Ruding wil volgend jaar 2 miljard extra snoeien liljardenorder PTT vooral aar Philips en Ericsson ^vrijdingsraad per brief iwaarsehuwd voor aanslag swijkse [houder os Bush condoleert Gorbatsjov rijsstijging EG-landbouw- rodukten blijft beperkt Scherpenhuizen geforceerd kritische spreidingsbrief mede te ondertekenen Strop van ƒ1,2 miljard marine Jonge beren moeten poseren W atervoorziening komt in gevaar" Kamer tegen bezuiniging huursubsidie Aruba uit voorzorg drooggelegd TOinbezitters Opgelet! Jan van der Meer bvuo Prijskaartje Cctdóc Souoant DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 14 maart 1965, 76e jaargang no. 23142 Uitgave Westerpers, behorende lol Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 BankiAmro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65.68. jaar f 250.86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0.61 per mm. kleintjes f 0,43 per rr Losse nummers! 1.00. 'De moeder van David S.\ film over drugsverslaving Ned. II, 20.00 uur. Om 21.00 uur 'Rond om Tien' met gesprekken ou ders verslaafde kinderen. Ned. I. 19.00 uur 'Countdown' met interview Paul McCartney. 21.30 uur documentaire 'Ran gen en Standen'. RTBF 1. 20.25 uur Franse speelfilm 'Le Salaire de la Peur'. Perioden met zon en vooral la ter op de dag enkele buien, mogelijk met hagel of sneeuw. Vannacht omstreeks min 1 graad. Middagtempratuur on geveer 5 graden. Matige weste lijke wind. Zon op: 06.55; onder: 18.44. Schev. hoog water. 9.17 en 22.24; laag water 4.32 en 17.22 uur. (TIJK De Raad voor de Bevrij- ran Suriname heeft in december iar een brief ontvangen waarin twaarschuwd dat een moordcom- het gemunt had op leden van de De brief kwam uit kringen van e- aanhangers en bevatte een namen van kandidaat-slachtof- in woordvoerder van de Raad zei dat die brief door de toenmalige is-generaal Sewrajsing is over- gd aan „competente autoriteiten", f autoriteiten dat precies zijn, wilde 't zeggen. De Rijswijkse politie, die iord op drie leden van een Suri naamse band in een kantoor van de Be- vrijdingsraad onderzoekt, zegt nergens van te weten. Sewrajsin wil de politie eventueel een copie van de brief geven. De Bevrijdingsraad wil liever niet zeg gen wie de waarschuwingsbrief heeft ondertekend, „om hem niet in gevaar te brengen". Volgens leden van de Raad zijn na de waarschuwing extra beveili gingsmaatregelen getroffen rond het kantoor in Rijswijk, waarin de Bevrij dingsraad twee kamers huurt. Pag. 8: Muziek van vermoorde bandle den bij crematie Afgeven niet-jood verklaringen strafbaar AMSTERDAM Het afgeven van zoge naamde niet-joodverklaringen is straf baar. Wanneer men in brieven aan bij voorbeeld Saoedi-Arabië bijzonderheden vermeldt over de godsdienst en de relatie van mensen met betrekking tot Israël maakt men daarmee onderscheid naar ras. Tot die conclusie kwam vanmorgen het Amsterdamse Gerechtshof in het proef proces rond de zogenaamde niet-joodver klaringen tegen het bedrijf Flakt uit Amersfoort. Het bedrijf werd veroordeeld tot een boete van tweemaal 750 gulden. Flëkt had in 1981 en 1982 in brieven aan de Saoedische ambassade opgegeven wel ke godsdienst twee van haar naar dat land uit te zenden werknemers hadden en te vens dat deze werknemers geen enkele relatie met Israël hadden. Lachen om rechtzaak Leden van de groep die op 2 maart het terrein van de urani- um-verrijkingsfabriek Urenco hadden bezet, lachen en zwaaien vanachter het raam van het gerechtsgebouw in Al melo naar enkele medestan ders. Met nog vier anderen stonden ze gisteren terecht voor hun actie en vooraf leken ze al te weten dat hen geen zware straffen te wachten stonden. De politierechter ver oordeelde de in totaal zeven leden van de