Ook ziekengeldkorting ambtenaar uitgesteld EEN A VOND ONDERHANDELEN METDERUSSE1 BELGEWOON 06-0543 DE BELASTING TELEFOOÏ Ministerie werkt aan erkenningsregeling auto-rijscholen VVD wil overleg over commercieel tv-net Minister verkwanspy; Nederlandse visserij Laatste bemiddeling poging CNV in S impasse metaal-cao- VRAGEN BIJ HET INVULLEN VAN UW BELASTINGAANGIFTÏ BINNENLAND CeidaeCowumt DONDERDAG 21 MAART 1985 PAS DEN HAAG Er komt een erkenningsregeling voor au torijscholen. Op het ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt daar momenteel hard aan gewerkt. Door de rege ling wil het ministerie bereiken dat de kwaliteit van de rij-opleidingen omhoog gaat. Daardoor zullen ook meer automobilisten direct de eerste keer voor hun rij-examen kunnen slagen. Het ministerie hoopt tevens te bereiken dat er in deze branche een sanering plaatsvindt. Alleen autorijscholen die aan hoge kwaliteitseisen voldoen zullen erkend worden. Het is de bonafide rijschoolhouders al lan ger een doorn in het oog dat steeds meer mensen zich voordoen als rij-instructeur, in het weekeinde rijlessen ge ven of in de avonduren en tegen afbraakprijzen werken. Nieuwe snelle auto's voor rijkspolitie DRIEBERGEN Minister Korthals Altes van justitie heeft gisteren overeenkom sten getekend voor de aanschaf van nieu we surveillance-auto's van de rijkspolitie op de snelwegen. Met deze ongebruikelij ke daad heeft hij volgens een politie woordvoerder een nieuwe beleidslijn in gezet. De overeenkomsten voorzien niet alleen in de aanschaf van auto's, maar ook in onderhoud en inruilprijs. De auto's worden dus niet zoals vroeger na verloop van tijd overgedaan aan de dienst der do meinen. Men hoopt hierdoor in de toe komst voordeliger uit te zijn. Ook weet men door de gegarandeerde inruilwaarde beter waar men bij het opstellen van de begroting aan toe is. Joekes (61) trouwt 26-jarige DEN HAAG Het VVD-kamerlid Theo Joekes (61) zal bin nenkort in het huwe lijk treden met de 26- jarige tandartsdoch ter M. Vullings. Joe kes is één van de kleurrijkste kamerle den. Sedert 1963 is hij lid van de Twee de Kamer en koplo per wat betreft het aantal dienstjaren. Jarenlang was hij journalist, onder meer voor de BBC in Londen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer is „verheugd" over de opening die minister Brinkman (WVC) heeft geboden naar de invoe ring van een commercieel tv- net. De liberalen willen hier over spoedig overleggen met de bewindsman. Brinkman betoogde gisteren op een mediacongres in Lon don dat een tv-net, uitsluitend in commerciële handen, voor ons land uit den boze blijft. Wel zei hij na 1986, in een vol gende kabinetsperiode, moge lijkheden te zien voor een semi-commercieel net, dat moet worden beheerd door de STER, uitgevers en omroepen gezamenlijk. Het CDA noemde de uitspra ken van partijgenoot Brink man gisteren nogal voorbarig en bovendien „onverstandig". De christen-democraten heb ben al eerder laten weten niets voor zo'n constructie te voelen. Ook de PvdA vindt dat de mi nister met een plan, dat pas in een volgende kabinetsperiode ten uitvoer mag komen, vóór zijn beurt praat. Akzo wil weer met bonden praten ARNHEM De directie van Akzo Nederland wil morgen weer met de bonden praten, in een poging om het enige we ken geleden vastgelopen cao-overleg weer vlot te trek ken. Akzo zegt in een reactie op het ultimatum van de In dustriebond FNV „bereid te zijn te onderhandelen over vormen van herverdeling van arbeid" zolang de verdere ar beidstijdverkorting de concur rentiepositie en de effectiviteit van het concern niet aantast. Akzo stelt dat de onderhande lingen tot dusverre te weinig diepgaand zijn geweest. De ge sprekken zijn „eigenlijk be perkt gebleven tot uitwisselen van standpunten over de atv", aldus Akzo. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG In navol ging van het bedrijfsleven is ook voor de ambtena ren de beperking van het ziekengeld met vijf pro cent uitgesteld. Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en de ambtena renbonden kwamen giste ren overeen pas weer over het ziekengeld te gaan praten als duidelijkheid bestaat over wat er nu fei telijk in het bedrijfsleven gebeurt. De minister wil dan de ambtenaren een evenredig offer laten brengen. De bonden zijn tevreden met dit stand punt. Het maakt volgens hen duidelijk dat van de voorbeeldfunctie die Riet kerk aanvankelijk aan de ambtenaren wilde toeken nen geen sprake meer is. Volgens minister Rietkerk is er nog geen enkel zicht op een tijdstip waarop het gesprek over het ziekengeld kan wor den heropend. Zou er dit jaar niets meer van een korting ko men of zou de overheid in na volging van het bedrijfsleven 100 procent ziekengeld gaan uitbetalen, dan scheelt dat 95 miljoen in de bezuinigingen voor dit jaar. In 1986 zou door de maatregel 195 miljoen wor den bespaard. De bonden en Rietkerk heb ben gisteren opnieuw geen ak koord bereikt over de invul ling van de arbeidstijdverkor ting per 1 augustus. Vanaf die datum gaan de ambtenaren 38 uur werken. Zij claimen in ruil daarvoor 12 vrije dagen, maar de minister wil niet ver der gaan dan 11,5. Volgende week woensdag wordt een derde vergadering aan dit pro bleem gewijd. Aow-operatie Intussen dreigt er een nieuwe botsing tussen Rietkerk en de bonden over de zogenaamde aow-operatie. Per 1 april zou den de ambtenaren zelf aow- premie moeten gaan betalen, in ruil waarvoor zij een ge deeltelijke vergoeding zouden krijgen middels lagere inhou dingen. Die lagere inhoudin gen zijn al verwerkt in de schalen per 1 april, maar de te betalen aow-premie is wette lijk nog niet door de Staten Generaal geregeld. De Tweede Kamer vergadert er pas 18 april over, zodat uitstel tot juni of juli nodig is. Daardoor ontstaat een gat in de bezuinigingen, dat Rietkerk wil dekken door de verlaging van de pensioenbijdrage die per 1 april op het programma stond ook maar uit te stellen. Daar worden met name de midden- en hogere inkomens de dupe van. Om die reden barstte secretaris Van Dalen van de Centrale voor middel bare en hogere ambtenaren CMHA na afloop van het overleg gisteren in woede uit. Prins Claus in Leipzig Prins Claus arriveer de gisteren in Leipzig voor de viering van de driehonderdste geboortedag van Jo- hann Sebastian Bach. De prins, voor zitter van het natio naal comité „Het jaar van de muziek" en groot liefhebber van de muziek van Bach, werd op het vliegveld van Leipzig begroet door de plaatsver vangend minister van cultuur van de DDR en door de voorzitter van het Oostduitse Bach- herdenkingscomitè. Leipzig, waar Bach werd geboren en zijn beste werken compo neerde, staat de ko mende maanden ge heel in het teken van de grote componist. Korthals Altes wil Belgische naleving wapenwet DEN HAAG Minister Kort hals Altes (Justitie) ziet in de steun van de overgrote meer derheid in de Tweede Kamer voor zijn wetsvoorstel tot krachtiger optreden tegen ille gaal wapenbezit een goede aanleiding bij Belgie aan de bel te trekken om ernst te ma ken met naleving van de in ternationale afspraken over verscherping van de wapen wetten. De bewindsman deed zijn toezegging druk uit te oe fenen op de Belgische regering gisteren op aandrang vanuit de Kamer bij de