Begeleidingsd iensten onderwijs krijgen meer ri jkssteun Pleidooi voor uniforme winkelsluiting in Warmond CeidaeSouao/nt *IDEN OMGEVING iege omplantdag Digros niet naar Voorhout Postduivenvereniging moet onderkomen zelf betalen Warmond kiest voor samenwerking met Bollenstreek formaat CcidócSommit DONDERDAG 7 MAART 1965 PAGINA 13 maa ^ngSPnS tot aanranding en insluiping hebbj tiendijpDWIJKERHOUT Een onbekende man heeft iet t^sdagavond in Noordwijkerhout een poging tot ïn "etnding en een insluiping gedaan. Van beide voor- a"ton werd afzonderlijk aangifte gedaan, waarbij onge- seholfeenzelfde signalement werd opgegeven. Volgens eruggègnalement gaat het om een man van 1.80 tot 1.85 diefsy iang met een siank postuur. Hij droeg een drie- •t-lang donker ski-jack met twee witte strepen op touw en een donkere broek. Om tien over half ne- s avonds sloop de man een woning binnen. Daarin ?r enpden zich als enige aanwezigen twee meisjes van Pn v i 14 jaar alleen. Toen die de voordeur hoorden gaan. ging een van beiden kijken. Op de trap zag se Ste n Dei" man met een nylon kous. Toen de man haar zag. H tjh'j ervan door. In het tweede geval belde de man I atij een flatwoning. De 30-jarige bewoonster deed is om ^odra de deur open was, greep een man haar bij eel. De vrouw zette het op een gillen waardoor de ihet hazepad koos. Grote toeloop op Terweeschool OEGSTGEEST Er zal een stringent toela tingsbeleid worden gevoerd aan de openbare la gere Terweeschool. Dit om te voorkomen dat de klassen te groot worden. Er is een grote toeloop op de school. Tijdens een vergadering van de raadscommissie onderwijs werd gisteravond over de oorzaken van deze toeloop uitvoerig van gedachte gewisseld. De raadscommissieleden stelden dat er niet gezocht moet worden naar een tweede lokatie voor de school elders in de gemeente. Naast de Terwee school zal het gebouwtje van de kleuterschool de Sprinkhaan bij de school worden getrokken. Een aantal scholen dient te worden aangepast aan het komende basisonderwijs. Bij het huis vestingsoverzicht, dat de leden van de raads commissie gisteravond werd gepresenteerd, was een overzicht van die maatregelen bijgevoegd. Zij kunnen allen uitgevoerd worden met volle dige steun van de rijksoverheid. 800 strippenkaarten en sieraden gestolen VOORSCHOTEN Zeker 800 strippenkaarten en siera den met een waarde van zo'n 10.000 gulden werden gister avond uit een woning aan de Hooghkamer in Voorschoten gestolen. De bewoner van het pand heeft elders in het dorp een sigarenwinkel en verkoopt daar ook strippen kaarten. In zijn woning had de man wat strippenkaarten in voorraad liggen. De inbre ker is het pand binnengeko men door het slot van de achterdeur te forceren. COMMISSARIS VAN DER WOLK: Wassenaarse politie meer de straat op WASSENAAR De Wassenaarse commissaris van politie, J.C. van der Wolk, heeft gisteroch tend gezegd dat alles op alles wordt gezet om meer agenten de straat op te krijgen. Deze me dedeling deed hij bij de beëdiging van een nieu we agent bij het Wassenaarse korps gemeente politie, die de sterkte op 75 mensen heeft ge bracht. Van der Wolk noemde het noodzakelijk dat de politie tegemoet komt aan de wens var. de gemeenteraad, meer surveillance op straat te krijgen. „Een van de oplossingen is de verplich te binnendienst voor geüniformeerden zoveel mogelijk te beperken door het inschakelen van ongeuniformeerden", zei de commissaris, die de indruk gaf dat Wassenaar inderdaad zal mer ken dat er meer agenten de straat op gaan. Monumentaal uitstapje OEGSTGEEST L^len van de raads commissie financiën ^ijn met wethou der A. Kohlbeck op slap geweest langs enkele Oegstgeester monumenten zoals het Kasteel Endegeest, het Koetshuis en de leegstaande Jelgersmakliniek. Laatstgenoemd gebouw is geen monu ment maar wel representatief voor de zogenaamde .Jugendstil". Lange tijd wordt er al gedacht aan het behoud daarvan. Maar restauratie zou een be drag vergen van 5.6 miljoen gulden om nog maar te zwijgen van de exploitatie kosten per jaar. Het is inmiddels steeds minder zeker dat het gebouw behouden zal kunnen blijven. De raadsleden zijn geschrokken van de