[andera er den voelt zich nu volwassen Vanderlijde niet in olympische gedaante Niveau roeiers zorgwekkend Gasbeltoer voor Luxemburger Sand AGI] Eeidóc QowionL DINSDAG 9 APRIL 1985 PAGINA 19 tteshockeyploeg verslaat Spanje 'a^ksSA Het Nederlandse dameshockevelftal fom<x|n Terrassa tijdens het Paasweekeinde twee oe- icco^lstrijden tegen de Spaanse nationale selectie ge- Zonn«n. Op Goede Vrijdag werd het, door doelpunten lartine Ohr (2), Carina Benninga en Marjolein use Feel 4-0. Zondag kwam Nederland tot een zelfde ly editie, maar Spanje scoorde twee keer tegen De Ne- fase doelpunten werden gemaakt door Ingrid IJS tl 2L Marieke van Doorn (strafbal) en Carina Ben- >rg enjJong Oranje (heren) heeft drie oefenwedstrijden ld tegen West-Duitsland. Eerst werden de punter IJS: 0 2-2. Vervolgens won Oranje met 3-1 en tot slo' y Laten nederlaag van 5-1 geleden. jng heeft tijdens het toernooi van Bloemendaa. P° Tolte prijs bij de heren veroverd. In de finale won- ;®nith[ Utrechters met 5-3 van de thuisclub, bar j^'jet-Ünie is winnaar geworden van het dames- pi om de wereldbeker In Buenos Aires versloe- Russische dames in de eindstrijd Argentinië met Fins-Britse equipe winnaar Safari-rally NAIROBI De Fins-Britse Toyota Celica-equipe Juha Kankkunen - Fred Gallagher is Tweede Paasdag winnaar geworden van de Safari-rally, de vierde wedstrijd tellend voor het wereldkampioen schap rallys. In de rit over on geveer 5200 kilometer, die Nairobi als begin- en eindpunt had. werd de Zweedse combi natie Björn Waldegaard - Hans Thorszelius. eveneens met een Toyota Celica, tweede De der de plaats was voor Mike Kirk- land en Anton Levitan uit Ke nia met een Nissan. De 26-jarige Fin. die debuteer de in de zware rit, dankte zijn zege mede aan de pech die de Westduitse Opel-rijder Erwin Weber, eveneens een debu tant, op slag van favoriet tot de grootste verliezer maakte. In de laatste fase van de strijd scheen de zege van Erwin We ber en Gunter Wanger zeker Zij hadden op minder dan 350 kilometer van de finish een voorsprong van ruim tien mi nuten op de Fins-Britse equi pe. Een kapotte cilinderkop maakte dat de Opel Manta. die een vermogen van 275 pk heeft, kansloos werd. Kankkunen had met zijn 360 pk Toyota Celica Turbo op dat moment zelf een voorsprong van ruim een half uur op Wal degaard en Thorszelius. de winnaars van vorig jaar. Er gingen vorige week don derdag 71 wagens van start. Daarvan waren er zondag aan het einde van de tweede etap pe. na 1999 kilometer, nog maar 22 in de strijd. Op dat moment had de Fins-Keniaan- se Opel Manta-equipe Rauno Aaltonen - Lofty Drews een geringe voorsprong op Weber en Wanger Een defecte kop peling maakte dat het tweetal terugviel tot de vierde plaats. Wereldtijd Moorhouse DEN HAAG Adrian Moorhouse heeft zaterdag tijdens de Britse in doorkampioenschappen in Manches ter een wereldtijd gezwommen op de 100 meter schoolslag. Moorcroft kwam op de 25-meter baan tot 1 00.58. De oude toptijd op de korte baan stond sinds januari vorig ïaar met 1.00.61 op naam van de Canadees Victor Davis. Op de eerste dag van de zeslanden- wedstrijd voor jeugd in Karlsruhe is Mirelle de Goed (Zeemacht) bij de meisjes eerste geworden op de 100 meter rugslag: 1 05.08 Bij de jongens werd Erno Smits (De Dolfijn) m 1.02.12 tweede op dezelfde afstand. IBEKE De mar- g van het complete n betekende in de van Vlaanderen de tocht van Peter it wejfjj was de regisseur ^^spektakelstuk, zoals al me r i. Hijfterdaë werd opge- zrij vin het door storm, aan. 