TAFEL Televisiekijker anno 1985 pikt bijna alles Klaas Beuker is een charlatan" Paus ook in Italië machteloos tegen abortus MMM a t kerk en wereld p: a: Vandalisme niet negeren fc brieuen lezers weer ACHTERGROND CeidaeSomcmt vrijdag 8 maart 1985 pal Gehuwde priesters in Utrecht bijeen Van de ongeveer 2100 gehuwde priesters in Nederland komen er aanstaande zaterdag in Utrecht zo'n 125 met vrouw en kroost bijeen op de eerste bijeenkomst van het „landelijk werk verband voor gelijkberechtiging van gehuwde en ongehuwde priesters" (GOP). Daarbij zal voorzitter Lambert van Gelder de situatie van de gehuwde priester in binnen- en buitenland uit eenzetten. Verder is er tijd voor onderlinge ontmoeting en voor het smeden van plannen. Het werkverband, dat vorig jaar is opgericht, streeft ernaar dat in de R.K.-Kerk het priesterceli baat niet meer verplicht wordt gesteld. Dan zouden niet alleen ongehuwde maar ook gehuwde priesters in de pastoraal werk zaam kunnen zijn. Commissie moet abortus-geschil oplossen De classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Ker ken heeft een commissie benoemd, die de problemen rond de Amersfoortse predikanten T. Harder en J.J. Rebel moet oplos sen. De twee predikanten, die verbonden zijn aan het zieken huis De Ligtenberg in Amersfoort, hebben volgens een meer derheid van de classis een te ruime visie op de abortus-provo- catus. Ds. Harder en ds. Rebel adviseerden de directie van De Ligtenberg vorig jaar een abortusvergunning aan te vragen. De classis riep hen daarop ter verantwoording en maande hen eind januari hun visie te herzien. Dat hebben de beide pastores geweigerd. In het uiterste geval kunnen ze ontzet worden uit hun ambt. Wie de mensen leert sterven, leert ze tevens leven. (Van onze correspondent in Rome, Cees Manders) De paus mag nog zo pre ken tegen abortus, de Italiaanse vrouwen (en mannen) trekken zich er niet veel van aan. Deze conclusie is gewettigd na bestudering van de cij fers die het Italiaanse ministerie van volksge- zonheid zojuist heeft vrij gegeven. Vorig jaar zijn (officieel) 226.000 abortussen in Italië ge registreerd, terwijl er onge veer 600.000 babies geboren werden. Dus tegenover elke drie geboortes staat één abor tus, een legale abortus dan wel te verstaan, de clandestiene, niet- geregisteerde abortussen niet meegerekend. In de leef tijdsgroep van 20 tot 34 jaar neemt ruim één op de vijf vrouwen haar toevlucht tot abortus. Deze cijfers zijn temeer op zienbarend omdat in Italië vrijwel geen dag voorbijgaat of de paus en zijn bisschoppen veroordelen abortus openlijk en vaak in zeer ondubbelzin nige termen; abortus is volgens de r.k. leer een doodzonde. Volgens het Italiaanse ministe rie van volksgezondheid kan uit de abortusstatistiek worden afgeleid dat de Italiaanse vrouw abortus ziet als een soort „nabehoedmiddel", een methode om een ongewenste zwangerschap te beëindigen. Maar eigenlijk is het de bedoe ling van de abortuswet om door middel van een abortus sociale, psychologische en fy sieke problemen voor de vrouw en haar directe omge ving te voorkomen. „Bij de meeste abortussen wordt de wet nadr geest ën letter niet nageleefd", moet de minister dan ook spijtig opmerken. De universiteit van Padua or ganiseerde vorig jaar een on derzoek onder het vruchtbare deel van de bevolking. Daaruit bleek dat de meerderheid de liefde pleegt „op de bonnefooi" (in de hoop dus dat de vrouw niet zwanger wordt), of onbe trouwbare middelen hanteert (coïtus interruptus bijvoor beeld). De door de kerk be pleite middelen (die volgens Ogino-Knaus en Billings) wor den slechts door enkele pro centen toegepast. Dat abortus in Italië een me thode van geboortebeperking is geworden, blijkt ook nog eens uit het feit dat steeds meer vrouwen steeds vaker haar toevlucht nemen tot abortus. Hoe de hausse in abortussen te rijmen is met de in Italië tast bare aanwezigheid van de kerk wordt