Status aparte desnoods „per post bezorgd" n Kabinet zou wat meer naar de oppositie moeten luisteren WALES ^SIJTHOFE^ERS BINNENLAND/BUITENLAND Eeid&iQöwtarit VRIJDAG 8 MAART 1985 PAG1 DEN HAAG Wie van de schoolbanken de her innering heeft overgehou den dat koloniën een brandend verlangen heb ben naar onafhankelijk heid, krijgt als het gaat om de Nederlandse Antil len een koude douche. Uit bijna elk krantebericht dat tegenwoordig over de zes eilanden in de Caraï- bische zee verschijnt, wordt duidelijk dat zij zich een stukje Holland Voelen, zij het in tropische verpakking, en dat zij dat graag zo willen houden. Drs. Jan de Koning (59), die bgkend is als minister van So ciale Zaken en Werkgelegen heid maar die parttime de Ne- derlands-Antilliaanse aangele genheden behartigt, kan zich goed vinden in bovenstaande typering. „Een paar jaar gele den is er eens gezegd, bij wijze van scherts, dat de onafhanke lijkheid desnoods per post zou worden opgestuurd. Sindsdien is men op de Antillen aller gisch voor dat woord. Wan neer ik daar ben, heb ik het dus maar over „verzelfstandi ging" of zoiets". Uit dit simpele zinnetje moge óók duidelijk worden dat Ne derland van de Antillen af wil. De minister beaamt ook dit zonder moeite. „Wij willen geen koloniën meer. Vanaf 1954, toen de eilanden via het Koninkrijksstatuut zelfbestuur kregen, is het ons streven dat de eilanden uiteindelijk toe groeien naar onafhankelijk heid". Maar ja, hoe dit te verwezen lijken? Want het volkenrecht biedt geen oplossing. Dat zegt alleen dat koloniën het recht hebben op zelfbeschikking. Het recht, niét de plicht. De Koning komt dan ook niet ;veel verder dan wat hij noemt een .jij-bak", wanneer wij hem met dit probleem con fronteren. „Kijk, het is na tuurlijk wel zo dat ook Neder land recht heeft op zelfbe schikking. Als een voormalige kolonie niet veroordeeld is tot hét moederland, dan moet ook ■het omgekeerde gelden" kii De reden van deze kille hou ding jegens de warme eilanden is niet van financiële aard, boewei 260 miljoen gulden per jaar aan ontwikkelingshulp natuurlijk niet niks is. Nee, Nederland streeft naar zelf standigheid voor de Antillen, femdat het niet het risico wil lopen dat het vroeg of laat weer eens „op enigerlei wijze bestuurlijk of militair moet in grijpen". Volgens De Koning zou dit zeer schadelijk zijn voor ons land. „De hele we reld zou ons met de vinger na wijzen als neokoloniale heer sers". Daar zit dus de kneep. Want volgens het Koninkrijksstatuut is Nederland nog steeds ver plicht tussenbeide te komen in het geval van bijvoorbeeld een staatsgreep, zoals in Suriname in 1980 werd gepleegd. Van daar de nauwelijks verborgen vreugde in het kabinet-Lub- bers, toen tenminste één van de eilanden twee jaar geleden voor onafhankelijkheid op teerde: Aruba. De Arubanen hadden zo schoon genoeg van een ver meende „koeionering" door het hoofdeiland Curasao, dat zij een aparte status opeisten binnen het Koninkrijk. Dat leidde uiteindelijk tot een Ronde Tafel Conferentie in 1983 te Den Haag, waar Aruba zijn zin kreeg maar tevens een prijs moest betalen. Los van Curasao? Akkoord, maar dan ook los van Nederland, zij het pas op 1 januari 1996, na een overgangsperiode van tien jaar dus. De proclamatie van dit besluit werd op Aruba gevierd als een grote overwinning en luide klonk het „hosanna" voor politiek leider Bettico Croes. Maar sindsdien is er het een en ander gebeurd, waardoor de sfeer op het „island in the sun" niet zo zonnig meer is. Het belangrijkste was de aan kondiging van Exxon dat de Lago-raffinaderij dicht zou gaan. Het gevolg daarvan is NEDERLAND WIL VAN ARUBA AF, ZO SNEL MOGELIJK „Natuurlijk, St. Kitts, lorpl dos en St. Vincent reddtb toch ook? Die zijn n0Lo(ri wat kleiner. Aruba heeiag* aanzienlijk hoger wef speil. De uitdaging vq Arubanen is dat zij daDEN moeten zien te handfaagm zonder Lago-raffinaderijfcter v stel bi Bent u niet bang dat j^d. I