Belgische kroonprins Filip blijft een grote onbekende OMNIVERSUj Eritrese vluchtelingen speelbal van autoriteiten Menten mag zich rustig in het buitenland vestigen" 100.000Ï OORLOGSMISDADIGER VRIJDAG OP VRIJE VOETEN BEZOEKER AL IN MAAT Vrouwen in wao worden eerder hersteld verklaard Vrouwenbond F schoorvoetend achter basisloon EeidóeGomont SGP nog ronduit voorstander doodsienv 99 DEN HAAG De 85-jari- ge oorlogsmisdadiger Pie- ter Nicolaas Menten wordt volgende week vrijdag voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Als hij dat wil, kan hij zich rustig in het buitenland vestigen. Aan de vrijlating zijn verder geen bijzondere voorwaar den verbonden. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. Aangenomen wordt dat Menten zich zal vestigen op het kapitaal landgoed van zijn ex-echtgenote Meta Pauw in het Ierse dorp Leamy Brien. Maar volgens raadsman van Menten, mr. Oomen, zoekt de Blaricummer een flatje in Den Haag. Menten zit vast in het peniten tiair ziekenhuis in Schevenin- gen. De rechtbank in Rotter dam veroordeelde hem in 1980 tot tien jaar gevangenisstraf wegens oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijk heid. De Hoge Raad bekrach tigde het vonnis in 1981. Staatssecretaris van justitie Korte-Van Hemel, heeft haar beslissing om Menten in vrij heid te stellen besproken met vertegenwoordigers van de Raad van het Voormalig Ver zet. Die hebben de staatssecre taris laten weten dat de raad er grote waarde aan hecht dat het recht zijn loop heeft. De beslissing is niet in het kabinet besproken. Geen gunst Volgens een verklaring van het ministerie die gisteren werd uitgegeven, is voorwaar delijke invrijheidsstelling geen gunst meer. Ook de vraag of een gevangene zich al dan niet voorbeeldig heeft gedragen speelt geen rol. Alleen door het plegen van strafbare feiten tijdens de hechtenis kan de voorwaardelijke vrijlating ge weigerd worden. Het ministe rie beroept zich hierbij op eer dere uitspraken van bijzonde re gerechtshof in Arnhem. In de beschikking die Mentens vrijlating regelt is wel een voot waarde opgenomen die bepaalt dat herroeping van de vrijlating mogelijk is als Men ten zich tijdens de proeftijd van ruim 4 jaar aan enig mis drijf schuldig maakt. Volgens de raadsman van Menten, mr. A. Oomen, zijn de verhalen over Mentens emi gratie naar Ierland „volkomen uit de lucht gerepen". Oomen: „Menten is van tafel en bed gescheiden van zijn vrouw. Voor zover ik weet is hij op zoek naar een flat in Den Haag". Oomen, die overigens boos is dat de datum van vrij lating bekend is geworden, sluit niet uit dat Menten zich voorlopig weer in Blaricum vestigt. Procedures De Nederlandse rechtscolleges zijn in elk geval nog niet van de bejaarde Blaricummer af. Oomen denkt nog twee jaar nodig te hebben om alle proce dures tot een einde te brengen. Menten is gewikkeld in juridi sche gevechten met de fiscus, de Bondsrepubliek en het vei linghuis Sotheby Mak van Waay. Inzet vormt zijn kunst verzameling. De in Rotterdam geboren Pieter Nicolaas Men ten is in zijn hoedanigheid van zakenman, kunstverzamelaar en antiquair zijn leven lang betrokken geweest bij civiele en strafrechtelijke processen. Aan zijn veroordeling tot tien jaar gevangenisstraf gingen al leen al vijf gerechtelijke uit spraken vooraf. In 1949 werd Menten voor het eerst, na een slopende procedure, veroor deeld tot acht maanden gevan genisstraf wegens dienstbe trekking bij de vijand in Po len. Gegevens over Mentens betrokkenheid bij de massa moorden in '41 bij Podhorodce en Urycz kwamen eind 1949 aan het licht. Op twee uitleve ringsverzoeken van Polen werd niet ingegaan. Uiteinde lijk werd tevens besloten Men ten niet meer te vervolgen Pas in 1976 werd de zaak Men ten na publicaties in het week blad Accent heropend. Op 13 januari 1981 kon het dikste dossier uit de geschiedenis van de bijzondere rechtspraak in ons land gesloten worden na de bekrachtiging van het zesde vonnis door de Hoge Raad. (ADVERTENTIE) MAART AKTIEMAAND: Alle bezoekers gratis sticker de unieke Omniversum poster (85 x 120 cm) Vz pr^ 1 bezoeker per voorstelling gratis toegang imet 1 bezoeker per dag gratis lunch