Schiphol hele weekeinde in de war door acties Akkoord bij Hoogovens de Broek =gaat praten in oskou over kruisraketten MEUBEL SHOW Vluchtelingen BON: r 2e PAASDAG Zimbabwe: de paria die een parel werd India verwerpt aanbod van Union Carbide DAGBLAD x/OOR ZUID-HOLLAND 7-11.ll Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthof.' Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244:Voor abonnementen: tel.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijtev l-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,f Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tei.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Losse nummers f 1,00. .Zaterdag 6 april 1985, 76e jaargang no. 23162 Zaterdag: Ned. I. 20.55 uur: Een avond met André. Ned. II, 19.12 uur: filmmusical „Gigi". 21.35 uur: musical Maria Mag- dalena. 23.15 uur: Paaswake. Eerste Paasdag: Ned. I 10.30 uur: Paasfeest in Rome. Ned. II, 12.00 uur: de Tamils in „Ca- pitool". 21.40 uur: „Ondergedo ken in Alcazar". HET WEER Af en toe zon. ook enkele bui en. Morgen ongeveer 13 gra den. Matige wind. Na de paas dagen enkele graden lager. Zon op: 07.01; onder: 20.25. Schev. hoog water: 4.10 en 16.33; laag water: 12.19 uur. ™Pmlibbo Ockels -^oktober obei ruimte in 9' CANAVERAL De .yrlandse ruimtevaarder f(3enj)bo Ockels zal op 16 ok- ■r een vlucht van de èrikaanse space shuttle 7-9, umaken. Hij zal dan wor- vergezeld door twee en k<ftduitsers en vijf Ameri- eer seen. Voor juli 1986 zullen der nog gast-astronauten Saoedi-Arabië, Frank- Mexico, Indonesië, 7"9' tjot-Brittannië, India en [ada met de shuttle mee- ■naakip. Dat is gisteren door de bekendgemaakt. Verkeersdrukte Bij de grensovergang Bergh was het gisteren druk. Vele Westduitse toeristen passerden de grens om de paasdagen aan de Nederlandse kust door te brengen. Op de Nederlandse wegen was de gehele dag redelijk druk. Volgens de politie in Driebergen ontstonden als gevolg van werkzaam heden, aanrijdingen en een verhoogd verkeers aanbod vanuit Duitsland op tal van plaatsen files. In totaal werden 22 onge vallen gemeld, waarbij 68 voertuigen waren betrok ken. Acht personen raak ten gewond. Hascich was geen hasjiesj MÜNCHEN Een ingenieur uit Düsseldorf en zijn Weense reisgeno te zijn deze week opgepakt en 24 uur vastgehouden in een politiecel in de Turkse hoofdstad Ankara, omdat douanebeambten de Hascich after shave van de man aanzagen voor de soft drug hasjiesj. De firma Azuma Royal in München, die de after sha ve lotion op de markt brengt, heeft hiervan gisteren melding gemaakt. De firma waarschuwde reizigers naar oosterse landen hun Hascich maar liever thuis te laten. Familiele den van de Weense vrouw hebben de firma inmiddels gedreigd met ge rechtelijke stappen. Drugtelefoon voor jongeren AMSTERDAM In Amsterdam wordt vanaf 16 april een zogenoemde drug-info- -telefoon ingezet. Dit is een telefoonlijn voor het verstrekken van informatie en ad vies aan jongeren over drugs en drugge bruik, aldus de initiatiefnemer, het Preven tieproject Drugs. Het project richt zich vooral op jongeren omdat die in een leeftijd verkeren waarin met veel nieuwe dingen, vaak ook met genotmiddelen geëxperimen teerd wordt, aldus het Preventieproject. Een anonieme telefoonlijn kan de mogelijk heid bieden om antwoord te krijgen op vra gen waar jongeren mee zitten. Zo nodig kan verwezen worden naar hulpverlenen de instellingen, aldus de initiatiefnemer. De drug-info-telefoon is driemaal per week be reikbaar, op dinsdag, woensdag en donder dag van 16.00 tot 18.00 uur. Het telefoon nummer is: 