'e Poelbrug: Oude schakel in de wegnaar de geestgronden indeli jk voorzieningen j Gat van Lagendijk '4; .C-SASSENHEIM VREEST VOOR EIGEN BESTAAN Golf bij Dekker Subsidie voor Harmonie ^DEN OMGEVING CeidaeSotwmtt WOENSDAG 20 MAART 198S PAGINA 17 Bruggen, we maken er allemaal gebruik van. Zeker in een waterrij ke stad als Leiden zijn het onmisbare schakels in het wegennet Veel aandacht is er nooit aan de Leidse bruggen besteed. De stilte rond de Leidse bruggen is met de presentatie van het Bruggenboek al gedeel telijk „verstoord". Het Gemeentearchief aan de Boisotkade hoopt van 9 tot en met 29 augustus 1985 in De Waag de tentoonstelling „De Leidse bruggen" te houden. Als inleiding op deze expositie ver schijnt in deze krant een serie artikelen over Leidse bruggen. Het zijn geen technische verhandelingen, maar historische verhalen waarin een brug als leidraad dient. De gegevens zijn verzameld door een werkgroep van historisch geïnteresseerden, die veel van de ge schiedenis van de Leidse bruggen heeft uitgezocht. Samensteller is de begeleider van deze werkgroep, de heer P.J.M. de Baar van het Gemeentearchief. Kees van Herpen tekent voor de eindredactie. De reprodukties zijn van fotograaf Wim van Noort. Vandaag verschijnt het zesenzeventigste artikel in deze serie. jaar geleden, om te zijn op 24 maart vond de aanbeste- plaats die van de jburgerweg de brede teersader zou maken wij die nu nog ken- ■■4 zij het dat de inde van het wegdek wel veranderd is door de Itering en de aanleg busbanen. De brug 138 de Poel wetering be- mm, nog steeds, ook al is Iteeds minder opval- geworden. Over in de buurt van het tnde koffiehuis De hof gelegen Poelbrug (het verhaal. «lwetering dankt zijn aan het op slechts korte lid ervan gelegen kasteel ■enpoel of Paddenpoel. ^le streek ten zuiden van [einde van de hogere ■onden bij Endegeest tot i lage dijk langs de Rijr. wee-Haarlemmerstraat) dijk vormde een soort waar het de eeuwen vrij vochtig ge- benaming Poel is K>k volkomen terecht en istelen Paddenpoel en fceest werden niet voor |wat aan de rand ervan kwd. Dat deze poel bij- lcr aantrekkelijk was [padden, kan men zich Itellen. Het daarnaar ge lde Podikenpoel was ei- fom van de ambachtsheer Degstgeest, die toen burg- Ivan Leiden was. 'ikkteel 'ft gasteel Podikenpoel zou, I Poelgeest en Endegeest, ichien ook nu nog wel be- fljgp hebben (zij het meerde- .eren vernieuwd), als niet 06ltgraaf Philips van Wasse- f zich ingelaten had met aoord op het gunstelinge- \hpfan Aelbrecht van Beye- graaf van Holland. Deze 3kt|Te Aleid van Poelgeest 1 met haar begeleider OrCtm Cuser van Boshuizen ipolitieke redenen ver- i en graaf Aelbrecht liet et op zich zitten. In 1394 bevel de kastelen van langrijkste vertegen- De spaarzaam bebouwde Rijnsburgerweg met de Poelbrug over de Poelwetering, gezien naar het zuiden; in het midden Bellevue (ongeveer op deze plaats ligt nu koffiehuis De Posthof). Foto wellicht J. Goedeljee, rond 1890? ^jdigers van de groep ach- teiL samenzwering te ver woesten. Daarbij was ook Po dikenpoel. Graaf Aelbrecht schonk de ruïne aan een hem zeer toege wijde edelman, wiens ster nog maar kort geleden was gaan rijzen onder meer door zijn huwelijk in 1393 met een bas taard-kleindochter van graaf Willem III. Deze heer Floris Ysbrantsz. van Alcmade of Alkemade heeft de afbraak misschien wel gebruikt voor de opbouw van een ander kasteel: Cronesteyn. Van Alc made heeft het overblijfsel van Podikenpoel niet tot zijn dood (hij werd als kapitein- generaal' van Friesland door Friezen uit Doniawerstal in 1421 of 1422 vermoord) beze ten. De politiek had roet in net eten ,gegooid. Burggraaf Philips van Wassenaar was op ?en moment dat de graaf van Holland wel enige steun kon gebruiken onschuldig ver klaard. De graaf van Holland siste Podikenpoel terug en gaf het weer aan Philips, zij het dat er op 