Verzamelaars tuk op tin Videofoto's in plaats van het bekende „kiekje" IN EN OM DE KAS Komkommerpri js trekt aan EeidóaOowuvnt ■m Verend lopen ondanks een moeilijke voet n binnen de perken Drukste maanden vooffi tuinamateur begonnen CONSUMENTENINFORMATIE VRIJDAG 8 MAART 1985 PAG1 Als men praat over anti quiteiten wordt er meest al gedacht aan zilveren of gouden voorwerpen, antieke meubelen, siera den of glaswerk. Maar heel erg mooi en zeker in dit rijtje thuishorend 'is antiek tin. De firma Beekhuizen, antiquairs in Amsterdam, is erin ge specialiseerd. De firma staat met zijn prachtige schenkkannen, borden en bekers met teer satij nen glans, gegraveerde teksten en elegant gebo gen versieringen op an tiekbeurzen en verkoopt het vaak 17e eeuwse ge rei vrij vlot. „Er zijn nog rijke mensen in de wereld", zegt mevrouw Beekhuizen. Ze heeft het dan over verzamelaars, die er al les voor over hebben om in het bezit te komen van een fel begeerd stuk. Verzame laars zijn gedrevenen; ze worden geobsedeerd door vormen en materialen en rusten niet voordat ze een object aan hun verzameling hebben toegevoegd. Verkopen mensen ook wel hun tin? Het antwoord is ja. Kinderen gaan studeren of een hypotheek moet worden afgelost. Men neemt dan node afscheid van een stuk ter waarde van zevenduizend gulden of meer. Het gaat naar een veiling of een anti quair. Tin heeft in Europa tussen de vijftiende en het midden van de vorige eeuw een zeer gro te rol in het leven van alle dag gespeeld. In de keuken was het in bijvoorbeeld die 15e eeuw een duurzaam ver vangingsmiddel voor allerlei breekbaar vaat- en aarde werk. In binnen- en buiten landse openluchtmusea zie je het dan ook vaak in antieke boerderijen staan op plaatsen, waar gekookt en gegeten werd. Tot midden 1850 wer den er nog vorken, lepels, schalen, kommen, kannen, kandelaars, thee- en koffie- Kotten van tin gemaakt. Maar et werd ook in de medische wereld benut voor klisteer spuiten en medicijnschuitjes. Tin was tot in de vorige eeuw als materiaal onmisbaar voor zoutvaatjes, inktpotten, olielampen, brandewijn- en papkommen. „Helaas zijn er weinig van die voorwerpen bewaard gebleven", zegt Jan Beekhuizen. „Als iets versle ten of kapot was, ging het in die tijd naar de tinnegieter waar het werd omgesmolten tot iets anders. Zo is er ont zettend veel verloren ge gaan". „Elk Europees land heeft zijn eigen modellen. Bij ons bij voorbeeld zijn de Rem- brandt-kan en het wat zeld zamer „schapekannetje" ge liefd. Het laatste heette te zijn gemaakt voor lammetjes, maar het was gewoon een ziekenbekertje". Wie tin wil kopen moet goed uitkijken; het wordt op grote schaal vervalst. „Een kenner ziet echter direct of de Jan- Steenkan (bolle buik met lange tuit aan de onderkant) echt is. De geboren verzame laar laat die niet staan als hij er tegenaan loopt. Die koopt hem gewoon wanneer hij hem mooi vindt", vertelt de antiquair. „En het aantal ver zamelaars breidt zich gestaag uit". TINY FRANCIS Een Duitse tinnen kan op vier zittende leeuwen. Op het schild (bij het deksel) zijn de attributen van een timmerman gegra veerd. De datering is 1718, hoogte 50 cm. Naar leeftijd of zeldzaamheid kosten de kannen van 1.800,- tot 7.000,- en meer. Let op de fijn gemodelleerde tuit en het elegant gebo gen „oor" met versiering. ugc I00 gtc taten rerdu Veel mensen hebben last van vermoeide voeten of voeteu vels. Een steunzool brengt dan uitkomst. Sinds kort is een Zweedse vinding, de Vi- brion-veer, op de Nederland se markt gebracht. Het is een revolutionaire edelmetalen verende zool, verstopt in een