Gerard Bakker: „Samen knokken" Toernooien voor Lendl en t Van der Wal| gaat collega's te bard Grote Paasprijs voor Uno Hazelaar WK tafeltennis als nachtkaars uit SPOMI I RIBUIME Vriesekoop naar Seoel Selectie EK bridge Voetbal jeugd vierde in Cannes Sportwereld Jian Jia ling veroverde de wereldtitel bij de heren. GOTHENBURG Een nieuw en beter contract met haar sponsor en een jaar met veel extra evenementen zullen het profleven van Bettine Vriesekoop toch voldoende belonin gen verschaffen als troost voor het feit dat de Nederlandse tafeltennisster afgelopen dagen geen enkele wereldtitel heeft kunnen veroveren in Gothenburg. De heren kenden reeds een toernooi om de wereldbeker, Vriesekoop zal op 29 en 30 mei in Seoel deelnemen aan de eerste editie voor (twaalf) dames, die 50.000 gulden mogen gaan verdelen. Op 19 mei speelt Vriesekoop in Breda de finale van de Eu ropese Grand-Prix voor vrouwen. De eerste prijs bedraagt hier 8.000 gulden. Verder denkt Dextro aan het organiseren van een top twaalf toernooi (zes heren en zes dames) in Baarn op 31 augustus en 1 september. De Hazerswoudse wordt voorts als trainster betrokken bij een tafeltennis- kamp in Nieuwegein. „Ik ben al sinds 1965 aan het knokken en ik ga door omdat ik nu eenmaal een bord voor mijn kop heb. Ik ben ziek als ik anderen zie winnen", riep de Leidenaar afgelopen week einde met grote stelligheid in de Scandinavium-hal te Go thenburg. „Bettine is de enige die wat probeert. En zolang zij doorgaat, ga ik door. Haar eni ge motivatie is om eens de Chinezen te verslaan. Haar mogelijkheden hangen af van onze heren. Als die zich ont wikkelen, kan zij dat ook". Bakker vervolgde: „Een Chi nees die normaal brood met komkommer eet, zal altijd zijn best doen omdat ie dan mis schien een keer een biefstuk krijgt. Maar neem nou de Zweed Waldner. Die kreeg 200 000 mark om in de Duitse competitie mee te spelen en was direct niet meer gemoti veerd om hard te trainen. Maar er zijn wel onoverkome lijke verschillen. Hier in Zwe den trainde Bettine Vriese koop een keer met de Chinees Teng, heel snel tikke-tikke- tikke-tik. Maar weer in Ne derland wachten haar andere oefenpartners en gaat het tik, tik, tik. En die top-Chinees komt thuis en wordt misschien wel direct door de eerste de beste piloot van de tafel ge veegd. China heeft de beste trainingsmogelijkheden, de beste coaches, de meeste spe lers en hier de meeste deelne mers. Die totale macht zou in gedamd moeten worden. Want zo'n wereldkampioenschap is een verziekte boel. Daar kun nen die Chinezen zelf ook niets aan doen, dat is het recht van de sterkste. Maar beter zou zijn als elk land maar drie mannen en drie vrouwen zou mogen afvaardigen. Dan zijn in elk geval de halve finales niet bij voorbaat verpest". Eendracht Maar minder Chinezen toela ten dan de tweemaal acht zo als nu is niet voldoende. Elk land zal ook zelf meer inspan ning moeten leveren in plaats bij voorbaat reeds het hoofd in de schoot te werpen. In Neder- Toch Nederlanders in een eindstrijd GOTHENBURG Ondanks de vlotte eliminatie van de natio nale tafeltennisploeg stonden er zondag op de slotdag van de wereldkampioenschappen toch drie Nederlanders in de finale. Het waren de arbiters Piet Oomens, Arie Zoutekouw en Karei Gutz, die de eindstrijd bij de dames op correcte wijze leidden. Het was de eerste keer, dat een Nederlands trio een finale in een wereldkampioenschap ar bi treerde. £eidóc Qowuvrd dinsdag 9 april m pagi HOOFDDORP Chris Niemeijer, Eddie Roos- nek. Roald Ramer en Jan-Willem Bomhof heb ben