ONROEREND GOED Rooseveltstraat vergeten bron van werkgelegenheid Weer hoop voor leeg Adler- complex M BIO ZATERDAG 9 MAART 196S PAGINA 27 Oude fabrieken in de Leidse binnenstad als Clos en Leembruggen, Krantz en Sanders zijn gesloopt om plaats te maken voor wo ningen, een politiebureau of een parkeer garage. De industriële werkgelegenheid is uit de binnenstad verdwenen. Eens werd het Industriegebied Roomburg door de ge meente Leiden gepropageerd als hèt ge bied, dat de werkgelegenheid in Leiden nieuwe impulsen zou moeten geven, maar nu heeft niemand het daar meer over. Roomburg ligt nog steeds braak. Wellicht Links: LVI-secre- taris Van Leeu wen: „De bedrij ven aan de Rooseveltstraat zouden wat meer reclame voor zichzelf moeten maken". dat de Betonmortelcentrale van de Zoeter- woudseweg naar Roomburg zal verhuizen, maar een dergelijke verhuizing binnen de stadsgrenzen betekent geen enkele ar beidsplaats meer. Dè speerpunten In het gemeentelijk werk gelegenheidsbeleid zijn de laatste jaren de kantoren aan het Schuttersveld en de „bio- boulevard", die langs de Plesmanlaan moet komen. Twee Amerikaanse bedrijven heb ben inmiddels al toegezegd zich te zullen vestigen rond de gebouwen van de Leidse universiteit. Vooral deze bedrijfstak, die zich bezighoudt met de bio-technologle. wordt gepropageerd als dè hoop voor de toekomst. In dat geweld krijgt èén gebied aan de rand van Leiden nauwelijks aandacht: de bedrij ven die vaak al jaren zijn gevestigd in de driehoek Rooseveltstraat, Zoeterwoud- seweg en Lammenschansweg. Zeker op het Leidse stadhuis lijkt men zich niet da gelijks om deze bedrijven te bekommeren. Terecht is dat niet, want het bedrijfsleven in die driehoek biedt zeker aan drieduizend mensen werk. Daarom een gesprek met mr. R. Th. van Leeuwen. Hij is secretaris van de Leidse Vereniging van Industrie en daarmee een kenner van het gebied. Daarnaast aandacht voor de voormalige Adlerfabrieken. De bedrijfshallen staan al jaren leeg, maar de kans bestaat dat op korte termijn duidelijkheid wordt verschaft over één of meerdere nieuwe huurders. Rechts: Het distributie centrum van 3M, dat binnenkort naar Zoeterwou- de verhuist. %,De Leidse Vereniging van Industrie (LVI) zal voor een buitenstaander misschien niet zo'n opvallen de instelling zijn, maar de LVI vervult wel degelijk een belangrijke functie. De LVI is een belangenor ganisatie van industriële en aanverwante onderne mingen, die werkzaam zijn op regionaal niveau. Het gaat om de wat grotere bedrijven met meer dan tien werknemers, die zijn gevestigd in de Leidse regio. Alkemade, Rijnsburg en Woubrugge. Bij elkaar ongeveer 75 bedrijven. Vroeger was de LVI een gezelschap van fabrieksdirecteuren, die meestal ook eigenaar van hun fabriek waren". Aan het woord mr. R. Th. van Leeuwen, secretaris van de LVI. Hij benadrukt dat de LVI actief is: „We werken mee aan het organiseren van sympo- ia. De LVI is gesprekspartner van de plaatselijke •verheid. Het gemeentelijk beleid op het gebied mwi ruimtelijke ordening, verkeer, huisvesting en •rkgelegenheid raakt de belangen van de onder- Jhemer op vele punten. Wij adviseren en proberen "n beleidsmakers te beïnvloeden. Onze leden ibben zo'n tienduizend werknemers in dienst, let belang van de LVI moet dus zeker niet wor den onderschat". |éVan Leeuwen noemt de bedrijven rond de Roose- llveltstraat een goede illustratie van zijn stelling, ■•dat het niet zo verwonderlijk is dat de LVI niet erg wvaak naar buiten treedt: „Daar zitten bijna alle- njmaal produktiebedrijven. Die hebben net zoals de meeste van onze