Parkeerplan voorlopig in de ijskast eidwQowumt STAD OMGEVING Kluun-elfkroegen t door Leidse binnenstad RRASSING KELDERS ^OOGSTRAAT STRENGE REGELS ALLEEN IN PIETERSWIJK EN PANCRAS-WEST Kamerbureau STIK weer open AAj VRIJDAG IS MAART 1985 PAGINA 15 RAA #ning uitgeloofd aa9diak Juffermans De hoofdofficier van justitie in j heeft een beloning uitgeloofd van otei. ilden voor een tip die kan leiden tot de van de moord op pastoraal werker rmans. Een dezer dagen zullen affi- »r het hele land worden verspreid iervan melding wordt gemaakt. .jwordt in het Nederlands en in het Ma ilt gedrukt omdat de dader in Marok- tringen wordt gezocht. Aan het onder- nt ir de moord op Juffermans wordt niet lief gewerkt, dit nadat het natrekken ttredr 75 tips die naar aanleiding van de lg „Opsporing gezocht" geen resultaat e. Zodra er echter weer iets binnen- de politie wordt de zaak weer opge- Radio Free-Wave uit de lucht gehaald LEIDEN De illegale commerciële radiozender Free Wave is gistermorgen omstreeks kwart voor tien uit de lucht gehaald. De 26-jarige eigenaar van de spullen is gistermorgen aangehouden en meegenomen naar het bureau voor verhoor. De zender is in het verleden al meermalen uit de lucht gehaald. Ditmaal werd de afspeelapparatuur in de woning aan de Arendshorst aangetroffen, in een ernaast gelegen huis werd de zender gevonden. Het stond met elkaar in verbinding met een kabel die door de regenpijp liep. Een hele studio werd tenslotte nog in de Huizingastraat gevonden. Behalve de apparatuur wer den ook nog eens vierduizend singles en duizend lp's in beslag genomen. De platen en de spullen vertegenwoordigen een waar de van ongeveer 65.000 gulden. Tegen de zender werd dit keer drastisch opgetreden omdat herhaalde klachten bij PTT en poli tie binnenkwamen van de verkeersleiding van Valkenburg en de Rijksluchtvaartdienst van Schiphol. Als er vliegtuigen in de buurt van Leiden kwamen werden gesprekken gestoord door de muziek van de illegale zender. Hagenaar mag niet op Haagweg komen DEN HAAG/LEIDEN Een Hagenaar mag een jaar lang niet op het gedeelte van de Haagweg tussen Chur- chilllaan en Potgieterlaan komen. Dit heeft rechtbank president mr. M.R. Wijnholt gisterochtend bepaald in een kort geding dat de stichting Cortona had aangespan nen tegen de Hagenaar. Deze zou zijn ex-vriendin en zijn zoontje lastig vallen. Dit tweetal woont in het Blijf van mijn Lijfhuis aan de Haagweg. Ook mag de Hagenaar de vrouw en het kind en mede werkers van het huis niet op straat aanspreken, met de auto klem rijden, de weg versperren of op een andere manier lastig vallen. Iedere overtreding kost de Hage naar 500 gulden. Mr. Wijnholt heeft de vrouw gemach tigd met behulp van de politie dit vonnis zelf uit te voe ren. Een deurwaarder is niet nodig. De Leidse politie heeft toegezegd de vrouw te zullen helpen. De Hagenaar was al eens eerder voor de rechter gedaagd en kreeg toen ook een zogenaamd straatverbod opgelegd. Dit haalde echter weinig uit. WETHOUDER FASE: „Men kan ons niet dwingen Haags water te drinken' LEIDEN Wethouder J. Fase (econo mische zaken) meent dat het de provin cie aan wettelijke mogelijkheden ont breekt om Leiden en de regio te dwin gen Haags drinkwater af te nemen. „In andere provincies is het ook niet moge lijk gebleken dergelijke voornemens ten uitvoer te brengen", aldus Fase die tevens president commissaris is van de Leidsche Duinwater Maatschappij. Het voornemen van Gedeputeerde Sta ten, waar zij van provinciale staten een voorwaardelijk groen licht voor hebben gekregen, behelst een reorganisatie van de drinkwatervoorziening in Zuid Hol land. Deze reorganisatie is ingegeven door een overcapaciteit aan water in de Rotterdamse regio. De gemeenten Rot terdam en Den Haag voelen er veel voor om het overtollige water naar de Leidse regio te transporteren omdat dit hun gebruikers voor een forse verho ging