ortuna S. bijna kansloos Oosterbosch in hongersnood Juventus neemt grote afstand □tIE TREFFERS ANDY GRAY VELLEN LIMBURGERS ayern München lonkt naar halve eindstrijd SPORTWERELD Real Madrid verrast Tottenham Hotspurs RT Ccidóc Soma nt DONDERDAG 7 MAART 1985 PAGINA 7 mkN MAG NIET •SijAR WK MEXICO rH Iran is door de internationale [lbond uitgesloten van verdere deel- aan de strijd om het wereldkam- hap van 1986 in Mexico. De FIFA t dit in Zurich omdat het land wei- ijn kwalificatiewedstrijden voor de $che voorronde tegen Bahrein en lemen op neutraal terrein te spelen, jglementen van de internationale llbond schrijven voor dat landen die el in oorlog zijn. hun duels niet in iland mogen afwerken. De Iraanse heeft protest aangetekend tegen het In een andere groep moeten ook |at in oorlog is met Iran. en Libanon liuiswedstrijden op vreemde bodem De twee naties hebben dat besluit t FIFA wel geaccepteerd. Strenge straf Tsjechische voetbalploeg PRAAG De Tsjechische voetbal bond heeft de in de tweede divisie uikomende club Zbrojovka Brno wegens een omkoopaffaire een strenge straf opgelegd. Als de club. die momenteel de leiding heeft kampioen wordt volgt geen promo tie naar de eerste divisie. Elke ande re positie in de eindstand levert ge dwongen degradatie naar de derde divisie op. Een rechtbank veroor deelde eerder twee officials var Zbrojovka tot gevangenisstraffer wegens pogingen in de herfst var het vorig jaar een overwinning in een competitiewedstrijd te kopen. Prima rentree Johan Neeskens GRONINGEN Johan Neeskens heeft gisteren in een wedstrijd van het tweede elftal van FC Groningen tegen een jeugdselectie van de afdeling Groningen zijn rentree gemaakt op de Nederlandse voetbalvelden. Hij maakte de gehele wedstrijd mee en trainer Han Berger toonde zich zo tevreden met de verrichtingen van de oud-inter national. dat niets een optreden in de hoofdmacht van FC Groningen komende zondag tegen PEC Zwolle in de weg lijkt te staan. Het tweede team van FC Groningen won het duel met 6-0. Norwich City heeft zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Engelse League beker. De ploeg won op eigen veld de tweede wedstrijd voor de halve finales tegen Ipswich Town met 2-0. Ips wich had het eerste treffen met 1-0 gewonnen. Feye- noord maakt volgende week een kort uitstapje naar Saoedi Arabië. Dinsdag vertrekt de ploeg uit Rotterdam, woensdag wordt een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen Dhedda en donderdag keert het elftal weer terug in Nederland. Het UEFA-jeugdteam heeft in Nij megen een oefenwedstrijd tegen NEC met 4-1 verloren. BOKSWINST WILLIE DEWIT DALLAS Willie Dewit. de Ca nadees van Nederlandse afkomst, heeft in Dallas opnieuw een over winning bij de profs gehaald. De olympisch kampioen ondervond van Tony Pulu (Tonga) nauwelijks weerstand. Het duel werd twaall seconden voor het einde van de eerste ronde door de scheidsrechter gestopt. Europees kampioen Alex Blanchard staat als zesde half- zwaargewicht genoteerde op de WBA-lijst van uitdagers voor we reldkampioen Michael Spinks. De Westduitse manager Wilfried Sau- erland heeft besloten de contracten met René Weller en Manfred Jass- mann te beëindigen Kunstrijtitel Russische paar TOKIO Elena Valova en Oleg Vasiljev hebben in Tokio de wereldtitel paarrijden hero verd, dank zij een uitstekende lange kur. De prachtige chore ografie en de technisch) bijna perfecte uitvoering hielp het Russische paar voorbij Larisa Selezneva en Oleg Makarov. eveneens uit de Sovjet-Unie Laatstgenoemd koppel had zich via de korte khr op de eerste plaats genesteld, maar kwam bij het