leden geen directe band met de {consument. Men levert aan andere bedrijven op vaak zeer gespecialiseerde gebieden. Men ope reert op een heel eigen markt met klanten door heel Nederland of exporteert soms over de hele wereld. Die bedrijven hebben niet zo'n belang bij het parkeerregime in de Leidse binnenstad of het plaatsen van meer of minder palen. Ze hebben een andere taak dan de winkeliersverenigingen in de binnenstad en zullen zich dus ook minder druk maken om hetgeen zich in de binnenstad af speelt". maar ook daar komen produkten vandaan waar iedereen wel eens mee in aanraking komt. Er wor den hulpmiddelen gefabriceerd, die toegepast worden bij operaties, voorts lijmen, tapes, chips, stickers en allerlei soorten schuurpapier. 3M is trouwens een goed voorbeeld van een bedrijf dat innoveert. Een zeer groot deel van de Inkomsten wordt besteed aan onderzoek en het steeds weer verbeteren van de produkten". 3M heeft overigens in Leiden alleen een distribu tiecentrum dat echter binnenkort naar Zoeterwou- de wordt verplaatst, waar het bedrijf al een vesti ging heeft. Nog een aantal andere bedrijven levert een zeer hoogwaardig, gespecialiseerd produkt, meent se cretaris Van Leeuwen: „Drukkerij De Bink levert luxe drukwerk en ook Koningsveld en Zoon zijn natuurlijk actief in de grafische sector. Machinefa briek Den Holder maakt gespecialiseerde appara tuur voor de chemische industrie. Als je al die na men op een rijtje zet en dan ik vergeet nog bij na HCG (Hollandse Constructie Groep aan de Zoeterwoudseweg) met ruim zestienhonderd werknemers dan blijkt wel hoeveel werkgele genheid er in dat gebied te vinden is. De Roose veltstraat is een vergeten bron van werkgelegen heid". politiek hebt, zal de politiek ook geen aandacht voor jou hebben". De secretaris wijst erop dat de laatste jaren vanuit de gemeente meer initiatieven worden getoond: „Er is steeds meer aandacht voor het bedrijfsle ven. De sfeer is beter en vriendelijker voor de on dernemer. Vanuit de directie economische zaken op het stadhuis worden steeds vaker contacten gelegd. We zien ambtenaren op bijeenkomsten van bijvoorbeeld de LVI. Vooral het informele contact is belangrijk, want op het moment dat je moeilijkheden hebt met bijvoorbeeld een hinder wetvergunning of een verbouwing, dan weet je Ie mand die je op weg kan helpen. En dan merk je dat dat ook gebeurt. Als er goede informele con tacten zijn. zal er eerder hulp geboden worden. Burgemeester Goekoop en wethouder Fase dra gen zeker bij aan die sfeerverbetering. De Leidse ondernemer kan nu iemand aanspreken en een ondernemer vindt het belangrijk als er naar hem wordt geluisterd. Vroeger was dat wel eens an ders". RECLAME SNEEUW Van Leeuwen somt een aantal bedrijven op die vaak al jarenlang in de driehoek Zoeterwoudse weg, Lammenschansweg en Rooseveltstraat zijn gevestigd. „Er worden aan de Rooseveltstraat produkten ge maakt die iedereen kent, die half Nederland mis schien wel dagelijks gebruikt. Maar wie weet nou dat ze uit Leiden komen? De naam Shulton B V. zegt niemand wat, maar het bedrijf maakt wel Old Spice (een veel gekochte after shave) en Desert Flower (een populaire body-lotion)". „Sanders is ook een goed voorbeeld. Sanders is weer terug in Leiden. Het Is weliswaar alleen een verkoopafdeling van de zeepfabriek, maar San ders produceert ook van die spuitsneeuw die veel met Kerstmis wordt gebruikt, en niet te vergeten cosmetica. De naam 3M zal weinigen wat zeggen, Al hebben de bedrijven rond de Rooseveltstraat weinig contact met de consument, wat meer re clame zouden ze