Pieter Menten is en blijft ongewenst BINNENLAND/BUITENLAND Verzet vindt vervroegde vrijlating onverteerbaar Korting ziekeng" uitgesteld tot 1 it Kamer schoorvoet akkoord met wapen-en munitie Commercieel tv-net met STER en uitgevers MALLORCA hiu PARIJS WALES WENEN ZWEDEN 'SIJTHOFE^K Ceicbc6otvtant WOENSDAG 20 MAART 1985 „Mengele" in Lissabon geïdentificeerd als oud-Hagenaar LISSABON De man die 6 februari dit jaar in een appartement in Lissabon dood werd aangetroffen, mei een verklaring dat hij de gezochte nazi-kam parts Mengele zou zijn. is onlangs geïdentificeerd als de oud-Hagenaar Jan Cornelis de Nooij. Dit heeft de Nederlandse ambassade in Lissabon gisteren bekend gemaakt. De met de hand geschreven verklaring is lange tijd serieus genomen. Politie-inspecteurs uit Hamburg reisden naar Lissabon om de onbekende man te identificeren. Het paspoort op de naam van De Nooij, dat bij de man werd aangetroffen werd aanvankelijk voor vals aangezien. Volgens het mi nisterie van Buitenlandse Zaken is De Nooij in 1945 vanuit Den Haag naar het buitenland geëmigreerd. De Nooij werd 17 juni 1909 in Zutphen geboren. In 1936 verhuisde hij samen met zijn moeder en zuster naar Den Haag. Zijn zuster verklaarde sedert 1945 nooit meer iets van haar broer vernomen te hebben. Groen licht voor opslag kernafval boven de grond DEN HAAG In Nederland komt een tijdelijke bovengrondse opslagplaats voor alle kernafval. Er moet ook ruimte zijn voor de berging van afval dat ontstaat als er nieuwe kerncentrales gebouwd wor den, aldus de Kamer gisteren. De regeringspartijen CDA en VVD en klein rechts waren voor. De rege ringspartijen bepaalden ook dat er in ons land ver der gezocht kan worden naar mogelijkheden om kernafval blijvend in bijvoorbeeld zoutkoepels on der de grond te bergen. Voor de zesde keer in drie jaar hebben de milieu organisaties Greenpeace Nederland, de werkgroep Noordzee en de Stichting Natuur en Milieu bezwaar bij de Raad van State bezwaar gemaakt tegen de vergunningen aan de Duitse bedrijven Kronos Ti tan en Pigment Chemie om afvalzuur in de Noord zee te lozen. Scholieren weten meer dan vroeger" ROTTERDAM „In tegenstelling tot wat veel mensen denken is het belang rijkste verschil tussen leerlingen van nu en van vroeger jaren dat zij veel meer weten en kunnen". Dat zei prof.dr. D. Kallen, hoogleraar onder wijskunde in Amsterdam en Parijs gis teren op een congres in Rotterdam over het voortgezet onderwijs. Volgens Kallen doen de leerlingen in het voortgezet onderwijs hun extra kennis vooral buiten de school op. „Wanneer ze tegenwoordig het voort gezet onderwijs binnenkomen hebben ze al veel in hun mars", zo zei Kallen. De hoogleraar doelde daarmee zowel op de „geestelijke rijpheid" als op de pure feitenkennis. Volgens prof. Kallen moeten scholen en docenten beseffen dat hun monopo lie op educatie in feite niet meer be staat. „Het geloof in dit monopolie is ook aangewakkerd door de overtuiging dat de mate van onderwijs die iemand heeft gevolgd bepalend zou zijn voor de latere plaats in de samenleving. Dat is niet waar gebleken". Ook kan de school volgens hem de rol van „maat schappelijke gelijkmaker" niet waar maken. Uit een beperkte enquête onder 120 scholieren is evenwel naar voren geko men dat de leerlingen zélf wel de school en de ouders zien als de bronnen van hun kennis. Op enige afstand vol gen verenigingen, radio, kranten en tijdschriften, boeken en televisie. Drie kwart van de leerlingen vindt de school „nuttig", de helft zegt het %choolleven zelfs „plezierig" te vinden. OORLOGSMISDADIGER VRIJDAG OP VRIJE VOETEN DEN HAAG Pieter Menten (85), in 1977 we gens oorlogsmisdaden veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, komt