GWkJS EEN LEUK „FOGDJE" I Door I vijfbak I niet fel maar spaarzaam rijden i TOYOTA? LOUWMAN SUZUKI? Transmissie maakt 180-gradenslip De oliecrisis van 1973 mag dan misschien net niet de hele wereld op haar Kop heb ben gezet, zij liet toch duidelijk sporen na die tot aan de dag van vandaag merkbaar zijn. Zeker de auto-industrie maakte in die strenge winter een spontane 180-gradens lip. Een van de topmannen van Fiat liet zich uitgebreid fotograferen in een minus cuul 126-je waarmee hij in die dagen naar z'n werk ging. De verkoop van de Lelijke Eend. in die jaren geldend als dè zuinig heidskampioen. steeg met sprongen. En de ingenieurs van de verschillende autofa brikanten kregen opdracht zuiniger moto* ren te ontwerpen. Resultaten De resultaten van hun Inspanningen zijr\ de afgelopen jaren gepresenteerd. Kleina auto's met een verbruik van ruim één Ofi twintig bij een snelheid van megentig km per uur en grotere wagens die inmiddels, ondanks hun zwaarder gewicht genoegen nemen met verbruiken rond één op zes1 tien. Maar de ontwikkelingen staan niet stil. Na de motoren namen de technici de trans missie onderhanden. En dat resulteerde In' versnellingsbakken met een zogeheten E- versnelling of een zuinige vijf met overdri vekarakter. Sportauto's Dat was voor de oliecrisis wel anders. Toen was de vijfde versnelling uitsluitend te vinden op sportieve auto's, waar hij ei genlijk de normale vier verving om de stappen tussen de één en de vijf kleiner te maken en zo een fellere acceleratie moge lijk te maken. De vijf van nu doet in feite het omgekeerde van wat vroeger gebeur de in de sportwagens. De gaten tussen de verschillende versnellingen worden groter gemaakt, waardoor de eindoverbrenging in de vier langer Is. De auto loopt daar door per 1000 foeren in de hoogste ver-' snelling harder. Voordeel Het grote economische voordeel hiervan is niet alleen dat de motor minder toeren draait bij een gelijk blijvende snelheid waardoor de wrijvingsverliezen in de mo tor kleiner zijn. maar vooral dat er een ho ger rendement bereikt wordt. In de ais overdrive bedoelde vijfde versnelling levert de motor door de bank genomen niet veel trekkracht meer. De topsnelheid wordt dan ook niet In de vijf, maar in de vier be reikt. De vijfde versnelling dient er vooral voor om langere tracjecten met één en de zelfde snelheid zuiniger af te leggen. Zoals al gesteld, de ontwikkelingen gaan door. Op dit moment worden al proeven genomen met zesversnellingsbakken, waarbij de afstemming van het gewenste motorvermogen op de rij-omstandigheden nog beter is. KLAAS SNIJ DE Pt (ADVERTENTIE) BtNHAAG! NIMAG DEN HAAG BINCKHORSTLAAN174 070-475421 ooktnRijswijk Min AjlbentlsM41 NATUURLIJK! MERCURIUSWEG14 070-475421 (naast Louwman Toyota) Een aan de andere zijde van de Atlan- tlsche Oceaan woonachtige kennis van „oro mij wilde de afgelopen zomer vanuit =r Nederland een rondrit door Europa - gaan maken, een onderneming waar- voor hij hier ter plekke een auto zou [/ago aanschaffen. Daags na zijn arriveren zetten wij ons aan de arbeid om een ijec vehikel voor hem te bemachtigen. De wagen moest tal van kwaliteiten bezit- ten' maar moest daarbij voorat goed- 5 koop zijn. Meer dan duizend gulden wilde hij er niet aan kwijt zijn. Waar begin je, wanneer je zo'n auto wilt hebben? Je kijkt in de krant. Al snel hadden wil een betrouwbaar J ogende advertentie gevonden, waarin f J verschillende bejaarde automobielen in juichende bewoordingen stonden aangeprezen. Aangezien de prijsstel- rllng met de eis van de Europa-reiziger overeenkwam besloten wij die hande- 1 laar maar eens op te zoeken. De brave ondernemer bleek in een buitengewoon sombere en rijkelijk met hondeuitwerpselen gestoffeerde straat gevestigd te zijn. Wij zochten meteen naar een garage, een show- I - room of iets dergelijks, maar er was in de hele straat niets van dien aard te Ï7 I - bespeuren. Het in de advertentie ver melde adres bleek een doodgewone portiekwoning te zijn. Een vrouw van middelbare leeftijd deed open. Toen wij het doei van onze komst duidelijk maakten, riep zij haar echtgenoot, een bedachtzaam uit zijn ogen