nieuw Suriname-van-Bc^i mc aan het creëren bent, mi gevolgen van dien vo„j a„ Arubanen? „Ja, ik weet het: waren maar negen in Sur^ ïn serf0 ;de i en een vakbondsconflictf^ om de zaak te doen ontsj'best' Dat kan natuurlijk. MaaPcaPl geen structurele reden i soort om dat zou gebeuren. Heien", i leen zo dat incidenten kleine samenleving mar ker uit het evenwicht br| dan een grote samenltT^l 'i-Jli Maar ja, dat is nu ook al* I Minister De Koning: „Het is niet zo dat Nederland er beter van zou worden als de status aparte niet doorgaat". „Anders komt er van autonomie geen bal terecht" dat een groot aantal mensen werkloos wordt en dat de overheid een groot bedrag aan (winst)belasting gaat derven. De begroting voor 1986 moet met tientallen procenten wor den ingekrompen. Nederland is bereid bij te springen, maar eist dat Aruba zelf ook „alles uit de kast haalt", aldus De Koning. Dat laatste houdt on der meer in dat de talrijke ambtenaren op het eiland, die door de status aparte toch al een aantal arbeidsplaatsen moeten inleveren, een grote salariskorting is aangezegd. Het een en ander heeft geleid tot sociale onrust. Een paar weken geleden trokken de vakbonden massaal de straat op voor een demonstratie en nu hebben de ambtenaren be sloten tot actie. Al met al lij ken de Arubanen niet zoveel meer op te hebben met de eens zo fel begeerde status aparte. Het is inmiddels al zover met Bettico Croes gekomen dat hij het af en toe veiliger vindt el ders te verblijven. Tijdens het laatste carnaval, wanneer er op Aruba zeer veel gedronken wordt, zat de MEP-leider in Den Haag. Het „hosanna" lijkt om te slaan in „kruisigt hem" Niets mee te maken Maar de flegmatieke Jan de Koning heeft daar allemaal niets mee te maken. Hij bliift alles op alles zetten om Aruoa op de afgesproken datum van 1 januari 1986 uit het Antil liaanse staatsverband te krij gen. Waarom duwt Nederland zo door? Is dit nu de tijd voor een status aparte? De Koning: „Om te beginnen duwt Nederland niet alléén door. We duwen met z'n drieën door, de overige vijf Antillen, Nederland en Aruba zelf. Ik weet het, er zijn ook Arubanen, die de status aparte nu liever zouden uitstellen. Mijn onveranderlijk advies aan die mensen is: dat moet u dan hardop zeggen. Nee, nee, zegt men dan, miin positie laat dat niet toe. Dus blijft het 1 ja nuari 1986, zeg ik dan. Boven dien is het niet zo dat Aruba er beter van zou worden, als de status aparte niet doorgaat. Dat hebben het eilandsbestuur en de meerderheidspartij (MEP) zich ook gerealiseerd. De problemen veranderen er niet door. Goed, men zou een paar miljoen besparen, maar dat valt in het niet bij de om vang van de economische pro blemen. Maar hoe kijkt u dan aan te gen het verzet van de vakbon den en de ambtenaren? „De ambtenaren staakten te gen de vorm van het overleg met het eilandsbestuur. Hun actie beperkte zich overigens tot drie uur te laat komen op kantoor. Ik weet niet of zien dat onderscheidt van normale werkdagen... Die demonstratie van de vakbonden was even min gericht tegen de status aparte, maar tegen het eilands bestuur en met name de finan ciële verantwoording die dat bestuur aflegde c.q. niet afleg de voor de inkomsten uit de Lago-raffinaderij in de afgelo pen tijd". Kan niet Op Aruba wordt gezegd dat men de status aparte wel wil, maar de echte onafhankelijk heid niet. Men zou van plan zijn in 1995 op de knieën te gaan liggen om toch binnen het Koninkrijk te mogen blij ven. Waarom bent u op dat punt zo onverzettelijk? Het lijkt wel ot Nederland er belang bij heeft dat Aruba verdwijnt. „Dat is ook zo. We hebben ons Sociale voor andere koers" I I heel goed gerealiseerd dat als we één eiland een aparte sta tus zouden geven, de andere vijf dat ook zouden willen. Dus hebben we gezegd: Neder land heeft een band met de Nederlandse Antillen. Wie zich buiten dat verband plaatst, plaatst zich buiten het koninkrijk. Er kan dan best een relatie