Hans van Breukelen ;eloof t nog de titel Christiaan Reit heeft vertrouwen in eigen materiaal Intercity -fSSPEEDWAYCOUREUR VERWACHT GEEN WERELDTITEL ZATERDAG 9 MAART 1985 f-i flHOVEN Hans van jcelen mist in Nederland jpoetbalbeleving" die hij jaar bij Nottingham Fo- i Engeland heeft meege- In zijn ogen zijn de be lenen, pers, besturen en #rs, hier niet goed met r vak bezig. Respect, daar het volgens de 28-jarige nan van PSV en Oranje .Respect voor elkaar. Niet in het voetbal, maar n het leven. In Engeland cteerden de mensen het voor mijn mening uit- n. Hier krijg je al snel etiket opgeplakt. Als de en dit lezen, zullen ze »n: zo zijn alle voetbal- Néé, zo is Hans van Breu- raaf soms door. Dat is fout", fereukelen is eerlijk genoeg t erkennen. Hij doet dat in spelershome, nadat hij met >1 Valke een jubilerende 1 in Veldhoven heeft bezocht, s kort voor Feyenoord-PSV, oveelste „duel van de waar voor de ambitieuze Eindho- irs. Voor het eerst na vier den staat Van Breukelen een journalist te woord. En »t aan hem ligt voorlopig ook de laatste keer. Want die voet- leving in Nederland, ook bij irs Breukelen praat gedreven, on- s een relaxte houding. Hij pro- begrip te krijgen voor zijn on- wat af en toe gepaard gaat stemverheffing. Hij is hele- verknocht aan zijn vak, wil er »el mogelijk in bereiken. Wat etreft heeft hij met een vierja- antract bij PSV niet te klagen. kritisch is en blijft hij wel, in het minst ten opzichte van elf. De vazBreukelen: „Dat is een van de sm oen, dat ik toch zo ver geko- ndijben. Ik kan slecht tegen kri- van mensen die er geen ver st d van hebben. Met hen wil ik vanr niet praten. Die bekijken het il lij). Dat is de enig mogelijke nsenaliteit in Nederland. Ik sta bo- jrenien in PSV en Oranje. Ik ben 196kch geworden. Vind ik jammer, ïrigeb aan spontaniteit ingeboet", jaar je jezelf wilt zijn en daardoor ren eens boven het gras uitkomt, t „Q er een grote maaier aan. Je /eer daardoor genuanceerder pra- gedDaar baal ik van. Dan krijg je y gverhalen. Je krijgt een katterig iel ten opzichte van sommige vooen. Dan houd ik liever m'n ïde, mond. Het voetbal is nog aardig, leuk, maar het wordt weggeschre ven. Zelf heb ik het idee daardoor wat rustiger te zijn geworden, di plomatieker. Ik spring niet overal meer in, ben minder spontaan. He laas is dat voor mij de enige manier van doen in Nederland. Als je hier jezelf geen vertrouwen inpraat, dan krijg je het niet". Snel verdwenen Tegen deze achtergrond is het dan ook verklaarbaar waarom Van Breukelen na afloop van het duel met Cyprus zo snel uit het Ajax- stadion was verdwenen. Ook al omdat andere spelers wellicht meer aandacht verdienden en hij er zelf de pest in had over Cyprus' enige doelpunt. „We hadden de afspraak dat we met zes aanvallers en vier verdedi gers zouden spelen en dat de vleu gelverdedigers zich zo min moge lijk met de aanval zouden bemoei en. Wat gebeurt er? Boeve komt bij de eerste de beste aanval direct op, verspeelt de bal en die gozer schuift de bal knap binnen. Vanaf een plek waarvan ik dacht: die is afgeschermd. Of ik niet te vroeg uitliep? Ik heb een bepaalde stijl, ik kom gretig uit de goal. Acht van de tien keer pak ik de bal. Ik probeer nu wel-het initiatief aan de aanval ler te laten. In het verleden ging ik ér als een idioot in. Ik kan ook wel op het lijntje blijven, maar ik pro beer bepaalde situaties voor te zijn. Ik keep al jaren zo". Pest over in „Ik had er over dat tegendoelpunt