Actie voor behoud van Jodenkerkhof slaat aan IN EM DM DE KAS Lage prijzen voor rode paprika's Rijksvoorlichting Sierteelt verliest steeds meer terrein Ploeg: teeltverbod ter bestrijding knolcyperus VÓÓR DE NIEUWE GENERATIE Beurs van Amsterdai LAND EN TUINBOUW EetdócSomcmt DINSDAG 9 APRIL 1985 PAG^ r 1 Door de bezuinigingen in de Rijksvoorliehting voor de planten en bloemenkwekers is een merkwaardige situatie ontstaan. De kwekers bellen nogal eens tevergeefs om deskundige hulp, om dat vooral in het gebruik van de auto's en de kilometers bij de voorlichting flink is geschoffeld. Alle bezoeken moeten gecoör dineerd worden en daardoor komen kwekers in de wachtka mer te zitten. Wanneer men weet hoe groot de financiële risico's zijn bij plot seling optredende plantenziekten, haperingen in de groei, of virusbesmetting zal men begrijpen dat vooral de grote kwekers de officiële voorlichting gaan negeren. Zij willen graag direct geholpen worden. De commerciële voorlichters staan snel op de stoep en brengen de rekening mee. De particuliere voorlichtingsbureaus die op commerciële basis werken spinnen daar wol bij. Hun aantal en invloed neemt toe en zelfs ook veilingen gaan zich met voorlichting bemoeien. Dit alles is in een sector met een nog steeds groeiende export een ongunstige ontwikkeling. Nog een paar stappen en de kwe kers worden van buitenaf beïnvloed bij de keuze van hun teel ten, outillage en kassen. Juist in een tijd dat de kwekers door de bezuinigingen op de energie, experimenteren met nieuwe kassen, schermen, belichting en verwarming, is een op weten schappelijke waarneming gegronde objectieve voorlichting no dig. Vooral bij de vervroeging en verlating van de bloei, bij een groot aantal soorten, wordt de vraag daarnaar steeds groter. Bij de huidige, ongunstig te noemen, ontwikkelingen van een dalende invloed van het officiële Rijksonderzoek zoals van Wageningen en de Proefstations, is een sneeuwbaleffect op te merken. Het bedrijfsleven koopt de beste rijksvoorlichters weg met het gevolg dat de diensten in toenemende mate moeten werken met onervaren krachten. De conclusie is dat goed lopende agrarische sectoren ten bate van onze economie, een royale begeleiding van onze gerenom meerde Rijksagrarische wetenschap niet ongestraft kunnen missen. Voor aan aantal gewassen dat geteeld wordt op met knolcype rus besmette grond, zal met ingang van 1 juli 1985 een teeltver bod gelden. Bovendien kan de teler verplicht worden het on kruid te bestrijden bij een zodanige besmetting, dat het gevaar van uitbreiding naar de directe omgeving bestaat, terwijl aan de teelt van gladiolen en lelies, waarin momenteel nog vrij veel besmettingen voorkomen, nadere regels zullen worden verbonden. Deze gewassen zijn de belangrijkste verspreiders van het onkruid. Staatssecretaris A. Ploeg (landbouw en visse rij) heeft deze maatregelen in overleg met het bedrijfsleven vastgesteld, zo heeft het ministerie woensdag meegedeeld. On danks al eerder genomen maatregelen, zoals een meldings plicht en verplichte reiniging van werktuigen die op besmet land waren gebruikt, blijkt knolcyperus zich namelijk uit te breiden. Het teeltverbod geldt voor die gewassen waarvan on dergrondse delen worden geoogst en omvat bol- of knolvormi ge bloemgewassen; houtige gewassen, vaste planten, bloemiste rij- en groentegewassen; akker- en tuinbouwgewassen waarvan ondergrondse delen worden geoogst of mee-geoogst; graszoden. De teelt van op het land aanwezige gewassen zal onder voor waarden normaal kunnen worden beëindigd. In de week voor Pasen zakte de markt voor de rode papri ka's helemaal in elkaar. Hier zijn verschillende oorzaken voor aan te geven. Allereerst het sterk gegroeide aanbod van rode paprika's. Er was duidelijk sprake van een zoge naamde "hoos" in de aanvoer. Daarnaast is er op de buiten landse markt nogal was con currentie. De Canarische Ei landen en Spanje zijn nog steeds sterk aanwezig op de Westduitse markt. Daarnaast gingen er minder paprika's naar Denemarken, Noorwegen en Zweden. De stakingen in Denemarken hebben hier waarschijnlijk ook nog een rol in gespeeld. De export naar Engeland en N.