HClóC SoiWCl/tlt -f Nieuwe sporthal Mors ook squash centrum STAD OMGEVING Ondernemers kloppen overal aan behalve bij hun buurman Brabanders heersen op 35e PaasVeBo Minder ateliers, meer ruimte voor amateurs VRIJDAG 22 MAART 1985 PAGINA 15 ll op kindertehuis Buitenzorg pRP Bij een overval op het kindertehuis ;enzorg aan de Simon Smitweg 2 heeft een onbe- en man vannacht een paar honderd gulden buit- Ie man, die een bivakmuts en handschoenen |g om vier uur het tehuis via een raam binnen, tzusters bedreigde hij met een steekwapen. De het geld uit verschillende potjes in het tehuis, otjes te komen, werd een aantal deuren openge erden ook andere vernielingen aangericht. Vol- ordvoerder van de Leiderdorpse politie is er aakschade in het tehuis. Voordat de overvaller nd hij de twee personeelsleden van het tehuis ee vrouwen slaagden er even na half vijf in zich nen en waarschuwden de politie. De dader is spoorloos. De politie was aan het eind van de g volop bezig met het onderzoek in het tehuis, ienzorg is een tehuis van de Landelijke Protes- élijke Stichting „Philadelphia" Tehuizen. Er neervoudig gehandicapte kinderen verzorgd. Knapen roofden voor tien mille ALPHEN De politie van Alphen heeft de afgelopen week zeven Alphense jongeren aan gehouden in de leeftijd van 14 tot 16 jaar die zich schuldig hebben gemaakt aan een groot aantal diefstallen en inbraakjes in de afgelopen drie maanden. De zaak kwam aan het rollen toen één van hen werd betrapt bij een inbraak in een SRV-wagen. Na verhoor kwamen toen alle andere zaken en medeplichtigen boven water. Er werd gestolen uit winkels, woningen en scholen en het ging om allerhande zaken, zoals fietsonderdelen, cassettebandjes, geluids apparatuur, kleding (onder meer uit kleedhok- jes van zwembad De Thermen) en nog vele an dere kleine zaken. De totale waarde wordt ge-, schat op 10.000 gulden. De meeste gestolen waar is achterhaald. Verder mishandelde de groep nog een paar krantenjongens. Het zeven tal is na verhoor heengezonden. Pony's op Haagweg LEIDEN De politie is gisterochtend een half uur bezig geweest om vier pony's te vangen die waren uitgebroken van een weiland aan de Haagweg. De dieren wa ren in de ochtendspits de weg opgerend en zorgden daar voor veel paniek. De pony's waren eigen dom van 68-jarige Leide- naar. Gebleken is dat de omheining van het wei land waarin de dieren stonden, in slechte staat verkeerde. Het viertal is overgebracht naar de kinderboerderij. Gouden gedenkspeld LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft vanmid dag de gouden gedenkspeld van de gemeente Leiden uitgereikt aan de heer P A. Harteveld ter gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van het bestuur van de Stichting Bejaardencentrum Haagwijk. Goekoop reikte de speld uit tijdens de afscheidsreceptie van Harteveld. De heer Harteveld was aan het begin van de jaren zestig direct betrokken bij de bouw van Haagwijk. Hij leidde van 1922 tot 1963 de Leidse pad vinderij. hij maakte deel uit van het verzet in de ja ren '40-'45 en kreeg daarvoor het verzetsherden- kingskruis. was mede-oprichter van de Leidse Jeug- dactie en dertig jaar diaken van de Hervormde Ge meente Leiden. De geboren en getogen Leidenaar Harteveld bekleedde belangrijke bestuursfuncties bij onder meer Pro Juventute en de Stichting Maat schappelijk Werk. Bij zijn afscheid als pedel van de Leidse universiteit in 1974 kreeg