slotnummer tekort om aanspraak te maken op meer dan het zilver. Het Canadese paar Katherina Matousek en Lloyd Eisler werd derde VERRASSENDE WINST WISHBONE FORTUNA NOOTDORP In de laatste koers, gisteren op de drafbaan van Nootdorp, gingen Worthy Dillon (Manus Bouwhuis) en You Love Boszorg (Jan Wagenaar) als de grote favorieten van start Al snel waren beide combinaties aan de kop van het veld naast elkaar te vinden Worthy Dillon aan de binnenkant langs de reling en You Love Bos zorg daarnaast. In een zeer behoorlijk tempo ging het tweetal over de baan Maar het kopwerk kostte het duo te veel kracht. Worthy Dillon, de kampioen van kortebaan van 1984. liet het in de eindstrijd zitten. Met de haven in zicht moest ook You Love Boszorg zich gewonnen geven Wishbo ne Fortuna met Bert van Dooyeweerd. die steeds in derde of vierde positie liep. greep verrassend de overwinning voor You Love Boszorg. Utopia D en Vermont. Voor Bert van Dooyeweerd bete kende het zijn tweede overwinning, want eerder op de middag won hij met Yke Fortuna. ERPOOL For- S. is weer een Dne matige ploeg de Nederlandse ivisie. De vader- se cupfighter na de nederlaag Everton weer met e benen op de id. De kans op halve-finaleplaats iet Europese be- oernooi voor be- vinnaars is vrij- verkeken. Met achterstand van mogen de Lim- »ers over twee ;en aan het laatste rijf in Sittard be ien. Gray nam gisteren de lige Engelse produktie zijn rekening. De Schot te zich voor de ruim toeschouwers volkomen De laatste maanden Gray nogal eens aan felf hebben getwijfeld. De t een recordbedrag (7.5 sn gulden) van Birming- City aangekochte aanval- ek soms wat in de scha- te raken van Heath en die in de League fre er scoorden. jna S. kon Gray en zijn [liet erg overtuigende col- niet meer dan één helft landen leggen. Daarna Ie muur van Limburgse 'igers om. „De opdraeh- jerden voor de rust per- uitgevoerd". verklaarde Jacobs na afloop. „Ever- peelde net zoals wij had- /erwacht. Na rust zijn er n gemaakt". Jacobs, die nog niet bij de uitschake lde neerleggen, stak de ir uit -naar Van Gerven. lak na' de hervatting aan wankelen sloeg en Koe- ans, wiens directe oppo- loevallig Gray heette, is put zijn hoop op de in ison Park afwezige Boes- lie over twee weken her- |zal zijn van zijn enkel- iire en in wie de oefen ter een nieuwe Neeskens De hattrick van Gray I de kansen voor Jacobs Andy Gray gaat voor de eerste keer scoren. Doelman Andrè van Gerven en Gerrie Schrijnemakers zijn kansloos. en de zijnen echter tot vrijwel nul gereduceerd. Jacobs was ervan uitgegaan, dat Everton in de competitie nooit met echt behoudend voetbal wordt "geconfronteerd. Vertragingsacties ontvangen in de Engelse league lage waarderingscijfers. slechts voor snel wisselende spelhan- delingen gaan de handen - be grijpelijk - op elkaar. Al zegt hij voortdurend een aanval lender variant voor te staan, Jacobs' formatie heeft zich die defensieve aanpak redelijk ei gen gemaakt. Voorstoppers Met twee voorstoppers wilde Fortuna overrompeling door de blauwe brigade verijdelen. De lange Koevermans en de hard optredende Schrijnema kers hadden hun handen wel iswaar vol aan Gray en Cur- ren. maar beschikten over het geluk, dat de schotvaardigste Everton-spitsen van dit sei zoen. Heath en Sharp, wegens blessures op de tribune ver toefden. Hoewel Dekker wel wat orga nisatorische problemen moest oplossen, gaven de Liburgers voor rust weinig kansen weg. Alleen de teruggetrokken spits Bracewell kreeg een vrije mo gelijkheid, die evenals de kop bal van Sheedy geen doel trof. De spelbepalende man bij Everton, Steven, bleek niet in staat de