Gent- Wevelgem wordt blamage 1 Oranjeteam overtuigt nog niet tegen DHC KRICKSTEIN VERSLAAT TELTSCHER Eerste EK triathlon in Almere ITALIË NAAR SOFTBALWEEK Tsjechoslowaakse pucks zeer gewild Jan Raas naar een Duitse professor Worthy Boy Laren op dreef] VRIENDENDIENST VOOR ANDERSON MISLUKT SPORT DONDERDAG 11 APRIL 1985 PAGINI] AMSTERDAM Aan de derde Haar lemse Softbalweek, die van 20 tot en met 28 juli wordt gehouden, zal ook het nationale team van Italië deelne men. De aanmelding van de Italianen was te laat en viel daardoor tevens buiten de begroting. Maar de Italia nen waren er dermate op gebrand mee te doen, dat ze toezegden de kos ten voor eigen rekening te nemen. Hierdoor is het aantal deelnemende ploegen gestegen tot vijf. Italië, Japan en Nederland vaardigen hun nationa le ploegen af en het vijftal wordt ge completeerd door de Raybestos Brac- kettes, de sterkste universiteitsploeg uit de Verenigde Staten en de Orlan do Rebels uit Californië. PRAAG „Made in CSSR" is een belangrijk op schrift voor het spelmateriaal in de ijshockeywe- reld. Volgens het Tsjechoslowaakse persagent CTK zijn van de speciale WK'85-pucks (voorzien van het embleem van het toernooi in Praag) maar liefst 200.000 exemplaren geproduceerd. De fa briek voor de gewilde gum mi-schijven staat in Dolne Vestenice in Slowakije. Sinds 1952 worden daar de snelle pucks gemaakt, die in 1965, bij de wereldtitelstrijd in Tampere, voor het eerst in ge bruik raakten bij de grote internationale toernooi en. IJshockey naties als Canada en de Verenigde Staten nemen per jaar zo'n 4,5 miljoen pucks af van de Slowaakse fabriek. Sinds kort vervaardi gen de Slowaken een speciaal model, dat geen tot weinig sporen achterlaat op de boarding. Zweden heeft van dat soort 50.000 exemplaren besteld. WEVELGHEM Jan Raas zal zijn optreden in de voorjaarsklassiekers onderbreken. Giste ren fietste hij met het rustige peloton mee tot de bevoorrading in Gent - Wevelgem. Om al leen maar te ontdekken dat het weer wat slechter ging dan de vorige keer door een bles sure in zijn bilstreek. „Omdat ik al zoveel oor- zaken en redenen gehoord heb over wat mij mankeert, ga ik vrijdag naar Frankfort om mij te laten onderzoeken door een Duitse pro fessor", vertelde Raas. „Ook ik kan nu een maal niet op één been fietsen. Als die profes sor zegt dat het zo niet verder zal kunnnen, zal ik een ander zoeken, tenzij iemand mij er ver schrikkelijk van kan overtuigen dat verder fietsen onmogelijk zal zijn. Hij is namelijk niet voor niets prof geworden, ik ook niet. WASSENAAR Worthy Boy La ren kan een goede versterking gaan betekenen voor de kleine Neder landse draftop. De vijfjarige hengst, die op drie- en vierjarige leeftijd al van zich deed spreken, kwam tien dagen geleden weer voor het eerst dit jaar uit op de drafbaan in Hilver sum en zegevierde toen met vertoon van macht in 1.19 over 2440 meter. Na deze prestatie vertrok de hengst in handen van Andries van der Blonk gisteren op Duindigt terecht als torenhoog favoriet. Na de start nam Worthy Boy Laren de leiding en stond de kop niet meer af. In een kilometertijd van 1.19.4 ging de hengst winnend over finish in een allure, die doet vermoeden dat komende weken wel meer vai zal laten horen. Winnend Wedden Zondag staan de W5 draverijs de Wassenaarse baan Duindigtjp, traal. Onze tips luiden. W5(l):Yjo Spencer.Wendy H eij0 nerique. kr W5(2):Yeoman, Yvan S en Yemur W5(3):Wicky Brogan, Yankee l£e en Winston Gregor. er W5(4):Yan van de Lente, Vincej Vita Nova. L W5(5):Youri Prince, Udonus f Winston. L WEVELGEM Vrien dendienst mislukt. Eric Vanderaerden werd giste ren tegen zijn zin winnaar van de klassieker Gent- Wevelgem. En bezorgde daarmee zichzelf niet al leen lichtelijk een schuld complex, maar de manier waarop hij de bedoeling om ploeggenoot Phil An derson aan