hij een koninklijke onderscheiding. den klant rkoopsters j- Een klant heeft zijn onvrede (t dat een door hem oge niet werd te- bot gevierd op verkoopsters. Het ed zich voor in een de Haarlemmer- van de verkoop- rerd zo ernstig toe- it zij vor onderzoek iZL moest worden >e man, een 31-jari- orper, werd geboeid t naar het politie- heeft gisteravond 7 daarvan 3 vrouwen, »n wegens winkel- n van hen, een 32- laafde, had 's mid dle uren op het bu- ezeten ook al voor diefstal. ljeugd iseer Voort EST Het winkel- Ie Lange Voort in wordt de laatste eterroriseert door 1. In de pauzes ;ugd in het winkel- rond, vernielingen d en voorbijgangers nd. Wanneer de po- >ert zijn de daders erdwenen. Ook gis- het weer raak. De chikt wel over een it maar niet over de 1 de daders en kan niet aanhouden. De 5e politie is nu van lichting te gaan ge- l nabij gelegen scho- i die manier de scho- het rechte pad terug rs US kken De krakers van aan de Van der zijn gistermorgen 'ertrokken. Toen de iet pand arriveerde ruimen, waren de ebleven krakers be- inpakken van hun :t pand is eigendom ikelketen Marskra- ;enaar van het pand meer via een kort acht de krakers er- n. Burgemeester C. veigerde in eerste ontruiming, omdat leegstand zou bete- ^A^lrdeelde louDEuw in renhuis minium cht =fï De Hagenaar die week door de ihtbank werd verbo- r het vrouwen op- Cortona aan de te bevinden, is gis- door de politie uit in het pand verwij- jn ex-vriendin en onen daar. De man oed van af omdat van de rechtbank ieel nog niet bekend :t. Dat gebeurde gis- op het politiebu- elke volgende keer in in de buurt van 'erschijnt, moet hij h betalen. (fietser igelukt K Een 58-jarige t is vanmorgen negen uur op zijn I verongelukt toen een vrachtwagen frreden. De vracht- tstuurd door een 29- Woner van Bladel, de Prinses Beatrix- fcijswijk, m de rich- Haag. Bij de expedi- g van onder meer )eg de auto rechts af jnde daarbij volgens j geen voorrang aan fietser. Het slachtof- iplaatse aan zijn ver- tn overleden. LEIDEN De nieuwe sporthal in Leiden zal ook een squashcentrum bevatten. De vier squa- shbanen zullen onafhan kelijk van de sporthal worden geëxploiteerd. De tweede Leidse hal, die volgens wethouder Tesselaar juist voor re creatiesport is bestemd, is geprojecteerd naast de in de Mors gelegen voet balvelden van ZLC, Lei den en Docos. Sporters en toeschouwers zullen van de parkeerruimte van de voetbalclubs ge bruik maken. De commissie Sport en Re creatie ging gisteravond unaniem akkoord met de plannen tot bouw van de sporthal en bijbehorend squashcentrum, maar vroeg zich af of de parkeerruimte toereikend zou zijn. Tesse laar wond er geen doekjes om: „Wedstrijden die gere geld grote toeschouwersaan tallen trekken, zullen in de toekomst in de Vijf meihal worden gespeeld. Bij de inci dentele manifestaties die veel publiek trekken, zullen de toeschouwers de bewo ners in de buurt overlast be zorgen. Daar bestaat geen enkele twijfel over". Laila Driessen (VVD) hoop te dat het gebrek aan par keerruimte de organisatie van grote evenementen niet in de weg stond, want „de nieuwe hal ligt vlak bij de rijksweg en de binnenstad ondervindt minder overlast van grote bezoekersaantal len". Net als ieder ander lid van de commissie sprak het VVD-raadslid haar waarde ring uit over de snelle wijze waarop de wethouder en de dienst sport en recreatie de plannen van de grond had den gekregen. Ook Vergeer (SP) steunde