vrijdag op vrije voeten. Wegens goed gedrag, zo als dat officieel heet, hoeft hij zijn straf niet volledig uit te zitten. Evenals de periode vóór zijn veroordeling, toen heel Nederland op zijn achterste benen stond, is het ook nu weer buiten gewoon rumoerig rond zijn persoon. Menten zou zich in Ierland willen vestigen, mede omdat zijn kapitale villa in Blari- cum door brand is verwoest. Maar ook in Ierland, waar zijn met kunst volgestouwde landgoed in Lemybrien zwaar wordt bewaakt, is hij bepaald niet welkom. De 2000 leden tellende joodse ge meente in dat land is een campagne begonnen om zijn komst te verhinderen. En Bob Briscoe, leider van de joodse gemeenschap in Dub lin, heeft al laten weten dat „Ierland niet de vluchthaven moet worden voor lieden aan wier handen het bloed kleeft van talloze onschuldigen". Briscoe, een parlementariër, wordt in die mening ge steund door de Labourpartij; de socialist Mervyn Taylor heeft premier Fitzgerald ver zocht Menten niet toe te la ten. Veel geholpen heeft dat niet, want de Ierse regering zal Menten geen strobreed in de weg leggen. Zij had dat wel kunnen doen, omdat aan iedereen die geen Iers pas poort heeft, zoals Menten. in principe de toegang tot het land kan worden ontzegd. Kunstschatten Pieter Menten kwam voor het eerst in opspraak kort na de Tweede Wereldoorlog. Hij bezat wagonladingen kunst schatten, waarvan men zich afvroeg hoe hij eraan was ge komen. Menten. geboren in Rotterdam en later naar Po len verhuisd, was daar tegen het einde van de jaren dertig een vermogend man. Hij woonde op een landgoed bij het dorp Sopot, niet ver van de dorpen Podhorodce en Urycz, waar hij uitgebreide bezittingen had. Behalve gro te stukken bos omvatte zijn bezit ook een collectie kunst. In feite was Menten kunst handelaar in de ruimste zin van het woord. Zakelijk ge noot hij prestige. In februari 1943 arriveerde Menten vanuit Krakau in Nederland en vestigde zich SOEST Het georganiseerde voormalig verzet in Neder land is. zacht gezegd, onaangenaam verrast door het besluit van staatssecretaris Korte van Hemel (Justitie) om de oor logsmisdadiger Pieter Menten (85) eerder vrij te laten. „Zo iets wordt je gewoon in de strot geduwd. Je hebt alleen maar te slikken", aldus voorzitter S. Minco van de Natio naal Federatieve Raad Voormalig Verzet Nederland 1940- 1945. „Oorlogsmisdadigers behoren hun volledig straf uit te zitten. Emotioneel is dit onaanvaardbaar en het is extra pijnlijk dat het gebeurt vlak voor de herdenking van veer tig jaar bevrijding". Het georganiseerde voormalig verzet zal vrijdag geen acties ondernemen als Menten wordt vrij gelaten. in Aerdenhout. Hij bracht mee: 575.000 zloty's (Pools geld) en een zeer omvangrij ke inboedel; 4 wagons van de Duitse spoorwegen beladen met 4 meubelwagens, een auto en 16 losse colli, plus nog 11 koffers die hij onder eigen toezicht had. Het ver voer werd verzorgd volgens de toen geldende bepalingen, wat niet uitsluit dat hij in Krakau hulp heeft gehad in het verwerven van de vereis te documenten. De rechtbank stelde in december 1948 vast dat een aantal van die kunst schatten per trein uit Krakau waren gesmokkeld. Menten werd daarvoor veroordeeld tot drie jaar cel, inclusief voorarrest. Memorandum Ongeveer anderhalf jaar la ter, op 28 maart 1950, dook zijn naam alweer op. De En gelstalige Israëlische krant Palestine Post meldde dat op die dag een door de Israëli sche journalist Chaviv Ka- naSn opgesteld memorandum was overhandigd aan de Ne derlandse gezant in Israël. Daarin werden de namen ge noemd van joden, die zeiden in 1941 te zijn ontsnapt aan een massa-executie in Podho rodce, die onder leiding stond van de hoge Duitse officier