'n project zel rijker iven stampen en Leiden is weer £eidóc@omcmt B BOUWTEAM B CIJFERS Mm ^5 ïS« vakker" die in enkele tientallen Jaren zoveel vat op de constructie heeft gekregen dat hij In z'n eentje in stad en ommeland Monopoly kan gaan zitten spelen. Meneers eigen vrije wil is het pro jectontwikkelaar te zijn. President van de repu bliek Noorlander. Eén stamp met z'n Voet en een nieuwe straat is alweer bijna volgebouwd, een project opgezet. Een aardige man ook, die ..ge wone jongen" is gebleven en een zoetje in z'n kof fie gooit omdat suiker „nou niet al te best Is". B HAPPIE Steve Noorlander, 50 jaar. Zou een prima Prins Carnaval kunnen wezen. Niet bepaald een uitge mergeld type. „Maar ja. wat wil je? Je zit uren, dagen over een prijs te praten. Je gaat een hap- pie eten en zo kom je in een gesprek. Maar je moet aan de lijn denken, aan je bloeddruk". Het relaas van een knaap van een jongen, die projec ten ontwikkelt en zich staande houdt. Buitendien zijn de Noorlanders zulke Leidse sportfanaten, dat ze de voetballerij injecteren met dubbeldikke sponsorschappen. „Weggegooid geld? Ben je mal! Het Leidse voetbal moet overeind blijven. Je houdt van je club en daarmee uit!". Dat is het so ciale aspect van veel geld hebben. En een Noor lander is niet zomaar iemand. Een minuut of twintig video kijken, naar bouwen en opbouw staren. En Steve Noorlander kijkt trots mee. Een Viking, een Leidse Noorlander in ont wikkeling. „Ik ben nu dus vijftig, maar toen ik ze ventien was kwam ik al in de zaak. Mijn anderhalf jaar jongere broer Gerrit, Gé, kwam erbij toen hij twintig was. Vader zat in de aannemerij en men nam automatisch aan, dat de jongens ook in de bouw zouden gaan. Een andere mogelijkheid was er niet, drieëndertig jaar geleden, vooral niet toen vader een ongeval kreeg. Toen moest ik wel in springen. We kwamen meteen in een stroomver snelling terecht en we moesten al snel zelf zwem men. Mijn eerste grote werk was in Leiderdorp: vijftig huizen aan de Mauritssingel. Dat was m'n „proefwerk", nog onder burgemeester Van Diepe- ningen. Goedkope premie- en koopwoningen. Zo werden we ook in Noordwijkerhout binnenge sleept en daar zijn we nog steeds bezig met hele woonwijken". Een hard bedrijf zonder veel poespas. De discipli ne van een aannemer met vaste grond onder de voeten. „Ja, zo ging dat, hè", weet Steve Noor lander nog heel goed uit eigen ervaring. „In die naoorlogse tijd kwamen de projectontwikkelaars van heinde en ver opzetten. Wij ontwikkelen wel, zeiden die jongens tegen gemeentebesturen. Doen we allemaal zelf. Daar hoeft u geen zorgen over te hebben. En die gemeentebesturen allang blij natuurlijk, want er moest in tempo gebouwd worden. Er kon niet snel genoeg gebouwd wor den, moet je maar denken. Nou, die ontwikkelaars namen hun eigen aannemers mee. Die zaten alle maal in één clubje. Dat waren „collectieven" bij het leven. Alles in één hand. En dan moest je wel mee, hè, in die maalstroom van de bouwerij". B VAARDIG „Ja, wat wil je. We gingen dus ook aan project ontwikkeling doen nog een kopje koffie? om te overleven. Eigenlijk is die vorm van bedrijfsvoe ring uit noodzaak geboren ook een zoetje? Nee? Nou, neem dan een sigaar, man en van daag is het nog steeds nodig om projecten te ver werven. Maar je moet slagvaardig zijn. We zijn met twee directeuren, die snel beslissingen kun nen nemen. Het gaat soms van de ene minuut op de andere, als er een knoop moet worden door gehakt. En een maagzweer krijgen is er niet bij. Je raakt gewend aan een zeker tempo en aan span ning. Nou ja, de grote beleggers zijn wel happy met ons. dacht ik zo: Philips Pensioenfonds ja, schrijf maar rustig op, ik doe het wel kalm aan het GAK, het Pensioenfonds (je voelt gewoon die lui met geld werken) voor de Agrarische Bedrij ven, het AKU Pensioenfonds wat men allemaal niet met al die premies kan doen, dat is woekeren met talenten en ook kleinere verzekerings maatschappijen. Immers, je maakt geld met geld. Maar goed, we kiezen zelf een belegger uit als we met een project bezig zijn". Ook in de particuliere sector doen de Noorlanders aan kooponderzoek in een zich wijzigende markt: „De duurdere huizen, zeg maar gerust woningen, komen weer opzetten. Als de rente maar niet door blijft stijgen, want dat zou fataal kunnen zijn. En je moet de kostenstijgingen (lonen en materialen) in de hand zien te houden. Er vallen nu gaten in de markt die we moeten zien op te vullen; je moet je flexibel aan de plannen aanpassen". Het is een prachtig, modern spraakgebruik dat door velen wordt aangehangen en door Steve Noorlander met enige nonchalance gebezigd wordt. „Het ligt erg gevoelig. Op het ogenblik zijn het weer de tweeverdieners die behoorlijk geschoren worden; het zijn vaak aspirantkopers die gewoon weer af gaan haken". Als een volkomen nul op het gebied van overle- vingspraktijken komt het bij mij erg overtuigend over. Maar dat had Steve al vrij snel door, vrees ik. lalrnr r «■- r-~- ;ÜL: Utus* STORY VAN KAPITALE