wellicht iets dui delijker aan de hand van het zelfde onderzoek van de uni versiteit van Padua. Aan 5681 katholieke vrouwen werd een mening gevraagd over de ker kelijke leer met betrekking tot de abortus provocatus. Ruim 43 procent antwoordde zo: „Wat de kerk zegt kan best juist zijn. Maar in de praktijk moet ieder beslissen volgens zijn eigen geweten". Ruim 25 procent van de ondervraagde vrouwen vond dat wat de kerk zegt juist was maar „er kunnen uitzonderingen zijn". Slechts 13,6 procent van de vrouwen vond de leer van de kerk juist, en hield zich er ook aan. Klaas Beuker tijdens een privé-audiëntie bij de paus? Het beeld op de achter grond (zie pijl tje), tussen de paus en Beu ker in, ver raadt volgens pater Grieco dat de foto ge maakt is na af loop van een pauselijke mis in de Mathil- de-kapel. PATER G. GRIECO, REDACTEUR VAN DE OSSERVATORE ROMANO: „Ieder die met deze foto's wil bewijzen dat hij een privé-au- diëntie bij Zijne Heiligheid de Paus heeft bijgewoond moet Dat verklaarde gisteren pater Gianfranco Grieco, lid van de orde der Minderbroeders Conventuelen en redacteur van de „Servizio Vaticano" van de „Osservatore Roma no", het dagblad van het Vati- caan. Pater Grieco kwam tot zijn beschuldiging na bestude ring van de kleurenfoto's, waarmee Klaas Beuker, voor zitter van de Titus Brandsma Stichting en voorheen lid van de Tweede Kamer voor de RKPN, dinsdagochtend op een persconferentie zijn gelijk heeft trachten te bewijzen dat hij wel degelijk op particulie re audiëntie is geweest bij Jo hannes Paulus II. De pater maakt deel uit van een gezel schap Italiaanse journalisten, dat een week lang de gast is van het ministerie van bui tenlandse zaken en door Ne derland reist, nu koningin Be atrix volgende maand een staatsbezoek aan Italië zal brengen. Redacteur Grieco is kind aan huis in het Vaticaan en scha tert het uit als hij de foto's ziet. „Ik herken de plek na tuurlijk direct. De fotograaf van de „Osservatore" staat daar altijd na afloop van de mis, die Johannes Paulus II als hij in het Vaticaan is, da gelijks bijwoont in zijn parti culiere Mathilde-kapel. Als de mis is afgelopen geeft de paus ieder die daar was een hand. Onze fotograaf schiet dan plaatjes, een mooi souvenir voor de mensen die de mis hebben bijgewoond", aldus pater Grieco, die de plek on dermeer herkent aan het beeld dat op de achtergrond, tussen de paus en Beuker in te zien is. „De foto is dus niet geretoucheerd, niet genomen op een algemene audiëntie, maar na afloop van de pause lijke mis", concludeert hij. De redacteur van de „Osser vatore" maakt duidelijk, dat het helemaal niet moeilijk is door te dringen in de Mathil de-kapel. „Je kunt gewoon opbellen, relaties heb je er niet bij nodig. Je geeft ge woon te kennen dat je graag die mis wilt bijwonen en je hoort dan meteen wanneer er plaats is". Naar hij verduide lijkt kunnen er enkele tiental len mensen in de kapel, zodat het van de animo van de be zoekers afhangt wanneer ie mand een uitnodiging krijgt op verzoek". De gang van za ken na afloop van de mis schetst pater Grieco aldus: „Ieder verlaat de kapel, en de paus komt naar buiten om ie der een handje te geven en een vriendelijk woord toe te voegen. Onze fotografen ma ken daar ijverig foto's van en in een mum van tijd is de zaak gepiept". Naar hij verder nog meedeelt wordt er bij zijn krant elke keer een lijst bijgehouden van mensen, die door de paus in particuliere audiëntie worden ontvangen. Dat is dan geen tète a tète, maar ook een ge beurtenis met een aantal mensen, soms ook tientallen. „De naam Klaas Beuker komt op zo'n lijst niet voor, dat weet ik absoluut zeker". Gevraagd om commentaar, reageert de heer Beuker, voorzitter van de Titus Brandsma Stichting: „Interes sant, interessant. Maar onjuist. De foto is wel degelijk ge maakt tijdens eeü privé-au diëntie in september van het vorig jaar. In totaal ben ik zes keer door de