Amerikaanse conservatieven op kruistocht tegen kritische media West-Duitsland ontkent Tamils naar Nederland af te schuiven /ader: „Ik zou het weer doen" jNIEUWS MOET VEEL VADERLANDSLIEVENDER" Iran beschiet opnieuw Basra na Iraakse aanval op Dezfoel Afrikanen werven partners in Belgisch bejaardenhuis ÏINJ HJITENLAND Ceidóe Commit DONDERDAG 7 MAART 1985 PAGINA 5 f P DIEVENPAD VOOR OPERATIE DOCHTERTJE SLBOURNE De 39-jarige Australiër Robert Matthews, die een overval •egde om voor zijn dochtertje een hart-longtransplantatie in Londen mogelijk maken, heeft verklaard dat hij zich niet schuldig acht in de zin van de wet. c heb het voor mijn dochtertje gedaan en zou het weer doen", aldus de vader |ens het vooronderzoek itthews pleegde de overval, nadat artsen hadden gezegd dat zijn dochter ooke zonder medisch ingrijpen nog slechts enkele maanden te leven zou heb- fi. De enige chirurg die de operatie kon uitvoeren, was de befaamde Londense Yacoub. Toen geen enkele instantie de werkloze vader geld kon verschaffen or de reis naar en het verblijf in Londen van zijn vrouw en dochtertje, pleeg- Matthews de overval. Die leverde veel te weinig op, maar buitenstaanders ichten na publiciteit erover zoveel geld bij elkaar dat moeder en dochter de s alsnog konden maken. De kosten van de operatie zijn door het ziekenfonds rgoed. Matthews kan in het ergste geval 20 jaar gevangenis krijgen, als hij bij rechter geen gehoor vindt voor de door hem aangevoerde verzachtende om- pdigheden. Koning Hoessein dringt aan op Amerikaans- Palestijnse dialoog CAIRO/JERUZALEM De Jordaanse ko ning Hoessein heeft gisteren de oproep van de Egyptische president Moebarak bekrach tigd voor het op gang brengen van een Ame rikaans-Palestijnse dialoog. Deze dialoog zou de eerste stap moeten zijn voor de hervatting van het vredesproces in het Midden-Oosten, zo liet Hoessein weten. De Jordaanse koning verblijft momenteel in Kairo. Israël heeft gisteren herhaald dat het niets voelt voor een Amerikaans-Palestijnse dia loog. De Israëlische regering weigert de PLO als onderhandelingspartner te accepteren. Opstandelingen plegen gruweldaden in Nicaragua WASHINGTON „America's Watch", de Amerikaanse organisatie voor de rechten van de mens, heeft de Nicaraguaanse opstandelin gen beschuldigd van het plegen van gruwel daden. De schending van de rechten van de mens door het Nicaraguaanse leger is sinds 1982 echter sterk verminderd, aldus de orga nisatie. De anti-Sandinistische opstandelingen, die door de Verenigde Staten worden gesteund, hebben het afgelopen jaar een groot aantal burgers ontvoerd, gemartelc' en vermoord. Ook zouden systematisch gevangenen, waar onder gewonde Sandinistische soldaten, zijn gedood. De Sandinisten zeif worden door de particuliere Amerikaanse organisatie vooral beschuldigd van ongeoorloofd optreden tegen de Miskito-indianen. Sovjet-Unie dreigt VS met tegenmaatregelen WASHINGTON De Sovjet-Unie zal haar arsenaal aan strategische aanvals wapens „uitbreiden en perfectioneren" als de VS hun onderzoek naar het ont wikkelen van ruimtewapens voortzet ten. Dit heeft de Russische generaal Ni kolai Tsjervov in een gisteren gepubli ceerd vraaggesprek met de Washington Post gezegd „We zullen niet werkloos blijven toekijken en afwachten tot de VS besluiten of het al dan niet de moei te is om dit systeem te ontwikkelen". Als de VS een systeem uitdenken, zul len wij onze strategische aanvalswa pens verfijnen „Dat is geen zaak voor de toekomst. Dat is iets dat in feite op het punt staat te gebeuren", aldus Tsjervov Thaise troepen verdrijven Vietnamese militairen ARANYAPRATHET Thaise strijd krachten hebben gisteren met steun van de luchtmacht Vietnamese troepen aan gevallen. die het laatste bolwerk van het Cambodjaanse verzet in