-Amerika groeide wel en was groter als vorig jaar. Deze groei in de ex port heeft een prijsdaling bij de rode paprika's echter niet kunnen voorkomen. De ge middelde prijs voor een kilo rood zakte weg naar 4,45. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs in dezelfde verslagweek voor een kilo rood op ruim 10,-. Dit scheelt maar liefst 32,50 op een doos van 5 kilo. Bij de groene paprika's trok de prijs daarentegen aan. Er is hier duidelijk sprake van een minder stormachtig verloop in de aanvoer. De gemiddelde prijs voor een kilo groen kwam uit op 7,40. Na de Paasdagen wordt er een klei ner aanbod van rood verwacht en een groter aanbod van groen. Voor rood zullen de prijzen waarschijnlijk weer wat aantrekken en voor groen neemt de prijsdruk toe. Komkommers Op de komkommermarkt was er in de afgelopen week spra ke van een spectaculaire prijs ontwikkeling. De prijzen trok ken zeer sterk aan. Dit was een gevolg van een uitsteken de vraag en een naar verhou ding beperkt aanbod. De sorte ring 26/31 veranderde niet van prijs en bracht 66 cent per stuk op. Voor alle overige sor teringen liepen de prijzen sterk op, met zo'n 4 tot ruim 5 dubeltjes per stuk. Zo varieer de de prijs voor de sorteringen van 31 t/m 51 van 1,06 tot 1,42 per stuk. Vorig seizoen lag de prijs in dezelfde week voor de genoemde sorteringen tussen 56 en 78 cent per stuk. De aanvoer zal na Pasen niet veel veranderen, het hoge prijspeil van voor de feestda gen lijkt dan niet te handha ven. Er worden voor de ko mende week wel goede prijzen verwacht. De Commissie van de Europese Gemeenschap heeft de referentieprijs voor komkommers in de maand april vastgesteld op 242,25 per 100 kilo. Voor Griekse komkommers is deze vastge steld op 193,36 en voor Spaanse komkommers geldt met ingang van 3 april een re ferentieprijs van 28,51 per 100 kilo. Tomaten Op de tomatenmarkt ging ook alles in de afgelopen week voor de wind. De handel had geen enkele moeite met het groter geworden aanbod. Door een sterke binnen- en buiten landse vraag trokken de prij zen in de afgelopen week aan. Alle buitenlandse afnemers namen meer tomaten af. De concurrentie van Marokko en de Canarische Eilanden op de Westduitse markt nam af. De prijs voor de ronde A-export kwam een dubbeltje hoger uit dan in de voorafgaande week. Gemiddeld werd er 3,98 per kilo betaald. Bij de vleestoma ten was er sprake van sterk oplopende prijzen. De gemid delde prijs kwam zelfs op 5,89 per kilo uit (vorig sei zoen 3,77). Voor de komende week wordt er meer prijsdruk verwacht. Vooral aan het be gin van de week zal er sprake zijn van een ruim aanbod. Overige gewassen De top in de aanvoer van sla is bereikt, toch ging dit niet ten koste van de prijzen. Opmer kelijk was het overeind blijven van de prijs voor de lichte sor teringen. Dit werd mogelijk door een grote belangstelling van de Scandinavische landen. Voor de sortering 13/14 kilo werd er 42 cent per stuk be taald. Voor de zwaardere sla van 21/22 kilo kwam de prijs uit op 56 cent per stuk. Vorig seizoen lagen de sla-prijzen voor de genoemde sorteringen tussen 18 en 25 cent. De aan voer van sla wordt kleiner, bij aanhoudend mooi weer lijkt de prijs zich redelijk te kun nen handhaven. Door het klei ner geworden aanbod van au bergines werd een verder prijsherstel mogelijk. De ge middelde prijs liep zelfs op naar 6,40 per kilo. Naar ver wacht zal het aanbod weer toenemen en zal er met lagere prijzen rekening gehouden moeten worden. In de afgelo pen week wist de vraag naar rettich geen gelijke tred te