'en kasseien geteis- n he(Vlaamse land. Zel- slay een pioegenspel zo Jde!lkt z'in ëesPeeld als Maar69ste editie van één ïweesP meest tot de ver- rbraalng sprekende klas- °g eefc. Die dit keer extra ha was, omdat alle Ensc ïn der tjes binnen een afstand van 80 kilometer voor de finish waren gesitueerd. De verschrikkelijk slechte weersomstandigheden maak ten de wijziging in het par koers bij nader inzien totaal overbodig, want voordat er nog maar één berg was be klommen. was het deelne mersveld al voor driekwart uitgedund. Slechts de aller- sterksten bleven overeind en daarbij maar liefst vijf renners uit de Panasonic-formatie. Eric Vanderaerden, de 23-jari- ge kampioen van België, greep onbedreigd zijn eerste echt grote klassieker, maar hij dankte na afloop welhaast op de blote knieën zijn ploegma- ar re»- at va( j> gsters Kuiper zwoegt ..bergop", maar zal zijn solo niet beloond vinst on b twee itelvi aan niper leidt Super Prestige 3EKE Door zijn derde plaats in de Ronde van Vlaan- iieeft Hennie Kuiper de eerste plaats in het klassement Buper Prestige-trofee overgenomen van de Ier Sean Kel- I Vanderaerden klom naar de tweede plaats. Issement is na vijf wedstrijden: [lie Kuiper (Ned) 90 punten, 2. Eric Vanderaerden (Bel) lan Kelly (Ier) 63, 4. Phil Anderson (Aus) 60, 5. Joop Zoe- |(Ned) 50. 6. Eddy Planckaert (Bel) 45, 7. Teun van Vliet |0, 8. Stephen Roche (Ier) 35. ten. waarbij de ras-individua list Phil Anderson zijn belan gen opofferde om Vanderaer den van een complex te bevrij den. De jonge Vlaming miste in het verleden veel grote ze ges omdat hij geen inititatief durfde te nemen en altijd gok te op het succes in de eind sprint. Deze keer nam Vande raerden ook niet zelf het voor touw. maar zijn achtervolging op de ontketende Hennie Kui per was dermate indrukwek kend. dat hij in Meerbeke vaststelde eindelijk zijn eerste eigen koers bepaald te hebben. ..Ik ben nu echt volwassen ge worden", drukte Vanderaer den zijn geluk op treffende wijze uit, om direct naar de aan zijn zijde staande Ander son te wijzen. „Phil heeft be wezen wel degelijk in een ploeg te kunnen fietsen en het werk voor anderen op te knappen. Met mijn overwin ning logenstraft Anderson elke kritiek op hem. Grote Spookachtig Grote klasse was ook en voor al de wijze waarop de beroeps- renners hun vak uitoefenden. In een spookachtig donker Vlaanderen, waar de toeschou wers nog moeite hadden op de been te blijven op de door he vige slagregens spekglad ge worden weggetjes, voerden de pedaleurs een fascinerend schouwspel op dat van begin tot einde bleef boeien. Verantwoordelijk voor de slij tageslag waren met name alle renners uit de ploeg Post, Adrie van der Poel en zijn baas Jan Raas. Nico Verhoe ven, Jozef Lieckens en Hennie Kuiper, de winnaar van Mi- laan-San Remo en vastbera den om ook deze Ronde van Vlaanderen op zijn naam te schrijven. Het begon allemaal voor de eerste kasseistrook bij Zottegem, na 150 kilometer koers. Voordien werd het tem po erg hoog gehouden door renners van Post, maar juist bij de eerste ontsnapping wa ren zij er niet bij. Jan Raas zet te het spel op de wagen door de kasseistrook als eerste te passeren, gevolgd door vier renners. Het vijftal nam 30 se conden voorsprong, maar liet tevens een compleet slagveld achter. Alles en iedereen viel over elkaar heen en de eerste schifting was een feit. Slechts 60 van de 173 gestarte renners vervolgden hun weg naar het veruit zwaarste gedeelte van de Ronde van Vlaanderen. Vlak voor de Oude Kware- mont, als eerste scherpechter door de organisatoren opge voerd, sloten 30 man weer aan en was de rol van Jan Raas uitgespeeld. Vanaf dat mo ment waren de touwtjes in handen van Post. al dreigde een bandbreuk van Vande raerden nog roet in het eten te gooien. De winnaar van vorig jaar, Johan Lammerts stond zijn wiel af en Oosterbosch en De Keulenaar brachten de Vlaming weer terug in de groep. Op de Koppenberg, de gevreesde helling met een stij gingspercentage van 18 pro cent, waren alleen de kopstuk ken nog over. Nico Verhoe ven. de neo-prof die volgens eigen zeggen nog nooit een kasseiweg had gezien, nam re soluut de leiding en nam