het voorstel van harte, maar greep met een de gelegenheid aan om te pleiten voor meer moge lijkheden voor de Leidse ijs hal. Het is de schaatsliefheb ber een doorn in het oog dat de Exploitatie Maatschappij Ijsbaan (EMIJ) niet de gele genheid krijgt om ook in de zomer de exploitatie rond te krijgen. De SP'er kreeg in elk geval wel voor elkaar, dat Tesselaar toezegde een vergadering te beleggen met de commissie economische zaken en de commissie fi nancien om de problemen van de ijshal te bespreken. Eerder op de avond betuigde ook de commissie financien haar instemming met het voorstel om 2,4 miljoen gul den vrij te maken voor de bouw van de sporthal. Het grootste gedeelte van dat be drag (1,1 miljoen) komt uit het „Fonds bovenwijkse voorzieningen Een ander miljoen is beschikbaar uit de exploitatie van De Mors en de verkoop van de militaire sportzaal aan het ministerie van Defensie moet nog eens twee ton opbrengen. CDA'er P. Kranenburg vroeg zich af of de nieuwe sporthal het exploitatie-tekort van de Groenoordhallen niet zou vergroten. Wethouder Tesse laar stelde hem gerust: „Op de dagen dat de Groenoord hal niet door de sport zal zijn bezet, kan deze nu voor het houden van beurzen worden gebruikt". De exploitatie van de nieu we hal is voor een groot ge deelte gebaseerd op het ge bruik overdag door tennis sers. Jan Duijvestein, direc teur van de dienst sport en recreatie, heeft alle vertrou wen dat de verhuur aan ten nissers de benodigde gelden zal opbrengen: „De tarieven zijn, bijvoorbeeld in vergelij king met het Warmondse Dekker-tennis, zeer laag. De Leidse tennisclubs hebben hun belangstelling al ge toond voor de nieuwe hal Bij werkzaamheden aan de Oranjeboomstraat is men gestoten op een flink stuk stadsmuur uit 1348. De stadsmuur werd blootgelegd maar in de loop van de dag weer onder het zand ge stort om de doorgang van het verkeer niet te belemmeren. Het is voor het eerst dat aan de zuidelijke rand van de binnenstad zo'n groot stuk oude stadsmuur is gevonden. OUDE STADSMUUR GEVONDEN V rouwenkerk- koorstraat wordt autovrij LEIDEN De Vrouwenkerk- koorstraat wordt autovrij. De gemeente wil binnenkort het verbindingstraatje tussen de Haarlemmerstraat en de Boer- haavezalen opnieuw bestraten en inrichten. De stoepen ver dwijnen en de straat wordt met palen voor het autover keer ontoegankelijk gemaakt. De winkels zouden voortaan bevoorraad moeten worden via de Haarlemmerstraat. De gemeente wijst erop dat onder nemers in de Vrouwenkerk- koorstraat gevraagd hebben terrassen aan te leggen. Dins dag 26 maart wordt vanaf zes uur in de buurtwinkel aan de Vrouwenkerkkoorstraat een inspraakbijeenkomst gehouden over de plannen. (ADVERTENTIE) bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en orientate De unieke expositie over bou wen en wonen met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven VRIJE TOEGANG openingstijden: di.,wo.,vr. 9 00 - 17 00 uur do 9 00 - 20 00 uur za. 9.00 - 14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen BEURS WIL KONTAKTEN VERBETEREN LEIDEN Ondernemers blijken maar nauwelijks te weten wat een collega orrj de hoek hen te bieden heeft. Onderzoek heeft uitgewezen dat onderne mers hun goederen en diensten overal vandaan halen behalve bij hun buurman. Hoe gaat dat: ooit heeft een ondernemer contact gelegd met een bedrijf elders in het land dat hem wat kon leveren. Dat contact blijft geduren