blijven, er kan ge- firaat worden over ontwikke- ingssamenwerking, over be hartiging van buitenlandse be langen... maar zo'n eiland plaatst zich niettemin buiten het koninkrijk". „Wij willen geen zes eilanden met zes statussen aparte. Dat is bestuurlijk hoogst onaantrek kelijk. Al die eilanden wenden zich dan afzonderlijk tot ons en zeggen: wij willen door u geholpen en bestuurd worden. Dan draai ie de klok terug naar vóór 1954. Van enige be stuurlijke en financiële auto nomie komt dan natuurlijk geen klap terecht. Dus ontstaat er weer een koloniale verhou ding". Maar als men dat nu zelf graag wil? Als men zegt: wat is er voor verschil tussen Aruba en Terschelling? „Tienduizend kilometer uit onze kust is toch iets anders dan twintig kilometer. En op Aruba woont een eigen volk met een eigen grondgebied. Het zijn geen echte Nederlan ders, al denken velen van hen dat graag. Dus volgen wij de ongeschreven regel, die sinds het einde van de Tweede We reldoorlog opgeld doet: dekolo nisatie. Wii zijn daar heel vroeg mee begonnen, in 1954, via de toen moderne tussen stap van het statuut. Met het idee dat de zes eilanden teza men, in het Antilliaanse staatsverband, de grens naar de onafhankelijkheid zouden overschrijden. Dat was wat naïef, blijkt nu, en daarom hebben we enige differentiatie aangebracht. Aruba mag z'n eigen weg gaan, maar dan leg- Straf Aruba wordt dus gestraft voor het nastreven van de status aparte? „Als men dat zo ervaart, had men er niet aan moeten begin nen. Ik ervaar de onafhanke lijkheid als een simpele conse quentie van de status aparte, waarbij we een forse over gangstermijn van tien jaar hebben afgesproken. Overi- fens is het wel zo dat als Aru- a na het ingaan van de status aparte weigert samen te wer ken met de andere eilanden, dat wij dan helemóél geen be lang meer hebben bij een lan ge overgangstijd. Dan gaat al over drie jaar (1 januari 1989) de onafhankelijkheid in. Als zij denken: na de status aparte hebben wij geen bal meer te maken met de Antillen, dan nemen wij binnen het Ko ninkrijk geen enkele verant woordelijkheid meer voor Aruba. Dat is nooit zo opge schreven, maar wel duidelijk gezegd". Als de MEP van Betico Croes in het najaar de verkiezingen op Aruba verliest, gaat de sta tus aparte dan toch door? „Ja, ik denk van wel. Er is geen partij en geen politiek leider op Aruba, die de status aparte afwijst. Het zou trou wens een heel gekke situatie zijn, als Aruba zo'n status zou afwijzen, nadat die in de Sta ten (parlement Antillen) is aanvaard. Wat er dan gebeurt? Ik denk dat de status aparte dan inderdaad per post wordt bezorgd". Is Aruba economisch nu nog sterk genoeg om op eigen be nen te staan? Maar nu zouden de H landse mariniers, die op A I qao gelegerd zijn, kunnel\j grijpen. „In 1969 zijn voor het laa*^^ mariniers ingezet, bij onl op Curagao zelf. Toen onze Tweede Kamer una^m gezegd: dat is de laatste Dus is het nu al zo dat \T terst voorzichtig zijn nakomen van onze bijst. verplichtingen aan de An: len. In Nederland, maar z^ daarbuiten zou geen enP e waardering bestaan voor ®en,' Met uw krant naar Llandrindod Wells: 6 DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS NAAR Vertrek maandag 1 april a.s. Llandrindod Wells Is gelegen In het hart van het liefeli|ke land van Wales en staat sedert mensenheugenis bekend als bron- en vakantieplaats Naar deze mooie 6tad In een prachtige, onbedorven streek voert onze 6-daagse luxe touringcar- reis van MAANOAG 1 APRIL tot en met ZATERDAG 6 APRIL A.S. Ons verblijfshotel Is The Metropole. bekend om de steer van warme gastvrl|held, de traditie van holfelijkheld en een voortreffelijke persoonlijke service. Alle kamers zijn voorzien van douche en tollet. Ons reisprogramma ziet er In het kort als volgt uit: maandag vertrek uit DEN HAAG/ROTTERDAM vla Antwerpen en Gent naar Zeebrugge voor overtocht naar Dover. Vervolgens voor overnachting naar het Queens Hotel In