Finale Stop^p^ijreiding an rijksdiensten Ambtenaar hoeft dit jaar geen korting te slikken Autobom zaait dood en verderf in Beiroet Optelsom BON: Sleden RIJSWUKSEWETHOUDERROOS VOERT TEN ONRECHTE TITEL Voedselsituatie Afrika dit jaar nog slechter Bijlage: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 9 maart 1985, 76e jaargang no. 23138 Uitgave Westerpers. )rwiee^ Directeur-hoofc' behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden, icteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68. jaor t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. fielop- ,rm,r>lmet tijdelijk issangthart issant)N De 33-jarige ïaan die deze week 3|w 24 uur twee hart- 9 fantaties onderging en lanê leefde op een ,rh.jatig „hart" (een 1 lclpmp) is gisteren in het VOOrjiisch ziekenhuis van ja in Tucson overleden, porgen was zijn toe licht verbeterd, maar >p de dag begon zijn p-uk snel te dalen en te was vochtvorming .ongen de man fataal. Zaterdag:Ned 1,20.28 uur: Sterrenshow. Ned. II, 19.45 uur: speelfilm „New York, New York" .23.15 uur: nacht film „Tussen dagdromen en werkelijkheid". Zondag: Ned. I, 21.15 uur: speelfilm „Privé- leven". Ned. II, 12.00 uur in „Capitool" de vraag in hoever re het kabinetsbeleid vrouw vriendelijk is. HET WEER Eerst op veel plaatsen mist, daarna voornamelijk in het binnenland af en toe zon. Bij na overal droog. Middagtem- peratuur van 4 graden in het noorden tot 11 graden in Lim burg. Weinig wind. Zon op 07.06, onder 18.36. Schev. hoog water 6.07 en 18.26. Laag wa ter 1.55 en 14.27. Honderden doden door luchtaanvallen op Iran TEHERAN Bij Iraakse bombarde menten op vier Iraanse steden zijn gis teren honderden doden en gewonden gevallen, zo heeft het Iraanse persbu reau IRNA gemeld. Volgens IRNA heeft de Iraakse luchtmacht aanvallen uitgevoerd op Susangerd, Abadan en Khorramshahr in de zuidelijke provin cie Khuzestan en op de grensplaats Pi- ranshahr. Volgens inwoners van de Iraakse haven Basra heeft intussen ook de Iraanse artillerie de beschieting van deze plaats hervat. Daarmee is een eer der dreigement van de Iraanse leiders uitgevoerd. Bagdad heeft geen opgaven verstrekt over aantallen slachtoffers in Wethouder Roos. RIJSWIJK In Rijswijk dreigt een Charles Schwietert-achtige affaire te ontstaan rond de Rijs- wijkse VVD-wethouder L. Roos (30) van financiën, economische zaken en sport. Evenals de voorma lige staatssecretaris zou hij ten onrechte een wettelijk beschermde titel hebben gevoerd. Bediende Schwietert zich in dertijd van de titel van doc torandus, wethouder Roos zou de titel „meester in de rechten" hebben gebruikt echter zonder in het bezit te zijn van een universitaire bul. Volgens de Erasmus Universiteit Rotterdam is hij nog steeds „studerende". Op het verzoek van de VVD-fractie om zijn bul te tonen, heeft Roos vorige week een „voorlopig iudi- ceum" (bul) laten zien, dat volgens de ondertekening af gegeven zou zijn door het waarnemend hoofd der ad ministratie, Van Stokrom. Deze ontkent echter ten stel ligste ooit zo'n verklaring aan Roos te hebben gegeven. Pag. 7: Gesoebat om bull leidt tot tegenstrijdige ver-, klaringen. [ABINET: ALLEEN PTT-DIRECTIE NOG EN HAAG Minis- lr-president Lubbers jeeft gisteren gezegd de verhuizing van Centrale Directie "an de PTT van Den taag naar Groningen, rat het kabinet betreft Ie laatste spreidingso- jeratie is geweest. Op lijn wekelijkse perscon ferentie zei de premier Pat de kosten en organi- atorische wrijvingen bij bestaande diensten zijn, dat de voordelen van spreiding niet opwegen tegen de nadelen. Als er al sprake is van over plaatsing van arbeidsplaat sen vanuit de Randstad naar zwakke regio's in het land, dan moet dat worden beperkt tot nieuwe dien sten, aldus premier Lub bers. Een nadere