Lieve tante Ïr heeft Raymond van het Groenewoud niet meer op de Bühne ge- Tijdens de laatste concerten had ik het idee dat mijn poriën waren itopt". ro$ANDSE RADING tikken gegeven moment heb It, hij via anderen verplicht p™aan de slag te gaan. Het rj n mij in de loop van die najaar dat ik geen elpees n 0m of optrad toch te bar ïatik zo lui was geworden. 0 ghet symbolisch voor te 1 i*n: er waren genoeg mo- ^en dat ik de kriebels dat ik de ideeën die in "~~!>pkwamen op een plaat zetten, maar als mijn vroeg om mee te gaan >*V«de zee, dan liet ik ze rus- 'ijjbor wat ze waren. Zonder ^overigens later spijt van ^bben", aldus een snipver- Men Raymond van het reine woud. Slee erlnet zijn gasten in „huiselijke >n, f over zijn nieuwe elpee iifta" te kunnen praten, heeft 'ie Maten maatschappij EMI een lsbieen huisje gehuurd in Hol- ees Rading. Wat een korte va- B* had moeten worden met zijn key en zoon Jasper, wordt ech- N«n nogal eenzaam verblijf. „Ze onfllebei net zo ziek Ms ik, daar- ond ik het niet verantwoord nemen". Brugge wonende zanger en keerde in 1981, moe maiet platen maken en het con- lerlop tournee zijn in Vlaanderen atMerland, de muziek-industrie iteqg toe. Behalve wat „muzikale rokjes, die nu eenmaal al in essi agenda stonden", zoals zijn cancersrol bij de elpee van strip- ojaar Kamagurka, het schrijven e Je muziek bij de Mare Didden- wa„Brussels by Night" en de gefcl in „Na de Liefde", heeft hii faaJe periode vooral geprobeerd x. jmens te worden. J^ns de laatste concerten had DBt gevoel dat mijn poriën wa- lichtgestopt. Door de druk die •I uitgeoefend was ik op niet meer dan een wand "Jjnbie. Nu doe ik het allemaal Jjjgraag. Ik heb het gevoel dat ^jel meer kan geven. Daar be- Jk mee dat ik alert ben op het Ik sta niet alleen maar de filers te spelen, maar geef aan ™bncert ook wendingen die be- dat ik die avond fris ben. IgOloor wordt het des te span- ^jer voor iedereen; het publiek, jTjuzikanten en mijzelf". hlonde lucht huis-zijn beviel Raymond van "Groenewoud enorm. „Ik heb rooral fysiek ingespannen. Ik feel buiten geweest, heb veel lucht ingeademd en gepro- I er een gezonde levenshou- p^op na te houden door vroeg ?n bed te gaan en weer vroeg op jj an, hoewel.dat laatste lukte icht na de geboorte van mijn Jasper. Toen moest ik wel". leb ook veel meer gesport dan leen Daar heb ik geweldig 'plezier aan beleefd, ondanks slechte eigenschap te willen )n en. Ik heb er echt de pest in e t niet goed tennis of voetbal" - anger/componist, die in België iCj oktober met een nieuwe v( weer op de planken staat en tril aan een Nederlandse tour- begint, heeft geen angst terug llen vallen in oude gewoonten. weet nu hoeveel privacy voor "jj «tekent. Met de medewerking mijn manager denk ik een _Jje privé-leven met mij mee te ^Jien dragen terwijl ik op tour- ^.ben. Vroeger liet ik het alle- J op zijn beloop en dat is mij Jtt bekomen". De langspeler is een nogal Neder landse aangelegenheid geworden. Hij werd niet alleen in ons land op- fenomen, maar werd geproduceerd oor ex-Doe Maar zanger/bassist Henny Vrienten. Bovendien speelt er een groot aantal Nederlandse musici op mee. Raymond: „Er wordt zelfs beweerd dat hij, on danks de vele Vlaamse uitdrukkin gen, meer Nederlands klinkt dan al mijn voïige platen. Zo zie je maar dat de wegen van God ondoorgron delijk zijn. Vraag mij niet waarom de platenmaatschappij in België mi' voorstelde om met Henny te wer ken. Het enige dat ik wist was dat ik dd" plaat niet zelf wilde produce ren. Tijdens de voorbereidende ge sprekken met Vrienten bleek dat we allebei zin en tijd hadden om het project te realiseren. Henny suggereerde toen de Wisseloord Studio en ik had een dusdanig ver trouwen in hem dat ik ermee ak koord ging. Hij gaf ook enorm op over Erwin Musper, de technicus met wie hij altijd samenwerkte en in wiens gezelschap hij was