de een lange reeks van ja ren bestaan zonder dat de betreffende ondernemer zich af vraagt of een be drijf dichter in de buurt hem misschien ook zou kunnen helpen. Hoewel dat zonder twijfel kosten besparend zou blijken te zijn. Vanuit deze gedachte worden volgende week twee Bedrijven Kontakt Dagen georganiseerd in het Leidse Holiday Inn. Dinsdag en woensdag van 12 uur 's middags tot 21 uur 'sa- vonds zijn in de dne tennis hallen bij het motel 110 onder nemingen verzameld in kleine units. Van daaruit zullen de ondernemers hun bedrijf kun nen promoten. Maar ook dienstverlenende organisaties als de gemeente Leiden, de PPT. het VVV en het trans ferpunt van de Leidse univer siteit zullen vertegenwoordigd zijn. Op de beurs staan alleen ondernemers omdat juist zij diensten en goederen kunnen leveren. De detailhandel is wel uitgenodigd om op één van de twee dagen langs te komen. Deze beurs is met bedoeld voor publiek, toegang is alleen mogelijk op vertoon van de uitnodiging. Schulp De organisatie van het geheel is in handen van de heer H. Offermans en mevrouw L. Jonkers, verenigd in het bu reau ExpoCare. Drie jaar lang liepen zij mee met de organisa tie voor een soortgelijk evene ment in Groningen. Daarna besloten zij zelf zoiets op poten te zetten. „Leiden is als start punt erg interessant. Er is veel aktiviteit in de stad en van ge meentewege uit is er erg veel begrip voor het ondernemers- gebeuren", zegt Offermans. Er is geen speciaal programma opgesteld voor de twee dagen. De aanwezige ondernemers zullen het zelf moeten maken. „Ik zou ze willen zeggen: blijf niet in je standie zitten, kom uit je schulp", aid Jonkers. ildus mevrouw In samenwerking met de ge meente werden alle onderne mers in Leiden en uit de di recte omgeving aangeschre ven. Het aantal positieve reac ties bedroeg meer dan werd verwacht. Er moesten zelfs in stellingen afgewezen worden wegens plaatsgebrek. „De be drijven kontakt dagen zijn nu al een groot succes aldus Of fermans. Het is de bedoeling dat het evenement jaarlijks wordt herhaald. Op de Bed rijf s Kontakt Dagen zijn alle ondernemers gelijk. Groot of klein, allen hebben voor 600 gulden de beschik king gekregen over een unit van zes vierkante meter. Een prijs die ook door jonge onder nemers nog op tafel gelegd kan worden. Deze (groeiende) groep ondernemers heeft de speciale aandacht van de orga nisatoren. De Bedrijfs Kontakt Dagen worden dinsdagochtend om 12 uur door mevrouw J. Fase (wethouder van economische zaken) geopend. IN KAASMARKTSCHOOL: LEIDEN De amateuris tische kunstbeoefening moet meer ruimte krijgen in het cultureel centrum, dat in de Kaasmarkt- school aan de Hooglandse Kerkgracht wordt geves tigd. Een meerderheid van vier raadscommissies stelde zich gisteravond op dit standpunt. Het college van B en W wil in het nieuwe centrum juist voornamelijk ateliers voor beroepskunstenaars in richten en heeft voor de amateurs slechts twee lo kalen bestemd. De raads commissies zijn echter be reid ateliers op te offeren voor de amateuristische kunstbeoefening. Tegen het plan om de school te veranderen in een cultu reel centrum had overi gens niemand bezwaren. Het plan van het college, waarvan afgelopen dinsdag in de LC melding werd gemaakt, voorziet in 12 ateliers, 2 loka len voor de amateurs en te vens wil men ruimte beschik baar stellen aan het Leids Edukatief Sentrum (LES) en de VOS-cursus Hiervoor is een