toelichting over de „doodlopende weg" van de huidige spreiding van bestaande rijksdiensten gaat binnenkort naar de Tweede Kamer. Premier Lubbers heeft nog geen inzicht hoeveel banen de vestiging van eventueel nieuw te vormen rijksdien sten kan opleveren voor het noorden van het land. Het blijft bovendien de vraag of die nieuwe diensten nog wel naar het noorden moe ten gaan, aldus de minister president. Het kabinet wil daar verder over nadenken. De minister-president maakte echter duidelijk de kansen voor vestiging van nieuwe rijksdiensten in het Noorden, al was het al leen al vanwege de beperk te financiële armslag van de rijksoverheid, zeer gering zijn. /waking erlevenden )ordaanslag rscherpt HAAG De twee over men van de donderdag- t gepleegde moordaanslag n kantoor aan de Verrijn Itlaan in Rijswijk worden it Haagse ziekenhuis Ley- rg zeer streng bewaakt, wee, leden van een mu iand, hebben waarschijn- 3e daders gezien en vor- dus de belangrijkste ge- n. De drie overige musici |en in koelen bloede ge- Uteerd. 1 kwart voor elf gister- id ontstond rond het zie- -iuis commotie, toen enke- [ïbekenden bij de EHBO- ■naar de toestand van de Itoffers informeerden. |ens de politie waren dat fer kennissen van de )Stoffers. lolitie zou bovendien op lurt van het ziekenhuis ?ld. Een van hen zou een rerpige" tas bij zich heb- [gedragen. De politie ont- dat er een arrestatie zou verricht. Geeratz, hoofdinspecteur Rijswijkse politie, meld- steravond laat dat het re- üheteam nog geen aanwii- ;n heeft die in een bepaal- ichting wijzen. Wel wordt rekening gehouden met ïogelijkheid dat het hier een politieke aanslag be- bedoeld voor de Suri- ïse Bevrijdingsraad, die in ïlfde pand is gehuisvest. 3: Chin A Sen: Aanslag verband houden met Be- igsraad. NAIROBI De voedselcrisis in Afrika treft in 1985 minder landen, maar een groter aantal mensen dan in het afgelopen jaar, zo blijkt uit een vandaag gepubliceerd rapport van de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de Vere nigde Naties. Het rapport zal maandag wor den voorgelegd aan de VN-conferentie in Genève over de hulpverlening aan Afrika. Volgens het FAO-rap- port is de situatie in zes lan den, Tsjaad, Ethiopië, Niger, Soedan, Mali en Mozambique, uiterst kritiek. Onvoldoende en vertraagde leverantie van voedsel en de problemen bij het bereiken van afgelegen ge bieden stellen de hulpverle ners voor een zeer moeilijke opgave. De 21 door droogte en honger getroffen landen in Afrika hebben dringend 12,3 miljoen ton hulpgoederen no dig, waaronder 7 miljoen ton voedsel. Medio februari stond pas 5,1 miljoen ton hulpgoede ren ter beschikking. Daarvan is echter pas 40 procent ook in de landen aangekomen. De FAO constateert verder dat extra financiële en technische hulp nodig is om de logistieke knelpunten uit de weg te kun nen helpen. 69-jarige slaat record bij La Grande Parade AMSTERDAM De tentoon stelling van moderne kunst „La Grande Parade" in het Stedelijk Museum in Amster dam heeft vrijdagmiddag de 200.000ste bezoeker getrokken. De recordbrekende bezoekster was een 69-jarige vrouw uit Den Haag, die de expositie al voor de tweede keer bekeek, aldus de woordvoerder van het Stedelijk. Het museum trok met een en kele expositie nooit eerder zo veel bezoekers. Het oude re cord stond met 188.000 bezoe kers op rTeiam van de Picasso- -tentoonstelling in 1976. La Grande Parade duurt tot en met 14 april. Een verlenging zit er absoluut niet in, omdat een aantal schilderijen beslist niet langer in Amsterdam kan blijven, aldus de museum-zegs man. Na de ontploffing van de autobom braken op tal van plaatsen branden uit. Mensen sprongen in paniek uit hun huizen om aan het vuur te ontkomen (links). ZEKER 62 DODEN, 200 GEWONDEN BEIROET Het aantal slachtoffers van de bom aanslag van gistermiddag in een voornamelijk dooor sji'ieten bewoonde buiten wijk van Beiroet, is opge lopen tot 62. Verwacht wordt dat het dodental verder zal stijgen. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 200. De materië le schade is erg groot. De aanslag werd gepleegd door middel van een met ex plosieven volgestouwde auto, die voor een drukbezochte moskee stond geparkeerd. De moskee, waar gelovigen bijeen waren voor het avondgebed, werd door de explosie zwaar beschadigd, terwijl een acht verdiepingen hoog flatgebouw in elkaar stortte. Ook een na bijgelegen bioscoop werd ge troffen. Op veel plaatsen bra ken branden uit. De radio riep bloeddonors dringend op zich te melden en verklaarde dat de ziekenhuizen van West- -Beiroet niet in staat waren alle gewonden te behandelen. De aanslag is de ernstigste in Beiroet sinds de aanslagen op de hoofdkwartieren van de Amerikaanse en de Franse vredesmachten op 23 oktober 1983, waarbij 241 Amerikaanse militairen en 58 Franse solda ten de dood vonden. OPVOLGER PIJPJE KOST BROUWERS 250 MILJOEN AMSTERDAM/ZOETER- WOUDE Omschakeling van het „pijpje" naar een nieuw model bierfles gaat de bierbrouwers in ons land tus sen de 250 en 300 miljoen gul den kosten. Dat zei algemeen directeur van Heineken Ne- model, is lichter van gewicht, derland, drs. A. Oostra, gister- maar blijft bruin van kleur en middag bij de presentatie van houdt dezelfde inhoud als het een nieuw model bierfles, dat pijpje: dertig centiliter, door alle brouwers gebruikt gaat worden. Het nieuwe flesje Pagina 3: Pijpje bier in 1987 heeft een wa{ meer gedrongen uit winkels verdwenen. irecteur hoeft :t in dienst: Irijf gered ISTERDAM De veertig rknemers van houthandel 1 Keulen in Amsterdam ven niet bang meer te zijn Ir ontslag. Hun directeur m van Keulen (30) hoeft alsnog in militaire dienst, 'gemeente en defensie heb- h toegezegd dat hij toch vrij- lling krijgt. Van Keulen en broers hadden gedreigd h onderneming te sluiten Wim financieel direc- en de enige computerdes- indige van het bedrijf zou >rden opgeroepen. Hij was er gen jaar lang in geslaagd uit uitaire dienst te blijven, lar werd onlangs toch opge spen na een procedurele ^it van zijn kant. Overigens blijft nu niet alleen de be staande werkgelegenheid bij het bedrijf behouden, maar ook is besloten tot uitbreiding van personeel met 20 mensen wegens nieuwe orders. Het te kenen van de contracten daar voor was opgehouden wegens de mogelijke sluiting van de houthandel. -r Ir e Prijzen met 0,3% omhoog DEN HAAG De prijzen zijn tussen medio januari en medio februari met 0,3 procent geste gen. Duurder werden kleding, verse groenten, benzine, die selolie en lpg. De inflatie op jaarbasis ligt nu op 2,2 procent. Over dezelfde periode in 1984 stegen de prijzen nog met een half procent. De inflatie in Ne derland behoort tot de laagste in Europa. DEN HAAG Er zijn dit jaar geen nieuwe bezuini gingen nodig op de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel. Uit stel van een aantal bespa ringsmaatregelen voor 1985 dreigt weliswaar ga ten te schieten in het om buigingspakket, maar in dat pakket zit ook een meevaller die eind vorig jaar onder tafel verdwe nen is. Goedingelichte kringen in Den Haag heb ben dit gisteren bevestigd. Die meevaller van 200 miljoen gulden is ruim voldoende om uitstel van de ziekengeldope ratie bij ambtenaren en uitstel van de aow-operatie op te van gen. De ministers Rietkerk (Binnenlandse Zaken) en Ru- ding (Financiën) overleggen nog over de hoogte van hetbe- drag dat Rietkerk kan gebrui ken om eventuele gaten te dichten. Rietkerk legde de ambtenaren eind vorig jaar bijna twee mil jard gulden aan bezuinigingen op. Onderdeel van dat ombui gingspakket was de ambtena