WEGWIJS Open zitbad op drie wielen" blijft steken in de modder SIR CLIVE SINCLAIR EN DE ELEKTRISCHE AUTO VRIJDAG 8 MAART 1985 F Sir Clive Sinclair in zijn „open zitbad op drie wielen", volgens hem een revolutie op het gebied van personenvervoer. cessor houdt de temperatuur van de mo tor in de gaten. Telkens wanneer deze met oververhitting bedreigd wordt, snijdt hij de stroom af. De motor komt dan volledig los van het vehikel te staan. Wie in dergelijke omstandigheden nog vooruit wil komen, moet 'm maar van katoen geven op de pe dalen. Sir Clive Sinclair beweert dat tegen de eeuwwisseling niet veel voertuigen met benzinemotoren meer in Britse binnenste den zullen verschijnen. Hij speculeert ge deeltelijk op de toenemende openbare af keer voor de vieze uitlaatgassen, afkom stig van dergelijke machines. Deze gassen tasten niet alleen de longen, maar ook de gebouwen aan en zij doen zelfs bomen sterven. Een elektrisch rijtuig verspilt geen energie, terwijl het voor een rood ver keerslicht staat te wachten. De meeste stedelingen gebruiken hun wagen prak tisch uitsluitend voor korte verplaatsingen met lage snelheid. Dat zijn drie argumen ten om elektrisch te gaan rijden, aldus Sinclair en enkele uitvinders-fabrikanten, die rotsvast geloven in de toekomst van het elektrische transportmiddel. Melkwagentjes Voor dergelijke dingen is Groot-Brlttannië een goed land. Op de Britse wegen rijden meer elektrische vehikels dan in om het even welke andere natie. Daar zijn 27.000 elektrische melkwagentjes bij, die elke dag gebruikt worden om de melk aan huis te brengen. Engeland is dan ook de uitverko ren markt voor fabrikanten van nieuwe elektrische wagentjes. Naast de C5 wordt daar in augustus ook een echte elektrische auto, de Whisper, uitgebracht. De Whisper Electric Cars Company is Deens. In Enge land zou dit autootje zo'n 4.000 pond kos ten. Volgens zijn fabrikant kan het 80 km afleggen met een gemiddelde snelheid van 48 km per uur, of minder afstand tegen 80 km per uur. Tegelijk met de C5 kwam in Groot-Brittan- nië een zeepbelwagentje (bubble car) met drie wielen uit, dat de codenaam U36 heeft. Het werd ontworpen door de Deen se ingenieur Steen Jensen en zal in Enge land geproduceerd worden door de Britse firma HIL Electric. De U36 is iets langer en breder dan de C5 en weegt 250 kilogram. Jensen is niet uit gegaan van het idee, dat zijn elektrisch ve hikel gebruikt moest kunnen worden door kinderen zonder rijbewijs. De U36 kan op twee accu's (er is plaats voor drie) 48 kilo meter afleggen. Zijn maximumsnelheid be draagt 40 kilometer per uur. In dit wagen tje is plaats voor één volwassen persoon en één of twee jonge kinderen (achter de bestuurder, op tegenover elkaar geplaat ste zitjes). De C5 is slechts geschikt voor één per soon, met een heel kleine ruimte voor wat bagage. Sinclair vindt zijn vehikel echter erg geschikt voor verplaatsingen en parke ren in binnensteden. „Echt iets voor win kelende huismoeders", zegt hij. Maar de U36 van zijn Deense concurrent kan twee maal meer bagage transporteren. Boven dien hebben de inzittenden een (plastic) dak boven het hoofd, terwijl de eenzame bestuurder van de C5 zich noodgedwon gen enkele plastic lakens, een speciale anorak en een regenmuts moet aanschaf fen. Die dingen zijn allemaal als dure ex tra's bij de C5 te koop. Rijbewijs en wegenbelasting In Groot-Brittannië kost de U36 rond de duizend pond, inclusief de hoorn, ruiten wissers en richtingaanwijzers. Om daar een U36 te kunnen besturen heb je echter een rijbewijs nodig. Het autootje moet ver zekerd worden en de wegenbelasting van 90 pond per jaar, die in Groot-Brittannië voor alle personenwagens dezelfde is, dient betaald te worden. Dit jaar wordt in Engeland ook nog een kleine elektrische bestelwagen verwacht, luisterend naar de codenaam QT. De Brit ten kijken bovendien met veel belangstel ling uit naar een door Peugeot aangekon digde elektrische versie van zijn 205 met drie portieren, die het indrukwekkende af- standsbereik van bijna 140 kilometer zal hebben, met een maximumsnelheid van 100 kilometer per uur. En een accu die tien tot vijftien jaar meegaat. Dit elektri sche wagentje zal