Soedan gebukt onder hongersnood, vluchtelingen en journalistenplaag Genland litter en glans in aliaanse nachten Syrië dreigt rebellen tegen bewind-Gemayel Martens wilde raketten zonder kernkoppen Gorbatsjov zoekt nieuwe wegen naar China BERLIJN COTE D'AZUR HARROGATE LLORET DE MAR LONDEN MALLORCA PARUS WALES WENEN ZWEDEN 295,- 495,- 345,- 345,- 395,- 640,- 235,- 615,- 495,- 265,- 'SIJTHOFK £eidóe,<2owiant VRIJDAG 15 MAART 1965 PAGINA 5 j verhindert OQStenverbranding :tie in |lhI De politie in een dorpje ■stand^teiijke Indiase deelstaat Rajast- ractie een weduwe ervan weerhou- iïï volgens oud Hindoe-gebruik gn totncjstapel te storten, waarop haar H echtgenoot werd gecremeerd, er netik is nog steeds in zwang, hoe- het ïiWenverbranding al jaren gele- 5n verqe Wet verboden is. Door in te raf. V^aifje de politie zich de woede op lineman de vrouw zelf, haar acht kin- "ie*,0| ongeveer 50.000 toeschouwers. Jcendee werd met stenen bekogeld en int on^aangasgranaten af op de woe- ^"'"Senigte. Volgens Indiase persbe- el aboueeide het incident zich afgelo- s moojjag af De weduwe weigert n de q te eten Qf te drinken. Kerosine-injectie „uit liefde" TEL AVIV Een rechtbank in Israël heeft een man tot 46 jaar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij vorig jaar zijn vrouw om het leven heeft gebracht door in spuitingen met kerosine en zijn latere vriendin op dezelfde wijze gedeeltelijk heeft verlamd. Een arts wist een langzame en zeer pijnlijke dood net te voorkomen. De man, die de vrouwen eerst door middel van tabletten half- -bewusteloos had gemaakt, zei voor de rechtbank dat hij te werk was gegaan „uit liefde". De vrou wen waren immers voortdurend ziek geweest „en hadden mijn verzorging nodig". Matig drinken goed voor hart- en bloedvaten ANAHEIM Mensen die geen druppel sterke drank aanraken, lo pen meer kans op hart- en vaatziek ten dan mensen die er met mate ge bruik van maken. Dat verklaarde dr. Arthur Klatsky, hoofdcardiloog van een ziekenhuis in Californië, op een bijeenkomst van Amerikaanse cardiologen. Een studie onder 100.000 Amerikanen heeft volgens hem aangetoond, dat het niet waar schijnlijk is dat alcohol hart- en vaatziekte veroorzaakt. Het gaat daarbij om één of twee borrels per dag. De arts waarschuwde forse drinkers, dat zij zijn bevindingen niet mogen gebruiken om hun ge woonte te rechtvaardigen. Verzamelaar betaalt 150.000 gulden voor zeldzame postzegel LONDEN Op de veiling van Sotheby's in Londen heeft een onbekend gebleven Zwitserse verzamelaar gisteren 36.300 pond betaald voor een „Bermuda Pen ny", een van de zeldzaamste postzegels ter wereld. Sotheby's had verwacht dat de zegel ongeveer 20.000 pond zou op brengen. Voor zover bekend bestaan er in totaal vijf Bermuda Penny's, zegels die in 1861 voor een penny werden verkocht in Hamilton op de Bermuda-eilanden. Op de veiling werd het enige ongebruikte exemplaar verkocht. De zegel werd vorig jaar bij toeval gevonden toen medewer kers van Sotheby's bezig waren de balans op te maken in de vestiging van het vei linghuis in Kopenhagen. Plezierig onderhoud in Genève De Russische onderhandelaar Viktor Karpov en zijn Ameri kaanse collega Max Kampei man hadden voorafgaande aan de tweede zitting van het over leg in Genève over de kernbe wapening en de ruimtewapens gisteren een naar het schijnt uiterst plezierig onderhoud in de Amerikaanse ambassade. Naar wordt verwacht zullen de onderhandelingen volgende week in diverse werkgroepen worden opgesplitst. leid or eej - in f zal, jhet Complice-label ontwierp Claude Monatana deze irkwi geplooide rok met daarop een geruit jasje. Een das asisl^1 vl'nderdas maken het geheel af. komc een IAAN Dat Milaan en Parijs al jaren strijd le- iet nin op het terrein van de mode is niets nieuws. 