18 augustus 1403 een financiële regeling werd ge troffen. Burggraaf Philips van Wasse naar moet de ruïne al snel weer van de hand gedaan hebben; Boudewijn van Swie- ten, een van de opkomende machthebbers, werd de nieu we eigenaar. Hij was onder andere tresorier van de gra ven Jan van Beyeren en Phi lips de Goede en kreeg de ruï ne Podikenpoel in bezit. Deze schonk hij met de omliggende landerijen, enige huizen en 3000 Philippusschilden (een oude munt) aan een groep zusters Augustinessen in Ou dewater, die naar deze streek wensten te verhuizen. Op de plaats van Podikenpoel stond een boerderij, die tot klooster ingericht werd onder de naam Mariënpoel; de officiële stich ting vond plaats op 2 februari 1431. Dat de boerderij later vervangen werd door indruk wekkende kloostergebouwen, spreekt vanzelf. Mariënpoel werd een van de rijkste en aanzienlijkste kloosters uit de omgeving. Graaf Aelbrecht heeft ook po sitieve invloeden op deze om geving gehad. Zo gebood hij de aanleg van een fatsoenlijke weg van Leiden naar de geestgronden, die ook in win terdag met paard en wagen bereden kon worden. Om in Rijnsburg te komen gebruikte men voordien de Morsweg en naar Oegstgeest was de Mare- dijk de aangewezen route, maar beide wegen waren in het slechte seizoen een grote modderpoel. In 1395 was het tracé van de „nieuwe" weg klaar, maar nog niet met zana verhard, waarover de graaf zich op 12 juli 1395 bij het hoogheemraadschap van Rijn land beklaagde. Vooral omdat de stad Leiden zich ermee ging bemoeien, werd daar een aantal jaren later alsnog vaart achter gezet. In 1400 werd Hughe Lieve opgedragen de weg te meten en volgde de aankoop van enige percelen land van Da niel Petteman, de abdij van Egmond, Ysbrant Strevelant en Pieter Josefsz., speciaal om een brede sloot te kunnen graven langs de weg, vooral gemakkeliik om er met zand schuiten door te varen. Het graven van een deel van de sloot werd pas op 24 oktober aanbesteed. Voordien was de brug over de Poelwetering in de „Nuwen wech" tot stand gekomen. Eerst groef Hughe Lieve een grote kuil, waarin meester Boudijn de brug met 28.000 stenen ging metselen. Leiden kreeg voor bijna 50 pond (geldeenheid) een mooie stenen brug, een van de oud ste in de hele streek. Met het door Aernt van Alcmaed ge leverde zand werd in het voorjaar de nieuwe weg ver hoogd en ontstond een voor die tijd eersteklas weg. Verandering Zo was de situatie in het grootste deel van de zestiende eeuw. Er kwam echter grote verandering in zodra de op stand tegen Philips II in Hol land doorbrak. Door de Re formatie moesten alle kloos ters opgeheven worden, waar door ook Mariënpoel getrof fen werd. Bovendien hield landvoogd Alva een strafex peditie tegen de opstandige steden en na de val van Haar lem lag een beleg van Leiden ook voor de hand. Nadat de belegering van Alkmaar mis lukt was, wierpen de Span jaarden zich met verbetenheid op Leiden. Daar had men de aanval aan zien komen en alle bebouwing rond de stad was al grotendeels gesloopt Wat nog overeind stond, werd krachtens een afkondiging van 12 november 1573 volle dig kaalgeslagen. Ook het klooster Mariënpoel moest daaraan geloven; de nonnen verbleven toen al in de stad. Bij de Poelbrug werd een schans opgeworpen, waardoor de Spanjaarden op enige afstand van de stadsmu ren gehouden konden wor den. Tijdens het tweede beleg (mei-oktober 1574) verover den de Spanjaarden de schans op 8 juni en versterkten deze meteen tégen Leiden. In juli bouwden ze zelfs een schans nog verder in de nabijheid van de stad, maar dat vonden de Leidenaren wel èl te dicht bij en bij een uitval werd deze scnans aan de Rijnsburgerweg op 17 juli 1574 veroverd. Belangrijker Uit de daarna volgende eeu wen is over de Poelbrug niet veel bekend. Eerst in deze eeuw, toen op de Rijsburger- weg al jaren een trambaan lag, zijn weer activiteiten