„Zoals een boer sporen achterlaat, zo laat ik mijn boeken achter" ieteman en Birza zijn ch van kwaad bewust DE KEER Goed gebundeld": prima verhalen voor spotprijs FA achter de perstafel in ltszalen, onder het wa- )g van Vrouwe Justitia, 101.00 auteurs bijna dagelijks 1ft nneen baders maar °°k lö.Uljfers van misdrijven Jlir e rechter verschijnen. met ons boek beogen WP/fjrzer duidelijk te maken 1 art cr'nsen meer en betere Sri hebben zichzelf tegen iren te beschermen", is Je reactie van Soeteman 'MtVL als er wordt gevraagd >t verhaal over de tot- 1pming van hun boek. ïzer wil vaker "bonden boeken Nieuwe woorden in boek met beperkingen Vier handtekeningen ^KEN C&idócSouaanl VRIJDAG 22 MAART 1985 PAGINA 9 Ter gelegenheid van de Boeken week sloegen twee uitgevers de handen ineen en zorgden voor de uitgave van een% bijzonder aardig boekje met „Nederlandse verhalen van nu" onder de titel „Goed gebundeld". Bruna en Meulenhoff hebben in deze uit gave samengewerkt, zodat er nogal wat auteurs aan het woord een centraal thema of zoiets ont breekt, maar in het kader van een dergelijke uitgave is dat he lemaal geen nadeel. Zo is van Biesheuvel een ver haal van grote klasse opgeno men, dat vorig jaar verscheen in zijn jongste bundel „Reis door mijn kamer": het merkwaardige gebeuren rönd de toneelspeler, die tijdens een voorstelling, waarin hij een schrijver uit beeldt, metterdaad een verhaal schrijft, dat hij daarna achteloos in de prullenbak werpt. Een prachtig en wonderlijk verhaal. Boude wijn Btlch draagt wat her inneringen aan zijn jeugdjaren in Wassenaar bij, zoals ook Adri- aan van Dis met jeugdherinne ringen („Nathan Sid") in dit boekje voorkomt. Remco Cam- pert is er met episoden uit vorige vertellingen over Somberman, die nu de held van het Boeken weekgeschenk is. Hermine de Graaf, Maarten 't Hart, Ethel Portnoy, Helen Knopper en Re- nate Rubinstein hebben ook bij gedragen tot dit boekje. De columniste M. Mus, die be kend werd door haar wekelijkse „Notities van een bijstandmoe der", die in Vrij Nederland ver schijnen, werd vorig jaar gebun deld. Enkele van die notities zijn ook opgenomen als onderdeel van „Goed gebundeld". Heel veel belooft een zeer overtui gend verhaal van Vonne van der Meer, die als schrijfster al leen nog maar wat publiceerde in Hollands Maandblad en die pas in de tweede helft van dit jaar haar officiële debuut zal be leven, bij De Bezige Bij. Haar verhaal over een echtpaar, dat geconfronteerd wordt met een wederzijdse diep verborgen be langstelling voor vormen van sexuele beleving, waar ze zich eigenlijk voor schamen. Het is verteld vanuit de ervaring van de vrouw, die pornografische boekjes van haar man ontdekt en daardoor langzamerhand tot een erkenning van eigen ver gaande fantasieën komt. Met „Goed gebundeld" kan de lezer voor weinig geld bijna twintig verhalen aanschaffen, die er zijn mogen. Een mooie keuze. JAN VERSTAPPEN „Goed gebundeld Neder landse verhalen van nu". Uit gave Bruna. Prijs 10,- (alleen in Bruna-winkels). rchts) en Soeteman bij de aanbieding van hun boek „Van Kwaad bewust" aan WD-fractie- jpels, tevens voorzitter van de vaste Kamercommissie voor justitie. hun journalistieke in Nederlandse alen, waar zij elkaar 5 regelmaat van de sgenkomen, groeide "sen Fred Soeteman aa<3 ib Birza (wiens ver- J ook geregeld in I krant staan) een samenwerking, die pdde in hun boek ■■kwaad bewust" (on- il: „Raadgever voor G )ersoonlijke veilig- misdaad en zij groeit -____pds. Dat mag in Neder- HfllJ k hardop worden ge- ^1 er zo wordt bezuinigd lolitie- en justitieel ap paraat, op de rechterlijke macht en op het gevangenis wezen, is er een extra reden waarom de burgers zelf zijn (bescheiden) steentje bijdraagt aan de bestrijding van crimi naliteit", aldus Soeteman en Birza. „We vinden het uitste kend als mensen bang zijn