kidóe Sou/tont eiden overweegt beperkt •akket televisiezenders Melkunie blijft open als depot STAD OMGEVING Die Wenzelsbibel" niet van echt te onderscheiden Eerste certificaten Open Universiteit uitgereikt eids echtpaar licht sociale enst voor 216.000 gulden op Onderzoek vervuilde Zijloever deze maand Bollenstreek alleen nederland I en IImogelijk W DONDERDAG 11 APRIL 1985 PAGINA 1 li ^^40-jarige ex-vrouw hebben de ge- atelijke sociale dienst (GSD) van Lei voor ruim 216.000 gulden opgelicht. Een 42-jarige Leidenaar en gekocht van junks. De auto van de man werd eerst door justitie en later door de belastingen in beslag genomen. De Leide naar betaalde geen belastingen en pre- kreeg sinds 1977 ten onrechte mies over zÜn inkomen. Zijn Mercedes is Litkering. de vrouw werd sinds 1982 door de belastingdienst openbaar ver- tsteund door de GSD. Het echtpaar kocht en bracht 41.500 gulden op. Het ge- Ün dat jaar gescheiden, maar leefde z'n leefde op ruime voet. Zo werd on- - - langs een caravan van 35.000 gulden ge kocht en contant betaald en kreeg de dochter des huizes een auto cadeau. De Leidenaar heeft ruim 160.000 gulden aan uitkeringen ontvangen, de vrouw 55.000 auto werden spullen gevonden die gulden. Volgens de politie is dit nog maar ^ïstig waren van diefstal. Hij had ze een bescheiden schatting. i woning verder. De man was actief joppelbaas, handelaar in auto's, de len sieraden en als heler. Iverd op 13 maart aangehouden. In Voning aan de Haarlemmerweg en Juwelier Hoogstraat opnieuw bestolen LEIDEN Uit een juweliers- zaak aan de Hoogstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag een plateau met 40 trouwringen gestolen. Het plateau lag op de eerste etage. Met een steen is een ruit op die etage ingegooid en de dieven hebben waarschijnlijk van een ladder gebruik ge maakt om de ringen te pakken. De waarde van de buit is niet bekend. De juwelier is al enke le malen eerder het slachtoffer geworden van inbraken. Straatverlichting ging te laat branden LEIDEN De straatver lichting in Leiden en direc te omgeving is gisteravond een uur te laat gaan bran den. De oorzaak was een storing in de toonfrequen- tieregeling. In plaats van half negen werden de stra ten daardoor pas vanaf half tien verlicht. Voor zover bekend heeft dat geen pro blemen opgeleverd. Bij de Leidse politie zijn in ieder geval geen klachten bin nengekomen. Schilderijen gestolen LEIDEN Uit het Van Eijsingahuis aan de Rijnsburgerweg zijn vijf schil derijen met een totale waarde van 6000 gulden gestolen. De kunstwer ken moeten op een wat onopvallend plekje hebben gehangen want de diefstal kan gepleegd zijn tussen 1 ja nuari 1978 en 10 april 1985. Slagaderlijke bloeding LEIDEN Een 19-jarig Leids meisje moest gistermiddag rond twee uur met een slagaderlijke bloeding aan haar rechterarm naar het AZL worden gebracht. Zij was op het Jac. Urlusplantsoen door een ruit gevallen. LEIDEN/DEN HAAG In opdracht van de provincie Zuid- Holland wordt nog deze maand begonnen met een nader onder zoek naar de vervuiling van de Zijloever. Dit onderzoek is een vervolg op het zogenaamde eerste oriënterende onderzoek dat al door provincie en gemeente op het terrein is gehouden. Uit dat eerste onderzoek van het terrein bleek dat vooral olie- en teerprodukten, afkomstig van onder meer de voormalige scheepswerf en een autosloperij, in de grond zitten. Het nader onderzoek moet een duidelijkere indruk geven van de mate van vervuiling van het terrein en zal met het oog op de woning bouwplannen voor het terrein in gedeelten