DA-voorzitter: euthanasie an zonder wetswijziging Chin A Sen: Aanslag kan verband houden met Bevrijdingsraad lLL0.pA' je óeMxApfnimr Pijpje bier in 1987 uit winkels verdwenen WAPENARSENAAL 92-JARIGE ^lENLAND EeidaeComcwt ZATERDAG 9 MAART 1965 PAGINA 3 inet beperkt Cwentatieduur 'AAG Het kabinet is gisteren akkoord met de hoofdlijnen van een wetsont- Vll beperking van de alimentatieduur. In kontwerp krijgt de rechter de bevoegd- n alimentatieduur van 12 danwel 18 jaar stellen. De alimentatieduur van 18 jaar .den voor mensen die op oudere leeftijd, nbehi iangdurig huwelijk, tot echtscheiding inde jp De beperking van de alimentatie- ïkingjat de overheid geld kosten omdat een idhe<^ de betrokkenen na stopzetting van de tjr1'6 °P een bijstandsuitkering aangewe- T Voor een deel worden die lasten ver- Ti door de opbrengsten van het door het ver y voorgestelde verhaalsrecht, waarbij ge- an: dp de plicht krijgen bijstandsuitkeringen vars. alen op de gescheiden echtgenoot(ote). Vergruizer nierstenen in gebruik In het Dijkzigt zie kenhuis in Rotter dam is gisteren de eerste niersteen vergruizer van ons land officieel in ge bruik genomen. Het apparaat, dat vier miljoen gulden kost, vergruist de nierstenen door schokgolven. Winstje NS door Elfstedentocht UTRECHT De Elfsteden- tocht heeft de Nederlandse Spoorwegen veel extra werk, waardering van de reizigers en een bescheiden batig saldo opgeleverd. De NS bracht op 20 en 21 fe bruari ook in de nachte lijke uren weliswaar 27.000 mensen naar Fries land, maar er zaten ook nog acht miljoen Nederlanders aan hun televisietoestel ge kluisterd. Vooral buiten de spitsuren waren de treinen in de rest van het land dan ook zeer dun bezet. HUURSUBSIDIE BELASTINGVRIJ DEN HAAG Individuele huursubsidie, tege moetkomingen in studiekosten en bijzondere bij stand zijn met ingang van 1 januari 1984 belasting vrij en hoeven dus niet meer bij de aangifte inkom stenbelasting te worden opgegeven. Deze maatregel is deze week door de senaat goedgekeurd. Vrijge steld zijn: de uitkeringen voor individuele huursub sidie, waaronder de huurgewenningsbijdrage en woonkostensubsidie voor een huurder van een woonwagen; tegemoetkomingen in studiekosten die worden toegekend aan ouders van leerlingen in het voortgezet onderwijs en bijstandsuitkeringen voor bepaalde noodzakelijke kosten. Het gaat daarbij om sociaal-medische uitgaven, vervoerskosten, pen sionkosten die door de bijstandverlenende instantie kunnen worden vergoed, en de bijstand bij opne ming in een inrichting, tehuis en dergelijke, inclu sief ziekenfondspremie en zakgeld. Behandeling man en vrouw in de bijstand gelijk DEN HAAG De gelijke behandeling van mannen en en vrouwen zal ook in de Alge mene Bijstandwet worden doorgevoerd. De ministerraad heeft gisteren een wetsvoorstel van de staatssecretarissen De Graaf en Kap- peyne van de Coppello hierover goedge keurd. Het wetsontwerp geeft aan gehuwde partners aanspraak op gezinsbijstand. Als dat gewenst is kunnen zij ieder over de helft van de voor het gezin bestemde bijstand be schikken. Ook blijft het mogelijk de uitke ring aan één van de partners te verstrek ken. In het wetsontwerp wordt vooralsnog alleen gesproken over gehuwden. ls hej vHnze parlementaire re- dactie) zijn eeng HAAG Volgens ondfvoorzitter Bukman kgroi lang niet zeker dat i wetswijziging nodig euthanasie mogelijk gjaken. Wellicht zou bunnen worden n ha,het duidelijker ma- >ens'an een aantal zaken jjjk anzien van de rechts- 3e Apg", aldus Bukman gistermiddag in het Ikon- radioprogramma „Kleur". De CDA-voorzitter denkt zo ernstige meninsverschillen binnen zijn partij te voorko men. „Ik voel niet voor onver kwikkelijke discussies zoals we bij de abortus gehad heb ben. Daar hebben we allemaal wijze lessen uit geleerd. Als je niet per se de wet hoeft te wij zigen, dan moet je het niet doen", aldus Bukman. Hij ver wacht dat het lukt het CDA wat betreft deze zaak „op één lijn te krijgen". Bukman had het daarbij over passieve euthanasie (het nala ten van een behandeling), die naar zijn mening geoorloofd kan zijn „als het gaat om onge neeslijk zieke mensen in het laatste stadium", aldus een woordvoerder van Bukman. De woordvoerder gaf als voor beeld „mensen die aan botkan- ker