ooit slachtoffer van een misdrijf te worden.' Wie zijn ogen sluit voor criminaliteit is maat schappelijk blind. Angst is, net als pijn, uiterst nuttig als be schermende factor. Zolang ze birinen de perken blijft en niet ontaard in redeloze paniek. Angst kan worden omge vormd tot voorzichtigheid: dooi; maatregelen te nemen ter vermijding van risico's kan men zich vervolgens vrijer be wegen. Anders gezegd: Angst voor criminaliteit is goed, als je aan angst maar richting weet te geven". Volgens Soete man en Birza loopt één op de drie Nederlanders kans het slachtoffer van een misdrijf te worden. In Amsterdam is die verhouding zelfs 1:1. „Veel mensen denken dat al leen hun buurman de dupe wordt, maar nooit zijzelf. In onze rechtbankverslaggever spraktijk vragen wij ons ver bijsterd af waarom mensen het slachtoffer van misdrijven werden. Als men minder arge loos was geweest, minder naïef ook en als men meer aan pre ventie had gedaan zou het nooit zou ver zijn gekomen." Soeteman en Birza zijn bij het schrijven van wat zij de „ogen- opener" noemen niet over een nacht ijs gegaan. Behalve dat zij deskundige adviezen in wonnen (ondermeer van de zijde van de psychiatrie) na men zij ook een hoge stapel wetenschappelijke literatuur door, veelal geschreven in een jargon dat voor de gewone man haast onleesbaar is. Uit die informatie putten de au teurs ondermeer het gegeven, dat momenteel een kwart van de misdrijven wordt opgehel derd en dat driekwart van de daders niet wordt gegrepen. „Daaruit valt te concluderen dat misdaad loont, met gevolg dat de burger zichzelf steeds meer moet gaan beschermen. Elke maatschappij heeft de criminaliteit die zij verdient. En die maatschappij is deels weer aan de criminaliteit ont sproten. Vandaar dat her en der gepleit wordt dat crimina liteit reëel en vooral verdraag zaam zal worden behandeld, hoewel ze een probleem vormt voor de geestelijke volksge zondheid omdat ze voor velen een bron is van ellende, onbe hagen en ergernis". JAN BRUIN sen veel meer gebonden boeken in de handel moeten zijn het geval is. Dat valt op te maken uit een onderzoek in it van de Organisajtie van Fabrikanten van Grafische ïidukten, waarin onder meer alle boekbinders en bro- rs zijn vertegenwoordigd. Uit het onderzoek blijkt dat de l lf een voorkeur aan de dag legt voor gebonden boeken, Hdat op een iets hogere prijs uitkomt. Belangrijkste over- daarbij is de duurzaamheid. Gebrocheerde boeken, zoals en paperbacks, zijn gelijmd, en vallen na intensief ge- og wel eens uit elkaar. ADVERTENTIE BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST KATWIJK VOORSCHOTEN boeken zijn bij one baa/. 61 vla onze TERMINAL te bottellen en den binnen drié de* gen verkrijgbaar. C heeft ontdekt dat de lezer vaker een pocket of paper- oet kopen dan hij eigenlijk zou willen, omdat de uitgever ?t de keus laat. De uitgeverijen hebben zelf een voorkeur brocheerde boeken, onder meer vanwege de goedkope iekosten. Bovendien is er onder de uitgevers een tendens leerde boeken te beschouwen als progressief en cultureel, nden boeken als conservatief, degelijk, maar ook minder I Zo werd in 1983 60,8 procent van de historische-, fami- damesromans uitgegeven in gebonden vorm, maar werd Öcent van de literaire romans, verhalenbundels en novel- gebracht als pocket en paperback. ösverschil is voor de uitgever volgens het onderzoek mi jlen gebonden boek kost de uitgever ongeveer 1,75 extra, n de winkel is dat prijsverschil al opgelopen, afhankelijk l soort boek, van vijf tot twintig gulden per boek. Voor de che-, familie- en damesromans geldt een extra prijs voor jonden boek in de winkel van gemiddeld 4,50, voor de P gebonden boeken is dat f9,- en voor non-fiction ergens de f9,- en 20-. De meeste consumenten hebben dat er (graag voor over. ens heeft de FGE over het onderzoek een