paus in privé-au- diëntie ontvangen. Zo is het en niet anders". Koolschotel hermelijn-yoghurt vegetarisch Als u met tweeën bent, heeft u het volgende nodig: 3 eieren, 0,5 tot 1 kg aard appelen, zout, peper, noot muskaat, melk, 1 grote ui, kerrie, 10 g margarine, 400 g witte kool, 12 g margari ne, 12 g bloem, 2 dl melk, 50 g geraspte pittige kaas, paneermeel, 20 g margari ne; 12 gedroogde pruimen, cir ca 30 g bruine basterdsui ker, kaneel, 4 dl yoghurt. Kook de eieren acht minu ten, zet ze onder koud water, laat ze koud worden, pel ze en snijd ze in stevige plak ken. Kook de aardappelen, gaar, giet ze af, stamp ze fijn, maak er met melk een sme uïge puree van en breng die op smaak met zout, peper en nootmuskaat. Fruit de klein gesneden ui met kerrie licht bruin in de eerste portie margarine, bak al omschep pende de fijngesneden kool even mee, doe er twee lepels water en weinig zout bij en smoor (met deksel) de groen ten in vijftien minuten gaar. Laat de tweede portie mar garine smelten, roer er de bloem door en voeg scheutje voor scheutje de melk toe. Laat de saus een paar minu ten zacht koken, voeg de kaas toe en doe er dan naar smaak zout en peper bij. Vet de rand van een oven schaal in, leg er de kool in met daarop de eieren, schenk daar de kaassaus over en be dek alles met de puree. Strijk de puree glad, zeef er een dun laagje paneermeel over en verdeel daarop de laatste portie margarine, in stukjes. Zet de schaal, voor een kors tje, ongeveer twintig minu ten in een oven die op 5 of 225 staat. Was de pruimen en zet ze een halve tot een hele dag net onder water weg. Kook de geweekte pruimen zacht met bruine basterdsuiker en kaneel. Haal de pruimen uit het vocht en laat dat doorko ken, tot het stroperig is. Ver deel de pruimen over de bordjes, schenk er het sui- kerstroopje op en de yoghurt er tussen. JEANNE „WAT JE VAAK ZIET, DAAR RAAK JE AAN GEWEND" DEN HAAG Wie hangt er nog bij de om roep aan de telefoon als ons geliefde koningshuis op de televisie door de mangel wordt gehaald? En wie richt er nog een scheldkanonnade tot Hil versum als flauwe grap pen worden gemaakt over de kerk of de paus? Geen mens. Het Neder landse kijkerspubliek lijkt het niet meer nodig te vinden een mening kenbaar te maken wat „vies, ongepast, vunzig, onbehoorlijk of smake loos" wordt gevonden. De omroepmedewerkers die in Hilversum de telefoon tjes aannemen van kla gers, hebben het de laat ste tijd rustig. Op de Pisa-uitzendingen over het pausbezoek, met de paus als Popie Jopie satyrisch in beeld gebracht door Spaan en Vermeegen, kwamen ver spreid over een aantal weken niet meer dan „een handje vol" reacties binnen. „Mensen reageren niet meer zo gauw op een progFamma, dat is voorbij", zegt woordvoerster Maria Meijer van de Vara. „Tegenwoordig kan bijna al les op televisie. Het publiek raakt niet meer zo van de kook van verschijnselen als Popi Jopie. De Nederlander is niet meer zo makkelijk te schokken", aldus Meijer. Ver houdingsgewijs komen bij de omroep meer opmerkingen en vragen binnen over de Huma- nitas-loten van de Sterren- show, dan over (vermeend) schokkende stukjes van Pisa. Ook Kees van Kooten kan bij de VPRO zonder problemen één van zijn typetjes laten zeggen dat hij elke nacht droomt dat hij met de konin gin naar bed gaat. VPRO- woordvoerster Giny Mutsaers: „Ik denk de laatste tijd steeds vaker, wat raar, we krijgen zo weinig reacties. Vroeger kon ie bij het minste of geringste hele scheldkanonnades ver wachten. Een jaar geleden nog kregen hadden we na sommige uitzendingen nog een hele dag lang honderden telefoontjes te verwerken. Zo iets is nu ondenkbaar", aldus Mutsaers. Nederland maalt er niet meer om en laat zaken op z'n be loop die vroeger ongetwijfeld als „belediging van het ko-. ningshuis" zouden zijn aange merkt. Interesse De vakgroep massacommuni catie van de universiteit van Amsterdam bekijkt de ont wikkeling onder