lijden en van wie het le ven nodeloos gerekt wordt, vaak omdat ze dienen als proefkonijnen voor de medi sche wetenschap". In CDA- kring meent men dat in die gevallen een wijziging van het medisch tuchtrecht wellicht voldoende is om zeker te stel len dat een arts niet bestraft wordt. Actieve euthanasie (de dood veroorzaken door te handelen) is volgens het CDA nooit ge oorloofd. Daarom zal de partij, aldus de woordvoerder, ook nooit meewerken aan een (ini-, tiatief)wetsontwerp, zoals in gediend door D'66, om de mensen een wettelijk zelfbe schikkingsrecht over het eigen leven te geven (zodat ze een arts opdracht kunnen geven dat leven te beëindigen). Zo'n wetswijziging kan wél op steun rekenen van PvdA en VVD. Het is echter niet te ver wachten dat het D'66-initiatief snel in behandeling komt, om dat de Tweede Kamer wil wachten totdat een staatscom missie advies heeft uitge bracht. Het is niet zeker dat dit nog deze kabinetsperiode gebeurt. inderdag bij een aanva- wert betrokken Panamese „Contract die een gevaarlijke vervoerde, trok giste- i4veel belangstelling. 1 No« k666teer twee Hogs i^jnvaringen overSSINGEN Op de rede Vlissingen is gisteren in Binte mist de vissersboot )0-i|(ens 19 overvaren door de !ftstrTse coaster „Arklow De vier opvarenden Top»de Breskens 19 zijn door en Belgische re- ken ongedeerd uit het wa- (evist. ^reskens 19 is gekanteld Ó.30rijft op zijn kop op dé rede Tel. Vlissingen. De sleepboot *T,%rtsen" uit Vlissingen zal uJ" leren het wrak op een te zetten voor Vlis- el» tweede aanvaring heeft gisteren voorgedaan vijf- Alpj kilometer uit de kust van 33. flkapelle. Daar is de Ne- tanker „Dutch Mas- geladen met het zeer ge lijke methylheen tyisotaat jevaren door het Paname- 'rachtschip „Aegium Sea". LE Dutch Master werd zwaar ladigd en maakte water, de rede van Vlissingen Iden zich gisteren chaoti- t taferelen af. Er lagen —lig tot zestig schepen te jjhten in dichte mist, daar- 2 jen door zwierven tiental- sleepboten en andere red- NTtsvaartuigen die bezig zijn SPjde berging van de donder- aangevaren „Contract _er". Er zijn inmiddels an de vijftien containers het schip gevonden. POLITIE TAST NOG IN DUISTER OVER DRIEDUBBELE MOORD Vervolg van voorpagina) RIJSWIJK De recher che heeft nog geen enkel aanknopingspunt met be trekking tot de moord op 'drie leden van een mu- ziekbandje, in de nacht van donderdag op vrijdag in een kantoor aan de Verrijn Stuartlaan in Rijs wijk. Er wordt wel reke ning gehouden met de mogelijkheid dat het hier een politieke aanslag be treft, gezien het feit dat in hetzelfde pand de Suri naamse Bevrijdingsraad en de Weekkrant Surina me kantoor houden. Henk Chin A Sen, voorzitter van de Surinaamse Bevrij dingsraad: „Het feit dat juist in dit pand een moordaanslag plaatsvond, doet denken aan een verband met de Bevrij dingsraad. De raad is altijd al voorzichtig geweest, want we zijn tenslotte in verzet tegen een tiranniek bewind waarin bewezen moordenaars rondlo pen. Toch is het nu nog koffie dik kijken wat het motief voor de aanslag is geweest". Chin A Sen meent dat het vooralsnog niet zeker is dat de Bevrijdingsraad een nieuw on derkomen gaat zoeken. De raad heeft volgens zijn zeggen nog niet eerder problemen ge had in het kantoor aan de Verrijn Stuartlaan. De vijf bandleden werden tus sen half twaalf en twaalf uur verrast door tenminste twee daders die hen dwongen op de grond te gaan liggen. Alle slachtoffers zijn met automati sche of semi-automatische wa pens door het hoofd geschoten. Twee van hen stierven direct, één kon naar buiten kruipen, maar overleed op weg naar het ziekenhuis. De toestand van de twee slachtoffers die in het zieken huis Leyenburg zijn opgeno men is stabiel. Geruchten als zou een van de twee in de loop van de dag zijn overleden, worden door de politie tegen gesproken. Een van de slacht offers is gisteren heel kort verhoord, maar dat heeft niet geleid tot een signalement van de daders. Hoofdinspecteur Geeratz van de Rijswijkse politie: „Het zou natuurlijk kunnen dat het hier een actie betreft tegen de Be vrijdingsraad en dat de daders onverwachts werden gecon fronteerd met het bandje dat daar repeteerde. Misschien was het wel de bedoeling bom men te plaatsen of zo. Om het risico