Katalysator, moet dat nou? iiuro xAlternatieve brandstof Maatnog yp zich wachten eci. Frankrijk tegen VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA S «e \\S^973 is pas goed duidelijk geworden hoe afhankelijk (terse wereld toen was van de Arabische oliesjeiks. '^ARGUMENTEN VOOR ^METHANOL ACHTERHAALD Itvinders van TNO waren in een [van tijd wereldberoemd, de Ne- hdse reputatie kon niet meer 1 en ook uit economische over- gen werd er dankbaar terugge- i op zes jaar wetenschappelijke I. De reacties waren zeer opti- ch. nadat in 1980 bij TNO in 1de sensor was ontwikkeld. Een ieus apparaat dat het mogelijk ïaken auto's op methanol te la- -ijden. Binnen afzienbare tijd zou Jternatieve brandstof „erdoor" Met dank aan de Arabieren. zij gaven uiteindelijk de aanzet voor optimisme. Niet lang na de oliecrisis 973 bleek wat de olieproducerende n (verenigd in de OPEC) hadden los- akt. Het was goed duidelijk gewor- 10e afhankelijk de westerse wereld an de Arabische olie. In verschillende n ging men zoeken naar mogelijkhe- >m die afhankelijkheid te verkleinen, sschien zelfs op te heffen. Bij crises t men op eigen benen verder kun- Rijdend, want een onderzoek van de umentenbond leert dat de meeste en van alles weg willen doen. behalve luto. jit water eidde allemaal tot de meest verras- i ontdekkingen. De alternatieve Jstof kon niet op. Soja-olie, gas uit istammen, aardgas, aardappelzet- dadelsap en zelfs zout water. Maar na alle gevallen bleek het toch een il- te zijn. De alternatieve brandstof was tiet gevonden. ch? Een paar jaar geleden leek men IJO de oplossing gevonden te hebben, anol zou in de toekomst als brandstof en gaan dienen voor de auto. Metha- onder meer samengesteld uit aard- steenkool en bruinkool. Voordelig. in de voorstanders van invoering, it die grondstoffen allemaal in ons ei land gewonnen kunnen worden. De lankelijkheid van de OPEC-landen t daarmee gegarandeerd en het biedt 6n op werkgelegenheid. Bovendien pn de uitlaatgassen bij gebruik van anol veel schoner zijn. Een argument Ban vooral in deze tijd veel waarde |l gehecht. Ford-directeur Petersen liet echter in Otta wa al weten dat methanol, al dan niet in combinatie met benzine, de beste oplos sing zou bieden voor grote delen van de wereld. Technisch en economisch zijn er geen problemen meer, de bal ligt nu bij de nationale overheden, was de algemene conclusie. Patstelling Terug in Nederland blijkt de overheid zich erg-stil te houden. Zij moet volgens fabri kanten en oliemaatschappijen gunstige voorwaarden scheppen, wil methanol wer kelijk op grote schaal ingevoerd kunnen worden. Want wanneer voor methanol de zelfde accijns zou gelden als voor benzine en diesel, is het financieel niet haalbaar omdat de literprijs voor de klant dan te hoog is. Aan de andere kant beginnen de oliemaatschappijen niet met het aanpas sen van tankstations, als er geen klanten zijn. Een patstelling die de overheid dient te doorbreken. ,,De prijs is inderdaad het grootste pro bleem", geeft de heer Wilhelmus van het ministerie van economische zaken na een tijdje zoeken toe. „Methanol bevat de helt minder energie dan benzine, maar is niet de helft goedkoper. Dus is het niet interes sant voor de overheid". Maar de invoering van methanol verkleint wel de afhankelijkheid van de OPEC-lan den. Speelt dat geen rol? Het blijkt alle maal wel mee te vallen. De heer Wilhel mus: „Voor een groot deel is die afhanke lijkheid er nog wel, maar ze wordt steeds minder. Alle nieuwe oliegebieden liggen buiten het gebied van de OPEC-landen, bijvoorbeeld in de Noordzee. Als de aan voer van olie uit de OPEC-landen zou stagneren zijn er nog zoveel andere ma nieren om aan olie te komen. Bovendien hebben we „plenty" voorraden". Voor de overheid bestaat er geen reden om de in voer van methanol als brandstof te ver snellen, door bijvoorbeeld geen accijns te heffen. Wel is het beleid gericht op een veelzijdiger brandstofaanbod. „We willen niet in grote mate afhankelijk zijn van één brandstof. Vandaar dat Economische Za ken onderzoeksprojecten bij TNO in Delft subsidieert". Vooralsnog lijkt methanol echter geen kans te maken. „Bovendien", voegt de heer Wilhelmus daaraan toe. „is het volstrekte onzin dat methanol schoner zou