Dijken Woubrugge worden voor 4,5 miljoen hersteld VEENWEIDEGEBIED WORDT BESCHERMD CeidócSoivumt KARWEI IN 1988 AFGEROND Schoolhoofd op handen gedragen Traditie hersteld in Oude Raedthuys STAAT DER NEDERLAND^ 8%% LENING 19^ PER 1991/1995^ LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 22 MAAKT 19 Van Vliet hoeft grond niet te reinigen ZOETERWOUDE De firma Van Vliet aan de Pa- peweg 2 in Zoeterwoude is door de provincie onthe ven van de verplichting iets te doen aan verontrei nigde grond op het terrein van het bedrijf. Van Vliet had materiaal gestort en een sloot gedempt waarin la ter verontreinigingen werden aangetroffen. Het be drijf tekende bezwaar aan, omdat alleen zand en klinkers zouden zijn gestort. De provincie heeft naar aanleiding daarvan nieuwe grondmonsters genomen. Daarbij werden wederom aromaten, koper en nikkel aangetroffen, alsmede zink, maar niet in verontrus tende mate. Op grond daarvan heeft de provincie be sloten het bevel tot sanering van de grond weer in te trekken. Wel wordt gesteld dat de laatste bemonste ring een momentopname was en dat de verontreini ging door de natte periode waarschijnlijk is verdund en verspreid. Het bedrijf wordt daarom nog eens ge wezen op de risico's van stortingen voor het milieu. Spant ook voor niet-Leimuidenaars LEIMUIDEN Om te grote tekorten op de exploitatie van Het Spant te voorkomen, wil de gemeente Leimuiden de zaal ook verhuren aan verenigingen van buiten de gemeente. Volgens Leimui den staan teveel zalen te vaak leeg, en dat kost geld. Verder blijkt dat de extra toeslag die voor huren op zondag moet worden betaald, nu vijftig procent, veel te hoog is. De gemeente denkt de zaal meer te kunnen ver huren als die toeslag 25 pro cent wordt. De gemeenteraad beslist hier volgende week donderdag over. Whirlpool en reuze- glijbaan in De Fluit LEIDSCHENDAM Een reuze-wa terglijbaan, jetstreams, onderwater- verlichting, een whirlpool, een zon neweide en een aantal kleinere voorzieningen kunnen het overdekte zwembad van het sportcomplex „De Fluit" in Leidschendam aantrekke lijker maken en bovendien zou het exploitatietekort hierdoor kunnen worden teruggebracht. Aldus een rapport van directeur Hogendoorn van gemeentewerken dat in principe door het college van burgemeester en wethouders, uitgezonderd wet houder J.A.W. Pohlkamp, is overge nomen. De totale kosten van de voorzieningen bedragen een miljoen gulden. Fancy fair RIJPWETERING De jaarlijkse fancy fair wordt komend weekend in Rijpwe- tering gehouden. De ope ningstijden van het Ripse dorpshuis (naast de kerk) al waar het evenement plaats heeft, zijn zaterdag 23 maart van 20.00 tot 1.00 uur en zondag 24 maart van 11.00 tot 1.00 uur 's nachts. Nieuw is dit jaar „taart smij ten". De fancy fair wordt, zoals altijd, gehouden ten bate van alle plaatselijke verenigingen. Op deze ma nier wordt de huur van het dorpshuis verdiend. De grote loterij trekt zondagavond om 22.00 uur. Rijndijk krijgt riolering HAZERSWOUDE De Rijndijk zal binnen afzienbare tijd toch een riole ring krijgen. Het ministerie van Fi nanciën heeft de gemeente laten we ten in aanmerking te komen voor een bijzondere subsidieregeling. Hazers- woude had de hoop op het kunnen rioleren van de Rijndijk voorlopig op gegeven, toen de Verfijningsregeling van het Rijk gestopt werd. Temeer daar de nu al overbelaste rioolwater zuivering in Rhijnenburch geen nieu we aansluiting meer kon velen. In middels is aansluiting op de riolering van Zoeterwoude binnen bereik geko men, waardoor dit praktische bezwaar ook is opgelost. De gemeente gaat nu een aktieplan opstellen, er van uit gaande, dat de riolering de gemeente geen geld zal kosten. WOUBRUGGE In 1980 verontrustte raadslid Brunt de Woubrugse raad met vragen over de dijken rond het dorp, die naar zijn zeggen in slechte staat verkeerden. Gisteravond