de zege te hel pen kenbaar maakte moet het hele peloton een nare bijsmaak hebben opgele verd. Als dank voor de tijdens de Ronde van Vlaanderen bewe zen diensten, als gevolg waar van de 23-jarige Vanderaerden zijn eerste echte grote over winning mocht pakken, trok de rossige Belg de sprint in Wevelgem voor Anderson aan, die hem echter niet kon vol gen. Welhaast achterstevoren op zijn fiets zittend kneep Vanderaerden, onderwijl ver wachtingsvol naar de Austra liër kijkend, in de remmen. Anderson, die onbetwist de sterkste renner in Gent-We- velgem was, leek dan ook als eerste over de streep te gaan. Ettelijke minuten daarna volg de de teleurstelling voor beide renners van de ploeg-Post, toen de finishfoto uitwees dat Vanderaerden zijn tweede klassieker binnen drie dagen had gewonnen. Het maakte een abrupt einde aan iets wat een feest had moeten worden, maar de vormen van een bla mage aannam. Niet ontkend Desondanks kon de suprema tie van Panasonic niet ont kend worden. Ook in de 47ste uitgave van Gent-Wevelgem heerste de formatie van de Amstelveense ploegleider op verklaard voor Anderson te zullen werken, mede omdat hij zich zondag helemaal voor de ploeg had opgeofferd, iets wat maar weinigen van de eigen zinnige en puur individualis tisch ingestelde Anderson had den verwacht. Daarnaast biedt het spelen op de altijd vech tende Australiër vrijwel zeker een garantie op succes, want hij is op dit moment in een goede vorm. Na 190 kilometer „wandelen" in Gent-Wevel gem bewees hij dat andermaal. De eerste helling, de Rode- berg, werd door de Belg Rudie Matthijs gebruikt voor een de marrage, die direct door An derson werd beantwoord, ter wijl mannen als Lemond Ha- negraaf en Bauer de achter volging moesten staken en Hennie Kuiper zelfs uit het peloton moest lossen. Later zou de uitblinker van de Ron de van Vlaanderen dat ruim schoots goedmaken in de ach tervolging op de leiders, maar het was duidelijk dat hij niet Inde Ronde van Apulië veroverde Johan van der Velde (midden) de leiderstrui. De bedenkelijke finish in beeld: Vanderaerden (links) knijpt in de remmen en kijkt of ploegmaat Anderson zijn voorwiel eerd»v over de streep drukt. De finishfoto wees uit dat Vanderaerden niet hard genoeg had geremd. in door voor de zoveelste keer dit prijs heeft gereden, seizoen voortijdig af te stap pen. De enige die zeer verras send bij de twee vluchters aan sloot was de onbekende En- Hinault Dat gold ook niet voor Ber nard Hinault. De Bretonse gelsman Joey Mcloughin, die krachtpatser uit vorige jaren vorig jaar bij het kampioen- blijkt geen schim i te zijn schap van zijn land een bron van de vroegere vedette en be- zen plak haalde, maar daar- nadrukte dat gisteren opnieuw voor en daarna nog nooit een Phil Anderson (links) heeft zijn donkere bril er maar bij opgehou den, terwijl Eric Vanderaerden wordt gehuldigd. alle fronten. Slechts in de laat ste tien kilometer leek het nog even mis te gaan, toen de Belg Jean-Marie Wampers de euve le moed opbracht aan de greep van het peloton te ontsnappen. Pas 600 meter voor het finish- doek haalde de blauw-witte trein de dissident in, waarna het ploegenspel borg stond voor een simpele zege, al ifwam deze dan bij de ver keerde man terecht. Vooraf had iedereen namelijk Toen de vlucht van het drietal succesvol dreigde te worden, omdat in de eerste achtervol gende waaier maar liefst ze ven renners van Post de zaak controleerden, moest Mcloug hin de tol betalen op de Kem- melberg. Met zijn terugval was vreemd genoeg ook de samen werking tussen Matthijs en Anderson afgelopen. Alle an dere ploegen in het peloton sloegen de handen ineen en er ontstohd een jagende meute, die twintig kilometer voor de finish op de beide vluchters neerstreek. Demarrages De boeiende slotfase, die ech ter niet kon verhinderen dat Gent-Wevelgem