het Neder landse kijkerspubliek met grote interesse. Drs. Ben Man- schot van de vakgroep heeft als communicatiewetenschap per veel onderzoek gedaan naar het consumentengedrag op televisiegebied en schrijft onder meer in „Skrien" een blad over de visuele media. Manschot haalt onderzoeken aan van sociologen, waarin wordt gesignaleerd dat de Ne derlander in de jaren zeventig over de meeste onderwerpen weer wat behoudender is gaan denken, behalve over onderwerpen als seksualiteit en autoriteit. „Seks op televi sie schokt de mensen niet meer, net zo min als schoppen tegen autoriteiten", verklaart Manschot. „Men is ook selectiever gaan kijken, dat zien we aan de kijkcijfers. Er is weliswaar meer te zien, maar tegelijker tijd kijken we alleen naar wat we echt niet willen missen. Het aanbod is inmiddels zo groot dat ieder zijn eigen tele visiebehoefte kan bevredigen en niet meer hoeft te kijken naar dingen waar hij zich bij voorbaat aan denkt te erge ren", aldus Manschot. Hij con stateert dat elders, zoals in Wallonië, een groot aanbod van televisiezenders al heeft geleid tot een dramatische verschuiving van de aandacht van informatieve program ma's naar amusement. Dat zal in Nederland misschien nog wel even op zich laat wach ten, omdat we maar weinig Nederlandstalige zenders op televisie krijgen en het En gels, Duits en Frans voor veel mensen nog een barrière vormt, denkt Manschot. „Afgehard'" Alexander Pola, al vele jaren één van de krachten achter het satyrische NCR V-pro gramma Farce Majeure, denkt dat het Nederlandse volk is „afgehard" Hij wil ook wel toegeven dat de teksten voor zijn programma de laatste ja ren bijna vanzelfsprekend harder zijn aangezet. „De kij ker is aan alles gewend ge raakt. Vroeger bracht het pro gramma „Enzoishettoevalli- gooknog'nseenkeer" van Mies Bouwman een kleine revolu tie teweeg. De klappen die daar werden uitgedeeld kwa men hard aan. Dat maakte dan ook grote indruk en alles wat minder hard aankomt, wordt weldra gewoon gevon den", aldus Pola. Communicatiewetenschapper Manschot zegt onlangs nog een oude aflevering van het televisieprogramma te'hebben gezien. „Ik schudde voortdu rend het hoofd, want ik kon bijna niet geloven dat daar nou ooit zo'n opwinding over is ontstaan. Alle voor die tijd schokkende dingen waren zorgvuldig verpakt in voorzichtige bewoordingen. Nu doet men alles veel direc ter, en het publiek pikt dit ook. Een satyrisch program ma als Spitting Images, dat door de VPRO wordt uitge zonden, zou vijftien jaar gele den ondenkbaar zijn geweest. Hierbij speelt ook het selectie ve kijken van de Nederlander een rol. Als een grote omroep Spitting Images op een piek uur uitzend, ontstaat waar- Kees van Koo ten kan zijn ty petjes tegen woordig bijna alles laten zeg gen. Het televi siepubliek rea geert er niet op, de scheldka nonnades blij ven uit. schijnlijk toch wat commotie over het getoonde. Bij de VPRO blijken de reacties nogal mee te vallen, omdat de mensen die zich zouden kun nen ergeren er wellicht toch al niet naar kijken", aldus Manschot. Verschuivingen „Bij de verschuivingen op het gebied van de satyre op tele visie moet ik altijd denken .aan dat verhaal van die man die een vriend zich met een hamgr op de kop ziet slaan", zegt Alexander Pola. „Op de vraag over het waarom van het slaan, zegt de vriend: „Het moment dat ik ermee ophou voelt zo lekker aan". Je ziet het ook in de actualiteit: Hugo Brandt Corstius scheldt iets harder dan de anderen en fungeert dan ook meteen als bliksemafleider, zie het ru moer om de toekenning van de P.C. Hooftprijs. Alle ande re schrijfsels, die ook wel de gelijk kritisch zijn, vallen niet meer zo op, omdat de grenzen zijn verschoven. Dat gaat ook op vpor televisie; ik denk dan ook dat het televisiepubliek een stuk volwassener is ge worden", aldus Pola. Hij ge looft ook dat het Nederlandse publiek een iets ander kijkge drag vertoont dan tien