van de drinkwaterprijs spaart. Fase verwacht echter dat de Leidse af nemers van deze transactie de dupe zullen worden. „De kwaliteit van het Haagse water is veel slechter dan ons huidig drinkwater dat bovendien de helft goedkoper is", aldus Fase. De Leidse consument behoeft zich voorlo pig nog geen zorgen te maken, Fase verwacht dat de statenleden nog van mening zullen veranderen. r 'Muziekschool rvarf PP subsidie SCHOTEN De nuziekschool Lei- ijgt 1.250 gulden in it'' Ier van het Euro- r van de Muziek, idscommissie cul- Voorschoten iteravond unaniem met het beschik- ïllen van deze sub- omliggende gemeen- muziekschool nusici in contact met hedendaagse van componisten uit o Leiden. Ook de 1 Intense musicus jen Herder is aange- kompostite te ma- ■^It plaatsen van een fc^ftrk nabij het winkel- ri Noord-Hofland be lden de leden van de lie eerst de totale Ïluw afwachten en kia een plaats aanwij- pr een kunstwerk, ig lijkt een plaats in het winkelcen- beste oplossing. ^fUnissie stond positief J^chte van de plannen eeuwse boerderij aan ve,«traat 11 te restaure- plannen daarvoor el. uitgewerkt door de jg Diogenes. Er moet I jierst nog wel een fi- dekking voor deze ade restauratie wor- Q^rnden. Q^DVERTENTIE) Dvvoorlichting 9r advies, aanschaf en oriëntatie expositie over bou- lllwonen met informatie \dukten en diensten allen bedrijven C|*IJE TOEGANG [Jyeninastiiden: vr. 9.00- 17.00 uur 1 - 9.00 - 20.00 uur K 9.00 14.00 uur Milaan 6 waddinxveen LEIDEN Het nieuwe parkeerregime zal maar in twee Leidse wijken in de binnenstad worden ingevoerd. Wethouder J. Peters heeft ingestemd met ambtelijke voorstel len de parkeerrestrictie voorlopig te beperken tot de Pieters- en Acade- miewijk en Pancras- West. Het zou technisch en financieel niet moge lijk zijn het nieuwe par keerregime in één keer in de hele binnenstad in te voeren, zoals nog in de nota „Parkeerregiem in de Leidse Binnen stad" door B en W is voorgesteld. Pas op lan gere termijn zouden de nieuwe regels voor de hele binnenstad moeten gaan gelden. Of het voorstel het gebied voorlopig te beperken tot de twee binnenstadswijken en het parkeerplan gefaseerd in te voeren voldoende politie ke steun zal Krijgen, is nog onduidelijk. Peters heeft het nog niet aan de orde gesteld in het WOF, het wekelijkse overleg tussen wethouders en de fractievoorzitters van collegepartijen PvdA en VVD. „Over parkeren heeft ieder een een mening, dus je moet maar afwachten wat er van het voorstel terecht komt", wordt in ambtelijke kringen gezegd over de haalbaarheid van het plan. Wanneer de verschillende fasen van het parkeerplan in zouden moe ten gaan is nog onduidelijk. Begin november vorig jaar maakte het college van B en W zijn plannen met het par keren in de binnenstad be kend. In het gebied binnen de singels zouden alle gratis parkeerplaatsen moeten ver dwijnen en bewoners en be drijven zouden ontheffingen kunnen aanschaffen tegen een tarief van 240 guldens per jaar voor bewoners en 390 gulden voor bedrijven. Een bedrijf dat voor meer auto's ontheffing wil, zou per volgende auto 780 gul den per jaar moeten betalen. Het aantal parkeercontro- leurs zou tegelijkertijd uitge breid moeten worden van 11 tot 22. Dit alles zou er toe moeten leiden, dat met name de langparkeerders uit de bin nenstad verdwijnen en het winkelend publiek meer ruimte krijgt om de auto kwijt te raken. De binnen stad zou zo leefbaarder moe ten worden. Bovendien zou het plan tot gevolg moeten hebben dat de gemeente niet meer jaarlijks tienduizenden guldens op het parkeren toe legt. Volgens de huidige gefaseer de plannen zou na het in voeren van het nieuwe par keerregiem in de Pieters- wijk en Pancras-West eerst terdege de gevolgen voor het parkeren in de rest van de binnenstad moeten worden bekeken, voordat eventueel tot verdere uitbreiding van het gebied overgegaan zou kunnen worden. Men heeft