gebonden pitgegeven, waarin de artikelen die over gebonden en ge- ?rde boeken zijn verschenen in Het Boekblad zijn gebun- fit dat zeer dunne en kleine boekje „De Kneep" blijkt dat en boeken toch een stukje duurder zijn: dertig bladzijden, ns allemaal bedrukt, voor vijftien gulden. Daarbij zit dan h lexicon met in de boekenbranche veel gebruikte woor- genomen. „De Kneep" (een boekbindersterm voor de ge- gleuf in de band van gebonden boeken) kan worden ver- 719-«door het bedrag over te maken op postrekening 399278 .FGE in Amsterdam Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. HET AVONTUURLIJKE LEVEN VAN SCHRIJVER HEERE HEERESMA Vroeger reed hij op opge voerde brommers, thans scheurt hij in opgevoerde Franse auto's door Europa en luistert daarbij graag naar blue grass muziek („daar rijd ik goed op"). Hij schrijft graag brieven, maar heeft aan het letter lijke schrijven van boeken een bloedhekel. Heere Heeresma. Hij geeft al jaren „geen" interviews meer, maar weet toch regelmatig in de publiciteit te komen door journalis ten mee te delen dat hij bij wijze van uitzondering een allerlaatste vraagge sprek toestaat. Voor zijn privéleven heeft hij een brandscherm opgetrok ken. Zijn huis Maison De Branding in de Franse Ardêche ligt op een onge naakbare klip. Het heeft hem inder tijd zelf twee maanden gekost, voor dat hij over genoeg rijvaardigheid be schikte om het huis per auto te kun nen bereiken. Geen hinderlijke Heer- esmatoeristen dus, want als ze er al komen, schiet hij ze de hoeden van de kop. Zijn loopbaan als schrijver laat hij be ginnen met een bundeltje gedichten dat hij in 1954 in het tuchthuis schreef. Vorig jaar was hij dus dertig jaar schrijver. Hij denkt een van de meest verfilmde auteurs van West- Europa te zijn. Bovenal is hij schrij ver, wat iets heel anders is dan litera tor. „Wanneer u met een literator spreekt zult u ontdekken dat diens ganse hori zon wordt bestreken door de litera- tuurbeoefening. Pakweg 95% van de literatuur gaat over het heerlijk ego, het superieure zelf van de literator. Ik ben een schrijver. Dat is een ander slag. Ik leef niet voor de literatuurbe- oefening. Ik verlies mijn boeken tij dens mijn leven. Mijn boeken zijn geen doel op zich. Ze zijn een gevolg van mijn manier van leven. U kunt mij het beste vergelijken met een agrariër in Noord-Groningen die op een nevelige dag voren trekt door zijn bietenvelden. Hij duikt op aan de ho rizon en verdwijnt weer in de nevel. Zoals die boer sporen achterlaat, zo laat ik boeken achter. Schrijvers heb ben ook doorgaans een boeiender le ven dan literatoren. Mijn slag jaagt over de wereld en beleeft de malste avonturen. M'n hele leven is een avontuur en af en toe rolt daar een boek uit. De anderen zitten in hun studeerkamer de literatuur te beoefe nen". de beweging „terug naar de natuur". Heere: „Laat me niet lachen. Terug naar de natuur willen ze toch, hè? Nou laat ik je vertellen dat we in dit land alleen maar lillende emotionele ballen gehakt willen wezen, die door de overheid allang zijn ingepakt en doorgetrokken. Gelukkig worden de tijden harder". Het ziet er volgens Heere naar uit dat die in zijn ogen verfoeilijke trend iets aan het afne men is. Waar de emotionele benadering de hoofdrol gaat spelen, daar verliest zijns inziens het zindelijke denken prompt alle terrein. En literatuurbe- oefening (scheppen dus) behoort in zijn visie juist een zaak van het ver stand te zijn. Vormgeven (hij noemt het: van natuur tot cultuur komen) kan een mens alleen met wat hem on derscheidt van het gedierte: z'n ver stand. En dat staat volgens Heeresma op het ogenblik bij veel mensen op tilt Ook in de literatuur. Heeresma is uiterst tevreden over de verfilming van zijn „Een dagje naar het strand" door Theo van Gogh, die nu ook Wolkers' „Terug naar Oegst- geest" gaat