van eventuele getuigen te vermijden, zijn die jongens van de band neergeschoten". Voor zover bekend kwam geen enkel lid van de band (de naam ervan is niet bekend) in politiedossiers voor. Uit verho ren van twee bandleden (de gisteren geciteerde Siebe en een zangeres) die niet bij de repetitie aanwezig waren, is gebleken dat er geen proble men waren tussen de leden onderling en ook niet met an dere groeperingen. Geen straf voor moord op schoonvader MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft de 21-jarige M C. uit Rilland gis teren schuldig bevonden aan de moord op zijn 58-jarige schoonvader op 19 april. De rechtbank legde de man ech ter geen straf op. Het vonnis was conform de eis van de of ficier van justitie. C. bracht zijn schoonvader om het leven nadat hij bij thuiskomst merk te, dat de man diens 23-jarige dochter, echtgenote van C., had gewurgd. Er ontstond een vechtpartij toen de vader via de achterdeur wilde verdwij nen. Daarbij wurgde C. zijn schoonvader. De vermoorde man was naar het huis van zijn dochter in Rilland geko men om informatie los te krij gen over de verblijfplaats van zijn vrouw, die bij hem was weggelopen. De officier achtte de daad wel bewezen, maar de omstandigheden noemde hij bijzonder triest. C. en zijn vrouw hadden een goed huwe lijk, bovendien is er nog een baby om voor te zorgen. De rechtbank sloot zich daarbij aan. Herrenberg vangt bot DEN HAAG De Hoge Raad heeft gisteren het beroep van Henk Herrenberg tegen het dagblad Het Parool verwor pen. De vroegere Surinaamse ambassadeur heeft tot in hoog ste instantie bezwaar gemaakt tegen aantijgingen in die krant dat hij voor Suriname een le ning van vijftig miljoen dollar had losgepeuterd bij de illegale cocaïnehandel in Colombia. Herrenberg eiste harde bewij zen van Het Parool. De krant weigerde dat, omdat dat zijn anonieme informanten in le vensgevaar zou brengen. De ambassadeur kreeg vorig jaar in een kort geding aanvanke lijk gelijk van de president van de rechtbank in Amster dam. Het gerechtshof vernie tigde dat vonnis en oordeelde dat Het Parool en de auteur van het verhaal niet lichtvaar dig had gehandeld. Jagers doden veel roofvogels ZEIST Er worden in ons land veel roofvogels gedood. De hoofdschuldigen van deze roof vogel vervolging moeten worden gezocht in de jachtwe- reld. De Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vo gels, die dit bekend heeft ge maakt, pleit daarom voor maatregelen tegen de roofvo gelvervolging. Met de steun van tientallen veldonderzoe- kers zijn de afgelopen tien jaar 11.000 dode vogels onderzocht, waaronder 2.000 roof- of stoot- vogels. De helft van de dode roofvogels waren buizerds. En daarvan bleek bijna de helft te zijn doodgeschoten of vergif tigd. De onderzoekers consta teerden ook veel gevallen van vervolging tegen andere roof vogels als havik, bruine kie kendief en rode wouw. Politie-agenten tonen hier in Apeldoorn het wapenarsenaal, dat in het huis van een 92-jarige werd aangetroffen. APELDOORN De politie van Apeldoorn heeft in het huis van een 92-jarige man uit die gemeente acht machi negeweren en duizenden pa tronen in beslag genomen. De politie trad op nadat zij was gewaarschuwd door kin deren van de man. Die kwa men de wapens tegen toen zij het huis ontruimden, omdat de man naar een beiaarden- tehuis verhuisde. De bejaarde was in de Tweede Wereld- het Duitse leger en dat na af loop van de oorlog niet ge meld. Vanwege de leeftijd van de man maakt de politie geen proces-verbaal op. (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM/ZOETER- WOUDE De grote wissel truc van de bierbrouwers, de „Operatie Bierfles en Bier krat", moet in een half iaar ge klaard zijn. November 86 ver schijnen de eerste kleine fles sen en kratten op de markt, op 1 april '87 moet het laatste van de 500 miljoen in omloop zijn de pijpjes tot glas zijn verma len. Het pijpje bier, dat stamt uit 1948, is te zwaar, te hpog en de tand des tijds heeft het overbe kende flesje teveel aangetast. Heineken/Amstel heeft de stoot tot de grootscheepse ver nieuwing gegeven. Bij deze multinational was het grootste percentage flessen beschadigd. De vervanging is benut om het flesje en het krat efficiënter in het gebruik te maken. In samenwerking