werd het raadslid gerust gesteld. Een driemansde legatie van waterschap „De Oude Veenen" gaf tekst en uitleg aan de Woubrugse raad over de reparatie van de dijken langs Wijde-Aa en Woud- Wetering. Dit karwei gaat 4,5 miljoen kosten en is in 1988 afgerond. De reparatie van de dijken van de Oudendijkse en de Plaspolder betreft dijklicha- men die 80 tot bijna 500 jaar oud zijn. Zij beschermen 1800 ha polderland. In 1976 bleek uit rapporten dat de dijken ge vaarlijk begonnen te worden. Twee oorzaken veroorzaakten de slechte konditie. In de eer ste plaats verzakten zij door de veenlaag, waar zij op rustten. In de tweede plaats konden zij het water niet kwijt door een dunne laag zogenaamde kat- teklei, die stamde van voor de ijstijden. Vooral in het gebied ten noorden van het dorp was de grondwaterhuishouding da nig in de war geraakt. In 1984 viel het besluit de dijken op te knappen. Aanvankelijk dacht men ongeveer zes miljoen no dig te hebben voor het karwei. Nadat men de snoeischaar had gehanteerd in de plannen bleek de klus uiteindelijk voor vier en een half miljoen te klaren. Bij de plannen had men drie uitgangspunten. De dijken moesten veilig zijn. Er moest een fietspad op komen en aan grenzende gebieden van grote waarde voor de flora moesten worden gespaard. Er kwam uiteindelijk een plan uit de bus, waarvan de uitvoering ruim drie jaar gaat duren. De aandacht voor de unieke plan ten langs de Wijde-Aa-dijk le verde een bijzondere oplossing op. Door het aanbrengen van schuimslakken in het dijkli- chaam blijft het achterliggen de gebied zo vochtig, dat de moerasorchideeën er kunnen blijven gedijen. Woubrugse wensen Voor het waterschap aan de reconstructie van de dijken begon legde Woubrugge een aantal wensen ter tafel. Men wenste een continuering van de zwemplaats en de aanleg van een landingsplaats voor surfers. Vooral in de aanleg van de landingsplaats speelt de provincie een rol, want zij is eigenaresse van het gebied. Gedeputeerde Borgman heeft al gezegd, dat die er komt. De plaats is ook bekend. De west- kop van de zogenaamde haven van Brunt komt er het meest voor in aanmerking. Door ver legging van het fietspad naar polderniveau komt dan een prachtige plaats vrij voor de surfplanken. Al met al is men in Woubrug ge bezig met een reuzenkar- wei. Als het werk in 1988 ge- De plaats (bij het 'witte paaltje), waar de aanlegplaats voor surfers moet komen. reed komt. verwacht het hoofd Dienst van het waterschap dat endertig tegen kan voordat er Blaas van de Technische men er weer zo'n jaar of vijf- opgehoofd moet worden. Oversteekplaats Banneuxschool HAZERSWOUDE Op de Da Costasingel wordt een oversteekplaats aangelegd voor kinderen van de OLV van Banneuxschool. Deze la gere school, waarbij binnen af zienbare tijd ook de kleuters zullen intrekken, ligt aan twee drukke straten. Aan de Potgie terlaan, tegenover het zwem bad ligt al een zebrapad. Nu zal er ook op de Da Costasin gel een worden aangelegd. De Da Costasingel is tot nu toe de enige ontsluitingsweg van de wijk Rhijnenburch op de Rijndijk. Een van de plannen, om de singel ter hoogte van de school te versmallen tot een breedte van vier meter, werd daarom gisteren door de raads commissie voor Openbare Werken afgewezen. De com missieleden toonden zich voor standers van het combineren van twee plannen. De uit komst hiervan is dat de singel bij de school wordt gebracht op een breedte van zes meter. Nabij de hoek met de Potgie terlaan wordt een zebrapad gelegd. Er wordt afgezien van het plaatsen van een afschei ding met kettingen bij de straathoek, omdat dat meestal tot resultaat heeft dat de voet gangers dit obstakel via de straat omzeilen. De commissie boog zich even eens over de voor kinderen gevaarlijke kruising van de Burgemeester Warnaarkade met de Sportparklaan. Aan de Sportparklaan liggen twee scholen