'rin* de strijd heeft zich nu ook naar de avondmo- s Kojitgebreid, zoals vorige week bleek uit de mo- ^rdt lows in Milaan. De sportieve Italiaanse ont- oers hebben zich voor het komende herfst- en ntrulerseizoen voor het eerst in de balzaal gewaagd insvjef onbetwistbare terrein van .de Fransen. ran h 'alleracht van de Italiaanse nacht ligt voornamelijk in het guhik van ontelbare meters goud- en zilverlamé en an- de vglanzende en glisterende materialen, die de vinding- ?ena)ontwerpers hebben verwerkt in in'hun creaties. iten Ie couture-mode zijn het honderden geduldige huis wen, die 's avonds thuis al het glitter op de japonnen \n en daar een aardig zakcentje mee verdienen. De ianse stoffen fabrikanten zijn er echter in geslaagd dit 'werk-effect na te bootsen door lovertjes, pareltjes en SSY glimmend materiaal in de stof zelf te verwerken. Jiesultaat: zeer veel luxueus-ogende avondkleding, die tooit eerder op Milanese shows te zien is geweest. Alle Èliaanse top-ontwerpers hadden maar liefst één derde pun collectie aan de avondmode besteed. )pns de Italiaanse ontwerper Gianfranco Ferre is de jve avondmode „eenvoudig van stijl, maar weelderig" et de nadruk vooral op de materiaalkeuze. Hij heeft aantal adembenemende hemden en japonnen van f en zilverlamé ontworpen en gebruikt ook veel tafzij- t fluweel, afgezet met goud, voor zijn eenvoudige lan- A fkken en sluikvallende pantalons. r-\|L bracht eenvoudige minirokjes, die veel aan Weense en kappen deden denken en kwam met een rode taf- n bonbondoos-creatie, compleet met strik. Gianni Ver- de durf-al van de avondmode, liet een overall van te kant over het plankier schrijden. Voor de wat dis- 2 Pr!re klanten had hij dezelfde creatie ook in een uitvoe- met miljoenen lovertjes. RKjfranse ontwerper Claude Montana was als een van de IALtgen aan het Segbtter voorbijgegaan. Zijn enige con- LVs aan de weelderigheid waren een kleine, glisterende JT bid en een toefje zwarte organza op de revers. jm vel het het bij de getoonde collecties in Milaan niet om vre-kleding ging, is het verwerkte materiaal bijzonder ITE Ig. Voor een simpel topje van lamé betaal je al gauw 0-21 pnhonderd gulden; sommige baljurken overschrijden emipftienduizend gulden grens. Een goede tip: met al dat inker van het materiaal kun je je juwelen maar beter w^laten. Anders wordt het wat teveel van het goede. WAD SHARIFE „De free-lance fotograven zijn het ergst. We hebben er hier eentje gehad uit Ja pan, die drie uur op z'n knieën voor een oude vrouw heeft zitten wach ten om toch vooral het moment niet te missen waarop ze doodging". Dit zegt Peter Beavis, een hulpverlener uit Wad Sharife, een vluchtelin genkamp in Soedan, het land dat het jongste slachtoffer van de zoge naamde „rampen-journa listiek" genoemd kan worden. Het Hilton hotel in Khartoem, waar voor een overnachting 150 dollar betaald moet wor den, puilt uit van de televisie ploegen. De hulpverleners, on derwerp van hun belangstel ling, logeren in een heel wat goedkopere gelegenheid. Soe dan heeft niet alleen te maken met een rampzalige hongers nood en een stroom van mis schien wel 1,5 miljoen vluchte lingen, maar moet ook reke ning houden met een journa listenplaag en maar afwachten welk effect hun reportages zullen hebben op de regering, de donor-landen en hun inwo ners en de hulporganisaties die de catastrofe proberen af te wenden. De grotere organisaties, zoals de Hoge Raad voor Vluchte lingen van de VN, hebben hun wordprocessors al geïnstal leerd, hun voorlichters vliegen af en aan en de organisatie zorgt er zelf ook voor, dat de media geregeld worden inge licht. Aan de andere kant heb je dan de vaak overwerkte hulpverleners van de kleine, vrijwillige organisaties, die ook nog eens moeten leren hoe. ze met de media om moeten Macht van media De berichtgeving rond een ramp is heel belangrijk voor de