jAls je aarzelt, ben je te laat" an voor honderd parkeerplaatsen aan Noordeinde Menken-team incompleet onderuit JES VELDHOVEN EN PETER VAN DER VELDE VOORAVOND WK SHORTTRACK: Lisse geeft moed nog niet op Zuiderkwartier zet kroon op sterk seizoen Bouw „Achter het Koningshuys" start )RT LEIDEN SaidóaQowuwt DONDERDAG 14 MAART 1985 PAGINA 17 7e marathon NSL VIJKERHOUT De NSL organiseert Iroor de twaalfde keer een halve mara- i start van deze loop die voor een groot door een mooi duingebied van Staats- r voert, is om 11.00 uur. Gestart wordt J plek waar ook de inschrijving (vanaf ■r; kosten acht gulden) plaatsvindt: de entenhal De Schelft. Tevens zijn er brestatielopen over 2,5, 6 en 12 kilome- 'hrijfkosten hiervoor: fl. 3,50. jekvereniging De Spartaan houdt zater- ireer de vijfde Coopertest van het sei- l start is om 15.00 uur op de kunststof- i de Spekkelaan te Lisse. Inschrijfkos- e gulden voor de hele; één gulden voor Goalball in Universitaire sporthal LEIDEN De Uni versitaire sporthal aan de Wassenaarseweg vormt zaterdag het de cor voor een van de drie voorronden van de nationale goalball- competitie. Het Leidse De Sleutels zal met twee teams aan deze voorronde deelnemen. Er zal worden gestre den om twee plaatsen in de finale, die op 13 april in Hengelo zal worden gespeeld. Grasshoppers in eindstrijd LEIDEN De damesbasket- balploeg van Grasshoppers plaatste zich, zoals mocht wor den verwacht, voor de finale van het B-bekertoernooi. Na in Bunschoten al met 55-77 te hebben gewonnen van Stoopie Shooters werd de kwalificatie nu met een 65-54 zege veilig gesteld. De mannen van Leiderdorp haalden de eindstrijd niet. Vooraf leek de eerder geleden vijfpuntsnederlaag tegen AMVJ in eigen hal goed te maken; in de praktijk kwam het er niet van. Leiderdorp verloor met 64-73. Zilveren Molentoernooi LEIDEN De halve finales van het Zilveren Molentoernooi worden ge speeld op 26 maart en 2 april. Op dins dag 26 maart strijden Quick Boys en Alphense Boys op het LFC-terrein om een plek in de finale. Het duel begint om 20.00 uur. Een week later komen het organiserende LFC en UVS in actie aan de Boshuizerkade. Op dinsdag 16 april spelen de verliezers om de derde en vierde plaats. De datum waarop de finale wordt ver speeld is nog niet vastgesteld. Volgens LFC-seretaris Van der Linden wordt het waarschijnlijk Koninginnedag of 5 mei. „Als Quick Boys in de finale komt, weten we het nog niet precies. Ze kun nen zeker niet op Koninginnedag en 5 mei is op een zondag", houdt Van der Linden nog een slag om de arm. LEIDEN De Bowlers van Hans Menken konden niet anders dan vier punten „cadeau doen" aan hek- kesluiter Baronnen van Munchausen. De vijfmans leider kon door ziekte en vakantie geen volledige ploeg op de baan brengen. Runner-up Sauna Vijf Mei maakte hier geen gebruik van. Rivaal Skydiver won met maar liefst 40 van de titelverdediger. Menken staat daardoor eerste met zeven punten voorsprong op Skydivers. Individueel kampioene Yvonne van der Leek, Jan Snik (beiden Menken) en Kees Plaizier (Sauna) scoorden uitstekend met 615, 607 en 611 Het trio van Sauna plaatste een mooie 666-game, die niet meer dan een remise bij Menken 2 opleverde. Toch schoof dit drietal ten koste van Nefertiti (04 bij Menken 1) naar de tweede stek. Zondag eindigde de nationale trioleague. Het uit Ho liday Inn afkomstige CPU komt hierin uit op het [AAG Sinds het ^rk schaatsen in .vanuit Engeland 1250 ii i 15£derland is overge- ooo.ihebben de Neder- 8 schaatsers op de ^jjter korte baan een jondl vooruitgang ge- oud- Als morgen het n start gaat in Am- fi, zijn de vier Ne- Ise deelnemers dan ilist niet kansloos In klassering bij de irie. Twee van hen ;omstig uit de Leid- Charles Veldho- igstgeest) en Peter Velde (Zoeter- beiden lid van de Hardrij Club Lei- I, de 19-jarige student Veldhoven als de 17- AVO-leerling Van der Rn min of meer toeval lig op de korte baan beland. Veldhoven, die dit jaar zijn na tionale titel prolongeerde, de nationale competitie won en derde werd op de Universiade in Italië, stapte vijf jaar gele den op de toenmalige „Leidse" trainer Wim den Elzen af, na dat hij shorttrack schaatsers aan het werk had gezien: „Ik reed toen zelf op de buiten baan, maar dat werk leek me eigenlijk veel mooier. Het is een heel andere strijd hè? Je rijdt een wedstrijd met z'n vie ren, de confrontatie is veel di recter. Bovendien is het na tuurlijk erg spectaculair: het gaat hard. Je ziet elke keer de boarding op je af komep en je moet bijna plat door de bocht om niet uit de baan te vlie gen". Van der Velde kwam niet zelf op het spectakel af, maar werd daartoe uitgenodigd door Den Elzen, die onder de indruk was gekomen van de techniek van de Zoeterwoudenaar: „Wim kwam op me af en om dat het eigenlijk meteen goed ging, ben ik er mee doorge gaan". Beide rijders deden snel van zich spreken op nationaal ni veau. Al één jaar na zijn over stap werd Veldhoven opgeno men in de nationale selectie. „Een 14-jarige in de senioren- selectie, dat was nog nooit voorgekomen. Ze zagen het dus wel met me zitten. Eigen lijk is het daarna tegengeval len, er zat geen vooruitgang meer in omdat ik niet genoeg kon trainen. Nu train ik negen tot twaalf keer per week: 's a- vonds, want 's ochtends heb ik college en 's middags practi cum. Tussendoor doe ik dan wat krachttraining". Scholier Van der Velde heeft het wat dat betreft wat mak kelijker: „Ik heb tijd genoeg. Alleen heb ik nèt de week na het WK allemaal schoolonder zoeken, die ik nu dus niet kan voorbereiden. Maar dat is van later zorg..". Terwijl Van der Velde dit jaar debuteert op het WK, dingt Veldhoven al voor de vijfde maal mee naar die titel. Veld hoven: „Dit jaar heb ik inter nationaal een enorme sprong gemaakt: vorig jaar lag ik nog een straatlengte achter op de Canadezen, nu is het verschil bijna teniet gedaan. Op dit mo ment ben ik in topvorm, alles gaat goed: ik passeer makke lijk, kan korte bochten rijden". Ook de Canadees Guy Daig- neault, de huidige wereldkam pioen, is zich bewust van deze plotselinge vooruitgang. „Ik moet dit jaar echt oppassen voor Charles. Hij staat hoog op mijn lijstje van favorieten, ook al omdat ik zelf op dit moment de finishing touch mis. Ik ben al heel wat keren tweede ge worden". Hoewel Van der Velde dit sei zoen goed presteerde, denkt hij niet, dat hij het selecte kransje favorieten behoort: „Ik ben dit jaar tweede gewor den in de individuele competi tie, achter Charles, tweede in een sterk bezet internationaal toernooi in Brugge en derde op het nationaal kampioen- „Leidse" shorttrack schaatsers Charles Veldhoven (r.) Peter van der Velde: „Op één schaats door de bocht. Dat geeft een kick". schap. Maar wat zegt dat? Ik zou niet weten wat mijn kan sen zijn, omdat ik de meeste deelnemers niet of nauwelijks ken. Ik weet alleen, dat mijn vorm goed is". Het programma dat de rijders individueel moeten afwerken, bestaat uit vier afstanden: de 500, 1000, 1500 en 3000 meter. Op de eerste drie afstanden blijven na de series steeds vier rijders over, die in de finale 5, 3, 2 en 1 punt kunnen verdie nen. Van de rijders die finale- punten hebben behaald, gaan de acht beste over naar de fi nale over 3000 meter. Van der Velde: „Die 500 en 1000 meter, dat zie ik nog niet helemaal zitten. Ik passeer namelijk wel aardig, maar start te langzaam. Daarom kom ik op de langere afstanden beter