wel de smoor in. Dat moet je heb ben. Ik sta er voor de nul en ner gens anders voor. Maar zijn de fou ten gemaakt, dan moet je er over heen stappen, geen gezeur. Tegen jeugdkeepers zeg ik ook altijd: fou- Hans van Breukelen: „Ik ben naar Eindhoven gekomen met de gedachte dat het allemaal zeurpietjes zouden zijn. Dat is erg meegevallen". ten zijn niet meer terug te draai en". „Tegen Cyprus had het zeker 10-0 moeten zijn. Door het gehaaste spel is de tien niet gehaald. Je moet de resterende twee wedstrijden ge woon winnen. Als je nagaat hoe je thuis tegen Hongarije de boot in ging. Daar zit je nog steeds tegen aan te hikken. In Oostenrijk was een gelijkspel terecht geweest. Het internationale voetbal wordt echter uit vijf a zes kansen beslist. Zie PSV-Manchester United. In beide wedstrijden kregen de ploegen elk vijf kansen. Dat is de realiteit van het internationale voetbal. Aanval len met een heel team is veel moei lijker. Daarom kunnen kleinere naties zo goed verdedigen". Met de overwinning van 7-1 tegen Cyprus heeft Nederland volgens Van Breukelen een stukje reklame gemaakt, dat hoopt hij lang zal doorwerken. „De donderdag na die wedstrijd stonden er al tiental len mensen meer bij onze training. Er bruist weer iets. Het voetbal leeft weer even. Ik vind dat hart stikke fijn". Onnodig puntverlies Het duel van morgen tegen Feye- noord is het eerste in een reeks van belangrijke wedstrijden voor PSV, dat met Ajax de meest serieuze ti telkandidaat wordt genoemd. Van Breukelen, die sinds het begin van dit seizoen onder contract staat bij PSV: „We hebben onnodig punten laten liggen. God zij dank wonnen we in Amsterdam van Ajax, zodat de competitie open bleef". „Ik heb het gevoel, dat iedereen bij PSV momenteel goed bezig is, on danks dat gelijke spel van afgelo pen weekeinde tegen FC Utrecht. Iedereen weet zijn taak. Ik noemde al als voorbeeld Michel Valke. Mi chel is momenteel ontzettend waar devol voor de ploeg, hoewel hij zelf minder dominant is. Dat is team sport. Bij PSV lopen in mijn ogen goede voetballers, die echter wel doordrongen moeten zijn van hun taak. Door de resultaten krijg je het vertrouwen, dat het nog kan: kam pioen worden". Zeurpietjes „De komende drie maanden wor den verschrikkelijk belangrijk, ei genlijk de komende twee wedstrij den al: eerst Feyenoord en dan Ajax voor de beker. Het geloof in de ploeg is er in elk geval nog steeds. Dat is het belangrijkste". „Ik ben naar Eindhoven gekomen met de gedachte, dat het zeurpietjes zouden zijn bij PSV. Dat is erg meegevallen. Er wordt goed en kei hard gewerkt en die sfeer vind je terug in het veld. Het punt bij PSV is, de individueel goede spelers in het team in te passen. Daar moet iedereen zich goed van bewust zijn". FC Utrecht heeft afgelopen week einde een spaak in het wiel gesto ken van PSV door in Eindhoven de al veel vaker als titelpretendent afgeschilderde maar vervolgens door de mand vallende Brabanders op 1-1 te houden. FC Utrecht was al jaren een soort „Angstgegner" voor de Eindhovenaren. Vorig sei zoen pakte FC Utrecht drie punten af van PSV. waarbij de spectaculai re 3-3 in Eindhoven zeer tot de verbeelding sprak. Morgen zal in de Kuip tegen Feyenoord blijken hoe die remise heeft doorgewerkt. HANS ENGELBRECHT >el 4 t Je zult als ijsspeed- netf-coureur maar via de me- e Vi worden geconfronteerd nu de uitspraak van bonds- :h Roelof Thijs dat je niet 3 Jjlen finale voor het wereld- innAPioenschap thuis