passend zakje, die een „moei lijke" voet met drie drukpun- ten steunt, masseert en corri geert. Door het zakje kan de lichtgewicht glanzende voet basis niet wegglijden of ver schuiven in de schoen. Hoe loopt een mens? Onze voeten zijn van nature inge steld op het blootsvoets gaan over natuurbodem, die de voetgewelven opvult, de te nen laat „klauwen" en de voetzool prikkelt. Een gezon de voet is een precisie-instru- ment dat ons totale gewicht tientallen jaren draagt en be weegt via 26 afzonderlijke beentjes en tientallen spie ren, pezen en banden. Maar het instrument slijt met de ja ren, mede door het lopen op harde grond, beton, straatste nen en parket, omdat het fei telijk niet op de juiste wijze wordt gebruikt. Mogelijk kan de overbelaste voorvoet zich verbreden en het dwarsgewelf ineenzak ken; dan ontstaat de „spreid- voet". Van voren naar achte ren lopende banden kunnen verslappen, de hele voetzool raakt de bodem en kan 1 tot 2 cm langer worden; daar hebben we de platvoet. Vooral voor vrouwen die ge zeur met de voeten hebben en toch graag leuke schoenen dragen is de Vibrion-veer een uitkomst. Ze is smal, licht en kan ook in open schoentjes gedragen worden. Maar ook mannen zijn ermee gebaat. De reactie van een cliënt: „Ik heb 25 jaar op steunzolen gelopen (platvoe ten), maar ik kan nu met de Vibrion-veer m'n geluk niet op. Doordat ik eeltplekken in de holte van mijn voet had, ging ik scheef lopen, want het deed pijn. Daardoor kreeg ik weer likdoorns op die plekken. Als je graag wandelt is het dubbel zo hin derlijk". De zool is TNO-getest en heeft de Kama-keuring door staan. Er zijn door ortopedis- ten al veel recepten uitge schreven voor Vibrions, die via een blauwdruk van de voet in de schoenhandel wor den aangemeten. Het is van belang dat men daarbij des- De voetspecialist kijkt wel 'veer' de problematische vc het beste zint... kundig advies krijgt, afg stemd op de persoonlijke pr blemen. Prijs van de verent zool: 135,-. Verdere inlic Gemakkelijker overeind uit rolstoel ider lder Op de beurs Medica '85 van 19 t/m 21 maart in de Julianafr van de Jaarbeurs zorgen groepen leveranciers en dienst» e voor fysiotherapeuten voor nieuwtjes om het leven van ^9.e handicapten wat te veraangenamen. Zo is er aan een bestaaibij produkt door een Zwitserse firma zodanige verbetering aa&n gebracht dat rolstoelgebruikers met een dwarslaesie meer b^-de wegingsvrijheid krijgen. De gebruiker kan nu op eigi* v kracht in een sta-positie komen en weer gaan zitten. De sto kantelt daarbij naar voren en weer terug tot de normaal gebruiken rolstoel. Vooral bedoeld voor gehandicapten delijl een sport beoefenen. De prijs is nog niet bekend. (Inl. 07| gu 461500). ,eeft ACHTER DE SCHERMEN Misschien behoren ze binnen kort tot het verleden: de ge zellige dia-avondjes, waarbij u elk jaar opnieuw verrast werd op een paar honderd dia's van steeds dezelfde personen op bijna dezelfde campings, öf de avonden waarop de mapjes of albums met foto's van hand tot hand gingen. Het huiselijke leven concen treert zich steeds meer om de TV, dat steeds meer het cen trale punt in het gezin wordt. Op dit beeldscherm kunt u binnenkort naast de viode- films die u maakt, óók ge woon foto's laten zien. Mits u beschikt over de Panasonic elektronische fotocamera, waarbij voor foto-opnamen gebruik wordt gemaakt van een magnetische schijf in plaats van het filmrolletje. Uiteraard was het al lang mo gelijk om dia's en ook zwart- /wit foto's of kleurenfoto's op videoband te laten zetten en ze weer te geven met de ge wone videorecorder. De foto