bij Paviljoen RIGran5 1 bezoeker per dag gratis chinees diner bij WAU^" DE 100.000ste EEN HOMECOMPUT^ zie uitvoerige info in de hal van Omniversum OMNIVERSUM 'N SPANNEND AVONTUUR IN RUIMTE Ig. V ELKE DAG SHOWS OM 14-15-16 UUR EN 19-20-2Fn/,< DEN HAAG Pres. Kennedylaan 5 (naast Gemeentern^'^ Gratis plaatsbespreken: 070 - 547400 (niet in het wi/^ EEN BOEIEND UITSTAPJE VOOR HET HELE C te k. gen", zei de Waalse leider en staatsman Jules Destrée al in 1912 tegen de toenmalige ko ning Albert en hij bedoelde daarmee dat onze zuiderburen zich in eerste instantie Vla ming of Waal voelen en daar na pas Belg. De koning is het symbool van een eenheid, die in feite niet bestaat en nauwe lijks gewaardeerd wordt. De opvoeding van Filip -is al tijd gericht geweest op die een heidsfunctie. Thuis mag hij met Albert en Paola 'Frans spreken, bij zijn frequente be zoeken aan het koninklijk hof wordt de nadruk op het Ne derlands gelegd. Om te voor komen dat van deze of gene zijde kritiek geuit zou worden op de keuze van een Neder- landsstalige of Franstalige uni versiteit werd het beter voor hem geacht zijn opleiding in het buitenland te krijgen. Na zijn studie aan de economische en politieke faculteit van de beroemde universiteit van Ox ford, waar hij nu aan bezig is, zal hij nog naar opleidingsin stituten in de Verenigde Sta ten en Frankrijk gaan alvo rens in België een officiële functie te krijgen, de wachtka mer voor het koningsschap. Militaire opleiding De anonimiteit, waarin de kroonprins zich beweegt, houdt in dat de Belgische rijksvoorlichtingsdienst met grote argwaan enkele onge vaarlijke vragen beantwoordt. Men beaamt dat hij redelijk veel op zijn vader in diens jon ge jaren lijkt, wat groter, wat blonder en misschien wat knapper. Hij drinkt nauwelijks twee glazen wijn per jaar, hij rookt niet en hij is verzot op sport. Zijn lievelingssporten zijn tennissen, diepwaterdui- ken, wildwatervaren en biljar ten. Met vrienden wil hij nog wel eens per zeilboot de over steek maken naar Engeland, waarbij hij de navigatie voor zijn rekening neemt. Na zijn middelbare school ging hij naar de Koninklijke Mili taire School, waarvan hij in 1981 het einddiploma haalde. Vervolgens volgde hij met suc ces een opleiding tot jachtvlie- ger en tot paracommando. Als compagniescommandant in de rang van kapitein maakte hij zich enorm geliefd bij zijn manschappen, vooral doordat hij bij alle oefeningen zelf de lastigste klussen op zich nam. Sinds kort lijkt de wat verle gen prins op vrijersvoeten. Tij dens de vorige zomervakantie ontmoette Filip in een Ita liaanse kustplaats de 25-jarige studente aan een landbouwho geschool, Fiametta („Vlamme tje") Frescobaldi, dochter van een oud Florentijns geslacht van wijnhandelaren. Sinds die ontmoeting rept Filip zich in de weekeinden regelmatig naar de woonplaats van Fia metta, Florence, of naar het landgoed aan de Italiaanse kust van baren di Ricasoli, een goede bekende van (ook Ita liaanse) moeder Paola. Niemand in België heeft tot dusver een foto gezien van de vrouw, die wellicht ooit de Belgische koningin wordt. De Belgische kranten zijn niet echt nieuwsgierig en de Belgi sche rijksvoorlichtingsdienst en het koningshuis houden dat graag zo: de jongeman, die de eerst aangewezene is voor de troon moet voorlopig nog even Filip de Onbekende blijven. BINNENLAND/BUITENLAND AMSTERDAM Arbeidsongeschikten die die pas korte tijd een wao-uitkeringen ontvangen, lopen momenteel meer kans her steld te worden verklaard dan enkele jaren geleden. Dit geldt met name voor vrouwen. Mannen behouden vaker dan vrou wen nog een gedeeltelijke wao-uitkering. Dit blijkt uit een onderzoek van de Gemeentelijke Medische Dienst in Amsterdam. Van de mannen die in 1977 arbeidsonge schikt werden zat na anderhalf jaar nog 70 procent in de wao van de vrouwen 72 procent. In 1981 bleek 65 procent van de mannen na anderhalf jaar nog volledig arbeidsongeschikt en 62 procent van de vrouwen. Mannen en vrouwen worden beiden sneller hersteld verklaard, maar het aantal vrouwen dat min stens anderhalf jaar een volledige wao-uitkering krijgt daalde in de genoemde periode tweemaal zo snel. Volgens