ren weer aow/aww-premie te laten betalen, in ruil waarvoor ze een (beperkte) loonstijging kregen. Gevolg is dat de opbrengst van de „opslagpremies Awbz, akw en aaw (een percentage van de af te dragen aow/aww) stijgt, wat 200 miljoen gulden ople vert. Dat geld moet formeel naar de Sociale Fondsen. De „meevaller" wordt echter als een niet-beoogd gevolg van de ombuigingsmaatregel gezien en speelt nu een rol in de dis cussie over de opvang van eventuele tegenvallers. (ADVERTENTIE) A.s. zondag 10 maart 3 avro's top-pop disco show met Rob Ronder en Hans Magito In Hat BlatM Paard X Stompwijk J Aanvang 21.00 uur De successtory van een regisseur uit Waxahachie Uit barre nood ging hij ooit schrijven. Per ongeluk werd hij filmregisseur. En hoewel het hem nauwelijks is aan te zien is hij toch de succesvolle Hollywood-scenarioschrijver van het harde gangstergeweld van „Bonnie Clyde", het krankjoreme „What's up. Doc?", en de maker en bedenker van „Kramer versus Kramer", het scheidingsverhaal waarbij miljoenen over de wereld hun ogen rood huilden. Zijn nieuwste film ..Places in the heart", die net in Neder land in première is gegaan, staat weer kandidaat voor een of meer Oscars. De kleine, witharige Robert Benton ver blijft momenteel in Amsterdam, waar redacteur Bert Jans- ma hem opzocht. Een portret van de man uit Waxahachie op de voorpagina van onze wekelijkse bijlage Finale. VERDER IN FINALE: Monster-manifestatie rond 400e geboortedag Bredero. Raymond van het Groe- newoud heeft er na afwezigheid van drie jaar weer zin in. Jaar van de Os is in China goed begonnen. Medische rubriek: De waarheid aan het ziekbed. James Brockway: Engelse Hagenaar letterkundig middelaar tussen twee talen. Dromen zeggen iets over jezelf. Hans van Breukelen gelooft nog in titel. IJsspeedwaycoureur Christiaan Reit heeft vertrou wen in eigen materiaal. •Buys over Johan Neeskens. Bedrijfs-onroerend-goed Martin Scorcese stelt Christus-film uit PARIJS Het Franse minis terie van cultuur heeft ver klaard dat filmregisseur Mar tin Scorcese zijn filmplannen over de controversiële roman „De laatste verleiding van Christus" heeft uitgesteld tot eind 1986. Het ministerie heeft ook meegedeeld dat de film geen regeringssteun zou krij gen. Regisseur Scorcese, bekend door o.a. de film „Raging Buil" deelde mee dat die beslissing niets te maken had met eerder geuite kritiek op zijn filmplan nen. Het boek van Nikos Kazantza- kis, waarop de film gebaseerd zou worden, laat een menselij ke Christus zien die een affai re heeft met een vrouw en uit eindelijk aan de kruisiging ontkomt. Scorcese had het Franse ministerie van cultuur benaderd nadat Amerikaanse producers geweigerd hadden de film te financieren. Franse kranten schreven dat kardinaal Jean-Marie Lusti- ger, aartsbisschop van Parijs, persoonlijk geintervenieerd zou hebben bij de staf van pre sident Mitterrand om medefi nanciering van de film door het ministerie van cultuur te voorkomen. In het wekelijks bijvoegsel „Finale" van vandaag treil de lezer van de Leidse Courant een bijzondere optelsom aan. Verslaggever Bert Jansma telt een Engelsman, die in het Nederlands over Britse auteur* schrijft op bij een Engelsman, die in het Engels over Nederlandse auteurs schrijft. De uitkomst is: de Hagenaar James Brockway. Interessant onderwerp voor een Finale-ankel, waarvan er wekelijks zovele is deze bijlage bij uw krant staan. Bent u nog geen abonnee? Maak dan de som: De Leidse Courant uzelf. De uitkomst is dan beslist volgens het boekje. i De Leidse Courant wil ik best 14 degen proberen. Gr&tu en geheel vrijblijvend been open envelop looder poetzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VU Den Haag Ucidoc Soumnt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1