de echte allu re van een klassieker miste, werd beheerst door een sper vuur van demarrages waaruit alleen de poging van Jean-Ma rie Wampers succes leek te hebben. Tergend langzaam werden zijn kansen kleiner en de arme Belg werd 600 meter voor de finish opgeslokt door de meute, waarin Eddy en Walter Planckaert de locomo tief voor Anderson en Vande raerden waren. Vanderaerden trok de aan, met de bedoeling d^£ derson het in de laatste^ van hem zou overnemeie laat dook de Australiër h]a in en dus kneep zijn f makker in de remmen vriendendienst gestalte tp ven. Anderson hief de h,^ ten hemel om even laf,p verklaren dat hij gi0^ vooral hard voor zijn gel gewerkt. p „Deze zege io vordiend, ik me er voor kapot gejg heb. Dat Eric mij hielp i f meer dan normaal na vT zondag voor hem heb gefl verklaarde hij direct na™ nish. De finishfoto be$ hem later een fikse kateij. Vanderaerden werd wij; verklaard. De Belg wak kans wanhopig van dez|| dedeling. „Links ben ik J| kig, rechts enorm tel® steld", verwoorde hij zii I voelens. „Maar ik kon ook niet meer omdraait Phil te laten winnen. D gek lijken voor de buit reld". Dat laatste zou het enig geweest, dat de profess wielrennerij nog meel hebben geblameerd. GERHARD NIJ Dick Schoenaker en Simon Tahamata trachten DHC'er Sjef de Poorter van de bal te zetten. ZEIST Bondscoach Leo Beenhakker heeft giste ren aan de oefenwedstrijd tegen hoofdklasser DHC nog geen verstrekkende conclusies kunnen verbin den. De overwinning van 3-0 door doelpunten van Van der Gijp en Tahamata (twee keer) sprak in ieder geval niet tot de verbeel ding. Daarvoor was de wedstrijd op het slecht be speelbare Zeister terrein van te matig gehalte. Met het oog op het belangrijke kwalificatieduel tegen Oosten rijk van 1 mei bleven nog wel enige vraagtekens over. Het werd Beenhakker er niet ge makkelijker op gemaakt door de blessures van Van de Kerk hof, Brandts, Lokhoff en Er- win Koeman, waardoor van uitproberen van de verschil lende mogelijkheden niet veel terecht kwam. Het oefenduel tegen de Delftse amateurs had in zoverre succes, dat duidelijk werd dat Simon Tahamata, een zekere keus, een linksbe nige middenvelder achter zich moet hebben. Toen Valke na rust het veld had geruimd voor Been, wiens blik voortdu rend naar de rechter corner- vlag was gericht, vereenzaam de Tahamata op de linker vleugel. Omdat Vanenburg als rechtsbuiten in de tweede helft minder voldeed dan Van der Gijp en Van Basten de vergelijking met Houtman in de spits niet kon weerstaan, werd er na rust door Oranje niet meer gescoord en zelfs nauwelijks nog voor gevaar gezorgd. Geen keus Beenhakker liet weten voor de bezetting van de rechtervleu gel nog geen keus te hebben gemaakt. Naast Tahamata heeft ook Kieft, die wegens verplichtingen bij Pisa niet aanwezig was, voldoende kre diet opgebouwd voor een vaste plaats tegen Oostenrijk. De in vulling van het middenveld lijkt voorlopig minder logisch, afgezien van de linker kant. „Het middenveld zal erg be langrijk worden", beaamde Beenhakker. ..Oostenrijk heeft een echte counterploeg en Jara en Prohaska leiden de te genaanval doorgaans in. Zij zullen vroegtijdig moeten wor den aangepakt, zodat de pass niet kan worden verzonden. Ik vond het ook niet zo erg dat Van de Kerkhof er niet bij was. Hij voetbalt al een tijdje en ik weet wel wat ik aan hem heb. Hetzelfde geldt voor Schoenaker. Belangrijk kan ook bij voorbeeld Rijkaard worden. Hij kan namelijk ook de defensie meehelpen gestalte te geven als Van de Korput zich met de opbouw gaat be moeien". Niet waarmaken De vroegtijdige keus voor Van de Korput als laatste man kon de Rotterdammer tegen DHC nog niet waarmaken. Verdedi gend was de Feyenoorder wel iswaar nadrukkelijk aanwezig, maar zijn aanvallende impul sen lieten te wensen over. Als voorstopper maakte Van