020-269500. SCHIPHOL Urenlan ge vertragingen en an nulering van vluchten hebben gisteren duizen den passagiers op Schip hol geteisterd. Veertig procent van de ver keersleiders meldde zich ziek, waardoor vertrek kende vliegtuigen in veel gevallen vertragin gen opliepen tot zes uur. Tegen het einde van de avond waren tegen de veertig vluchten gean nuleerd. Voor binnen komende vluchten bleef de schade beperkt. Hoe wel de verkeersleiders blijven zwijgen over de vraag of ze hun actie ook vandaag en morgen voortzetten om hun sala riseisen kracht bij te zet ten, bestaat er geen twij fel over dat het verkeer op Schiphol nog het hele weekeinde danig in de war zal zijn. Het „na-ijleffect" van de vertragingen van gisteren zal met name invloed heb ben op het tijdstip van te rugkeer van de grote 747-toestellen. Om de ver tragingen wat in te lopen en de gevolgen voor het lucht verkeer zoveel mogelijk te beperken, heeft havenmees ter van dienst van de lucht haven Schiphol, H.J. Wij- ninga, gisteravond besloten de beperking van de nacht vluchten voor één keer op te heffen. De verkeersleiders voeren actie voor een netto loons verhoging per maand van 1500, om zo het verschil in beloning met de verkeerslei ders van Eurocontrol in Beek (L) enigszins te over bruggen. Van de 48 verkeersleiders van Schiphol, die naar een baan bij Eurocontrol hebben VEERTIG PROCENT VAN VERKEERSLEIDERS MELDT ZICH ZIEK gesolliciteerd, mogen er vol gens een bepaling van de rijksluchtvaartdienst (RLD) maar elf weg. Dat is volgens het Gilde van Verkeerslei ders te weinig. Een gesprek met direkteur generaal Ra- ben van de RLD leverde naar de mening van het gil de te weinig op. Pag. 3: Reizigers uren vast op Schiphol A Xtl V fEN HAAG De Neder indse minister van bui tenlandse zaken, Van den ^roek, vertrekt volgende /eek dinsdag voor een of- :ieel bezoek naar Mos- iu, waar hij met de Rus- ;che leiding de plaatsing in kruisraketten in Ne- rland zal bespreken, 'an den Broek zal twee igen in Moskou blijven onder anderen zijn btgenoot Andrei Gro- 30Qiyko ontmoeten, aldus de ^Voordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse ga (ADVERTENTIE) 10.00-17.00 uur met attrakties: Grootse KEYBORDSHOWITV Xj 0 ZUDEN BLOEMEN SHOW GRO ENEWECEN LEIDSCHENDAM DAMPLEIN 50 (Bij Vlictsluis) (ADVERTENTIE) 1e Paasdag Veronica Top 40 Drive In Show In het Blesse Paard Stompwijk Aanvang 21.00 uur zaken. Het is nog niet dui delijk of Van den Broek ook een ontmoeting zal hebben met partijleider Gorbatsjov. De bedoeling van de reis is het Nederlandse beleid ten aan zien van de voorgenomen plaatsing van de raketten uit te leggen. De Nederlandse re gering moet daarover op 1 no vember van dit jaar een defi nitief besluit nemen. Als de Sovjet-Unie op die da tum meer dan 378 SS-20-ra- ketten heeft staan, zal Neder land alle 48 kruisvluchtwa- pens stationeren. Staan er 378 of minder, dan wordt niet ge plaatst. Volgens het communiqué, dat de NAVO-ministers van de fensie vorige week in Luxem burg hebben uitgegeven, staan er op dit moment 414 SS-20's in de Sovjet-Unie. Dat cijfer is gebaseerd op Amerikaanse sa- tellietgegevens. De Ameri kaanse minister van defensie, Weinberger, zei in Luxemburg ook dat er „duidelijk een trend is" naar meer SS-20's ondanks het feit dat er een aantal SS-20-bases wordt omgebouwd om ze geschikt te maken voor andere typen raketten. De Nederlandse zakenman Van Eeghen kwam onlangs te rug uit Moskou met de mede deling dat hoge Sovjet-functio narissen, wier namen hij niet mocht noemen, hem hadden verzekerd dat er minder dan 378 SS-20's