jaar geleden. „Dat is ook logisch, want toen was er lang niet zo veel televisie te zien. De knop omdraaien betekende bijna meteen de televisie uitzetten. Nu zet je een van de vele an dere zenders op als iets je niet Emigranten Wie de televisie van tegen woordig heel goed met die van vroeger kunnen vergelij ken zijn de emigranten. Velen van hen zijn vertrokken naar landen als Canada, de VS, Australië en Nieuw-Zeeland en kennen de televisie vaak alleen nog van tien jaar gele den. Piet Voskamp, oorspron kelijk afkomstig uit het Zuid-' hollandse 's-Gravenzande, is er zo een. Hij is een paar we ken over uit Waterdown, On tario, Canada waar hij al meer dan tien jaar woont en zit juist televisie te kijken. „Er is inderdaad ontzettend veel veranderd met toen. Het is onbegrijpelijk dat sommige zaken allemaal kunnen. De mensen in Nederland hebben volgens mij niet in de gaten hoeveel er getolereerd wordt op televisie. Ik heb heel lang niet naar de Nederlandse buis kunnen kijken. Neem alleen al de vrijheid die op gebied van seks op de buis bestaat. Alles wordt getoond en zelfs de kleuters mogen er naar kij ken. Dat is in Canada toch heel anders, vrijpostigheden van de televisie worden daar met argusogen bekeken en zo nodig scherp bekritiseerd. Voor Nederland geldt: iets wat je vaak ziet, daar raak je aan gewend", aldus Voskamp. ARJEN VAN DER SAR JAAG -y—v stelt JJE manier waarop de Leidse kraakbeweging probep in si huisvestingsbeleid van de landelijke en de plaatselijk£rscha heid aan de kaak te stellen, begint steeds meer onaaifan D bare trekken te vertonen. Zinloze vernielingen lijkef^per uitzondering meer, maar regel. Toen in juni 1983 ee^m eei aan de Scheepmakerssteeg werd ontruimd, bleek dcje bes voorbeeld voor vele duizenden guldens schade te zijn pren 1 richt. L^d! Tl 1", vei JJE massale vechtpartijen, waarmee die ontruiming i tijd gepaard ging, bleven gisteren gelukkig uit bij de c~ ming van een monumentaal pand aan het Rapenbu'' krakers waren dit keer zo verstandig zich niet te very tegen een politiekorps, dat immers slechts een gerec\9\^ vonnis uitvoert. De groep verliet het pand weliswaar v lig, maar liet voor de eigenaar een schade van zo'n V( duizend gulden achter. Dat is ergerlijk. De krakers real zich daarbij kennelijk niet, dat het op deze manier i moeilijker wordt ook maar enig begrip voor hun eisen brengen. Naar aanleiding van deze nieuwe demonstrat V zinloos vandalisme zouden politie en justitie zich moeten buigen over de vraag, of het niet mogelijk is ders aansprakelijk te stellen. er zit ook een andere kant aan de zaak. De Leidse wt der van volkshuisvesting, D. Tesselaar, verklaarde gij in een gesprek met de krakers, dat de gemeentelijke heid er nog niet aan toe is groepen aan gebouwen te h| 4 waar gewoond èn gewerkt kan worden. Hij volstond nï advies aan de jongeren zich als woningzoekenden te lat schrijven en ging vervolgens over tot de orde van de t (Ver VAN de overheid kan niet worden verwacht, dat elk HEL culier initiatief onmiddellijk en kritiekloos wordt <n ov steund, integendeel. De gemeente moet in sommige ge^reki echter verder durven gaan dan de constatering dat (Jopei nog niet rijp is voor veranderingen. Als onderkend Vimer dat in Leiden groepen jongeren op drift zijn geraakten o juist de overheid het voortouw te nemen in een pogin&ter iets aan te doen. Het beleid moet erop gericht zijn, ditjokpi zaken in redelijke banen te leiden. Als dat zou betekertui dat er voor die (gelukkig relatief kleine) groepen toch nrs d gevonden moet worden, dan hoeft dat geen „belonenlmat vandalisme te betekenen, maar veeleer het onderkennei doo de behoeften en van de problemen die eruit voortvloegeve ir jaa 'Dl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Wilhelminamonument Baronesse van Pallandt ziet haar Wilhelminamonument voor Den Haag het liefst ge plaatst in de tuin van de Raad van State. Over het ontwerp