behandeling van zijn wetsvoorstel. Volgens hem is de kwestie van het ra tificeren van het Benelux-ver- drag al herhaaldelijk van Ne derlandse zijde aan de orde ge steld, maar was sterke aan drang vrij zinloos zolang ons land zelf de parlementaire be handeling van verscherpt op treden tegen illegaal wapenbe zit en wapenhandel nog niet achter de rug had. li- Ernstige kritiek Visserijschap op Van Eekel\ j tiin van buitenlandse z,aken in örussei de oeiangen van o^pr( behartigt bij de onderhandelingen over de toetreding vaLts, en Portugal tot de Europese Gemeenschap. Voorzitter Jg j der en secretaris drs. D.J. Langstraat van het Visserijscjt v gen gisteren tijdens de openbare bestuursvergadering ver te verklaren dat Van Eekelen de Nederlandse vft,ei Brussel aan het verkwanselen is door veel te veel conqt doen. De vertegenwoordiger van de minister van landbouw in het schap, J. Westerduin, verklaarde de zorg van het| bedrijfsleven te delen. Gistermorgen nog heeft het mini^ Nederlandse delegatie in Brussel per telex laten weten land de mogelijkheid moet blijven houden om 80.000 makreel te kunnen vangen. De visserij op horsmakreel is voor de Nederlandse diepvriestrawlers, die in moeilijkheden verkeert van' EG-vangstbeperkingen, een alternatief voor de visser: kreel. Voor de EG-wateren geldt dit jaar voor horsma! quotum van 175.000 ton. De vissers vrezen dat Spanje hi de toekomst een aanzienlijk deel zal opeisen. Daalder wees op de immense visserijvloot van de Spai Als zij in de Noordzee mogen gaan vissen zal dat gewei volgen hebben voor de Nederlandse visserij. Er mogen ken worden weggegeven, aldus Daalder. De visserijorganisaties hebben staatssecretaris Ploeg bouw en Visserij gisteren gevraagd de visserij op scholj in de Ierse zee te heropenen omdat het quotum in dit ge| niet opgevist zou zijn. UTRECHT De Industrie- en Voedingsbond CNV wih j de week woensdag een laatste poging doen om met defj werkgevers uit de impasse in het cao-overleg te komen' brief aan de FME, de werkgeversorganisatie in de merel elektrotechnische industrie, stelt de CNV-bond dat de te vers dan wel bereid moeten zijn om „serieus" over de lqen ten te praten. Anders volgen per 2 april, zoals aangelj^] grootscheepse stakingen en acties. Cao-coördinator Hanko van de christelijke industriebond®, erop dat de metaalwerkgevers „zonder meer positief" zul geren op de uitnodiging van zijn bond. Het is de bedooM volgende week duidelijk wordt of er zaken gedaan kunrg den over arbeidstijdverkorting tot 36 uur, koopkrachtjei ving en garantie van het volledige ziekengeld, aldus Ha||e] Industriebond CNV is evenals de FN V-bond in principt om voor kleine bedrijfjes over latere invoering van de r werkweek dan eind 1986 te onderhandelen. n De leden van de vakcentrale MHP (middelbaar en hogeAf neel) werkzaam in de metaalindustrie, zullen overig^le deelnemen aan de door de FNV geplande acties in dezfc0c Volgens MHP-bestuurder Willem van der Heijden voeltt] ger personeel weinig voor een verdere verkorting van q week tot 36 uur. Men vreest volgens Van der Heijden! hoger personeel hetzelfde werk in nog minder tijd mi doen, zonder dat er ook maar één arbeidsplaats bijkom! ervaringen met de 38-urige werkweek zijn wat datl slecht", aldus Van der Heijden. „Deze eerste atv heeftl lijks werkgelegenheid opgeleverd. Nu acties voeren vooif urige week vindt onze achterban een stap in het duist MHP maakt liever afspraken over een verdere verlaging vut-leeftijd. j De onderhandelingen over een nieuwe cao voor de 3.20j neelsleden bij Gist-Brocades in Delft zijn gisteren evenl gebroken. De directie