basisgroepen te gen kerngeweld tot negen da gen cel, waarvan vijf voorwaar delijk. De advocaten willen niettemin in hoger beroep. Illllllllllllllllllllllllll ptop Bllllllllllllllllllllllllll DEN HAAG Minister dr. O. Ruding van Finan ciën heeft de ministerraad voorgesteld volgend jaar negen miljard gulden te gaan ombuigen. Dat is twee miljard meer dan in het regeerakkoord staat aangegeven. Ruding denkt meer bezuinigingen nodig te hebben om voor de verkiezingen de doel stelling van een over heidstekort van 7,5 pro cent te halen. Dit jaar wordt dat tekort nog een procent hoger geraamd. Voor tweederden moeten de extra bezuinigingen uit de be grotingen van de ministeries zelf komen. Als voorschot wil Ruding dit jaar nog rond een half miljard gulden binnenha len. Hij wil daarover in het voorjaar nadere voorstellen doen. Uitgaande van negen miljard bezuinigingen zouden de ver schillende departementen vol gend jaar vier miljard moeten snoeien. Uit zowel de ambte narensalarissen als de sociale rekerheid moet twee miljard komen en in de volksgezond heid moet nog eens een mil jard gevonden worden. Ruding wil een groep ambtenaren aan het werk zetten die met voor stellen moet komen om op de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen te bezuini- fen. Hij gaat daarbij uit van ,5 miljard gulden, omdat hij wat reserve achter de hand wil houden. Met zijn voorstel len volgt minister Ruding het advies van de Centraal Econo mische Commissie (CEC), een groep topambtenaren van ver schillende ministeries en de Nederlandsche Bank, die er ernstig voor waarschuwen dat het financieringstekort onvol doende wordt teruggedrongen als niet tot extra ombuigingen wordt besloten. Pag. 8': Ruding wil deel kosten op sociale fondsen afwentelen Een strak kijkende Gorbatsjov nam gistermiddag de condoleances in ontvangst van de Amerikaanse vice-president George Bush in een van de zalen van Kremlin. Later op de dag spraken zij anderhalf uur met elkaar. Zie hiervoor het verslag op pagina 5. onze parlementaire re dactie) HAAG Philips- en Ericsson zullen irste instantie nieuwe telefooncentrales de PTT gaan bou- Vanaf 1989 zal ook in Den Haag centra- logen leveren. Rond f\ wordt opnieuw beke- of alle drie leveran- „in de race" blijven, heeft minister Smit- Verkeer en Water- 1) vanmorgen bekend foonoentrales in Nederland be helst, is circa zes miljard gul den gemoeid. Volgens Smit- Kroes gaat zeker meer dan drie miljard van dat bedrag naar Philips. De rest van de koek wordt verdeeld tussen Ericsson en ITT Nederland. De PTT zelf beslist uiteinde lijk over de exacte verdeling van de opdracht. Bij ITT Nederland (900 werk nemers) is vanmorgen zeer verheugd gereageerd op de mededeling van de minister. Tot voor kort dreigde ITT nog uit de boot te vallen bij de or der, die een belangrijke impuls geeft aan de nieuwe produk- tievestiging in Den Haag. „We beginnen onmiddellijk met het AATSBURG Het voorstel van de landbouwcommissie Ihet Europees Parlement om voor 1 april de prijzen voor bouwprodukten in de EG met 4,5% te laten stijgen zal geen fderheid in dat parlement krijgen. Dit werd gisteren duide- in Straatsburg. De Europese Commissie, het dagelijks be- f van de EG, wil een groei van de prijzen met gemiddeld Vandaag heeft het parlement gestemd en definitief zijn aan- Üing vastgesteld. aantrekken van personeel", al dus directielid Van Ameron- gen vanmorgen. „De investe ringsprogramma's lopen al. Eindelijk is dan de kogel door de kerk". Het personeelsbe stand in Den Haag zal bij be nadering met 150 mensen uit gebreid worden. Philips heeft toegezegd dat de produktie voor de order even eens in Den Haag uitgevoerd gaat worden. Daarmee krijgt de Hofstad, aldus