ieuwe auto wordt schoner !DA wil na 1986 ïinder bezuinigen juwe •gemeester nsburg RIJSWUKSE VONDELING MAAKT HET REDELIJK Waardering van 8.4 voor Elfstedentocht BON: DOORBRAAK IN EG Tweefasen-studenten ontevreden over onderwijs Terug naar Oegstgeest wordt verfilmd 1985, 76e jaargang no. 23148 HET WEER Veel bewolking en enige tijd regen, mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Temperatuur on geveer 6 graden. Vrij krachti ge zuidoosten wind, kracht 5, aan de kust af en toe hard, 7, later draaiend naar zuid en af nemend tot matig, kracht 4. Zon op: 6.38; onder: 18.57. Hoog water Schev.: 4.46 en 16.53; laag w.: 12.58 en 00.52. Donderdag 21 maart TV-TIPS Historie van het nazisme in „Adelaarsnest" op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 19.35 uur in „Kenmerk" moord op IKON- ploeg en positie mgr. Ter Schure. Om 23.00 uur Haagse Bluf. Op Duitsland 1 om 23.00 uur film „Chronik der Anna Mag- dalena Bach". DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 1URG CDA-wethou- Jonkman (43) van het Smallingerland is per 1 enoemd tot burgemees- Rijnsburg. Hij volgt K. de Roos op, die in de 'van 1983 ziek werd en .ember 1984 om gezond- denen ontslag nam. De ling is in Rijnsburg zeer ;iast ontvangen. „Je moet bescheiden J en". F. Door walkman onder trein STOCKHOLM Een jonge Zweedse die aan het trimmen was met een walk man over de oren is door een trein, die zij niet had horen aan komen, doodgereden. De 19-jarige Anita Sundberg stak met de walkman op het hoofd een onbewaak te overweg over, zonder de aanstor mende trein te zien of te horen. RIJSWIJK Maurits van Rijswijk, zo heet voorlopig het vondelingetje, dat gistermiddag in de Olmstraat in Rijs wijk in een plastic tasje naast een vuil container is aangetroffen. De baby had bij zijn ontdekking een blauw wollen truitje aan en een maillot en was ge wikkeld in een badlaken. Hij is nu in het Juliana Kinderziekenhuis en maakt het redelijk goed. Een 62-jarige vrouw vond de enkele uren oude baby toen zij bij het uitlaten van haar hond rond twaalf uur langs de bewuste container kwam. Zij hoor de geluid uit het tasje en liep er ver volgens mee naar de dichtstbijzijnde kruidenier, Van Leeuwen, die op zijn beurt de politie waarschuwde. Met een ambulance van de GGD is het kind overgebracht naar het kinderzie kenhuis, waar het in de couveuse is gelegd. Het kind had nog een flink stuk van de navelstreng aan zich en was behoorlijk onderkoeld: 31 graden. Volgens artsen van het ziekenhuis is hieruit af te leiden dat de baby al en kele uren in de kou moet hebben gele gen. Men is op de voorlopige naam van de vondeling Maurits van Rijswijk geko men, omdat het jongetje tegenover de Prins Mauritsschool werd gevonden. De politie is gisteren een buurtonder zoek gestart. In dit tasje onder tegen de vuilnis container in de Olmstraat in Rijswijk werd gisteren de pasgeboren baby gevonden. Ook apparaatje in Reagans linkeroor WASHINGTON De Ameri- kaanse president Reagan draagt nu ook in zijn linkeroor een ge hoorapparaat je. In het rechter oor heeft hij al anderhalf jaar zo'n apparaatje. Verslaggevers merkten het nieuwe apparaatje dinsdag avond op bij een diner dat Reagan aanbood aan de Argen tijnse president Alfonsln. Rea gans dokter, Burton Smith, zei gisteren dat het gehoor van de president zich de laatste vijf jaar niet had verslechterd, maar dat het apparaatje in het linker oor nu voor een juiste „balans" zorgde. HILVERSUM - Als eerder gemeld zagen 8,5 miljoen Nederlan- dersz de Elfstedentocht op de tv. Thans zijn ook de uitgesplitste cijfers* bekend. Bovendien werd een waarderingscijfer gemeten. Dit is 8.1 en voor de samenvatting zelfs 8.4, ongekend hoge cij fers. Tussen 5 en 6 uur in de ochtend werd al door 