voor deze twee wijken geko zen, omdat daar het minste ruimte voor auto's is. „In die twee wijken zijn straten het nauwst. Daar is een goede regulering het meest op zijn plaats", wordt gezegd. Eén van de nadelen van een gefaseerde invoering van het strenge parkeerregiem zal zijn dat de parkeerdruk op de binnenstadswijken waar de nieuwe regels niet gelden, zal toenemen. Wet houders Peters wil echter toch tot een gefaseerde in voering overgaan. Ook het aanwijzen van de hele bin nenstad als parkeerrestric- tiegebied creëert een grens gebied waar de parkeerdruk toeneemt. Een dergelijke rechtsongelijkheid zou niet vermeden kunnen worden, meent de wethouder. De nota parkeerregiem is in middels in de inspraak gege ven en heeft een groot aan- Vijf parkeer wachters erbij LEIDEN Het college van B en W heeft beslo ten het aantal parkeer wachters met vijf uit te breiden. Nu controlen elf parkeerwachters het parkeren in de binnen stad. Een uitbreiding met vijf moet er voor zorgen, dat de controle beter wordt. Deze uit breiding staat wat B en W betreft los van de dis cussie over de omstre den parkeernota. De uit breiding van het aantal controleurs met bijna 50 procent, zou op korte termijn noodzakelijk zijn. „De afgelopen ja ren is steeds gezegd: eerst de discussie over de parkeernota afwach ten, voordat tot uitbrei ding van het aantal par keerwachters kan wor den overgegaan. Nu heeft het college een duidelijke keuze ge maakt. Iedereen kan zien dat het huidige aantal parkeercontro- leurs volstrekt onvol doende is. Dat wil men veranderen", wordt op het Stadhuis gezegd. De vijf nieuwe parkeer wachters zouden overi gens pas begin 1986 na een opleiding werkelijk aan het werk kunnen. tal met name negatieve reac ties opgeleverd. De onthef fingen zouden veel te duur zijn, was een veel gehoorde klacht. Inmiddels staat wel vast dat B en W als gevolg van de inspraak zullen be sluiten de tarieven voor de ontheffingen te verlagen. Toen de parkeernota de in spraak inging, is overigens nooit door het college gezegd dat de parkeerregels moge lijk gefaseerd zouden wor den ingevoerd. In ambtelijke kringen wordt nu gezegd dat de parkeernota nooit meer heeft willen zijn dan een be schrijving van wat op lange re termijn de ideale situatie zou moeten worden. Een voorstel het plan nu gefa seerd in te voeren zou daar- om niet onlogisch zijn. 1 "U Z. Al' 18 Uv,5 «4*8 ■i-v tL B Klunen op de knieën, zoals deze schaatsers tijdens de Elfstedentocht in IJlst, mag ook. LEIDEN De Elfstedentocht heeft heel wat losgewoeld bij het Nederlandse volk. Zo ook bij de Leidse studentes Kai Kuper. Sylvia de Groot, Han- neke Möhring en Caro Sic king. Uit het brein van dit viertal ontsproot het idee om een kluuntocht langs elf Leid se kroegen te houden. Het bleef niet bij wilde plannen makerij. Maandagavond 25 maart kan men de ijzers on derbinden en om half zeven aan de ongetwijfeld zware tocht van een paar kilometer beginnen. Dit evenement is overigens niet alleen bestemd voor studenten. Het zal geen verwondering wekken dat de tocht is geïn spireerd op de Elfstedentocht. De deelnemers starten bij Quintus (Leeuwarden) aan de Korte Mare en moeten met de schaatsen in de hand naar café Malle Babbe aan de Nieuwe Beestenmarkt (Sneek) rennen. Vanuit Sneek moet de tocht verder op de schaats worden afgelegd. Via Tivoli (Sloten) en Napoleon (Stavoren) aan de Steenstraat gaat het naar de Hus-pub (Hindeloopen) en The Duke (Workum) aan de Bees tenmarkt. De volgende stop is Bolsward (de Vergulde kruik aan de Haarlemmerstraat), waarna Harlingen (Presto, eveneens aan de Haarlemmerstraat) moet worden aangedaan. De Pijpenla in de Vrouwensteeg (Franeker) is de laatste etappe- glaats voordat de kluners naar artlehiem (het Praethuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat) strompelen. Vanuit het Praet huis gaat het weer op Leeu warden (inderdaad, Quintus) aan. Daar