via een selectiewedstrijd in Hoofddorp deel neming afgedwongen aan het toernooi om het Europees kampioenschap bridge, dat van 20 juni tot 5 juli in de Italiaanse plaats Salso Maggiore wordt gehouden. Dit viertal won in de finale met klein verschil van Tammens, ICirchhoff, Van de Brom en Wintermans. Het werd uiteindelijk 335- 325 over 192 spellen. In de spannende slotzitting wist Tammens c.s. een aanvankelijke achter stand van 52 punten om te zetten in een lichte voorsprong. Kostbare fouten van Van de Brom- Wintermans in de laatste spellen brachten de winst evenwel bij het team dat daar gezien het gebod'ene het meeste recht op had. Erik Kirc- hhoff en Kees Tammens werden als derde paar aan de Nederlandse afvaardiging naar de Euro pese titelstrijd toegevoegd. CANNES Het Nederlands jeugdteam, be staande uit spelers tot 17 jaar, is op Tweede Paasdag tijdens het voetbaltoernooi in Cannes als vierde geëindigd. Nederland speelde de wedstrijd om het brons tegen Frankrijk met 1-1 gelijk, maar de Fransen zegevierden door het eter nemen van strafschoppen. De stand bij de rust was al 1-1, door treffers van Sevcenko in de 23e minuut en PSV'er Viscaal veertien mi nuten later. Het toernooi in Cannes werd ge wonnen door Italië, dat in de finale met 2-1 van Denemarken won. Engeland, dat in de voor gaande poulewedstrijd met 3-1 van Nederland had verloren, werd vijfde door een zege van 1-0 op Schotland, de Sovjet Unie zevende na de 2-1 tegen Joegoslavië. WASSENAAR Tijdens de Grote Paasprijs maak te de draver van het jaar 1984, Uno Hazelaar, voor het eerst dit seizoen zijn opwachting op Duindigt. Als enige had hij bij de start een handicap van 25 meter. Maar de pupil van de Limburgse trainer/pi keur Wim Velis had de juiste vorm en zegevierde voor Wortli Elsene en Wellborn Dean. Tweede favoriet Valiant C die vijf keer achtereen, waarvan drie keer een W-5 koers, had gewonnen sprong vlak na de start in handen van Gerrit de Jong weg en werd uitgescha keld. De Jong kwam op de Wassenaarse baan toch nog twee keer tot winst. Eerst won hij met Weilino Terraise, de dochter van de legendarische veelvoudig winnaar van de Prix d'Amerique Bellino II en later op de middag met de moeilijk te kloppen Star of Gold Star. Er stonden ook drie rennen op het programma. Voor de Lim burgse trainer Jan Pubben be tekende dat een goede dag. Hij won de eerste ren met Ninnes Mary (Terry Cain), de tweede met Sydney Raaphorst (Jan Luyten) en ook de tweede aankomende Native Ruler be hoorde tot zijn stal. De derde ren won hij met Lin Chung (Terry Cain) en ook de tweede en derde aankomende Pur Sang en Royal King staan bij Jan Pubben in training. Duindigt kwam tot de redelij ke totalisatoromzet van ruim 460.000 gulden. Ook de publie ke belangstelling was niet slecht. Waarschijnlijk heeft hier het Duindigt-promotie- team, bestaande uit lieftallige dames die zaterdagmiddag in Scheveningen en Leidschen- dam de nodige reclame-activi teiten ontplooiden, wel enige invloed op gehad. ARTHUR VAN RIJSWIJK Tips Twee rennen en negen draverijen staan er morgenmiddag op het pro gramma van de Wassenaarse baan Duindigt. De eerste start is om 14.