en veel kinderen moe ten de Burgemeester Warnaar kade oversteken. Door het grote hoogteverschil in deze kruising moeten de kinderen, die meestal per fiets komen, in de richting van de Ds. Van de Boschstraat flink aanzetten, wat hen in de verleiding brengt om bij de kruising niet te stoppen. Een voorstel om deze richting dan maar voor rang te geven op het verkeer van de Warnaarkade, vond in de ogen van de commissiele den geen genade. Het zou de situatie aileen nog gevaarlijker maken. Besloten werd om de situatie voorlopig zo te laten als zij is, maar wel de ontwik kelingen in de toekomst in de gaten te houden. Ook zullen verkeersmaatrege len getroffen worden bij de buurtschap Groenendijk. De Molenlaan zal in de toekomst niet meer toegankelijk zijn vanaf de Rijndijk. Verkeer voor dit wijkje moet via de Groenestein, waar voor het eerste gedeelte een parkeer verbod gaat gelden langs de oostkant. Ook langs de paral lelweg zal een dergelijk ver bod gaan gelden. Het jubilerende schoolhoofd wordt naar zijn werkplek ge sjouwd. DE KAAG School hoofd Han van Diemen van de Sint Willibrord op Buitenkaag wordt op han den gedragen. Gisteren werd dat ook eens letter lijk gedaan ter gelegen heid van zijn zilveren ju bileum. Hij werd 's morgens van huis gehaald door wachtmeester Sottijn in een blauwe boe- venwagen met zwaailichten en loeiende sirenes. Bij school stond een ouderwetse draagstoel. Van Diemen klom erop werd door enige sterke oud-leerlingen in zijn school afgeleverd. Hierna mocht Van Diemen genieten van een groots opgezet feest programma Han van Diemen is een po pulaire, joviale onderwijzer (voormalig gymleraar), die vijfentwintig jaar geleden de heer De Baat opvolgde als hoofd van de Willibrordus- school. Hij was toen al een drietal jaren aan de Kaagse school verbonden. De Willi- brordusschool van de Buiten kaag was een van de eerste geïntegreerde scholen in het kader van een, overigens niet voortgezet experiment. De gemoedelijke Han van Diemen kan een klassieke hoofdonderwijzer worden genoemd, in die zin dat hij een centrale funktie heeft in Binnen- en Buitenkaag. Voor de meest uiteenlopende za ken kan op hem een nooit vergeefs beroep worden ge daan. In het Kaagse vereni gingsleven is hij bijzonder aktief. Vooral voor IJsclub „Kagermeer", waarvan hij voorzitter is, is geen moeite hem teveel. Vanmiddag van 16.30 tot 18.30 uur wordt het jubi leumfeest voortgezet met een receptie in de Sportzaal aan de Buitenkaag. Vanavond wordt alles nog eens dunne-, tjes overgedaan met (oud- )collega's, bestuur en ouder commissie, tiidens een feeste lijk koud buffet in de school. ZOETERWOUDE Het gehele veenweidegebied, gelegen in het zogenaam de Landelijk Gebied te Zoeterwoude zal als be schermd gebied worden aangemerkt. Dat wil zeg gen dat het een agrarisch gebied is met landschap pelijke- en natuurwaar den. Deze bescherming wordt tot uitdrukking ge bracht in enige voorwaar den voor het uitvoeren van werken en werk zaamheden. Een normale agrarische bedrijfsvoering wordt hierdoor overigens niet of nauwelijks aange tast. Het Landelijk gebied omvat het gehele grondgebied van Zoeterwoude voor zover gele gen ten zuiden van de nieuw aan te leggen rijksweg 11, met uitzondering van de bebouwde kom van Zoeterwoude-dorp, de Zuidbuurt en de Geerpol- der. Echte natuurgebieden zijn zijn slechts sporadisch aanwe zig. Alleen het Papemeer (in de volksmond Balkengat), de Geriefbosjes nabij Westeinde, Zuidbuurt en Noordbuurtse- weg alsmede de Broekbosjes bij de Weipoortse Vliet krijgen een natuurbestemming. Het veenweidegebied omvat grasland, slootvegetaties en weidevogels. Uit onderzoek is gebleken dat de graslandvege taties er de laatste tientallen jaren op achteruit zijn gegaan. Waardevolle- graslanden zijn zeldzaam geworden. Daarente gen zijn de oever- en slootve getaties in vrijwel alle