houden met het aanbod. De prijs daalde met bijna 6 dub beltjes per stuk en kwam uit op 80 cent. In aanvoer en prijs wordt er weinig verandering verwacht. Koolrabi werd in de afgelopen week ook goedko per, de gemiddelde prijs kwam op 99 cent per stuk uit (vorig seizoen 1,26). Het aanbod zal niet veel meer groeien, lagere prijzen lijken onwaarschijnlijk. De vraag naar radijs bleef uit stekend, de prijs liep op naar gemiddeld 1,01 per bos. De aanvoer zal niet veel meer groeien en blijft zeker kleiner als vorig seizoen. Als gevolg van een minder sterke vraag, wordt er wel met lagere prij zen rekening gehouden. De prijzen voor andijvie en spina zie kwamen onder zware druk als gevolg van het snel groter geworden aanbod. Beide ge wassen moesten meer als een gulden per kilo inleveren. Andijvie bracht 1,47 per kilo op en voor spinazie bleef de veilingklok staan op gemid deld 1,20. Door het groter geworden aanbod van ijsberg sla daalde de prijs naar 1,- per stuk. Het is niet uil^ ten dat de prijs de kori» week nog verder daalt. L gens traditie is er voor d< sen een sterke vraag bloemkool. Dit was ook i* afgelopen week het gevai gemiddelde prijs liep op' 3,40 per stuk. Na de fee) gen worden er voor dit g lagere prijzen verwacht, r de groene courgettes daali prijs naar 1,32 per stuk. voor dit gewas heeft de f missie van de EuropeseW meenschap de referentii voor april vastgesteld, c komt op 183,18 per lOOg Paksoi raakte in de afgei week helemaal uit de graF werd slechts 3 dubbeltje kilo betaald. Voor snijt trok de prijs aan naar jt per kilo. De consument heeft vorige week kunnen ervaren dat de prijzen duidelijk consument vriendelijker zijn geworden. De periode dat praktisch alle groente stevig aan de priis was is voorbij. Gewassen als spinazie en andijvie werden een heel stuk goedkoper en dit blijven ze voorlopig ook wel. Voor een kilo andijvie ligt de prijs nu rond 3 gulden. Spinazie kost gemiddeld 2.40 per kilo. Beide gewassen zijn ook tegen lagere prijzen te koop, dit heeft dan weer te maken met de kwaliteit. Voor de Pasen werd de bloemkool duurder als gevolg van een sterke vraag. In de komende week wordt de bloemkool goedkoper, de prijs zal tussen 4.- en 6.- per stuk liggen. De aanvoer van courgettes komt nu ook weer goed op gang en de prijs daalt weke lijks. Op het ogenblik ligt de prijs op gemiddeld ƒ2.50 per stuk. Paksoi is spotgoedkoop geworden, een kilo kost nu 60 cent. Bospeen wordt nu ook snel goedkoper, de prijs ligt tussen 3.40 en 6.00 per bos. Voor een kilo postelein be taalt men gemiddeld 6.00, maar in de loop van de week wordt dit gewas goedkoper. Raapsteeltjes zijn flink in prijs gedaald, men betaalt 50 a 60 cent per bosje. Een kilo Chine se kool kost nu ƒ2.40. Er komt ook weer tuinkers op de veilingen, de prijs komt op 96 cent per doosje. Hollandse snijbonen en sperziebonen zijn bepaald niet goedkoop. Snijbonen kosten 8.50 pér halve kilo en de sperziebonen 20.20 per halve kilo. Er zijn ook goedkopere bonen in de handel. Sperziebonen uit Se negal kosten 3.70 per halve kilo en voor snijbonen uit Spanje betaalt men nu ƒ3.60 per halve kilo. Voor sla ligt de prijs tussen 80 cent en ƒ1.10 per krop. De rode Hollandse export paprika's zijn goed koop, ze kosten 4.45 per hal ve kilo. De groene paprika's zijn een heel stuk duurder na melijk ƒ7.40 per halve kilo. De ronde tomaten kosten nog steeds 3.98 per halve kilo. Voor een halve kilo vleesto maten moet men rekenen op 5.50. Komkommers waren voor de feestdagen duur, de prijs lag tussen ƒ1.10 en ƒ2.80 per stuk. In de loop van de week worden ze waarschijn lijk goedkoper. Koolrabi kost gemiddeld 1.80 per stuk. Met uitzondering van klasse I werden alle overige sorterin gen van witlof goedkoper. Voor prima snijlof hoeft men niet meer te betalen dan 2.80 per kilo. Voor witlof van Sperziebonen: goed aan de prijs. ,klasse