met de Ver- Winst Heineken weer hoger AMSTERDAM Heine- ken heeft over 1984 een nettowinst geboekt van f 229,2 miljoen. Dat is 15,5 procent meer dan in 1983, toen de brouwerij f 198,4 miljoen verdiende. De om zet steeg met 33 procent van f 4,6 miljard tot f6,1 miljard. De omzetstijging is voor een belangrijk ge deelte het gevolg van de aankoop van nieuwe deel nemingen, aldus Heine ken. enigde Nederlandse Glasfa brieken (de brouwers blazen zelf geen glas) is voor een iets meer gedrongen model geko zen. Volgens Heineken-direc- teur J. Schwietert zou het mo del dat nu gebruikt wordt voor de wegwerpflessen van bij voorbeeld Brouwers en Amstel technisch gezien de beste op lossing zijn. Dit „buikje" is het minst gevoelig voor beschadi ging. „De smaak van de consu ment staat deze vorm echter in de weg. Dat is jammer, maar als brouwer heb je je daarnaar te schikken". Wat men wel kon veranderen was de glasdikte. De nieuwe verpakking weegt 100 gram minder dan het pijpje. Per krat, die overigens niet veel van vorm verandert, scheelt dat 2,4 kilo. De vernieuwings drift zal geen gevolgen hebben voor het statiegeld. Heineken zelf kan een gedeelte van de investering weer terugverdie nen. Doordat de kleinere krat beter is te stapelen, bespaart de brouwerij jaarlijks 2,5 mil joen gulden aan opslag- en transportkosten. Vrouwendag Honderden mensen hebben gisteravond In Amsterdam meegelo pen met een demonstratieve tocht in het kader van de internatio nale vrouwendag. Een belangrijk thema was het opkomen voor de rechten van buitenlandse vrouwen in ons land. In Delft stelde de voorzitter van de Emancipatieraad, Dian van Leeuwen, giste ren dat de overheid bijvoorbeeld door de tweeverdieners maatregel de vrouwenemancipatie tegenwerkt. CDA en GPV laken „embryohandeP DEN HAAG De Tweede- -Kamerleden Borgman (CDA) en Schutte (GPV) willen dat minister Brinkman (WVC) in ternationaal actie onderneemt om een einde te maken aan handel in embryo's voor „ver jongende gezichtscrèmes". In schriftelijke vragen verwijzen zij naar berichten over derge lijke illegale handel in Ooos- tenrijk. Zij willen ook weten wat er in ons land gebeurt met embryo's van abortussen in ziekenhuizen en klinieken en hoe de controle daarop is gere geld Hoogleraar: behandeling van kanker kan beter NIJMEGEN Een verbeter de behandeling van de meest voorkomende vormen van kanker kan leiden tot 10 pro cent meer genezingen Die verbetering is mogelijk door gebruik te maken van vooral de laatste jaren gevonden aan wijzingen over omvang en ge drag van tumoren, over hun groeitempo en over hun her stelvermogen na bestraling. Behandelingsresultaten kun nen verder worden verbeterd door onnauwkeurigheden weg te nemen met betere bestra- lingsapparatuur en berekening van de stralmgsdosisverdeling met behulp van computers. Dat heeft de Nijmeegse profes sor W. van Daal gisteren ge zegd bil de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar radio therapie aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Nu is volgens hem voor 45% van de kankerpatiënten genezing mogelijk. 44% Nederlanders: rijden onder invloed is misdadig UTRECHT Van de Neder landse bevolking vindt 94% al cohol in het verkeer een be langrijk probleem, terwijl 42% van de mensen bereid is mee te doen aan acties tegen rijden onder invloed. Hiervoor zijn zelfs meer mensen op de been te krijgen dan voor zaken als bodemvervuiling en kernener gie Dat heeft onderzoek van Veilig Verkeer Nederland (VVN) onder 850 Nederlan ders tussen 18 en 50 jaar uitge wezen. Automobilisten rijden nog zelf naar huis met gemid deld twee alcoholische con- si^ipties op. Daarmee houden ze zich redelijk aan de wet, omdat de wettelijke grens van 0,5 promille meestal pas over schreden wordt bij het derde glas De automoblist denkt met gemiddeld 2,5 glazen op nog te kunnen rijden, maar er zijn uitschieters: 2% Van de onder vraagden gaf aan 11 tot 20 gla zen te kunnen drinken Eén op de vijf ondervraagden gaf toe de laatste tijd wel eens met teveel op te hebben gereden 44% Van de ondervraagden noemde mden onder invloed „misdadig*terwijl 53% het woord „a-sociaal" in de mond nam Iedereen vond het op zjjn minst „onverstandig".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3