polder gebieden nog tamelijk rijk aan plantesoorten. Weidevogels komen binnen het gehele plangebied voor. In de Groote Westeindsche Pol der, de Oostbroekpolder, de Groote Blankaartpolder en de Oude Groenendijksche Polder zijn zelfs grote concentraties waargenomen. WOUBRUGGE Met de overdracht van hotel, café-res taurant „Het Oude Raedthuis" aan de familie Hofman is een oude traditie in Woubrugge hersteld. De vorige eigenaar hield zich niet aan de gemeen telijk opgelegde verplichting open te zijn en sloot het café gedeelte. Dat leidde tot heel wat conflicten. De nieuwe ei genaar belooft het beter aan te pakken. De geschiedenis van Het Oude Raedthuis gaat ver terug. De naam doet terecht vermoeden, dat er een lange en intensieve band is tussen dit wellicht oudste gebouw van Woubrug ge en gemeentelijke instellin gen. In 1652 werd het gebouw neergezet aan de smalste plaats van de Woudwetering. Ambachtsheer Jacob van Was senaar van Duivenvoorde liet toen een rechthuis bouwen voor Esselijkerwoude, zoals Woubrugge toen nog heette. In de rechtkamer zetelden de baljuw en de „welgeboren mannen". Tevens spraken de schout en de schepenen er recht. Tot 1877 waren in die zelfde rechtkamer ook de zich te laven. Koffieschenken tijdens de raadsvergadering gaderingen van de gemeente- wenste de kastelein ook niet raad. Het Oude Raedthuis behield meer. En daarmee kwam een eind aan een zeer oude tradi tie. Het boterde niet meer tus- de eeuwen door haar aanzien sen Het Oude Raedthuis en belangrijkste etablisse- Woubrugge. Nog voordat de gemeente echter maatregelen kon nemen, werd het bedrijf verkocht. Wim en Wil Hofman zijn de mensen. Zij zijn niet zo van ment van Woubrugge, vergaderd en verpoosd werd. Zo is er ondermeer op een winterse avond in 1928 de ijs- vereniging van Woubrugge opgericht. In 1935 brak er maar naar Woubrugge geko- brand uit. Het hele achterhuis men. Het Oude Raedthuis met werd verwoest, maar de zijn rijke historie was een be- brandweer wist de belangrijk ste historische gedeelten te be houden. Het Oude Raedthuis was niet weg te denken uit het culturele leven van Woubrug ge. Zo hield de RK-kerk er een periode haar diensten en de voetbalvereniging, die des tijds nog niet over een eigen onderkomen beschikte, was er ook kind aan huis. De gemeente Woubrugge had in de jaren vijftig oog voor de funktie van het gebouw en kocht het. Bij de verkoop werd een „kettingbeding" op het ge bouw gelegd. Daarin was be paald, dat op die plaats een ho tel annex café-restaurant ge vestigd diende te zijn. Dit op een boete van duizend gulden per maand ten bate van de kas der gemeente Woubrugge. De vorige eigenaar nam het niet zo nauw met de bepalin gen. Toen de gemeenteraad na een avond vergaderen zoals gewoonlijk de kelen nog even wilde smeren, vond men de deur gesloten. Sindsdien bleef het cafegedeelte van het Oude Raedthuis dicht. Menig Wou- bruggenaar kwam voor niets naar de historische plek om wuste keuze. Wim staat zelf in de keuken en is vast van plan de zaak weer op peil te bren gen. Als kok heeft hij een in teressant verleden. Hij was chef-kok in het restaurant van De Doelen in Rotterdam. Met de komst van de familie Hofman wordt de oude traditie in Woubrugge hersteld. De deur staat weer voor iedereen open. Men kan er weer een pilsje drinken en na de raads vergaderingen staat de recht kamer open voor de raadsle den en belangstellenden. (ADVERTENTIE) bijstai burg. bedrag open bedrag reeve koers de koers wordt na de inschrijving op 26 maart vastgesteld ^yn volgens het tendersysteem [bosp rente jaarlijks op 1 mei aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 mei 1991 af ivond inschrijving 26 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionaische storting 1 mei 1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs |en

Leidse Courant | 1985 | | pagina 16