wordt 's avonds voor de kluners die nog kun nen staan een feest gehouden De deelnemers, die zich tegen de somma van één gulden tot 21 maart bij Quintus kunnen inschrijven voor deze barre tocht, moeten in elke etappe plaats een stempeltje halen. Voorwaarde is wel dat men een consumptie nuttigt. Wie geen drankje bestelt, krijgt ook geen stempel, zo simpel ligt dat. Het is niet noodzake lijk dat een alcoholische ver snapering wordt gebruikt, wel is het zo dat het bier op deze maandagavond een geredu ceerde prijs van 1,25 kent. De eerste tien aankomenden wor den overigens onderworpen aan een dopingcontrole, maar hoe die precies in zijn werk gaat weten de vier organisatri ces nog niet precies. „Wie een te laag alcoholpromilage heeft, wordt teruggestuurd", oppert een van hen. Als alles meezit, dan ligt er op de hele route een tapijt zodat er optimaal kan worden ge kluund. Voor alle zekerheid is het echter beter dat de deelne mers schaats beschermers mee nemen of de tocht afleggen op schaatsen die men toch al van plan was weg te gooien. Men kan de wedstrijd natuurlijk ook op de knieën volbrengen. Het is nog niet duidelijk of de deelnemers worden geschei den in een wedstrijd- en een toerafdeling. Dat hangt af van het aantal aanmeldingen Tot nu toe hebben zich 50 kluners ingeschreven. De vier studentes zijn optimis tisch en manen tot een snelle inschrijving. „Meer dan 16.000 deelnemers kunnen we niet hebben, hoor. Anders wordt de route te papperig". Wie een spade se bodem zet, loopt de kans op een ar ische vondst te De grond in de Itad zit vol met dit tlC Jstorische opsteker- bral bij grondwer- in enige omvang en steeds weer een ierteidse geschiedenis ven te halen. —^s het voor degenen ^fenteel druk doende kelders onder de lat uit te graven en reren, ook hier weer iing om op een on stukje Leiden uit 'jaren te stuiten. Te men de kelders op ningen uitgebreid gebracht en eigen- ten op alles voorbe- •gstens moesten de van de kelder inkel van Zeeman lising van Hoog- leuwe Rijn-Donker- 5et stippellijntjes wor- (etekend omdat op lts de kelder was be- bnder een hoeveel- in. Maar niets wees lat deze kelder ook agszins zou afwijken —^naastgelegen gewel ven die men wel had kunnen onderzoeken. Calamiteit Dat bleek wel even anders toen dezer dagen het bewus te gewelf werd blootgelegd en van puin werd ontdaan. In plaats van één kelder werden twee keldergewel ven aangetroffen. De boog vormen die bij de andere kelders evenwijdig aan de rooilijn van de huizen waren opgebouwd, stonden hier loodrecht op de bebouwing. Voorts bleek de kelder ge deeltelijk betegeld te zijn en stonden er resten van steun- Eilaren in die in de andere elders ontbraken. Het hoe en waarom van deze opvallende afwijkingen leek door de deskundigen van de gemeente en de rijksdienst voor monumentenzorg aan vankelijk maar moeilijk te doorgronden. Na rijp beraad kwam men tot de conclusie dat deze kelder in vroeger ja ren „door een calamiteit" ge troffen moet zijn geweest. Vermoedelijk is de kelder onder de last van het ver keer dat er vroeger overheen trok, ingestort en heeft de ei genaar getracht deze kelder opnieuw op te trekken. Dat De opgegraven kelders in de Hoogstraat. verklaart de afwijkende steunboog en de pilaren die voor extra steun hadden moeten zorgen. In de archieven komen de kelders voor het eerst voor rond halverwege de zestien de eeuw maar dat wil niet zeggen dat ze niet ouder zijn. Er lagen toen nog slechts kelders onder de winkels, ze grensden toen aan de kade. Toen de Hoogstraat dertig jaar later verbreed werd, werden opnieuw zes kelders aangelegd. De oude en de nieuwe kelders werden met elkaar verbonden zodat een rij van zes grote kelderruim ten ontstond. Wanneer het ongeluk plaats heeft gevonden, is nauwe lijks te achterhalen. De pla vuizen in de ingestorte kel der stammen vermoedelijk uit de zeventiende eeuw. Dat