Tig- gelen een behoorlijke indruk. Afhankelijk van de Oosten rijkse speelwijze, met twee of drie spitsen, is Brandts het re delijk alternatief. Als mandek ker gaat bij de bondcoach de voorkeur uit naar Wijnstekers en Ophof boven Boeve, die in noodsituaties minder meedo genloos is in zijn optreden. Of het Nederlands elftal voor 1 mei nog een oefenduel af werkt, laat Beenhakker afhan gen van het competitieverloop en de zwaarte ervan. Been hakker: „Ik heb de ploeg vrij dag en zaterdag voor de wed strijd bij elkaar. De zondag is in principe vrij en maandag meldt iedereen zich weer in Zeist. Nu was bij voorbeeld een aantal aan het einde van het Latijn. Het blijft dus af wachten of ik het laatste weekeinde de zaak alleen nog moet opfrissen of dat een wed strijdje nog zinvol is". Nederlands elftal - DHC 3-0 (3-0) 15. Van der Gijp 1-0. 19 Tahamata 2-0, 38 Tahamata 3-0. Scheidsrechter: Van Vliet. Toeschouwers: 500 Nederland: Van Breukelen (PSV); Wijnstekers (Feyenoord) (Boeve. Ajax), Van de Korput (Feyenoord), Van Tiggelen (TC Groningen) en Op- hof (Ajax), Valke (PSV) (Been. Feye noord), Rijkaard (Ajax) en Schoena ker (Ajax); Van der Gijp (PSV) (Va nenburg. Ajax). Houtman (Feye noord) (Van Basten, Ajax) en Taha mata (Ajax). DALLAS De Ameri kaan Aaron Krickstein en de Zweed Joakim Ny- ström hebben zich giste ren geplaatst voor de kwartfinales van het fina- letoernooi van de WCT in Dallas. De 17-jarige Krickstein versloeg in een wisselval lige partij ,die bijna drie uur duurde, zijn landge noot Eliot Teltscher in vijf sets: 7-5, 2-6, 6-3, 2-6, 7-5. Nyström bedwong in ruim anderhalf uur zijn sterker geachte landgenoot Hen- rik Sundström met opval lend gemak: 6-3, 6-3, 6-4. In de kwartfinales moet Krickstein het morgen op nemen tegen de als twee de geplaatste Jimmy Con nors en treedt Nyström vanavond aan tegen favo riet John McEnroe. Dinsdagavond laat kwam het tot een confrontatie tussen de Zweden Stefan Edberg en Anders Jarryd. Edberg zegevierde in drie uur in vijf sets: 1-6, 6-2, 6-2, 5-7, 6-3. Tim Mayotte, die na ruim twee uur van Andres Go mez won, komt in de kwartfinales uit tegen de als vierde geplaatste Zweed Mats Wilander. De tegenstander van Stefan Edberg in de kwart-eind- strijden is de als derde ge plaatste Tsjechoslowaak tegen zijn jongere landgenoot Aaron Krickstein. Ivan Lendl. zal spelen. De Amerfe Jimmy Connors, die als zag afgelopen weekly tweede is geplaatst, heeft wegens rugklachteijm de organisatoren medege- van de finale vans deeld dat hij in elk geval toernooi in Chicago. Jo ALMERE De strijd om het eerste officiële Euro pees kampioenschap tri athlon wordt zaterdag 17 augustus in Almere ge houden. Tot nu toe heb ben zich 400 triathleten gemeld voor deelneming aan de 3,8 kilometer zwemmen in het Gooi meer, de 180 kilometer op de fiets door de Flevopol- ders en de marathonloop (42.195 km) in de omge ving van Almere. Vorig jaar werd na het vierde open Nederlands kampioen schap in Almere de Europese Triathlon Unie (ETU) opge richt. Dertien landen maken deel uit van de unie: Ierland, België, Frankrijk, Engeland, Luxemburg, Nnnrwpwn. De nemarken, Tsjecho-Sslowakije, Oostenrijk, West-Duitsland, Zweden, Finland en Neder land. Alle aangesloten landen vaardigen hun landenteams, inclusief de nationaal kam pioen, af naar de Europese ti telstrijd, die wordt georgani seerd door de Stichting Triath lon Nederland. Voor de best geklasseerden is een prijzen geld van 40.000 gulden be schikbaar. De winnaar bij de lië heren ontvangt 10.000 De organisatie kan 600 i laten deelnemen. Als hed le parkoers aan de opflH weg wordt onttrokken)©! zelfs plaats voor duizenijel nemers. Voor de inschÊ- geldt een minimum-1 van 21 jaar. De titi n wordt in twee leeftijdsei rieën opgesplitst 21-39 40 plus. at

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10