2,17 miljoen Ne derlanders gekeken (16 procent van alle tv-toestellen stond toen afgestemd op deze schaatsmarathon). Van 7 tot 8 uur bleek 48 procent van alle tv-toestellen te zijn ingeschakeld (4,5 miljoen Nederlanders oftewel 78 procent van alle Nederlandse gezin nen). Rond de middag was het aantal kijkers opgelopen tot 62 procent (8,4 miljoen Nederlanders oftewel 81 procent van alle Nederlandse huishoudens), 's Avonds keek nog de helft (50 pro cent) naar de uitzending (7 miljoen Nederlanders of 70 procent van alle huishoudens). Tenslotte keek nog 18 procent van alle Nederlanders naar de samenvatting die na 12 uur 's avonds werd uitgezonden (2,44 miljoen Nederlanders, oftewel 31 procent van alle gezinnen). Er zijn inmiddels 6000 videobanden verkocht die de NOS van dit schaatsevenement samenstelde. Voorjaarsnota meldt tijdelijke meevaller van een miljard DEN HAAG Het Rijk zal dit jaar drie miljard gulden aan meevallers hebben. Hiertegenover staan echter twee miljard gulden aan tegenvallers. „Netto" is er dus sprake van een mee valler van een miljard gulden, zo meldt net concept van de Voorjaarsnota van minister Ruding die vrijdag in het kabinet zal worden besproken. De meevallers worden veroorzaakt door ex tra aardgasinkomsten vanwege de koude winter en de hoge dol larkoers (twee miljard gulden), door extra belastinginkomsten (500 miljoen) en door minder werkloosheidsuitgaven dan was voorzien (500 miljoen gulden). Er wordt op gewezen dat de meevallers tijdelijk zijn en dat de tegenvallers blijvend zijn. De tegenvallers ziin: niet gehaalde be zuinigingen en extra uitgaven. Als tegenvaller wordt genoemd de stijgende uitgaven aan de Europese Gemeenschap (ongeveer plus 300 miljoen gulden) die volgend jaar mogelijk nog verder zullen stijgen. Ook is steeds meer geld nodig voor huursubsidies en studiefinanciering. Vanwege die tegenvallers wil Ruding dit jaar nog eens 300 miljoen gulden bezuinigen. Volgens de kalender is het lente. Al sinds gistermiddag om precies 17.14 uur, trouwens. Maar dat is aan het weer nog niet zo te merken. De ene sneeuwbui volgde de ander gisteren nog op. En alsof het hartje winter betrof waren er gisteravond weer spiegelgladde wegen en vanmorgen weer krabbende automobilisten. En al scheen vandaag de zon, het lijkt er toch op dat de lente zich maar met moeite aan Koning Winter kan onttrekken. Lekker weer in elk geval om bij de kachel, de open haard of de centrale verwarming de krant te gaan zitten lezen. En als dat dan de Leidse Courant is dan haalt u toch nog op een of andere manier de lente in huis. De Leida» Courant wil ik bwl 14 dagen proberen Grain en gebeel Tnibbpend lo een open envelop «onder postseqel opsturen naar Leid* Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Dn Haag lnhrrydunurMrJnJ\nQtr**»sl Lin twn TO»* m' Cckbc Souaaut VANDAAG ALS EXTRA BIJLAGE gdjury „World Press" van elf scholieren uit de vijfde en zesde klas van het Onderwijs heeft gisteren een keuze gemaakt uit de inge- Sn foto's voor de tentoonstelling van World Press Photo, fiitiatief kwam tot stand in samenwerking met de stich- Xrant in de klas". Een inzending uit Ethiopië van de i fotograaf Hans Olav Forsang (inzet) werd uiteindelijk >zen als de foto „die in de krant moet". AMSTERDAM De studie-achterstand van studenten in de tweefasen structuur is „veronrustend hoog". De kwaliteit van het onderwijs en alles daar omheen is op tal van punten onvol doende. Eén op de drie „tweefasen-studenten" is ontevreden. Dit blijkt uit een enquête onder ruim vierduizend studenten aan de Universiteit van Amsterdam (UvA). De resultaten van dit onderzoek zijn vanmiddag bekend ge maakt. De opdracht voor het onderzoek kwam van de studen tenvereniging Asva. Het onderzoek