worden uitgevoerd. Begonnen wordt met het gedeelte van het terrein van de voor malige scheepswerf Boot. Het onderzoek bestaat uit het plaatsen van peilbuizen en het nemen van grond- en grondwatermon sters. Wanneer resultaten van het onderzoek bekend zijn, zal be keken worden op welke manier de vervuilde stoffen eventueel uit de grond verwijderd kunnen worden. IIDEN De gemeente Lei- gaat op korte termijn be- ijken of abonnees op de ka- iltelevisie toch de mogelijk- iid geboden kan worden al- in voor de zenders Neder- -ind I en II te kiezen. Tot dus- er wees Leiden een dergelijke ?rvice aan de abonnees af, om- at de kosten voor het plaatsen an de zogenaamde filters, die ïervoor noodzakelijk zijn, te oog zouden worden. en woordvoerder van de ge- ieente Leiden zegt een en ander in een reactie op een mededeling van kabelexploitant Casema, dat de bewoners van de Bollenstreek binnenkort tegen een lagere prijs een abonnement op een sterk gere duceerde zenderpakket kunnen nemen. Volgens de Leidse woord voerder zal met name onderzocht moeten worden wat de financiële gevolgen 'voor de exploitatie van het kabelnet in Leiden zullen zijn. Casema liet gisteren weten dat voor 9,65 gulden per maand in de Bollenstreek voortaan een abonne ment kan worden genomen op een pakket dat bestaat uit Nederland I en II en op alle radiozenders, die via de FM-kanaal worden doorge geven. Een compleet kabelabonne ment kost nu 19,65. Degene in de Bollenstreek aie voor een dergelijk klein pakket kiest, dient wel een eenmalige bijdrage van 75 gulden te betalen. De Casema vraagt dit bedrag als een vergoeding voor het plaatsen van een filter, dat de bui tenlandse televisiezenders bij de abonnee die voor het beperkte pakket kiest, van de kabel moet halen. De abonnee die voor het be perkte pakket kiest, heeft de kos ten van het filter er dus binnen een jaar uit. Volgens woordvoeder G. Lieverse van Casema verwacht men dat in I de Bollenstreek een paar honderd j abonnees van het filter gebruik 3 zullen maken. Casema heeft pas ij besloten tot het aanbieden van de j filters, nadat daar nadrukkelijk j vanuit de Bollenstreek om was ge- j vraagd. „We zijn er niet echt blij mee, omdat het derving van in komsten betekent", aldus Lieverse. Casema hoopt dat het aanbieden van het beperkte pakket er toe zal leiden dat degenen, die nu geen abonnement op de kabel hebben omdat ze geen belangstelling heb ben voor alle buitenlandse zenders, alsnog tot een abonnement zullen besluiten. una ^%eer J. Vermande uit 'stgeest spreekt woens- O(gvonci 17 april over in het Rijksherbari- aan de Schelpenkade Vermande bracht in een bezoek aan Chi- ..yDeze door de afdeling .Kijken van de Koninklij ke Maatschappij Tuinbouw Plantkunde georgani- 'de bijeenkomst begint \cht uur. OM lede. regionaal bureau voor Werlening bij zwan- chap en alleenstaand \rschap, het FIOM, lit dinsdag 16 april tus- tien en twaalf uur in gebouw aan de Lange- m 61 een informatie- iend over vakantiemo- k bh eden voor alleen - 1 tide ouders met hun A leren. Behalve allerlei A ermateriaal zal om- half elf iemand- de Stichting Zon en he id informatie geven goedkope vakantie- èlijkheden. Toegang P- tuwencursus itichting werkgelegen- 1 Leiden start donder- 18 april met de vijf de cursus Vrouwen en een eigen bedrijf", 'essen worden op don- 'agochtend van half tot twaalf uur gege- ,in het bedrijfsverza- \ebouw aan de Evert- \raat 99. De kosten be en een tientje. Aan ton hij: 071-219811. gestudeerden Amerikaanse Webster 'ersity in Leiden viert 'ag 19 april een feestje