cidAcSouAcmt ees waakzaam oor rijksoverheid Opnieuw missers bij onderhoud aan flats Beethovenlaan STAD OMGEVING Hden start welzunsexperiment Eis negen maanden voor wurgpoging invalide vriendin EEK NDE ZATERDAG 9 MAART 1985 PAGINA 11 •l géT ga z ge!e)r woonwagens Malebi,ngeren rstraat 2614- j- Het verstrekken van woonwagens iWREPq^QQnwagenbewoners is niet correct. ^Van pie °P woninêen ziJn aangewezen l 14, ^armee gediscrimineerd. Dat is de 31715-ian een groot aantal bestuurders van ER voorfdse gemeenten. Zij dringen er in een chts ijt rijk en de provincie op aan de hui- Osmozeen om woonwagenkinderen die acht- of Posijn recht op een standplaats te geven, ren. Het begrip woonwagenbewoner EN len beperkt tot hen die gedurende (erjarigheid tenminste vijftien jaar in een woonwagen hebben ge- 12 4?nen de gemeenten. De gemeenten Amer. 'der dat de rijksoverheid de gemeen- eiand's frijheid moeten geven in hun woon- d. die Pleidooi voor aanleg fietspad STOMPWIJK Het gemeentebestuur van Leidschendam (Stompwijk) wil bij de provin cie aandringen op het opnemen in het pro vinciaal fietspadenplan van een al in 1975 voorgesteld fietspad langs De Drie Molens. Het rijwielpad zou een goede alternatieve route zijn voor het woon-, school- en werk verkeer voor de onveilige Kostverlorenweg. Ook zou het pad een recreatieve functie kun nen vervullen. De provincie heeft gezegd dat aanleg van het fietspad geen negatieve gevol gen voor natuur en landschap heeft. Het pad sluit echter aan op de Stompwijkseweg en de Voorweg die beide ongeschikt zijn voor fiets- verkeer. De provincie vindt het ongewenst via deze beide wegen een nieuwe route te in troduceren. ALPHEN A/D RIJN/DEN HAAG Een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren te gen een 28-jarige Alphenaar, die beschuldigd werd van po ging tot doodslag van zijn in valide vriendin. De Alphenaar had fors ge dronken toen hij op de late avond van 23 november zijn vriendin opzocht. „Hii wilde haar onder onder bedreiging laten besluiten hun relatie niet te beëindigen. Mijn cliënt heeft zijn ouders nooit gekend. Hij begon op 14-iarige leeftijd te drinken toen hij in een te huis werd geplaatst. Hij was doodsbenauwd, dat hij de eni ge vrouw die ooit van hem heeft gehouden, zou verlie zen", aldus de raadsman van de Alphenaar. Volgens het slachtoffer, dat door haar ziekte aan een rol stoel gekluisterd is, heeft de Alphenaar zijn wurgpoging gestaakt, nadat zij hem tot bloedens toe in het gezicht krabde. Later zou de man haar een mes op de keel hebben ge zet. „Ik heb nooit de bedoeling ge had haar te doden. Ik heb uit eigen beweging niet doorgezet. Ik doe dit soort dingen alleen als ik gedronken heb. Het ge beurde heeft mijn ogen geo pend. Mijn drankprobleem moet nu eens echt aangepakt worden", aldus de Alphenaar. Hij ontkende, dat hij zijn vriendin krachtig bij de keel heeft gepakt en dat hij haar daadwerkelijk probeerde te wurgen. Wel gaf de man toe, dat hij de vrouw met een mes heeft bedreigd. Hij zou het mes echter voor haar lichaam gehouden hebben en het niet op haar keel hebben gezet. Het slachtoffer beweert het tegen deel. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. A.J. Dek, eiste behalve de ge vangenisstraf, dat de Alphe naar zich onder toezicht moet laten stellen van het Consulta tiebureau voor Alcohol en Drugs. Ook volgens het psy chiatrische rapport hangt de kans op recidive nauw samen met het alcoholgebruik van de verdachte. De advocaat van de Alphenaar bepleitte vrijspraak van de po ging tot doodslag, omdat zijn cliënt niet de intentie had de vrouw te doden. Voor de be dreiging met het mes zou de verdachte al genoeg gestraft zijn. Enerzijds door het „ver lies" van zijn vriendin en en zijn baan en anderzijds door de tijd die hij al in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht- De Haagse rechtbank doet uit spraak op 22 maart. ^MOUTE BU AFSCHEID IN GEMEENTERAAD: •NOEPJl (S 2.9W T -m ind's e/ lek. 50. Ook, 070-|£]sj „Leiden, let jv culturele zaak", itamboowaren de laatste nd- Tflen van voormalig Si^jjuder P.H. Schoute an pariiddels burgemeester önt, ont»Wassenaar) in de gemeenteraad. Ouderute waarschuwde de raad bij zijn afscheid voor het beleid van de rijksoverheid. Een beleid van decentralisatie en bezuinigingen waarin de cultuur volgens Schoute gemakkelijk in de ver drukking kan komen. Zijn opvolger F. Kuijers schtpaar Schoute (links) wordt geluk gewenst c collega-burgemeester Waal uit Deventer, tot mede-wethouder in het Leidse college. riep hij op vooral aan dacht te besteden aan verdere uitbouw van het cultuurbeleid in Leiden. Voor het overige waren het vooral veel lovende en blije woorden die gistermiddag in de raadszaal te horen waren. Niet in de laatste plaats van de nieuwbakken burgemees ter zelf („Ik had mijn 6,5 jaar wethouderschap niet willen missen"), maar vooral ook uit de mond van burgemeester C. Goekoop. „Het wethouder schap gaat je niet in de kou- we kleren zitten", constateer de Goekoop: „Vooral in Lei den is het een zware baan, zwaarder dan die van een manager in het bedrijfsle ven". Maar Schoute was er volgens de burgemeester goed in geslaagd vele stor men te doorstaan en vele klippen te vermijden. „Was het toeval dat op de dag dat restaurant De Kievit een (Michelin-)ster verloor, de gemeente er één bij kreeg in de vorm van de burge meestersbenoeming van Schoute", vroeg Goekoop zich af: „Maar u heeft laten weten uw nieuwe gemeente niet als eindstation te be schouwen en dat is prettig voor Wassenaar, dan raken ze u ook nog eens kwijt". N PSP EN PPR AAN COLLEGE: Een grasmaaimachine voor de tuin van de nieuwe wo ning, om „het gras voor de eigen voeten weg te maai en", aldus burgemeester Goekoop (rechts). Schoute kreeg van de ge- (Goekoop: „Kale kak kan meenteraad een elektrische wel, maar een kale ketting grasmaaimachine als af- niet") ook nog een serie be- scheidscadeau waarmee hij in deltjes als symbolische herin- de tuin van zijn monumenta- neringen aan zijn werk voor le Wassenaarse burgemees- de gemeente Leiden. „Een terswoning het gras voor de goede buur is beter dan de eigen voeten kan wegmaaien, verste vriend", besloot Goe- En, omdat de ambtsketen koop, „en wij blijven buren van de burgemeester van totdat Rijksweg 11 ons Wassenaar er wat kaal uitziet scheidt". LEIDEN Bij de voorbe reiding van het groot on derhoud aan 130 flatwo ningen aan de Beethoven- laan zijn zowel door de Protestant Christelijke Woningbouwvereniging (PCW) als door het colle ge van B en W grote mis sers gemaakt. Dat consta teert het PSP-raadslid H. de la Mar. De bewoners van de flats hebben ge klaagd niet van tevoren op de hoogte te zijn ge steld van wat het groot onderhoud precies in gaat houden. Toch zou de aanvraag voor het ministerie, ondertekend door het college, de deur uit zijn ge gaan en werd het ministerie voorgehouden dat de bewo ners wel van alles op de hoog te waren. „Is het college eigen lijk wel in staat haar taken rondom groot onderhoud en renovatie uit te voeren", vra gen de fracties van PSP en PPR zich in schriftelijke vra gen aan het college af. Het PSP-raadslid voorspelt een debacle, gelijk aan de wantoestanden rondom flats van woningbouwvereniging Ons Belang aan de Willem de Zwijgerlaan wanneer het col lege niet ingrijpt. Daar werd groot onderhoud verricht zon der de uitdrukkelijke toestem ming van de bewoners. Boven dien bleken diverse fouten bij de werkzaamheden te zijn ge maakt waarna een deel van de bewoners weigerde de huur verhoging te betalen. Inmiddels hebben de bewo ners van de flats zich georga niseerd in een bewonerscom missie. Zij hebben zowel de PCW als de gemeente ver zocht het bestek te mogen in zien maar dat is hun gewei gerd. „De bewoners dreigen nu in de situatie te komen dat binnenkort de aannemer voor de deur staat zonder dat zij weten wat die gaat doen", al dus De la Mar. Bovendien wil len de bewoners dat de schim mel in hun woningen wordt