Hart, Mulisch en Hermans favoriete uteurs van volksvertegenwoordigers ver rouwen 31 ouderdom OMNIVERSUM DE fflEER rider anderen a PRETENTIELOZE ONDERGANG VAN MASADA ^KEN QeidwGowuvnt VRIJDAG 29 MAART I98S PAGINA9 verwijk), i volksvertegen woordi- irengen een groot deel V dag al lezende door. i - willen ze hun functie I redelijke manier uitoe- •nd Zoetwe) gedwongen aller- j stukken tot zich te ne- Aan de meeste vergade- i zit een uitgebreide lelijke voorbereiding Pi" rapporten, nota's en e documenten vormen gaaiigifbans geen bron voor in- ,C| reJe. Afgezien van de in- en m brengt het taalgebruik rel. on*r °°k n'et 'n een t>eter uur. ur. Maar wat lezen onze sjte afgevaardigden in 5nune|r,je tijd of beperken zij aprj) Mot het consumeren van huur fcrre, Haagse prozaWij S6 Snuft" een °dderzoek in. heeste kamerleden ver- -28 aprpn (ja[ zij diep gebukt ilden. lender die zware last van 09 |n niet ambtelijke stuk- Hie zij moeten bestude- 'S jol Voeg daarbij de noodzaak .jet bijhouden van vakli- n - de meeste kamerle- houden zich met één of gemajbere specialismen bezig - gemaWn van kranten en elegd. bladen en men moet wel las Uyl staat bekend als een man die onze dichters kent. En die kennis blijft niet beperkt tot het werk van Gorter. In het kabinet dat naar de ere-doctor uit Buitenveldert is genoemd, was drs. Gruijters voor D'66 minister van Volkshuisves ting en Ruimtelijke ordening. Gruijters had altijd een boek bij zich. Hij kon de kamer mateloos irriteren door zelfs achter de regeringstafel de voorkeur te gevan aan het boek boven het debat. Dat werd niet ten onrechte als het toppunt van arrogantie uitge legd. Het bijzondere van deze bewindspersoon was dat hij ondanks zijn boek de afge vaardigden haarfijn van re pliek kon dienen. Gruijters' belangstelling voor literatuur heeft de heer Den Uyl enkele malen in woede doen ontste ken. Ook bij de vergaderin gen van de ministerraad in het Catshuis liet Gruijters het boek niet in de steek. Toen de gedreven leider van het kabi net hem daar eens over on derhield. antwoordde Gruij ters dat hij „niet met zijn oren l conclusie komen dat er 'D3 het savoureren van li te- al 214T weinig tijd overblijft, noet vooral gebeuren in verigens ruim bemeten 'rioden. jens zijn er ook voor in van politici die graag merken hoe belezen zij <jn. Oppositieleider Den eling er rekening mee te houden dat de afgevaardigden - niets menselijks is hun immers vreemd - de neiging vertonen zich beter voor te doen dan zij zijn. Bij enig doorvragen bleek mij dat ze doorgaans wel in staat waren de titels te noemen van de auteurs die hun voorkeur hadden. Top drie Toen ik mij - nu ongeveer an derhalf jaar geleden - bezig hield met de samenstelling van het boekje Wie is wie in de Tweede Kamer" heb ik me ook verdiept in de vraag wat de dames en heren kamerle den voor literatuur consume ren. Bij het beoordelen van hun antwoorden, dienen we De inventarisatie leerde dat de top-drie van de Tweede Kamers bestaat uit: Maarten 't Hart (zelfs bij Binnenhofse fe ministes geliefd), Harry Mu lisch en Willem Frederik Hermans. Een lid van de PvdA-fractie leest Hermans gaarne, omdat ..die man zo heerlijk rechts is". Wij hebben hier dus kennelijk van doen met een enigszins naar het masochisme tenderende soci aal-democraat. Het is niet zonder belang vast te stellen dat mijn onderzoek je naar de literaire voorkeur van de parlementsleden plaats vond lang voor het rumoer rond het niet toekennen van de PC. Hooftpijs. Zonder twijfel zou bij een rondgang nu Hugo Brandt Corstius met