uit de verf. Dan kan je nog wat goed ma ken". Naast de individuele wedstrij den, staat er een ploegenwed- strijd op het programma: de aflossing. De vier rijders naast Veldhoven en Van der Velde zijn dat Nootdorper Menno Boelsma en Jaco Mos uit Rhoon moeten dan om beurten steeds vier ronden rij den en lossen elkaar af als wielrenners op de baan. Ook hier blijven er uiteiiylelijk acht landen over, waarvan de vier beste de finale over 5000 meter betwisten. Hulp-coach Ger Boelsma: „Ik denk dat wij hoogste niveau In die hoofdklasse bereikte het team van Tony Hoeberichts een respectabele vierde plaats in het eindklassement, spannend was het zeker, want tot voor de laatste wedstrijd kon theoretisch zelfs de nummer drie nog degraderen. CPU verloor die pot van BCV Sports uit Volendam, dat degrada tie niet meer ontliep, evenals de Nederlandse vijf manskampioen Hawkeye uit Rijswijk. In de eerste klasse kwam Hans Menken net te kort om de titel te veroveren. Met vier punten minder dan Flight (Rijs wijk) werd Menken tweede. Van Flight wonnen de Leidenaars overigens nog wel (21). Eindelijk scoorde Frank Bokem (Kivo Plastics) weer eens een „ouderwetse" serie. In Leiderdorp kwam de kampioen 1984 via 224, 203 en 209 tot 636. Ruud Zandbergen (Emco) plaatste een 603-totaal. Kivo presteerde op woensdag overigens uitstekend door lijstaanvoerder Zomerzorg met 40 terug te wijzen. De kampioen nam daardoor weer het heft in handen en schoof op naar de hoogste positie. Dinsdagleider Man nen van Zwan verloor met 13 van LD en kwam goed weg. Achtervolger Biebit had immers met dezelfde cijfers van la Grand verloren. Nieuw-Minerva, de ploeg met de meeste punten in de dinsdagleague van Holiday Inn, verloor wederom. Dit maal was AAM met 32 sterker. Odat Wanninkhof (67 punten) niet speelde (baanstoring) blijft Minerva (70 punten) zo lang aan kop. Tony Hoeberichts en Mike van der Stik (Lions) scoor den beiden met een serie van 784 het best in het hotel. Ben Broekhof van De Wit vond geen betere bowler in Noordwijkerhout en mag zich dus met zin totaal over drie games van 590 de beste bowler van de week noemen. Crossers, dat leidt op maan dagavond i?roeg ontmoette in Van Breda een aanmerkelijk sterkere tegenstander (62). Foto Donals schoof via een 80 zege op Juweliershop naderbij. Twee (dubbele) punten scheiden de nummer twee nog van de door Cros sers bezette positie. Late maandagleider SKC won met 62 van Lido en liep daardoor twee punten uit op Travelers en Malle Janties, die niet verder kwamen dan 44 gelijke spelen tegen resp. Tabarra Boots en Natte Kranten. hier best een kans hebben De sfeer in de ploeg is goed en het draait uitstekend. We hebben pas nog het record op de 3000 meter verbeterd voor toplan- den als Japan en Australië". Van de 46 deelnemers uit 16 landen komen er ongeveer ne gen in aanmerking voor de eerste drie plaatsen: naast Veldhoven zijn dat de vier Ca nadezen, twee Japanners, de Engelsman O'Reilly en de Au straliër Danny Kah. Veldhoven: „Het verschil is klein. Twee zaken zijn van doorslaggevend belang: fysie ke kracht én brutaliteit. Je moet niet bang zijn, mag geen moment aarzelen. Als je aar zelt, ben je al te laat..". PIETER EVELEIN Geen Krant ontvangen 7 Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 1500 uur. tetetoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Nadat Van der aandag middels een Lugdunum z'n aller- cans op behoud van de ;ionale zaalvoetbalsta- iad gegrepen, was het pnd de beurt aan FC (1 aan te geven dat men /|jiet Lissese nog niet bij *w»"*adatie heeft neerge- erbo, dat het de laat- inuten met een man loest doen. werd met lopt, waardoor Lug- binnen bereik is n. Zwartewolf leverde