Ziekteverzuim in voortgezet onderwijs onrustbarend hoog )e Vries: landen af van luursubsidie Concertgebouworkest wil Riccardo Chailly Feest BON: an Dijk wijst ubbers terecht België plaatst deze maand eerste zestien raketten DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071 313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeurhoofdredacteur: JJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (uitsl.aut.betaling).kwartaal f 6S.68. )aar t 250,86. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Donderdag 7 maart 1985. 76e jaargang no. 23136 Schoolplein op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.15 uur „Op jacht naar de schat". Op Ned. II om 20.30 uur alter natieve stedentocht en om 21.55 uur Babbelonië. Op België 2 om 20.15 uur Hen ri VI van Shakespeare. HET WEER Hier en daar mist en veel be wolking, vanmiddag ook af en toe zon. Temperatuur oplo pend van 2 graden tot onge veer 7 graden in de middag. Weinig wind. Zon op: 07.11. onder 18.32; hoog water Schev.: 03.53 en 16.00, laag water: 12.07. TAAG De voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie drs. C. van Dijk (CDA), heeft vanmorgen premier Lubbers te- gewezen, naar aanleiding van diens poging vorige week de en- :ommissie te betrekken bij een uitspraak van vertrouwen in mi- Van Aardenne. iquêtecommissie heeft het nooit tot haar taak gerekend politieke juenties te trekken of aan te bevelen op basis van haar rapport, ■t feit dat de enquêtecommissie nooit een voorstel deed om, zoals •mier het uitdrukte „met deze minister te kappen", mogen geen ienten pro of contra worden afgeleid", aldus Van Dijk. Hij le het trekken van politieke consequenties ten aanzien van per- nadrukkelijk een zaak van de Kamer. VVD verwijst PvdA lafhartige houding Benzine morgen weer duurder ROTTERDAM De prijzen van normale en superbenzine gaan met ingang van morgen omhoog met 2,6 cent per liter. De prijsstijging is het gevolg van de ontwikkelingen op de internationale produkten- markt. De meest voorkomende prijzen bij de zelftankstations worden dan 192,4 cent per li ter voor superbenzine en 186,40 cent per liter voor nor male benzine. Ook de diesel wordt morgen 1,6 cent duur der. Bij de meeste zelftank- pompen moet dan 138,4 cent voor een liter diesel worden betaald. Explosies in Managua MANAGUA In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua hebben zich gister avond zeker vijf ontploffingen voorge daan. De staatradio maakte echter al leen melding van een tweetal branden, waarvan een bij een olieraffinaderij aan de westelijke rand van Managua. Volgens de staatsradio zijn er geen do den gevallen. De tweede brand deed zich voor bij het militaire hospitaal in het centrum van Managua. De bevolking werd in de radio-uitzending opgeroepen zich gevechtsklaar te maken en de bevelen van leger en politie op te volgen. De omgeving rond de olieraffinaderij en het hospitaal is afgezet door leger en politie. Stormloop in hoofdstad op strippenkaart AMSTERDAM De verkoop van strip penkaarten en abonnementen is in Am sterdam aanzienlijk toegenomen. Dit al les is het gevolg van een verscherpte kaartcontrole in trams en bussen. Vooral de sigarenzaken in het Centrum worden overspoeld door mensen, die strippen kaarten en abonnementen komen kopen. In sommige zaken wordt zelfs twee keer zoveel verkocht. Ook in de bussen, waar de stempelautomaten zijn afgeschaft, worden veel meer strippenkaarten ver kocht dan anders. De bussen lopen hier door meer vertraging op, maar de onge regeldheden met passagiers blijven uit. Visje voor Nyerere DEN HAAG Dank zij een initiatief van de Leidse Universiteit zwemt vanaf woensdag 13 maart de „Ny- erere-vis" in het Victoria- meer te Tanzania. Dan na melijk, wordt een door Leidse onderzoekers ont dekte nieuwe vissoort offi cieel naar de president van Tanzania vernoemd. Nyere re, die een staatsbezoek aan ons land zal afleggen, krijgt woensdag in hef Promena dehotel te Scheveningen een schilderij van de Nyere- re-vis met naamcertificaat. Hoornvliesstichting wil een ogenbank HAARLEM #Er moet in ons land zo snel mogelijk 'een ogenbank worden opgericht waar hoornvliezen kunnen worden verzameld voor oogoperaties. Veel patiënten met oogziekten kunnen namelijk voor blindheid worden be hoed door transplantatie van het hoornvlies. De pas opgerichte Hoorn vlies Stichting Nederland heeft dit gis teren bekendgemaakt. De stichting noemt het verheugend dat het aantal donors van hoornvliezen toeneemt. Bovendien kunnen hoorn vliezen sinds kort aanzienlijk langer worden bewaard. Daardoor is er meer tijd voor de voorbereiding van een transplantatie en kunnen patiënten tij dig worden ingelicht. ierikaan igt uw isthart SON Bij 32-jarige rikaan, die lemen had een donor- is gisteren et