Koopmanswelvaren Opknapbeurt voor f Ingrijpende restauratie parochiekerk Rijpwetering Kobus: een gezellige en lieve rode kater Deze hondenrubriek gunt af en toe ruimte aan de poes, een ander popu lair huisdier. Meestal gaat het dan om echte probleemkatten en daar om zal het enige verwon dering wekken dat dit keer een ideaal poeze- beest wordt gepresen teerd. Het is Kobus, 5lA kilo schoon aan de haak, een kat waar eigenlijk niets op aan te merken is. Wie een lieve, gezelli ge rode kater zoekt, wordt dringend aangera den vandaag nog het asiel aan de Besjeslaan te bezoeken. Kobus, die ongeveer 2Vz jaar oud is, werd op 1 februari van dit jaar naar het asiel gebracht nadat hij was ge vonden op de Milanenhorst in de Merenwijk. De gekas- treerde kater zag er goed verzorgd uit en de vlooien band om zijn hek maakte nog eens extra duidelijk dat het geen zwerfkat betrof. Maar tot nu toe heeft het baasje van Kobus zich niet gemeld en daarom is beslo ten de kat in de kolommen van deze rubriek op te voe ren. Misschien dat de eige naar zich alsnog meldt. De kans daarop is echter klein. Wie zijn huisdier echt mist, neemt natuurlijk zo gauw mogelijk een kijkje in het asiel. Kobus, een Europese kort haar, heeft een volle en glanzende wit-rode vacht. Hij lijkt erg veel op de rode kater die optreedt in een te levisiereclame voor katten voer. In deze reclamespot zegt een dame in haar keu ken op bekakte toon dat zij niet met minder genoegen neemt en dat haar kat dat dus ook £iet hoeft te doen. Deze televisiekat draagt de wat vreemde naam Zand- /- A Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. Kobus (ne Hansje. M?' LEIDEN/REGIOCeidóeSou/icwit ZATERDAG 9 MAART 1985 RIJPWETERING De parochiekerk van Rijpwe- tering, toegewijd aan Onze Lieve Vrouw Geboorte, ondergaat een grondige restauratie. Vanaf deze week wordt de toren on der handen genomen. Er zullen steigers worden ge plaatst, die voorlopig ze ker een maand of drie het uiterlijk van de monu mentale, uit 1860 dateren de neo-Gothische pseudo- hasiliek zullen bepalen. De werkzaamheden aan de kerk begonnen ongeveer een jaar geleden met de restauratie van de absis, de achterzijde van de kerk. Daarna zijn de toten gerepareerd en is het ak „verleid". Dat wil zeggen dat de dakleien zijn verlegd en, waar nodig, vernieuwd. De kap van de kerk moet worden behandeld tegen houtwurm. Nu is het moment gekomen dat de toren in de steigers wordt gezet voor het restaure ren van de klokkestoelen en het uurwerk. De hele gevel van de toren wordt opnieuw gevoegd en de galmluiken op geknapt en geschilderd. De lij sten van de gothische ramen krijgen een zandkleur. Zodra de restauratie van de buiten zijde van de kerk gereed is, krijgt het interieur een grondi ge schilderbeurt. Bouwinspectie Eind dit jaar moet het werk gereed zijn. De kosten van de totale restauratie bedragen waarschijnlijk tegen de drie ton. Volgens pastoor J.W.M. Nijman van de OLV Geboor te-kerk in Rijpwetering is mo menteel nog niet te zeggen hoeveel men aan subsidies te rugkrijgt. „De parochie is in ieder geval erg enthousiast en doet zijn best om de zaak fi nancieel gezond te houden", zo zegt hij. De werkzaamheden worden gecoördineerd door het kerkbestuur in overleg met de Bischoppelijke Bouw inspectie en de Inspectie van Monumentenzorg. De Rijpweteringse parochie kerk dateert uit 1860 en is ge bouwd naar een ontwerp van Th. Molenboer. De bouwkos ten bedroegen indertijd 70.000 gulden- De bijzonder mooie kerk is een driehoekige neo- Gothische pseudo-basiliek met smaller koor en toren. Deze toren bestaat uit twee vierkan te en een achtkantige geleding met naaldspits. Het nu witge pleisterde interieur bevat een aantal zeer waardevolle onder delen. In de eerste plaats zijn dat de vaste delen, zoals de op gietijzeren kolommen rustende neogotische orgeltribune, de orgelkas en de opvallende