wil niét praten over collectieve I tijdverkorting, maar is wel bereid te onderhandelen J voor bepaalde groepen personeelsleden, zo blijkt uit vJ gen van de directie en bonden. De Industriebond vindt lectieve invoering van de 36-urige werkweek vooralsnot vaardbaar en gaat eerst met zijn leden overleggen overfc ke acties. Directie en bonden bij de kruitfabriek in Muiden (400 mers) zijn gisteren wél tot overeenstemming gekomen fl nieuwe tweejarige cao. Daarin is invoering van een I werkweek, handhaving van de koopkracht en garantie! volledige ziekengeld vastgelegd. Het principe-akkoord r den is volgens de Industriebond FNV de zoveelste scheil werkgeversfront tegen verdere arbeidstijdverkorting. DEN HAAG Wie zich pro beert voor te stellen hoe moeizaam het moet zijn met de Russen te onderhandelen, kreeg daarvoor gisteravond een uitstekende gelegenheid in het Haagse Promenade Hotel. Daar waren twee pro minente Russen, de woord voerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Viktor Lomeiko, en A na toly Gromyko. de zoon van de minister, present om op uitnodiging van de Atlan tische Commissie en in aan wezigheid van een geselec teerd publiek met met onder meer de kamerleden Voor hoeve (VVD) en Van den Bergh (PvdA) te discussiëren over „Actuele Vraagstukken in de Oost-west betrekkin gen Vriendelijkheden en diplo matieke beleefdheden wer den in het begin volop uitge wisseld en als de Nederland se deelnemers zich daarnaar geschikt hadden, zouden de Russische gasten hebben kunnen terugzien op een ge slaagde avond. De belangrijk ste Russische boodschappen en vooral hun bezorgdheid over de problemen van het nucleaire tijdperk zouden op nieuw over het voetlicht zijn gebracht. Het liep echter an ders. want de Nederlandse deelnemers wilden op een gegeven moment toch haring of kuit. concrete antwoorden op concrete vragen. De Rus sen bleken daartoe niet be reid. Gromyko jr. besteedde de spaarzame spreektijd vooral om zijn dank uit te spreken over de genoten gastvrijheid in Nederland en met te zeg gen dat, toen een kleine jon gen aan de knappe Einstein had gevraagd of hij zijn hoogst vernuftige relativi teitstheorie niet kon toepas sen op de politiek, deze had gezegd dat de politiek daar voor veel te ingewikkeld was. ingewikkelder in ieder geval dan de fysica. De vele vragen waarmee de geleerde Ben them van den Bergh hem, hoofd van het Russi sche Afrika-instituut. be stookt had. kon hij in een tijdsbestek van slechts enkele minuten uiteraard niet be antwoorden. Bovendien de ene vraag wel beantwoorden en de ander niet. was dat niet een vorm van discriminatie? Tevoren hadden Voorhoeve en Van den Bergh een was lijst van kritiek gespuid. Van den Bergh: „De Sovjets zijn verantwoordelijk voor de verzwakking van de vredes beweging in Europa. Als ze zoveel oog hebben voor de gevaren van het nucleaire tijdperk, waarom hebben ze dan niet gereageerd op het signaal van het kabinet-Lub- bers. Waarom nog meer SS- 20-raketten. Er staan er al genoeg. Ooit was de Sovjet- Unie in de positie de vredes beweging grote kracht te ge ven. De eigenaardige beslis sing van het kabinet Lubbers was immers min of meer ge dicteerd door de invloedrijke vredesbeweging. De Russen gaven echter geen krimp met als gevolg dat de vredesbe weging aan kracht heeft in geboet, aldus Van den Bergh. Daarna was het woord aan Lomeiko, die zijn reputatie een gloedvol, maar niet altijd geloofwaardig spreker te zijn alle eer aandeed: Wij bevin den ons allen op de Titanic, die regelrecht afkoerst op de nucleaire ijsberg. DE nucleai re Krieg bedreigt ons. Maar aan ons ligt het