vooruitgeschoven pos ten de bereiken. In zijn pogin gen daartoe werd de enige En gelse international van Ever ton gehinderd door een op merkelijk vasthoudende Su- vrijn. De ijver van Koevermans om Curren uit te schakelen ging zover dat hij het zich permit teerde de Brit van achteren grof te bejegenen Scheids rechter Sostaric hield de kaart in de zak. De door Sheedy ge nomen vrije trap werd door Van Gerven onschadelijk ge maakt. Een actie van Hoyer, die ver op rechts Van Well bediende. Ruimte leverde zomaar een kans op voor Fortuna. De op defensief spel geconcentreerde man kracht was echter onvoldoen de om van heel weinig iets te maken. Vlekkeloos was het optreden van Van Gerven geweest. Drie minuten na rust verlooi de doelman echter op een schot van Reid het evenwicht. Een moment losgelaten door zijn bewaker profiteerde goaltjes- dief Gray. Opvallend genoeg gaf de openingstreffer Everton niet het vertrouwen om de pressie te verhogen. Reid en Steven konden de bal slechts kwijt aan een tegenstander en op die momenten leek Fortuna erin te slagen het spel te dicte ren. Schijn bedroog echter Door telkens naar rechts uit te wijken creeerde Gray ruimte. Twee keer kon hij daar de vrijheid genieten die hij in het centrum niet had gekregen Zestien minuten voor tijd Waarschuwing voor supporters Everton LIVERPOOL De toe- schouwers bij Everton- - Fortuna S. werden gister avond twee keer gewaar schuwd door de speaker in Goodison Park. „Het heeft geen zin over twee weken naar Sittard te gaan", al dus de speaker. Voor het tweede duel in de kwartfi nale van het toernooi om de beker voor bekerwin naars zijn geen kaarten meer beschikbaar. Everton komt met een officiële de legatie van 150 personen naar Limburg. Op suppor ters wordt niet gerekend. De clubleiding is beducht voor de kwade reputatie, die Engelse voetbalfans op het Europese vasteland hebben. werkte de blonde spits de bal voor de tweede keer achter Van Gerven. De van links ko mende voorzet werd perfect afgeleverd door de ook uit het overbevolkte centrum terug getrokken Curren. Het derde doelpunt van Everton kwam twee minuten later op vrijwel identieke wijze tot stand Dit keer was het de hangende lin kerspits Sheedy. die opnieuw Gray bij de rechterpaal vond. Fortuna S. was geslagen. Een totale (sportieve) ontmaske ring van de Limburgse semi- -profs dreigde toen Evers weer eens op nogal hardhandige wijze aan de noodrem trok Sostaric nam die activiteit ech ter nogal luchthartig op en gaf slechts geel aan Holverda, die wat aanmerkingen had ge maakt. Een schoppartij tussen Curren en Schrijnemakers. waarbij geen bal in de buurt was. ontging de Joegoslavische spelleider. Everton (Eng)-Fortuna S. (Ned) 3-0 (0-0): 48.. 74 en 76. Gray 1-0. 2-0 en 3-0 Scheidsrechter: Sostaric (Joe) Toeschouwers: 25.782. Gele kaart: Holverda. Everton Southall. Stevens. Ratcliffe. Mountfield. Van den Hauwe, Reid (Richardson). Steven. Curren; Gray, Bracewell. Sheedy Fortuna S: Van Gerven; Maessen. Dekker; Schrijnemakers. Koe' mans. Evers; Suvrii er; Holverda. Van 1CHEN Bayern Mün- llonkt in het Europees be- ietbal naar de halve fina- n het grote geld. Voor toeschouwers, goed voor ecette van ruim twee mil- gulden. won de Zuidduit- loeg gisteren de eerste trijd uit het toernooi voor de bekerwinnaars tegen Ab Roma met 2-0. Augenthaler en Höness zorgden voor de beju belde treffers. Met Bayern hebben Everton, Dynamo Dresden en Dynamo Moskou riante uitzichten op een positie in de halve eindstrijd. Everton .en Dresden wonnen beiden met 3-0. respectievelijk van Fortuna S. en Rapid Wien. Móskou hield de stand in Griekenland tegen Larissa dubbelblank. De karakteristieken zijn: Dynamo Dresden (ODDRapid Wien (Oos) 3-0 (0-0): 47 Trautmann 1-0. 