bedrag van drie ton uitge trokken. De werkgroep ama teuristische kunstbeoefening (WAK) vindt een aantal van 2 lokalen van minachting voor de amateurs getuigen. Tien van de 70 verenigingen zitten zonder ruimte en vele zijn op zou in één klap alle problemen kunnen oplossen, aldus een woordvoerder van de WAK gisteren. Hij vond gehoor bij alle poli tieke partijen, die overigens bijna unaniem van mening waren, dat het LES en de VOS-cursus een plek in de school verdienen en dat de ateliers dus ruimte moeten in leveren. Alleen de SP heeft er geen bezwaar tegen wanneer het LES en de VOS-cursus worden geweerd. Met deze twee instanties is ovengens nog geen overleg gevoerd over een vestiging in het centrum- Het LES wil echter zeer graag naar de school verhuizen. Een woordvoerder „claimde" giste ren drie lokalen. LEIDEN De Brabanders hebben een duidelijk stempel gedrukt op de vijfendertigste Paasveetentoonstelling in de Groenoordhallen. Het me rendeel van de prijzen werd door het pronte vee van de inzenders uit het zuidens des lands in de wacht gesleept. Maar ook de deelnemers uit de Leidse regio pikten hun graantje als vanouds weer mee. Groenoordhallen-directeur André de Jong moest dit jaar overigens een geheel ander geluid laten horen. Deze keer kon hij niet melden dat er veel meer inzendingen waren dan in voorgaande ja ren. In de veehal stonden gisteren 360 stuks vee en dat waren er hooguit tien meer dan in 1984. Wel vond De Jong het opvallend dat er erg veel nieuwe inzenders waren komen opdraven. „Waarom weet ik niet", moest de veehal-directeur het antwoord schuldig blij ven. Volgens De Jong zorg den deze nieuwe deelnemers voor eersteklas kwaliteit. In totaal deden 85 inzenders mee en dat mocht overigens wèl een record worden ge noemd. Traditiegetrouw kwam de Leidse wethouder van eco nomische zaken, mevrouw J Fase, een kijkje nemen in de veehal. De wethouder reikte en passant prijzen uit aan de jeugdkampioenen vrouwelijk en mannelijk vee. Fase, die vertelde dat ze erg veel van dieren houdt, deed dat door de kleine dikbillen het fleu rige buiklint om te doen. Deze kampioentjes mogen nog een tijdje blijven leven, zodat kunnen uitgroeien tot flinke vleesbonken. Dat geldt niet voor de grote dik billen die gisteren nog vro lijk in de Groenoordhallen stonden te pronken. Binnen afzienbare tijd zullen zij in stukjes in de slagerij liggen. Uitslagen Algemeen kampioen vrou welijk vee: Kooter Beheer B V. uit Hazerswoude-Dorp. Algemeen kampioen manne lijk vee: Gebroeders De Lint uit Zevenbergen. Jeugdkampioen vrouwelijk vee: A Vugts uit Diessen. Jeugdkampioen mannelijk vee: G. Schalke uit Maas land. Kampioen vrouwelijk vee geschikt voor de mesterij: Duineveld-van Saasse uit Lisse. Kampioen mannelijk vee ge schikt voor de mesterij: G.J. Blonk uit Den Haag. Regiokampioen vrouwelijk vee: Kooter Beheer B.V. uit Hazerswoude-Dorp. Regiokampioen mannelijk vee: P. de Wit uit Woubrug- ge- Kampioen rammen en ooien: Duineveld-van Saasse uit Lisse. Ereprijs groepen stieren: P. Roos en Zn. uit Ter Aar. Eerste prijs groepen vrouwe lijk vee: G.J. van Leeuwen uit Oud Ade Diverse hoofdprijzen: C. Uit den Boogaard uit Warmond. Mevrouw Fase (rechts) reikt de prijs uit aan de jeugdkam pioen vrouwelijk vee. het dik- bilkalf Lenie. Eigenaar A. Vugts (midden) en VeBo- voorzitter ir. P Buck (links) kijken tevreden toe.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15