kijkend heerschap van in de vijftig. „Bent u de autohandelaar?", vroeg ik. De man nam ons een ogenblik schattend op en antwoordde toen in onvervalst Haags: „Ja. Wat wouwe de heren we ten?". Wij maakten de nobele ziel dui delijk, dat wij een automobiel zochten, dat nog in staat was een mens veilig en zonder problemen door Europa te transporteren en dat niet meer dan duizend gulden mocht kosten. De man luisterde aandachtig en zei toen: „Nou, Ik heb bijvoorbeeld een leuk groen Fogdje staan. Niet te veel kilo meters op de teller, nog lekker In ze lak. Leuk karretje. Hij staat hier om de hoek, je mot maar es effe gaan kij ken". Wij volgden 's mans raad op en zoch ten de mobiel op. Warempel: in de straat om de hoek stond een groene Ford Taunus, waarvan de lak eens als metallic te omschrijven moet zijn ge weest, maar die nu een dofheid als van een moegestreden tank ten toon spreidde. We liepen rond het voertuig en stelden vast dat er maar weinig roest te zien was. Er was een richting aanwijzer kapot, de banden toonden nog slechts een vage herinnering aan een profiel en hier en daar zat een krasje en een deukje, maar gezien de leeftijd van het Fordje was alles toch heel redelijk in orde, leek ons na een eerste vluchtige inspectie. Ik kroop onder de wagen en ontwaarde tot mijn verrassing een nog smetteloze bodem. Geen gaten en zo goed als geen roest. De uitlaat was aan het einde van zijn Latijn, dat was overduidelijk. Het ding was provisorisch opgelapt en hing zo op het oog wat klunzig in een hoeveel heid ijzerdraad, maar bleek na enig gemorrel goed vast te zitten. Vervolgens openden wij de motorkap. Hier had de tand des tijds weliswaar duidelijk zijn sporen nagelaten, maar het beeld was toch niet zorgwekkend te noemen. De rubber slangen waren gortdroog en hier en daar bedenkelijk gerimpeld en gebarsten, maar lekken deed er zo op het eerste gezicht niets. Het motorblok zag er nog redelijk uit even de dynamo lospeuteren. tot zeven Jaar geleden kwamen de men sen met prima wagens aanzetten onder het mom: ik heb een nieuwe gekocht, gooi deze maar weg. Dat zie je nu niet meer". Sinds kort importeert de Haagse autoslo perij wrakken uit Luxemburg en Duits land, waar al meerdere jaren een strenge keuring geldt. Ook vrij jonge auto's die in Nederland nog ongehinderd door kunnen rijden, worden daar van de weg gehaald omdat ze niet meer aan de veiligheidsei sen voldoen. Rob: „Zo vullen we onze voorraad vrij nieuwe onderdelen een beetje aan. Die auto's komen overigens belist niet meer op de weg, daar hoef je niet bang voor te zijn". Menig autosloperij heeft vandaag de dag ook nieuwe onderdelen zoals spatbor den. mistachterlichten. bumpers en sier- strippen in de aanbieding. Soms meer dan veertig procent goedkoper dan bij de dealer. Hoe dat kan? Vader Wierenga is bereid uitleg te geven. „Wij hebben geen drie man achter de balie", zegt hij nors, terwijl hij de brand in een nieuwe sigaar steekt. „Het is hier onderdeel uit zoeken. dokken en oprotten. Wat je ver der met zo'n onderdeel doet, Interesseert ons niet". Raamrubber Rob Wierenga heeft een talent voor het bijhouden van de tweedehands winkel waar. Zo uit-het-blote-hoofd weet hij pre cies wat de sloperij In huis heeft. Bijna vijfhonderd auto's, van tientallen merken en een veelvoud aan typen, met allemaal weer hun eigen nog bruikbare onderde len. Of daar dan een raamrubber voor en wat meeviel er lag geen drup pel olie onder de motor. Bovendien zat er nog voldoende water in de radi- ateur. Wij besloten tot nadere onder handelingen over te gaan en togen te rug naar de handelaar. Mijn kennis maakte mij in het Brits duidelijk, dat ik vooral op een proefrit moest aandrin gen. Ik bracht zijn verlangen over, waarop de handelaar een jekker aan trok en met ons mee ging. Hij maakte een portier open. hetgeen een schrik wekkend geluld teweeg bracht, en kroop tot onze verwondering zelf ach ter het stuur. Mijn kennis kroop ach terin en ikzelf nam naast de bestuur der plaats. Deze rukte enige malen ruw aan de versnellingspook en teis terde het gas- en koppelingspedaal met enige gemene trappen, waarna hij de