zelf voor dit monument be staan op zich al afwijkende meningen, maar het is zeker niet juist het monument in die tuin te plaatsen, waar bijna niemand komt. Over de plaats waar het monument moet ko men is bovendien al beslist: te genover het paleis Noordein de. Toch wil ik opmerken, dat er betere plaatsen denkbaar zijn. Ik denk daarbij vooral aan: het pleintje voor het Vre despaleis of aan het midden van het Buitenhof, vooral nu dit gedeelte zo is opgeknapt. Die plek is bovendien niet ver van de regeringsgebouwen. Zeker toeristisch gezien zijn deze twee plaatsen'het beste. P.de Jong, DEN HAAG. Prof. Bastiaans. Als prof. dr. Bastiaans zijn werk onverhoopt nu al zou moeten opgeven zonder dat hij dit heeft kunnen afbouwen en overdragen aan collegae, zal er een enorme leemte ontstaan in deze vorm van geneeskunde, waarin hij zich jarenlang heeft verdiept en gespecialiseerd. Niet alleen oorlogsslachtoffers en gegijzelden, doch ook ver keersslachtoffers zullen zich dan verstoken voelen van hulp, die zij elders tot i niet hebben kunnen vpi^— Verkeersslachtoffers w in ons land nog altijd nU langrijk geacht, daarg hun belangen. Nog >1 wordt er op een voor gewijden nauwelijks te ven manier gesjacherd hun leed. De nasleep vaO"! auto-ongeval wordt dA^-" als nog erger ervaren d; lichamelijk leed. De waarop prof. Bastiaans deze patiënten omgai helpt en behandelt is hi zonder. Ik zou het vow patiënten betreuren indii gedwongen wordt, zonde®1"'611 volgers die zijn wertf H^ kunnen voortzetten, zijn Cam neer te leggen. vej Stichting Beschetyan Verkeersslachto, Hilde Maria du ChatlKe DEN Hi mc iels KRO zoekt kandidaten voor tv-kwis HILVERSUM In het zo merseizoen van dit jaar wil KRO-tv en nieuw spelpro- gramma presenteren. De opna men daarvoor zijn in de maand mei 1985, in de presen tatie van Ted de Braak, Frank Kramer of Henny Huisman. Er is nog overleg gaande wie van de drie het zal worden. Daarvoor zoekt de KRO-tele- visie nu kandidaten, die snel moeten kunnen reageren en over voldoende parate kennis beschikken. Deze kandidaten moeten 16 iaar of ouder zijn; elke dag de krant goed lezen; snel kunnen reageren en het leuk vinden om met woorden te spelen. Zij die een kansje willen wagen worden verzocht snel een briefkaart te zenden naar: KRO-televisie, Postbus 1900, 1000 BX Amsterdam. Ook voor het zomerprogram- ma „Cijfers en letters" dat al diverse seizoenen in beeld kwam, zoekt de KRO-tv kan didaten. Deze kunnen hun op gave richten aan: „Cijfers en letters", Postbus 9000, 1201 DH Hilversum. :dj Rustig weer DE BILT (KNMI) Het ge weer houdt ook m< nog aan. Een langgerekt i drukgebied, zich uitstrekjd van Noord-Scandinavië P, G de Noordzee en Britse ejt den tot aan de Azoren, hjaa langzaam iets naar het zul Het blijft echter bepalend p het weer in ons land. Er 1 weinig wind en in de naclt nil dens opklaringen vormt >rmi weer plaatselijk mist. nacht daalt de temperatuiiLDr ongeveer 1 graad boven r" maar langzaam. Af enj°lltl schijnt de zon. De middagfjrris peratuur bereikt dan waar.en rond de 7 graden, alleen iir^? Wadden- en IJsselmeerge?0"1' blijft de temperatuur enj?w graden achter. Dit zal e" eens het geval zijn in str£ de waar de mist zich lang F?e' handhaven. Er is maar wê wind. Voor het begin val!1 011 volgende week worden zo^en ge perioden verwacht, alP a zondag bestaat de moge, heid dat er regen valt. Inr"?* temperatuurverloop komt! Ai maar weinig veranderf overdag omstreeks 7 grai in de nacht rond 1 graad. ap vanmorgen 07 Amsterdam zw.bew. Frankfort onbew. Geneve zw.bew. Helsinki zw.bew. Innsbruck zw.bew. Klagenfurt zw.bew Kopenhagen zw.bew. Lissabon l.bew Locarno zw.bew. Luxemburg mist Madrid onbew. Malaga l.bew. Malkxca zw.bew. Malta onbew Stockholm sneeuw Wonen zw.bew. Zuerich zw.bew. Casa blanca niet ontv. Istanbul zw.bew. Las Palmaa niet ontv. "na 17* 9' Si 17* 6* I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2