verfilmen. Over de samen werking met Van Gogh: „Ik heb de naam een moeilijk en gevaarlijk man te zijn. Ik zie er niet tegenop een da- mesriiwiel door een raam te gooien en ik heb tweede dan karate. Producent Gied Jaspers en regisseur Van Gogh benaderden me dan ook aarzelend. Maar ik heb van de samenwerking met die mensen geen moment spijt ge had. Ik had niet gedacht dat het in dit land nog mogelijk was mensen te ont moeten die zich aan hun afspraken houden en die zelfs op het gebied van de financiën volkomen te vertrouwen zijn". Tijdschrift Slangenkuil „Ik onderhoud geen enkele relatie met de wereld van de literatuur. Ik vind het een slangenkuil, te vergelij ken met het klimaat van de hogere regionen van de PvdA wanneer er weer eens een plaats te vergeven is. Er is gewoon een soort literaire maf fia, die regelmatig biieenkomt met on der meer meneer Poll van NRC/Han delsblad". „Ik ben ook niet on speaking terms met de pers. Als Ischa Meijer mii op belt voor een interview, zeg ik: beste Ischa, dat moesten we maar niet doen, want zo'n gesprek is slecht voor mijn naam. En als Adriaan van Dis me zou benaderen, is mijn vraag aan hem: waarom zou ik met u een gesprek voeren? Dan volgt een doodse stilte. En dan zeg ik: juist, déérom niet". Heeresma komt uit een schippersfa- milie. Grootvader van vaderszijde was de laatste theeclipperkapitein. Die is dan ook op zee gebleven. Grootvader van moederszijde was reder. Heere Heeresma heeft zelf ook gevaren en heeft thans een schoener, die op het ogenblik in Scheveningen (De plaats waar „Een dagje naar het strand" speelt). Hij moet niets hebben van de trend van het zich kwetsbaar opstel len, van de emotionele benadering van mensen onder elkaar, noch van Heeresma heeft zich nu ook in de tijd schriftenwereld gestort met de uitga ve van Moviola, in de ondertitel een tijdschrift tot Rust en Vreugd in film en cultuur genoemd. Moviola is vol gens Heeresma, Jaspers en Van Gogh een tijdschrift dat spot met alle wetten van het tijdschrift. Heeresma: „Het past niet in bestaande kaders en het is mooi dat zoiets nog kan gebeuren. Het is een levend organisme, dat gewoon ontstaat. Je kunt je er piet op abonne ren; het kost ons alleen maar geld. Voor dit soort dingen moet je niet bij de officiële literatuur zijn. Die wenst alleen maar gesubsidieerd te werken. Kijk maar naar al die strontvervelen de zogenaamde literaire bladen, vol zwaarwichtigheid. Ze storten onder hun eigen gewicht ineen. En wat zie jeeen zwart gat". Lezingen geeft Heeresma niet of nau welijks meer: „Ik ben er mee opge houden, omdat ik een zo sterke en suggestieve persoonlijkheid heb, dat ik hele zalen kan laten doen wat ik wil". Waarom dan deze boeiende be zigheid gestaakt? „Dat heeft te maken met macht. En macht, waarde heer, corrumpeert. Dus: weg er mee". Zelf kritiek dus? „Ja hoe heb ik het nu? Ik ben een volwassen persoon. Je kunt jezelf wel enige tijd belazeren en som migen blijven er tot hun dood mee doorgaan, maar voor mij is het uur van de waarheid al lang geleden aan gebroken". Alcoholist Drinkt Heeresma? Heere: „Meneer ik ben alcoholist". En daarom drinkt hij niet meer? „U zegt het en zo is het. Ik ben 42 keer ter ontnuchtering opge sloten in politieposthuizen. Ik heb een veroordeling aan de broek voor vijf jaar ondertoezichtstelling van het me disch consultatiebureau voor alcoho lisme. Het enige gevolg was dat ik tij dens het eerste gesprek de directeur van het bureau zover kreeg dat hij met mij in het café het gesprek voort zette en dat ik hem twee uur later op de handkar thuis kon brengen. Ik ben met schande weggejaagd uit de Jelli- nekkliniek, omdat ik de „patiënten" 's Heere Heeresma: „Ik zie er niet tegen op om een damesrijwiel door een raam te gooien". nachts stiekem meenam naar het café even verderop". Schrijven doet Heeresma op een ge wone