LONDEN. Dins dag naar OXFORD voor stadsbezlchtlging en STRATTFORD UPON AVON, met gelegenheid tot een bezoek aan het geboortehuis van Shakespeare. In de middag vla WORCHESTER naar onze standplaats LLANDRINDOD WELLS. Woens dagmiddag na de lunch een tocht vla NEWBRIDGE ON WYE, GARTH en UPPERCHAPEL naar HAY ON WYE waar een be zoek kan worden gebracht aan een van de vele bookshops van Richard Booth. Donderdag wordt een volle dagtocht door het prachtige heuvellandschap van Wales gemaakt, via het mooie dal van de Elan langs diverse stuwmeren gaan we naar de watervallen van Devil's Bridge. Na de koffiepauze verder naar ABERYSTWYTH met zi|n mooie boulevard en prachtige pier. Na de lunch bezoeken we. hel leuke stadje „SHREWSBURRY. Terug in het hotel wacht ons 's avonds een ..special taste of Wales dinner'' met daarbij muziek van een „Welsh Harpist" Vrijdag na de lunch vertrekken we via BRISTOL naar het bekende stadje BATH, waar we onder leiding van een deskundige gids een bezoek brengen aan de Romeinse baden en vervolgens doorrijden naar Londen voor overnachting Zaterdag terugreis vla Dover-Zeebrugge of Dover-Calals en Antwerpen. We zi|n na een afscheidsdiner om plm. 19.30 uur In Rotterdam en een half uur later in Den Haag terug. De reissom voor deze tt-itZ bijzonder mooie reis bedraagt T OIO." per persoon op basis van een z-persoonskamer met douche en tollet en half-pension, met inbegrip van het afscheidsdi ner De toeslag voor een 1-persoonskamer bedraagt 90.- per persoon. Reisverzekering 15.- per persoon 5.- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom f 6.- kosten. Inlichtingen en boekingen: telefo nisch onder nr 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of persoonli|k in onze vestiging Spuistraat 71. Den Haag „,rani/cW POSTBUS 16050 2500 AA 's-GRAVENHAGE TEL. 070-190882 SUSKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES PROF.MR. DE GAAY FORTMAN OP CNV-BIJEENKOMST: De Gaay Fortman PUTTEN Dat de vak beweging niet veel op heeft met het huidige ka binet en de regeringspar tijen CDA en VVD is zo langzamerhand genoeg zaam bekend. De kritiek bereikte onlangs zijn hoogtepunt toen de chris telijke vakcentrale CNV in niet mis te verstaanba re bewoordingen de ka chel aanmaakte met het CDA. „De politiek luistert niet meer naar de vakbe weging en vooral het CDA zou zich moeten schamen", viel in vele ge ledingen van het CNV te beluisteren. Het CNV heeft het niet alleen bij het uiten van kritiek gela ten. Het stak de hand in eigen boezem en organiseerde een tweedaagse conferentie waar bestuurders en bondsvoorzit ters gisteren en vandaag brainstormen over hoe het zo ver heeft kunnen komen en wat er aan de verstoorde rela tie kan worden gedaan. Giste ren werd met een aantal des kundigen hierover in Putten gediscussieerd. Onder leiding van prof.dr. B. Goudzwaard, hoogleraar eco nomie en als rector aan dé CNV-kaderschool verbonden, gaven respectievelijk prof.mr. W. de Gaay Fortman (oud- CDA-minister van Binnenr landse Zaken), de PvdA-bur- gemeester van Almere J. Lammers en de commissaris van de Koningin in de provin cie Groningen H. Vonhoff (VVD), hun visie op de relatie politiek en vakbeweging. Gevaar CNV-voorzitter Harm van der Meulen zei in zijn inleiding dat het niet-luisteren van het ka binet en de regeringspartijen een gevaar betekent voor de democratie. „Veel mensen hebben nog maar weinig ge loof in de politiek", zei de CNV-voorzitter. Hij haalde fel uit naar de parlementariërs die zich volgens hem bij voort during op het terrein van de sociale partners begeven. „Het is maar goed dat de Tweede Kamer de laatste tijd zo druk is met het RSV-debacle, an ders had er vast wel weer een of ander kamerlid aan de mi nister van sociale zaken ge vraagd of het niet tijd wordt dat de minister ingrijpt nu de meeste cao-onderhandelingen in een impasse terecht zijn ge komen". Prof. Goudzwaard wees erop dat de vakbeweging door de politiek wel