Langs IgjM Omwegen eer Lo zet Kan ton en Peking tegenover ikaar op tafel ALLER LEKDS1 Loonwerker grondlegger grootste bedrijf in landbouwwerktuigen ^IDEN OMGEVING lOETER WOUDE-DORP ONTVING ZIJN TWEEDE CHINESE AUTORITEIT VICON NIEUW-VENNEP JUBILEERT CeidócSomcmt VRIJDAG 15 MAART 1985 PAGINA 17 lossing van de Chinese t-wacht aan de Zoeter- tudse Dorpsstraat. fee jaar slechts had ige heer Chan met zijn if er vele rijsttafelaars loempialiefhebbers er de vloer. Goedlo- nde zaak, dat „Golden waar ook staats- id Toxopeus en zijn ouw zich graag lieten rwennen. En de bur- meester natuurlijk net ted, en de andere no- •len die het dorp rijk Niemand begreep dan dat aimabele heer plotseling zijn bie- pakte en zijn opvol- •r, de 32-jarige heer Lo zich onlangs pre- iteerde met een recep- fe die bestond uit het frveren van lekkele apjes aan de genodig- en. Pas toen bleek, uit nkele verstaanbare roorden in een uiteen- Qttting van heer Lo, dat L/Jnge mevrouw Chan en baby'tje verwachtte dat jonge heer Chan hej zaken even wilde la- ^s' n voor wat ze waren. T et is ook geen „Golden 1 ear" meer, maar het on^ijft goud dat er blinkt: „Golden House" heet het nu, en dat staat ook, in rake karakters, op deu ren en ruiten. Het blijft overigens wel een Haagse onderneming, want evenals heer Chan komt ook heer Lo uit de residentie. De heer Lo is, naar zijn zeggen, in Kanton geboren en ge bruikte Hongkong als spring plank naar Nederland. Nu is China, volksrepubliek, zo ontaard groot, maar iedere Chinese ondernemer in ons lage land zegt van Kanton afkomstig te zijn. Dat is het fabrieksmerk voor de Hol landse maag waardoor de liefde gaat. Dus het is altijd: „Waar komt u vandaan?" „Van Hongkong". „Ja, maar waar bent u geboren?" „In Kanton". Dat kan niet mis sen, ook al is het mis. Kanton en Peking In Den Haag was de heer Lo twee jaar bedrijfsleider van het gefrequenteerde „Dragon Town", „een erg Chinees res taurant met heleboel 200 plaatsen". Een Drakenstad met zorgen: „Niet goed, de omzet zagge naar beneden", aldus mister Lo, die voorzag dat de omzet in Zoeterwoude (volgens zijn ervaring) juist elke dag omhoog zou gaan. „Het wordt goed bij Lo; dat Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch of schriftelijk vertellen I wie u graag in deze rubriek zou willen I tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. -door Ton Piotors Heer Lo bij zijn Zoeterwoudse Chinese Muur. moeten ze in Zoeterwoude gaan zeggen". Heer Lo, als tweede Kanto- nese tongstrelende tovenaar op het dorp, is meteen gaan aanpakken. Een nieuwe kaart als spraakmakende en tree, waarbij in de keuken en op de tafeltjes de culinaire richtingen Kanton en Peking (nog afgezien van de fameuze eend) uitgebalanceerd tegen over elkaar staan: „U eten Kanton, andere man wil eten Peking. Goed. En nemen vriendje mee. Gezellig". In plaats van papieren weg- werp-lakens liggen er echte frisse witte lakentjes op de tafels. Het is wel de bedoe ling dat die na elke eetronde weer ververst worden. Daar zal Lo S.M., charmante gast heer, op moeten letten. De nagerechten kregen een spe ciale voorzorg; ze worden niet voor niets „lerkkernij- en" genoemd, of bij een an der gerecht een variatie op het woord: „lerkkernijne van de zee". Heer Lo wist, dat er in de teksten