werd gedaan door het on derzoekscentrum Cowo van de universiteit. De tweefasestruc tuur behelst een algemene studieduur van vier jaar, gevolgd door een tweede fase van twee jaar voor de „betere" studenten. Van de eerstejaars-studenten antwoordde 22 procent al een ver traging te hebben opgelopen van gemiddeld bijna vier maanden. Van de studenten in het tweede jaar gaf veertig procent op ach terstand te hebben (gemiddeld ruim vijf maanden). De klachten over de kwaliteit van het onderwijs verschillen per studierichting. De exacte studierichtingen worden beter door de studenten beoordeeld dan andere vakken. Vertaalwetenschap. Spaans. Sociale geografie en Europese Studies scoren heel slecht, aldus het onderzoek. De klachten van de studenten betreffen onder andere de tenta menspreiding (drie kwart is meestal niet op tijd klaar voor een tentamen), het afwezig zijn van voldoende herkansingen en het slecht leesbaar of onbegrijpelijk zijn van boeken, uittreksels en syllabi. Bijna de helft van de ondervraagde studenten klaagt verder over de kwaliteit van de hoorcolleges. Eenderde vindt dat te veel tijd aan de studie moet worden besteed. AMSTERDAM De roman „Terug naar Oegstgeest" van Jan Wolkers wordt verfilmd. De film wordt geregisseerd door de uit Den Haag afkomstige regisseur Theo van Gogh, die tevens het scenario schrijft. Dat doet hij in overleg met Wolkers. Van Gogh maakte eerder „Een dagje naar het strand", naar het gelijknami ge boek van Heere Heeresma. De regisseur van „Terug naar Oegstgeest" verwacht dat de film volgend jaar zomer in premiè re kan gaan. Moeilijkheden met Wolkers, verwacht Van Gogh niet. „Ik heb hem „Een dagje naar het strand" laten zien en dat sprak hem erg aan. Bovendien: als je in de geest van de schrijver werkt kunnen er geen problemen ontstaan". Van Gogh heeft nog geen idee wie de hoofdrollen in de film gaat spelen. De film wordt geproduceerd door The Movies Filmproductions BV. HOGERE EISEN AAN VAK STRATENMAKER NIEUWEGEIN Het vak van stratenmaker stelt tegenwoordig eisen waaraan iemand met lts of minder opleiding niet meer voldoet. De voortschrijdende mechanisering vraagt een zekere intelligentie en daarom worden steeds meer jongeren met mavo of havo-diploma aangetrokken. Dit schrijft de vereniging Aan nemers Grond- Water- en Wegenbouw in een voorbeschouwing voor de jaarvergadering van deze organisatie. Met „domme spierkracht" kunnen geen bestratingen meer worden uitge voerd, zo verklaarde een bestuurslid. Ongeveer een derde van alle stratenmakers is momenteel werkloos. De helft van deze werklozen is volgens een grove schatting van de vereniging on geschoold, hetgeen terugkeer in de bedrijfstak bijzonder bemoei- Uitgave Westerpers, behorende totSijthofl Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. 1RUSSEL Nieuwe auto's ie in de Europese Gemeen- :hap worden gemaakt, zul- in de komende jaren de ucht aanzienlijk minder ver uilen. Ze worden voorzien n een speciaal uitlaatsys- tm, dat de uitstoot van sme- je gassen terugdringt bij ge- >ruik van loodvrije benzine. Hiertoe besloten vanmorgen de ministers van milieuzaken van de Europese Gemeen schap, na 17 uur moeizaam onderhandelen in Brussel. Zij kwamen ook overeen dat met ingang van 1 oktober 1989 in alle lidstaten loodvrije benzi ne te koop moet zijn en dat alle nieuwe auto's dan op die brandstof moeten kunnen rij den. De overeenkomst betekent een doorbraak in de EG op het ge bied van milieuvervuiling. Deze houdt in dat alle nieuwe modellen auto's met een motorinhoud van meer dan twee liter in 1988 moe ten voldoen aan de nieuwe nor men. Een jaar later geldt dit voor élle nieuwe wagens in deze klasse. dus ongeacht het model. Voor au to's met een motorinhoud van 1,4 tot twee