tijdens de eerste studio-dag. Al snel bleek het ook voor mij een waar feest te zijn om die man aan het werk te horen en te zien. En dan had je nog die vrienden die af en toe een par tijtje kwamen spelen. Dat waren sympathieke en leuke mensen. Ik herinner mij moeiteloos de prettige momenten die Jakob Klaasse en Joost Belinfante veroorzaakten, om dan nog maar te zwijgen over de twee dames Mathilde Santing en Fay Lovsky, die ik toch al goed vond". Goed voorbereid Zij zijn verantwoordelijk voor de koortjes in „Haile Selassie", een idee van Henny. Die zei op een ge geven moment: ik heb nog niet veel omlijnde ideeën, maar één ding weet ik heel zeker: twee meis jes moeten heel gemeen Lassie Las sie zingen. Een enthousiast mens wil ik zeker niet te vlug afremmen en zonder dat ik precies wist wat het zou opleveren, zei ik: je doet maar. Het eindresultaat klonk toen nog goed ook". Voor Raymond de studio inging, wist hij heel zeker hoe de plaat niet moest gaan klinken. Omdat hij met zijn drie groepsleden had gerepe teerd, kwam hij goed voorbereid de studio in. De meeste ideeën uit het repetitielokaal dienden dan 90k als basis voor de nummers. Ra-'njond: „Henny's suggesties waren .lkom omdat ze versimpelend werkten. Op het moment dat we aan het op nemen waren, bleek dat sommige passages, die in het repetitielokaal nog charmant hadden geklonken, te druk waren". Raymond had drie weken om de elpee op te nemen. „In de eerste week was ik heel actief met het er bij zitten en het in het klad zingen, terwijl de jongens speelden. De tweede week had ik inmiddels ge noeg vertrouwen om Henny en de musici hun gang te laten gaan. Ik zong af en toe nog wel eens maar ging regelmatig in de kantine een kop koffie drinken of op mijn ge mak naar Hilversum wandelen. Het leuke van een bandopname is, dat je achteraf nog kunt zeggen: dat wil ik er niet bij hebben. Maar dat is zelden of nooit gebeurd. In de derde week, waarin Henny ging mixen, vond ik het helemaal ge weldig dat hij zo ijverig was, want ik hou niet van het mixen. Als ik een opname vijftig of honderd keer heen en weer heb horen spoelen dan geloof ik het wel. Ik kan de klanken dan niet meer van elkaar onderscheiden. Ik werk het liefst met een gevoel van opwinding. Dat idee van „wat zijn we goed bezig" gaat verloren als ik het honderd keer heb gehoord. Dan loop ik lie ver weg. Dat mocht van Henny. Als het klaar was, mocht ik komen luisteren om mijn kritiek te spuien, maar meestal kreeg ik rode oortjes, dan was het precies zoals ik had ge droomd". Spontaan Hoewel de muziek heel uitgewerkt uit de groeven spat, lijkt het alsof de vocalen min of meer spontaan zijn ingezongen. Raymond: „Je zit er niet ver naast. Er werden alleen veranderingen aangebracht als Henny het in de controlekamer niet kon verstaan. Dan deed ik wat beter mijn best. Ik durf van Henny te beweren dat hij een fan is van de manier waarop ik zing en ik voel mij volledig thuis in die emotionele aanpak. Niemand hoeft mij dan te zeggen hoe ik moet zingen. Hoewel ik ae nummers spontaan heb inge zongen, is er wel enorm gewerkt aan de stern-opnamen. Ik denk juist dat de intensiteit waarmee Henny en Erwin hebben gewerkt er de oorzaak van is dat die stem er zo in al zijn facetten uitkomt. Je mag niet opscheppen over jezelf, maar ik herinner mij dat Erwin zei: wat zit er enorm veel klankkleur in je stem. Hij is technicus, dus hij zegt het ook technisch, maar hij was echt verrast. Hij wist op een gegeven moment niet meer hoe hij de microfoon moest afstellen". De nummers op „Habba" zijn een mengeling van oud en nieuw mate riaal. Raymond: „Ludo Coeck is een heel oude compositie, die ik tij dens de laatste tournee ook al relde. Ik wilde hem eerst niet :n. Ik heb mij lang afgevraagd of het nummer het wel waard was en of ik de persoon er niet te veel mee lastig viel. In mijn