57 Minge 2-0. 83. Kirsten 3-0. Scheidsrechter Bridges (Wal). Toe schouwers: 38 000. Larissa (Gri)Dynamo Moskou (Sov) 0-0. Scheidsrechter Nemeth (Hon). Toeschouwers: 20.000. Gele kaart: Ataioelin (Dynamo). Bayern MünchenAS Roma 2-0 (1-0): 44. Augenthaler 1-0, 77. HOness 2-0 Scheidsrechter Courtney (Eng). Toeschouwers: 70.000. Gele kaart: Ancelotti (Roma). Algemeen De juist ingevulde kolom van de toto is als volgt 3-1-3-2-1-3-1-1-1-1-1-2. Paardesport Het openingsnummer van het internationale concours hippique van Dortmund is gisteren met San Salvador gewonnen door de Engelse springruiter John Whitaker Algemeen Het resultaat van de Westduitse midweeklotto is 3-9-10-16-18-20-35. Reserve: 7. Spiel '71: 4135002. Tennis Menno Oosting heeft de derde ronde van het interna tionale toernooi in Wenen bereikt. In de tweede ronde zegevier de Oosting met 3-6. 6-4, 6-2 over de Zweed Per Hjertqvist. Michel Platini gaat namens Juventus het luchtduel met de doel man Stejskal van Sparta Praag aan WENEN Een kostbare treffer van Steve Nicol. en kele minuten voor tijd. heeft Liverpool goede papieren bezorgd voor het bereiken van de halve finale van het bekertoernooi der landskampioenen. Austria Wien werd in het Hannapi-stadion in Wenen op 1-1 gehou den. Panathinaikos deed het tegen IFK Goteborg nog beter. In Zwe den wonnen de Grieken met 1-0. Bordeaux viel voor eigen pu bliek tegen. Het Franse kampioenselftal, met het sublieme mid denveld. kwam tegen Dnjepr niet verder dan 1-1 Juventus nam in Turijn voldoende afstand van Sparta Praag (3-0) om met een gerust hart aan de return te kunnen beginnen De karakteristieken zijn Austria WienLiverpool 1-1 (1-0): 23 Polster 1-0. 87. Nichol 1-1. Scheids rechter Dotsiev (Bul) Toeschouwers: 25.000 JuventusSparta Praag 3-0 (1-0): 35 Tardelli 1-0. 63 Rossi 2-0. 82. Briaschi 3-0 Scheidsrechter: Prokop (OD1). Toeschouwers 50 000 BordeauxDnjepr Dnepropetrovsk 1-1 (1-1): 10 Lacombe 1-0, 43. Lioeti 1-1 Scheidsrechter Keizer (Ned) Toeschouwers 33 000 IFK GoteborgPanathinaikos 0-1 (04)): 50 Saravakos 0-1 (strafschop) Scheidsrechter McGinlay (Sch) Toeschouwers: 40.026. Rode kaart Karasis (Panathinaikos) LONDEN De doelpunten waren in de eerste kwart finale-wedstrijden van het toernooi om de UEFA-be- ker gisteravond duur. Real Madrid kwam in Londen bij Tottenham Hotspur wel erg goedkoop aan de win nende treffer, omdat Steve Perryman na een kwartier de bal in eigen doel werkte. Zeljeznicar uit de olympische stad Sarajevo lijkt de beste kansen te hebben zich te plaatsen voor de halve eindstrijden. De Joego- slaven zegevierden in hun thuiswedstrijd tegen Dynamo Minsk met 2-0. Inter versloeg in Milaan FC Koln met 1-0 en Manches ter United gaat over veertien dagen naar het Hongaarse Video- ton met een voorsprong van 1-0. De karakteristieken zijn: Tottenham Hotspur (Eng)Real Madrid (Spa) $-1 (Fl): 14 Perryman 0-1 (eigen doel) Scheidsrechter C\.- irini (lij) Toeschouwers 39914 Manchester United (Eng)—Video ton (Hon) 14) (04)): 61 Stapleton 1-0 Scheidsrechter Limo Castillo (Spa) Toeschouwers 35 432 Inter (Ita)FC Kóln (WdD 1-4 (04)): 54 Causio 1-0 Scheidsrechter Wurtz (Fra) Toeschouwers 76.800 (uitverkocht) Gele kaarten Bergomi (Inter) en Littbarski (FC Koln) Zeljeznicar (Joe)—Dynamo Minsk (Sov) 24) (M): 64 Samardziyj 1-0. 