Universi- riekenhuis Arizona in ,on een w type "ithart inge- it. Het gaat feen tijdelijke ssing, aldus ;n in het zie- (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In het voortgezet onderwijs is sinds het eind van de ja ren zeventig het ziekte verzuim en het aantal me dische afkeuringen van leerkrachten sterk toege nomen. De ziektebeelden zijn voornamelijk van psy chosomatische aard. Be langrijke oorzaken daar van zijn de voortdurende bezuinigingen in het on derwijs, de taakverzwa ring van leraren, de^onze- kerheid over het behoud van de baan en ook de veranderde mentaliteit van de jongeren. Dit is gebleken uit een van morgen gepresenteerd onder zoek van het Nederlands Ge nootschap van Leraren (NGL). De resultaten van het onder zoek zijn vervat in het rapport „Vijf over twaalf", dat deze week aan het kabinet en de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Het NGL noemt de toeneming van stressgevoelens, ziektever zuim en invaliditeitsverklarin- gen onrustbarend. „Het beleid van de afgelopen jaren was een destructief beleid, dat het onderwijs, de scholen en de le raren aan hun lot heeft over gelaten. Het voortgezet onder wijs is het kind van de reke ning geworden: de rekening van de bezuinigingen en de re kening van de vernieuwingen elders in het onderwijs", aldus het NGL. Het Genootschap heeft zich er inmiddels bij de Internationale Arbeidsorgani satie ILO over beklaagd, dat de kabinetten van de afgelo pen jaren de internationale af spraken over de arbeidsvoor waarden van leerkrachten on voldoende zijn nagekomen. Het NGL wijst in „Vijf over twaalf" op de afbraak van werkgelegenheid die al lange tijd in het voortgezet onder wijs aan de gang is. Sinds 1968 zijn in totaal 15.700 arbeids plaatsen verloren gegaan. Ook wat de salarissen betreft is het jarenlang bergafwaarts ge gaan. Vanaf 1970 is de salari sontwikkeling van leraren vijftig procent achtergebleven op die in het bedrijfsleven en de vrije beroepen. Het NGL waarschuwt rege ring en parlement voor de ge volgen van de plannen om tal van scholen voor voortgezet onderwijs met'elkaar te laten fuseren. Daardoor zullen op nieuw vele arbeidsplaatsen verloren gaan en zal de kwali teit van het onderwijs nog slechter worden. Op grond van die vooruitzichten zullen volgens het NGL de stressge voelens en het ziekteverzuim onder leraren nog sterker toe nemen. „Queen-mum" in supermarkt De Britse koningin-moe- der beschikt over een staf van medewerkers, die ervoor zorgen dat het haar aan niets ontbreekt. Maar de „queen-mum" wilde wel eens met eigen ogen zien waar de gewo ne Brit zijn boodschapen koopt. Daarom bezocht ze gisteren voor het eerst in haar leven een supermarkt, die ze overigens weer verliet zonder iets gekocht te hebben. Y BOSCH Het kabi- mag niet doorgaan bezuinigen op de in- duele huursubsidie, heeft CDA-fractielei- Bert de Vries gister- nd gezegd op een ma- statie van zijn partij in i Bosch. Volgens De 5s is er de afgelopen n al genoeg gedaan de explosieve stijging de uitgaven voor deze ïling „in te dammen", heeft er vertrouwen in t geen nieuwe ingre- nodig zijn om de uit- enontwikkeling in de lende jaren binnen vaardbare perken te den". 5 uitspaken van De Vries van groot belang voor tssecretaris Brokx (Volks- vesting), die heeft ge- gd met aftreden als per 1 toch op de huursubsidie worden bezuinigd. Vol- J ingewijden ziet het er nu r uit dat Brokx zijn zin zal gen van minister Ruding lanciën). Onduidelijk is of dit ook betekent dat de iidie voor jongeren onder 13 gehandhaafd blijft. Vol- s ingewijden heeft Ruding zeer op aangedrongen de p voor deze groep af te iffen. CDA en VVD spra- deze week in de Eerste Kamer uit dat Brokx meer moet bezuinigen op zijn begro ting dan hij tot nu toe heeft gedaan. Scholen Bert de Vries had ook kritiek op een ander plan van het ka binet: de herstructurering van het voortgezet onderwijs. Die maatregel is op zich nodig en hij kan leiden tot de opheffing van een aantal scholen. „Maar de opheffingsnormen van staatssecretaris Ginjaar-Maas (VVD) zijn naar ons oordeel te hoog. Die leiden waarschijnlijk tot rigoureuze uitdunning van het scholenbestand op het platteland. Dat gaat ons te ver", aldus De Vries. Het CDA zal pleiten voor een lagere op heffingsnorm. Het CDA hecht veel waarde aan het tot stand komen van arbeidstijdverkorting. De Vries richtte zich vooral tot de werkgevers, van wie het me rendeel vooralsnog weigert in te stemmen met een 36-urige werkweek in 1986. „Als de werkgevers prijs stellen op een goed ondernemersklimaat, moeten zij van hun kant ook alles doen wat mogelijk is om de werkloosheid te bestrijden. Dat vereist nu een positieve bereidheid om mee te werken aan vormen van arbeidstijd verkorting zolang dat niet kos tenverhogend werkt". De Vries deed