vakantieperiode ontstond echter een versie die mij muzikaal en qua sfeer heel erg aan sprak. Daarom is het toch op de plaat gekomen. „Ik heb genoeg van jou" is met de blues van de drukke periode in 1981 gecomponeerd. Maar ook in die periode dacht ik: ik heb tijd nodig om de puntjes op de i te zetten, want zo'n woede-uit val moet helemaal in orde zijn df ie vergaloppeert je. De rest is in de periode augustus, september en ok tober geschreven. In oktober had ik een slecht avontuur en vroeg ik mij af: wanneer zal ik bevrijd zijn, terwijl ik die twee maanden daar voor echt zin had om weer te gaan spelen. De concerten moeten een feest worden, vandaar die dansba re, nieuwe nummers". Huiselijke elpee Henny Vrienten selecteerde het materiaal voor Van het Groene woud. Raymond: „Hij wilde deze elpee maken. Het had ook een langspeler kunnen worden in de lijn van de vorige platen of juist een meer huiselijke elpee voor mensen die vroeger Jaap Fischer kochten. Misschien komen die pla ten nog. We waren allebei zo en thousiast over de samenwerking dat we het al over een nieuwe sa menwerking hebben gehad. Henny weet natuurlijk ook dat je niet alle visioenen kunt uitwerken. Maar als we elkaar nu tegenkomen, praten we over platen alsof die al in volle voorbereiding zijn" Raymond van het Groenewoud. die enige jaren klassieke scholing ach ter de rug heeft en daar nog dage lijks profijt van heeft, wil zich OQk op andere muzikale terreinen gaan begeven. „Ik heb miljoenen ideeën, maar de tijd is nogal kort. Als ik dan naar „Amadeus" ga en die jon gen aan het werk zie dan gaat de pretentie zo ver, dat ik nog wel eens wat preciezer zou willen wer ken. Een opera componeren of zo. Dat is momenteel toch in de mode, dus commercieel gezien mag het. Het zal echter nog wel enige tijd duren, maar als hij komt is het vast een mooie. Het scenario moet ove rigens van een ander komen. Ik ben wel serieus, maar ik kan niet de ernst opbrengen om het verhaal te schrijven. Ik griezel bij het idee de vraag te moeten beantwoorden waar het verhaal over gaat. Voor mij is belangrijk dat ik er mijn emoties in kwijt kan. Een opera handelt toch altijd over haat. liefde en nog meer van die artikelen. Het scenario moet wel komen van ie mand die niet week wordt als ik veranderingen in de tekst aan breng. Het grote compliment van Milas Forman aan Peter Schaffer, die het toneelstuk ..Amadeus' schreef, is dat Schaffer zo gemak kelijk afstand kon doen van voor hem belangrijke dialogen omdat hij inzag dat de film daar beter door werd. Dat zijn rijke mensen". HANS PIËT ZATERDAG 9 MAART 1985 Lieve tante Trees, is het bij u in Nederland ook al lente? Wij heb ben hier in Washington eind febru ari al een weekend lang in ons zwemgoed bij 25 graden celsius in de tuin gelegen en de keer daar vóór dat we 's nachts nog buiten konden zitten, was tussen kerst en ouwejaar. De winter is hier kort maar krachtig. En grillig. Ons kou- de-record was min 20. Ronald Reagan moest binnen geïnaugu reerd worden, want buiten was het echt niet om te harden. Onze wa terleiding was bevroren, maar ge lukkig kwam er geen lekkage. Een keer vroor het harder in Texas dan in Alaska. Ja. alles is hier anders, dat weet u nog wel van toen u vo rig jaar bij ons op bezoek was. Het leven is nu nog duurder dan toen. vanwege de nog veel verder festegen dollarkoers. Een Ameri- aan geeft bijna net zo gemakkelijk een dollar uit als een Nederlander een gulden, dus alles kost hier langzamerhand viermaal zoveel als in Holland. Vier rollen toiletpapier komen omgerekend op 6.50 en een half pond koekjes op9,-. We zijn dus heel arm. Toch hebben we twee oude. maar originele Amerikaanse schommel stoelen gekocht Ik heb ze wit ge schilderd. Ze staan nu buiten op de veranda. Daar zitten we nou aan het eind van de middag altijd ons borreltje te drinken. Onze Amerikaanse