zijn verrassende vermo gen te danken hebben aan nieuwe nikkel ijzer-accu's van de Franse firma Saft. De capaciteit bedraagt het dubbele van de conventionele accu's maar ze zijn ook twee maal zo duur. Hoewel er dus toch wel enkele ingenieurs zijn die op het gebied van elektrisch per soden- en vrachtvervoer enige vooruitgang tot stand proberen te brengen, halen de fabrikanten van conventionele automobie len voor deze kleine concurrenten minach tend de schouders op. „Het elektrische transportmiddel is de auto van morgen en zal dit altijd blijven", zo wordt in die krin gen gezegd. Het grote probleem is immers dat de conventionele accu gauw uitgeput raakt en steed opnieuw geladen moet wor den. Waar blijven dan de revolutionaire nieuwe accu's waarvan op het einde van de jaren zeventig de komst aangekondigd werd? Men beweerde toen, dat zij eens en voorgoed een einde zouden maken aan het tijdperk van de benzine, maar die vooruitgang laat nog steeds op zich wach ten. Fabrikanten kunnen er blijkbaar niets aan veranderen, dat de dominerende eigen schap van enkele liters benzine een enor me dichtheid van energie is. Eén kilogram benzine bevat 13.100 watt-uren aan ener gie. Een accu van hetzelfde gewicht verte genwoordigt slechts 50 watt-uren. Nikkel ijzer-accu's (100 watt-uren per kilo) en so- bium-zwavel accu's (300 watt-uren per kilo) zijn beter, maar blijven toch nog stuk ken achter op benzine. Fortuin Sinclair (44) is de man van goedkope com puters en rekenmachines. Met die dingen maakte hij in Groot-Brittannië fortuin. Pre mier Margaret Thatcher bewondert hem. Op haar advies werd hij twee jaar geleden door Koningin Elizabeth II geridderd. Met de C5 probeert deze Britse magnaat voor wat het elektrische wagentje betreft het compleet over een andere boeg te gooien. Maar de respons van de Britse media en het grote publiek is niet bepaald gunstig. Praktisch iedereen vin<£ran een levensgevaarlijke driewieler, '.n ten die een proefrit maakten in K Ult wekkend druk Londens verkeer, ot- den nadien dat zij een dergelijk s 9ro1 derneming nooit meer zouden a^stei Een Londense zakenman, die ,ea mooie morgen per C5 naar de 0?rte rijden had herhaaldelijk pech. Up'nar werd hij zo boos dat hij het ,,sneiierv'< een vuilnisemmer deponeerde. 1 ma Het is dus nog lang niet zeker, da<0°P goede formule gevonden heeft. n9 e dit jaar zou blijken, dat Sinclairs 'e VL HIL-wagentjes U36 en QT niet d*cce! ste bijval genieten, dan wordt k v« Groot-Brittannië de toekomst Als elektrische transportmiddel weerf1, or der. e. v' Deze „self-made"-man, die de scY liet toen hij zeventien was en het <^seh studie tot elektronisch ingenieuf®0/1 heeft met zijn uitvindingen een zr tuin verdiend. Een kleine misluk'33'" hem niet kraken. 9' Sinclair is wel een technologiscOOK maar toch maar een mens. Somr de merkwaardige nieuwigheden, hem op de Britse markt werden waren onvoldoende uitgetest. Dc ment had er maar problemen rfaa* Sinclair voorzichtiger van aard wafres£ zich steeds meer zorgen makennaar goede naam. Het is dus nog veel Jut0 hem al op een voetstuk te zetteJoml man die met zijn elektrische driew^,^ nieuw tijdperk ingeluid heeft. ROGER flap, Is het een miniatuur-auto of een ge motoriseerde driewieler? Hoewel de C5 van de Britse elektronische bolle boos Sir Clive Sinclair bij zijn lance ring in Engeland heel wat stof op joeg, is de sensatie er inmiddels toch af. Want een paar maanden la ter kom je in Groot-Brittannië het nieuwe vehikel nog nergens tegen. Waar de eerste paar duizend exem plaren naar toe zijn, die sir Clive in een handomdraai zou hebben ver kocht, mag Joost weten. Sinclair noemde zijn jongste uitvinding „een revolutie op het gebied van perso nenvervoer". Dat was een heel mooie uit spraak, waar je echter in de praktijk niet veel aan had. Want als transportmiddel is de C5 van sir Clive in geen enkel opzicht beter dan de andere elektrische rijtuigen, die tegenwoordig of in de nabije toekomst te koop aangeboden worden. Bij die ande re heb je ten minste nog een dak boven je hoofd en zit je wat hoger boven de grond dan in de C5, die bovendien geen glooiin gen op kan en in de modder vastloopt. Het enige voordeel