ROBERT BENTON £gidoc Qowwnt ZATERDAG 9 MAART 1985 ir Robert Benton: „Hollywood houdt zijn gekken in ere" izel JRDAM Hij ziet er ÏTk} als iemand uit Waxa- OU Texas. Hij ziet uit als de mogelijke ^llJKr van een of meer Os- -PTjaks voor „Places in the k Of als de succesvolle ood-scenarioschrijver t harde gangstergeweld krnnie Clyde", het "fcreme „What's up, pf als de maker en be- van „Kramer versus het scheid ingsver- baarbij miljoenen over eld hun ogen rood huil ok al een Oscar-film hs. Maar hij is het wel, Éne, witharige man met pte lispel, die nog het Veg heeft van een gale- ler of kunstprofessor. !t wel degelijk. En allemaal Irtijd. En dat terwijl hij ooit je nood ging schrijven en teluk filmregisseur werd. Senton. Zijn film „Places in ft" die net in première is U Speelt in het onuitsprekelij- shachie; hij is er zelf opge- jj Dn het heet dat je in Ameri- Avelijks persoonlijke films ~*»kken. Hoe zit dat met Ben- Y iVaxahachie? misschien een wat stunteli- - j maar ik noem „Places in ÏK0t" het liefst een herinne- n. Ik kom uit dat Waxaha- 0 >e naam is een indiaans volgens sommigen betekent (felrivier, volgens anderen y tont. Kies maar uit. Ik wil- ik jong was zo gauw mo- eg. Dat is het vreemde met rs uit Texas. Ze werken .~-pot om er weg te kunnen, •"*1 komen steeds weer terug, tn prachtig stuk van de we- j het wordt bewoond door JJengewoon rijk assortiment ply meest melodramatische "JL. Ik ben teruggegaan en ik éér terug te gaan. Na de m mijn moeder dacht ik dat teen enkele binding meer d. Maar naarmate ik ouder jgon ik pas te beseffen wat —achter gelaten had. Natuur- i ik er niet meer wonen, ik New York en daar ben ik ^id tevreden. Maar ik wilde n keer dat gevoel hebben in jeugd. Vandaar die film. fclt in 1934. En het verhaal vrouw wier man gedood Jn die alleen haar kinderen bvoeden met de hulp van ger, dat is het verhaal van rergrootmoeder in 1882. In er van dat jaar werd haar ie sheriff was van Waxaha- feggeroepen omdat er een ft neger over de treinrails t. Hij werd die avond ge- -Jiisschien vijftien kilometer plek waar wij gefilmd heb- 'n vrouw bleef achter met Ikderen. In de film zijn dat er Imdat het me een beetje leek met vier kinderac- t werken. Ze had die kinde een zwarte arbeider, Moze, _jverleven. Nu was het in die jS>ruikelijk dat, wanneer de finer overleed, de kinderen ld werden over de familie, ergrootmoeder van me was 5r die tijd verbazend kordate „De blinde man in de film, die noodgedwongen in huis komt bij dat gezin, is gebaseerd teroomdie bij mijn grootmoeder woonde. Hij maakte rieten stoelzit tingen en bezems. Een ontzettend intelligente man, die zich alles zelf had geleerd. Elke dag kreeg hij sta pels post in braille. Lessen en in formatie. Als kinderen moesten we alle harde kartonnetjes die we vonden voor hem bewaren. Want in die tijd was het nog niet mogelijk braille op gewoon papier te schrijven". „Zo had ik verschrikkelijk veel verhalen uit mijn jeugd, uit mijn herinnering en verteld door ande ren. Ik wilde er een film van ma ken in de stijl van „Nashville", of Fellini's „Amarcord". Maar al die verhalen zaten elkaar in de weg. Ik heb er steeds meer moeten schrappen, tot ik er een aantal over had die samen toch een beeld van die samenleving in Waxahachie konden geven. Ik denk wel dat je het een persoonlijke film kunt noe men. Maar dat persoonlijke zit ei genlijk in alles wat ik gedaan heb. Ik ben iemand die dingen pas later beseft. Toen ik '„Kramer versus Kramer" schreef was mijn zoon twaalf jaar oud. Ik moest terugden ken aan toen hij vijf, zes jaar was en aan mezelf in die tijd. Ik besefte dat ik toen helemaal niet wist hoe speciaal dat was. Zo zit er in die film een scène waarin de vader met z'n zoon ontbijt. Mijn zoontje en ik ontbeten 's ochtends samen. Ik praat 's ochtends niet voor ik m'n koffie gehad heb en m'n krant heb gelezen. Nogal plechtig mis schien, maar hij respecteerde dat wel. We zaten daar, ik werkte m'n eten naar binnen, dronk m'n koffie en hij keek tv. Maar we hadden in feite een fantastische communica tie. Dat zag ik pas later. En dat ver werkte ik toen in „Kramer versus Kramer". Zo zitten er in al mijn films wel stukjes en beetjes van mijn vrouw. Want wanneer ik een ding in mijn leven heb geleerd, dan is het dat hoe minder je bedenkt, hoe beter het is. Het