Thailand wilden uitschakelen. Dit heeft een Thaise leger- woordvoerder bekendgemaakt De Vietnamese aanval op het bolwerk van de verdreven Cambodjaanse prins Sihanoek werd dinsdag ingezet. Gister ochtend kwamen Thaise militairen de ingesloten Cambodjaanse verzetsstrijders te hulp Volgens de Thaise legerwoord- voerder zijn de Vietnamese troepen gis teravond begonnen met hun aftocht uit Thailand. Tijdens de Thais-Vietnamese gevechten zouden zeker zeven Thaise militairen zijn gedood. ak t{ istal-jvan onze correspondent iders Mare de Koninck) WASHINGTON CBS, .ndejierika's belangrijkste suwsomroep en een van zeeiwerelds voornaamste igenjwerken van persvrij- ;lichïd en onafhankelijke ri'hetr'chtgeving, dreigt te in darden overgenomen ikgaor kapitaalkrachtige ïgenmerikanen met uitge- me'roken rechts-politieke vattingen. De recente eiianciële aanvallen op ver^S hebben in de hele luumerikaanse mediawe- ;oor4d, die uitsluitend uit ^vé-ondernemingen met 1 ^ynstoogmerk bestaat, he- jage onrust veroorzaakt. alin( [evJ de effectenbeurzen van bigill Street worden ineens ook !jera;aandelen van de twee ande- rineiërote omroepen, ABC en cie^C, hevig verhandeld, zier begon in januari van dit n bjr, toen de ultra- conserva- :uve Republikeinse senator 'roefse Helms zijn actie Fairness ndejthe Media („Eerlijkheid in media") begon. Helms, litbezorger in de VS van de "^streden rechtse leider Ro- Mfto D'Aubuisson in El Salva- r. stuurde een brief naar een ^ljoen rijke Amerianen met dringend verzoek om aan- len op te kopen van CBS. z 'm de baas te worden van jn Rather", aldus de brief. Dan Rather, de opvolger van de legendarische Walter Cronkite, tijdens de presentatie van „zijn" CBS-journaal. het schoolvoorbeeld van kriti sche maar onpartijdige, acura- te en doeltreffende journalis tiek. ABC en NBC doen daar niet veel voor onder. Maar in de VS ergeren veel oud- en nieuw-conservatieven zich groen en geel aan de afstande lijkheid van CBS jegens bij voorbeeld de propaganda van uit het Witte Huis voor de po litiek van president Reagan. Hoeveel CBS-aandelen Helms nu al heeft verzameld is onbe kend. Veel deskundigen be twijfelen of de senator ooit een iai)n Rather is de presentator greep zal krijgen op de media- eindredacteur van het gigant. CBS (ook grammofoon- üS-avondjournaal, dat wel platen) had vorig jaar een ■t meest invloedrijke tv-pro- zet van bijna 5 J- ömma ter wereld wordt lemd iljard dollar, maakte 212 miljoen dollar winst en heeft bijna 30 miljoen i Europese ogen aandelen uitstaan. Veel daar van zijn in handen van organi saties die het officiële produkt van CBS-news („eerlijke ver slaggeving") ideologisch zijn toegedaan. Inspelend op het nieuwe pa triottisme gaat Helms echter vol vertrouwen voort met zijn kruistocht tegen de kritische media. „De landelijke tv-jour- naals en kranten als de Was hington Post worden vervaar digd door mannen en vrouwen die, als ze de Amerikaanse ide alen en beginselen al niet ver afschuwen, er zeker diepe minachting voor aan de dag leggen", aldus Helms. Het feit dat president Reagan gekozen is door door kiezers die in meerderheid naar het CBS-journaal kijken, heeft niet uitblijven. En de laatste aflevering in de geruchtense rie is dat de belegering van de omroep vanuit het Witte* Huis wordt gesteund. President Reagans pasbenoemde „direc teur communicatie" is Patrick Buchanan, een erkende medi a-vijandige columnist en tot voor kort onder meer in dienst van Ted Turners CNN. Pat Buchanan wekte in het Witte Huis onder president Nixon en diens omstreden vice-presi dent Spiro Agnew. De ver maarde aanvallen van Agnew op de „linkse media", die het Amerikaanse publiek inlichtte over de oorlog in Vietnam, waren geformuleerd door diens toenmalige tekstschrij ver Buchanan Van een