ruime voorsprong als eerste zijn geëindigd. Kamerleden zijn immers nogal gevoelig voor de waan van de dag. In een enkel geval ontmoette ik op mijn literaire speurtocht een ontwapende openhartig heid. Relus ter Beek. een van de buitenland-specialisten van de PvdA en zonder twijfel een van de meest capabele kamerleden, deelde mee dat zijn favoriete schrijver Mic key Spillane (specialist in ge weld sex) was en is. Fred Borgman, die in de CDA-frac tie zit en onder andere volks gezondheid in zijn portefeuille heeft, laat nadrukkelijk we ten geen literatuur te lezen, maar een uitgesproken voor keur te hebben voor „harde actie": Alistair MacLean, Ludlum etc. Wie mocht denken dat duide lijk geëngageerde auteurs als Gun ter Grass en Wal raff fa voriet zijn bij leden van de PvdA en andere linkse frac ties, komt bedrogen uit. Niet meer dan één lid noemt Gün- ter Grass en dat is de vice- voorzitter van de PvdA-frac tie Wim Meyer. Een andere meijer. Flip Buurmeijer (van dezelfde fractie) noemt Hein- rich Böll en Gabriël Garcia Marquez. Er zijn overigens ook kamer leden die er geen geheim van maken dat ze door al het ge dwongen stukken lezen niet verder komen dan het nutti gen van de krant en weekbla den. Cees van Dijk Politicus van het jaar werd de voorzitter van de parlemen taire commissie die een on derzoek instelde naar de te loorgang van het RSV-con- cern: drs. Cees van Dijk (CDA). Hij heeft een duidelij ke voorkeur voor Engelse li teratuur Ook werken met een religieus karakter hebben zijn belangstelling. Het zal u niet ontgaan zijn dat er één lid van de RSV-com missie was, dat zich niet kon neerleggen bij de conclusie dat minister Van Aardenne de Tweede kamer in 1980 had misleid en wel zo dat er van een onaan vaardbaargedrag sprake was. Dat dissidente lid was de liberaal Ben Korthals. Zijn literaire voorkeur gaat uit naar Renate Rubinstein en Karei van 't Reve. De sociaal-democraat Frits Niessen ondervroeg Cultuur minister Brinkman eind fe bruari tijdens een interpella tiedebat over de weigering van het kabinet de staatsprijs voor Nederlandse letterkunde toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius. Welaan, de heer Niessen blijkt een bele zen type te zijn: De Perron, Multatuli, Paul van Ostayen en W.F. Hermans staan bij hem hoog genoteerd. Willem Elsschot mag zich verheugen in een aanzienlijke belangstelling van de Neder landse parlementariërs. Hij wordt genoemd door onder andere PSP-fractieleider Van der Spek en Gualtherie van Weezei (CDA). Deze laatste is en Willem Frederik Hermans worden "t liefst gelezen door kamer een fan van Saul Bellow en Evelyn Waugh. Ook zijn frac tiegenoot Van Iersel (ook al actief in de RSV-debatten) noemt Waugh. Arie van der Hek (PvdA) speelde eveneens een niet onbelangrijke rol in de RS V-affaire. Al jarenlang is hij de specialist van de PvdA-fractie op het gebied van de scheepsbouw Deze Arie blijkt een brede literaire interesse te hebben: Hotz, Nescio en Slauerhoff scoren hoog op zijn lijst. We blijven nog even bij de PvdA-fractie. Daar blijken de leden van Konings en Ste- merdink (oud-minister van Defensie) Louis Paul Boon een begenadigd schrijver te vinden. Een conclusie die wij delen. Wijnie Jabaaij, die u wellicht kent vanwege haar inspanningen voor de Antil liaanse zaak heeft één uitge sproken favoriet. Frank Mar- tinus Arion. Voor Aad Kosto is dat Jeroen Brouwers en voor de enige Rooms-Katho- lieke geestelijke die de Kamer rijk is, de Dominicaan Van Ooijen (ook al PvdA) is dat Heinrich Böll. Jacques Walla ge. een