in zijn spoor Walter Planckaert, Phil Anderson en Adrie van der Poel mee. In de achtervol gende groep kreeg Hennie Kuiper het aan de stok met een supporter, die hem in zijn dadendrang remde. Hij sloeg de man als een volleerd bokser van de weg af. om vervolgens samen met Greg Lemond, Sean Kelly, Eric Vanderaer den en Claude Criqiulion de leiders op te zoeken. Na diverse hergroeperingen en individuele plaagstootjes van met name de ijzersterke Jozef Lieckens en de Zwitser Stefan Mutter, was het Hennie Kuiper die de definitieve be slissing forceerde. Na het eerst al eens op de Varentberg ge probeerd te hebben, maar toen nog Anderson en Van der Poel op zijn weg vond. demarreerde de 36-jarige veteraan op 40 ki lometer van de finish. Vande raerden sprong achter hem aan. maar kon niet dichterbij komen. De Belg Rudie Rogiers meende nog een kans te heb ben door achter Vanderaerden aan te gaan. maar hij kreeg Anderson in zijn wiel mee. En toen was het spel gespeeld. HARKSTEDE De Luxemburgse amateur Fernand Sand heeft zaterdag de Gasbeltoer. een B-klassieker over 153 ki lometer. gewonnen. De koers, in de gasrijke omgevifig van Slochteren. werd beheerst door de gecombineerde Deens- /Litxemburgse ploeg. Toen Sand tien kilometer voor het eind de beslissende demarrage plaatste, werd zijn vlucht afgeschermd door de Deen Jesper Skibby. Een poging van Ben Meyer uit Musselkanaal om Sand te achterhalen strandde door toedpen van Skibby op tien seconden. Tijdens de Gasbeltoer deed zich een flinke valpartij voor, waarbij twee renners zo gewond zijn geraakt, dat zij naar een ziekenhuis in Groningen moesten worden gebracht. Martin Klaassen uit Andijk was er het ernstigst aan toe. Hij liep twee gebroken ribben op en een ingeklapte long. De 39-jarige routinier Anne Koster uit Leeuwarden brak een sleutelbeen. Johan Lammerts blijft voor primeurs zorgen In februari won hij in de Achterhoek de eerste Nederlandse profkoers van het seizoen, gisteren schreef hij in Galder ook het eer ste criterium van het Nederlandse wielerseizoen op zijn naam. Na 100 kilometer versloeg Lammerts Jan van Hou- welingen in de sprint. De open Ronde van de Vaucluse werd gewonnen door de Franse topamateur Jean-Jacques Philipp. Hij stond al van de eerste etappe aan de leiding. Herman Snoeyink en Arie Hassink. op 33- en 35-jarige leeftijd, twee van de meest geroutineerde wieleramateurs. hebben zondag een criterium in Keulen gedomineerd. Snoeyink toonde zich de ijverigste puntenverzamelaar. De winnende onderwijzer riskeerde onderweg diskwalificatie. Hij kreeg voor gevaarlijk sprinten een ernstige waarschu wing. Erik Breukink werd zondag derde in de Grote Prijs van Brunswijk, een criterium over tachtig ronden van 1000 me ter. In de eindsprint bleven Theodor Cerny (Tsj) en Mi chael Marx de Nederlandse amateur voor. Achter Gerard Dekker (Hoogeveen) eindigden Peter Ho- gervorst (Pijnacker) en Chris Koppert (Poeldijk) als twee de en derde in de ronde van Zeeland over 90 kilometer. Anderson demarreerde achter Rogiers weg naar Vanderaer den toe en samen gingen zij op weg naar Kuiper. Nog een kans Kuiper zou nog een kans heb ben gehad indien hij als eerste de beruchte muur van Ge- raardsbergen bereikt zou heb ben. maar Anderson en Van deraerden lieten het niet zover komen. In de achtervolgende groep hield Eddy Planckaert Sean Kelly in bedwang, ter wijl Nico Verhoeven en Adrie van der Poel tol hadden be taald voor de eerdere inspan ningen en de knollen totaal op hadden. Vanderaerden reed i als eerste de muur van Ge- raardsbergen op. kwam met tien seconden voorsprong bo ven en ging door. terwijl An derson Kuiper volgde. In de laatste 18 kilometer bouwde Vanderaerden zijn voorsprong steeds verder uit om zijn ar men te heffen bij de finish in Meerbeke. Het feest voor de ploeg Post werd compleet door de