echte samenzwering op hoog niveau tegen Dan Ra ther en zijn tv-journaal is waarschijnlijk geen sprake. Maar de meeste waarnemers zijn het erover eens, dat men sen met gelijke ideeën geen complot nodig hebben om aan Helms niet op relativerender hun gemeenschappelijke doel gedachten kunnen brengen. te werken. In zijn jacht op CBS-aandelen In de komende weken zal blij- heeft de politicus gezelschap ken of de aanvallen via de ef- gekregen van de media-mag- fectenbeurs op CBS succesvol naat Ted Turner, die enkele worden. Velen bij CBS zelf ge- jaren geleden al heeft gepro- loven dat een overname en beerd om CBS te dwingen tot een andere nieuwsbenadering een fusie met zijn kabet-tv het publiek weg zullen jagen, nieuwskanaal CNN, dat 24 uur waarmee de eventuele nieuwe per etmaal uitsluitend nieuws berichten verzorgt. Turner is niet rechtstreeks aan eigenaars hun eigen investe ring om zeep helpen. Anderen zijn daar lang niet zeker van een politieke beweging gebon- en denken dat een patriottisch den, maar zou volgens een nieuws-netwerk woordvoerder van CBS zeker commerciële i voor een populair-commercië- heeft. Ie journalistiek kiezen er „onze maatstaf van de niets of Intussen bericht Dan Rather avond aan avond op onbewo- niemand ontziende waarheid" gen toon in het CBS-journaal loslaten. Speculaties dat Tur ner en Helms onder een hoed je spelen tegen CBS konden over „Dan Rather en de men sen die zijn baas willen wor den". 3ibië gaat 'keil Suriname ide-i lie zoeken ae"\RAMARIBO Libische yOkundigen zullen later dit "V in Suriname naar olie ko- aiMn speuren. Dat heeft leger- 1 lier Desi Bouterse verklaard ann terugkeer uit Libië Het "/Wet is een onderdeel van ^^economische samenwerking waarde van 100 miljoen lar, waarover Bouterse tij- zijn bezoek aan Libië xeenstemming zou hebben eikt. Igens premier Udenhout eten de definitieve regelin- nog nader worden uitge- rkt. Maar volgens hem zijn voorlopige regelingen zo !C"r;esteld, dat ze op ieder ge- nst moment in werking nnen treden, zodra beide re- ingen dat wenselijk achten. Libische leider Khadaffy ;ft Suriname verder de ver- :ering gegeven, aldus Bou- e, dat hij het land finan- •1 zal helpen als dat nodig In Libië zou ook zijn ge- oken over mogelijke mili- e samenwerking. Daarover geen nadere mededelingen Prert re>i r:ig. taal BAGDAD/TEHERAN Iran heeft vanochtend op nieuw beschietingen uit gevoerd op de Iraakse ha venstad Basra. In een pe riode van anderhalf uur vielen 40 raketten en vele granaten op de stad, - zo meldde een westelijke correspondent uit Basra. De Iraanse aanval volgde enkele uren na het Iraak se. bombardement op de Iraanse stad Dezfoel. De oorlog tussen Irak en Iran laaide dinsdagavond op toen Iraanse artillerie bijna een uur lang de Zuidiraakse havenstad Basra bestookten. Radio-Bagdad had naar aan leiding van deze aanval aan gekondigd dertig Iraanse ste den te zullen bombarderen. Dit dreigement is met het bombardement op Dezfoel ten dele uitgevoerd. Over het aantal slachtoffers tijdens de recente Iraanse en Iraakse aanvallen is nog weinig be kend. maar aangenomen wordt dat er enkele tiental len moeten zijn. De inwoners van zowel Basra en Dezfoel zijn van te voren gewaar schuwd hun steden te verla ten in verband met de op handen zijnde aanvallen. Arbeiders en reddingswerkers van een buizenfabriek bij de stad Iraanse Ahwaz nemen de schade op na het Iraakse bombarde ment dat gistermiddag plaatsvond. flIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 'A'\\v\\v "Aim 11 „Verschoning, seigneur", zei smidje Verho- beleefd. „Ik zag U niet komen en.. moet ge beter uit uw domme ogen kijken, iel f onbehouwen kinkel!" beet de forse zweep- jer hem toe, „Ik zou het zeer op prijs resjellen. als ge uw grote mond dichthield", ant- jerpordde