Ie prestatie door Data- 2 te verslaan. In de toofdklasse bleek Bax sterk voor Hanepoel •n won Noord wijk op ep van Van Duuren: Lisse leek een kans- XtTcÖstrijd te spelen op het jj-jpj dat Frans Bouman en bdijk Ceverbo aan een ft^orsprong hadden ge- )9ü!Daarin kwam „dank- rrloTverbo-speler Roeland erandering. Roeland lakte niet alleen een lie van Rooyen benut- hop, maar slaagde er is ook nog in scheids- 'orion zo te beledigen de rest van de uit het veld werd ge zonden. Hoewel Ceverbo na rust eerst nog op 13 kwam, brak die blijvende man-min- der-situatie de ploeg toch op. Isaac de looker en René War merdam (2x) bezorgden FC Lisse utieindelijk de zo kostba re 43 winst. Zwartewolf speelde het slim tegen Data- Het Leids zaalvoetbal team dat volgende week woensdag om 21.00 uur in de Voorhoutse Gaasbak tegen het Nederlands team zal aantreden, zal bestaan uit de volgende spelers: Ed Zuidhoek en Ruud Alkemade (beiden Menken), Piet van der Zwaan (Landwer), Hen- nie Koet (Zwartewolf), Wim Bouckaert (FC Lis se), Ruud Ween ink (ROAC '79), Frank Bak ker (Bahlmann), Hans van As en Frans Sjardijn (beiden Lugdunum). Hans van Leeuwen, Ma rio Faber en Nico Groene- weg (allen Bax) zullen die avond deel uitmaken van de nationale selectie van bondscoach Teunis- sen. rex. De Leidenaars, met Cees de Roode weer in de ploeg, haalden het tempo zoveel mo gelijk uit de wedstrijd en sloe gen in de laatste minuten toe. Hennie Koet was met drie treffers de meest succesvolle schutter. De Röode verzorgde de vierde Leidse goal. Bax had besloten Hanepoel in hoog tempo te bestrijden en die speelwijze had wel heel veel succes. Nadat het condi tioneel minder sterke Hane poel in het eerste kwartier al op achterstand was gezet (0 3), liep Bax in de resterende speeltijd uit naar een monster- score: 012. Hans van Leeu wen nam traditiegetrouw de meest coals (vijf) voor zijn re kening. Jan Homan (3), Cor van Steijn (2), Kees van der Lans en Mario Faber comple teerden het Bax-totaal. Noordwijk was zonder wissels naar Leiden getrokken om Van Duuren te bekampen. Ook al omdat doelverdediger Jan Vieveen wat hulp kreeg van het houtwerk hield Noordwijk zelf de nul vijftig minuten vast. Van Duuren slaagde daar niet in. In de al lerlaatste seconden werd een misverstand door Albert Bos- ma afgestraft.... Biljarttitel voor Fransche Brug Het team van de Fransche Brug heeft deze week officieel beslag gelegd op het kampioen schap driebanden van het district Veen- en Rijnstreek. Tobs Bakker, Michiel Hartman, Hein de Jong en Willem Crama veroverden daarmee een uniek kampioenschap; het was immers voor de eerste maal dat in de Veen- en Rijnstreek een reguliere driebanden-competitie werd verspeeld. DELFT Zuiderkwartier heeft in haar laatste wedstrijd in de zaal de kroon gezet op een sterk seizoen. De Leidse korf balclub won het extra duel van Achilles met 78 en dwong daarmee alsnog promotie af naar de eerste klasse, waarmee het verloren gegane terrein in een jaar werd teruggewonnen In de eerste twintig minuten kwam Zuiderkwartie met 20 achter, maar die tussenstand deed de krachtsverhouding ge weld aan. De Leidse aanvallers konden dankzij het sterke af vangen van de dames meerdere schoten per aanval leveren, maar misten de zuiverheid, die hun tegenstanders wel even hadden. Toen Dirk Jan de Kreek eenmaal de mand door boord had, liep het allemaal ineens veel vloeiender met als logisch gevolg een 35 score bij rust. Kort na de hervatting miste de formatie van Wim Niesing bij 46 goede kansen om de winst vroegtijdig veilig te stellen, omdat „in zo'n wed strijd als deze toch veel spanning zit en we de stugge manden niet mee hadden bij het schieten", zoals de