contactsleutel omdraaide. De start motor hief een klaagzang aan, maar kwam aanvankelijk niet verder dan dat. Na nog een paar maai starten kwam de motor hoestend tot leven. Een dikke rookwolk was door de ach terruit zichtbaar. „Nog lekker starte, hè", zei de hande laar. terwijl hij wegreed. „Ja. hij hep een tijd stilgestaan, hè, en dan zit er VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA 9 niet veel puf meer In 't accuutje. Maar die taait zo weer op asje effe de snel weg op gaat. Kijk, schakele as boter. Ja, het is een verdomd leuk Fogdje. Daar ken Je nog een heel end mee vooruit". De piloot raasde met hoge snelheid door allerlei straten en de monstreerde allerlei functies. De wa gen reed nog opmerkelijk soepel, al bromde de motor als die van een vliegtuig. Op een gegeven moment hield de bestuurder ineens zijn arm voor mij. waarop bij bruusk remde. De wagen kwam als een blok tot stilstand. „Nog best remme. dat zie je", sprak de handelaar, die steeds geestdriftiger werd. „Ja kijk", zei hij, „Deze wage is van een tuinder in het Westland ge weest. En wat rijje die lui d'r nou mee? Weinig toch? Heb altijd In de schuur gestaan en hep niks te Ujje gehad. En dan: Foadjes zijn zowiezo leuke auto- tjes. Lekkere, ouderwetse wagentjes. Ver ie je week heb ik t'r zelf nog in ge- reje. want me eige wage stond In de garage. Zelf heb ik een Peugeot. Ik zeg tegen me vrouw: het zijn toch lek kere ouderwetse wagentjes, die Fogd- jes. Altijd rije en niks geen tramme lant. Al zou je willen, dan krijg Je zo'n Fogdje nog niet kapot". Terug op de plaats van vertrek Hep de handelaar nog eens om de wagen heen. waarbij hij nog enkele kwalitei ten onder de aandacht bracht. „Hij staat nog leuk op ze bandjes". En op het dak wijzend„Hier. moot vinyl dak- kie. Nog as nieuw gewoon. Nou wat vinnu d'r van?". Wij knikten zuinigjes en informeerden naar de prijs. Zevenhonderdvi/ft/g gulden", sprak de man op besliste toon. Toen ik hem vroeg of dat de ui terste prijs was. antwoordde hij op meewarige toon: „Ja. wat wil u nou? Kijk lager ken ik echt niet gaan. Dan verdien ik t'r niks meer op. Nou. he ren. wat doen we?" We deden het. En de wagen bleek voorwaar geen miskoop. Hij bracht mijn kennis naar Denemarken, waar de auto werd gestolen (f), maar na drie dagen weer op het politiebureau kon worden afgehaald, vandaar door Duitsland naar Oostenrijk en Italië, vervolgens naar Spanje en via Frank rijk naar het eindpunt van de rit: Brus sel. En daar roest het „Fogdje" nu in alle rust. LEO HENNY op zoek naar een tweedehands bandje. omhaal gereduceerd tot een kubus schroot. Hoe vaak is de middenklasse citroengele Kadett gepoetst, voordat de ijzeren klau wen van een kraan lelijke krasjes maken op zijn beide portieren? Wie heeft daar toch de moed een koevoet te plaatsen tussen de deur van die mooie BMW om een toerentellertje te kunnen bemachti gen? En die nog geen vier jaar oude Ja guar, ingesneeuwd en tot schande van de hele familie zij-aan-zij met twee lelijke eendjes, wordt dus gesloopt. Er zal wel iets vreselijks aan mankeren, iets onge neeslijks Laatste ritje Een autosloper dient zich niet te hechten aan de dingen. De verafgoding van de automobiel, zoals je die aantreft op de jaarlijkse RAI in Amsterdam, is op een sloopterrein niet op zijn plaats. Een auto begint daar aan het laatste ritje van zijn leven: via het „expositieterrein", waar belangstellenden nog kunnen snuffelen naar onderdelen, naar de ruim tien meter hoge pers, waarin twee manshoge kra nen om de paar seconden een karretje laten vallen. „Ik zie de sloperij als een puur recycling bedrijf". zegt Rob Wierenga, terwijl hij de schroothopen buiten het kantoor naden kend overziet. „Ik wilde dat meer men sen zich dat eens gingen realiseren. Het slopersvak heeft helaas nog altijd iets van gerommel en onbetrouwbaarheid. Natuurlijk is dat niet voor niets zo geko men. Er zijn vooral in het verleden veel sjoemelaars geweest. Maar wat men niet opmerkt is dat de sloperijen uitgegroeid zijn tot een moderne bedrijfstak". Rob neemt de honneurs maar even waar, als het er om gaat belangstellenden te woord te staan. Zijn