meer dan middelmatig kamerlid, leest Brecht en Tu- cholsky graag. Vrouwelijke kamerleden blij ken vaak een voorkeur voor sexegenoten te hebben. Rio Oomen (CDA) houdt het bij Simone de Beauvoir en Elida Wessel-Tuinstra bij Anna Seeghers, Iris Murdoch en Marguerite Yourcenar. Het zal u niet verbazen dat Mevr. Cathy Ubels. die de enige ze tel in de Kamer van de Evan gelische Volkspartij bezet. Do- rot hee Sölle noemt Overigens treffen wij rond het Binnenhof ook collectio neurs aan. Gerrit Gerritse (CDA) blijkt een verwoed verzamelaar van sprookjes boeken. Hij heeft er meer dan 700. (Ditzelfde lid is ook een verzamelaar van commissari aten. hij is op dit punt record houder wat de Kamer aan gaat. maar dit terzijde). Dick Dees (VVD) heeft weer een andere hobby: hij verzamelt wijnboeken. Zelf schrijven aan die zelf als schrijver actief zijn. Daar is bijvoorbeeld de liberaal Theo Joekes. één van de onder-voorzitters van de RS V-commissie. Hij heeft en kele detectives op zijn naam staan (Moord in de Ridder zaal. Moord aan het Voorhout etc), maar ook enkele dicht bundels. Joekes is waarlijk een allrounder van formaat Huib Eversdijk is behalve Zeeuw, ook vice-voorzitter van de CDA-fractie. Deze oud-onderwijzer heeft een hele reeks schoolboeken ge publiceerd. Een oud-lid van de Tweede Kamer, de huidige burgemeester van Amsterdam Ed van Thijn is een uitste kend schrijver. Vermaard is zijn kroniek van een kabi netsformatie: „Logboek van een onderhandelaar". Twee andere ex-leden van de Kamer, beiden afkomstig uit Amersfoort staan eveneens te boek als succesvol auteur: Jan Terlouw wiens jeugdboeken in indrukwekkende oplagen zijn verkocht in binnen- en buitenland en de GPV'er Jon geling. die onder het pseudo niem Piet Prins menig boek publiceerde. HENK VISSER lens igebol zaterf vrij# «dag komen er in ons v weduwnaars bij, en i. Tienduizenden landen per jaar, nog on-' de kinderen, familiele- andere relaties. Ver- overvloed. Over het met dat verdriet gaat j van de Documentatie ptie Centrale (DIC) van rstink, onder de titel ■jerbare verliezen", loekje zijn 71 overdruk- fzameld van in de afge- aren in allerlei bladen £nen artikelen, die zich bezighouden met de jrlening aan rouwenden »n rouwervaringen. woorden zullen maar I echt troosten. Ieders »t is immers persoonlijk, 3 onpeilbaar. Er wordt jn afgrijselijke vaktaal feschreven. In de bundel peel komen ook nogal jocesmatige herhalingen Jlaar er staan ook bevrij- Jgedachten in, zoals die jillem van der Zee, en >odzakelijk (maar blijk- jog altijd vergeefs) plei- fan de Crisisgroep We- jars voor een sociale uit- I aan weduwnaars met Jen opgroeiende kinde- Aandacht verdient ook I door Emmy van Over- 'tordt geschreven over de (nis van (religieuze) ri- :l een verkommerd ter- kldus vindt men hier ieel wat waardevolle in- iie gedocumenteerd bij- Op dezelfde wijze verzameld DIC-map 107 (zij het achter een uiterst maffe voorpagina) eveneens 71 artikelen rond ou dere Nederlanders. „Zij leven lang", heet deze bundel met de wat onterechte toevoeging „Over creatief ouder worden". Het is een nogal grijze verza meling geworden, die zich vrijwel geheel op het horizon tale maatschappelijke vlak af speelt en iedere verticale di mensie van levensopdracht en -vervulling mist. Enkele bijdragen springen er in praktische zin duidelijk uit: het Amsterdamse Gildeproject, dat een weg opent waarlangs ouderen hun ervaring zinvol nuttig kunnen maken voor an deren (een broodnodige zaak) en de Rotterdamse WOUW- groep (Wijze Oude Wijven), die op verfrissende