hoort. Of Chijeen verslagen concurrent 1 iman Last) zich laat ontval- „Ik ga wel naar de finale ufjen, dan kan ik hem daar ;er uitlachen, want laatste dt hij hoe dan ook". Het Christiaan Reit allemaal JJBd. De coureur uit het ^Jrdveluwse Epse ontleent ■I dit soort stekeligheden Jhts extra motivatie om dit ^Jkeinde op de kunstijsbaan ïestl Assen goed te presteren, in lenige vaderlandse verte- oordiger tijdens de mon- te eindstrijd. de „plotselinge" nummer één het vaderlandse ijsspeedway, bene pas eind vorig jaar aan spectaculair ogende tak van lotorsport begonnen, blijft de iterheid en de rust zelve in het loer rondom zijn persoon. Vori- eek baarde hij nog het nodige ;n door onomwonden te ver in dat hij met de (tijdelijke) l^Tdscoach Roelof Thijs eigenlijk veel te maken had, zowel voor het materiaal betreft als op het I van rij-technische adviezen, gaf Thijs, dit seizoen buitenspel wege een hem vorig jaar over- len motor-ongeluk op de open- weg, weer aanleiding om Reit j^etichten van „eigenwijsheid, ^bllegiaal gedrag". Het koude oorlogvoering of een tn van blufpoker van Christiaan I om de hulp van Thijs, die het peedway in Nederland van de Christiaan Reit en Peter Peters zijn avond aan avond bezig met het prepareren van de Ijsracer. grond hielp en kan bogen op vijf tien jaar ervaring daarin, zo opzich tig van de hand te wijzen? Reit: „Laat ik voorop stellen dat ik de kwaliteiten van Roelof als sport man uiteraard hoog aansla. Hij is altijd een fair rijder, die zich nooit te buiten gaat aan waaghalzerij. Maar ik heb gewoon alle vertrou wen in mijn eigen materiaal. Roe lof heeft in de loop der jaren grote faam verworven op het vlak van het prepareren van de ijsracers. Maar ik durf gerust te stellen dat ik op dat vlak op gelijke hoogte sta. Thijs had zich voor aanvang van dit seizoen voor ogen gesteld dat hij de motoren voor de rijders van het Nederlandse team, Gerrit Rook, Jo- han Last en mijn persoon, zou gaan verzorgen. Rook en Last voelden daar wel voor, ik niet. Mijn eigen materiaal is snel genoeg. Ik word natuurlijk geen wereldkampioen, maar aan de spullen zal het niet liggen", aldus Christiaan Reit. Reit startte een jaar of vijf geleden met de baansport: speedway op de sintelbaan en grasbaanracen. Daar naast was hij de trouwe steun en toeverlaat van vriend en plaatsge noot Peter Peters, die tot en met vorig jaar ook actief was op het ijs. „Ik had er al lange tijd oren naar om het ook eens op het ijs te probe ren. Toen Peters stopte, nam ik zijn machine over. En daarna is het ei genlijk allemaal erg snel gegaan. Half december zijn we met een groep rijders een week in trai ningskamp geweest in Zweden. Door de aanwezigheid van natuur ijs in eigen land konden we een paar keer een trainingskamp hou den in de buurt van Assen. Ik heb in Drente dan ook een paar wed strijden op natuurijs gereden. Voor een landenwedstrijd in Grenoble had Roelof Thijs toen de keus uit acht rijders. Gerrit Rook werd eer ste man, Johan Last tweede, en ik kwam er als derde bij". De trip naar Grenoble, Reit's snelle debuut op internationaal niveau, leverde al een botsing op met Roe lof Thijs. De bondscoach en twee van zijn discipelen reisden enige dagen voor het evenement geza menlijk af. Reit kwam later op ei gen gelegenheid na. „Ik kon het mij in verband met mijn werk ge woon niet veroorloven er zoveel tijd voor uit te trekken. Peter Pe ters, die nu mijn trouwe hulp is, en ik zijn er later naar toe