zegt echter weinig over de datum van het ongeluk want iedereen voorziet zijn muur wel eens van een nieuw te gelwandje. De heropbouw van de kelder heeft weinig zin gehad. In de loop van deze eeuw zou het zaakje nogmaals in elkaar storten waarna het gewelf met puin en zand werd gevuld. De ontdekking heeft tot ge volg dat de werkzaamheden aan de Hoogstraat iets langer duren. Het plan is om de bui tenste kelder dicht te storten (restauratie hiervan zou het werk te veel vertragen en brengt te veel kosten met zich mee). Over de vraag wat er moet de binnenste kelder gebeurt, moet nog overleg worden gepleegd. De bodem van de kelder zal in ieder ge val worden afgegraven, de archeologen hopen hierin resten aan te treffen van de houten viskoperskapel van burggraaf Dirk I van Wasse naar die in de veertiende eeuw op deze plaats heeft ge staan. Deze werd overigens in 1386 gesloopt De totale restauratie van de kelders kost tweeëneenhalf miljoen gulden. Het werk moet in september 1986 klaar zijn. LEIDEN Het niet-commerciële kamerbemiddelingsbureau STIK, dat vorig jaar november noodgedwongen zijn activiteiten moest staken, gaat weer aan de slag. In het gebouw Noordeinde 2 (boven het JAC) zal STIK vanaf 22 maart dagelijks van vijf tot zes uur spreekuur houden. STIK heeft voorlopig een overbrug gingssubsidie van de gemeente gekregen van 500 gulden. De stichting verwacht nog in aanmerking te komen voor een subsi die van 7500 gulden. Het bureau, dat in maart 1983 in het leven werd geroepen als tegenwicht voor commerciële kamerbemiddelingsbureaus, moest zijn activiteiten staken uit geldgebrek. Tevens waren er proble men met de huisvesting. STIK kreeg toen geen subsidie en kon de telefoon- en advertentiekosten niet meer dragen. STIK zoekt kamers voor iedereen behalve studenten. Voor stu denten wordt al genoeg gedaan op dit punt meent men biiSTIK. In de periode dat STIK werkzaam was, werden zeker 250 ka merzoekenden ingeschreven. Er werden ongeveer 50 kamers aangeboden. STIK ging verder na of de kamers aan de eisen voldoen en of er niet te veel geld voor gevraagd werd STIK is van plan de activiteiten in de toekomst verder uit te breiden. Zo wil STIK een klachtenlijn opzetten en zich inspan nen voor verbetering van kamers in Leiden. Het bureau wil voorts advies geven over prijzen en eisen voor kamers Vanwege deze uitbreiding van taken zoekt STIK nog vrijwilligers. Be langstellenden kunnen zich telefonisch melden: 146174. WETHOUDER WIL BEMIDDELEN IN CONFLICT LUSTHOFLAANSCHOOL LEIDEN Mevrouw H. van Dongen, wethouder van onder wijs, is bereid te bemiddelen in het conflict op de protestants- christelijke Lusthoflaanschool. „Maar dat kan alleen als het be stuur of de ouders daar om vragen", zei de wethouder gister avond in een vergadering van de raadscommissie onderwijs. Het gaat in dit geval om een bijzondere school en daar over heeft de gemeente niets te zeggen Mevrouw Van Dongen zei teleurge steld te zijn over de berichten over de situatie op de school ..Het is onze verantwoordelijkheid dat alle Leidse kinderen goed on derwijs krijgen, maar nogmaals, wij zijn niet bevoegd om op te treden". Van Dongen antwoordde hiermee op de suggestie van de VVD'er M. van der Nat dat de gemeente iets positiefs moet doen als daarom wordt gevraagd. „We moeten wel de nodige te rughoudendheid betrachten", meende Van der Nat De ouders hielden hun kinderen woensdag thuis omdat zij willen dat het bestuur van de Lusthoflaanschool een onderwijzeres overplaatst Deze lerares zou niet goed functioneren in het onderwijsteam en daardoor voor grote spanningen op de school zorgen. Het be stuur hoeft tot nu toe niet gereageerd op de eisen van de ouders. Die geven het bestuur tot het weekeinde de tijd. Komt er geen oplossing, dan beraden de ouders zich op maandag op verder te nemen stappen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15