gelegenheid van het deren van de eerste \tudenten. De minister onderwijs en weten- bpen, drs W. Deet- i zal het woord voeren oJis een feestelijke bij- \omst in de burgerzaal x het Leidse Stadhuis. IJijeenkomst begint om gluur 's avonds. Na af- is er een receptie voor fgestudeerden, die uit k verschillende landen, llvan twee uit Neder- Iafkomstig zijn. DEN HAAG De vesti ging van de,Melkunie in Den Haag, waar nu nog 150 mensen werken, blijft in ieder geval tot 1990 open als depot Daardoor blijven voorlo pig 57 arbeidsplaatsen behouden. Dat is het be drijf gisteren met de vakbonden overeengeko- De Melkunie was van plan het bedrijf in Den Haag op 1 januari 1987 te sluiten, even als de 103 werknemers tel lende vestiging in Velsen. Het stond al vast dat de Melkunie bij de voorgeno men sluitingen gedwongen ontslagen zou vermijden, door middel van natuurlijk verloop en overplaatsingen. Nu is op voorstel van de bon den besloten dat Den Haag van 1 januari 1987 tot 1 janu ari 1990 als depot blijft func tioneren. Inmiddels zal een studiecommissie bekijken of deze situatie definitief kan worden. Bij de Melkunie-vestiging in Velsen mogen volgens een vakbondswoordvoerder van af 1987 30 mensen blijven werken als de sociale proble men door een sluiting dan onoplosbaar blijken te zijn. Hij toonde zich tevreden over deze toezeggingen: „De Melk unie wil het sociale gebeuren een duidelijke rol laten spe len", aldus de woordvoerder. Volgende week gaan de on derhandelingen verder. Aan de orde is dan een sociaal plan voor de werknemers die als gevolg van de reorganisa tie moeten afvloeien of wor den overgeplaatst. Aanvaring bij Wilhelminabrug LEIDEN Een aanvaring tussen het motorjacht Viskus en het 20-tons vakantieschip Baltic III op het Rijn- en Schiekanaal bij de Wilhelmi nabrug heeft alleen materië le schade veroorzaakt. De schipper van de Viskus, een 52-jarige man uit Vleuten, kreeg van de brugwachter groen licht. Aan de andere kant van de brug dobberde de Baltic met motorschade rond, maar de schipper, een 44-jarige man uit Nieuwe- gein, had dat niet kenbaar gemaakt. De Viskus botste daarop tegen de stuurloze Baltic aan. 4.00 en 15.00 Minister Deetman blij met hoog percentage geslaagden ZOETERMEER Minis ter Deetman (Onderwijs) heeft gistermiddag op zijn ministerie in Zoetermeer aan vijf studenten de eer ste certificaten van de Open Universiteit uitge reikt. Zij behoren tot de eerste lichting geslaagden van de universiteit, die in september vorig jaar van start ging. De eerste examens hebben een hoge score aan geslaagden op geleverd: gemiddeld 65 pro cent haalde het begeerde certi ficaat. Minister Deetman vindt die resultaten hoopvol voor de toekomst. De positieve resulta ten bevestigen de goede kwali teit van de begeleiding en het studiemateriaal bij de Open Universiteit, aldus de minister. Vijf studenten ontvingen giste ren op het departement in Zoetermeer hun certificaat uit handen van minister Deet man. Drie van hen vertegen woordigden de 66 procent van de ruim 1800 kandidaten, die eind februari op 18 plaatsen in het land de tentamens voor de Basiscursus Recht met succes doorliepen. Voor de cursus In leiding Staatsrecht lag het per centage geslaagden op 64 pro cent. Opmerkelijk hoog is het aantal vrouwelijke studenten onder de geslaagden: 40 pro cent. De gemiddelde leeftijd bedraagt 38 jaar. De puntens- core die door de geslaagden voor de tentamens werd be haald, was eveneens hoog: ge middeld een 8+. Tegelijk met de tentamenuits lagen werden gisteren ook de resultaten