coach na afloop verklaarde. Dit bood Achilles in elk geval de kans om nog eenmaal voorbij te komen (76) maar met een afstandschot herstelde Theo van Leeuwen meteen weer het evenwicht. Dertien minuten voor tijd liet Dirk Jan de Kreek, topscorer met drie treffers, 78 aantekenen en daar bleef het bij, al drong de Haagse opponent nog wel aan. De beste mogelijkhe den bleven niettemin aan de blauw-gelen voorbehouden, die na een strafworp gemist te hebben overgingen tot rondspe len. Dit werd zo goed uitgevoerd, dat de kleine overwinning en bijbehorende promotie niet meer in het geding kwamen. De resterende treffers van Zuiderkwartier werden door Erik van Lunteren en Wil de Wit broederlijk gedeeld. ADE De geza- Tanfe w^nkeliers van Pprendsveen hebben AUjenwerking met Ar- Kiqenburo Van Rijn ïdeifoorlopig deelplan ïld in het totale uit- _igsplan voor het Heinde. Dit plan ^3t in de aanleg van ;envJhonderd parkeer- In op het terrein de woninginrich- inkel van Van der Geest. In het deelplan is de woning met tuin van de familie Huigsloot „weggetekend". Overeen stemming over verkoop van de desbetreffende grond is er evenwel (nog) niet. Het deelplan moet Winkels dan ook worden gezien als een mogelijkheid. constructiecommissie en diver se overheidsinstanties over de aan te leggen omleidingsweg achter de bestaande winkels aan het Noordeinde. Deze rondweg komt uit op de Lan- geweg. De parkeerplaatsen zouden al vast kunnen worden aange legd, voordat overeenstem ming is bereikt tussen de Re- Volgens het nu ontwikkelde deelplan zouden er flink wat extra winkels met bovenwo ningen kunnen worden ge bouwd achter het pand van drogisterij Van Berkel. Deze *roep zoekt oplossing wateroverlast Schutterswei JK Een werkgroep fe uit vertegenwoordi- i de gemeente, bewo- I de bouwer gaat een zoeken voor de wateroverlast in Jswei. Dat is gistermor- Éjesproken tijdens een lud dat een delegatie J nieuwbouwwijk had -«houder J. Bergman. /vht- en wateroverlast lgemeen gezien als dé iker van de vele ge- dsproblemen waarmee een groot aantal bewoners uit Schutterswei te kampen heeft. De werkgroep gaat nu bekij ken in hoeverre de aannemer nog voor bepaalde zaken ver antwoordelijk is en op welke punten de gemeente eventueel heeft gefaald. De uitkomst hiervan is belangrijk voor de allesoverheersende vraag: wie gaat de werkzaamheden (drai nage of een andere methode om het vocht uit de huizen te krijgen) betalen? Wethouder Bergman kondigde de instelling van de werk groep aan tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening, grondbedrijf en openbare wer ken. „Niet alle ziektes zullen worden opgelost door de hui zen in een wijk droog te ma ken", zei hij gistermiddag, „maar het is wel zo dat men sen die ergens allergisch voor zijn meer last hebben in een vochtige dan in een droge om geving. Daarom is het zaak dat we proberen langs deze weg van de medische problematiek af te komen." winkels krijgen een extra toe gangspad naar het Noordein de. Het ontwerp voor de bouw van winkels achter het Noord einde sluit aan op het pas ver schenen rapport over de huidi ge en toekomstige winkel- struktuur van Alkemade. Dit rapport is opgesteld door het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf (C.I.M.K.) in op dracht van het gemeentebe stuur en de gezamenlijke win keliers. In Alkemade wordt dertien procent van de dagelijkse goe deren aan de deur gekocht Landelijk is dit percentage 8%. Weinig inwoners van Oude Wetering en Weteringbrug gaan voor hun dagelijkse inko pen naar Roelofarendsveen. Andersom is dat wel het geval. Inwoners van Rijpwetering, Oud Ade en de Kaag kopen veel bij plaatselijke winkels. Met uitzondering van de Kaag zijn deze