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: DRENTEPRIJS: Yvoor Conehita. Zarlino Hanover en Zambesi Cede. UTRECHTPRIJS: Zilver Prince. Yves Hazelaar en Woerden. GELDERLANDPRIJS: Your sure. Yukon Cede en Ylando. A NORFOLKPTRIJS. WaA First, Guy de Sai en Cleomoojfn GRONINGEN PRIJS: Zicco ^js zorg, Yvo Hazelaar en Zonnan tje. a LIMBURGPRIJS: Vitesse F®e Udo Windspiel en Wendy Coiijj BRISTOLPRIJS: Marijn, L Royal en Afterprint. NOORD BRABANTPRIJS: de Lente, Udo Buitenzorg en j D. d ZUID HOLLANDPRIJS; ft Oostwijck, Worthy Boy Laije Waterpolo Het Nederlands jeugdteam verspeelde bij het zeslandentoernooi in Napels zijn kans op een topplaats door verlies van 6-5 tegen gastland Italië. Tegen Joegoslavië werd met 7-7 gelijk gespeeld. Schaken Tijdens het toer nooi om de nationale jeugdtitel is Marcel Piket (Leiderdorp) de enige deelnemer, die drie partijen heeft gewonnen. Squash Het Nederlands he renteam is tijdens de EK in Barcelona als vierde geëin digd. De dames werden al voor de kwartfinales uitge schakeld. Voetbal Het nationale scholierenteam werd achtste en laatste tijdens een toernooi in Saint Malo. Van Israel werd met 4-1 verloren. Harry de Jong (Wilhelmus) maakte het enige Oranje-doelpunt. Voetbal Grasshoppers Zu rich heeft de Westduitse ex-in- terpational Ronald Borchers overgenomen van Arminia Bielefeld, dat moet bezuinigen. Voetbal Eerste-divisieclub FC VVV zal topscorer Mario Verlijsdonk, tot nu toe goed voor twaalf treffers in deze competitie, door een kniebles sure zeker zes weken moeten missen. Motorbootsport Hans Hü- bel en Jan de Vreng hebben zondag op de Weser bij het Westduitse Karlshafen races Cao Yan hua toont de forse cup, die verbonden was aan de hoofdprijs bij de dames. GOTHENBURG Cao Yanhua bij de dames en Jiang Lialiang bij de heren zijn in Gothenburg wereldkam pioen tafeltennis in het enkelspel. In de eindstrijd pro longeerde Cao haar titel ten koste van haar landgenote Geng Lijuan met 21-12, 21-16, 10-21, 21-16. De goed lachse Jiang Jialiang, winnaar van de wereldbeker en als eerste geplaatst, versloeg zijn landgenoot Chen Longcan met 21-14, 23-21, 21-18 en werd daarmee op volger van de gestopte Guo Yuehua. In de halve finales had de 21-jarige student uit Kanton de op mars van de onbekende Lo Chuen Chung met 3-1 tot staan ge bracht. Lo was dé verrassing van de kampioenschappen. Via de kwalificatieronden had deze speler uit Hong Kong zich als enige vreemdeling bij het dominerende gezelschap van spelers uit de Volksrepubliek China gevoegd. Pikant detail is dat de 22-jarige Lo vier jaar geleden uit China is weggevlucht. Het Zweedse paar Appelgren/Carlsson won de Europese finale van het herendubbelspel om de wereldtitel van de Tsjechoslo- waakse combinatie Orlowski/Pansky: 21-15, 22-20. Het was een troostprijs voor het organiserende gastland. De saaie Chinese partijen op zaterdag en zondag en de plotselinge sneeuwval op zondag zorgden er voor dat de slotdag van het WK geen volle zaal opleverde en het goed georganiseerde evenement een beetje als een nachtkaars uitging: De Nederlandse tafeltennisploeg, dat eerder brons won met het damesteam, kon in Zwedeu het gebrek aan resultaten in de en kelspelen niet met opziendbarende overwinningen in de dubbel spelen goedmaken. Bettine Vriesekoop en haar Tsjechoslowaak- se partner Hrachova verloren in het damesdubbelspel al in de achtste finales van het Chinese duo Dai/Geng, dat later wereld kampioen zou worden. In het gemengd-dubbelspel waren de Pool Grubba en de te laat gearriveerde Vriesekoop in de tweede ronde met 2-0 kansloos tegen Chen en Tong. Twee andere Chi nezen, Chen en He, legden in twee games Henk van Spanje en Mirjam Kloppenbrug het zwijgen op. De titel in het gemengd- dubbelspel ging naar de Chinese combinatie Cai/Cao. in de klassen SD en SE ge wonnen. Volleybal International Ruut de Wit, thans uitkomend voor landskampioen Martinus, gaat volgend seizoen voor Ani mo uit