vrienden. Pa mela en Chuck, die u hier ook ont moet hebt. hebben het nu een beet je moeilijk met hun kinderen. De oudste zoon. Craig, is een .groene baret" in het leger en Pamela is bang dat hij straks aan de invasie in Nicaragua moet meedoen. De dochter. Cathy, is plotseling chris ten-missionaris geworden en is geld aan het sparen om in Frankrijk studenten te gaan bekeren. En de jongste zoon. Bill, heeft besloten professional baseballer te worden en gaat speciaal daarvoor intern op een school helemaal in Pennsylva nia omdat ze daar een goede trai ner hebben. Ja, alles gaat hier an ders in zijn werk. Intussen is de Nederlandse vereni ging hier in Washington al bezig met het voorbereiden van het jaar lijkse Oranjebal ter gelegenheid van koninginnedag. Wij doen weer mee aan het cabaret. Ons thema dit jaar is het neo-conservatisme. We verkleden ons als Yuppies (dat zijn gelui in goeden doen) en zingen 'lofliederen op ons idool Ronald Reagan. Bij wijze van schokeffect hebben we dan aan het eind een nummer waarin we allemaal als dakloze zwervers in de rij voor de soepkeukens staan. Het gaat op een opera-achtige wijze en het refrein luidt als volgt: ..Nee het valt niet mee in de soep- lijn te staan met lompen, karton en vuilniszak ken aan. Het is snel gegaan, eerst verloor ik mijn baan toen mijn huis, toen mijn vrouw en zie mij hier nou staan maar Reagan zegt 't is heus ha. ha. ha, ha die lui d'r vrije keus". Scherp hè?! Gelukkig is de nationale hysterie over kinderverkrachting hier weer een beetje over. Ik durfde geen Amerikaanse kleutertje meer over het bolletje te aaien, uit vrees dat ik wegens „child abuse" gearres teerd zou worden. Is de werkloosheid daar bij u nog zo erg? Hier heeft bijna iedereen weer werk. Ze snappen er in Ame rika niks van dat ze in Nederland steeds korter gaan werken en vroe ger met de vut gaan en zo. Hier is een wet ingediend om de pensioen leeftijd te verhogen van 65 naar 67. En iedereen heeft maar twee we ken vakantie per jaar. Toch zijn de meeste Amerikanen altijd goedge mutst Gisteren had ik het met een Ame rikaan over het verschil tussen Ne derlandse en Amerikaanse perso neelsadvertenties. Hij vond het heel gek dat er in Nederland vaak bijstaat wat je maximaal kunt gaan verdienen. Zoiets is in de VS on denkbaar. „The sky is de limit", zeggen ze hier. Het hangt ervan at hoe goed je bent. Vorige week heb ik de president en Nancy nog even gezien. Ik was in het Witte Huis en het echtpaar ver trok juist voor een weekendje naar Camp David. We stonden met een paar collega 's in de rose garden en daar kwam de helikopter als een insect uit de hemel aangevlogen. Hij landde met zijn drie wielen pre cies op drie ronde borden die wa ren klaargelegd om het gras te spa ren. Nancy en Ron kwamen uit de achterdeur van het Huis. Ze zagen er stralend uit en zwaaiden harte lijk naar ons. Een van ons schreeuwde boven de storm van de hefschroef uit wat de president nou eigenlijk wilde in Middcn-Ameri- ka. „Peace", riep hij terug. Ik heb nu ook voor het eerst hun hond Lucky meegemaakt. Een enig beest.' Het trok een bijna struike lende Nancy de trap naar de heli kopter op. Camp David is hier niet ver vandaan. Het ligt in een groot spannend bos met allemaal rotsjes en beekjes. We zijn er een keer naar toe gereden en hebben er heerliik gewandeld. De Elfstedentocht was wel een ge weldige toestand hè? Hier was ie twee minuten op de televisie. Hoe wel we het allebei erg naar onze zin hebben in Washington en het hier eigenlijk fijner vinden dan in Nederland, moesten we allebei in eens huilen van de heimwee. Gek hè Nou. lieve tante TYees. verder weet ik niks meer. Schrijft u ook eens iets aan ons? Ik zit hier elke dag hele verhalen te versturen en ik hoor nooit eens wat terug. Toch heel veel liefs MARC DE KONINCK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21