallen. 22 zullen er worden herbezet. Verder wil men de massaliteit van het inrichting tegengaan door daarvoor geschikte pupil len zo veel mogelijk van het inrichtingsterrein over te plaatsen naar kleinschalige, meer in de samenleving geïn tegreerde woonvormen als de socio-woningen die gesitueerd worden in een doorsnee-woon wijk. De bewoners van deze speciale woningen zullen wel voortdurend aangewezen blij ven op de centrale voorzienin gen van de inrichting, bijvoor beeld voor de dagopvang. De Van den Berghstiehting heeft inmiddels al 61 bewoners overgeplaatst naar kleinschali ge niet-terreingebonden woon voorzieningen Nu wil de stichting er nog eens 62 over plaatsen. col feij f d E De gemeente van Lisse heeft gis- bnd de subsidie-aan- iwen bellen vrou- fniet gehonoreerd, ging de raad akkoord let verlenen van 1600 DENn subsidie aan de /an ting Telefonische >lantlienst Leiden, egin dhu|een wert* gesteld dat Brkzaamheden van de gjnische Hulpdienst en taal van werkgroep ïgon!wen bellen vrouwen" an j overlappen. Een be- oninjk voordeel van de i Stichting is dat zij 24 ïr dag bereikbaar is, al- eidii raadsleden. jaa(er Prins (PPP) stelde eginlOOO gulden startsubsi- 9ud«n de werkgroep „Vrou- /an lellen vrouwen" te ver- n3nk voorstel werd al- ls"Dloor de kleine progres- "If.bartijen in de gemeen ^Hgesteund P^eedschappen len D bij gem de ittJK Een werkbusje zienfen bouwbedrijf is maan- finitfcht opengebroken en •t is een groot aantal ge- erd happen ter waarde van n kelkend gulden gestolen, imeif wagen, die geparkeerd vofcan De Bries in Katwijk, e binder meer een elektri- mwY^ischaar, een boortol, rd zfkelzaag en een slijpma- liggff ontvreemd. De totale en ft van de goederen be- minj vijfduizend gulden. De renovatiewerkzaamheden aan het „Witte bruggetje" zijn in volle gang. WARMOND De twee ingangen van het park rond het Huis te War mond worden momen teel gerenoveerd. Dank zij subsidies van provin cie en rijk is de Stichting Zuid Hollands Land schap in staat de renova tie die 250.000 gaat kos ten, uit te laten voeren. Het toegangshek aan de He renwegzijde van „Het Bos van Krantz" zoals het park genoemd wordt wordt geheel in de oorspronkelijke staat teruggebracht zodat het ook weer daadwerkelijk gesloten en geopend kan worden het geen een groot aantal jaren niet meer mogelijk was. De pilaren worden gedeeltelijk gerenoveerd en voor een deel vervangen evenals dat met de stenen van de damwan- den gebeurt. Het metselwerk was aangetast en brokkelde steeds meer af. Met oude ste nen van sloopwerken wor den de muurtjes weer zo op gemetseld dat er ook weer wat begroeiing op kan plaats vinden net als voorheen. De aannemer Huurman uit Delft is gespecialiseerd in renova tie van dit soort werken en gaat uiterst voorzichtig te werk. De vergane stenen aan de kant van de Burgem. Kete laarstraat worden onder wa ter vervangen door nieuwe, maar wat maar enigszins zichtbaar is wordt opgemet seld met oude stenen. Aan- vankeljk was het de bedoe ling om net als vroeger op de zandlaag de bruggehoofden op te bouwen. Dat bleek ech ter niet mogelijk omdat er in de loop der tijden nogal flink is gebaggerd in de omgeving en de zandlaag daardoor wegloopt. Om te voorkomen dat binnen enkele jaren de bruggehoof den naar elkaar toezakken besloot de aannemer in over leg met de architect palen te slaan en daarop een beton nen funderingsbalk aan te brengen. Daardoor kost de renovatie wat meer tijd dan aanvankelijk was gepland. Toch hoopt de aannemer het werk voor 24 mei te kunnen opleveren zodat mevr. Dal- huisen (wnd. burgemeester) die dag volgens afspraak de brug in gebruik kan nemen. Het bruggetje wordt overi gens een exacte kopie van het oorspronkelijke „witte bruggetje' wat honderd jaar dienst heeft gedaan. OEGSTGEEST Er zijn plannen in Oegstgeest om een werkgroep op te rich ten ter bestrijding van de werkloosheid. Een voor stel daartoe werd gister avond in de raadscommis sie onderwijs en welzijn gedaan door het college van B en W. Het voorstel vloeit voort uit een notitie van de VVD over werkloosheidsbestrijding. De leden van de raadscommissie zagen het voorstel niet direct „zitten" temeer omdat er in het verleden al initiatieven ontplooid zijn. De resultaten daarvan waren niet bijzonder succesvol. „Ik voel niet zoveel voor een werkgroep, het is een soort van waterhoofdconstructie". Mevrouw De Vroomen (CDA) sprak haar voorkeur uit