werkt vaak veel en veel sterker stukjes van hier en daar te nemen en die sa men te voegen, dan wat te verzin nen. Zo vind je in mijn film „Still of the night" met Meryl Streep en Roy Scheider iets terug van mijn neurotische angst voor vrouwen. Ik ben verschrikkelijk verlegen, al zie ik er nu misschien niet naar uit. Ik heb er mee leren leven, maar ik ben in wezen zeer kwetsbaar". Doris Day „Ik ben begonnen als „art director" bij het tijdschrift Esquire. Maar ik had, op z'n zachtst gezegd, niet de indruk dat ik daar een lange toe komst had. De verbintenis werd in derdaad verbroken en ze hadden waarschijnlijk gelijk. Dus ik moest iets anders doen. Maar wat? Tijd schriften waarin ik geïnteresseerd was, zouden me zeker niet willen hebben en een advertentiebureau evenmin. Nu had een vriend van me een scenario-idee uitgewerkt voor Doris Day. En daar had hij maar liefst 20.000 dollar voor ge kregen. Mijn hemel, dacht ik, daar kan ik vijf jaar riant van leven. Maar ik had nog nooit een verhaal geschreven. Nu had ik bij Esquire met David Newman samenge werkt, een journalist. En hem heb ik een tijdlang lekker gemaakt met mooie verhalen over de mogelijk heden van de film. En we hielden alletwee veel van film. We zijn iets gaan schrijven. Het lukte niet. We kregen interesse in een boek over John Dillinger, en daarin stond er gens een voetnoot over het gang sterechtpaar Bonny en Clyde. Ik herinnerde me veel verhalen over ze, we raakten geïnteresseerd en we penden samen een simpele sce nario-opzet neer. We zijn ermee naar Francois Truffaut gegaan, die heeft ons geholpen met de techniek van een scenario schrijven, we heb ben het afgemaakt, maar we heb ben er vier jaar mee geleurd. Ik schreef als free-lancer columns in een paar bladen, maar daar kon ik niet van leven, dus leende ik geld m'n vader. Inmiddels had ik een vrouw en een kind en toen eindelijk dat contract van Warner Brothers kwam voor Bonnie Clyde, wist ik niet hoe ik 't had. De eerste keer dat ik ons gezin nor maal kon onderhouden. En die film vond ik fantastisch. Onze tweede film schreven we voor Joseph Mankiewicz, „There was a crooked man", en ook dat was een heerlijke ervaring. David Newman kreeg zo de smaak te pakken, dat hij zei: „Ik wil ook gaan regisseren. Ik moet m'n contract met Warner zien af te komen". Het leek mij waan zin, we hadden net die twee films gedaan, en ik zag me alweer naar m'n vader stappen om geld te le nen. Ik heb grote ruzie met David gehad, maar hij zette door". Gekken in ere „We hadden nog twee scenario- ideeën liggen. David wilde regisse ren, dus ik ben met een ervan naar Paramount gestapt. Daar zagen ze er wat in en toen heb ik de gok ge nomen. Als David er bij was ge weest, was het niet eens in me op gekomen dat te zeggen. Ik riep: „Maar ik wil die film graag zelf re gisseren". En, dat weet ik nu, dan zegt Hollywood nooit nee. In Holly wood worden de gekken in ere ge houden. Paramount zei „ja", maar vroeg me wel of ik een test wilde doen. Nou kun je natuurlijk nie mand testen voor regisseur, maar goed, ik moest acht pagina's dialoog regisseren. Ik ben daar een half uur bezig geweest en ik vond het zo fantastisch, dat ik niets anders meer wilde. Niet dat het fysieke proces van het regisseren zo leuk is. Dat is behoorlijk zwaar. Maar het is zo geweldig iets dat je in je hpofd hebt werkelijkheid te kun nen laten worden. „Kramer versus Kramer" kwam toen natuurlijk als een hoogtepunt. Het gaf me finan cieel de vrijheid, maar ik denk dat het hoogtepunt voor mij toch „Pla ces in the heart" is. Omdat ik rond die film die heel speciale droom had. Ik kon teruggaan naar een plek waar ik dertig jaar niet ge weest was. Ik kon mensen die ik als jongen gekend had, een rol la ten spelen, ik zette ze terug in de jaren dertig, in precies dezelfde kostuums, in de exacte stijl. Ik kon de tijd laten verdwijnen. Ik vond het geweldig". Waarheid onbelangrijk „Toen de film klaar was, is hij in Los Angeles en New York ver toond Maar ik stond erop dat hij op diezelfde dag ook in Waxahachie gedraaid zou worden. En daar za ten ze dan in het theater op het plein. Tegenover het grote ge rechtsgebouw. Dat zie je overigens meteen na de titels in de film. De mensen in de bioscoop zagen het en het gekke was dat ze dat net een paar minuten eerder in werkelijk heid