Pieter Menten. Bovendien vertelden twee vrouwen in Kfar Saba, dat Menten een massamoord op joden in Urycz had bevolen. Die be richten over moordpartijen in de buurt van Mentens vroegere bezittingen drongen natuurlijk ook in Nederland door. Voorlopig echter nog zonder veel gevolgen voor Menten zelf. Tegen het eind van 1950 had de stortvloed van misdaden en getuigenissen in Neder land namelijk een verzadi gingspunt bereikt. Nederland was „Menten-moe". Juist te voren was een artikelenreeks in De Telegraaf van de hand van H.A. Lunshof versche nen. waarin Menten uitdruk kelijk als een slachtoffer van gekuip en geknoei bij de bij zondere rechtspleging (vlak na de oorlog) was voorge steld. Ingewijden wisten dat er meer aan de hand moest zijn, maar stelden het voor als „een samenzwering in Is raël". Blijven liggen In feite is ae zaak Menten blijven liggen tot 22 mei 1976. Op die dag kondigde hij sa men met zijn vrouw Meta (geboren Pauw) zelf een ver koping aan van de kunst schatten waarvan niet was aangetoond dat het paar er door diefstal aan was geko men. Bij het Amsterdamse veilinghuis Sotheby kon ie dereen de kunstvoorwerpen bekijken. Vanaf dat moment begonnen velen zich weer af te vragen wie Menten nou ei genlijk was. Zoals journalist Hans Knoop, toen hoofdre dacteur van het inmiddels opgeheven weekblad Accent. De eerder genoemde Israëli sche journalist Chaviv Ka- naSn „seinde" zijn Neder landse collega de voor Men ten belastende gegevens door. Knoop zette zijn tanden in de zaak, waarna de be langstelling voor Menten in eens erg groot werd. Ben Briscoe, hoofd van de joodse gemeenschap in Dublin, is fel tegen de komst van Pieter Menten. Uit onderzoek verricht door de historicus A.J. van der Leeuw bleek dat Menten in de loop van 1940 medewer ker was geworden van de Si- cherheitsdienst (SD) in Kra kau. Over omvang en belang van deze positie bestaat geen volstrekte duidelijkheid. In 1941 werd Menten als „DqI- metscher" (tolk) verbonden aan de „Einsatzgruppe zur besonderen Verwendüng", die eind juni 1941 werd ge formeerd en deel uitmaakte van de SD. Het belastende materiaal te gen Menten werd zo groot, dat men zich in Nederland begon af te vragen waarom de toenmalige minister van justitie Van Agt niet optrad. Achteraf gezien is dat één van de grootste blunders van Van Agt geweest. Menten kon door de afwachtende Dirk Menten kent broer niet meer CANNES „Ik ken mijn broer niet meer. Ik weet dus ook niet waar hij heen gaat na zijn vrijlating", al dus een eerste reactie van Dirk Menten (82) in het Zuidfranse Cannes op het nieuws dat zijn oudere broer Pieter vrijdag zal worden vrijgelaten. Dirk vertelt dat zijn broer hem enorme schade heeft be rokkend door hem de schuld van de massamoor den in de Poolse dorpen Podhorodce en Urycz in de schoenen te schuiven; misdaden begaan in de zo mer van 1941. „Ik weet trouwens niet of mijn broer daar destijds deel aan heeft gehad. Ze heb ben hem wellicht moorden in de schoenen geschoven, waar hij part noch deel aan heeft gehad. Maar dat is voor hem natuurlijk geen reden om mij erbij te betrekken". Dit zijn de restanten van Mentens villa in Blaricum nadat die door een overspannen leraar is brand was gestoken. houding van Justitie name lijk ontsnappen naar het Zwitserse Uster, bij Zürich. Daar kon hij alsnog op 6 de cember 1976 worden aange houden. Als het aan Menten had gelegen was hij overi gens nog voor die tijd met Meta naar Ierland afgereisd, waar hij in Lemybrien in het graafschap Waterford een landgoed bezit. Maar de strikte regels ten aanzien van huisdieren in Ierland verhin derde die reis. Meta Menten had een hond waar ze erg aan gehecht was en die mocht niet mee. Gebrek aan bewijs