diverse hulporganisatie. Unicef bijvoorbeeld moet zich wel media-bewust opstellen, omdat deze organisatie haar geld niet via de VN. maar van regeringen en particulieren krijgt. De macht van de media blijkt ook uit het feit dat Uni cef, vermoedelijk door de ver warring die bij het publiek ontstaan is na de campagne van Reagan tegen de Unesco, miljoenen dollars verloren heeft. Om de Amerikaanse be richtgeving over Unicef te verbeteren, kregen de onge veer honderd journalisten die vice-president Bush onlangs tijdens zijn bezoek aan Soedan op de voet volgden, een nauw keurige en uitgebreid informa tiepakket van Unicef over het ontwikkelingswerk en de noodhulp van de organisatie. Bovendien werden ze uitgeno digd voor briefings en inter views. De afdelingen van Oxfam en het Red de Kinderen-fonds in Khartoem kunnen de zaken echter niet op een dergelijke grootscheepse manier aanpak ken. Ze zijn wat betreft hun fi nanciën waarschijnlijk wel het meest afhankelijk van de be richtgeving over de droogte in Soedan en hun strijd daarte gen. Andrew Timpson en Nick Wi ner van het Red de Kinderen- fonds en Oxfam zijn zich heel goed bewust dat de gewichtige vreemdelingen uit de media wereld die langs komen en die thee, informatie en gratis ver voer door het door honger ge troffen land willen, van le vensbelang zijn voor het krij gen van geld. Timpson: „De tv is niet alleen belangrijk voor het geld, maar heeft ook een opvoedende functie. Ik ben al leen bang dat de tv niet verder gaat dan het vertonen van stervende kinderen, terwijl juist ook het ontwikkelings werk, dat kan helpen dit soort situaties te voorkomen, aan dacht moet krijgen. De men sen die ons geld geven, vragen wat we er mee gaan doen, wat voor stappen we zullen onder nemen wanneer de droogte voorbij is. De media zouden meer op dit soort kwesties in moeten spelen". Eenzijdigheid Gevreesd wordt dat een over schot aan eenzijdige of opper vlakkige berichtgeving zal be tekenen dat de aandacht van het publiek verslapt en dat terwijl de problemen voor Soedan nog maar nauwelijks begonnen zijn. „Op dit mo ment wordt er wel veel aan dacht aan ons besteed, vooral aan de vluchtelingen in het oosten, maar over West-Soe dan wordt maar weinig be richt, terwijl de problemen daar veel erger zijn". „De echte crisis komt pas in de zomer en ik vraag me af of de tv-ploegen hier dan nog zullen zijn. Ik weet nu wel wat de beste journalisten zijn: de mensen die na drie of zes maanden nog eens komen kij ken, om te zien of we werke lijk hebben kunnen helpen". Timpsons ervaring is dat de media soms ook hulporganisa ties kunnen beïnvloeden om te gaan werken in de gebieden, die in het middelpunt van de belangstelling staan de vluchtelingenkampen bijvoor beeld terwijl hun kennis in feite eigenlijk meer geschikt is voor de hulpverlening op lan ge termijn; voor het werk dat niet de publiciteits-glamour van een ramp heeft. „De pers en tv moeten zich re aliseren hoe nauw hun be richtgeving aan onze inspan ningen gekoppeld is. Wanneer ze een klein facet uit een com plexe situatie lichten en ver schrikkelijke beelden van ster vende kinderen aan het pu bliek tonen, dan zorgt dat voor een enorm schokeffect- Dan richt de aandacht van de kij ker zich op de hulp die aan die bepaalde plaats, aan die men sen daar op hun tv, gegeven wordt. De berichtgeving kan duidelijk een positief effect hebben, wanneer het de orga nisaties geld oplevert Maar het kan ook een negatief ef fect hebben door ons te dicte ren waar en wat voor hulp w« moeten geven". De media moeten zich bewust worden van hun verantwoor delijkheid omtrent de bericht geving van rampen, zegt Wi ner. Pers en tv kunnen helpen bij het voorkomen van ram pen door de wereld ook infor matie te verschaffen over het „hoe" en „waarom", om zo te zorgen voor een beter begrip