niet. Wij zijn tenslotte niet als eerste be gonnen. Dat waren de Ame rikanen. Wij hebben in de oorlog twintig miljoen men sen verloren. Wij willen de pariteit die we nu hebben met de Amerikanen niet ver liezen. Anders kunnen de zelfde gebeuren als vroeger. Daarom moeten we wel doorgaan. Maar in Genève hebben we nu een historische kans tot een bevriezing te komen, aldus Lomeiko. Voorhoeve haakte daar gre tig op in. Met een spreuk van een Chinese wijsgeer van tweeduizend jaar geleden dat de weijsheid in deze zaak als in zoveel anderen vooral ge diend is met precisie. Wat be tekende bevriezing precies, toen Sovjet-leider Brezjnev in '82 aankondigde dat er een stop zou komen op SS-20-ra- ketten, terwijl dat aantal tot eind '83 toen de NA VO nog niets geplaatst had, voortdu rend steeg? Wat hield bevrie zing in, wanneer in het SALT-akkoord uit 1979 over intercontinentale raketten een plafond van 2250 was af gesproken, terwijl de Russen daar nu flink boven zaten? Wat moest men denken van het feit dat Brezjnev in 1979 zei dat er pariteit bestond in zake de middellange-af- standsraketten en dat Andro pov dit vervolgens drie jaar later herhaalde Als we, al dus Voorhoeve, nu een een specifiek voorstel deden van beide zijden de middellange en intercontinentale raketten te beperken en tien procent van de troepen uit Europa zouden weghalen aan beide zijden, dan zouden we inder daad een historisch begin maken. Beide Russen raakten in ver warring. Gromyko: Ik ben geen politicus. Ik neem de beslissingen niet. Lomeiko: We kunnen niet slechts met Holland praten, wat jullie willen, is slechts een deel van het grote probleem. Wij heb ben goede oren, maar in de wereld klinkt niet alleen de Hollandse muziek. We moe ten alles tezamen nemen. Alle raketten moeten weg of anders gebeurter niets. Voorhoeve betoogde vergeefs dat het onrealistisch was zo'n aanpak te volgen. Wat voortdurend in het ant woord van Gromyko en Lo meiko terugkeerde was hun bezorgdheid „over de proble men in dit tijdvakHet leek veel weg te hebben van de veel beproefde Russische strategie van de angst, maar de zaal had er niet voldoende aan. Een echt emotioneel einde kreeg de avond-toen een Af ghaan het woord vroeg over de situatie in zijn land. In een duidelijke poging alle re toriek te doorbreken, vroeg hij of er geen einde gemaakt kon worden aan de invasie in Afghanistan die tot nu toe aan een miljoen mensen het leven heeft gekost waaronder juist de arme boeren, die Moskou zegt te willen™ schermen. De Russen vol het onderwerp buiten, |f orde liggen, maar vervoL begon Lomeiko, die tot toe in het Duits had gek ken, een ellenlang betoa het Russisch, vertaald I een Engelse tolk, waarill de officiële redenen valM invasie uiteenzette. De ghanen in de zaal waren stomheid geslagen. .,ZijDn ren gevraagd en als zij Russen) niet in Afghani waren, dan zouden de rikanen wel enz. En tensjjk whs er volgens Lomeikd n nog El Salvador en Niiei gua waar in feite hetztei gebeurde. Het was eenl10 loog waarin de Russen bleven voor vrijwel iedeh- gument. De meest intrige/ de vraag die onbeantwi blijft: hoe groot of gespeéè het Russische omsingelte complex? en PAUL VAN VELTHOV) SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES (ADVERTENTIE) Een nieuwe gratis service van de Belastingdienst. Bedoeld om te helpen als u met vragen zit over het invullen van uw aangifte' formulier inkomstenbelasting1984. Ook als u informatiematerfsi wenst Alleen tussen 4 februari en 30 maart, op werkdagen tUSSen 9.00 en 17.00 uur. Publikave van de belastingdienst

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4