BOUWONDERNEMING ZATERDAG 9 MAART 1985 PAGINA 25 voor redelijk geslaagden en er-warmpjes-bij-zittenden, noemt Steve Noorlander het paradepaardje van rij onveilig maken en onder controle hebben: ruim 300 medewerkers, in vestigingen tot en met Kam pen en Katwijk, met de ontwikkelende vinger prik kend naar Elburg, Voorthuizen en Barneveld-Zuid. Ontwikkeling nog steeds in opmars, vooral in de Bollenstreek: een jaarlijkse omzet van ruim 100 miljoen gulden. In Voorhout, het gebied Oosthout, is Noorlander Beheer Nederland b.v. bezig met de realisatie van 1650 huizen. Om koud van te wor den. Stadsvernieuwing. Kijk naar het Leidse Gal gewater, naar het gebied Zijl-/Herensingel. „En werken in een bouwteam ligt ons bijzonder goed", vertelt Steve Noorlander tussen neus en lippen en de bitterkoekjes door. De Sanders-parkeergarage nabij de Leidse city is zo'n onderneming; in de Stevenshof Leidens jongste stadsuitbreiding wordt op 15 maart een begin gemaakt met een riant winkelcentrum dat „Stevensbloem" gaat he ten. Noorlander draagt daarvoor de nodige know how en bouwstenen aan. Dan is daar nog (en niet in het minst) in Noordwijk aan Zee het 6 ha. grote complex van Huls ter Duin, met onder meer appartementen voor rede lijk geslaagden en er-warmpjes-blj-zittenden, die de hevige zuidwester storm willen trotseren, met in het verre verschiet het Britse eilandenrijk. „Huis ter Duin is het paradepaardje van ons concern, in eigen ontwikkeling", zegt Steve Noorlander. Een paradepaardje dat enkele honderden miljoenen pegels waard is. Wat doe je daar mee? Afstoten? De afgelopen vorstperiode kon Noorlander missen als kiespijn: „Zoiets kost ons handen vol geld en je kunt niets doen op die manier Als het brein van de onderneming houdt Steve Noorlander de vinger aan de pols, broer Gó Is met de materie bezig en jonge broer Jan legt zich toe op de recreatie, in MijBu-park b.v., rond cam pings in Noordwijkerhout en Noordwijk. Steve Noorlander: „In de Bollenstreek zijn wij sterk ver tegenwoordigd, maar ook in Leiden en Leider dorp. Met die toekomstige parkeergarage in Den Haag occuperen we ons ook. Nu de plannen on der de Hofvijver op een laag pitje zijn komen te staan, maken we ons sterk voor een garage (voor zo'n zeshonderd auto's) onder het Malieveld. Daar geloven we wel In". lit een bijna onthutsend en vertederend aan technisch inzicht probeert Ste de video-apparatuur in wer- te stellen. Hij slaat werkelijk geen of schakelaartje over, maar het toe- niet wat er van verwacht wordt, had het me gemakkelijk willen maken, m'n mond had kunnen houden ter- tar het verhaal op de buis keek en aantekeningen kon maken. Het et toch kunnen! Verdraaid, wat een on- f4 tis dat nou", zegt de man, die zijn hand to.' t omdraait voor het bouwen van duizend viflzen per jaar. Een staflid komt erbij om tele-communicatie op gang te brengen, hoor: er bibbert wat en daar heb je in dan de beeldende story van een kapl- bouwonderneming, bij deze gelegen- te voorschijn getoverd voor een één- publiek. Met muziek en gesproken met veel accenten van cijfers Allemaal groot op. De geschie- van Noorlander Bouw b.v., en im- van een toekomst. Video als pri- oorlichter van de klant ook. Wie een vil kopen, krijgt een bandje mee.met »p „alles" over dat huis: indeling, type le woning en zo meer. rC5, zitten in de commandopost aan de Van der Td8|( Boumanweg in Leiderdorp, van waaruit de takels van een superbouwer gedirigeerd wor- ïren. Een wereld apart. Het domein van een uit z'n nt je gegroeide aannemer, een kardinale „bouw- Steve Noorlander zit in zijn ruim bemeten kantoor uiteraard niet alleen om er koffie te drinken en naar de video te kijken. Daar komt een telefoon gesprek door. Weinig woorden, maar er rollen weer nieuwe cijfers door de lijn. Tonnen, zeg maar. „Dan zaten ze dus weer een stuk boven ons; goed gedaan jochieDat is dan ook weer geregeld. Noorlander heeft prettige buurjongens: de rijks politie van Leiderdorp, die hij ook aan een nieuw jasje heeft geholpen. „Dat kantoor verhuren we aan ze Steve Noorlander voelt zich aan het bouwfront op z'n best: „Zaken doen. dat is het ei genlijk wel, hè? Die bouwwereld en z'n taal. om gaan met bestuurders, met de provincie, dat spreekt me wel aan. Je weet op den duur door welke deur je naar binnen moet. Ambtelijke mo lens kunnen zelfs snel draaien als het moet Maar je moet je er zelf wel mee bezig blijven houden. Daar kun je niet iemand van het personeel op af sturen. Het is natuurlijk dan wel meer dan een dagtaak, maar ik zou het zó weer doen als ik op nieuw moest beginnen. Journalist worden? Nee, toch maar niet. Ik ben trouwens slecht In formule ren en schrijven Nou. dat zal wel meevallen, met Steve Noorlan der. in die grote kamer met die enorme edelhou- ten ronde tafel en de vtoeibladen. Wie hier ver toeft komt alleen om lange spijkers met koppen te slaan. Hier hangt de onmiskenbare geest van pro jecten, die ontwikkeld moeten worden. TON PIETERS ÉflMlf* i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 25