van enquêtes onder studenten bekend gemaakt. Daaruit komt naar voren dat de cursussen duidelijk positief zijn ontvangen. Volgens pro fessor Van den Berg, lid van de examencommissie, heerst bij de OU-studenten algemene tevredenheid over het studie materiaal en de begeleiding. Over het percentage geslaag den toonde hij zich zeer uiterst tevreden: „Als slechts twee procent geslaagd zou zijn, zou de universitaire wereld ho nend over ons heen zijn geval len. Gelukkig is het ook geen 90 procent geworden, want dan had men ons zeker verwe ten dat wij het de studenten te gemakkelijk hebben ge maakt", aldus Van den Berg. Incidentje Tijdens de officiële uitreiking van de eerste vijf certificaten door minister Deetman ont spon zich tussen Deetman en een der gehuldigde examinan di een merkwaardig tweege sprek, dat niet in het draai boek was opgenomen. Het voorval vindt zijn oorsprong in de recentelijke problemen bij de Open Universiteit: door het onverwacht groot aantal studenten én door eerdere be zuinigingen op het budget, zijn veel aanmelders voor deze stu dies op wachtlijsten gezet. Aan de Open Universiteit staan thans bijna 14.000 studenten ingeschreven, van wie er 12.500 aan de studie zijn be gonnen. Ongeveer 14.000 men sen staan nog op een wacht lijst. Ook de start van vervolg cursussen dreigt vertraging op te lopen. De bewindsman, die elke kan didaat afzonderlijk toewenste dat hij of zij met dezelfde snel heid de rest van de studie zou doorlopen, kreeg van een hun ner onverwacht de repliek: „Ik hoop dat u ons ook de ge legenheid biedt de studie snel af te ronden". BOEKHANDEL KOOYKER EXPOSEERT BIJZONDERE HANDGESCHREVEN BIJBEL T>T> LEIDEN Als er nu een boek wordt geschreven dan vliegen de uitgaven per duizenden tegelijk van' de persen. Eentje meer of minder rtiaakt niet uit. Eeuwen geleden was dat anders. Toen wer den boeken met de hand geschreven en meestal prachtig versierd. Van zo'n boek bestond maar één exemplaar. Niet al leen de tekst, maar vooral ook de uitvoering van het boek was belangrijk. De letters werden stuk voor stuk met grote zorgvuldig heid neergetekend en de prachtige schilderingen die de tekst omlijsten wa ren al van even groot be lang. Van de band van het boek werd veelal een waar kunstwerk gemaakt, waarbij soms edelstenen, goud en ivoor werd ge bruikt. De pagina's be stonden in die tijd uit dun rundleer of perkament. Van een dergelijk kunst werk zien echter maar weinigen iets. Meestal lig gen deze bijzondere boek werken veilig opgesloten in een driedubbel bevei ligde safe of onder gepan- serd glas in een museum. Dat wordt door enkele vak mensen betreurd. De boeken liggen, voor zover ze te zien zijn, verspreid in musea over de hele wereld. Zij besloten in overleg met de musea die der gelijke boeken beheren, om een facsimile te maken. Een facsimile moet een exacte co- pie van het originele boek zijn. Om de gigantische kosten enigzins te drukken zijn de pa gina's niet van rundleer of perkament, maar wordt vol staan met een imitatie. In ie der geval moet het wel de in druk geven van het materiaal van origineel. Een facsimile moet haast niet van echt te on derscheiden zijn. Dat betekent heel wat. Speciaal gezocht pa pier wordt met de hand gesne den en moet zo'n bewerking ondergaan dat het perfect op het originele materiaal lijkt, de tekst en de schilderingen moe ten exact hetzelfde zijn even als de kleuren. Ook moet er vaak nog bladgoud in de schil deringen verwerkt worden. De pagina's worden per stuk vervaardigd en soms per stuk gebonden en ook de