kofferschriifmachine die hij voornamelijk in hotelkamers op de knieën bedient. Hij heeft ook andere mogelijkheden uitgeprobeerd, maar die bevielen niet. Heeresma: „Toen ik mij eindelijk die weelde kon veroorlo ven, heb ik met de mijnen (zijn huis genoten) een studeerkamer ingericht met onder meer donker eikehouten kasten en ander luxe kantoorgerief. De boekenkasten liet ik vullen door een boekhandel. Toen heb ik ook een banaanvormig bureau laten komen, mijn uitgever heb ik een bureaustoel van 7500 gulden laten geven en ik heb een electrische schrijfmachine aangeschaft. Toen ben ik gaan zitten en heb gekeken naar de electrische schrijfmachine, maar het was al te laat. Ik had te lang in armoedige ho tels met de machine op m'n schoot moeten verkeren... Ik werk dus nog steeds met portables". „Op reis koop ik in elke stad een por table en die zet ik op m'n knieën en dan schrijf ik mijn verhaal. Met bloed, zweet en tranen, want ik heb er een ontzettende hekel aan. Mijn geachte collega's zullen u gaarne exact vertel len van de schoonheid van het schep pend proces. Ik zal daarover gaan na denken als ik zeventig ben. Alleen thrillers schrijven vind ik enig. Voor de rest dank ik God als het weer ach ter de rug is, waarna ik m'n machine „verlies". Ik heb in mijn leven zeker dertig, veertig machines „verloren". En ik ken maar één criticus: de tijd. De tijd heelt niet alleen alle wonden. De tijd zeeft ook wat de moeite waard is". Voor Heeresma is het kunstenaars schap hem niet zoals bij zovele broe ders en zusters in de kunsten, al in zijn vroegste kinderjaren aan komen waaien. Hij deed stoute dingen en gaf bijvoorbeeld onder meer de voorkeur aan nachtelijke inklimming van be lendende percelen. Om jongedames te bezoeken? Heere: „Nee, bontjassen... En ik kan u vertellen dat een nerts van 7,5 mille bij de heler niet meer opbrengt dan hooguit 1200 gulden. Dat waren dus armen vol voordat je een beetje maandsalaris haalde". Dus u heeft een rijk leven achter de rug? „God zal me kraken ja. Propvol". Schriftstudie Heeresma houdt zich behalve met schrijven, bezig met Schriftstudie. Hij bestudeert de oorspronkelijke teksten, niet de Latijnse en Griekse vertalin gen van de bijbel. Hij doet dat samen met zijn zoon Heere jr. en binnen joodse kaders. Volgens Heeresma le ven we in een Grieks/Romeinse sa menleving En het Grieks/Romeinse denken of liever voelen, staat volgens hem diametraal op het Hebreeuwse denken. Publikaties over deze studie onttrekt hij aan zijn schrijversschap en geschieden onder strikt pseudo niem in het Jiddisch. In New York zijn al enige publikaties uitgegeven. Heeresma twijfelt niet aan het bestaan van God. „Natuurlijk niet Ik heb m'n verstand toch op de goede plaats zit ten. Elk nadenkend mens in confron tatie met de Schrift, komt tot dezelfde conclusie. Mensen die dat niet doen, hebben een enorme leemte aan ken nis. Die moeten eerst maar eens be ginnen te twijfelen aan hun eigen leemte". Wat wil Heeresma met zijn werk, met zijn boeken, zijn verhalen' Wil hij de mensen een spiegel voorhouden? „Ja, dat is een van de elementen van mijn werk. Ik ben geen moralist, want ik sla iedereen volwaardig aan, ook al is het een knoeier. Maar ik zeg wel wat ik te zeggen heb en verder moet ie dereen zelf maar zien wat hij er mee doet. Het drama en ook de aardigheid van dit werk is dat de ene helft van de lezers uit z'n stoel rolt van het la chen en de andere helft in een hope loze treurigheid verzinkt" Brieven Heeresma krijgt per jaar veel brieven van lezers. Het zijn er in totaal nu ze ker tien of twaalfduizend. Hij bewaart ze en stuurt ze naar het Letterkundig Museum, omdat ze een ideale bron vormen om een schrijver tenslotte te fixeren, meent hij. Aan de hand van die brieven kunnen conclusies wor den getrokken. Hij beschouwt de brie ven als vertrouwelijk