aangepakt. Daarover rept de PVW echter niet De la Mar wil de toezegging van het college, dat er niets aan de woningen gebeurt voordat er overleg met de be woners is gevoerd. Als het col lege deze toezegging niet wil doen, dreigt hij de commissie Volkshuisvesting bij elkaar te roepen. Hij vraagt zich boven dien af in welke situatie ande re, nog ongeorganiseerde, be woners van PCW-woningen verkeren. Tenslotte wil net raadslid van B en W de garan tie „dat dit soort toestanden eindelijk eens tot het verleden gaan behoren". Celstraf geëist voor Hagenaars DEN HAAG Druipend van de benzine wisten agenten van de Haagse gemeentepolitie zich op 14 december van het vorig jaar dank zij een snelle aftocht in veiligheid te stellen voor de in razernij ontstoken broers Ronald (35) en Harry (33) uit de Van Ostadestraat in Den Haag. Voor de officier van justitie, mr. J. de Waardt, stond de aan het tweetal ten laste gelegde poging tot doodslag op de agenten onomstotelijk vast. Tegen beiden werd achttien maanden gevangenisstraf ge ëist, plus daarnaast een on voorwaardelijke tbr voor de oudste. I In de binnen- —in De Kooi zal de j e jaren een expe- r-op het gebied van worden burg '»n. De bedoeling is RAVEln samenhangend van verschillen- MElzijnsvoorzieningen op basis van. de in de wijk levende behoeften wordt gerealiseerd. Dat schrijft het college van B en W in het ontwerp Welzijns- plan 1986-*1989. „In die twee wijken bestaat al een bepaalde mate van samenwerking tus sen bewoners en instellingen", zegt wethouder H. van Don gen in een toelichting op het plan. „Daarom komen ze in aanmerking voor het experi ment". Het college hoopt dat het mi nisterie van WVC geld be schikbaar zal stellen om on dermeer in Leiden een betere 24-uursopvang te realiseren. Met name de Telefonische Hulpdienst heeft in het verle den gewezen op het feit, dat doorverwijzen in Leiden naar welzijnsinstellingen, die in de eerste lijn werkzaam zijn bui ten de kantooruren niet goed mogelijk is. Volgens de plan nen zal het maatschappelijk werk de komende jaren in Leiden-Noord en -Zuid vesti gingen krijgen. Het club- en buurthuiswerk zou meer en beter moeten gaan samenwerken met ande re welzijnsinstellingen. Het college is van plan een stede lijk orgaan in het leven te roe pen, dat als werkgever moet fungeren van het personeel van club- en buurthuizen. Het personeel zou niet langer in dienst moeten zijn van de buurthuizen. Elk buurthuis krijgt voortaan minimaal twee man personeel. Extra perso neel wordt toegestaan als wordt gewerkt met groepen die volgens het college priori teit moeten hebben (vrouwen, jongeren, kinderopvang). Een aantal buurthuizen zal dus personeel kwijt raken. Het ste delijk orgaan zou op langere termijn de buurthuizen kun nen ondersteunen bij de admi nistratie en het beheer. Geld voor uitbreiding van buurthui zen is er niet. Mevrouw Van Dongen benadrukt dat één en ander in goed overleg met de instellingen gerealiseerd zal moeten worden. Buurtcomités worden in prin cipe gehuisvest in club- en buurthuizen. Het college wil meer subsidie beschikbaar stellen voor de speeltuinen om de openingsuren te verruimen. Extra financiële steun aan amateuristische kunstbeoefe ning wordt niet mogelijk ge acht. De basisscholen zouden vooral in de lagere klassen meer aan kunstzinnige vor men moeten doen. Uitgangspunt van het wel zijnswerk in de komende jaren is dat iedereen gebruik kan blijven maken van bestaande instellingen, maar tegelijker tijd zullen kansarme groepen aandacht blijven vragen. Met bijdragen van Mar cel Gelauff, Roel den Outer, Astrid Schoor dijk en Gert Visser Coupé (1) "söïSTant (1) jas, een slijter klaagt dat in. lantaarnpaal in zijn ien bord hangt waarop e wordt gemaakt voor aats, Dver maken? Welnee, ineentebestuur zou de ibrugglaten weten dat het zijn op rustenen voldoende in dubb-jht zelf uit te maken of rarely aj 0f niet een borrel- 13|dt geschonken, perf«er °P enke*e honder- garrfeters afstand van de Solife6kliniek een bord hangt voortt» reclame wordt ge- «^clvoor het leven van het de .73-n kind, zou de ge- wo^ zich daar dan mee be- perfe^? Ja. in dat geval {fiet gemeentebestuur 3eyerlfcoek van „Wij vrouwen voo!jeen ambtenaar naar 9Bos?»reniging ter Bescher- /enzan van het Ongeboren K(|VBOK) om deze te ver- het bord ergens an- •AVAtjj te hangen. 