zijn. Dus waarom zou invoering gesti muleerd moeten worden?". TNO in Delft kwam in 1980 met dit apparaat dat automotoren op elk mengsel van alcohol en benzine kan laten rijden. Binnen afzienbare tijd zou de alternatieve brandstof „erdoor" zijn Puur water „Als uitlaatgas is methanol puur water en dus milieuvriendelijk". De heer Wernesker- ken van Methanor is het wat dat betreft niet met Wilhelmus eens. „Dat argument voor invoering van methanol alé brandstof is zeker reëel". Het is vrijwel het enige ar gument dat overeind blijft staan. „Dat ei gen produktie van methanol zo goed is voor de werkgelegenheid is betrekkelijk. Bij een chemische fabriek zie je een hele boel pijpen en weinig personeel. En die af hankelijkheid van de OPEC-landen speel de in '73. Dat is niet meer zo actueel, de overheid heeft dat probleem meer naar de achtergrond verschoven. Bovendien daalt de prijs van ruwe olie en zijn er geen cri ses te verwachten". Heeft Methanor als producent van metha nol dan geen belangen bij een grootschali ge invoer? De heer Werneskerken: „We zijn er wel mee bezig, via demonstraties en lezingen, maar het is niet onze bedoe ling om het erdoor te pushen. Bovendien is men voor de brandstof nu geheel afhan kelijk van de oliemaatschappijen. Daar gaat het soms nu al niet zo goed. Wij hoe ven de oliemaatschappijen niet voor de voeten te lopen". De politiek is de auto en zijn berijder de laatste tijd anders gaan bekijken. Jaren achtereen werd autorijden voornamelijk duur der doordat regeringen (heus niet alleen de Nederlandse) er een mooie belastingbron in zagen. Tot de energiecrisis door directe en in directe invloeden (het ontwikkelen van zuiniger auto's) het autorijden duurder maakte. Sindsdien ziet de politiek de auto niet meer puur als melkkoe, maar ook als een belas ting voor het milieu en een aanslag op de energievoorraden. Voor auto mobilisten blijft het een beetje lood om oud ijzer of het autorijden nu duurder wordt om 's rijks algemene middelen aan te vullen, of om zure regen te bestrijden en aardolie te besparen. I mmj.lm Uitgesproken in Duitsland, dat altijd lief was voor de automobilist, w'l men de katalysator verplicht stellen. Frankrijk heeft al protest aangetekend tegen dit eenzijdige besluit. Oliesjeiks „In Brussel is net de EFOA opgericht (Eu ropean Fuel Oxigenative Association)", vervolgt hij. „Een club van chemische pro ducenten die zich sterk maakt voor het verlagen van het loodgehalte in de benzi ne. In dat kader rijden in Duitsland verre weg de meeste auto's al met drie procent methanol in de tank (meer mag niet van de EG). Ook in Oostenrijk, de Benelux, Frankrijk en Spanje staat men op het punt dat in te voeren. Dat is onze markt". Voorlopig is methanol als alternatieve brandstof er niet door. Alweer met dank aan de Arabieren, omdat er op het ogen blik een redelijk vertrouwen in de OPEC bestaat. Toch zijn alle inspanningen niet voor niets geweest. De heer Wernesker ken: „Op het moment dat die oliesjeiks zouden zeggen: hoor eens, we stoppen er mee, dan kun je met die sensor binnen een maand volledig overschakelen op methanol. Er komen geen autoloze zonda gen meer. Na de crisis van '73 zei Den Uyl dat het nooit meer zo zou worden als het geweest is. Dat wordt het dus wel". HUGO DE BRUIJNE Dat laatste is overigens alweer naar de achtergrond verschoven. In de tijd dat de politiek energiebesparing eiste, beloofde bijvoorbeeld de Duitse auto-industrie dat in 1985 haar produkten gemiddeld 15 pro cent zuiniger zouden rijden; onlangs werd bekend dat deze doelstelling in 1984 al ruim is overschreden. Over energiebespa ring dus geen zorgen meer. deze keer is het de beurt aan het milieu. Net als bij de energiebesparing vervult de auto een sig naalfunctie: hij is absoluut geen hoofd schuldige aan het energie- of zure-regen- probleem. Maar hij is wel veel makkelijker aan te pakken dan industrie of huishou ding, om te laten zien dat er (politiek) iets aan gedaan wordt. Vandaar dat plotseling in heel Europa de discussie over loodvrije benzine opbloeit, met name dan weer in politieke kringen. Waarbij, zoals gebruike lijk, het oorspronkelijke uitgangspunt al snel op de achtergrond raakte. Het gaat niet meer om loodvrije benzine alleen, maar in