Smit-Kroes, er een speerpunt-industrie bij. Zoals bekend zijn de export mogelijkheden voor digitale centrales veelbelovend. De be windsvrouwe vanmorgen: „Alle drie de leveranciers moeten fors gaan investeren in onderzoek en ontwikkeling". ITT Nederland heeft daarvoor circa 300 miljoen gulden uitge trokken. De PTT zal de bouw van de nieuwe centrales zelf moeten financieren, hoewel bijdragen van de rijksoverheid eventueel mogelijk zijn. Nog voor de eeuwwisseling moet het tele foonverkeer in Nederland di- gitaal verlopen. Dan kunnen ijvoorbeeld ook computers via de telefoonlijn met elkaar communiceren. „Andersgaat hele operatie niet door" DEN HAAG Staatsse cretaris Scherpenhuizen van Verkeer en Water staat is onder grote druk gezet om een zeer kriti sche brief van het kabinet aan de Kamer over de PTT-spreiding mede te ondertekenen. De be windsman, zelf een groot voorstander van de sprei ding, is te verstaan gege ven de hele operatie als nog zou worden afgebla zen als hij zou weigeren zijn handtekening te zet ten. Volgens een betrouwbare bron in politiek Den Haag is Scher penhuizen uiteindelijk onder deze druk gezwicht. Zo kon het gebeuren dat hij zijn naam verbond aan passages als: „Het wordt voor de PTT een zware, zo niet onmogelijke opghve om het bedrijf vanuit Groningen te besturen" en: „Een gezond bedrijf wordt doorkliefd. De PTT wordt daarmee voor gro te problemen geplaatst". Uit de brief valt op te maken dat het kabinet geen voorstan der meer is van de spreiding, maar de operatie alleen laat doorgaan omdat een kamer meerderheid niet van zijn standpunt wijkt. „De verant woordelijkheid voor de sprei-. ding wordt bij de Kamer neer gelegd uit angst voor een tweede RSV-affaire", zo meldt onze informant. De grote ka merfracties hebben gisteren boos gereageerd op de uiterst kritische brief van Verkeer en Waterstaat over de spreiding. pEN HAAG Bij de Ko ninklijke Marine tekenen zich nieuwe tegenvallers af die op 1,2 miljard gulden worden geraamd. Minister De Ruiter (Defensie) houdt bovendien rekening met fi nanciële stroppen bij de lucht- en de landmacht. Dat bleek gisteren tijdens het vragenuurtje van de Kamer. Deze berichten volgen op de Walrus-affaire (onderzeeërs die veel duurder uitpakten dan geraamd) en de strop van 500 miljoen gulden die RSV de marine presenteerde. De grootste strop doet zich nu voor bij de marine-inves teringen. Daar moet, over een periode van tien jaar, 380 miljoen op worden toegelegd. De personeelskosten vallen 280 miljoen gulden tegen, terwijl de bijdrage aan het infrastructuurfonds van de Navo 230 miljoen hoger uit pakt. INFORMATIE OVER FILMS MUZIEK THEATER RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGFNDA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Deze Jonge beren vonden het maar niks dat zij in de Ween- se dierentuin Schönbrunn moesten poseren. Het was de eerste keer dat ze gescheiden werden van hun moeder en dat maakte ze duidelijk bang. De beertjes, die zijn groot gebracht In Schönbrunn, zullen binnenkort verkocht wor den. RIJSWIJK De drinkwaterleidingbedrijven maken zich grote zorgen over de voortdurende bedreiging van het grondwater. „Terwijl de watervoorziening in de komende jaren meer en meer op het grondwater is aangewezen". De verontreiniging van het grondwater moet snel worden bestreden, aldus een tien jarenplan, dat de Vereniging van Exploitanten van Waterlei dingbedrijven in Nederland (Vewin) vandaag aan minister Win- semius (Milieu) heeft aangeboden. Om de watervoorziening voor de toekomst veilig te stellen zal de waterwinning volgens de Ve win met 175 miljoen kubieke meter moeten worden uitgebreid. Het overgrote deel van deze uitbreiding, namelijk 170 miljoen kubieke meter, moet komen van de grondwaterwinning. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat dat er deze kabinetsperiode niet verder op de huursubsidie moet worden bezuinigd. Het PvdA-kamerlid pleit te gisteren tijdens het huurdebat in de Tweede Kamer voor „rust aan het huursubsidiefront". Ook CDA-woordvoerder Wol- ters liet zich in dergelijke bewoordingen uit. De VVD-fractie in de Twee de Kamer maakte gisteren groot bezwaar tegen het plan van staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting om de huursubsidie-overgangsrege ling voor mensenmet een huur tussen 735 en 650 gul den versneld af te bouwen. Die regeling werd in het le ven geroepen om de schoks gewijze effecten van de ver laging van de huurgrens voor individuele huursubsi die (van 735 naar 650 gulden) op te vangen. De door de li beralen voorgestelde versoe peling houdt in dat de huidi ge overgangsregeling tot 1 juli '87 wordt gehandhaafd. De regeling voorziet er te vens in dat de huurders die op grond van hun inkomen geen huursubsidie ontvingen, toch het recht zouden behou den op latere datum alsnog daarop aanspraak te maken. Brokx liet de Kamer onlangs weten die overgangsregeling per 1 juli van dit jaar te wil len afbouwen door niet lan ger het huurniveau op 30 juni '84 als maatstaf te ne men, maar de werkelijke huur. Dit zou betekenen dat degenen die door huurverho gingen ineens toch boven de grens van 735 gulden komen, niet meer voor de eerste maal een beroep op de over gangregeling zouden kunnen doen. ORANJESTAD Op Aruba mag sinds gisteravond zes uur (plaatselijke tijd) „tot nader or der" geen alcoholische drank meer worden verkocht. De ge zaghebber van Aruba heeft daartoe besloten in verband met de spanningen op het eiland, als gevolg van de nu drie dagen durende staking van het Arubaanse overheids personeel. Eergisteren moest de politie een grote demon stratie van stakers met traan gas uiteen drijven. De droog legging geldt niet voor de gro te hotels, om het toerisme op Aruba niet te treffen. (ADVERTENTIE) Jan van der Meer houdt weer de jaarlijkse Tuindagen. 500 m2 Showroom met een ruime keus in tuinmeubelen en motormaaiers Een eldorado voor wie z'n tuin liefheeft! HANDELSONDERNEMING drankje gratis! Noordeinde 45-53 Roelofarendsveen Tel 01713-9008 Jw DE neemt koffiemerken over In België en Spanje UTRECHT Douwe Egberts heeft de Spaanse koffiebran derij Café Soley in Barcelona overgenomen van de Duits- -Zwitserse koffie-en chocola defabrikant Jacobs Suchard. DE is nu marktleider in Span je. Soley boekte vorig jaar een omzet van 75 miljoen en heeft 114 medewerkers. In België heeft Douwe Egberts de koffiemerken Chat Noir en Clé d' Or en de bijbehorende verkoopactiviteiten overgeno men van Jacobs Suchard. Bei de merken hebben een sterke marktpositie in België. Als Natalja Boerova in één van de warenhuizen van New York met haar vingers van de prijskaartjes was algebleven zou ze hier ook niet nog eens voor gek hebben gestaan. Ze werd namelijk betrapt door een winkeldetective en zeker als vrouw van de eerste- secretaris van de Sovjet-vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties had ze dat toch moeten voorkomen. Want de diefstal werd natuurlijk meteen een diplomatieke rel en rellen komen overal in de bant. In New York, maar ook in Leiden in de Leidse Courant. Met het prijskaartje van die bant hoeft overigens beslist niet te worden geknoeid, want de Leidse Courant blijft relatief goedkoop genoeg. En de eerste veertien dagen krijgt u hem zelis helemaal voorniets. i -nrwi DeL«d» K( N JJV11 Grata® De Leid» Courant wil ik beat 1_4 dagen proberen. geheel vrijblijvend Leid» Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1