1 van de ambtenaar overigens niet baten. kastle£en'?'nS voelde er niets Temeer daar er van •ctie van de abortuskli- ?r klachten wer- fernomen. jrant (2) '/"slgfrhuur van lantaarnpa- ircara» een verantwoordelijk- JWB Van wethouder Jit Pe- 1719tlij was het ook die de ar op pad stuurde om de vereniging te overreden. Waarom maakt Peters zich plots zo'n zorgen over het (on- )vermogen van de Leidse in gezetenen zelf een oordeel te vormen over de activiteiten van de vereniging?- En wat bezielde hem zich te bemoeien met iets wat toch als een vorm van vrije me ningsuiting beschouwd mag worden? Het was toch dezelf de Peters die enkele jaren ge leden bij zijn promotie aan de Leidse universiteit in zijn proefschrift over vrije me ningsuiting concludeerde: „Een oproep tot boycot van een bepaalde zaak om politie ke redenen waarbij enige mensen voor de zaak folders uitdelen of met borden lopen, draagt primair de kenmerken van uiting en dient be schermd te worden". De wet houder zou zijn eigen proef schrift nog eens na moeten le zen. Ook in andere geledingen binnen de PvdA blijkt het slecht gesteld te zijn met de tolerantie van mensen die er een andere mening op na houden. Bij de Jonge Socialis ten (de jongerenbeweging binnen de PvdA) en het PvdA-Vrouwenoverleg bij voorbeeld ziin voor één gul den vier stickers verkrijgbaar met het opschrift „Pas op! Anti-abortus affiche". Ze zijn bedoeld om op de affiches van de VBOK te plakken, het liefst over het afgedrukte te lefoonnummer. Wellicht dat Peters zijn proef schrift na lezing ook eens on der zijn eigen partijgenoten kan verspreiden. „Eerste of tweede klas me vrouw, meneer en roken of niet-roken?". Deze 'grappige' vraag zal een groep Sassen- heimers binnenkort met grote regelmaat te horen krijgen en dan te bedenken dat het nog helemaal niet zeker is dat de Nederlandse Spoorwegen een station in deze gemeente zal openen. Na alle bewoners van bijvoorbeeld de Brik, Mallejan en Tilbury zal ook deze nieu we groep moeten zuchten on der het juk van gemeentelijke (non)creativiteit. Zoals iedereen inmiddels wel begrepen zal hebben: het gaat om straatnamen. Vroeger werd achter allerlei bloemen, bomen, vruchten, dieren, lan den en bekende personen ge woon de toevoeging -straat, - laan, -kade, -weg, -steeg of - boulevard geplakt. Dat is ou derwets, heeft ooit eens ie mand gezegd en hij kreeg op grote schaal navolging, daar mee honderdduizenden men sen duperend. Coupé (2) Want elke nieuwbouwwijk, in welke gemeente dan ook, kent een geheel moderne straatnaamgeving. In de Leid se Merenwijk bijvoorbeeld „Donsvlinderin het Noord- wijkse Vinkeveld „Wulk", in Zeeburg in Noordwijkerhout „Spanjaarskracht". De Postwijk in Sassenheim voegt daar weer een gehele nieuwe serie aan toe, in ana logie van de postkoets die er vroeger reed. Van Palfrenier tot de al eerder genoemde vervoermiddelen. Door een iets andere indeling van een gedeelte van de wijk tijdens de bouw, bleek er in eens een straat over te zijn, één zonder naam dus. In na volging van de Brik, Tilbury en Mallejan stellen B en W voor die Coupé te noemen. Voor de bewoners is het te hopen dat de gemeenteraad dinsdag zijn creativiteit een beetje in toom houdt dan wel aanwendt om een wat aardi 2»-«8SE\. ger straatnaam te verzinnen dan het college wist te beden ken. Burgerwacht „Mogelijk burgerwacht in Hoogmade". Deze kop, vorige maand boven een stukje in deze en andere kranten, bracht bij velen visioenen van „Amsterdamse toestanden" naar boven. Rondhangende junks, injectiespuiten, auto's met ingeslagen ruiten en af en toe een razzia van de poli tie. En dat allemaal in de