van de situatie, een begrip dat uiteindelijk in het voordeel van de Derde Wereld zal uit vallen 'Auschwitz- Lüge' wordt strafbaar BONN De Westduitse rege ringspartijen CDU/CSU en FPD hebben gisteren een com promis bereikt over een wets voorstel waarin het verbrei den van het verhaal dat mas samoord op de joden in Nazi- -Duitsland nooit heeft plaats gevonden, als laster strafbaar wordt gesteld. Het wetsvoor stel is gericht tegen rechtse groepen en personen, die her haaldelijk met de Auschwit- z-Ltige (de leugen van Ausch witz) komen aanzetten en be weren dat de jodenvervolging niet heeft bestaan of veel min der slachtoffers heeft geëist dan de historici zeggen. In het wetsvoorstel dat de regering aan de Bondsdag voorlegt wordt iedereen die openlijk twijfelt aan de holocaust auto matisch door het openbaar mi nisterie vervolgd wegens las ter. Tot nu toe konden alleen overlevenden van de concen- tratiekapmen of hun nazaten in dergelijke gevallen een pro cedure beginnen wegens las- Toehoorders Een aantal Amerikaanse militairen had een plaatsje weten te ver- toveren op de publieke tri bune, maar het debat was blijkbaar niet bijster interessant. DAMASCUS/BEIROET Syrië heeft verklaard dat het land „niet werke loos kan toezien" dat het bewind van de Libanese president Gemayel wordt bedreigd door een rebellie binnen de christelijke mi litie. Leiders van de chris telijke strijdgroepen zijn in opstand gekomen, om dat zij vinden dat presi dent Gemayel (eveneens een christen) een te pro- Syrische koers volgt. Syrië beschuldigt de rebellen ervan, dat zij door Israël worden gesteund of in elk geval Israels doelen in Liba non dienen. Welke stappen Syrië tegen de rebellie zou willen ondernemen, werd in Damascus niet vermeld. Het verzet tegen president Gemayel heeft de spannin gen in Libanon verder doen oplopen. Voor de Ameri kaanse regering is de situatie in het land aanleiding ge weest een deel van het per soneel van de ambassade in Beiroet te evacueren. Op het vliegveld van Larnaca op Cyprus kwamen gisteren drie helikopters aan met de evacués uit Beiroet. De VS vrezen in Beiroet het slacht offer te worden van zelf moordaanslagen van sji'iti- sche moslims. ëOJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH kunt de verwoesting van het huis Uy- (i nu best aan Vieze Piet overlaten, ede- laaf grijnsde de waard van de Swarte Pi- hn!ret maar eens °P- Vanmiddag om vijf uur en [winterse duisternis in en dan zullen Piet- 1 uiflingen aanvallen. Haha van de Uy- ngef1 b,'ift 9een steen op de andere. Vieze gevfènt immers alle kneepjes van het vak. 1 bJht bij Waterloo en in de slag bij Nieuw- hX" „Die was toevallig in 1600, heer aril' gromde Sijmen Knoet. „Nou ja Mol-ie er wel es over gelezen hebben," her- je waard. „Pietje is een geletterd man, htll? H'j kan hele stukken van het reglement mlige dienst uit zijn hoofd opzeggen. En lu verder namens de firma hèrtelijk dank zeggen voor de mooie opdracht, die U mijn stamgasten heeft gegeven?" De waard schudde Sijmen Knoet stevig de hand en deze begreep best waarom. „Ik denk, dat JIJ tenslotte met de winst gaat strijken, kas telein," zei hij. „Daar kon U wel eens mooi gelijk in hebben," grinnikte de waard. „Zodra mijn boefjes hun geld te pakken hebben, snel len ze hierheen om er geestrijke dranken voor te kopen. Kastelein is een móói vak. seig neur. Even later liep Sijmen Knoet vals grijnzend op straat. „De Uylenborgh gaat er vanmiddag nog aan. knarsetandde hij. On geveer terzelfdertijd nam smidje Verholen af scheid van de Albatros. „De groeten aan mijn vader, seigneur Verholen," zei kapitein Van Uy- len ernstig. (Vervolg van de voorpagina) BRUSSEL Aanvankelijk kwam premier Martens, onder druk van de linkervleugel van zijn CVP-achterban met het voorstel de eerste 16 kruisra ketten wel te installeren