de eerste plaats om uitlaatgas-ka talysatoren. Cultus Met zo'n uitlaatgas-katalysator moeten de uitlaatgassen schoongemaakt worden, zo dat zich uit die gassen geen zure regen meer kan vormen. Met name in West- Duitsland is het zuurprobleem verheven tot een soort cultus. Juist in het land dat altijd lief was voor de automobilist, omdat het Europa's grootste auto-producerende land is, kwam ineens een ommekeer in het politieke denken. Uitgesproken in dat land wil men per 1986 de katalysator verplicht stellen. Alle andere auto-producerende landen hebben geprotesteerd; het is een slechte zaak voor elke internationale in dustrie als op landelijk in plaats van op Europees niveau nieuwe wettelijke eisen voor het produkt worden uitgedacht. Waar wel min of meer op Europees niveau over wordt gedacht, is de invoering van lood vrije benzine, noodzakelijk voor een auto met een uitlaatgas-katalysator. Dat moet ook wel, want oliemaatschappijen werken nu eenmaal niet op landelijk niveau, terwijl Duitsers heus wel eens met hun auto over de grens willen. Zelfs als alleen Duitsland die katalysator verplicht zou stellen, zou in heel Europa loodvrije benzine beschikbaar moeten zijn. Daarmee is het dan meteen voor alle andere landen makkelijker om ook zo'n katalysator verplicht te stellen. In Amerika en Japan rijdt men overigens al jaren, op loodvrije benzine met een kataly sator in de uitlaat. Technisch gezien is er dus niets nieuws aan de hand. Jammer is wel, dat niemand van die kennis profiteert, want met name de politici die erover moe ten beslissen kunnen of willen het tech nisch achtergrondverhaal niet begrijpen. In ons land praat men alleen nog maar over loodvrije benzine. Lood in de benzine zorgt voor de nodige klopvastheid: de mo tor gaat niet pingelen (waardoor zuigers en cilinders zouden beschadigen). In lood vrije benzine moet die klopvastheid, uitge drukt in het octaangetal, dus op andere wijze worden bereikt. Voor de chemische industrie geen probleem, maar het kost wat meer om loodvrije benzine dezelfde klopvastheid te geven. Op zich is lood trouwens al giftig, zodat het een voordeel is als we dat lood kunnen weren, al gaat het maar om kleine hoeveelheden. Naverbranding Nu over naar de ware noodzaak voor die loodvrije benzine. Loodhoudende benzine vervuilt de katalytische naverbranding, die daardoor onwerkzaam wordt. Wat is dan zo'n naverbrander? Dat is als het ware een extra uitlaatdemper, waarin zich roosters bevinden met het edelmetaal platina erin. Langs die roosters stroomt het uitlaatgas, dat nog onverbrande benzine (koolwater stoffen) bevat, stikstofoxyde, bij de ver branding gevormd en veroorzaker van de Frankrijk heeft de EG-commissie in Brussel laten weten dat het niets wil weten van de Duitse plannen binnenkort al katalisators in te bouwen in auto's om zo de milieuvervui ling tegen te gaan. Duitsland wil dat van 1 januari 1989 af alle nieuwe auto's voorzien worden van zo'n katalisator. Maar wagens met motoren die een cilinderinhoud hebben van meer dan twee liter moeten al vanaf 1 januari 1988 zo'n katalisator hebben. Frank rijk wil nu via het aantekenen van bezwaar voorkomen dat Duitsland eenzijdig maatre gelen neemt. zure regen, alsmede koolmonoxyde van onvolledige verbranding. Onder invloed van de katalytische werking van platina treedt nu een naverbranding op. De scha delijke stoffen worden verder geoxydeerd en kunnen in de buitenlucht niet verder re ageren (met zuurstof uit de lucht of regen water). Er zijn bij de genoemde Ameri kaanse en Japanse auto's nog andere me thoden van uitlaatgasreiniging, die tegelij kertijd worden toegepast. Zo voert men ook uitlaatgassen terug naar de motor om ze nog eens te verbranden, of voegt men verse lucht aan het uitlaatgas toe om het verder te laten oxyderen. Dan zijn er nog tal van detailmaatregelen, zoals dubbele ontsteking, voorverwarmde inlaatlucht, compensatiesystemen voor een nauwkeu rig geregelde luchtbrandstofverhouding, stationair-toerentalregeling, brandstofaf sluiting bij gas loslaten enz. enz. Aan de basis van dit hele verhaal liggen eisen ten aanzien van het uitlaatgas: de hoeveelheid schadelijke stoffen die volgens de wet in het uitlaatgas mogen zitten. Daar draait het om: Duitsland