oneffenheidjes zaten, maar ik vind zoiets ontwapenend en eerlijk. Gemetselde fantasie Heer Lo deed meer, toen hij het Gouden Jaar omdoopte tot Gouden Huis. Hij recon strueerde, tussen eetruimte en buffet-counter, een stukje Chinese Muur, met hoekto ren en kantelen, in grof ge metselde baksteen: „Soort Chinees oud kasteeltje van 2000 jaar oude vormen". Over een tijdje wil genoeg zaam gediplomeerde heer Lo ook het Chinees fonduen in Zoeterwoude met uitzicht op het beklinkerde pleintje invoeren, maar dan zal hij eerst de nodige apparatuur (waarschijnlijk uit Hong kong) moeten aanschaffen. In de tussentijd is het: „Leve de gebakken verse garna len!" Heer Lo zal de smaken aanpassen aan de typisch Ne derlandse voorkeur, want zo als men hier chineest (met die onuitroeibare, overgele verde koloniale Oost-Indi sche instelling), doet men nergens anders. Aan dit alles verleent de nieuwe chef-kok, die luistert naar de naam W.M.Chan (jawel, weer een Chan, maar er zijn meer hondjes die Fikkie heten) zijn uitgekookte, loyale me dewerking. Toen heer Lo zijn tafels wit en smetteloos opdekte, moet hij aan, hem wezensvreemde, bisschoppen of aan Sinter klaas gedacht hebben: op de tafeltjes staan de servetten gevouwen als kleine witte mijtertjes... Dat is een speelse manier van provoceren. Ik zou de Zoeter woudenaars die die dingen op hun hoofd zet ten, aan tafel geschaard in een dolle bui, niet de kost willen geven. Dat zijn er mij te veel, in deze sombere da gen. worden werken gespeeld van Havdn en Van Beethoven. Het Kardinsky-kwartet is ge vormd uit leerlingen van het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Kin derdagverhlijf Ter gelegenheid van de ope ning van een kinderdagver blijf aan de Groenesteeg wordt morgen in het Waag gebouw een benefiet-feest gegeven. Voor een toegangs prijs van een rijksdaalder is er 's middags een voorstelling door het clownsduo Peppy en Antonio, een poppenkast voorstelling en het schim menspel Kantjil. De middag is speciaal voor kinderen van vier tot elf jaar. aanvang twee uur Woensdagavond is er voor de ouderen een feest in het Waaggebouw met op tredens van het zigeuneror kest Csardas en de groep Rit- mico Especial. Aanvang half negen, de toegangsprijs be draagt zes gulden. Hardrock Jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat staat mor genavond in het teken van de hardrock. In de middagu ren wordt in het centrum aan electric boogie en break dance gedaan. Vrije school De Vrije School Leiden houdt morgen in het gebouw van de lagere school aan de Obrechtstraat van tien tot twaalf uur een open huis. Kinderen laten hun werk zien en leerkrachten ver strekken informatie over deze wijze van onderwijs. Een week later, op 23 maart, heeft de kleuterschool aan de Pasteurstraat van tien tot twaalf uur de deuren geo pend voor belangstellenden. Lord Folks Het jongerenkoor de Lord Folks verzorgt morgen in de Herensingelkerk de eucharis tieviering. Het thema van de viering is ..een open hand". De viering begint om zeven uur en celebrant is pater De Ridder. Gregoriaans De Schola Gregoriana Lug- dunensis (SGL1 neemt de muzikale verzorging voor haar rekening van een Gre goriaanse vesperdienst op zondag 17 maart om half vijf in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur 19. De liturgie is gemengd Romeins-monas tiek. de toegang is gratis. De deelnemers kunnen aan de hand van gereedliggende boekjes het Gregoriaans vol gen Het SGL is inmiddels anderhalf jaar actief en heeft al medewerking verleend aan meer dan tien kerkdien sten. Het koor telt evenveel mannen als vrouwen maar behoeft nog versterking (071- 173622). Open dag Badmintonclub Meren wiek houdt zondag 17 maart van twee tot vijf uur 's middags een open dag in de sporthal aan het Broekplein. Belang stellenden kunnen demon- 'n zien en zelf stratiepartijen een shutteltje slaan. Zaailing In restaurant De Zaailing aan de Hooigracht 41 treedt mor genavond het Kardinsky- kwartet op. Vanaf zes uur Millie Scott De zangeres Millie Scott en Jack Redler's Rytme Club treden zondagmiddag 17 maart op in Jazz on Sunday in het Hans Menkenrestau- rant aan de Boshuizerlaan. De band bestaat uit Flip Wil- lemse (gitaar). Aad Groenen boom (drums). Hans van Riet (bas) en Jack Redler (vibra foonHet concert begint om kwart over drie. BURGERLIJKE STAND ïavOEN Geboren: Chitra Ram- odfie, d.v. C.S. Gambhir Singh; doca, d.v. A. A. H. Beshay en v( Endraious; Niels, z.v. J. M. s eden Broek en M. E. M. Lange- sglp; Ronald, z.v. F. M. Meijer en isef Jonker; Hamza, z.v. M. Har- euth en T. Rammoumi; Margare- anlacoba, d.v. J. C. M. Genzer en nnt Koster; Lisette, d.v. D. A. de en M. van der Zwan; Mathijs, l. C. van Geest en E. van den 1; Wouter Arnold, z.v. A. Hei- in J. D. Landré; Judith Wille- Atje. d.v. C. Zwaan en A. L noot; Dicky, d.v. J. C. Ouwe- en A. Dijkhuizen; Simone, tj. A. van der Meer en J. S. Eveline Sophie, d.v. D. N. man en N. van Duijn; Moni- d.v. H. van Egmond en M. C. (Duijn; Eline, d.v. A. Vis en J. M. Koelemij; Madeion, d.v. sn C. A. J. M. Koelemij; Mi- Gerardus Josephus, z.v. Dames en M. C. M. Bo- d.v. G. B. Oudshoorn L van den Bogaard; Debo- d.v. D. van Rijn t Egmond; Huib Rutger, z.v. J. Luijendijk en M. Slee- lerfe Souad, z.v. A. Rajaï en E. Z. keij Pascal Rudolf, z.v. J. Bave- J. M. A. Rommelswaard; Bartha, d.v. R. K. Bakker ;ev( van Brussel; Sharif Moham- e j z.v. R. Pasha en J. C. H. Ioo|nan; Wijnand Willem Peter depert Jan, z.v. J. Blok en D. laar; Diederik Ferdinand, z.v. Ilsma en M. G. E. Loutfi; Eva, lap. J. J. Zwartjes en A. C. M. ee|uizen; Najat, d.v. M. Skakni int. Bsibsi; Johanna, d.v. W. J. mggmond en J. S. van der Vij- HjElisabeth Charlotte Emeren- edv. P. N. Hiep en J. A. E. M- hijfulder; Lai-Ying, d.v. J. Wang haH. Chen; Daisy Jurena, d.v. de|J. Hijlarides en E. VernouL len teel H. van Nimwegen, gew. met J. B. Ciraolo, geb. 30-9- A. J. M. Vos, geb. man; H. J. Bakker, geb. 21- A. H. Kuijpers, geb. man: L. J. van der Holst, man; P. Kraan, 6-5-1916, man; D. A. de geb. 2-12-1890, man; M. geb. 10-4-1897, geh. gew. T. van der Voet, vrL; B. E. 3-4-1904, echtg. vrl.; K. van Dam, echtg. van R. F. J. C. van den Anker, geh. gew. met P. A. S. van Wetten, man; A. C. van geb. 31-12-1908, echtg. C. van Leeuwen, vrl.; M. A. 23-11-1901, geh. gew. vrl.; M. Mulder, geb. man; C. Gerritsen, geb. geh. gew. met J. van der «fc A. A. Dijksman en L. 