staan. Volgens Van Eeghen willen de Sovjets ook praten over de verificatie van het aantal raketten. De woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken ont kende gisteravond dat de reis van Van den Broek iets te ma ken heeft met het optreden van Van Eeghen, die na zijn opzienbarende uitlatingen werd ontvangen door een me dewerker van premier Lub bers. Volgens de woordvoerder geeft de minister met het be zoek gehoor aan de wens van de Tweede Kamer. Met name het CDA heeft er steeds op aangedrongen dat Van den Broek in Moskou uitleg zou verschaffen over het Neder landse standpunt inzake de eventuele plaatsing van de kruisraketten. ÈLMt~L j P!pifW 6 Hüi Paaswake bij vliegbasis Woensdrecht vredesbeweging, een paaswake gehouden. De demonstranten zongen liederen en lazen voor uit de bijbel. Bij de vliegbasis Soesterberg is gisteravond een groep van twin- Voor de poort van de vliegbasis Woensdrecht werd gistermiddag tig vredesactivisten begonnen aan een paaswake. De Paaswake door ongeveer zeventig leden van de Franciscanen Wacht, een is bedoeld als protest tegen de vergaande bewapeningswedloop. VELSEN De bonden hebben met Hoogovens overeenstemming bereikt over een nieuwe cao. Na ruim tien uur onderhan delen werd gisteravond door bestuurder Peper kamp van de industrie bond FNV bekend ge maakt dat zowel op het punt van de arbeidstijd verkorting als de koopp- kracht en de garantie van het volledige ziekengeld een akkoord was bereikt. Volgens de industriebon den van FNV en CNV kan het akkoord bij Hoog ovens als een doorbraak in het werkgeverskamp worden beschouwd. On der de Hoogoven-cao val len ongeveer 17.500 werk nemers. De cao geldt voor twee jaar. Wat betreft arbeidstijdverkor ting is overeengekomen dat er een gecombineerde vier-vijf- -ploegendienst wordt inge voerd voor alle vol-continu- - werkers (circa 7400 mensen). Dit komt neer op een gemid delde werkweek van 36 uur. Deze atv levert volgens de bonden ongeveer 700 extra ba nen op. Voor de overige werk nemers van Hoogovens wordt in 1986 een werkweek van ge middeld 38 uur ingevoerd. De werkweek was 39 uur. Wat de koopkracht betreft komt er een loonsverhoging (prijscom pensatie) van 1 procent in 1985 en 1 procent in 1986. Daar naast krijgen de werknemers een winstuitkering van 2,35 procent. Hoogovens heeft ver der toegezegd het volledige ziekengeld te zullen aanvul len. Ook de bouw- en houtbond FNV heeft met 'de baggerbe drijven in principe overeen stemming bereikt over een nieuwe tweejarige cao. Over eengekomen is dat op 1 okto ber 1987 een 36-urige werk week wordt ingevoerd. Bij de baggerbedrijven wordt nu ge middeld 38 uur gewerkt. In 1985 en 1986 krijgen de bagge raars in totaal drie roostervrije dagen. Voor de verdere ar beidstijdverkorting wordt de prijscompensatie van dit jaar en 1986 ingeleverd. Met de baggerbedrijven werd ook overeenstemming bereikt over het volledig aanvullen van het ziektegeld en over aanvulling van de wao in het eerste jaar tot 80 procent. In de metaal lijkt ook een doorbraak mogelijk. Gisteren werd bekend dat het metaal- en electroctechnisch concern Holec (3100 werknemers) be reid is voor alle werknemers een 36-urige werkweek in te voeren. In de ploegendienst zou de werkweek zelfs naar 32 uur terugkunnen. De FME heeft tot nu toe een verdere verkorting van de werkweek tot 36 uur afgewezen. Men wil daar eerst nog eens een jaar op gaan studeren nadat eind 1984 besloten werd de werkweek tot 38 uur te bekorten. Akzo Nederland krijgt dinsdag van de Industriebonden van FNV en CNV te horen dat zij uiterlijk