camera waarmee dit nieuwe beeldopnamesysteem werkt, ziet er uit als een gewone spiegelreflexcamera. De lens is een zoomlens met een be reik van 12-42 mm. Deze brandpuntverhouding is abso luut NIET te vergelijken met een kleinbeeldspiegelreflex. Naar dat formaat omgerekend is het bereik 30-90 mm. De sluitertijden waarmee de camera werkt (de lichtmeting is automatisch en dóór de lens) „lopen" van 1/15 tot 1/1000 sec. Op de magneet schijf kunnen 25 beelden wor den vastgelegd. Het beeld wordt „gemaakt" door middel van een CCD-beeldsensor. Deze opnamen worden vast gelegd dp een magnetische schijf. Deze is te vergelijken met een „floppy disc". Vanaf deze schijf zijn de beelden di rect zichtbaar te maken op een televisiescherm. Tevens kunnen ze worden afgedrukt als gewone kleurenfoto's. Voor dit laatste is een speciaal apparaat nodig. Het is (nog) niet zo, dat u thuis door de magneetschijf in een „drive" of „printer" te plaatsen, even een haarscher pe afdruk of vergroting te voorschijn tovert. Dit zal in de toekomst zeker a la minute bij fotohandelaren en prints hops kunnen gebeuren. De magnetische schijf kan meer dere malen worden gebruikt, omdat bij nieuwe opnamen de vorige automatisch worden gewist. Deze Panasonic-camera heeft een hoog oplossend vermogen van meer dan 350 lijnen hori zontaal en 400 lijnen verti kaal. De beeldsignalen bevat ten 300.000 beeldelementen, die alle informatie bevatten en door de videokop op de in de camera roterende mag neetschijf worden vastgelegd. Met de camera is het ook mo gelijk een datum mee op te nemen. Door de aansluitmo gelijkheden op een kleurenaf druksysteem, een personal computer of zelfs op „fax-ap- paratuur", biedt e.e.a. een welhaast ongekend toepas singsgebied. Importeur: Haagtechno b.v., Den Bosch Makkelijker sporten do/fl zelfstandig te gaan staan zitten. LAND EN TUINBOUW Achterstand bij bloemen in voorsprong omgezet De achterstand bij bloemenveiling Westland te Honselersdijk ten opzichte van 1984 werd deze week omgezet in een voor sprong van 3 ton. Dit kwam doordat afgelopen maandag en dinsdag voor 2.7 miljoen meer werd omgezet dan in dezelfde periode van vorig jaar. De gevolgen van de winter zijn dus wel bijzonder snel weggewerkt in de Glazen Stad. Week ne gen werd gekenmerkt door een belangrijk grotere aanvoer 'dan in 1984. Er werden 15 procent meer snijbloemen en 25 percent meer kamerplanten geveild. Dit ging zelfs gepaard met een gemiddelde prijsstijging bij de snijbloemen van tien procent. Opvallend is dat de amaryllisaanvoer de afgelopen week groter was dan vorig jaar 16%). De 1.2 miljoen kel ken brachten bijna dezelfde prijs op. De chrysanten zijn nog steeds duur, ondanks de sterk toegenomen aanvoer 25%). De middenprijs in week 9 lag ruim boven de tachtig cent en op maandag 4 maart zelfs op 92 cent. De aanvoer van freesia blijft echter nog iets achter bij 1984. Het verschil wordt echter steeds kleiner, terwijl de prijs nog steeds goed is: nu gemid deld 35 cent tegen vorig jaar 30. Enkele middenprijzen van deze week: fantasy 44 (63); golden wave 42 (60); white wings 62 (74); ballerina 31 (64); blue heaven 47 (71) en Miranda 44 (74), De gerbera-aanvoer nam sterk toe 44%), maar het prijsniveau van 1984 kon daardoor niet gehaald worden. Evenals de chrysanten waren ook de gerbera's op afgelopen maandag duurder, maar waarschijnlijk zullen de prijzen bij toenemende aanvoer verder onder druk komen te staan. In week 9 werd de tulpenaanvoer verdubbeld ten opzichte van 1984. De prijzen zijn nog steeds beneden verwachting: alladin 25 (35); kees nelis 23 (32); lustige witwe 18 (27). De dertiende Westlandse Potplantenbeurs is ondertussen begonnen en ein digt op zaterdagmorgen 9 maart. Er worden weer zo'n 2500 partijen verwacht. Na Valentijnsdag z kei en omstreken" te Bleiswijk wat gedaald. De omstandighe den van vorst en carnaval geven hiervoor een verklaring, maar ook de binnenlandse hande) laat het de laatste weken afweten Langzamerhand gloort weer herstel en de export- handel blijft feitelijk goed stabiel. Evenals in Honselersdijk herstelt men zich in Bleiswijk echter snel na de voorbije vorstperioden, waar men aanstaand weekeinde voor het laatst gelegenheid heeft de tweede tentoonstelling „Holland Orchi dee" te bezoeken. Tot en met 22.00 uur op zondag 10 maart heeft men hiervoor de gelegenheid. Derde nationale Grondtestdag Op zaterdag 16 maart wordt voor de derde maal de Nationale Grondtestdag gehouden. Bij zo'n tweehonderd tuincentra, tuinwinkels en zaadhandels, verspreid over heel Nederland, kan iedere tuinbezitter die dag terecht om zijn of haar tuing rond gratis te laten testen. De deelnemende tuincentra zijn herkenbaar aan de grote Nationale Grondtestdagsticker. Om de tuingrond zo goed mogelijk te kunnen testen is het van belang, dat een weekje tevoren een grondmonster wordt ge nomen op ongeveer vijf centimeter diepte. De grond kan dan in een zakje worden bewaard om op natuurlijke wijze te dro gen. Na de prijsdruk bij de zwaar dere sorteringen vorige week, trad er in de afgelopen week weer een herstel op. Dit prijs herstel had betrekking op alle sorteringen. Er was sprake van een opleving van de vraag in zowel binnen- als buitenland. De concurrentie op de Westduitse markt nam in de week van 25 februari tot 2 maart weer toe. Het was vooral Griekenland, dat hier een hoofdrol in speelde. De export van Hollandse kom kommers naar Engeland en Scandinavië groeide wel, maar viel toch kleiner uit als vorig seizoen. Dit heeft onder andere te maken met het ho gere prijspeil. In de afgelopen week varieerde de prijs voor de sorteringen van 26 t/m 51 van 88 cent tot 1.40 per stuk. Vorig seizoen lagen de prijzen in dezelfde verslagweek tus sen 66 cent en 1.16. Voor de komende week wordt er een verdere groei van het aanbod verwacht, waardoor de prijs druk zal toenemen. Het ziet er echter niet naar uit dat de prijzen zullen dalen naar het niveau van vorig jaar. Toen lag de prijs tussen 56 cent en 93 cent per stuk. Tomaten De aanvoer van tomaten be gint nu weer omvangrijker te worden. Dit geldt voor zowel de ronde als de vleestomaten. De aanvoer van beiden is op het ogenblik groter dan vorig seizoen. De afzet van tomaten verloopt vlot en de prijzen steken gunstig af bij die van vorig jaar. Opvallend was de zeer geringe concurrentie op de Westduitse markt. In de week van 25 februari tot 2 maart was het concurrerend aanbod 903 ton tegen 3113 ton in 1984. De concurrenten Ma rokko, de Canarische Eilan den en Spanje leverden aan zienlijk minder. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in teeltproblemen als gevolg van vorst in Spanje en over vloedige regenval in Marok ko. Voor de ronde tomaten kwam de gemiddelde prijs uit op ƒ4.76 per kilo (vorig sei zoen 4.20). Bij de vleestoma ten lag de gemiddelde prijs in de afgelopen week op 5.38 per kilo (vorig seizoen 4.94). De totaal aanvoer van toma ten neemt nu wekelijks sterk toe. De prijzen komen hier door onder druk, maar gezien Kas met op steenwol geteelde komkommers. de exportmogelijkheden zijn de verwachtingen gunstig. De prijzen zullen waarschijnlijk boven die van vorig seizoen blijven liggen. Overige