'alsum; R. Beekman en C. Steen. NIEUW-VENNEP On der het motto „75 jaar partner in de landbouw" viert, Vicon b.v. uit Nieuw-Vennep vandaag het heugelijke feit dat het al driekwart eeuw sprin glevend is. Toen de loon werker Hermanus Vissers in 1910 met een zaaima- chine de boer op ging, kon hij niet vermoeden dat dit het begin was van een bedrijf dat de komen de vijfenzeventig jaar uit zou groeien tot de grootste landbouwwerktuigenin dustrie van Nederland en één van de belangrijkste Europese fabrikanten op dit gebied. In zijn gehele bestaansgeschie- denis heeft Vicon veel veran deringen en vooral een enor me groei ondergaan. Manus Vissers besluit op 15 maart 1910 voor zichzelf te beginnen en neemt afscheid van de boerderij „Vondel's Land- leeuw" te Abbenes, waar hij tot op die dag als bedrijfsleider werkzaam is bij de landjonker Willem Udo. Met zijn huisraad op een „zaadkros" (platte wa gen met kleine wielen) ver trekt Manus met zijn vrouw Sijtje Rodenburgh naar een daggeldershuis in de Vennepse Kerkstraat. Met een geleende zaaimachine trekt hij vervol gens van boer tot boer om hen de helpende hand te bieden bij de werkzaamheden op het land. Als blijkt dat de zaaima chine een succes is, schaft hij zich ook een kunstmeststrooi er, een schoffelmachine en een gras- en korenmaaier aan, waarmee hij zijn tocht langs de boerderijen in de Haarlem mermeer voortzet. Langza merhand gaan de boeren in de streek echter steeds meer zelf mechaniseren. Vissers ziet nieuwe kansen en begint de machines aan hen te leveren. Later krijgt hij zijn handen vol aan de reparatie en het onder houd daarvan. Hooibouwwerktuigen In de jaren dertig nemen zijn zoons, Herbert, Cor en Bas, de zaken over en gaan op grote schaal stro-persen, dorskasten en aardappelpootmachines fa briceren. Al in de jaren veertig zijn er de eerste tekenen dat Vicon de wereld met revolu tionaire kunstmeststrooiers en De loonwerker Hermanus Vissers vestigt zich in 1920 aan de Hoofdweg in Nieuw-Vennep. Hij po seert hier met zijn vrouw en zoons Herbert, Bas en Cor rond zijn eerste grasmaaier. kunstmeststrooiers, hooibouw werktuigen, maai- en kneus machines, veldspuiten, balen persen en bodembewerkings- machines produceert. De jubi leumeditie van het personeels blad Vicontact geeft een kort overzicht van de omvang van de produktie en afzet anno 1985. Over de hele wereld hebben boeren in meer dan zeventig landen zo'n twintig miljoen Vicon machines in ge bruik. Anno 1985 telt Vicon ruim duizend medewerkers en vijfentwintig vestigingen en produktiebedrijven voor de fa bricage van grote en kleinere series landbouwwerktuigen, kunststoffen en gietwerk. In de afgelopen vijf jaar wist Vi con haar omzet te verdubbe len. In 1984 bedroeg deze 379 miljoen gulden. Verwacht wordt dat de groei zich de ko mende jaren nog voort zal zet ten. Vicon is nu bezig met de ontwikkeling van hard-en software voor management systemen voor boerderijen. Alle reden dus om het verjaar dagsfeest op uitbundige wijze te vieren. De minister van landbouw en vissenj. de heer ir. G. Braks, komt vrijdag naar Nieuw-Vennep om de jubi leumviering officieel te ope nen. Voor landbouwers uit de Haarlemmermeer en andere geïnteresseerden houdt Vicon op zaterdag 16 maart een para de van historische en moderne landbouwwerktuigen m de nieuwe bedrijfshal aan de Noorderdreef in Nieuw-Ven nep. De allereerste, maar ook allernieuwste snufjes op het gebied van