volgens Van Leeuwen best voor zichzelf kunnen maken: „Ondernemers willen na tuurlijk zoveel mogelijk hun eigen gang kunnen gaan, maar als je nooit wat van jezelf laat horen, komt ook niemand eens naar je luisteren. Dat geldt zeker ten opzichte van de politiek. Een van die ondernemers zou eens in de gemeenteraad moeten gaan zitten. Als je geen aandacht voor de Van Leeuwen noemt het terecht dat de gemeente zich nu met name richt op de blo-industrie en de ontwikkeling van kantoren op het Schuttersveld in haar pogingen de werkgelegenheid in Leiden te versterken. „De pendel naar Den Haag vanuit Lei den is gigantisch. Als je naar de werkloosheidscij fers kijkt, is er maar èén conclusie mogelijk: Lei den zou gebaat zijn bij kantoren op het Schutters veld. Ik heb er overigens alle vertrouwen in dat die kantoren ook daadwerkelijk vol komen". Hij heeft nog een argument voor zijn stelling dat Leiden zich terecht niet zozeer op de industrie richt: „De industrie kun je niet dwingen. Als een produkt aanslaat, breidt men uit. Zo simpel werkt dat. De overheid kan de industrie niet dwingen tot innovatie of het maken van een ander produkt. De industrie moet zelf de bakens verzetten. De over heid kan hoogstens voorwaarden scheppend be zig zijn. Het is net zoals met de plek waar een be drijf of een aantal bedrijven Is gevestigd. De be drijven die aan de Rooseveltstraat zitten, zitten daar nu eenmaal. Dat is historisch zo gegroeid en men is nu aan die plaats gebonden. Het is mis schien vervelend dat sommige bedrijven wat dicht bij de woningen liggen ik denk dat de overlast wel mee valt hoor, het gaat maar om een paar in cidentele gevallen maar de overheid kan daar weinig aan doen". LEEGSTAND De voormalige Adlerfabrieken aan de Rooseveltstraat in Leiden gefo- 28 Maart 1981: een demonstratieve tocht vertrekt van Molen de Valk naar tografeerd in februari 1981 staan sinds eind 1981 leeg. Misschien wordt de binnenstad. „Adler dicht? Nooit!". Op 7 juli viel het doek definitief, dat in de loop van dit jaar anders. Leiden, zaterdag 28 maart 1981. Een de monstratieve tocht, waaraan door een paar honderd mensen wordt deelgenomen, ver trekt van Molen de Valk en gaat verder de binnenstad in. Voorop loopt Wim Spit, vice-voorzitter van de FNV. De met span doeken en megafoons gewapende stoet gaat de Haarlemmerstraat in om uiteinde lijk bij de Hooglandsekerk te worden ont bonden. Voor het zover is, worden toespra ken gehouden, oproepen tot solidariteit ge daan en gaat het oude laken waarop in zwarte en rode letters staat geschilderd „Adler dicht? Nooit!" nog één keer de lucht in. De demonstratie werd gehouden aan de voora vond van de sluiting van een van de grotere in dustrieën in Leiden: de Adler schrijfmachinefa- brieken op de hoek van de Rooseveltstraat en de Voorschoterweg. De fabriek was onderdeel van een Duits concern (met een tweede Nederlandse vestiging in Cuyk) dat op zijn beurt weer eigen dom was van de Volkswagenfabrieken. Op 7 juli viel het doek definitief voor de toen nog 340 werknemers van de Leidse vestiging. Toen stond vast dat de laatste poging van de vak bonden de fabriek open te houden door een on derzoeksbureau in te huren dat moest onder zoeken of toch nog orders te verwerven zouden zijn op niets was uitgelopen. Ook de gemeente Leiden had een steentje bijgedragen aan de ver twijfelde pogingen de fabriek open te houden. Het onderzoeksbureau zou een rekening presenteren van zo'n 75.000 gulden en Leiden betaalde daar van een derde. De woordelijke steun van de ge meente aan de werknemers was omgezet in iets