vader is nu eenmaal opmerkelijk bondig in zijn mededelingen. Hoe lang de heer Wierenga het slopers vak al beoefent? „Zoveel jaren als ik oud ben", zegt hij. diep inhalerend. Klein be gonnen en het bedrijf zélf langzaam uit gebouwd? „Met deze twee handen", klinkt het kortaf. Wel informeert hij be langstellend: „We krijgen toch wel recla me, met al die schrijverij?". De sloperij was er nog niet zo lang gele den, zo vertelt Rob, vrijwel uitsluitend voor knutselaars en minvermogende au tomobilisten die er geen bezwaar tegen hadden zich tussen twee wrakken te wur men op een modderig terrein om nou nét dat speciale buitenspiegeltje of die be paalde dynamo los te peuteren. Maar met de economische recessie Is wel het een en ander veranderd. Rob: „Soms komen mensen met de duurste wagens aanrijden voor een twee dehands onderdeel. Toch om die paar tientjes uit te sparen. Wij hebben daar op ingespeeld, doordat we allereerst al veel onderdelen in voorraad hebben en bo vendien eventueel zelf die onderdelen demonteren. Je hebt genoeg mensen die niet zo handig zijn, of een hekel hebben aan vieze handen. Het publiek is een beetje, tsja, chiquer geworden". Ook met het naar de sloop brengen van afgedankte auto's is het wat anders ge steld. Rob: „We krijgen hier klanten en dan denk je: die komt zijn auto naar de schrootpers brengen. Tot op de draad opgereden. Maar dan komt meneer voor een tweedehands bandje, omdat hij het nog een paar maandjes wil uitzingen. Vijf het achterportier van een Peugeot 504 bij zit? „Achter die metallic Datsun", zegt hij tegen een van de monteurs die het kantoortje binnenkomt. „Ik weet zeker dat hij er nog aanzit". De prijzen van de tweedehands onderdelen worden een beetje met de natte vinger bepaald. „Het hangt af van de vraag en hoeveel je In huis hebt", aldus Rob. Het is nog onzeker of de autokeuring die ook in Nederland voor de deur staat, voor de sloperijen gunstig is, zo stelt Rob Wierenga. Door de teruglopende beste dingen blijven mensen langer met „cos metische" schade (zoals een gedeukt portier of bumper) aan hun auto doorrij den. De handel in tweedehands onderde len is de laatste jaren bijgevolg al matig. Rob: „Ik zou niet weten of we nu hele maal overspoeld gaan worden met afge keurde auto's, of dat veel meer mensen naar ons toe gaan komen voor onderde len om toch nog door die keuring te kun nen komen. Hoe we daar uitspringen moeten we nog afwachten". Bijzonder lucratief Is het vak van autoslo per beslist niet, benadrukt Rob Wierenga ten slotte met een knipoog naar de fis cus. „Het Is gewoon de hele dag hard aanpoten voor je centen, 's Avonds kom ,<j doodmoe thuis, maar je hebt wel het voordeel dat je niet weet wat je de vol gende dag gaat doen. Op het slopersvak wordt nog steeds neergekeken, dat vind ik erg jammer. Sommige mensen komen hier binnen, halen onderdelen van een auto en lopen er zo mee weg. Die denken dat het gratis is. Je gelooft je ogen niet, maar het komt nog steeds voor". PAUL KOOPMAN Foto's: MILAN KONVALINKA (ADVERTENTIE) Bt we met die Jaguar doen?". Direc- Wierenga haalt er de duimdikke si- 'r niet eens voor uit zijn mortd. „Slo- wat dacht je anders?" bromt hij, Tf we een beetje gek zijn geworden, een sloper, dus sloop ik die kar. simpel is het", klinkt het achter jwgrijze wolken. Boven op de mans- |e kluis van de sloperij in Den Haag ft een Chinees boeddhabeeldje een ikmanspet op gekregen. De oosterse ester lacht ons schalks vanonder de D toe. Zoon Rob haalt intussen vijftig eken" uit zijn kontzak ter vergoeding een zojuist voorgereden afdankertje, ■voormalige eigenaar verbijt zichtbaar teleurstelling. het leven van een auto ten einde is, JÊm een tragisch ongeval of gewoon ou- Jtfom, volgt geen plechtige begrafenis, soms meer dan tweehonderdduizend ieters trouwe dienst, wordt het vehi- afgedankt of total loss verklaard, •eet? Ho maar! De karkassen worden ibaard op een kaal terrein, waar plaats is voor grafkransen of ge- ;stenen. Een enkeling wil nog aan de irdelen morrelen, maar ten slotte tót alle glorie van weleer zonder veel

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21