de smid nijdig. „Ik sta U fatsoenlijk te rd en ik raad U dus aan geen scheldwoor- tegen mij te gebruiken, als ge goede vrien- met mij blijven wilt!" „Ha! Goede vrien- met een lomperik als U zeker!" brulde ipmans. „Nee, meneertje! Sijmen Knoet be lt ZELF wie zijn vrienden zijn! En gij behoort tar zeker niet bij! Sijmen Knoet bepaalt ook lf wie zijn vijanden zijn. En bij die groep hoort éérder thuis, denk ik!" „Nee maar. da's •k toevallig", zei de smid smalerfd. „Kijk, kijk, de nobolo Riimen Knoet dn hancrhiil. ;ebr te van Rijkhuyzen en de grietman van alle aan palende horigheden! Zijt ge met uw smerige hondezweep weer op pad om iemand een pak slaag te geven?" „Daar kondet ge wel eens gelijk in hebben, kinkel!" brulde de grietman nijdig. „En ik heb hem al gevonden ook!" Drei gend hief hij zijn zweep en toen werd smidje Verholen toch wel zó vreselijk kwaad, dat zijn woede hem een onbegrijpelijke kracht en snel heid verleende. Er viel slechts één klap, doch dat was genoeg. Met een pijnlijke kreet sloeg Sijmen Knoet achterover in de sneeuw, versuft belandend tegen de gevel van een morsig en naargeestig herbergje, dat „In den Swarten Pi- raet" heette. En smidje Verholen ging er tevre den vandoor, want zijn kleine meningsverschil met Sijmen Knoet was op uitnemende wijze ge- roooid vond hii Uit het lood Nu vrijwel zeker alle slachtoffers zijn geborgen van de aardbeving die afgelopen zondag grote delen van Chili trof, kan men zich gaan bezighouden met een nader onderzoek van de materiele schade. Over het uiteindelijke lot van dit flatgebouw in de havenstad Vina del Mar bestaat geen twijfel. Slopers zullen waarschijnlijk aan een duwtje genoeg hebben, om het werk van de aardbeving te voltooien. HUWELIJKSEXPLOSIE IN GENT (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De Belgi sche stad Gent heeft de laatste weken te maken met een explosie van hu welijken tussen Belgi sche mannen en Senega lese, Ghanese of Nigeri- aanse vrouwen. In alle gevallen is er volgens de politie sprake van schijn huwelijken, waarbij be dragen van ongeveer /5.000 gulden gemoeid zijn. Overigens zijn deze schijnhuwelijken ook in Nederland een bekend verschijnsel. Het meest frappante voor beeld van een dergelijk „ver bintenis" is die tussen een 21-jarige Senegalese vrouw en een 73-jarige inwoner van een beiaardentehuis. Gister ochtend werd een Senegalees in hechtenis genomen, die te gen betaling in cafés getuigen aan het ronselen was voor een huwelijk, waarvoor beide partners en de fotograaf (om de schijn zoveel mogelijk op te houden) al op de trappen van het stadhuis stonden te wachten. De meeste van de Afrikaanse vrouwen komen in de prosti tutie terecht „Er is sprake van zeer aantrekkelijke vrouwen", aldus de commis saris, „vandaar dat de ge zochte partner voor een schijnhuwelijk zo oud moge lijk moet zijn. Jongere man nen zouden nog wel eens hun rechten willen doen gelden. Dus werft men zelfs tot in de bejaardentehuizen". Het eni ge wat de politie op dit mo ment kan doen is pogen sou teneursschap te bewijzen, hetgeen in Belgie strafbaar is. Bondsrepubliek wil stroom vluchtelingen indammen (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In West-Duits land wordt ten stelligste ontkend dat Tamils, vluchtelingen uit Sri Lan ka, stilzwijgend naar Ne derland worden afgescho ven. „Daar is geen enkel bewijs voor", aldus Duitse woordvoerders. Bij een aantal autoriteiten in Ne derland heerst de stellige indruk, dat aan de Duitse grenzen opzettelijk een oogje wordt toegeknepen als Tamils vanuit de Bondsrepubliek naar Ne derland proberen te ko men. De Duitse ontkenning wil niet zeggen, dat de Bondsrepubliek geen problemen heeft met het toenemend aantal asielzoekers Vorig jaar waren het er 35.000 en de voorspellingen