gewassen Op de sla-markt daalde de prijs voor de lichte sorterin gen vrij sterk. Zo moest de sortering van 13/14 kilo dui delijk afhaken. De gemiddel de prijs daalde van 78 cent naar 51 cent per stuk. Bij de zware sorteringen veranderde er weinig, de prijs trok zelfs nog met enkele centen per stuk aan. Zo bracht de sorte ring 21/22 kilo gemiddeld 95 cent per stuk op. De concur rentie op de westduitse markt is nog steeds klein, vandaar dat er veel Hollandse sla naar dit land gaat. De aanvoer van Hollandse sla zal waarschijn lijk in de komende twee we ken niet zo veel groeien. Dit vanwege het feit, dat veel sla- telers gedurende de eerste vorstperiode in januari het poten van sla uitgesteld heb ben. Dit zal waarschijnlijk in het aanvoer patroon tot uit- drukkingkomen. Voor de ko mende week wordt er daarom weinig verandering van prijs verwacht. De prijzen zullen waarschijnlijk sterk afsteken bij die van vorig jaar. De prij zen lagen toen tussen 24 en 39 cent per stuk. De gemiddelde prijs voor de groene paprika's lag in de af gelopen week hoger als in de week ervoor. Er werd name lijk gemiddeld 5.55 per kilo betaald. Door het groter wor dende aanbod neemt de prijs druk toe. Omdat de aanvoer van andijvie nu weer met de week groeit neemt de prijs druk toe. De middenprijs daalde flink en kwam op ƒ3.07 per kilo uit (vorig jaar ƒ3.16). Het aanbod neemt ver der toe en de prijs daalt. Spi nazie bracht in de afgelopen week gemiddeld 3.72 -per kilo op (vorig seizoen 1.99). De aanvoer van spinazie kan nu snel groter worden en ook dit zal lagere prijzen tot ge volg hebben. Voor de radijste lers was er in de afgelopen week sprake van een verheu gende marktontwikkeling. De prijzen hielden niet alleen stand maar trokken zelfs aan als gevolg van een oplevende vraag. De gemiddelde priis per bosje liep op naar 1.13. Hierdoor werd het matte beeld op de radijsmarkt door broken, want in de eerste twee maanden van het jaar verliep de prijsvorming zeer moeizam. dD aanvoer neemt toe, maar gezien de huidige vraag wordt er slechts een be perkt prijsverval verwacht. Dat de belangstelling voor de radijsfamilie weer gezond is blijkt ook uit het feit dat de aangevoerde rettich voor ƒ2,- verkocht weixl. Dat het ko- perspubliek reikhalzend uit kijkt naar een verbreding van het sortiment blijkt wel uit de prijsvorming van een aantal Kleinere gewassen. Vorige week werd de eerste koolrabi op Veiling Westland Noord aangevoerd door Koolrabi-te ler J. v.d. Land. Het landelijk aanbod groeide in een week tijd sterk. De prijs ging hier niet onder gebukt want ge middeld werd er 1.72 per stuk betaald. Het aanbod neemt toe en de prijs zal wel iets dalen, maar naar ver wacht niet zo sterk als vorig seizoen. Een andere nieuwko mer was de courgette, de prijs lag op ƒ1.85 per stuk. Door het breder geworden sorti ment en het grotere aanbod van paksoi daalde de prijs naar ƒ2.15 per kilo. De prijs druk voor dit gewas neemt verder toe. De vraag naar raapstelen nam af en de ge middelde prijs daalde naar 38 cent per bosje. Snijbonen brachten 14.15 per kilo, de sperziebonen brachten gemid deld 25.65 per kilo op. Kas bloemkool varieerde in prijs van 2.70 tot 6.75 per stuk. Dit gewas blijft hoge prijzen opbrengen. De bospeen bracht gemiddeld 5.20 per bos op. W - A y*. V i/. .V l m f tiÉiflimlrtlihè gen De drukste maanden van het jaar voor de tuinamat^r zijn nu begonnen. Maart en april vergen heel wat 4orr uw energie omdat de tuin nu klaar gemaakt moet wt,ge den voor de periode waarin we zaaien en planten. I__ geldt zowel voor de bloementuin als de moestuin en mogelijk zo hier en daar nog aanwezige ooftbotr1"1 gaard. Zo lang er nog kans is op nachtvorst (en die kunt u ook in maand mei nog verwachten als het tegenzit) kunt u beter nie| te rigoureus te werk gaan met het snoeien van de rozen. neer u de rozestruiken kort terugsnoeit begint de plant knopj te vormen. 