Sneek spelen. Basketbal Het Nederlands meisjesteam (tot 16 jaar) heeft zich in het Franse Pommeray geplaatst voor het eindtoernooi om het EK, dat in juli in Joe goslavië wordt gehouden. Voetbal Indonesië bereikte de volgende ronde van het Aziatisch kwalificatietoernooi voor het WK door een gelijk spel van 1-1 tegen India. Hong Kong won met 5-1 van Brunei. Zaalhandbal Spartak Kiev heeft zondag de eerste wed strijd in de finale van het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen (dames) te gen Radnicki Belgrado met 23-16 gewonnen. Zaalhandbal De finale van de strijd om de Nederlandse beker bij de dames gaat tussen Swift Arnhem en Swift Roer mond, dat met 10-9 won van Trajectum ad Mosam. Autosport Kees Kroese- meiier (Den Haag) is zondag zesde geworden in een toerwa- genrace, tellend voor het Westduitse kampioenschap op de Nürburgring. Tafeltennis De wereld kampioenschappen van 1989 zijn toegewezen aan West Duitsland. Stuttgart en Dort mund zijn de kandidaten voor het toernooi. ABCOUDE Door als enige in het Paasweekein de een honderd procent score te behalen in de strijd om de nationale damtitel in Abcoude is ti telverdediger Jannes van der Wal nog verder op zijn concurrenten uitgelo pen. Zijn voorprong be draagt vier punten op het trio Van Aalten, Bies en Clerc, nadat alleen de oud-kampioen kans zag de tweede toernooiweek ook met een overwinning te starten. Van Aalten en Bies kwamen twee keer niet verder dan remise. Bij het ingaan van de tweede toernooihelft lijkt er van een gevecht om de eerste plaats nauwelijks nog enige sprake. De 28-jarige oud-wereldkam pioen en titelverdediger Jan nes van der Wal is te produk- tief. Tegen Goudt gebruikte de Fries - geheel tegen zijn ge woonte in - iets meer dan een half uur bedenktijd voor de opening. Veel meer tijd be hoefde hij niet te investeren omdat zijn tegenstander toen in een combinatie vloog die Van der Wal schijfwinst en vrije doortocht naar dam ople verde. Hans Vermin had zich op een „echte" partij voorbereid en de openingsfase beloofde veel spanning. Van der Wal reken de veel varianten uit en dat kostte tijd. Vermin meende in het gevorderde middenspel te kunnen profiteren, maar trap te - evenals veel van zijn voor gangers - in een combinatie die hem direct tot capitulatie deed besluiten. Jannes van der Wal op weg naar winst tegen tegen Auke land maakt iedereen zich druk om de triviale problemen in de eigen club of de concurrentie met andere verenigingen. Eendracht moet macht maken. Gerard Bakker zakte ooit voor de cursus tafeltenniscoach, als enige van de 24 deelnemers. Alleen hij bracht er in de praktijk echter wat van te recht. Bakker: „Het Nederlandse ta feltennis heeft een manager- /coach nodig, een krachtige fi guur die boven de dames- en herencoach staat. En clubtrai ners moeten op één lijn komen te zitten en bij nationale en in ternationale wedstrijden wor den betrokken". Gerard Bak ker zei zelf niet niet over wel ke functie dan ook bij de tafel- tennisbond te hebben nage dacht of te zijn benaderd. Éen man zat over de nog im mer gapende afgrond tussen Europa en China (en veel an dere Aziatische landen) niet echt in, Milan Stencel. De Tsjechoslowaakse bondscoach van België, die daarvoor de Nederlandse heren onder zijn hoede had, sprak in Gothen burg half serieus: „Het is toch prachtig dat we zo goedkoop en zo dicht bij ons in de buurt naar de Chinese kampioen schappen kunnen kijken. Nor maal moet je daarvoor hele maal naar Peking". HERMAN JANSEN ft( Rob Clerc kwam dit wetf de tegen dezelfde tegel