neo gotische ingebouwde kasten aan weerszijden van de in gang. Van de losse onderdelen date ren sommige al van vóór de bouw van de kerk. Deze zijn afkomstig uit een tijdelijke houten behuizing van de RK- parochie na afsplitsing van Oud Ade. Deze kerk stond schuin links van de huidige kerk. Communiebank Behalve de op zolder opgesla gen neo-barokke communie- VOORSCHOTEN Onder het motto „Help Voorschotens monument restaure ren" gaat de onlangs opgerichte Stichting Diogenes in Voor schoten haar eerste restauratieproject on der handen nemen. Het ligt in de bedoe ling dat het histori sche pand Het Koop manswelvaren aan de Voorstraat 11, dat da teert uit 1583 een in grijpende opknap beurt krijgt. De Stich ting Diogenes is deze week een actie be gonnen met het wer ven van donateurs om het benodigde geld voor de restauratie bij elkaar te krijgen. De Stichting Diogenes in Voorschoten heeft, evenals gelijknamige stichtingen in Am sterdam, Leiden en Haarlem, als doel om met het restaureren en onderhouden van monumenten een bij drage te leveren aan stads- en dorpsver fraaiing. Met het Ambachts- en Bal juwhuis vormt Het Koop manswelvaren met de statige 18-eeuwse voorgevel het meest monumentale pand langs de Voorstraat. Helaas bevindt het gebouw zich op dit moment in vervallen staat. Om verdere achteruit gang te voorkomen heeft de Stichting Diogenes besloten om het woonhuis en de stal geheel te restaureren. Deze worden omgebouwd tot drie wooneenheden. Of het koets huis ook in de restauratie kan worden betrokken is nog onzeker. Volgens de nieuwe stichting ontleent de Voorstraat zijn karakter niet alleen aan de lindebomen aan weerszijden van de straat, maar vooral aan de talloze oude huizen die eraan liggen. Bezorgd ziet de organisatie echter moder ne woningbouw naar de oude dorpskern oprukken. De overheid heeft al in 1968, op aanraden van de gemeen te Voorschoten besloten om de Voorstraat als beschermd dorpsgezicht aan te wijzen. Plaatsing op de monumen tenlijst vindt Diogenes echter niet voldoende. Zij wil actief bijdragen aan de restauratie en het onderhoud van de historische panden. Nadat de lindebomen door een boom- chirurg zijn behandeld het Ambachts- en Baljuwhuis door de gemeente in de oude luister is hersteld, volgt daar om nu een opknapbeurt voor Het Koopmanswelvaren. Volgende maand wordt een begin gemaakt met de res tauratie van de stal. De stich ting heeft ter ondersteuning een ruime overheidssubsidie gekregen. Om het tekort van 150.000 gulden te dekken doet zij een beroep op de be volking van Voorschoten. Ie dereen die een bijdrage wil leveren, kan deze storten op Rabo-bankrekening 36.61.24.005 ten name van Stiochting Diogenes Voor schoten of het gironummer van de bank, 23.89.29. Timmerman In een folder die de Stichting Diogenes over Het Koop manswelvaren heeft uitgege ven, wordt de lange geschie denis van het gebouw be schreven. De oudste vermel ding dateert uit 1583 toen het pand bewoond werd door een timmerman. Tot het be gin van de achttiende eeuw is daar waarschijnlijk weinig in veranderd, want nog in >wc b rini 1719 gaat het huis o\ .,zl handen van meestertiid man Cornelis Sneuwaftste is sprake van „een hi&lij] erve sijnde een timmerOv winkel". In 1764 wor^ec gebouw samen met kgn melkattributen en al htr» geveild door Frans Gr van Leeuwen. Bij de oj?e re verkoping in de hffyY1 „Het wapen van Vowj teri" krijgt het gebouk t omschrijving als ,,een;eri' hegt, sterck en weldó<8e* mert huys, erve en fln» met zijn koe- en paar<Pa ling, schuur en hooyj^p Het Koopmanswelvarenrtf van de hand voor het lonc bedrag van ongeveeririo zend gulden. In beziivai Nanning Vlasveldt islva pand waarschijnlijk 4eli bouwd tot de laat achtfP"' eeuwse stijl waarin hel°vt nu bevindt. Na die tijd jj>e' het huis nog een groot £e aanzienlijke eigeifta* waaronder het echtpaa ben-Spitholt, eigenaars^ „Het wapen van Vooi, ten" en burgemeester i penaer. Nadat het pand vijftig jaar in bezit va rooms-katholieke kerk| geweest, werd de gen Voorschoten in naar. Het is de bedoeliil Het Koopmanswelvaref in erfpacht aan de Stid| Diogenes wordt uitgegel met honden. Kobus doet sterk denken aan de rode kater die „meespeelt" in de strip „Jan, Jans en de kin deren". Deze filosofisch in gestelde stripkat is ook een goede lobbes die met ieder een goede vrienden is. In het asiel gedraagt Kobus zich heel rustig. Hij heeft zijn eigen mand waarin hij lekker veel slaapt. Deze ge zellige rode kater vindt ei genlijk alles best en is met heel weinig tevreden. Ancos De fraaie Duitse herder Ancos heeft veel bezoek mogen ontvangen. Ancos is woensdag naar een gezin in Leiden gegaan, waar hij kennis heeft gemaakt met Ramses. Ramses verscheen zes jaar geleden in deze ru briek. bank, zijn alle onderdelen neo gotisch van stijl. Pastoor Nij man wil de unieke houten communiebank te zijner tijd weer een plaatsje geven in de kerk. De belangrijkste losse neogotische interieur-onderde len zijn de banken in de zij beuken, de kruiswegstatie, het zij- en het Maria-altaar en een aantal houten beelden. De banken „met wangen in de vorm van vierpassen in cir kels" waren van oorsprong eens zo breed, maar zijn in tweeën gezaagd, zodat ze in de zijbeuken konden worden ge plaatst. De Kruiswegstatie, in een nieuwe omlijsting, is in 1862 geschilderd door de in Breda geboren en werkzame W.J. Kerremans. Deze Kerremans schilderde bij voorkeur figuur- en genrestukken bij kaars- of lamplicht, hetgeen duidelijk te zien is op twee van de staties. Het eenvoudige houten neogo tische zij-altaar bevat een re liëf in hout van de doop van Johannes. Het Maria-altaar in het noordelijke zijkoor bevat een beeldengroep met een tro nende Maria geflankeerd door Johannes de Evangelist en Jo zef met de timmermanszaag. Bovenin het altaar is een beel dengroep die de Geboorte uit beeldt. Volgens kenners zijn al deze beelden van hout. Een aantal andere houten beelden in de kerk, waaronder de vier Evangelisten, zijn thans witge schilderd. Sommige waren daarvoor al geloogd. Aan de beelden wordt grote waarde gehecht, omdat zij van een goede artistieke kwaliteit zijn. Volgens een bouwkundig rap port vormt het interieur van de Rijpweteringse kerk een waardevol neogotisch ensem ble met onderdelen van „bij zondere kwaliteit". Helaas zijn enkele onderdelen niet meer in de kerk aanwezig. Zo is het gebeeldhouwde hoofdaltaar door een modern exemplaar vervangen en is de oorspron kelijke preekstoel verdwenen. Deze door een parochiaan ge schonken preekstoel was ooit een bekroond werk op een tentoonstelling van kerkelijke kunst in Parijs. Dit doet even wel niet af aan de bouwkundi ge en historische waarde van dit monument. De Rijpweteringse RK-kerk die voor 300.000 gulden wordt opgeknapt. tfoenohottr) tfoopjrxtm Vtii/Mrtn De achttiende eeuwse voorgevel, de stal en het woonhuis van het monumentale pand Het Koopmanswelvaren worden binnei ingrijpend gerestaureerd. De kat van deze week kan goed opschieten met kinde ren, stelt het gezelschap van collega-katten op prijs en kan op goede voet leven haar. Het is niet duidelijk wat Kobus krijgt voorgezet, maar het kan niet anders of het moet goed voer zijn. De kater ziet er bijzonder ge zond en levenslustig uit, hij is wat men noemt een wel varende poes. Niet dat Ko bus te dik is. Hij is gewoon flink uit de kluiten gewas sen, de m kilo zijn hem dan ook niet aan te zien. Lieve Kobus heeft een erg zacht karakter. Het is een echte knuffelpoes die op het gebied van aanhalen bijna alles goed vindt. Ko bus is een huispoes, die wel graag af en toe een blokje om wil om een luchtje te scheppen. Deze poes is ge schikt voor iedere omge ving en ieder gezelschap.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12