slechte staat waar in het gebouw zich bevindt. dertig kinderen van de >nboogschool in Noordwij- out hebben gisteren een ge boomplantdag beleefd. Officiële Nationale Boom- Idag is pas op 20 maart, de bomen moeten nu al jrond in. De wijk Zeeburg dit keer als plaats van leling gekozen. De school den stopten daar, star- vanaf Het Vlonderkamp, men en 1600 heesters in ond. tomen zijn van verschillen- luimage: zwarte els, lau- ilg, witte moerbei, eenbla- es, smalblijvende ratelpo- moerascypres, boomha- pluimes, esdoorn, itbladige zilverlinde en imoetboom. De heesters allemaal doorbloeiende imbedekkende soorten heesterrozen, appelbes, loom, zure kers, laagblij- le vruchtloze braamstrui- i liguster, sneéuwbes, pWilg, duindoorn, krente- m, erwtenstruik, lijsterbes, spaanse aak en duinroos. 1 1> s*ruiken trekken veel bij- A -Vlinders en vogels aan. De leente heeft ook voor deze rten gekozen omdat ze be- 5n aaHijk dichtgroeien zodat er zwaaf een paar jaar njet zoveel ëewik meer aan onkruidbestrij- ;n int hoeft het worden gedaan, tien jS weer belangrijk omdat pe" 1 gemeenteraad onlangs 'Sebfl[t besloten dat er vanaf Plu^ 6 in Noordwijkerhout niet e bl4r met chemische onkruid- "sJ%ijdingsmiddelen mag wor- gewerkt in het openbaar 38 "en. STAATSSECRETARIS VERKONDIGT IN LISSE: LISSE „Een uur gele den hebben wij besloten de bijdrage per leerling aan onderwijsbegelei dingsdiensten te verhogen van 46 naar 48 gulden 50". Die heugelijke medede ling deed staatssecretaris drs. G. van Leijenhorst van onderwijs gistermid dag bij de opening van het nieuwe onderkomen van de Onderwijs Begelei dingsdienst Duin en Bol lenstreek (OBD) in Lisse. Hij heropende daarmee tevens het fraai gerestau reerde voormalige St. Agathaklooster aan de Heereweg, want daarin is de OBD sinds oktober vo rig jaar gehuisvest. De ex tra rijksbijdrage die de staatsecretaris gistermid dag aankondigde, bete kent dat de OBD een be drag van ruim 40.000 gul den extra krijgt en dat is nu precies het huurbedrag dat men voor het pand moet betalen. Het nieuws over de verhoogde rijksbijdrage werd met blijd schap ontvangen door direc teur R.P.J. Oosterveld en voorzitter J. Draijer van het algemeen bestuur. Draijer had nog geen kwartier tevoren ge meld dat de OBD, die bij de officiële ingebruikname van de nieuwe huisvesting ook het 5-jarig bestaan viert, eigenlijk al die jaren tegen de verdruk king in is gegroeid en hij voeg de daaraan toe: „De OBD is in de tóekomst net zoveel waard als de rijksoverheid, het SOB, het bestuur en de medewer kers erin stoppen". Tot op he den werd de dienst alleen ge confronteerde met bezuinigin gen. niet alleen van de rijkso verheid maar ook de tien ge meenten van het Samenwer- kings Orgaan Bollenstreek (SOB) bepleitten zuinigheid. De OBD kon het nieuwe pand, een verademing na de krappe behuizing aan de Grachtweg, betrekken na een grondige restauratie. Het voormalige klooster van St. Agatha de klemtoon hoort op de tweede lettergreep en niet op de eerste benadrukte al grappend bur gemeester mr. J. Bonnike, voorzitter van het SOB moest eerst ontdaan worden van het puin dat de grote uit slaande brand in december van 1982 veroorzaakte. Het toenmalige tehuis voor moei lijk opvoedbare jongens, Huize De Linden, vloog midden in de nacht in brand. De toren en kapel zijn weer helemaal op nieuw opgebouwd. Overigens deelt men het onderkomen met de GVO, Gezondheids Voorlichting en Opvoeding. De OBD staat klaar voor, zoals Draijer het noemde, „de groot ste fusie aller tijden". Hiermee doelde hij op de totstandko ming van de basisschool waar bij drie miljoen ouders, 75.000 leerkrachten en 3500 gemeen te- en schoolbesturen betrok ken zijn. Staatssecretaris Van Leijenhorst opende het nieuwe onderkomen van de Onderwijs Begeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek door als groot voorstander van de invoering van informatica op scholen een viditel-demonstratie te geven. Staatsecretaris Van Leijen horst benadrukte dat niet al leen de begeleiding van indivi duele leerlingen belangrijk is, maar ook het helpen van scho len om planmatig te (gaan) werken bijvoorbeeld op het gebied van