ders als Van der Wal nié> der dan drie punten. Hijr' Vermin in een vrij V'l partij remise toestaan. Goudt had Clerc in he(\ denspel een listige sla^j lingsfinesse in de staii vlochten, waarbij beideigj braken naar dam. Maar"' was wel zo slim geweesp de „gouden" doorbraaf zijn tegenstander nog eefc. dediging achter de ha hebben, zodat de EnscL uiteindelijk niets aan der tij overhield. Scholma had veel i nodig om zijn voordeel! Van den Borst ook inj| om te zetten, maar na bij;:. uur spelen lukte hem da Palmer verschalkte VL Kooij, die zich na de i trole liet verrassen in e tiel eindspel waardoor 1 zijn eerste zege kon latei tekenen. Bies leek tegeil kei op zijn tweede win» af te stevenen, maar stij de zich listig verdei Huissenaar. Dames Koploopster Petra F:/ heeft in het nationale; kampioenschap voor haar eerste verliespunt t|; incasseren. Nadat zij oi gend de Haagse Cato v|| ten had verslagen, wig voudig nationaal kam: Barbara Graas haar reii> te dwingen. Omdat vai naaste achtervolgsters mand de volle winst Paasweekeinde kon b blijft Polman met twee r i voorsprong op titelvel] ster Leun Otten aan f ding. DEN HAAG Ivan Lendl en John McEnroe hebben afgelopen week einde tennistoernooien ge wonnen. Lendl schreef zondag Monte Carlo op zijn naam. Op de gravel- baan versloeg hij de Zweed Mats Wilander in vier sets: 6-1, 6-3, 4-6, 6-4. De partij duurde drieën eenhalf uur. McEnroe heeft nooit eerder in zijn loopbaan de finale van een tennistoernooi zo gemak kelijk gewonnen als paaszon dag in Chicago. De Newyorker hoefde niet één bal te slaan. Zijn tegenstander Jimmy Con nors bleef in de kleedkamer met hevige rugpijn. „Dit is me nooit eerder gebeurd", treurde Connors. „Nooit heb ik voortij dig opgegeven in een toer nooi". Na onderzoek kreeg Connors, die volgens de artsen te vaak met pijn doortenniste, een week tot tien dagen rust voorgeschreven. Lendl had in Monte Carlo het beste uithoudingsvermogen. Zondagochtend nog moest hij zijn halve-finalepartij tegen de Zweed Henrik Sundström af maken. Lendl zegevierde in de tie-break. Sundström was vo-. rig jaar winnaar van dit toer nooi, waar dit jaar een prijzen geld was van 405.000 dollar. GOTHENBURG Zelfs als de door het Zweedse tafeltennisduo Mikael Ap- pelgren en Ulf Carlsson benutte kans de wereldti tel in het herendubbelspel te grijpen slechts een vriendelijk gebaar is ge weest van de vroegtijdig afgehaakte Chinezen, dan nog dient Europa uit deze enige gouden medaille naast de zes van China moed te putten. Veel ta feltennisspelers en -coa ches in dit werelddeel lij ken de strijd al lang te hebben opgegeven. Maar niet Gerard Bakker, coach van Bettine Vriesekoop en club Avanti te Hazers- Woude. iPPP John McEn roe in vogel vlucht op weg naar de zege in Chi cago. a n ie e a I Hana| kova redde niet Chris X 1 :h le F Z lit h rl I t t K bijna anderhalf miljoen gul den. Pavel Slozil/Tomas Smid (Tsj) wonnen in de eindstrijd dub belspel van Shlomo Glick- stein/Shakar Perkiss (Isr) 6-2, 6-3. In de eindstrijd van het dubbelspel in Chicago versloe gen de Amerikaan Johan Kriek en de Fransman Yan- nick Noah de Amerikaanse combinatie Robert Seguso - Ken Flach met 3-6 4-6 7-5 6-1 6-4 Chris Evert Lloyd is zondaga vond winnares geworden van het tennistoernooi van Palm Beach Gardens. De 1 kaanse versloeg in d<ii strijd van dit 275.000 v -toernooi de Tsjechoslcii Hana Mandlikova met 4 Chris Evert werd doitf zege 100.000 dollar (zonn gulden) rijker. De verli finaliste verdiende de I d

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18