het onderzoek is dit te wijten aan het feit dat vrouwen vaak minder verdienen, zodat ze bij licht herstel eerder in staat zijn opnieuw eenzelfde inkomen te verwerven. D'66 eist openbaarmaking rapport over bureaucratie DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid me vrouw Wessel-Tuinstra (D'66) is verbolgen over de weigering van minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) een rapport openbaar te maken over de bureaucratie bij de rijksdienst. Zij zal de minister volgende week dinsdag in de Ka mer om opheldering vragen over diens beslis sing en er op aandringen het rapport alsnog te publiceren. Het betreffende stuk is opgesteld door een aantal ambtenaren van verschillende ministeries. NRC-Handelsblad meldde gister avond dat het rapport een stroom van klachten bevat van met name leidinggevende ambtena ren. Algemeen wordt gesteld dat tal van wets ontwerpen, regelingen en procedures veel te in gewikkeld zijn en tot veel onnodige bureaucra tie leiden. Naar verluidt zou Rietkerk het rap port niet willen publiceren omdat het kabinet de inhoud te eenzijdig vindt. De bijeenkomst van de Vrouwenbond FNV werd onde geluisterd door een optreden van de „Heksenkring" gowaard. AMERSFOORT Een kleine meerderheid achterban van de Vrouwenbond FNV is voor eei inkomen. De invoering van zo'n basisloon in f van grootte van 1000 gulden per maand zal, ihet gepaard moeten gaan met een 25-urige werkw. gep1 minderheid ziet grote nadelen van een basisli0 vlir ook door de voorstanders worden erkend. Dat blijkt uit de resultaten van een scholingsprojec Vrouwenbond gisteren bekend maakte op een afsluiten 111 festatie in Amersfoort. De ideeën over het basis-inkomi basis-baan worden verwerkt in een beleidsplan dat vol wordt gepresenteerd. De Vrouwenbond zal in haar stanO i paling minder ver gaan dan voorzitter Greetje Lubbr*-* Voedingsbond FNV, die vorige week pleitte voor een ba men van zo'n 1400 gulden per maand voor iedereen i jaar. iAAl De Vrouwenbond, die 10.000 leden telt voor het nin O] vrijwilligsters, thuiswerksters, parttimers en uitkering*/* de pleit deze week in een brief aan staatssecretaris Ko\itge financiën voor bijstelling van de Tweeverdienerswet, volgens de bond discriminatoire karakter ervan wordt daan. PC/5 Voorzitter Maria van Veen zegt met name verontru?^'*S€ over het schrikbarend hoge aantal vrouwen in gezinsvdef C dat ontslag heeft aangevraagd. Hoewel de daling van b inkomen van de kleine tweeverdieners in veel gevallerrach dramatisch uitpakt, zijn dalingen van honderd guBik v maand voor veel gezinnen een zware klap, aldus de vglan van de Vrouwenbond. De bond is een handtekeningenalontv verbetering van de wet gestart, die wordt afgesloten Ie co grote manifestatie op 10 mei. wen, DEN HAAG De Vere niging Vluchtelingenwerk Rijnmond heeft vanmor gen in een petitie aan de Franse en de Bulgaarse ambassade in Den Haag gepleit voor een mens waardige behandeling van veertien Eritrese vluchte lingen, onder wie twaalf kinderen die de speelbal lijken te zijn van de auto riteiten in Frankrijk, Bul garije en Soedan. Volgens de vereniging moet voor hun leven gevreesd wor den. Volgens de Vereniging voor Vluchtelingenwerk is aan de veertien Eritreërs in Frankrijk politiek asiel geweigerd, nadat zij per vliegtuig in Parijs wa ren aangekomen. Zij werden weer teruggestuurd naar Bul garije, werden vervolgens in Soedan gesignaleerd en zou den nu opnieuw in de Bul gaarse hoofdstad Sofia zijn. De zaak is aangekaart door de in Rotterdam wonende doch ter van een van de vluchtelin gen, Lemlen Tsehaye Embaye (25). Zij kreeg haar vader aan de telefoon die zich bevond in een hotel in Sofia, nadat hij sa men met de dertien andere vluchtelingen begin januari door de Franse autoriteiten was teruggestuurd naar Bulga rije. Haar vader beklaagde zich erover dat ze niet in de gelegenheid werden gesteld politiek asiel aan te vragen en dat ze zeer slecht behandeld werden, terwijl ze zeven dagen werden opgesloten en geld van hen werd gestolen. Toen ze opnieuw belde, bleek dat de vluchtelingen al uit het hotel in Sofia waren vertrok ken en op weg waren naar het vliegveld. Zij heeft