informatica. De schoolbegeleidingsdiensten zijn daarbij volgens hem be langrijk als sturende factor. Voorzitter Bonnike van het SOB gaf de dienst nog als goe de raad mee: „Mochten de mi nister of staatsecretaris uw po sitie op rampzalige wijze wil len aantasten: roept u dan de heilige Agatha aan, want zij is de patrones van allen die lij den onder rampzaligheden en verschrikkingen". VOORHOUT Jan van den Broek heeft de plan nen om een Digros-vesti ging in Voorhout te ope nen voorlopig in de koel kast gezet. „Voorhout is te klein daarvoor en boven dien trekken de vestigin gen in Sassenheim en Noord wijk veel Voorhout- se kopers". Met die uitla ting laat Van den Broek de ruimte in Voorhout open voor de Edah die nu nog met zijn Dagmarkt aan de Jacoba van Beie- renweg zit maar daaruit moet verdwijnen. Die slag heeft Edah dus ge wonnen. In Noordwijkerhout raadt Van den Broek een ves tiging van een nieuwe Edah- vestiging aan de Dorpsstraat in principe af. De Digros die 27 maart zijn poorten opent aan de Dorpsringweg en de al be staande Dagmarkt van hetzelf de concern als de Edah. zijn voldoende voor deze gemeen te. meent Van den Broek. Over de vestiging in Oegst- geest in de Markthof is Van den Broek zeer optimistisch gestemd: „Er zullen naar aan leiding van onze bouwaan- vraag nog diverse gesprekken met de gemeente volgen, maar we hopen daar over tweeën eenhalf tot drie maanden te kunnen openen." Als openingstunt voor zijn nieuwe winkel in Noordwij kerhout heeft Van den Broek bonnen laten verschijnen waarvoor de bevolking gratis boodschappenpakketten kan krijgen, die deels bestaan uit tegoedbonnen voor de winkel. In Oegstgeest zal eenzelfde stunt worden uitgehaald, zij het dan dat daar de kopers een klein bedrag voor de bonnen moeten neertellen Dat geld gaat naar het ontwikkelings project van de gemeente Oegstgeest in Sierra Leone. a Oorschoten Tegelijk ig bestaan van postduiven- Udersvereniging „De Zwa- hr" in Voorschoten is men N jaar begonnen aan de bouw te h een eigen onderkomen, ijn éniddels blijkt dat de finan- ?t ddn van de vereniging niet 3 «reikend zijn om de bouw tinlledig te realiseren. De dat kdscommissie voor welzijn ?raacht gisteravond- verdeeld vaner een eventuele bijdrage, k nu toe werden sportvere- ■SfAt nigingen alleen gesubsidieerd bij de bouw van kleedgelegen heden en nimmer voor de zo genaamde sociale ruimten. „Daarover kan men van me ning verschillen, maar sociale en praktische ruimte vloeien ineen", aldus wethouder Mar selis, die begrip vroeg voor de problemen van de vereniging. Naar het zich laat aanzien zon der veel resultaat, want de commissie was niet direct te vermurwen om de postduiven- houders te helpen. Meer begrip voor moeilijkhe den ondervond de handbalver eniging HVV. De kleedaccom modaties voldoen niet aan de eisen van de Nederlandse Handbalverbond. De vereni ging heeft een houten noodge bouw. Dat gebouw is afge keurd en dat betekent in au gustus uitsluiting van de com petitie. Er is een oplossing in de vorm van een porto-cabine, die 175.000 gulden moet kos ten. Wat de commissie betreft kan het college van burge meester en wethouders met een voorstel komen. De com missie Sport en Rekreatie heeft al positief geadviseerd. Volgens de commissie is de handbalvereniging een „rare sportvereniging" want in de wintermaanden valt de vere niging onder de binnensport en in de zomermaanden onder de buitensport. In de praktijk heeft dat geresulteerd in het gegeven dat de vereniging steeds tussen de wal en het schip is gevallen. t-Inl ARKEREN ROND E KEMPENAERSTRAAT PNIEUW TER SPRAKE reêbEGSTGEEST Ongeveer een jaar geleden is in de com- nissie verkeer en vervoer in Oegstgeest uitputtend gespro- :en over de parkeerproblematiek rond winkelcentrum De 'empenaerstraat. Men heeft toen beslaten het vraagstuk te iten liggen tot het winkelcomplex „De Markthof", toen in inbouw, gereed zou komen. Intussen is het zover. De ge- ieentelijke commissie verkeer en vervoer bespreekt het ïrkeerbeleid vanavond vanaf acht uur. In die vergadering J ook een verzoek van winkeliersvereniging „Oegstgeest ctief" ter sprake komen over de opheffing van de „blauwe