liter gelden daarvoor de respectievelijke data van 1 oktober 1991 en 1 oktober 1992. Voor de kleinere wagens zijn als data ge steld 1 oktober 1990/1991 en 1 ok tober 1993/1994. Vóór 30 juni dit jaar zullen de Europese normen waaraan de auto's moeten voldoen tot in de details worden uitge werkt. De bewindslieden zijn tevens over eengekomen dat de landen afzon derlijk met ingang van 1 juli dit jaar stimulerende maatregelen mo gen nemen met betrekking tot de aanschaf van een schone auto. Dit kan in de vorm van een lagere be lasting bij de aankoop van een der gelijke auto. Paniek Gasten van het hotel Cok aan de Amsterdamse Koningin neweg verlieten vannacht via een ladderwagen van de brandweer het gebouw nadat een brandje in de linnenka mer een lichte paniek veroorzaakte. Er was sprake van een enorme rookontwikkeling. Alle 106 gasten werden geëvacueerd. Op één vrouw na liep niemand verwondin gen op. Die vrouw had een lichte koolmonoxydevergifti- ging (inzet), maar kon ter plekke worden behandeld. Hoe de brand is ontstaan is nog een raadsel. Het vuur bleef beperkt tot de linnenkamer en werd door de brandweer „met één straaltje" bedwongen. Binnen drie kwartier was iedere gast weer terug op zijn kamer. aalf jaar voor Heineken-ontvoerder I (Van onze xlementaire redactie) ÏHAAG Het CDA na 1986 minder bezui- minder subsidie en aan het bedrijfs- maar wel de lasten de burgers verlich- de vorm van belas- en premieverlaging, laast moeten het mi- imloon en de uitke- n op hetzelfde ni- - blijven, met de na- op handhaving van koopkracht van de Inuminkomens. ajn de hoofdlijnen van ieuwe ontwerp verkie- rogram van het CDA, lgende maand zal wor- I epresenteerd. Het CDA orrang geven aan hand- koopkracht van de mi nima, boven een vergroting van de inkomensverschillen. In het ontwerp wordt uitge gaan van een trager teruglo pen van het financieringste kort van de overheid. In het vorige verkiezingsprogramma (1982) ging het CDA nog uit van jaarlijkse vermindering van het tekort met één pro cent van het nationaal inko men, dat overeenkomt met 3,5 miljard gulden. In het ont- werp-verkiezingsprogram wordt gekozen voor een jaar lijkse vermindering van het tekort met een half procent. Het CDA gaat uit van een eco nomische groei in de komende jaren van twee a drie procent. Dat maakt een minder strin gent bezuinigingsbeleid moge lijk. Fractieleider De Vries zegt deze week in het blad „de Werkgever" van de christelij ke werkgeversorganisatie NCW, dat in de komende ka binetsperiode het overheidste kort en de belasting- en pre miedruk samen met één pro cent jaarlijks zal moeten wor den teruggedrongen. „Ik denk dan globaal aan de helft voor verlaging van het financie ringstekort en de andere helft voor verlaging van de lasten druk". De Vries zegt verder dat zijn fractie volgend jaar geen verdere verlaging van de sociale uitkeringen zal accep teren. Bezuinigd kan worden op de huursubsidies en de stu dietoelagen. In het werkgeversblad haalt De Vries uit naar de verschil lende bewindslieden: „In deze kabinetsperiode is voor 22 mil jard bezuinigd, maar aan de andere kant hebben de minis teries 11 miljard meer uitgege ven dan was afgesproken. Dat is natuurlijk dweilen met de kraan open", aldus De Vries. DAM De 31-jarige ontsnapte Hei- ntvoerder Frans M. is vanmorgen bij door de rechtbank in Amsterdam ver tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens en ontvoering. Tegen de man was vo- zestien jaar gevangenisstraf geëist. Er volgde toen geen uitspraak omdat hij eerst psy chiatrisch onderzocht moest worden in het Pie- ter Baan Centrum in Utrecht. Daar ontsnapte hij echter op nieuwjaarsdag dit jaar en is sinds dien spoorloos.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1