gereden Thijs heeft me dat in zijn ogen so listische optreden toen erg kwalijk genomen", aldus Christiaan Reit, in het dagelijks leven, evenals Peter Peters, werkzaam bij een Deventer bedrijf dat zich bezig houdt met de inbouw van autogasinstallaties. Eigen onderdelen „Naast die baan houden we ons in de vrije tijd in de werkplaats achter Peter's huis ook bezig met het fa briceren van motoronderdelen. We maken alles zelf. zoals krukassen en nokkenassen. Ook het aanbren gen van de spikes in de banden van de ijsracer doen we zelf. Voor een wiel ben je daar een hele dag druk mee. We doen ook werk op dat vlak voor derden. Zo hebben we vorig jaar de machines van het Ne derlands enduro-team onder han den gehad. We hopen er in de toe komst een machinefabriekje van te kunnen maken om volledig ons brood mee te verdienen. En dan ga je, als je zelf de vakkennis en de machines in huis hebt, toch geen materiaal van een ander gebruiken voor je eigen sportbeoefening? Thijs heeft zijn motorzaak, maar wij hebben in Epse ook onze eigen business en we hebben de reclame liever voor ons zelf", zegt de gebril de coureur. Geen illusies Christiaan Reit en Peter Peters zijn momenteel avond aan avond bezig om de ijsracer dit weekeinde in op timale conditie aan het startlint te brengen. „Ik hoef me geen illusies te maken over een hoge eindklas sering. Tegen de Russen en de Zweden ben ik natuurlijk volmaakt kansloos, ik ben ook nog maar zo kort bezig met deze tak van sport dat het onzin zou zijn met hoogge spannen verwachtingen naar Assen te gaan. Maar ik zal wel proberen zoveel mogelijk puntjes bij elkaar te sprokkelen", aldus de rustige Reit, die men zich evengoed zou kunnen voorstellen achter dam- of schaakbord als in een in razende vaart rondcirkelende ijsracer „Ik ben rustig, ja. Wat dat betreft hebben de mensen onlangs waar schijnlijk een heel verkeerde in druk van het ijsspeedway gekre- fen. toen ze in de halve finales in andhoven Johan Last op het tele visiescherm tot vier keer toe zagen vallen. Hij wilde gewoon boven zijn kunnen rijden om zich te plaatsen voor de finale in Assen. Je hebt het resultaat kunnen zien. Als hij ge woon gereden had voor wat nij waard was en niet als een woeste ling te keer was gegaan, had hij mij wel kunnen kloppen Zulke beel den mogen dan spectaculair over komen, onze sport is er beslist niet mee gediend", aldus de enige Ne derlandse representant in de we reldtitelstrijd van dit weekeinde JAN OLDENBURGER Intercities zijn fraaie middelen van openbaar vervoer, maar slechts aki je ergens snel wilt geraken. Als je meemaakt wat mij begin deze week overkwam, bestaat er geen groter onding dan juist deze trein Die slechts de grote steden aandoet en alle tussenliggende perrons als een streep links of rechts laten liggen. Als onbereikbare eilanden, zoals wanneer de veerdienst is gestaakt wegens kruiend ijs of ondoordring bare mist. Groningen was mijn doel. Een stad die zich koestert in een woestijn van polders en ligt temidden van poelen van werkloosheid. Lang ge leden was ik er eens geweest. En eerlijk is eerlijk, de Martinistad be koorde me. Er hing een atmosfeer die me deed denken aan Maas tricht. De zo van rijke, Bourgondi sche elementen voorziene Lim burgse nederzetting in de uitstul ping van ons vaderlandse zuiden. Maar niet de studentikoze charme van Groningen had me doen be sluiten me noordwaarts te spoeden. De reden lag in de aanwezigheid van Johan Neeskens, die zich