mensen sterk geo riënteerd op de rijdende win kels. In de niet-dagelijkse goe derensector vloeit ongeveer 35% af naar vooral Leiden. Vooral in de schoeisel- en tex tielbranche nam ondanks forse uitbreidingen in die sektor de oriëntatie in de gemeente Al kemade aanmerkelijk af. Een opvallend gegeven is dat de helft van de inwoners van Al kemade de laatste jaren aan merkelijk minder in Leiden is gaan kopen. De belangrijkste knelpunten in Roelofarends veen zijn de niet-uniforme winkelsluitingstijden, de over last van zwaar vrachtverkeer, het nijpende gebrek aan par keerplaatsen en een week markt op de verkeerde plaats. Ook zou de samenwerking tus sen de winkeliers onderling en de diverse ondernemersvere nigingen nog voor verbetring vatbaar zijn. Als het aan het C.I.M.K. ligt gaan de winke liers van het Noordeinde de klantenbinding verhogen door het gezamenlijk organiseren van gezellige evenementen Problemen In een reaktie zei bakker J. van Rijn voorzitter van de Veense R.A.A.K -winkeliers desgevraagd dat het C.I.M.K.- rapport geen oplossing biedt voor individuele problemen „Het rapport geeft de weg aan die de winkeliers gezamenlijk moeten volgen. De belangrijk ste conclusie in het rapport is dat we het nu met zijn allen niet slecht doen Als er echter een tweede winkelcentrum komt (bedoeld wordt een cen trum aan de Meerkreuk vol- fens een plan van architect J. troek) dan is het nog maar de vraag of we het hoofd boven water kunnen blijven houden Onze contacten met de politie ke partijen moeten worden verbeterd om aan te tonen dat we meer hebben aan een ver beterd winkelcentrum met een omleidingsweg in Roelofa rendsveen dan aan een tweede centrum aan de Oude Wete- ringse Meerkreuk Als voor beeld haalt hij de prachtige rondweg in Leimuiden aan. „Wat in Leimuiden mogelijk is, moet hier ook kunnen." Van Rijn vindt dat er naast de bestaande winkeliersvereni gingen een overkoepelende ondernemersvereniging voor heel Alkemade zou moeten komen „Dat zou het algemeen belang ten goede komen," al dus Van Rijn SASSENHEIM Burgemeesster A.J. Kret heeft vanmiddag de eerste paal geslagen voor de realisering van het plan „Achter het Koningshuysin Sassenheim. Volgens het plan worden 72 vrije sectorwoningen in dit parkachtige deel van Sassenheim ge bouwd. De bouw is mogelijk geworden doordat het bedrijf Gree- nib is verhuisd. Het plan „Achter het Koningshuys" heeft door de inspraak de nodige wijzigingen ondergaan. Het aantal woningen is terugge bracht van 78 naar 72 en het open water is gehandhaafd geble ven in plaats van gedempt zoals de bedoeling van projectontwik kelaar Wilma was. In het plangebied verrijzen 24 huizen van het type twee-onder-één-kap met garage en 48 eengezinswonin gen. De verkoop van de woningen is eind vorig jaar van start gegaan en inmiddels is tweederde deel verkocht. Overigens zijn ook streekbedrijven bij het plan betrokken De tekeningen voor het plan zijn afkomstig van het Noordwijkse architectenbureau D. en T van Manen, de verkoop loopt via M,ens in Lisse en de Cultuurweg b.v. uit Alphen aan den Rijn neemt de aanleg van wegen, parkeerplaatsen, bruggen en be schoeiingen voor zijn rekening Na oplevering wordt de ge meente eigenaar van die voorzieningen en de uitvoering ervan gebeurt dan ook in nauw overleg met de Dienst Openbare Wer ken van Sassenheim Overigens is opmerkelijk dat de slotgracht rond het Koningshuys, die gedeeltelijk was gedempt, weer in ere wordt hersteld voor fietsers en voetgangers komen er ont sluitingen via houten bruggen naar de Julianalaan en het Ko ningspark Het autoverkeer wordt wordt af- en aangevoerd via de Emmalaan.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17