II ligt de prijs rond duurder geworden en kost nu ƒ4.80 per kilo. Uien zijn nog 1.28 per kilo. Goedkope ap- steeds goedkoop, ze kosten 36 pelsoorten zijn op het ogen- cent per kilo. Winterpeen is blik Golden Delicious, 94 cent tot 1.80 per kilo. Blonde koop, 88 cent per kilo. Ij barts 1.60 per kilo en dé ƒ2.00 per kilo. DEN HAAG De eind vorig jaar begonnen actie „Steen voor Steen" van de Stichting tot Instandhouding van de Joodse Begraafplaats aan de Scheveningseweg loopt prima. Er is nu een bedrag van 60.000 gulden opgebracht, be staande uit enkele zeer substantiële giften en talloze kleine donaties uit zeer brede lagen van de Haagse bevolking. Daaruit is de Stich ting gebleken, dat de actie zich in de sympa thie van de Hagenaars mag verheugen. De Stichting heeft in nauwe Graven samenwerking met het ge meentelijk Bureau voor Monu mentenzorg een restauratie plan ontwikkeld, dat bestaat uit vier fasen van elk één jaar. De totale kosten van de res tauratie belopen 1,1 miljoen §ulden. Het grootste deel van at bedrag hoopt de Stichting uit subsidies van de overheden te kunnen bekostigen (bij de rijksoverheid is een subsidie verzoek ingediend), maar een bedrag van 4 ton zal men toch als eigen aandeel in de restau ratiekosten moeten kunnen ophoesten. De actie „Steen voor Steen" is bedoeld om deze som bij elkaar te krijgen. Geschiedenis De Joodse Begraafplaats aan de Scheveningseweg is een stukje Haagse historie van on vervangbare waarde. Over tien jaar is het drie eeuwen ge leden dat de eerste begrafenis op deze begraafplaats plaats vond. Het „Jodenkerkhof", zo als de begraafplaats in de volksmond heet, is één van de oudste begraafplaatsen van Nederland en de oudste van Den Haag. Zij is bijna honderd jaar ouder dan de in 1780 ge stichte Scheveningse begraaf plaats „Ter Navolging". Van 1694 tot 1906 werden de doden van de Haagse Joodse Gemeenschap op deze begraaf plaats ter aarde besteld. Daar na werd in Wassenaar een nieuwe begraafplaats in ge bruik genomen, omdat het ter rein aan de Scheveningseweg te klein was geworden. Toch werden er ook na 1906 op de begraafplaats aan de Scheve ningseweg nog doden bijgezet, zij het na de oorlog en zeer sporadisch. Globaal kan men zeggen, dat de begraafplaats een kleine drie eeuwen dienst heeft gedaan en na de oorlog in verval is geraakt, omdat de uitgedunde Joodse gemeen schap de kosten voor het noodzakelijke onderhoud niet meer kon dragen. De begraaf plaats wordt tegenwoordig nog maar zelden gebruikt Men vindt op de Joodse be graafplaats graven van joden uit alle lagen van de bevol king: van marskramers, han delaren in fournituren, bede laars, goudsmeden, kleine geldwisselaars, fotografen lage en hogere ambtenaren, winke liers, kunstschilders, bankiers, rechters, dichters, professoren en artsen. Men vindt er de zer ken van de graven van Jozef Israëls, de gebroeders Elkanan en Salomon Verveer, de eerste joodse minister Godefroye, le den van de bankierfamilie Lissa, Kann en Boas, de stich ters van het persbureau Vaz Diaz, de kramersfamilie Lasse, leden van de slagersfamilie Alter, Turksma en Koekkoek (die hun zaken in de Wagen straat hadden), Lion Entho ven, oprichter van de Pletterij, leden van de juristenfamilies De Pinto, Belinfante en Asser en de beroemde joodse geleer de Tsadiek Cohen Belinfante. De zerken, waaronder die van bekende rabbijnen als Rabbijn Saul Halevie en zijn opvolgers Rabbijn Mesritz, Rabbijn Leh- mans, Rabbijn Tal en Rabbijn Berenstein alsmede Dinah, de geleerde vrouw van Rabbijn Halevie, zijn van bijzonder historisch belang. Het terrein van de begraaf plaats, dat in 1693 door Alexander Polak in erfpacht werd aangekocht, lag in wat toen de „Wildernisse omtrent Scheveningen" werd ge noemd. Het lag buiten het Scheveningse tolhek, dat nu aan de Kerkhoflaan op een forse steenworp van de oor spronkelijke