manier de (eveneens broodnodige) strijd heeft aangeboden tegen „re gels, structuren en elkaar dood vergaderen". Zeer nodig is ook het pleidooi voor méér vrouwen in de leiding van de ouderenbonden, van enkele dames is ook een boeiend por tret beschreven. Wat we node misten, is enige statistieke in formatie die feitelijk duidelijk zou kunnen maken hoeveel mensen alleen van een AOW- uitkering moeten zien rond te komen. DIC-mappen 106 „Een dier bare verliezen" en 107 „Zij leven lang". Uitgave van De Horstink, Amersfoort. Prijs ƒ19,90. luud Spruit nog hoofd Educatieve Dienst was van het mu- ,De Dubbelde Palmboom" te Rotterdam (hij is nu direc- n het Westfries museum te Hoorn) begon hij al onder au- I van het ministerie van CRM -nu WVC- de bijzonder aar- jfcrie kleine boeken „Onder anderen" te schrijven. a allereerst bestemd voor leerlingen van de hoogste klas- ||n het basis- en de lagere klassen van het voortgezet on- js, maar ook voor ouderen even leesbaar als informatief, [•ie beoogt kennismaking met de mensen die, afkomstig uit 6 landen en culturen, in de Nederlandse samenleving zijn h wonen. 1 nu, na een algemeen oriënterend deel zowel over „Ande- Nederland" als over „Nederlanders onder anderen", drie verschenen over achtereenvolgens Molukkers, Surina- fen recent Turken. ieffelijk geïllustreerd geven ze een boeiend beeld van al- karakteristieke achtergronden van onze nieuwe inwoners, (e, taal, volksverhalen, liedjes, recepten, raadsels, flora, levenssituatie, middelen van bestaan, etc. In daar kan men wel een vraagteken zetten bij de globale |r waarop historische feiten zijn samengevat, maar daar ïn overvloed aan verrassende details tegenover, levendig ïrst leesbaar gepresenteerd. Voortreffelijk werk, bij uit- schikt om diepe kloven van onbekendheid te overbrug- fraai uitgegeven. Spruit: „Onder anderen". Uitgave van SMD Leiden. algemeen ƒ14,25, Molukkers ƒ16,- Surinamers ƒ16,65, en ƒ17.50. boeken actueel Door Jan Verstappen Literair moment De serie „Literair Moment", waarin per kwartaal een herdruk verschijnt van een belangrijk literair werk, is vervolgd met de uitgave van „De herfst zal schitterend zijn", een ro man uit 1980 van Jan Siebelink, die hiermee zijn zesde druk beleeft. Zo als bekend wordt een uitgave in deze serie begeleid door een informatie boekje, waarin in kort bestek het een en ander over de auteur te vin den is, bij wijze van introductie. De belangrijkste bijdrage in dit informa tie-boekje is van Rein Bloem (onder de titel „Prometheus ontketent") en er is ook een opstel van de auteur zelf over „Schrijven". Leven en werk, bibliografische informatie vindt de lezer verder in dit boekje. ADRIENNE RICH Bloed, Brood en Poëzie Rich De Feministische Uitgeverij Sara heeft twee mooie boeken gemaakt van het werk van de Amerikaanse dichteres en prozaïste Adrienne Rich, voor wie in Nederland veel be langstelling bestaat. Zij is immers een van de vrouwen die in belangrij ke mate bijdroeg tot de theoretische onderbouw van de feministische be weging, ook in Nederland. Indrukwekkend is de „Keuze uit de gedichten 1950-1984", die werd sa mengesteld door Maaike Meijer, van wie ook deze poëzievertalingen zijn. In een korte inleiding stelt zij enkele uitgangspunten bij de samenstelling van dit boekje vast: „Deel één geeft de gedichten in chronologische volg orde van ontstaan. Deze opzet lijkt mij passend, omdat Rich's poëzie een soort meerwaarde krijgt als je haar chronologisch leest. Het hele werk is een lange, gefantaseerde strijd van een vrouw om als subject in