band wordt met de hand gemaakt. Voor het vervaardigen van zo'n facsimile moet men veelal een beroep doen op oude vak lieden, omdat de jongere gene ratie het ambacht niet goed genoeg meer beheert. Op die manier ontstaat een co- pie van het origineel en soms nog een copie en nog een. Dat dit een dure aangelegenheid is, mag duidelijk zijn. Maar op deze manier is het mogelijk om die bijzondere boeken op een verantwoorde manier te verveelvoudigen. Een oplage is wel altijd aan een maximum De heer Arkenau met het tweede deel van de Wenzelsbibel in zijn handen voor de vitrine met de documentatie. aantal gebonden. Mensen met liefde voor het drukkersam bacht of voor deze oude ge schriften kopen dan een pagi na of een band of een heel boek. Het is duidelijk dat het maken van een facsimile in een zeer goed vertrouwen met het museum moet gebeuren Niet iedere uitgever krijgt daar toestemming voor. Perfecte copie Van een dergelijke perfecte copie van een zeer bijzonder uitgevoerde bijbel is momen teel een deel te zien bij Boek handel Kooyker aan de Nieu we Rijn. In de etalage en in een vitrine van de winkel zijn delen te bezichtigen van de zo genaamde „Wenzelsbibel". „De oudste en mooiste Duitse uitgave van een handgeschre ven bijbel die tussen 1390 en 1400 is gemaakt", stelt Kooy- kerdirecteur Arkenau. In de Wenzelsbibel staan 646 minia turen en veel randtekeningen die iets van de tekst uitbeel den. De originele Wenzelsbibel werd in Praag geschreven en beschilderd en kwam in 1665 naar de Oostenrijkse Nationale Bibliotheek in Wenen. Daar is het originele boek dat uit zes delen bestaat nog steeds be waard. Deze bijbel werd des tijds gemaakt voor koning Wenzel de Vierde van Luxem burg. De in Oostenrijk gevestigde uitgever de Akademische Druck- und Verlagsanstalt maakte van de originele Wen zelsbibel een facsimile. En di recteur F.J. Arkenau haalde deze facsimile weer naar Lei den. In de etalage van de boekhandel is het tweede deel van de Wenzelsbibel te zien en in de vitrine in de winkel lig gen vijf ongebonden pagina's (53 centimeter hoog en 37 cen timeter breed), wat documen tatie en een tekstverklaring. Deze tentoonstelling zal nog tot 30 april te zien zijn. Behalve dat deze bijzondere facsimile te zien is, zijn vier pagina's uit de vijf delen van de Wenzelsbibel ook te koop evenals de tweede band van de uit acht delen bestaande faksimile van de Wenzelsbibel. Het eerste deel zal ook nog in het bezit komen van Boekhan del Kooyker. In hoeverre de andere delen naar Leiden ko men is nog de vraag ,.Dat hangt van de vraag af", stelt de heer Arkenau. Van iIIp acht delen zullen in totaal 800 exemplaren verschijnen en over de hele wereld verkocht worden. De tweede band. die nu bij Kooyker te zien is moot zo'n 3690 gulden kosten „Om dat zoiets voor veel mensen te duur is, zijn ook de documen- tatie's van vier pagina's te koop voor 112 gulden. Daarbij krijgt men dan een verklaring van de tekst op de pagina's, een verklaring van het ver haal in het tweede deel waar uit die pagina's zijn en een stuk over het hele boek", aldus de heer Arkenau, die ook al in 1983 de tentoonstelling van het „Goldene Evangelienbuch von Eehternach" inrichhte in de Leidse Pieterskerk. Naar deze tentoonstelling kwamen toen zo'n 3500 bezoekers uit heel Nederland. In mei of juni wil de heer Ar kenau weer een facsimile ex poseren. namelijk de eerste facsimile van de biblioteca apostolica Vaticana, dus uit de bibliotheek van het Vaticaan SYLVIA VAN T.miWFM

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13