van de C5 is zijn lage prijs. Sinclair wil met dit vehikel een jonge markt met een lage koopkracht afschui men. Daarom heeft hij ervoor gezorgd dat de C5 hoe dan ook géén auto is. De Brit ten beschouwen hem als een soort fiets (het ding heeft immers pedalen), uitgerust met een elektrische hulpbron. Met een driewieler van dat soort kan in Engeland een kind vanaf veertien jaar zich in het stadsverkeer wagen, zonder rijbewijs, nummerplaten, veiligheidsgordel, helm of verzekering. De bestuurder hoeft zelfs geen wegenbelasting te betalen. Volwassen Britten, die elke dag door de stad snorren in een autootje dat giftige gassen uitbraakt, vinden de nieuwe uitvin ding van sir Clive een schandaal. „Onze wegen zijn al gevaarlijk genoeg", proteste ren ze. „Als de automobilist, die toch al door de fiscus uitgezogen wordt, op de koop toe nog uit moet kijken omdat er open zitbaden op drie wielen rondrijden, waarvan de chauffeurs geen belasting be talen en zelfs niet verzekerd zijn, dan is het voor hem helemaal om tureluurs van te worden". De Sinclair C5 is voorzien van fietspedalen én een conventionele auto-accu. Als deze in perfecte conditie verkeert (wat je nooit van tevoren weet) en volledig geladen is, levert hij 35 Ampère per uur, of twee uur lang de helft van die stroomsterkte. Des noods kan een extra accu geplaatst wor den, maar andere technische ingrepen kunnen alleen maar tot verbranding van de elektrische motor leiden. Hobbeltjes Als de C5 glooiingen op moet of wanneer hij hobbelige of modderige grond berijdt, verbruikt hij stroom van meer dan 35 Am père. Dit vermindert het normale afstands- bereik van deze driewieler, die volgens Sinclair op één acculading 32 km kan af leggen. Is de glooiing te sterk, de modder te dik of de weg te hobbelig, dan slaat de elektrische motor vanzelf af. Dit gebeurt op een vernuftige elektronische manier en heeft uiteraard tot doel te voorkomen dat hij te warm zou lopen en verbranden. Tel kens wanneer de motor stopt, moet je trappen. In tegenstelling met wat in Groot-Brittan nië beweerd werd voor de C5 op de markt verscheen, is zijn mechanische krachtbron géén wasmachinemotor, gemaakt door de firma Hoover. De driewieler van Sinclair is uitgerust met een gelijkstroommotor van 12 Volt, gemaakt door Polymotor, een Ita liaanse dochtermaatschappij van Philips. Het totale gewicht van de C5 bedraagt minder dan zestig kilo. Overeenkomstig de Britse voorschriften inzake rijtuigen, voorzien van een elektri sche hulpbron, is het maximum verbruik van deze motor 250 Watt. Een geribde riem van rubber drijft een van beide ach terwielen aan. Een zogeheten micro-pro Zodra een autobezitter een spoiler of een racestreep aanbrengt op zijn standaard wagen, is hij in feite al bezig de eerste stap te zetten op weg naar een custom car. In de Verenigde Staten kent men de sterkste overdrijving bij het beschilderen, om- en uitbouwen en versieren van auto's. Een rijdende space-shuttle is de nieuwste stunt, andere wagens vielen al eerder op doordat het frontstuk was vervangen door een echte biljarttafel (met ballen en keus) of een flipperkast. Maar in Europa weet men er tegenwoordig ook raad mee. Voor al in Frankrijk en Engeland zie je extreme vormen van „customizing", het op maat aanpassen van een bestaand produkt aan de smaak van de nieuwe eigenaar. Een rij dend landschap is soms pure kunst op wielen. Wat te denken van een grotauto. waarbij men in het interieur naast rotswanden ook beenderen en een schedel aantreft? De ene wagen heeft parket, de andere een marmeren vloer. Ook rijden liefhebbers van custom cars rond in wagens waarin show worden de 70 beste, reeds bekende custom cars uitgenodigd; nog eens zo'n aantal wordt geselecteerd uit nieuwe aan vragen of ontdekkingen. „Nederland kent zo'n 250 echte custom cars en vans, dus wagens en busjes die echt te gek zijn. Voor de show hebben wij het liefst custom cars die ook kunnen rijden, dus geen showcars op een trailer". Lesgeven De met popartiesten, rodeo's en populaire tv-cars uitgebreide show van Inca en de broers Hulsebos kost hun veel geld, maar quitte spelen lukt meestal wel. De contac ten, ook met televisie-omroepen, zorgen