het cen trum te kunnen staan van haar ei gen gedicht. Elk gedicht gaat verder in de richting van het veroveren van een vrouwelijke subjectiviteit". In dit deel maakte Meijer een over tuigende keuze: brede woordenstro men van eën grote helderheid, die sterk doen denken aan oudere meer epische Amerikaanse poëzie en aan het werk van T.S. Eliot, die door Maaike Meijer dan ook in de aanhef van haar inleiding wordt genoemd. „Bloed, brood en poëzie" is de titel van het andere boek dat uitgeverij Sara aan Adrienne Rich wijdt. Hoe wel er acht vertaalsters van de di verse opgenomen teksten worden genoemd, blijft onbekend wie deze bundel samenstelde, laat staan dat er een verantwoording voor deze keuze is opgenomen. Misschien gaat Sara ervan uit dat de schrijfster Rich geen nadere introductie behoeft en dat de teksten wel voor zich zullen spreken. De bundel bèvat uiteenlopende tek sten. Essays over Jane Eyre („De be proevingen van een moederloze vrouw") en over de schrijfsters Emi ly Dickinson en Elizabeth Bishop. Bijdragen over feminisme, racisme, liefde, vriendschap, heterosexualiteit en lesbisch bestaan. Het boek wordt geopend met het essay „Wanneer wij doden ontwaken", waarin Rich haar ontwikkeling als schrijfster op pa pier zet en de langzame zelfontdek king schetst, die op zo'n treffende manier in de bundel met gedichten van haar hand te zien is. Fuller DE HEMEL TEGEMOET John Fiilier Yianen De Oxfordse hoogleraar John Fuller schreef in 1983 zijn eerste roman, „Flying to nowhere", die nu in een Nederlandse vertaling bij Bert Bak ker is verschenen. De Nederlandse titel luidt: „De hemel tegemoet" en als je bedenkt dat deze vertaling nogal nadrukkelijk gepresenteerd wordt in een soort samenhang met „De roman van de roos", dan ver moedt je dat die hemel in die titel wat anders inhoudt dan het „now here" uit de Engelse titel. Fuller wijst die band met het succes- boek van Umberto Eco eigenlijk af. Zijn verhaal speelt op een eiland voor de kust van Wales, in het ver leden, volgens Fuller later dan de Middeleeuwen. De abt uit het gebeu ren is immers beïnvloed door de ideeënwereld van Descartes. Het gaat om pelgrims, die voor gene zing naar dit eiland trekken, waarna nimmer meer iets van hen verno men wordt. Een zekere Vane, door de bisschop gezonden, gaat op onder zoek uit. Een boeiend beeld van een heel aparte wereld wordt daarna ge schetst, waarbij de vraag over wat er allemaal toch aan de hand is, levens groot aanwezig blijft. Al meer dan tien jaar niets meer van Bea Vianen gehoord, realiseer je je met wat verbazing, bij de herdruk van een van de aardige romans, die zij in een periode schreef, die veelbe lovend genoemd mag worden. Het is voorbij, zoals ook dit verhaal. „Het paradijs van Oranje" als achterhaald moet worden beschouwd. De ge schiedenis van een Hindoestaans Su rinaams man, die met wat toen de „Bijlmerexpress' werd genoemd, naar Nederland komt. omdat hij voordat de onafhankelijkheid van Suriname een feit zal worden, kiest voor zijn Nederlanderschap. Het beeld van de Surinaamse gemeen schap in Nederland heeft hoogstens nog een historische betekenis. Met de „vuile was" die Bea Vianen vol gens critici van toen in dit boekje buiten hing, valt het achteraf wel mee: er is heel wat meer aan het licht gekomen of duidelijk gewor den. Een ander vertegenwoordiger van een volksgroep die voorheen in een Nederlandse kolonie woonde, maar nu in dit dubieuze „paradijs" is Frans Lopulalan. een man van in de dertig, die deel uitmaakt van de Mo lukse samenleving in Nederland. Van