met geruchten over sluiting. Zo verwonderlijk was dat niet. want het produkt van Adler was verou derd. Als ergens het woord innovatie onbekend was, dan was het bij Adler. Het concern produ ceerde in Leiden degelijke ouderwetse schrijfma chines. Een prima produkt. maar niet in een tijd dat elektrische en elektronische schrijfmachines en daarmee de computer hun intrede de den. Vooral op de Amerikaanse markt kreeg het Adlerconcern harde klappen. Bovendien werden mechanische schrijfmachines In landen, waar veel lagere lonen werden betaald, voor een veel lagere prijs geproduceerd. De Duitse directie van Adler besloot de Neder landse vestigingen te sluiten en de produktie in Duitsland te concentreren De werknemers, de vakbonden en de gemeente Leiden moesten con cluderen. dat de Leidse Adlerfabriek niet langer levensvatbaar was. In de herfst van 1981 werd de produktie stopgezet en werden de werknemers delijk kwijt. Leldenaar J. A. Kempeneers kocht het als beleggingsobject en startte op zijn beurt on derhandelingen in een poging de bedrijfsgebou wen weer onder te verhuren. Eind vorig jaar hoopte hij met een gegadigde, die een gedeelte van het complex zou gaan benutten, tot overeenstemming te komen. Een architect had het complex al bekeken op eventuele noodzakelij ke aanpassingen, maar de onderhandelingen kon den tot dusver niet succesvol worden afgerond LVI-secretaris Van Leeuwen is optimistisch over de toekomstperspectieven van de bedrijven rond de Rooseveltstraat Al erkent hij dat er leegstand is: „Behalve de Adlerfabrieken natuurlijk. Is er nog meer leegstand. Als je door de Roosevelt straat rijdt en je ziet de borden „te huur of te koop" staan, dan valt dat niet te ontkennen en bovendien gaat ook 3M nog weg". ..Maar ik denk dat we in een onwikkeling zitten die de goede kant opgaat. Stokkermans (half fe bruari werd de surséance van betaling beëindigd van dit bedrijf, dat zich richt op het veredelen van metalen) is bijvoorbeeld weer overeind gekrab beld en voor het Ad Ier complex schijnt ook weer belangstelling te zijn. De Rooseveltstraat is een gebied dat kan profiteren van de economische opleving. Er zitten bedrijven die op veel markten actief zijn. dus een einde van de recessie moet op langere of kortere termijn merkbaar zijn. De pro- duktie-uitbreiding die daarvan een gevolg is, kan onmogelijk aan dat stukje Leiden voorbijgaan MARCEL GELAUFF Sindsdien is het rond de Adlerfabrieken stil geble ven. Er kwam een bord te staan, waarmee een bedrijfsmakelaar het complex te koop aanbood. Niemand had evenwel belangstelling voor de be drijfshallen waar eens duizenden schrijfmachines werden gemaakt. De enige merkbare activiteit die zich er na 1981 afspeelde, was het sneuvelen van een enkele ruit. Tot mei 1984. Toen raakte de Haagse bedrijfsma kelaar Jones Lang Wootton B.V. het complex ein- Veel wil Kempeneers eigenaar van onroerend goed in Leiden, maar ook in Sassenheim. Utrecht en Hilversum niet kwijt over zijn pogingen het Adlercomplex weer nieuw leven in te blazen. „Ik wil niemand voor de voeten lopen en de andere partijen rustig de kans geven overwogen besluiten te nemen". Volgens Kempeneers kan er op korte termijn dui delijkheid komen: „Het zou natuurlijk leuk zijn als het complex snel weer vol komt. Het heeft al lang genoeg leeg gestaan". Hij zegt zich geen zorgen te maken over een eventueel langere leegstand. Integendeel: „Ik had het al tien keer kunnen ver kopen. maar daar Is het niet voor. Het is voor de verhuur en dat komt heus wel goed".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 27