Drie doden bij moordaanslag in Rijswijk N c Wethouder Vink met stijfsel overgoten Broek aan ^Dortambassadeur -c /andaag bij deze krant axtra auto-bijlage: IN KANTOOR SURINAAMSE BEVRIJDINGSRAAD Zoekactie naar containers met gevaarlijke lading id Russisch Politburo ^ri gespek met Reagan: Wars overbodig „Stookproef nog dit jaar voor iedereen" dON:^ West-Duitsland opgeschrikt door serie bomaanslagen FNV: zondagsrust bij bezoek van paus DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 8 maart 1985, 76e jaargang no. 23137 TV-TIPS Vanavond: Farce majeure op Ned. I om 20.28 uur. Óm 23.15 uur Hill Street Blues. Op Ned. II om 21.20 uur Fons Jansen en om 23.35 uur nacht film Lenny". Morgen: Installatie mgr. J. Ter Schure in Den Bosch op Ned. II om 10.30 uur. HET WEER Droog en af en toe zon. Plaat selijk mist. Minimumtempera tuur ongeveer 1 graad. Mid- dagtemperatuur rond 7 gra den. Weinig wind. Zon op: 07.08, onder: 18.34; hoog water Schev.: 04.30 en 16.45, laag water: 00.11 en 12.47. llentan Cruijff presenteerde zich gisteren in de aante van sportambassadeur van het Neder- |se bedrijfsleven. Hij was gastspreker tijdens bijeenkomst van de Rotterdamse Economi- a Hogeschool, die deze week een zogenoem ds business-week organiseert. Zoals bekend is ijff aangetrokken door een consortium, dat in het Midden- en Verre Oosten sportac- nmodaties aan de man tracht te brengen. iA/EGWUS RIJSWIJK Drie leden van een Haagse Indo band zijn vannacht in een kantoorgebouw aan de Verrijn Stuartlaan in Rijs wijk door twee of meer mannen doodgeschoten. Twee andere leden van de band liepen zware ver wondingen op. De schiet partij had plaats in het ge bouw, waar behalve de Surinaamse Bevrijdings- raad het Surinaamse Weekblad is gevestigd. Volgens de Rijswijkse po litie lijkt de gehele zaak sterk op een extcutie. Er is een recherchebijstands team van 25 man gevormd om de zaak te onderzoe ken. Rond middernacht drongen de gewapende mannen het pand binnen en liepen daar vermoe delijk de bandleden tegen het lijf die op dat moment aan het repeteren waren. Zij dwongen de vijf muzikanten, die in leef tijd variëren van 20 tot 32 jaar, op de grond te gaan liggen, met het gezicht naar de vloer. Om nog onduidelijke redenen werd vervolgens zonder par don het vuur op de bandleden geopend. Twee van hen waren direct dood. Een derde slacht offer kon nog met de lift naar beneden gaan, maar zakte op de stoep voor het gebouw in elkaar. Hij wist een voorbij ganger te waarschuwen en te vertellen dat in het gebouw zijn dode makkers lagen. De gealarmeerde politie grendelde ogenblikkelijk de gehele om geving af en begon een uitge breide zoekaktie. De agenten van de Rijswijkse politie, die het kantoorgebouw binnengin gen, werden door collega's uit Den Haag voorzien van kogel vrije vesten. Niet lang daarna is het derde slachtoffer op weg naar het Haagse ziekenhuis Leyenburg overleden. Een van de zwaar gewonde leden van de band heeft inmiddels een hersen operatie ondergaan. Zijn toe stand is nu stabiel. De vijfde muzikant kreeg een hoofd schot, maar is buiten levenge vaar. Eén van de slachtoffers van de aanslag, die later op weg naar ziekenhuis Leyenburg overleed. NA AANVARING VLISSINGEN De ko ninklijke marine in Vlis- singen is vanmorgen op de rede van Vlissingen en de Westerschelde een zoekactie begonnen naar de verdwenen containers met gevaarlijke chemische stoffen van het Liberiaan se schip Contract Voyager. Het schip raakte gister avond na aanvaring met de Bulgaarse bulkcarrier Vitosha lek en dreigde te zinken. Sleepboten hebben het schip toen op het strand bij Breskens gezet. In de afgelopen nacht is de Contract Voyager dertig graden gekapseisd, waardoor de containers die op dek ston den van het schip te water zijn geraakt. Intussen zijn vier con tainers geborgen, waarvan er een bij Terneuzen drijvend werd aangetroffen. Een aantal containers is ter plaatse gezon ken en naar andere is een gro te zoekactie op gang gekomen. De containers hebben een af meting van ongeveer 120 bij 120 en 60 centimeter. Volgens de ladinglijst bevonden zich onder meer vaten met natrium aan boord. Deze stof brengt na aanraking