een klemmend be roep op werkgevers en werk nemers om niet te kiezen voor loonsverhoging, omdat dan de „werklozen aan de kant blij ven staan". OPVOLGING HAITINK AMSTERDAM Leden van het Concertgebouworkest dra gen de Italiaanse dirigent Ric cardo Chailly voor als opvol ger van chef-dirigent Bernard Haitink, die in 1987 muzikaal directeur wordt van de Lon- dense Koninklijke Opera Co- vent Garden. Vorig jaar al maakte -het Concertgebouwor kest een profielschets waaraan de opvolger van Haitink zou moeten voldoen; het orkestbe- stuur meent nu in Chailly een goede te hebben gevonden. Dit bestuur bestaat uit Hein van Royen (directeur Concertge bouworkest), hoboïst Jan Kou- wenhoven, slagwerker Niels le Large, tweede violist Frans Hengeveld en Hermans Kreb- bers, lange tijd eerste concert meester. Bernard Haitink. die er bij zijn vertrek 25 dienstjaren bij dit orkest op heeft zitten, zou te gen Chailly geen overwegende bezwaren hebben. Althans niet tegen zijn verdiensten als dirigent. Wel zou de taakver deling problemen kunnen ge ven, omdat Haitink als gast-di- rigent regelmatig voor het or kest zou terugkeren. Haitink houdt zich daarom vooral be zig met de vraag of het straks een één- of tweemanschap wordt. Voorlopig is Haitink met verlof in Zwitserland. Hij zou in april weer voor het or kest komen, hoewel er langza merhand een gespannen sfeer ontstaat tussen Haitink, het or kest en bestuur. Die spanning ontstond vorig jaar, toen het plan van Haitink om naar Londen te vertrekken, niet in dank werd afgenomen. Chailly, die man die voorlopig de grootste kans zou maken Haitink op te volgen, is thans verbonden aan het Radio Symfonie Orkest van Berlijn; zijn contract loopt in 1986 af, kort voor het vertrek van Hai tink naar Londen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele- foonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Water-meters De mannen in dit wankele bootje lijken op het eerste gezicht op zoek naar een nog vrije aanlegplaats. Het zijn echter gemeentewer kers van de Amerikaanse stad Peoria in de staat Illi nois, die bezig met het ver wijderen van het mecha niek uit de parkeermeters. om te voorkomen dat die gaan roesten als de rivier de llliois de komende da gen nog verder buiten zijn oevers treedt. De water stand in de Illinois is in veertig jaar niet zo hoog geweest. Duizenden men sen hebben inmiddels hun huizen moeten verlaten. INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE El POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOORLOPIG ZONDER KERNKOPPEN (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Binnen de Belgi sche regering is een compro mis-voorstel in de maak, waarbij de eerste 16 kruisra ketten volgens schema deze maand worden geplaatst en de kernkoppen later zullen wor den binnengevlogen. Ver wacht wordt dat premier Wil- fried Martens het plaatsen van de eerste kruisraketten vol gende week dinsdag in het parlement officieel zal aan kondigen. Volgens bronnen binnen de christeri-democrati- sche CVP zouden alle minis ters zich kunnen verenigen met het compromis en zouden noch de VS noch de NAVO overwegende bezwaren ma ken. Het zonder meer installeren van de eerste van de 48 raket ten plaatste premier Martens voor grote problemen. Zijn ei gen partij, de CVP, staat daar niet onverdeeld achter. De li berale coalitiegenoot vindt echter dat overeenkomstig het dubbelbesluit van december 1979 geplaatst moet worden. Aanvankelijk probeerde Mar tens via overleg met de NA- VO-bondgenoten het installe ren op te schorten, maar dat lukte niet. Vandaar de variant: plaatsen, maar voorlopig zon der kernkoppen. Officieel heet het dat het binnenvliegen van de kernkoppen technisch nog niet mogelijk is. De silo's voor de kernladingen op de basis in Florennes zouden nog niet klaar zijn, hoewel onlangs ver klaard werd dat de basis „ope rationeel" was (ADVERTENTIE) 8 t/m 17 maart dagelijks van 10-17 uur 11 t/m 15 maart ook van 19-22 uur AMSTERDAM WT2ÊI Trein-4oegang-bü|ettcn bij NS-sUttoni. Filmfragmenten, toneel, muziek, ballet, bevrijdingsvuur, lasershow en vuurwerk Dat zijn de ingrediënten waarmee Wageningen, de plaats waar op 5 mei 1945 het Duitse leger capituleerde, dit jaar het veertigste bevnjdingsfeest op grootse wijze in een stadion met 18.000 belangstellenden gaat vieren. De bevrijding, die van dat ogenblik af ook al negenendertig keer is meegevierd door de „Leidse Courant". De krant, die na ook nog eens vijfenzeventig keer de bevrijdingsfeesten van 3 oktober! heel goed weet wat feestvieren is. I De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend n envelop tonder postzegel opsturen naar irant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Ccidóc Souxant

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1