plaats is opge steld. Restauratie en herstel van de ommuring en de zerken op korte termijn is noodzakelijk om het uiteindelijk door alge heel verval verdwijnen van deze begraafplaats die als Haags-Joods monument van belang is te voorkomen. De begin vorig jaar in het leven geroepen Stichting tot In standhouding van de Joodse Begraafplaats te 's-Gravenha- ge heeft zich ten doel gesteld dit beschermde monument te herstellen en daarvoor de no dige fondsen bijeen te bren gen. Inventarisatie Er moet op de Joodse begraaf plaats die wordt ingesloten door de Timorstraat, de Burge meester Patijnlaan en de Sche veningseweg en vlakbij het Vredespaleis ligt heel wat gebeuren. Allereerst moet de ommuring met een totale leng te van 550 meter worden ge restaureerd. Verder zijn de 2810 zerken aan een forse op knapbeurt toe: ze zijn verzakt, gescheurd of overwoekerd. Bovendien is ook de beplan ting en de begroeiing op de be graafplaats hard aan een grote opknapbeurt toe. Tenslotte moet ook het uitvaarthuisje worden hersteld. De zerken zijn voorzien van soms uitvoe rige teksten in Hebreeuws, die uit (cultuur)historisch oogpunt een belangrijke bron vormen, zowel voor de geschiedenis van de joden als voor die van Den Haag. Het leesbaar maken van de teksten, de inventarisa tie ervan en de beschrijving van de zerken is een tweede jk doel van de Stich- t0WiïËbL De Joodse begraafplaats in Den Haag, die aan restauratie toe is. ting. Laatstgenoemde klus jaar aan het 300-jarig bestaan vergt alleen al een bedrag van van de begraafplaats die rond de 200.000 gulden. De dan hersteld is op een sobe- Stichting hoopt dat over tien re wijze aandacht kan worden Bijdragen gegeven. J Elke bijdrage,groot en klein, Een leidraad voor wat er met is bij de Stichting welkom, bedragen van verschillende grootte kan worden gedaan ziet er als volgt uit: schoonma ken van één zerk: 25 gulden; rechtleggen scheefgezakte ADVERTENTIE Auto tegen boom SASSENHEIM Een 20-jari- ge automobilist uit Noordwij- kerhout is zaterdagmiddag met verwondingen aan zijn hoofd opgenomen in het Academisch Ziekenhuis Leiden. Dat ge beurde nadat hij op de Carolus Clusiuslaan ter hoogte van Teylingen tegen een boom was gereden. De man keek al rij dend om omdat hij een kennis zag. zerk: 75 gulden; schelf zerk herstellen: 100 k gemiddelde kosten voB zerk: 275 gulden; hersP een zwaarbeschadigde 700 gulden; herstel vCJ meter muur: 800 guld?' adres van het secretariP de stichting is: KerIC hlaan 4a, 2243 CM Was I De bankrelatie van de* ting is de Amrobank venhage, nr. 45.22.89,51* ronr. bank 3054). Hed nummer van de Stichfe 3376801. Mogelijkhedn over dus, om een bijdra^f de instandhouding vaK stuk onvervangbaar Def- te storten. I ie Opvolgers ScL moeten zich vt 26 april meldic DEN HAAG Mf Rietkerk (Binnenlij Zaken) heeft de Ij; meestersvacature in Lij Haag officieel bekenjjj maakt. Kandidaten vo^ opvolging van de op le met eervol ontslag vel y kende burgemeester Schols moeten zich vfo april melden. Tot diu turn kunnen sollicfL brieven gericht wf aan de Commissaris Koningin, S. Patijn. EN EEN COMPLETE AGENB, AEGON Ahold Akzo ABN. Amrocum.div.63 Amrodiv.85 DordtschoP DordlschoPr Elsevler-NDU Elsev.dlv.85 FrleschGr.H. Gist-Broc. Glst-Brocd)v85 beurs 4-4 beurs 9-4 184.50 181.00 213.00 212.50 108.80 108.80 398.50 397.50 215.00 215.00 70.90 70.50 180.40 178.50 176.50 174,00 110,80 109,50 108.00e 58.00 58.50 181.80 181,80 177,50 157.30 156.50 139.30 138.50 123.50e 62,10 61.80 57.70 57.20 Nat.Ned.div.85 N.M.B. N.M.B.dlv.85 NedlloydGr. Oco-v.d.Gr. Ommeren Van Pakhoed Hok). Philips Phihpsdlv.85 VerBezit VNU VNUdiv 85 VolkerStovin boss 4-4 beuair 202.50 20of!? 69.40 67.60 168.90 180.50 181* 313.00 313* 30,20 66.70 57,40 55.90 72.10 138.00 67.20 207.50 207[ 200,60 2011 35.40 3Sj 103.50 104'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12