'Hij moet ergens met zijn energie naar toe. Bij t wat zwaardere nachtvorst kunnen die knoppen makkelijk l vriezen. De roos is een fijngevoelige juffer; dus u kunt maar fed ter voorzichtig met haar zijn. [an De werkzaamheden die al wel aangepakt kunnen worden ijn onder meer de verwijdering van het winterdek. Of u nu sigta turfmolm of oude bladeren gebruikt hebt voor het bescherrt ja van tere gewassen, al die bescherming moet weg om de zom warmte de kans te geven in de aarde door te dringen. Die d^ni laag kan in de aarde verwerkt worden. Maar u kunt ze ook feni bruiken als begin van een composthoop. Tegenwoordig z p daarvoor eenvoudige vaten in de handel waarmee u op een kfetc derlijk simpele manier van allerlei afval compost kunt makh i De vaten zijn ook nog zodanig uitgevoerd dat ze zeker geen lejge ke noot in de tuin vormen. Niet alleen het tuinafval maar o re alle organische (natuurlijke) afvalstoffen uit de keuken kunjpr in dat compostvat tot kostbare meststof voor uw tuintje verw> ken. Wat nu zeker moet gebeuren is het afknippen van de houtacl||||| ge delen van kruiden en vaste planten die in de winter zijn gestorven. Wanneer die te lang blijven staan krijgen de joi*"" scheuten van de plant geen kans zich onder de koesterer warmte van de zon te ontwikkelen. Bij kruiden geldt dat a overgebleven delen weggeknipt moeten worden van bij vol beeld de salie en de muntsoorten. Thym kan blijven staan. Daj aan ontwikkelen zich vanzelf nieuwe groene blaadjes. Of het nu om bloemen, planten of kruiden gaat: alle hebben e voorkeur voor een losse grond. Zorg er dus in ieder geval vc dat de grond rond de planten onkruidvrij is en lekker luch™ Alleen op die manier kan voldoende zuurstof in de grond do» dringen waardoor de plantenwortels genoeg adem kunnen hal^ om dit voorjaar weer met frisse moed te beginnen. joe Wie dit jaar weer wil genieten van een groen gazon kan dal r Voor nu al maatregelen treffen. Door de onstuimige weerso standigheden van de afgelopen winter (eerst veel vocht in vorm van sneeuw, vorst in de grond waardoor het dooiwa^j niet kon wegzakken en daarna opnieuw strenge vorst) hebh, heel wat grasmatjes het zwaar te verduren gehad. Wie in vorstperiode met een zekere regelmaat over het gazon naar vogelvoederplaats is gelopen kan nu precies zien hoe schadelj^ zoiets is. Slechte plekken in de grasmat kunnen met behulp v2e zoden worden hersteld. Ook kan hier en daar nieuw grasza^ ingezaaid worden. Doe dat alleen nadat de oppervlakte van l}/0 gazon voorzien is van gaatjes zodat de graswortels ook voldoe^ de zuurstof kunnen opzuigen. Enige mest (het liefst natuurlijke mest in plaats van kunstme werkt wonderlijk goed in deze tijd van het jaar. Hou er wel k- kening mee dat mest het gras laat groeien en dat u degene be die dat groeiproces in goede banen moet leiden. Met de maaim chine. IE] Zomerbloeiende bollen kunnen nu ook gepoot worden. Nietbc ondiep. Een wat zwaarder uitvallende nachtvorst zou ze andfldc kunnen beschadigen. Wie de bóllen of knollen van verleden jala heeft bewaard doet er goed aan die zorgvuldig uit te zoek éls Verrotte of beschimmelde exemplaren kunnen de meest vem schrikkelijke ziekten ip uw tuin brengen. iijl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6