tot donderdagavond de tijd heeft om de cao-onder handelingen te hlropenen. Gebeurt dat niet, dan volgen er acties. Volgende week dins dag vindt ook het beslissende gesprek plaats bij Philips. vu Het is deze maand precies vijf jaar geleden dat in het Afri kaanse Zimbabwe een einde kwam aan ongeveer tachtig jaar blanke overheersing. De laatste vijftien jaar daarvan werd het land, dat tot 1980 Rhodesië heette, geregeerd door het blanke minderheidsbewind van Ian Smith. Door diens eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring in 1965 werd Rho desië de paria van de internationale gemeenschap. Vijftien jaar hield het blanke bewind nog stand, maar op 18 april 1980 kreeg de zwarte meerderheid de macht in handen. Rhodesië heet sindsdien Zimbabwe. Verslaggever Jos Tim- mers reisde naar zuidelijk Afrika voor een portret van Zimbabwe, vijf jaar na de onafhankelijkheid. Óp de voor pagina van onze bijlage Finale beschrijft hij hoe de paria de „parel van Afrika" is geworden. VERDER IN FINALE: Ouders zitten na vier jaar nog met vragen rond tij dens dienstoefening ver dronken marinier. Machtige familie Mengele laat kampbeul niet vallen. Medische rubriek: de ziekte van Parkinson. Hans Croiset vrijwillig weg uit leiding van Publieksthea- ter. Hans Bijmans, directeur van het Apostolaat van het Ge bed: „Bidden, ja, dat begint vaak met vloeken". Ping-pong-vluchtelingen kennen de wereld alleen van uit de lucht. Visrubriek: magere maanden voor vissers. NAP-knop zichtbaar en tastbaar voor gans een volk Bronzen hart van Nederland van de Dam naar Stopera. Computerrubriek: Een computer? Die stop je in je zak. Trainer Rob Baan. „Den Haag bewijst dat het voetbal- minded is". Morgen start van Grand-Prix-circus: statistieken zijn te- fen Niki Lauda. luys over een door 'n laag netje in tweeën verdeelde ta fel. NEW DELHI De Indiase regering heeft een aanbod van 200 miljoen dollar van het Amerikaanse bedrijf Union Carbide ver worpen. De directie van Union Carbide wilde daarmee de scha declaims van de slachtoffers van de giframp in Bhopal buiten de rechtzaal regelen. Premier Rajiv Gandhi had eerder al bevestigd dat ziin regering een bod van Union Carbide had verworpen, maar zei toen niets over het geboden bedrag. In een interview met het Britse dag blad The Financial Times noemde Gandhi het bedrag afgelopen donderdag te laag. Ziekenhuizen in Bhopal hebben een plotselinge stijging gecon stateerd van het aantal vroeggeboorten bij vrouwen uit gebie den, die te lijden hebben gehad onder de giframp. Veel van de te vroeg geboren baby's zijn binnen twee dagen na de geboorte overleden. Vorig jaar december kwam in de chemische fabriek van Union Carbide in Bhopal een giftige gaswolk vrij, die zich over een gebied van 40 tot 65 vierkante kilometer verspreidde. De giframp eiste Het leven van 2.500 mensen en meer dan 200.000 mensen raakten gewond. De vele berichten over de Tamils van de laatste dagen stemmen tot nadenken. Om u daarbij te helpen vandaag in onze bijlage „Finale" een artikel over vluchtelingen. Tien tot twaali miljoen telt de wereld er nu. Genoeg om er een heel nieuw land mee te vullen. Dit artikel van Piet Snoeren gaat speciaal over de Ping-pongvluchtelingen. U leest het in de Leidse Courant: een veelzijdig dagblad. En daarom ook voor U zo aantrekkelijk. i De Letdae Courant wil ik bek 14 dagen proberen Gratia en geheel vrijblijvend n open envelop «onder postzegel opsturen naar h Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag t ftzidoc (2outa/nt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1