Menten werd uiteincfelijk per helikopter naar Nederland gevlogen. De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam oordeelde Menten in 1977 na een lang Jiroces schuldig aan een oor- ogsmisdrijf te Podhorodce in juli 1941. Van deelname aan massa-executies in Urycz werd hij bij dezelfde zitting vrijgesproken wegens onvol doende bewijs. Later werd de zaak doorverwezen naar de Rotterdamse rechtbank die in 1980 vonnis wees. Menten werd toen veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, wat in 1981 werd bekrachtigd door de Hoge Raad. In genoemde processen was niet aan de orde wat Menten in de zomer van 1941 in Lemberg en omgeving deed. Zo is hij door nabestaanden van Pistyner (de buurman van Menten waarmee hij eind jaren dertig in ingewik kelde procedures en proces sen over grondbezit was ver wikkeld) er van beschuldigd in een wraakactie verschei dene leden van diens familie te hebben vermoord. Ook is wel geopperd dat Menten be trokken zou zijn geweest bij de zogenaamde Lemberger professorenmoord, die door bovengenoemde Einsatzgrup pe is SENAAT WIL CAO-ONDERHANDELAAfr NIET VOOR DE VOETEN LOPEN ;cli ens 11 aan (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De kor ting op het ziekengeld (van 80 naar 75 procent) die op 1 april had moeten ingaan, wordt uitgesteld tot 1 mei. Dat heeft minis ter De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegen heid gisteravond laat ge zegd in de Eerste Kamer bij de behandeling van het wetsvoorstel. Door met name de fracties van CDA en VVD was hierom gevraagd. Volgens De Ko ning zullen de cao-onder- handèlingen gebaat zijn met het uitstel. Een maand uitstel kost de overheid 75 miljoen gul den. CDA-senator Franssen zei gis teravond het onverstandig te vinden de cao-onderhande laars voor de voeten te lopen door de ziektewetmaatregel nu al in te voeren, op een mo ment dat de meeste cao's nog niet zijn afgesloten. Ook het Eerste-Kamerlid Heijmans (VVD) sloot zich hierbij. CDA en VVD willen via het uitstel de sociale partners in het be drijfsleven de ruimte geven om tot goede afspraken te ko men. Het wetsontwerp gaat uit van een stapsgewijze verlaging van de ziektewetuitkering van tachtig naar zeventig procent. De eerste stap naar 75 procent zou op 1 april plaatsvinden, de tweede stap moet januari 1986. Daaiftr°' over de uitkeriifs0" worden geheven. ?'n<^ De bonden hebberigs' onderhandelingen [Zin de werkgevers. verlaging, de uitk ziekte aanvullen procent. Nu de m« handelingen zijn l op de invoering val ge werkweek, is J J vulling van het W/ waarover in de mj len wel overeenste bereikt, blijven 1 overgangsmaatregel vóór 1 april geen rv afspraken zouden-" maakt, moet vooi J de werkgever, in van de nieuwe cac| volledig voor zijl zou moeten nemetg^ gangsmaatrègel ho de vijf procentskr sam door werkgevjt111' nemer worden gpste uitstel met één <vac eveneens de overg| 8( gel betreffen. Qt Volgens minister kan uitstel voorkor dien de werkgev«°P€ gangsmaatregel strolg passen, het CAO-c bu der bemoeilijkt wqen VVD-senator Heij: zich af of gezien afwijzing van het v door werkgevers 1 1S mers („er is geen'ma pelijke draagvlak "lest verstandig is de li r£ te voeren. Het kab* verlaging als een volg van de verlap5*6 overige uitkeringef (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer stemt schoor voetend in met het wets ontwerp Wapens en Muni tie. Daarin worden ver scherpte maatregelen voorgesteld ter bestrijding van illegaal wapenbezit en de illegale handel in wapens en munitie. Onder het wetsontwerp vallen niet alleen vuurwapens, maar ook gaspistolen, handgranaten, stilletto's, werp messen, boksbeugels, ploertendoders en wurg- stokken. Het wetsontwerp Wapens en