rond de brug bekend. De weg werd steeds belangrijker, on der meer door de aanleg van zijstraten, zoals in 1907 de Poelgeesterlaan (thans Boer- haavelaan) en de Mariënpoel- straat aan de oostkant van de weg (het klooster heeft aan de westkant gestaan!). Toch was het nog een landelijk wegge tje, met aan weerszijden brede sloten en hoge bomen, een tol bij „Posthof' en kinderkopjes. Op 1 augustus 1910 werd aan besteed het ophogen en be straten van de weg tussen „Posthof" en de Poelbrug over een lengte van ongeveer 350 meter, en het vernieuwen van de Poelbrug zelf. Dit was een brug met een stenen ge welf, dat vrij hoog was om een redelijke doorvaarthoogte te krijgen. Het gewelf werd nu vervangen door een dek van gietijzeren liggers op hardstenen draagstukken en betonnen gewelfjes, waarop de straatstenen kwamen. Dit resulteerde in een brug met een doorvaartwijdte van 2.59 meter en een hoogte van 1.38 meter. Aannemer van de brug werd A. Lodder te Leiden voor 1240,-. Nadat op 1 januari 1920 een deel van het gebied van de gemeente Oegstgeest bij Lei den was gevoegd, begon het gemeentebestuur van Leiden al snel plannen te maken voor de verbetering van de Rijnsburgerweg. Deze was tussen de Poelbrug en de Warmonderweg slechts zes meter breed en moest ook nog plaats bieden aan (steeds fre- auenter) tramverkeer. Gezien e geweldige kosten werd de provincie, de ANWB, de KNAC en de NZHTM om fi nanciële steun gevraagd, waardoor de onderhandelin gen erg .lang duurden. De zaak werd nog gecompliceer der door de plannen van de HTM om een trambaan Den Haag - Wassenaar - Haagse Schouw Leiden te gaan ex ploiteren. De trambaan ging met een wijde boog door de Leeuwenhoek lopen, voor het laatste deel ongeveer over de huidige Wassenaarseweg, en kwam iuist voor de Poelbrug uit op de Rijnsburgerweg, on geveer op de plaats waar voordien de horeca-gelegen- heid Bellevue gestaan had. Dat de 9.25 meter brede Poel brug niet erg geschikt was voor ook nog eens deze elec trise he tram, spreekt vanzelf en dus verbreedde de HTM de brug in het voorjaar van 1924. Eind 1924 kwamen eindelijk de machtigingen tot uitvoe ring van de verbreding van de Rijnsburgerweg af. Zoals reeds vermeld volgde op 24 maart 1925 de aanbesteding in twee percelen van de gedeel ten Poelbrug - Warmonder weg (ca. 800 meter) en War- monderweg-Deutzstraat (ca. 600 meter lengte). A. Verha gen te Made was voor f 132.700,- respectievelijk f 62.000,- de laagste inschrij ver. In de totale kosten (zo werd bijvoorbeeld ook de gas verlichting veranderd in elec- trische) van ongeveer f 227.000,- droeg de provincie f 66.600,- bij, de NZHTM f 22.000,-, de ANWB 1500,- en de KNAC 1000,-. De weg was nu 22'A meter breed ge-, worden, met in het midden de tramsporen ter breedte van 5'/i meter. Nu het noordelijk deel zo verbeterd was. volgde in 1926 ook het zuidelijk deel tussen de spoorwegovergang en de Poelbrug. Op 9 maart 1926 nam H. de Weers te Haarlem voor 33.338,- aan de brede sloot naast de weg te dempen en bij de straat te trekken, waardoor deze onge veer 25 meter breed werd. De tot 1 meter doorvaarthoog te verlaagde Poelbrug bestond tot 1946. In de oorlog waren hier versperringswerken door de Duitsers gebouwd, die toen gesloopt werden en vernieu wing van de brug noodzake lijk maakten. deir— jectS' TE MAATREGELEN KOSTEN EEN MILJOEN >nrn ENBURG Toiletten, 0-|j|hcellen, toezicht en een bewegwijzering. Dat zijn ste voorzieningen die i jaar getroffen zullen eran bij het Gat van Lagen- de Ommedijksepolder. iet resultaat van onder den die de provincie leeft met de eigenaar ërwaarden. De provin- met het positieve on- lelingsresultaat naar de erheid want die moet Inen met de recreatieve van het gebied en beschikbaar stellen et treffen van de voor- Jen. In eerste instantie It daarbij om een bedrag it miljoen gulden. Over I toezicht bij de toiletten