hem verschijnt als debuut een bundeliflg van twee verhalen, „On der de sneeuw een Indisch graf", waarin van binnenuit een beeld wordt geschetst van de Molukkers, zoals die nu al een jaar of dertig in Nederland leven. Lopulalan put uit eigen ervaringen en herinneringen. „De barak" is het eerste verhaal en het handelt over zijn eerste levensja ren. De vaderfiguur speelt daarin al een belangrijke rol, hij is tot hoofd persoon geworden in het tweede verhaal van dit boek. „De veertigste dag", waarin de schrijver de ziekte, dood en begrafenis van zijn vader in Leerdam beschrijft. Het ts een beeld van de nimmer vervulde illussies, die door de dood definitief ongedaan worden gemaakt. ruchte geschiedenis gewijd zijn. co lumns. hoofdartikelen, boze stukken, waarin de minister op zijn huid krijgt of waarin de kwetsende lau reaat het moet ontgelden Het jury rapport natuurlijk. inclusief de door de VVD omstreden volzin, die overi gens een wat andere draagweidte heeft, dan uit de Kamerdebatten bleek Jan Blokker. Wam de Moor. Boudewijn Buch. Martin van Arae rongen, Ane Kuiper, je vindt van al die mensen boze of begrijpende stuk ken in dit boekje, dat heel snel tot stand is gekomen Derde Spreker Roem Uitgeverij Het Wereldvenster en de organisatie voor ontwikkelingssa menwerking Novib werken samen in het uitgeven van de „Derde Spre ker-serie", een reeks romans uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Duidelijk staat daarbij voorop, dat Nederlandse lezers door deze boeken kennis kunnen maken met auteurs, die verslag doen van hun woede, vreugde en wanhoop, die in hun sia- tuatie in die andere cultuur beleefd wordt. In deze serie verschenen reeds meer dan vijftig boeken, ver halenbundels en poëzie-uitgaven Uit India is er nu een roman aan toegevoegd, waarin de tragiek van het kaste-stelsel wordt beschreven Dit boek, „Naakt in Dekan" is de eerste roman van Venkatesh Kul- karni, die zijn verhaal situeerde in een dunbevolkte, armoedige en ber gachtige streek van India. Dekan. Hoofdpersoon is Thimma, die deel uitmaakt van de laagste kaste, maar door zijn intelligentie de kans krijgt om zich te ontwikkelen. Hij zal ech ter nooit tot de hoogste kaste, die van de Brahmanen, kunnen toetre den. Het verhaal speelt in de periode die onmiddellijk volgde op de moord op Mahatma Gandhi „Naakt in De kan" is een levendig boek. dat een vaak bijna documentair beeld geeft van het Indiase dagelijkse leven. Kwetsen De Boekenweek 1985 is opgesierd met de verschijning van een opmer kelijk boekje, waarin de recente, zeer wonderlijke en kluchtige trage die rond de P C. Hooftprijs van dit jaar uit de doeken wordt gedaan „De kroon op het kwetsen" is de ti tel ervan en de ondertitel luidt „De affaire H. Brandt Corstius". Daarin vindt de lezer allerlei kranten- en tijdschriftartikelen, die aan de roem Nederlandse schrijvers over zichzelf en hun publiek is de inhoud van een nieuw beekje van uitgeverij Meulen- hoff met de titel „De geneugten van de roem". Nogal wat auteurs komen daarin aan de orde Vestdijk, Her mans. Annie Schmidt, 't Hart. Rem- co Campert, Cremer, Carmiggeit, Brouwers. Deelder. enzovoorts. Voornamelijk fragmenten uit vroe gere publikaties. De bijdrage van Drs. P. werd speciaal voor dit boekje geschreven. Het is een ballade van vier strofen, waarin de volgende re gels staan .Als schrij Ervaren psycholoog en leuke vent En (monkelend verteld of impliciet) Een aristiek verantwoord sybanet - Erotisch liberaal en vrij potent Zodat je, waar je ook maar op komt dagen Uitbundig wordt