buurt van de RK-school en het Meijerplantsoen in Hoog made! De verontruste buurt zou wil len posten bij deze poel des' verderfs om verdere uitzaai ing te voorkomen, zo meldde het raadslid De Jongh de ge meenteraad. Wat is er nu eigenlijk aan de hand' De Hoogmadese kin dertjes willen graag spelen. Zo zijn kinderen nou eenmaal. De gemeente heeft ondanks aandringen van De Jongh nog geen kans gezien een trap veldje of wat klimrekken te plaatsen. Dus het kleinst mo gelijke plaatsje waar die bal kan rollen, wordt door de jeugd gebruikt. Je bent ten slotte maar één maal jong(h). En op zo'n kleine ruimte loop je natuurlijk makkelijk ergens tegen op. Eén Hoogmadese familie zegt daar veel overlast van te heb ben. Het raadslid De Jongh kwam toen meteen met wilde verhalen dat de buurt klaar stond om in ploegen wacht te gaan lopen in het Hoogmade se. Als spelende kinderen vol gens het raadslid al een bur gerwacht uitlokken, dan is het ergste te vrezen als de au toradio van meneer De Jongh een keer wordt gestolen. Bom In Vlissingen werd afgelopen maandag een Engelse vlieg tuigbom gedemonteerd. De hele dag vroeg de AVRO-ra- dio zich op een wat paniekeri ge toon af, of de binnenstad van Vlissingen al dan niet de lucht zou ingaan. En 's avonds werd in de zoveelste afleve ring van de zoveelste jaargang van Televizier Magazine de demontage uitgebreid in beeld gebracht. Alsof zoiets nog nooit was vertoond. Het NOS-journaal deed het vervolgens nog een dunnetjes over. „Een operatie die zijn weerga niet kent", meldde de verslaggever te plaatse. De bewoners van de Leidse Transvaalwijk weten wel be ter. Wat cijfers bijvoorbeeld: In Vlissingen was maandag 250 man politie op de been, in Leiden werd de bomwijk op 19 december door 600 politie mensen afgezet. In Vlissingen werd een zóne met een straal van 115 meter rond de bom volledig ontruimd, in Leiden was het een zóne van 300 me ter. In Vlissingen werden 323 mensen uit hun huizen ge haald. in Leiden ruim 3.000. In Vlissingen werden 268 panden ontruimd, in Leiden 1 200. Vlissingen verzekerde zich tegen een bedrag van 20 miljoen gulden. Leiden achtte 40 miljoen een passend be drag. En een laatste, doch niet onbelangrijk verschil: de bom in Vlissingen woog 250 pond. in Leiden ging het om een bom van 1 000 pond. Bij de AVRO zit je er soms behoorlijk naast. En bij de NOS ook. Tazelaar Komen ze nu wel of niet? Dat was vorige week donderdag avond de vraag in de EMM- veiling te Roelofarendsveen. Drie leden van de Tweede Kamer zouden toen komen praten over de problemen van agrariërs. De RSV-debatten gooiden echter roet in het eten. Toch waren de organisa toren terecht een beetje boos op de kamerleden. Het begon donderdagmorgen vroeg. Toen belde VVD-Ka- merlid Blauw dat de volks vertegenwoordigers mogelijk niet konden komen. Drie uur later meldde hij dat de debat ten 's avonds voortgezet zou den worden en het bezoekje werd afgezegd. Slechts enkele uren later (om vijf uur) werd bekend dat de kamerdiscus sies uitgesteld zouden worden: de drie volksvertegenwoordi gers hadden nog drie uren de tijd om de 150 agrariërs te woord te staan. Even een hap- je eten en dan de auto in naar net 25 kilometer verderop ge legen Roelofarendsveen. De heren lieten het echter af weten. PvdA-Kamerlid R. Ta zelaar: „We hadden tussen de middag laten weten niet te komen. Als je iets afzegt dan kom je niet'stelt hij conse quent vast. Volgens de heer Kerkvliet, die de avond na mens de LTB organiseerde, belde CDA-Kamerlid Noord omstreeks zes uur dat hij en zijn VVD-collega nog wel konden komen. Zij zouden Tazelaar ook nog opsporen en gedrieën waren ze al zo goed als onderweg. Helaas, om half acht (een half uur voor aanvang) belde het zelfde kamerlid met de mede deling dat Tazelaar onvind baar was. Logisch, die zat thuis, want afgezegd is afge zegd Het is te hopen dat de PvdA'er zich in de Kamer wat flexibeler weet op te stel len.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11