voor dit jaar komen zelfs uit op 60.000 vluchtelingen De grootste groep wordt gevormd door de Twik F'»- opiers, Afghanen, Palestijnen, Indiërs, Pakistanen en christe nen uit Turkije Wie in de Bondsrepubliek asiel aanvraagt mag blijven tot in hoogste instantie over het verzoek beslist is. Dat kan twee. drie jaar of nog langer duren. In de praktijk komt het er op neer. dat zeventig pro cent van de asielaanvragers blijft. De Bondsrepubliek heeft, als reactie op het onverdraagzame Hitler-regime, een zeer libe raal asielrecht. Maar anno 1985 zijn het vooral mensen die voor oorlogsgeweld of hon ger vluchten. De echte politie ke vluchtelingen zijn een klei ne minderheid geworden Een groot deel van de asielzoe kers komt het land binnen via Oost-Berlijn. waarnaartoe het goedkoop vliegen is. Van Oost- -Berlijn uit nemen ze de tram naar West-Berlijn, waar ze po litiek asiel vragen Een centra le in West-Berlijn wijst de asielzoekers vervolgens toe aan een Duitse deelstaat, in af wachting van de beslissing over de aanvraag. Zo neemt Nordrheinland-Westfalen, met grootste deelstaat, 28 procent van alle asielzoekers op Het Duitse asielrecht mag dan wel tot het meest liberale ter wereld behoren, de wijze waarop de asielzoekers behan deld worden is niet altijd om over naar huis te schrijven. In primitieve opvangcentra in de Bondsrepubliek leven veel vluchtelingen vaak in ..een vernederende situatie", kon- stateerde vorig jaar de Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de Verenigde Na ties, de Deen Poul Hartling De christen-democratische mi nister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann (CSU) wil het Duitse asielrecht ver scherpen, omdat de problemen te groot worden. Een aantal deelstaten heeft voorgesteld in de toekomst alleen nog echte politieke vluchtelingen toe te laten. Bovendien willen zij het asiel slechts voor twee jaar verlenen en daarna bekijken of de situatie in het land van herkomst niet veranderd is. Ook het „gat van Berlijn" wil len de deelstaten dichtmetse- len Maar of het asielrecht inder- Politie stuurt Tamils terug naar Duitsland AMSTERDAM Dc Am- sterdamse politie heeft gis teren in de hoofdstad een taxibusje met daarin vijf tien Tamils aangehouden. Zij hadden het busje ge huurd om van Duitsland naar Nederland te komen en zijn inmiddels weer de grens overgezet In Groes beek werd eveneens een groepje illegaal in ons land verblijvende Tamils aan gehouden Het viertal werd gesignaleerd door in woners van het grensdorp Horst die de politie waar schuwden. felachtig. De christen-demo craten stoten hier op graniet bij hun liberale coalitie-part ner de FDP. die al hebben la ten weten dat er met hen niet Voedsel- schepen Ethiopië moeten dagenlang voor haven wachten ADDIS ABEBA Schepen met hulpgoederen wachten al acht dagen voor de haven van Assab. de voornaamste Ethio pische haven waar voedsel voor de slachtoffers van droogte en hongersnood wordt gelost Dat heeft het Wereld voedselprogramma van de VN (WFP) gisteren verklaard. Volgens het WFP hebben de Ethiopische autoriteiten be loofd dat schepen met voedsel voorrang zouden krijgen. Maar per dag wordt nu slechts 3.000 ton voedsel gelost, terwijl dat enige tiid geleden nog 5 000 ton per dag was. Dat komt om dat de havenautoriteiten niet langer permanent drie lig plaatsen beschikbaar houden voor het lossen van voedsel. Bovendien is er een groot te kort aaan vrachtwagens voor het vervoer het land »n Een derde van de 640 vrachtwa gens kan niet gebruikt wor den. omdat ze aan een onder houdsbeurt toe zijn of gerepa reerd moeten worden En kon vooien die het land intrekken, zijn in toenemende mate het doelwit van rebellen, die het linkse bewind in Addis Abeba

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5