sindsdien niets meer van haar vader Een vluchteling, die vorige maand in Khartoem was meende met zekerheid te kun nen stellen de veertien aldaar te hebben gezien. Zij werden volgens hem gezet in een vliegtuig met bestemming So fia. Daarmee lijken de veer tien vluchtelingen de speelbal te zijn geworden van de Fran se, Bulgaarse en Soedanese au toriteiten in een streven van ieder probleem verlost te zijn. In de petities, die door tien vluchtelingenorganisaties en politieke partijen zijn onderte kend, wordt Frankrijk verwe ten het vluchtelingenrecht te hebben geschonden. Bulgarije moet afzien van acties die het leven van de vluchtelingen in gevaar kunnen brengen, aldus de petit* Levenslang geëOJI tegen RAF-lei<L, BONN In het proeft de RAF-terroristen C Klar en Brigitte Mohnj Stuttgart-Stammheim I Officier van Justitie tf den levenslange ge>J straffen geëist. Tegi werd achtmaal leven! ëist, tegen Mohnhal keer. Volgens de Offi Justitie is duidelijk 1 dat beiden tot de lei|| de gevreesde terreur<|| tie behoren. Klar en haupt hebben een grof! speeld bij de moorde^, RAF-jaar 1977. De laafr fel dat Klar en Mohnlr de leidende figuren 1 RAF behoren, werd uif'ln! geruimd bij de hong«" waarmee de RAF-gevren' in de Bondsrepubliek cember vorig jaar b«\, Het sein voor de het, king, die tot februari L°r werd door Brigitte Mof" 1 gegeven in een lange,7 ring voor de rechtl' Stuttgart-Stammheim.j (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het is maar zelden dat iemand, die be hoort tot de Europese ko ningshuizen, buiten de pu bliciteit kan blijven. Prins Filip, zoon van Albert van Saksen-Coburg en prinses Paola Ruffo di Calabria, lukt dat wonderwel. On danks het feit dat hij te gelegener tijd geroepen zal worden de zesde ko ning der Belgen te wor den kan Filip, bijna 25 jaar, zonder herkend, dus aangestaard te worden zich als een normale bur ger in Brussel bewegen, verschijnt er vrijwel nooit een foto van hem in de kranten en doen zelden geruchten over hem de ronde. Hij kan zich, zoals de nadruk kelijke wens was van oom Boudewijn en tante Fabiola, in alle rust voorbereiden op een koningschap, dat in België de schijnwerpers zoveel mogelijk vermijdt. Door het kinderloos blijven van het huidige koningspaar is prins Albert, de broer van Boudewijn, in feite troonop volger, maar al jaren geleden heeft deze, toen hij eenmaal een zoon had, ervan afgezien het koningsschap te gaan be kleden De taak, die Filip toe bedeeld krijgt, is niet gemak kelijk. Evenals Boudewijn nu al ruim 33 jaar doet zal hij het evenwicht moeten zien te be waren in een land. waar de schaal steeds naar een van de taaistromingen dreigt uit te Een verschijning in het openbaar: de Belgische kroonprins Filip verschijnt samen met de slaan. „Sire, er zijn geen Bel- Spaanse prinses Elena in de Parijse Notre-Dame voor een huwelijksinzegening. Herinneringen Fractievoorzitter Joop den Uyl van de Pvda heeft gis teren het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boek „Wat ik nog zeg gen wilde" van Jaap Boersma (rechts). Boersma was minister van sociale zaken in het kabinet Den Uyl, met wie hij enkele her inneringen ophaalde. De huidige directeur van de Amsterdamse stadsreini ging doet dat in het boek ook en ziet daarbij, zoals wij gisteren in onze be spreking van het boek schreven, om in woede en droefheid. VRIJDAG 15 MAART 1985 P DEN HAAG De SGP-fractie in jlhI de Kamer is nog steeds voorstand^tei,jp doodstraf, terwijl de RPF-fractie een opwerpt of deze in Nederland afjjCh v straf niet een middel kan zijn tot.ndsta ving of herstel van de rechtsstaat. 1, ech gisteren tijdens het debat over hetujk is werp tot goedkeuring van het iiwen Straatsburg tot stand gekomen ver£e wt de afschaffing van de doodstraf. \%ajde SGP is de regering met eliminering de doodstraf uit onze wetgeving niet q ongi de weg, omdat afschuwwekkendee wei van moord en doodslag niet uit on%ang, leving zijn verdwenen. Leerling^jgt noemde het hypocriet om wel abo^eeld vocatus, dat hij beschouwt als moouag geboren leven, toe te staan en de te e niet. HET DREIGENDE DINGES SUSKE ENWISKE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4