begroet, en geen moment Om exclusieve aandacht hoeft te vragen alles on Omdat je een bekende schrijver bent" Inderdaad, zonder punten of kom ma's. Waar roem niet toe leidt! In deze rubriek besproken en ge noemde uitgaven: „Literair Moment": Jan Siebelinlc „De herfst sal schitterend zijn". Prijs 17,50. .Jan Siebelink/Infor- matie", prijs 2,50. Uitgave Meu lenhoff. Adrienne Rich: „Keuze uit de ge dichten 1950-1984" - samentelling en vertaling Maaike Meijer. Prijs ƒ24,50. Adrienne Rich: „Bloed, brood en poëzie", teksten 1971- Frans Lopulalan 1984. Prijs ƒ29,50. Uitgaven van Feministishe Uitgeverij Sara. John Fuller „De hemel tege moet". Uitgave Bert Bakker. Prijs ƒ14,90. Bea Vianen: „Het paradijs van Oranje". Uitgave In de Knip- scheer. Prijs ƒ25,-. Frans Lopulalan: „Onder de sneeuw een Indische graf' Uitga ve In de Knipseheer. Prijs 2S.-. Venkatesch Kulkarni: „Naakt in Dekan" roman uit India. Uitgave in de „Derde Spreker-serie" van Het Wereldvenster en Novib. Prijs 20,-- „De kroon op het kwetsen" - de af faire H. Brandt Corstius. Uitgave Joost Nijse Prijs ƒ14.90. „De geneugten van de roem" - Ne derlandse schrijvers over zirhself en het publiek. Meulenhoff Poc ket Editie. Uitgave Meulenhoff. Prijs ƒ16,90. 'VERTENTIE) QEKHANDEL HOEN- LEIDERDORP IGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN °P On» ptgtna bnpfoMA «■«In bij on, dlrrtl tav*. OU OU» TERMINAL M i rr* Om blnrttn ört, 0*. Het manmoedige verzet van de joodse opstandelingen van Masada, aan de oever van de Dode Zee, tegen de Romeinse overheersers, heeft zijn uit werking voor de joodse ge schiedenis niet gemist. Nog immer geldt deze rode rotsves ting voor het joodse volk als een symbool van onverzette lijkheid en onafhankelijkheid. Die actualiteit komt niet al leen tot uitdrukking in de toe ristische waarde, want aanko mende Israëlische soldaten moeten als vast onderdeel van hun militaire dienst in volle bepakking de berg beklimmen om aan de top de eed van trouw aan de joodse staat af te leggen De gebeurtenissen, die zich rond de eeuwwisseling op Ma sada hebben afgespeeld, zijn nu ook in een boek beschre ven. Het verhaal is ondertus sen ook verwerkt voor een te levisieserie. waarvan het laat ste deel komende maandag al weer wordt uitgezonden De schrijver heeft in het boek de voorkeur gegeven aan een dramatisch, romantische ver wikkeling. ingepast in een (be perkt) historisch kader. De lot gevallen van Masada zijn be licht met al hun weifelingen, mogelijke tweespalt, onverzet telijkheid en wilskracht. Van de Romeinen krijgt de lezer de drankgewoonten, heldhaftig heid en onderlinge intriges voorgeschoteld. Door deze „couleur locale" niet te veron achtzamen. is de schrijver er in geslaagd een vlot leesbare roman neer te zetten. En dat heeft hij in eerste instantie waarschijnlijk ook voor ogen gehad. Want de populaire aan pak heeft verdere pretenties zoals historische juistheid en literaire kwaliteit, zeker ge weld aangedaan PETER VAN DE VUSSE Ernest K. Gann: „Masada". Uitgave: Sijthoff/Amster dam Prijs 29.90 (ADVERTENTIE) JE BENT ER WERKELIJK ZELF BU... RETOUR AUSTRAUSCH BARRIÈRE RIF F 12,50 pp 'N SPANNEND AVONTUUR IN RUIMTE EN TUD ELKE DAG SHOWS OM 14-15-16 UUR EN 19-20-21 UUR. IN D€ PAASVAKANTIE AANVANG SHOWS DAGELIJKS VAN 11 TOT 21 UUR OEN HAAG Pm K«nn«dyU*n 5 Imitl Gemeentemuseum) Gratis plaatsbespreken 070 S47400 niet m hat weekend) Vanaf eind mei ons tweede programme: GENESIS met pienetanumshow EEN BOE IE NO UITSTAPJE VOOR HET HELE GEZIN'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9