lefoons geregeld gaat J, moeten de provincie lijkspolitie nog overleg- bekend verlangen de enden van de zandwin- as al jaren voozienin- i te voorkomen dat de en andere recreanten soort openbare vuilnis- ji maken en ook aanbel len om van toilet en telefoon gebruik te mogen maken. De omwonenden willen daarom toiletten, telefooncellen en een goede toegangsweg naar de plas. De VVD-fractie in de gemeen teraad heeft in december bij de begrotingsbehandeling nog voorgesteld een werkloze schoolverlater of een seizoen sarbeider in te zetten om in de zomer op het parkeerterrein parkeerkaartjes te verkopen. Deze zou dan gelijk toezicht kunnen houden op een tele fooncel en wat toiletten. Auto bezitters zouden voor het par keren een gulden moeten be talen en van die opbrengst kunnen alle voorzieningen be taald worden. De gemeente Valkenburg wil de problemen ook wel oplossen, maar die is geen eigenaar. Het totale plan voor de inrich ting van net recreatiegebied zal pas kunnen worden uitge voerd wanneer de zandwin ning in de plas is gestopt en dat is naar schatting over vijf tot zes jaar. De uitvoering van het plan kost ongeveer vier miljoen gulden. De plas wordt nu nog gehuurd, maar na be ëindiging van de zandwinning overgedragen. Voor de oost- oever is een plan opgesteld door de Provinciaal Planologi sche Dienst. Dat voorziet in de aanleg van twee gescheiden recreatiegebieden. Het ene is voor de surfers, die blijven waar ze nu ook al zitten en ten zuiden daarvan komt een ge deelte voor de overige recre anten. Die krijgen een aparte ontsluiting via de Ommedijk- seweg en dat deel wil de pro vincie aankleden met groen voorzieningen, ligweides en een kleinschalige horeca-voor- ziening. Het huidige parkeer terrein bij het surfstrand wordt tot 200 parkeerplaatsen uitgebreid en aangepast en ten noord-oosten van de plas komt een evengroot parkeerterrein. Ook op het water worden op den duur de mogelijkheden uitgebreid, want het is de be doeling dat de bestaande plas van Rijkswaterstaat en het Gat van Lagendijk met elkaar in verbinding komen te staan. Elfsteden-kleed van Sassenheimse De nasleep van de Elfstedentocht Is nog niet voorbij. Dat ondervond de voorzitter van de „Vereni ging de Friesche Elfsteden", ir. J. Slpkema. Uit handen van Thea Gouverneur (43) uit Sassenhelm ontving hij dinsdagochtend in Leeuwarden een Ingelijst, geborduurd wandkleed. Daarop: De Elfste- denroute, de wateren van de Elfsteden en het wapen van Friesland. De maakster ontwerpt weke lijks borduurpatronen voor het familieblad Margriet. Overigens verschijnt het „Elfstedenpatroon" niet in dat tijdschrift maar wordt het normaal In de handel gebracht. Een vriendelijke Sipkema bedankte de ontwerpster van het wandkleed en vroeg zich af waar hij het In het gebouw van Pro vinciale Waterstaat kan ophangen. „U ziet daar een „Jople Hulsman" hangen maar die kan Ik er uiteraard niet voor weghalen", aldus de heer Slpkema, wijzend naar de muur van zijn werkkamer. „Maar we zullen er wel ergens een plaatsje voor vinden". SEIM De Vrou- Ivies Commissie (VAC) i woningbouw in Sas- n voelt zich in haar be dreigd. Reden daarvan verdergaande subsidie- ig die de gemeente torgevoerd. Een en an- it te lezen in het jaar- 4 van de commissie over In 1985 krijgt de VAC nog maar 800 gulden, hetgeen er op neer komt dat de afgelopen twee jaar al 250 gulden is inge leverd. De commissie heeft de korting op de subsidie nu nog op kunnen vangen door abon nementen op de stukken van de gemeenteraad en vaktijd schriften op te zeggen. Het werk van de commissie zal echter volgens de voorzitter in gevaar komen als er nog ver der gekort wordt op de subsi die. De VAC-Sassenheim heeft vo rig jaar overigens een beschei den succesje geboekt. Na be studering van de bouwplannen voor de derde fase van Post- wiik adviseerde de VAC de balkons van de zogenaamde