bemesting, zaai- bedbereiding. zaaien, gewasbe scherming. ruwvoederwinning en voeren zijn hier te bewon deren. De toegang tot de para de is gratis. JEANNETTE SCHREUDER hooibouwwerktuigen gaat ver overen. De handelsnaam Vi con (Vissers Constructiebedrijf Nieuw-Vennep) wordt in die tijd bedacht door het zestienja rige maatje Jan Tamboer. Voor zijn creativiteit krijgt hij een beloning van één gulden. Voor een ontwerp van het vig net van de firma worden later duizenden guldens uitgegeven. Tijdens de Tweede Wereldoor log gaat het de boeren in de Haarlemmermeer niet slecht. De landbouw heeft prioriteit, waardoor het werk voor Vicon alleen nog maar toeneemt. In 1949 doet een Nederlandse boer een belangrijke uitvin ding: het harkwiel, dat ge bruikt kan worden voor veel zijdige, bijna onverslijtbare hooibouwwerktuigen. Vicon neemt het idee over en dit blijkt een gouden greep te zijn. De export komt hiermee enorm op gang. Vanuit Enge land, Scandinavië, Noord- Amerika, Australië komen de orders in groten getale binnen. In 1955 wordt de eerste fa briek geopend door de toen malige minister van landbouw, dr. Sicco Mansholt. Behalve harken en aardappelpoters, maken mestverspreiders en grasladers deel uit van het as sortiment. Een belangrijke rol in de ont wikkeling van Vicon speelt de pendelstrooier. Het ontwerp van deze machine met heen- en weergaande strooipijp is af komstig van een Italiaanse smid, Luigi Steffenino. Joop Vissers, een vierde zoon van de grondlegger van het bedrijf, ontdekt hem in 1958 op de ten toonstelling van Verona. In sa menwerking met Steffenino wordt het idee door Vicon ver der uitgewerkt. Uiteindelijk levert dit groot succes op. In 1983 zijn er over de hele we reld al meer dan 750.000 van dergelijke strooipijpen voor kunstmest verkocht. Ook landen overzee, zoals Ca nada en Australië, tonen in de jaren zestig veel belangstelling voor de Vicon-produkten. Bij het vijftigjarig bestaan krijgt het werktuigbedrijf de Koning Willem I prijs toegekend. Deze onderscheiding, die wordt uit gereikt door de Vereniging Nederlands Fabrikaat, is de bekroning van „getoonde scheppende fantasie, vooruit strevend vakmanschap en ex portbevordering". Na de gloriejaren van razend snelle groei gaat het tijdelijk bergafwaarts. In 1970 moet Vi con reorganiseren om een on dergang te voorkomen. Dit leidt tot het ontslag van zeven tig medewerkers. De gebroe ders Vissers trekken zich te rug uit de directie wanneer een beleggingsmaatschappij een meerderheidsbelang neemt. In de jaren die volgen werkt de nieuwe directie zich langza merhand weer omhoog. In 1981 neemt Thyssen Bome- misza het aandelenpakket van Vicon over. In datzelfde jaar krijgt Vicon de Elsevier Prijs Sociaal Beleid voor het opne men van vrouwen in het pro- duktieproces. Op technisch ge bied dwingt Vicon veel be wondering af als voorloper bij de toepassing van robots in het produktieproces. Het verhuurbedrijfje van land bouwmachines van destijds heeft zich in vijfenzeventig iaar ontwikkeld tot een enorm bedrijf dat op grote schaal In 1955 opent de toenmalige minister van landbouw Sicco Mansholt de eerste fabriek van Vicon. Bas Vissers geeft uitleg bij de montage van het beroemde harkwiel.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17