en gebruikt ze dus niet als bronnen voor nieuwe ver halen. Wel meent hij dat uit de brie ven het gezicht opdoemt van het le zende publiek. Uit die „fanmail" ont staat wel eens een langduriger brief wisseling. De brieven hebben ook ge leid tot een kring van mensen die zich met bijbelstudie bezighouden. Post leidt ook tot andere zaken. Kort geleden is een doctoraalscriptie ver schenen over Heeresma's boek Han de Wit. De scriptie is van ene Henk Reurslag uit Nijmegen. Heere „In april komt er een herdruk van Han de Wit uit, met een leuze uit die doc toraalscriptie. Reurslag heeft namelijk iets buitengewoons gedaan. Hij heeft de figuur Han de Wit naast een ande re litteraire figuur geplaatst, namelijk Frits Egters van Van het Reve. Als je dat leest èn de conclusies, dan gaan je haren recht overeind staan". Wasserettes In Zuid-Frankrijk heeft Heeresma een keten van wasserettes opgericht en hij is nu ook bezig met de export van videocassettes naar Afrika. Heere: „Ik geloof dat er in heel Afri ka tien video-apparaten bestaan, maar de handel wordt gedumpt; wat heet? Met containers vol. Waar het spul blijft zou ik u echt niet kunnen zeg gen Het blijft ergens. Als u naar Afri ka gaat ziet u daar onafzienbare ter reinen met materialen. Er liggen er gens twintig hectaren met bulldozers, waaruit de lianen opkringelen Maf gewoon. Maar handel is voor mij een ontspannende bezigheid, waar ik ont zettend om moet lachen". Hij heeft die handelsgeest niet van huisuit meegekregen. „Van huisuit ben ik een inbleke dichter, die in tra nen uitbarst wanneer de deur te hard in het slot valt. En dat blijf ik. Huise lijk ook, met gehaakte kleedjes op een Perzisch tafelkleed onder een hang lamp. Maar het leven heeft me de weelde niet gegund om daar aan toe te geven. Zo eenvoudig is dat". GÊ TOL ver In een levende taal komen voortdurend nieuwe woorden in gebruik. Alleen al sedert 1970 heeft dr. Riemer Reinsma er ongeveer 1400 gevonden en verzameld in zijn pocket „Neo logismen". Van „aandachtsge bied" tot het scheldwoord „zwartjoekel". „Tweeverdie ner" staat er ook al in, „voor deurdeler" nog niet: de taal vorming gaat door. Bovendien heeft Reinsma zijn keuze nog beperkt tot woorden, die hij twee of meer keer in verschil len bronnen aantrof of meer malen in gesprekkeh hoorde. Jeugd- en jongerentaal is hier evenmin geboekstaafd, en ook woorden die alweer in verge telheid zijn geraakt, zoals „streaken", of woorden die al leen in reclame of gevelop schriften voorkomen, zoals „hairstaylist", „boetiek", of „zitzacht" zijn uit het boek ge schrapt. Misschien komt het wel door die beperkingen, dat er zo wei nig echt aardige woorden of vondsten in dit aanvullend woordenboek staan. Erg veel vaktaal van buitenlandse komaf, veel termen uit de sportwereld en ook woorden, die op zichzelf niet nieuw zijn maar tegenwoordig ook in een andere dan de oorspronkelijke betekenis worden gebruikt. Maar bommoeder en pausmo biel, biatlon en techneut, pun ker en inswinger, transitorium en knakenkaart vindt men in de lange lijst niet alleen ver meld, maar ook in gebruiks- vorm toegelicht door aanhalin gen uit allerlei kranten, tijd schriften en andere bronnen. En dat is best wel (ook al een nieuw soort uitdrukking) in formatief, zeker voor iemand die zich „snuffelgraag" zou willen noemen. Kijk, alweer een nieuw rood. Iets voor de volgende pocket9 Neologismen: Nieuwe woor den in de Nederlandse taal, door dr. R.Reinsma. Prisma woordenboek. 235 blz. Win kelprijs 9,90. (ADVERTENTIE) In het Centraal Station Den Haag tijdens de boekenmarkt signeren op zaterdag 23 maart van 14.00 tot 15.00 uur Boudewijn Büch van 14.00 tot 16.00 uur Marjan Berk Op zondag 24 maart signeren van 14.00 tot 15.00 uur: S. Carmiggelt Marijke Höweier ARBEIDERSPERS SINGEL 262

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9