tweede plaats van Ander son. die Hennie Kuiper onder dankzegging voor diens in spanningen los reed. GERHARD NIJBOER t icrmbond ^eve van waamheid Auke )»7DAL De Konink- ïederlandse Amateur lbond heeft in het _Jekeinde een proeve k ^ükwaamheid afgelegd j organiseren van een pernooi. Dank zij het ireactievermogen van ter Bert van de Flier, De organisatie overnam in doroet waar masker en 75.000 jveét allang geen be- ichosldng meer bieden te- a met'logsmateriaal van re- -d do<üatum, werd het we- ,r (zoónpioenschap junioren le del ^aPenc*al gehaald. deratie en Olympisch betaalden mee. om- dergelijke manifesta- l al was het beperkt leeftijdscategorie tot jaar. nu eenmaal ast in de sollicitatie nsterdam naar de or- ie van de Zomerspe- i 1992. En wat kregen deelnemers in de han- estopt? Propaganda- aal uit Barcelona; één geduchte concurren- Hana| Amsterdam kova redde niet rtieve inbreng uit ei- Chrisld was zeer beperkt. Kardolus, die twee fhtereen een plaats in le-poule veroverde, is (estane leeftijd te bo- zijn opvolgers missen it. of routine. Drie hers (Spalburg op sa- rber en Dekking op haalden de tweede Dat was dat. Een to- t nogal afstak tegen het schermland bij Italië dat het landen- )ent won. IWAN KAPPAR TEN ONDER IN HALVE FINALES DEN HAAG/ROTTER DAM Hoewel Sporthal Oranjeplein redelijk goed was bezet bij de halve fi nales van de Nederlandse bokskampioenschappen, was de voorzitter Door- schodt van Boksvereni ging De Houtzagerij zater dagavond alles behalve tevreden. „Wij hadden op een uitverkocht huis gere kend. Echter, door de plotseling goede verrich tingen van FC Den Haag zijn er veel mensen die al kaarten hadden besteld met de FC mee naar Dor drecht gegaan. Ergens wel begrijpelijk. Een groot deel van onze aanhang is afkomstig uit het Schil derswijk en ook supporter van FC Den Haag". In de eerste partij van de avond moest de aanhang van De Houtzagerij een teleur stelling verwerken. De enige Haagse bokser in de titel strijd Iwan Kappar die vol goede moed in de ring stapte, miste waarschijnlijk de vorm van de dag en had tegen ti telverdediger Ronald Coens van de Amsterdamse school Albert Cuyp niets in te bren gen. De eerste twee ronden waren dan ook voor Coens. In de laatste ronde begon Kappar wat beter te draaien, maar in feite was het toen al te laat. Gisteravond verloor Coens in de Rotterdamse sporthal Schuttersveld zijn titel aan clubgenoot Said Kwyasse. De vorig jaar niet van de partij zijnde Kwyasse was overigens in dit vederge wicht een terechte favoriet. Rexford Kortram raakte za terdag zijn nationale titel in het zwaarweltergewicht al kwijt. De Rotterdammer ver loor van de Amsterdammer Gilbert Hallie ruimschoots op punten. Gisteravond had hij het tegen zijn clubgenoot Reginald Saro die door opga-, ve in de tweede ronde had gewonnen van Jos Dielis (Heerlen) een stuk moeilijker maar haalde de titel binnen op een puntenscore van 3-2. Teleurstelling Tot grote teleurstelling van het Haagse publiek kwamen de twee Amsterdamse top- boksers Romeo Kensmill en Pedro van Raamsdonk niet in de ring. Kensmill liep te leurgesteld rond in de sport hal, omdat de weltergewicht bij de weging zes ons te zwaar bleek. Hij kreeg van de organisatie nog een uur uitstel. In die tijd trainde Ro meo Kensmill af maar bij de tweede weging was hij nog twee ons te zwaar. Voor de favoriet viel het doek en de Rotterdammer Lucas van Geffen ging zonder te bok sen over naar de finale. Van Raamsdonk kwam niet in de ring omdat zijn tegen stander Clarence Dewberry (straf in militaire dienst) geen vrij kon krijgen. Bij de weging bleek ook Van Raamsdonk enkele onsjes te zwaar te zijn. Via aftrainen kwam hij echter wel op zijn goede gewicht. De grote trekpleisters in de Rotterdamse sporthal Schut tersveld waren gisteren na tuurlijk Pedro van Raams donk en de winnaar van