voor een voorwaardenscheppend beleid, zoals het maken van gunstige regelingen voor dege nen die iets willen onderne men. De socialist Haasnoot plaatste eveneens enkele vraagtekens. „Ik heb moeilijkheden met de werkgroep omdat de mogelijk heden te gering zijn". Me vrouw Hajonides (VVD) stelde dat een goed stukje vrijetijds- beleid van de gemeente bij ou deren veel pijn kan wegne men. Zij stelde dat een werk groep, zo deze mocht komen, meer actief en minder tech nisch moet bezig zijn. En in mei met het werk moet star ten. Uiteindelijk neigde men toch naar het instellen van een werkgroep stimulering werk gelegenheid, waarin twee raadsleden, twee werklozen, twee werkgevers en een me dewerker van sociale zaken in vertegenwoordigd zijn. Wet houder Blom de Koek van Leeuwen: „De werkgroep krijgt de bestaande regelingen op het gebied van werkloos heidsbestrijding mee, onder zoekt de werkgelegenheid in Oegstgeest. treedt stimulerend op en komt eens in de twee maanden met een voortgangs rapportage". De commissie had er vrede mee, maar wel aarzelend. NOORDWIJKERHOUT De VVV-Noordwijkerhout heeft het afgelopen jaar per telefoon 4597 en mondeling 9014 inlichtingen verstrekt. Dit staat te lezen in het jaarverslag van de VVV. Gemiddeld komt dat neer op 31 mondelinge en 16 telefonische contacten op een dag. Het drukst had de VVV het in juli en april. De stilste maand was december. De meeste vragen werden vorig jaar op Goede Vrijdag beantwoord: 180 mondeling aan de balie en 70 telefonisch. Het aantal logies-bemiddelingen is in 1984 ten opzichte van het jaar ervoor gedaald. Toen waren het er 5.165 en in '84 ruim 1300 minder: 3.811. Het aantal boekingen via de bussen bleef onge veer gelijk en daaruit wordt geconcludeerd dat het aantal reser veringen voor overnachtingen via de balie sterk .s gedaald, met bijna 50 procent. De slechte zomer wordt oaarvoor als de schul dige aangewezen, maar een andere oorzaak is volgens de VVV- Noordwijkerhout de teruglopende vraag naar bedden bij parti culieren. Met name Duitse gasten blijken voor een langer ver blijf toch meer comfort en privacy te willen hebben dan men in particuliere kamers kan bieden. VALKENBURG De Mid denstandsvereniging in Val kenburg komt langzamerhand weer in actie na enige jaren op non-actief te hebben gestaan. Drie jaar geleden is de vereni ging voor het laatst actief ge weest met het verzorgen van de Sint-Nicolaas-actie. De laat ste twee jaar is deze actie ver zorgd door de plaatselijke Oranie-vereniging „Wilhelmi- na". hoewel de Middenstands- vereniging wel de kosten voor haar rekening nam. Toch zijn verschillende mid denstanders ervan overtuigd dat hun nog bestaande vereni ging door het houden van meer activiteiten in een be hoefte voorziet. Mevrouw N.J.C. Bol-Pas en de heer D. Doldersum willen hier wat aan gaan doen. Zij hebben de middenstanders uitgenodigd om vanavond om half negen in de kerkzaal van de her vormde gemeente, bijeen te komen om van gedachte te wisselen en ideeën over even tuele activiteiten uit te wer ken. Zo wil men in Valken burg komen tot oprichting van een wekelijkse of maandelijk se markt. Oud-gemeente ontvanger overleden VOORSCHOTEN Veel Voorschotenaren namen giste ren in de St. Laurentiuskerk afscheid van de deze week overleden oud-gemeente ont vanger mevrouw M. S. J. van Geest, die op 93-jarige leeftijd tijdens de paasdagen overleed. In 1946 werd mevrouw M. van Geest benoemd tot gemeente ontvanger van de gemeente Voorschoten. In die jaren na die van gemeentesecretaris de belangrijkste functie. Me vrouw Van Geest was de eer ste vrouwelijke gemeente-ont vanger van Nederland. Zij maaKte zich in het dorp ge liefd vooral bij de minaer draagkrachtigen Hoewel zij tot taak had om te zorgen, dat alle betalingen binnen kwa men en die kwamen ook in derdaad binnen, maakte zij ge bruik van haar vrijheid om ook voor die tijd „ongekende" gespreide betalingen van de gemeentelijke penningen mo gelijk te maken In 1957 ging zij op 65-jarige leeftijd met pensioen Tot voor enige maanaen leefde zij zelf standig in haar huis aan de Leidseweg. Door het bereiken van de hoge ouderdom van 93 jaar. heeft zij de laatste jaren vrijwel in vergetelheid door gebracht 2ij werd gisteren na de Eucha ristieviering in de Laurentius kerk begraven in het familie graf op de R -K Begraafplaats aan ae Kerkhoflaan te Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15