de rest van het jaar voor werk. Roy Inca, die met een zogenaamde air brush de fraaiste schilderingen kan aan brengen op een wagen, maar ook het plaatwerk en de interieurverzorging zelf doet, heeft inmiddels al veel succesvolle leerlingen afgeleverd, maar blijft nieuwko mers nog steeds lesgeven. „Mijn drang tot het creëren", vertelt de „gewoon levende" man die ooit in een jeugdcircus zat, daar na in een bekende popgroep en en pas sant in Zuid-Amerika nog drie revoluties om zijn oren kreeg, „is eigenlijk uit nood geboren. In plaats van dure treintjes kreeg ik vroeger potloden. En mijn moeder bracht me de interesse en de kunst van het tekenen bij. Van jongs af wilde ik al boven de andere mensen uitsteken. Mijn goedkope brommertje was het favoriete brommertje van de buurt. Die was al een beetje „gecustomized". Ik was met kle ding ook altijd anders. Dat is eigenlijk heel verklaarbaar. Indianen willen niet in de massa meelopen. Die houden niet van re gistratie, automatisering. Ik heb ook geen bankrekening. De eerste Indianen waren al met customizing bezig. Die beschilderden hun paarden, hun dekens, hun huid. Indi aan Pieterse wil nu eenmaal niet op Indi aan Jansen lijken. Het zelfrespect is bij ons heel erg hoog". Roy Inca, de gespierde customizer. Roy naast zijn custom car. een zee-aquarium of een stenen muurtje Is gebouwd. Onderdelen van verschillende merken worden samengevoegd. Interieurs zijn soms helemaal van bont of leer. De motor verchroomd, geluidsinstallaties met meer dan 120 watt-vermogen, alles komt voor. In Nederland is de ongekroonde koning van de custom cars de 36-jarlge Roy Inca, een Indiaan. Hij noemt zichzelf kunstenaar en mafkees, iemand die graag te gekke dingen en situaties „uitfreakt" en bedenkt. Hij bracht customizing zo'n acht jaar gele den over van Engeland naar Nederland. Zijn blauwzwarte haren, die tot over zijn schouders hangen, hoofdband en India- nenjack maken hem tot een herkenbare fi guur. Inca's werk en tv-optredens maak ten hem bekend tot ver over de grenzen. Zijn afkomst is mede bepalend geweest voor de groei van zijn werk/liefhebberij en het ontstaan van de enige Nederlandse Custom Car Show, die jaarlijks duizenden Europeanen naar de Groenoordhallen in Leiden trekt. De show wordt georganiseerd door de Stichting Custom Car waarvan Roy Inca voorzitter is. Secretaris en penningmees ter zijn respectievelijk Henk en Gerard Hulsebos, twee broers die in Amsterdam een bedrijf hebben In autospuiten, plaat werk en dealen van alle soorten verf. Inca zelf woont in Ouderkerk aan de Amstel, waar hij op zijn rustige boerderij een werk plaats heeft voor „customizing". Roy Inca: „Mijn moeder werd als volbloed Kiowa in Oklahoma geboren, mijn vader in Nederland. Mijn vrouw is een Indiaanse uit Bolivia. Qua geloof en filosofie heb ik het Indiaanse In mij. Doe ook nog mee aan In diaanse rites. Qua mentaliteit en gevoel ben ik Amsterdammer". Een lichte helmwee naar vooral de Am sterdamse binnenstad voelt Roy Inca niet als hij weer eens in New York is, of bij de Indianen in Noord- of Zuid-Amerika; wel tijdens zijn vele reizen langs de Europese shows, om van alle ontwikkelingen op de hoogte te blijven. In foto-dossiers (700) wordt alles bijgehouden. Voor elke nieuwe Plannen ilTg „Ik ben eigenlijk de enige die he^®n werk doet voor zijn klanten. Dat is*In beidsintensief. Vroeger deed ik twlr gens per jaar, helemaal. Nu nog 2 ven. Daar kun je niet te veel geld v(QS gen, want het is vergankelijke kun zijn wagen niet met goud wil laten P"e! ten kan er met 5.000 tot 20.000'no' onkosten nog redelijk afkomen". me „Dit jaar liggen er van mij twee't,v" dingen op stapel. Ik wil uit Amerika? Pa Engelse auto-onderdelen meubeP vaardigen en ik wil heel oude ln( P® kunst in een modern jasje gaan ste- ben daarvoor in de leer voor Ine*'®" schilder- en tekentechnieken. Dafaarl dan overbrengen op leer en dan.. d moderne lijst zetten. En dan bijvoC een voorstelling van Indianen ut® plaatsen in het jaar 3000. SchilderstL rel Appel en Carel Willink zaten in y bra-groep. Mijn kunstvrienden en ije nu de Inca-groep vormen". d®- HERMAN jF v'

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14