86 Ba zda rev ie 2-0 Scheidsrechter Daina (Zwi) Toeschouwers 22 000 Gele kaar ten Baljic en Mihajlovic (beiden Zeljeznicar) en Tsjiskin en Aleinikov (beiden Dynamo Minsk) ETAPPE VOOR EDDY PLANCKAERT (Ie besneeuwde heuvels zet het peloton de achtervolging op Bert Oosterbosch in SAINT-ETIENNE Eén van de mooiste optredens van Bert Oosterbosch in de beroepswielrennerij is gisteren in het besneeuw de heuvelland rond Sain- t-Etienne gesmoord door acute honger. De rossige tijdrijder was in de ber gachtige, derde etappe van Parijs-Nice bezig een schitterend stuk wielerge- schiedenis te schrijven. Hij verdedigde zijn witte lei derstrui door onvervaard de aanval te kiezen. In schitterende stijl leek hij op weg met meer dan een minuut voorsprong de eindstreep te bereiken. Het mocht niet zo zijn. Vijf kilometer voor de eind streep kwam de soepel lopen de machine plotseling tot stil stand Oosterbosch was aan het eind van zijn krachten. De reserves waren op. Hij had te weinig gegeten onderweg en dat moest hij bekopen met een dramatische inzinking. In plaats van met anderhalve mi nuut voorsprong kwam Oos terbosch met anderhalve mi nuut achterstand op zijn op nieuw winnende ploeggenoot Eddy Planckaert in Saint-E- tienne aan Bert Oosterboseh, de briljante uitblinker, hing met holle ogen in een lijkbleek gelaat over het stuur van zijn fiets. Aan Bertus Fok. de verzorger, vroeg hij loom: ..Heb je niks te eten. Bertus?" Fok had niets meer Het enige waar Fok Oosterboseh mee kon helpen, wag hem naar het erepodium dragen voor de huldiging als strijdlustigste renner van de dag. Alan Peiper, de winnaar van de proloog, was op dat moment na een korte aanvulling in een nieuwe witte trui gehesen. Op sportieve gronden had de Au stralier de trui willen weige ren. Dat kon hij niet. omdat de naam van de sponsor op de foto moest, maar hij had het wel overwogen. „Oosterboseh was fantastisch Hel is zielig wat hem is overkomen Ik had een eerste plaats in het alge meen klassement liever op een andere manier heroverd". De klap van de honger had Bert Oosterbosch toch aan zichzelf te wijten In Saint- -Martin-en-Haut had Bertus Fok hem keurig op tijd een zak eten aangereikt Renners moeten de maag gevuld hou- dery zeker als er geklommen moét worden en de spieren het bovendien zwaar te verduren hebben bij temperaturen net boven het vriespunt, zoals in deze Parijs-Nice De zon bleef andermaal verstopt achter een loodgrijs wolkendek. Het strijdgewoel was al vijftig kilometer aan de gang De ont snappingspogingen waren le gio. maar ze reikten nooit ver Bert Oosterbosch, die zich in topvorm waande. kreeg schoon genoeg van al die de marrages. vooral van de ren ners uit de ploeg van de Ier Kelly. Een kleine 25 kilometer voor de eindstreep ontdeed hij zich van alle ballast. Hij smeet zijn gedroogde vruchten, vruchtentaartje, rijste vlaaitje en muesli, re pen in de berm. haalde een keer diep adem en verdween als een schicht uit het zicht. Niemand kon hem houden Peiper ..Wat hij liet zien. was groots Ik wist met een dat achtervolgen zinloos De weg naar de eindstreep in Saint-Etienne liep grotendeels bergaf Oosterboseh daalde in stijl en trapte de zwaarste ver snellingen moeiteloos rond. Vijf kilometer voor de streep wachtte nog een klein hellink- ie Nico Verhoeven van de de- butantenploeg van Ben van Erp, die achter Eddy Planc kaert en Scan Kelly naar een keurige derde plaats in de etappe zou sprinten, vertelde „We zagen Bert op dï van links naar rechts shnge- Hij kwam geen meter meer vooruit". Oosterbosch werd door de complete groep voorbn gereden, waarna hij met de grootste moeite de eindstreep bereikte In vijf ki lometer waren zijn illusies uit een gespat en zijn kansen op een topklassering in Parijs-Ni ctA'erlteken

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7