om medewerking (in de Vorm van advisering) wordt gevraagd, maar dat zij geen wezenlijke invloed heeft. Is het afdwingen van die in vloed mogelijk via burgerlijke ongehoorzaamheid of andere vormen van buitenparlemen taire actie? Die vraag werd door prof. De Gaay Fortman ontkennend beantwoord. Vol gens de CDA'er is het welis waar een stilzwijgend aan vaard recht om in verzet te komen tegen democratisch ge nomen beslissingen, maar zijn deze slechts bij hoge uitzonde ring toelaatbaar en bovendien alleen wanneer het gaat om geweldloze actie. „Maar geweldloosheid lokt in veel gevallen toch geweld uit. Dat betekent dat alleen de monstraties en het aanbieden van petities geweldloze vor men van burgerlijke onge hoorzaamheid zijn, „wapens" die echter de laatste jaren aan kracht hebben ingeboet". Meerderheid De Gaay Fortman verweet de regering te weinig te luisteren naar de geluiden van bijvoor beeld minderheden in de sa menleving. „Het is niet vol doende om in het parlement een meerderheid van slechts de helft plus één te behalen, er moet worden gestreefd een zo'n groot mogelijke meerder heid. Dat betekent ook luiste ren naar hetgeen de oppositie inbrengt. Ik erger me eraan dat, wanneer de oppositie met een voorstel komt, de minister onmiddellijk roept dat het on mogelijk kan", aldus De Gaay Fortman. Het kabinet zou er volgens hem goed aan doen eerst eens na te denken over de waarde van de alternatie ven van de oppositie, aleer men er een oordeel over velt". Het feit dat dit gebeurt is vol gens de oud-staatsman met name te wijten aan het regeer- akoord waar VVD en CDA zich met handen en voeten aan hebben gebonden. „Het is een gevaarlijke politiek om van te voren afspraken te ma ken en zaken vast te leggen. Daardoor worden vaak bruik bare voorstellen van de oppo- tie geen goede zaak", aldus de Gaay Fortman. Het volgende regeerakkoord zal volgens hem veel beperkter moeten zijn. Hetzelfde geldt voor ver kiezingsprogramma's: kort en helder, luidde zijn motto. 100 Kamerleden Ook de inleiders van socialisti sche en liberale huize, Lam mers en Vonhoff uitten forse kritiek op het regeerakkoord. Lammers noemde een tot in details uitgewerkt regeerak koord hinderlijk in het ver keer tussen politiek bestuur en maatschappij, de vakbeweging en het bedrijfsleven. Vonhoff verweet de parlementariërs dat zij nauwelijks nog toezicht en controle uitoefenen op de wetgeving. Vonhoff: „Ik denk dat we beter het aantal kamer leden kunnen terugbrengen naar honderd. Dan krijgen ze het zo druk dat ze wel moeten overstappen naar een genera- lere aanpak en het stellen van prioriteiten en het laten liggen van incidenten". Lammers en Vonhoff wei verder op de noodzaaak vereenvoudiging en kwj ge teitsverbetering van wetj vel ving. Maar ook de vakbev, g0l ging doet volgens Lam ml lustig mee aan nieuwe regel) jja ving, waardoor het zichz he( voor de voeten begint te lopt Verdere deregulering zou gens de burgemeester ver)"— ven moeten worden tot van de speerpunten van !M vakbeweging. Kleiner apparaat Vonhoff noemde als voorbi van de verstikkende regel| ving de belastingtariev „Die zijn zo ingewikkeld worden dat zelfs het minista Financiën een belasting lefoon heeft moeten inschar len om het de burgers duia lijk te maken". Volgens F commissaris van de Koninfl zou het overheidsapparaat fc moeten worden verkleind r™ de ambtenaren die overblijvfr) D beter moeten worden betaaltesp' De inleiders beaamden dat Iers vakbeweging en de werktfirae versorganisaties een eigen vteide antwoordelijkheid op het gnde bied van het arbeidsvoorwazi de denbeleid en de werknemeingr verzekeringen moeten krijgèrer „Maar", voegde de PvdAlrinr Lammers, voorstander-vapatr het-eerste-uur van geleuet. I loonpolitiek, er aan toe, „ter v verschil van inzicht over delan volgen koers moet het laatleed woord aan regering en partwar ment worden gelaten". ing. L

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4