gezien hadden. Dus opeens wisten ze het definitief: deze film gaat over ons". „Nu laat ik de Ku Klux Klan op treden in de film. Die was er al niet meer in die dertiger jaren. Al was er wel rassenscheiding. Een aantal mensen uit het publiek in Waxaha chie kwam dan ook vermanend naar me toe en zei: „We hebben hier altijd aardige mensen gehad". Maar de meesten zeiden niets. Ze hadden een film gezien die Waxa hachie met liefde schildert. En die Ku Klux Klan, die had ik nodig voor de spanning in de film. Hoe zeer ik ook van de waarheid houd, ik zal 'm verraden als dat voor de kracht van een film nodig is. Als ik me precies aan de waarheid had gehouden bij „Bonnie and Clyde", had niemand ooit die film gezien. De waarheid is niet het belangrijk ste, het is jouw interpretatie van die waarheid. Anders was ik wel documentaire-filmer geworden". Bewust van publiek „Ik ben me altijd heel bewust van mijn publiek. De eerste versie van deze film hebben we heel vaak ge draaid. En dan ging ik achter in de zaal zitten om het publiek te bekij ken. Zodra dat begint te draaien op z'n stoel, kun je het vergeten. Bij „Places in the heart" is het in het begin eventjes onrustig Maar als dan de neger Moze wordt terugge bracht door de politie en aan Sally Field het gestolen tafelzilver moet teruggeven, denken de mensen: „Hé, nu weten we waar het over gaat". En vanaf dat moment is het stil. Ik weet niet zeker of het zo is, maar ik denk het wel ik denk dat er over de hele wereld een alge meen reactiepatror. i bestaat voor film. Elk publiek, in welk theater ook, reageert in aanzet volkomen hetzelfde. Je moet het er niet over laten praten, want dan wordt het anders Je moet gewoon gaan zitten kijken. Het publiek gaapt, lacht en huilt op dezelfde ogenblikken Of het nou in Texas ts, New York of Kansas City. Ik zal je wat vertellen: er zat bij de voorvertoningen altijd een zeker percentage zwart publiek in de zaal. En als Moze dan door de Ku Klux Klan wordt mishandeld, zag je altijd op z'n minst één zwarte man opstaan en machteloos naar achter lopen Daar had hij even tijd nodig om zich emotioneel te her stellen en daarna ging hij weer naar z'n plaats terug. Dat herhaal de zich elke keer weer. Een andere les heb ik geleerd van regisseur Robert Altman: ..Een film wordt nooit op een schrijfmachine ge schreven; films worden in de came ra geschrevenzei hij. En zo is het. Als ik zeg of schrijf: Dat was de mooiste brunette van achttien jaar die ik ooit gezien heb. Nou, dan denken drie mensen aan drie ver schillende brunettes. De kans dat we allemaal aan een en dezelfde brunette denken is een op de mil joen. Woorden doen precies het te gengestelde van wat beelden doen Beelden brengen iets in een secon de met buitengewone precisie over. Woorden kunnen dat niet" Sally Field is fantastisch in de ti telrol. vind ik. Ik had er geen an dere actrice voor geweten. Sallv is Van boven naar beneden beelden uit de filmt „Placet in the heart", „Kramer va Kramer", „Bonnie and Clyde" en „What's up doc". een actrice die in haar rol ver dwijnt Ze is in de Verenigde Sta ten een van de heel weinigen die dat kan. Want ik wil geen bravou- re-stukje, waarbij je alleen maar kijkt naar de kunsten van de actri ce Sally Field is de vrouwelijke te genhanger van Robert Duvall en dat beschouw ik als het allergroot ste compliment". Robert Benton lijkt onvermoeibaar Hij heeft met zijn vrouw inmiddels alle musea van Amsterdam be zocht; zij een schilderes heeft van de weeromstuit onmiddellijk het penseel ter hand genomen en Benton praat Over zichzelf, over ..Places in the heart". „Er is toch niets heerlijkers dan om voortdu rend over jezelf te kunnen praten", lacht hij Nog even zijn film Wanneer hij straks een Oscar wint, zal hij blijer een van die die persoonlijke films is die je in Amerika niet zo bar veel maakt. „Het is het verhaal van het scheppen van een nieuw gezin, van een nieuwe gemeenschap. Die vrouw verliest haar man. maar ze probeert een nieuw gezin te vor men Met de neger Moze. met de blinde kostganger en met haar kin deren". zegt Benton. „Want dat ge loof ik: dat een mens een wezen is dat aluid zal proberen nieuwe ge meenschappen om zich heen te smeden. Geen mens zal dat in zich zelf kunnen weerstaan" BERT JANSMA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17