stapelwoningen niet te laten grenzen aan de slaapkamer, maar aan de keuken. De reden voor die goede raad: op een balkon van een flat- of boven woning wil je een vuilnisbak of -zak plaatsen en een wasrek of een kattenbak bijvoorbeeld. Een balkon naast de keuken is daarvoor geschikt, terwijl een balkon aan de slaapkamer weinig nuttig gebruikt zal worden, de privacy beperkt en het binnenlopen met vuile voeten in de nand werkt De bouwer heeft het plan over eenkomstig het VAC-advies aangepast De commissie wil zich de ko mende tijd meer gaan bezig houden met bestudering van paar aandachtspunten ziin bij voorbeeld de veiligheid van een buurt met onder meer ziin trottoirs en waterpartijen, ae geringe aantrekkingskracht van speelplaatsen in de wijk na verloop van tijd, de proble men van het ontbreken van winkels in nieuwbouwwijken. WARMOND Dekker Tennis Warmond zal binnen een half jaar de eerste paal slaan voor een golf-accommodatie. De golf- sport blijkt steeds meer in de belangstelling te komen en de ac commodaties voor deze sport, die veel ruimte vragen, blijken onvoldoende. Bij verschillende golfclubs zijn lange wachtlijsten en er worden wachttijden van enkele jaren vermeld. Dekker ziet in de Veerpolder goede mogelijkheden voor golf. Er is voldoende gelegenheid om een golfbaan aan te leggen, een zo genaamde „driving range". Verlichting en overkapping maken net mogelijk om ook bij minder goede weersomstandigheden prettig te kunnen spelen. De golfbaan zal niet in clubverband worden bespeeld. Iedereen kan er terecht. Naast golf denkt men bij Dekker Tennis ook nog aan uitbreiding van het bestaande squash-centrum. Afgelopen vrijdag werd overigens de eerste paal voor de bouw van een bedrijfshal geslagen. Bij deze hal worden de maten van een sporthal aangehouden zodat, als er in de toekomst behoefte aan mocht zijn, het gebouw met geringe aanpassingen geschikt kan worden gemaakt voor sportbeoefe ning. VALKENBURG De raadscommissie financiën sprak zich welwillend uit over het voorstel van het college van B en W om Valkenburg's Harmonie voor 1985 een subsidie te verlenen van 8767,50. Een subsidie-aanvraag van het Zuid-Hollands verzets museum in Gouda om tien cent per inwoner beschikbaar te stel len voor het inrichten van een bevrijdingstentoonstelling, kon geen meerderheid halen in de raadscommissie [et WD-raadslid A. Oosterlee en het PvdA/PPR-raadslid A. van den Broek-Westerink (PvdA), zagen het belang van deze expositie wel in. Mevrouw Van der Broek pleitte voor het be schikbaar stellen van 300.terwiü Oosterlee voorstelde om 150,toe te kennen. Het CDA en GPV vonden dat een derge lijke tentoonstelling een zaak van de provincie is. De volkstuindersvereniging had verzocht om een startsubsidie. Wethouder MJ. Vos liet weten dat het college daar geen be zwaar tec en heeft Het gaat om een bedrag van 500,Het col lege vindt dat het gezien het algemeen belang van de vereniging geen probleem moet maken van subsidieverlening Deze mening werd na enige discussie door de raadscommissie gedeeld. era het bij de beoordeling van een startsubaidieaan- vraag van de Belancen Vereniging Botenpad. Wethouder Vos hield zich nu op de vlakte ook toen Dijkhuizen hem uit zhn tent wilde lokken en een uitspraak verlangde van de wethouder. De fracties van VVD en GPV waren van mening dat deze kleine vereniging niet het algemeen belang van de gemeente dient en dus niet voor 500 gulden start subsidie in aanmerking komt De oranje vereniging Wilhelmina vroeg om subsidie voor de viering van het bevrijdingsfeest Alle fracties wilden hun mede werking verlenen maar vonden unaniem dat de Oranjevereni ging ook deze keer inschrijfgeld voor de geplande activiteiten moet vaststellen. De opbrengst kan dan in mindering gebracht worden op de subsidieverlening vamlOOO

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17