in de armen had laten sluiten van var kenshandelaar Renze de Vries. Die in zijn vrije tijd voorzitter is van de voetbalclub FC Groningen. Johan Neeskens. Bij het horen van zijn naam krijg ik nog immer visi oenen van een vleesgeworden bun del wilskracht. Nog zie ik hem lig gen. Getorpedeerd door weer een tegenstander, die zijn onevenaarba- re inzet paarde aan een portie bik kelharde. niets ontziende en nau welijks te overtreffen gemeenheid. Die keer leek het sprookje uit Dit maal zou Neeskens niet anders dan bewusteloos op een brancard het veld verlaten Maar zie. na een mi nutenlange verzorging stond hij. Om even later cp zijn laatste reser ves toch weer de vijandelijke veste te bestormen. En zich na afloop van het gebeurde niets meer te herinneren. Dat moment staat nog altijd op mijn netvlies geprojecteerd En daarom wilde ik naar Groningen. Want Johan Neeskens zou zijn ren tree maken in een in allerijl voor hem georganiseerd oefenwedstrijd- je tegen een Deense club. Daarin zou moeten blijken hoe ver hij was bij zijn pogingen weer op het ge wenste fysieke peil te komen om m de Nederlandse competitie te acte- f Dat historische moment wilde ik meemaken. Voor het eerst in meer dan tien jaar zop ik Neeskens weer in actie zien. Ouder, aanzienlijk ou der dan die keer dat ik hem in Wassenaar sprak. Net door Ajax bij RCH in Heemstede weggeplukt en zich met zijn roemruchte teamge noten voorbereidend op weer een Europa Cupwedstrijd. De 18-jarige Neeskens had toen niets te vertel len. een stille jongen zonder babbel. Maar vanaf dat moment deed Nees kens in het veld des te meer van zich spreken. Het leverde hem con tracten op bij Barcelona en New York Cosmos. Waarna de verhalen kwamen. Neeskens zou onvindbaar zijn, Neeskens zou aan de grond zitten er tekende zich een George Best-achtig beeld af. Maar Nees kens kwam terug, zoals hij na een blessure ook immer opstond. En doorknokte. Nog een keer mocht hij zich zelfs in het oranje hullen. Een paar jaar geleden in het Feye- noord-stadion. Het werd geen door slaand succes. Hoezeer Neeskens- fans dat ook wilden doen «Immj Een volle, kolkende Kuip leek Neeskens voor het laatst in eigen omgeving aan het werk te hebben gezien. Tot Renze de Vries ten to nele verscheen. Dank zij een varkensfokker keerde Neeskens toch nog terug. Vanuit Amsterdam via Barcelona. New York en welke plek ter wereld ook naar een uithoek van Nederland. Vanwege een varkenszwendel keerde ooit Johan Cruijff terug in het vaderlandse voetbal. Dat een varken de bindende factor heeft moeten zijn in beider voetballeven! Maar varken of niet. Johan Nees kens zou dinsdag weer spelen. Ik had mij die ochtend nog maar net in een comfortabele treinzetel geïn stalleerd of ter hoogte van Zoeter- meer viel mijn blik op een bericht op de sportpagina van het juist als tijdpassering aangeschafte dagblad. De wedstrijd ging niet door Vorst in de grond. De noodrem was toen wat erg drastisch en daarom pas in Utrecht Centraal rechtsomkeert ge maakt. Geen Neeskens. Nog geen Neeskens Nooit meer Neeskens'' Ooit haalde Renze de Vries een pa rel uit Singapore Dat moest de sen satie worden in Groningen. Helaas was het enige waardoor die Fandi opviel zijn donkere huidskleur te midden .van al die bleke noorder lingen. Misschien speelt Neeskens morgen tegen PEC Zwolle. En al is het maar vijf minuten, ik zal er bij zijn. Eens Neeskens, altijd Nees- BUYS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23