Munitie dient ter vervanging van drie verouderde wetten: de Wapenwet, de Vuurwapen- wet en de zogeheten Stiletto- wet. In 1977 diende de toen malige minister van Justitie, Van Agt, het wetsontwerp in. Sindsdien zijn er op aandrang van de Kamer verschillende wijzigingen in het voorstel aangebracht. De meeste frac ties hadden ernstige bezwaren tegen de ruime mogelijkheden om personen, huizen, voertui gen en bagage te controleren op verboden wapens. De bepa lingen daaromtrent zouden een te grote inbreuk beteke nen op de persoonlijke levens sfeer. De achtereenvolgende minis ters van Justitie (De Ruiter en Korthals Altes) hebben de controlemogelijkheden daarom aan strengere voorwaarden verbonden. Bij het gebruik maken van hun op voegdheid moeten j ane en marechaii zorgvuldigheid in <f Zo mag de politie b alleen maar person); den en op verboden zit controleren alf hen een ernstige j bestaat. Nu deze „verzachte aangebracht gaan™ ringspartijen CDA met het wetsontwé Uit de woorden woordvoerder Jac gisteravond echtei enige reserve. „K verdient voorzicht'®! maar niet zonder lkei1 heid". aldus Jacobs t0< sitie blijft bezwar* 20 tegen het wetsor__ PvdA'er Stoffelen dat zijn fractie het rxi geven als minist^- Altes nog een one het ontwerp schrap daarbij om een bep in staat dat elke I plicht is de politie J over wapenbezit of del te verschaffen wordt gevraagd. Vrijwel unaniem i mer of het kabinfl uitoefenen op de Er gering om strenger te oefenen op waprari en handel in wapL den wapentuig datjsc is van particuliere veel gevallen uit B1 een aantal wapens hsi' kelijk te koop is. h Kamer moeten ontie ren zo snel mog&t sinds 1970 bestaan<ftj;( verdrag inzake wai J nitie goedkeuren. •1 ïnim B* ste -iter SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES fanmknip In ih M lum^ (HUI Wilinóbt tjitf J \dt ipion Sn UIH'll Wimtei HUU tin I DOKWt lUHHlll I ftuoi ex mmm nm oe xnuimim Mn nim V -Ipd LONDEN Als er een commercieel televisienet in Nederland komt, zou dat moeten worden beheerd door de STER en de uit gevers in samenwerking met de omroepen, aldus minister Brinkman vandaag in Londen op een door de Financial Times georganiseerd congres Een televisienet waarin de programma's alleen onderworpen zijn aan het commercieel belang van de bedrijven die het net in handen hebben, is in zijn visie ondenkbaar. Een commercieel net zal in ieder geval niet tijdens het huidige kabinet te ver wachten zijn, aldus de bewindsman. Brinkman stelde dat Nederland open staat voor buitenlandse te levisie-organisaties, maar niet zal toestaan dat het moeizaam op gebouwde omroepbestel door de commercie wordt afgebroken. De minister nam echter wel afstand van de traditionele Neder landse neiging tot opdeling. „Stop tien Nederlanders gedurende een uur in een kamer, en je hebt drie politieke partijen, vier religieuze organisaties en vijf omroeporganisaties." De bewindsman zei niet te verwachten dat het kabinet princi piële punten in het voorstel voor een nieuwe Mediawet zal wijzi gen. Brinkman liet blijken geen behoefte te hebben aan een op Amerikaanse leest geschoeid systeem. (ADVERTENTIE) VOOBJAABSBEIZEN APBI1J 22 april 6, 20 en 27 april 14, 20 en 26 april Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag 8- en lS-daagse vlieareixen, 3-sterren- hotel volpension vanai 3-daagse busreis incl. excursies en Folies Bergères 6-daagse touringcarreis incl. excursiesUi 8-daagse luxe touringcarreis „j j. incl. excursies, Spaanse rijschool, /j. r Wienerwald, Schönbrunn etc en 3-daagse bus/bootreis t Göteborg/Zweden incl. excursiesLAt t die POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL. 070-190882 os ioo

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4