wil ingaande 1986 de zelfde eisen gaan voeren als die welke in Amerika gelden. Theoretisch mag de auto* industrie zelf beslissen hoe ze daaraan gaat voldoen. Op korte termijn is de enige mogelijkheid het inbouwen van een uitlaat gas-katalysator, en invoering van loodvrije benzine. Op langere termijn (het Europese voorstel spreekt van omstreeks 1990) zijn er technisch betere oplossingen denkbaar. Er kunnen motoren worden ontwikkeld die gewoon geen te „vuil" uitlaatgas produce ren, zodat achteraf reinigen met hulp van een katalysator niet nodig is. Daardoor wordt ook loodvrije benzine overbocffg, hetgeen gevolgen heeft voor de motorcon structie. Het komt erop neer dat auto's die nu op loodvrije benzine lopen 10 tot 15 procent meer brandstof verbruiken, iets waar de techniek bij voldoende ontwikke- lingstijd wel wat op vindt. Meer betalen We zetten het nog eens op een rij: willen we zonodig op korte termijn (niet over een jaar of zes, maar over een jaar) schone uit laatgassen, dan hebben we een katalyti sche naverbrander nodig. Die kan alleen werken bij gebruik van loodvrije benzine. De huidige auto's kunnen op die benzine niet lopen (gevaar voor pingelen en motor- schade). Auto's die op loodvrije benzine lopen zijn minder zuinig, de katalysator moet betaald worden (kosten ruim duizend gulden), zo om de vier jaar is de katalysa tor vuil geworden en moet er een nieuwe in. Loodvrije benzine is duurder, omdat er extra faciliteiten voor moeten komen (aparte pompen) en omdat hij wat duurder in aanmaak is. De politiek is in principe bereid die extra kosten te verlichten door minder belasting te heffen op „schone" auto's en loodvrije benzine Degene die niet in een schone auto rijdt, gaat dat ui teraard betalen; wie wel zo'n auto koopt, krijgt op zijn gunstigst geen hogere kos ten. Krijgt de auto-industrie echter een re delijke ontwikkelingstijd circa vijf jaar dan kan er een technisch betere oplos sing worden gevonden, die het probleem bij de wortel aanpakt in plaats van achter af de kwade gevolgen te bestrijden. Zo'n oplossing kost natuurlijk ook geld. en dat gaat de koper ook .betalen. Maar hij krijgt dan wel een auto die niet minder zuinig, maar juist zuiniger loopt. Dat houdt de technische oplossing namelijk onvermijde lijk in: verbetering van de verbranding In de motor, dus een hoger rendement. Zo'n katalysator, moet dat nou? PETER FOKKER I de nieuwe stof ook werkelijk toepas te maken, werd bij TNO de sensor ikkeld. Daarmee kon de toevoer van lanol of benzine, of een mengsel van wee, naar de motor worden geregeld, olgens werd begonnen met een proef- fct om het apparaat te testen. Ook de heid zag er wat in en gaf (indirect) een «die van 850.000 gulden. Vijftien Vol- 340 fungeerden in ons land als test- In Amerika deed Ford mee met het Bet. erste resultaten werden vorig jaar be- Igemaakt op een congres in Ottawa iada). De uitslag was zonder meer po- I. Toch wil de heer J. E. van Wernes- en van Methanor Chemie (waar met- iol geproduceerd wordt) de resultaten relativeren: „Ze zijn wel goed, maar de •'s rijden ook weer niet optimaal. Lo- h. je kunt een auto maar voor één idstof optimaliseren. Op dat punt wil- *e nieuwe testen richten", el Volkswagen-directeur Seifert als (ADVERTENTIE) Van showmodel tot wedstrijdwagen. De Aandacht voor de techniek staat ceniraal toonde een nieuwe, kleine wagen, de ombouw van een Ford Escort RS Turbo, bi) de nieuwe Lancia Thema. Lees er Ypsilon Spionagetoto's van de Seat Autovisie reed'm van de RAI naar alles over in de test «Ook na de RAI, Malaga en de Tipo 4 van Fiat «Spuiten I ombouw van een Ford Escort RS Turbo, bij de nieuwe Lancia Thema. Lees er Autovisie reed 'm van de RAI naar alles over in de test Ook na de RAI Engeland. Om het '-yrzm fca^wtf""~rVweef veel ac,ueel autonieuws, proces van nabij te A Sportieve Renault modellen zien l.sSL worden gereden: de Alpine V 6 GT en de 5 GT Turbo, ieen soort super Super 'L'L" V1"'"1! En Lancia Ypsilon Spionagetoto's van de Seat Malaga en de Tipo 4 van Fiat Spuiten van auto's is niet zomaar een kwestie van 'n pot verf. We keken by Sikkens en Volvo.de modernste lakstraat van ^^^Europa TKCHNIKK THfXiF: TESI THEMA TURBO

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17