het brons op de Olympische Spe len Arnold Vanderlijde. Van Raamsdonk won in het half- zwaargewicht door rsc in de tweede ronde van Robbie de Smit (Crooswijk). In een bik kelharde eerste ronde had de lange Amsterdammer het zelfs even moeilijk tegen de fel op de aanval boksende De Smit. In de tweede ronde kreeg De Smit twee keer acht tellen rust en staakte de scheidsrechter de wedstrijd. Arnold Vanderlijde was ze ker niet in olympische vorm. De kampioen van Zuid-Hol land, Ronald Hiwat, liep bin nen één minuut een loepzui vere linkse stoot op en kreeg acht tellen rust. Hij kwam daarna echter goed terug. Vanderlijde was wel de bete re bokser maar imponeerde allerminst Bovendien kreeg de Limburger in de derde ronde duidelijk te maken met conditiegebrek. De grote routine bracht hem daardoor de puntenoverwinning. Verrassend was de nederlaag in het lichtgewicht van de Amsterdammer Rocky Elfa- lah die met een puntenscore van 3-2 de Limburger Silvio Mezzenga versloeg De snel ste partij van de avond kwam op naam van Gerrie Kraus uit Arnhem Hij ver raste vriend en vijand om binnen twee minuten in het middengewicht de talentvol le Rotterdammer John van den IJssel neer te slaan. Daardoor kwam er slechts één titel (Lucas van Geffen) in Rotterdam terecht en drie. Said Kwyasse. Gilbert Hallie. Pedro van Raamsdonk, in Amsterdam. ARTHUR VAN RIJSWIJK AMSTERDAM Met de vierkamp, die dit weekeinde werd ge houden op de Amstel, is het roeiseizoen 1985 van start gegaan. Hoewel de wedstrijden over de afstanden 2500. 250, 750 en 5000 meter niet maatgevend mogen zijn voor de rest van het seizoen heeft de vierkamp toch aanleiding gegeven tot het opmaken van een tussentijdse balans. Er van uitgaande dat geen van de aan wezige achten, veelal verenigingsformaties, in ongewijzigde sa menstelling in hetzelfde boottype blijft doorvaren om aldus naar de wereldkampioenschappen uitgezonden te worden, zijn de uit eindelijk neergezette magere tijden niet echt schokkend te noe men. Wat de keuzeheren van de roeibond wel zorgen zal moeten ba ren. is in dit na-olympisch jaar de afwezigheid van talent en ca paciteit Met name bij de heren-achten werd men nadrukkelijk met dit feit geconfronteerd Een door organisator Nereus inge huurde Westduitse top-acht en een Engelse universiteitsploeg voeren het achten veld aan flarden door. baanrecords vermorze lend. de Nederlandse inbreng op vele seconden achterstand te zetten Het Westduitse en Engelse roeien beschikt klaarblijkelijk wel over middelen en talent om ondanks het uit training gegaan zijn van zijn olympische toppers, onmiddellijk voor opvolging te zorgen In het damesveld was het geen sterke buitenlandse formatie die de vinger op de wonde plek legde, maar een prille tweedejaars acht van het thuisvarende Nereus De winnende damesacht in de eerste divisie (met aan boord Verhulst. Eikelenboom en Lub bers. toch niet de eersten de besten) bleek in het eindklassement (na drie afstanden) met niet meer dan één seconde winst de werd gevaren dan door de prille tweedejaars acht van Nereus. Ook in het damesveld dus geen hoopgevende situatie voor de komende jaren. De enige ploeg die nog een beetje blijk gaf te recht internationale aspiraties te koesteren was de dubbelvier Cornet-Van Ettekoven. Van Droogenbroek en de jonge Penten- ga Zij wonnen hun divisie voor Die Leythe met op slag de van Amsterdam naar Leiden getransferreerde Compaan Het lichte roeien, sinds 1981 zonder medailles op internatiSnale toernooien, geniet nog immer de twijfelachtige eer Helsloot-AD- peldoorn tot zijn kampioenen te mogen rekenen Ook op de vierkamp wonnen beide roeiers aan boord van het Nereus-schip En dan te bedenken dat beide roeiers sinds 1975 mcegevaren hebben op wereldkampioenschappen en boven de dertig zijn

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19