met water heftige chemische reacties teweeg. j\SHINGTON De Amerikaanse president Reagan eft gisteren een „openhartig en levendig" onderhoud had met een hoge Russische functionaris, het Polit- Vladimir Sjtsjerbitski. Centraal in het gesprek 4 inden het Amerikaanse Star Wars-programma en de K-raket. Volgende week dinsdag vinden er in Genè- opnieuw ontwapeningsbesprekingen plaats tussen Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. «Jjerbitski liet Reagan weten dat de VS het in.de ruimte gesta- heerde defensiesysteem tegen kernwapens niet nodig hebben, pnmin als de met tien kernkoppen uitgeruste MX-raket. pjprhit.sk i zegde toe dat Moskou bereid is compromissen te liten op het punt van wapenbeheersing. Van zijn kant betoog- Reagan dat het Star Wars-programma slechts als een defen- jf-systeem tegen kernwapens gezien moet worden. Hij zei dat systeem zijn nut zbu kunnen bewijzen in een confrontatie I »t „de maniakken van de toekomst", een verwijzing naar ter- I gisten die zich mogelijk toegang kunnen verschaffen tot kern- jpens. asj- -jirken rweegt een de strijd te Brpen tegen rugssmokke Op de ilitiehonden- fesheim nige tijd tht maanden .Luise". is nog in pleiding maar Iranke, is zeer Leden van een actiegroep goten een emmer stijfsel leeg over het hoofd van wethouder Vink en maakten zich uit de voeten. Foto: KLAAS VAN DER ROEST NA HET SLAAN EERSTE PAAL CLUBHUIS HOBBEMA DEN HAAG „Ik heb veel meegemaakt, maar dit nog nooit", sprak wethouder P. Vink gis termiddag enigszins ont daan nadat een groepje jongeren kort daarvoor een emmer stijfsel over zijn hoofd had leeggego ten. De wethouder had samen met een buurtbewoner de eerste paal geslagen voor een clubhuis en 24 wooneenhe den aan de Hobbemastraat in de Haagse Schilderswijk; een project dat wordt uitgevoerd in opdracht van de woning bouwvereniging 's-Graven- hage. Op het moment dat de heer Vink de heimachine verliet en zijn helm afzette, werd hij benaderd door enige leden van de actiegroep Buurthuis Schildershage, die de stijfsel over hem heen gooiden. De jongeren deden dat uit protest tegen de plan nen om het aan de Stortenbe kerstraat gelegen buurthuis te slopen voor de bouw van huizen in plaats van een nieuw buurthuis. Onlangs ga ven ze al blijk van hun onge noegen door boven de ingang van Schildershage een pop voorstellende wethouder Vink op te hangen met een touw om zijn nek. Wet houder Vink kon zich na het onverkwikkelijke incident opfrissen in het verzorgings huis „Om en Bij", waar ter gelegenheid van het slaan van de eerste paal een recep tie werd gehouden. De da ders vonden hun actie ken nelijk heel normaal, wellicht zelfs „ludiek", want zij na men even later deel aan de receptie alsof er niets was ge beurd. BRIELLE Nog voordat in oktober het nieuwe stookseizoen begint, moe ten gasverbruikers in heel Nederland aan de hand van de zogeheten stook proef kunnen nagaan of hun energiebehoefte nog wel in de pas loopt met wat voor hun woonplaats gemiddeld is. Dat vindt ir.G. Postma uit het Zuid hollandse Brielle. Postma is de geestelijke vader van de stookproef. Met de stookproef kunnen consumen ten in onder meer Den Haag, Rotterdam en Hilversum elke dag via een telefoonnummer de aan het weer aangepaste, gemiddelden opvragen. Als hun eigen gasmeter hoger uit komt kunnen zij snel ingrij pen. bijvoorbeeld door ramen en gordijnen te sluiten of de thermostaat een graadje lager te zetten. In een aantal plaatsen kunnen gasverbruikers hun gegevens uit de huis-aan-huis-bladen halen. „We moeten echter streven naar een uniform sy steem, onder de paraplu van een landelijke instelling in de gasdistributiewereld", vindt Postma. Postma lanceert zijn plan in reactie op berichten dat de Nederlandse gezinnen over gasrekeningen van de pe riode van maart 1984 tot en met februari van dit jaar ge middeld 110 gulden moeten bijbetalen. Door de strenge kou van deze winter is gemid deld zeven procent meer gas afgenomen dan normaal. Pagina 3: „Zelf vinger aan de pols houden" (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Op een dag als vandaag, de Internationale Vrouwendag, praten we eigenlijk bever met over de „vrouw, die de broek aan heeft". Maar een bencht uit de Sovjet-Unie noopt ons daar toch toe. Twee Russische vrouwen, die graag de broek aan hebben, slagen daar maar niet in. Niet dat zij de mannen niet de baas zouden kunnen worden, want ze staan hun mannetje wel. Nee, er blijkt in geen enkele winkel een broek voor vrouwen te koop te rijn- Overal hebben ze gezocht: in Minsk, Moskou, Sverdlovsk, maar nergens troffen ze ion broek aan. Als ze nou toch al de advertenties eens in de Leidse Courant zouden kunnen leren. DA\T D*LmÓM De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen geheel vnjbhjvend la een open envelop wider portwge) opWureo naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag e^CcidócSouocwt Russische vrouwen willen broek maar vinden er geen MOSKOU Twee Russiche vrouwen uit Sverdlovsk in de Oeral, die graag de broek aan hebben, zijn tot de con clusie gekomen dat dat niet mogelijk is. Hun probleem is niet zozeer dat man nen hun leven overheersen. Hun klacht ligt meer in het praktische vlak: winkels verkopen geen (werk)broeken voor vrouwen. De twee hebben hier over een boze brief gestuurd naar de regringskrant Izvestia. De krant publi ceerde de brief eergisteren, twee dagen voor de Internationale Vrouwendag, die in de Sovjet-Unie grootscheeps ge vierd wordt. De vrouwen worden van daag overstelpt met bloemen, chocola en gelukwensen, maar een werkbroek zou de dames heel wat liever zijn. BONN West-Duitsland is vanochtend opgeschrikt door een serie bomaanslagen. Volgens de politie zijn bij geen van de aanslagen slacht offers gevallen. Tot nu toe heeft geen enkele organisatie zich voor deze aanslagen verantwoordelijk gesteld. Bij een bomaanslag gisteren in een warenhuis in Dortmund, uitgevoerd door leden van Rote Armee Frak- tion (RAF), zijn acht mensen gewond geraakt. In het Roergebied ontploften vanochtend in alle vroegte bommen bij de hoofdkantoren van werknemer- en werkgeverorganisaties in de ko- lenindustrie. In Hamburg deed zich een ontploffing voor bij een ge bouw, waarin scheepvaartbureaus zijn gehuisvest. In Bochum werden de telefooncentrale en een computerkamer in het hoofdkantoor van de vakbond IG Bergbau und Energie verwoest door een bom, die vermoe delijk door de brievenbus naar binnen was geduwd. In Essen ontplofte een bom bij het kantoor van de werkgeverscentrale GDSB. De sprin- was volgens de politie waarschijnlijk geplaatst in een schakel kast nabij de toegangsdeur van de firme Ruhrkohle AG. Pagina 5: RAF richt zich nu ook op burgerdoelen WOERDEN Het besluit van het gemeentebestuur van Utrecht om zondag 12 mei tijdens het pausbezoek aan de Domstad alle winkels en café's open te stellen is bij de Dienstenbond FNV in slechte aarde gevallen. „Wij zien in het pausbezoek geen aanleiding om het winkelpersoneel op zondag te laten werken", zo schrijft bestuurder B. van Zweden in een brief aan b en w. Volgens een woordvoerder van het gemeentebe stuur zou het onbeperkt openstellen van restaurants, winkels en café's de Utrechtse middenstand goed doen, aangezien met de paus vele tienduizenden belangstel lenden Utrecht zullen bezoeken. De Dienstenbond be twijfelt echter of deze mensen de zondag zullen gebrui ken om boodschappen in te slaan. „Aangezien het ook nog Moederdag is zien wij jiiet waarom veel vrouwen hun vrije dag zouden moeten opofferen voor de com merciële belangen van de gemeente en middenstand". Kruidnagelsigaret blijkt fataal NEW YORK Na het overlijden van twee jongeren, die met kruid nagelen vermengde sigaretten had den gerookt, hebben Amerikaanse artsen alarm geslagen over deze in Indonesië gangbare soort rookwaar, die daar „kretèk" heet. De Kretèk- sigaretten bestaan uit 70 procent ta bak en 30 procent kruidnagelen. Het werkzame bestanddeel van kruidnagelen heet eugenol, een stof die door tandartsen veel wordt ge bruikt voor verdovingen. De siga retten zijn door de kruidnagelen zeer aromatisch en veel Amerikaan se jongeren zien er een aardig com promis in tussen een normale siga ret en een .joint". Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar 1250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1