op de basis in Florennes, maar zon der de kernkoppen, die van wege technisch-militaire rede nen de opslagsilo's waren nog niet klaar niet konden worden binnengevlogen. Deze Belgische variant was al eerder ter sprake geweest bin nen het kabinet, maar was een vroegtijdige dood gestorven, toen de liberale minister van Defensie Freddy Vreven zijn mond voorbijgepraat had. Bin nen het kabinet kreeg Martens deze week voor deze variant toch weer steun van zijn par tijgenoot minister van Buiten landse Zaken Leo Tindemans, maar ook van de liberale mi nister Vreven. De liberale vi ce-premier Jean Gol (Justitie) verzette zich echter fel. Hij hield vast aan het NAVO-dub- belbesluit van 12 december 1979, waarbij België zich ver plichtte in maart van dit jaar de eerste 16 van de 48 kruisra ketten te plaatsen. De ver schillende standpunten leid den gisteravond bijna tot een crisis, toen de liberale minis ters met slaande deuren de vergadering verlieten en in beraad gingen. Dat was het ge volg van het feit dat minister van Sociale Zaken Jean-Luc DeHaene (CVP) nog steeds uitstel bepleitte en zelfs met zijn portefeuille rammelde Uiteindelijk kwamen om 23 uur alle ministers weer bijeen en om 1 uur vannacht was het pleit beslecht. Geen van de ministers wenste toen com mentaar te geven omdat van daag eerst het parlement inge licht moest worden. PEKING De nieuwe Sovjet-partijleider Michail Gorbatsjov is voorstander van het aanzienlijk verbeteren van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en China. Hij heeft dit meegedeeld aan de Chinese vice-premier Li Peng. Li Peng was in de Sovjet-hoofdstad ter gelegenheid van de be grafenis van Tsjernenko. Li zei tegen Gorbatsjov dat China streeft naar betere betrekkingen op elk terrein. Tot dusver heeft China vastgehouden aan het uitgangspunt dat pas sprake van betere betrekkingen kan zijn wanneer de Sovjet unie zich heeft teruggetrokken uit Afghanistan, wanneer het land zijn troepenmacht aan de Chinese grens terugbrengt en wanneer de hulp aan de Vietnamese troepen in Cambodja wordt stopgezet. Chinese functionarissen in Peking zeiden dat Gorbats jov een verzoeningsgezinde en open benadering had tegenover Li Peng. Nog maar kort geleden werd het bezoek van een hoge Rus op het allerlaatste moment geannuleerd door nieuwe me ningsverschillen. Gorbatsjov had gisteren ook een ontmoeting met de Westduitse bondskanselier Kohl, waarbij hij waarschuwde voor samenwer king met de Amerikanen op het gebied van de ruimtewapens. Dit zou het wapenoverleg in gevaar brengen, aldus Gorbatsjov. Kohl zei echter van Gorbatsjov alleen maar oeroude standpun ten gehoord te hebben. (ADVERTENTIE) VOORJAARSREIZEN APRIL '85 15 april 30 apnl 1. 15 21 en 28 april 5. 12. 22 apnl 6. 20 en 22 14. 20 er 26 apnl 4-daagse luxe tounngcarreis incl. excursies West- en Oost-Berlun 8 daagse luxe tounng carreis incl. excursies o.a. Nice, Cannes. Monaco 4 daagse bus/bootreis Harrogate en York 10-daagse pendelreis vol pension. 3-sterrenhotel vanaf 4 daagse bus/bootreis incl excursies Windsor e.a. musical 8- eri 15-daogse vliegreizen .3-sterren hotel volpenaon vanaf 3 daagse busreis incl. excursies en Folies Bergères 6-daagse tounngcarreis incl. excursies 8-daagse luxe tounngcarreis incl. excursies .Spaanse npchoo). Wienerwald. Schönbrunn etc 3-daagse bus/bootreis Götebory /Zweden incl. excursies jE Inlichtingen en boekmgen telefo- EE nisch onder nummer 070-190882 (maandag t m vrijdag van 9-16 uur), EE of persoonli|k in onze vestiging aan de Spuistraat 71/hoek Spui te Den Haag •j li POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 ru£0&^' IniiiiiiiiiiiiniiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiuiiniiiiiiiiniiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiiinni

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5