in de Geversstraat. De rijkspolitie is het daar mee maar adviseert de „blauwe zone" aan de Noordzijde nddvan de De Kempenaerstraat tussen Terweeweg en Warmon- M Bderweg uit te breiden tot de gehele week van maandag tot Js jen met zaterdag. Verder wordt geadviseerd op het parkeer terrein aan de Westzijde van de Terweeweg een „blauwe zone" in te stellen. Themabijeenkomst over Warmond als recreatiegemeente WARMOND Het bestuur van Progressief Warmond houdt vanavond vanaf acht uur een themabijeenkomst met als centra le vraag: „Warmond recreatiegemeente maar hoe?" Aanleiding voor deze bijeenkomst is de plaatsing van enkele borden door het college van burgemeester en wethouders vorig jaar met het opschrift: Warmond recreatiegemeente. Het bestuur van Progressief Warmond vindt dat bij het plaatsen van dergelijke borden een bepaald beleid gevoerd zou moeten worden. Over dit beleid is echter nog geen uitvoerig overleg ge pleegd met de bevolking. Morgenavond wordt daarom iedereen in de gelegenheid gesteld om in hotel De Zon aan de Dorpsstraat 114 zijn of haar mening kenbaar te maken. Er zal een forum aanwezig zijn waarin alle politieke partijen van de gemeente Warmond vertegenwoordigd zijn. Daarnaast zal een woordvoer der van de ondernemersvereniging, een vertegenwoordiger van het Historisch Genootschap en iemand namens de VVV in dit forum zitting nemen. De avond is bedoeld als het begin van een meer uitgebreid overleg. Dit overleg zal plaatsvinden aan de hand van de wensen die morgenavond worden geuit. WARMOND Een uni forme winkelsluitingsre geling lijkt in Warmond bijna onmogelijk. De win kels, die voornamelijk in de Dorpsstraat zijn geves tigd, zijn nu op verschil lende middagen gesloten, vaak wel per branche ge lijk. De inwoners van Warmond hebben al moeite om te onthouden op welke middag een be paalde winkel gesloten is. Voor camping-bezoekers en waterrecreanten is het helemaal onmogelijk om wijs te worden uit de ver schillende sluitingstijden. Op elke doordeweekse WARMOND De gemeente Warmond moet worden ingedeeld bij het Samenwerkings Orgaan Bollenstreek (SOB) in plaats van bij het gebied rond Leiden. Hierover waren gisteravond alle fracties in de gemeenteraad van Warmond het eens. In een speciale raadsvergadering maakte de Warmondse VVD- fractie gisteravond met het indienen van een motie haar bezwa ren tegen het voorlopige standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om Warmond bij de agglomeratie Leiden in te delen nog eens extra duidelijk. Mevrouw C. Saris, fractievoorzit ter van de VVD. noemde het in dit verband nadelig voor War mond wanneer zij de al bestaande samenwerking met de Bollen streek op het gebied van de schoolbegeleidingsdienst, de school- artsendienst en de muziekschool, alsmede de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek zou moeten verbre ken wanneer de gemeente in de Leidse regio ingedeeld zou wor den. In tegenstelling tot Gedeputeerde Staten meent zij dat War mond wat betreft geografische ligging, grootte en Structuur veel beter aansluit bij de negen overige gemeenten in de Bollenstreek dan bij het verstedelijkte Leidse gebied. Het Samenwerkingsgebied Bollenstreek bestaat uit de gemeen ten Hillegom, Lisse. Sassenheim, Voorhout, Noordwijkerhout, Noord wijk. Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg. i De heer Th. Duijnhoven, fractievoorzitter van Progressief War mond, sprak de vrees uit dat Warmond in het Leids Agglomera tie Overleg wellicht weinig te vertellen zou hebben. In het SOB zou de gemeente volgens hem veel meer een eigen mening kun nen laten horen. Ook wees hij erop dat de samenwerking met andere gemeenten op basis van vrijwilligheid belangrijk is voor de motivatie en het welslagen daarvan. Met volledige instemming van alle fracties sprak de raad zich daarom uiteindelijk in een motie uit voor indeling bij de Bollen streek. De motie wordt zowel naar Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland als de provinciale staten en de leden van de raads commissie bestuurszaken verzonden. Onderzoek naar toegankelijkheid van winkels in Oegstgeest OEGSTGEEST De werkgroep „Oegstgeest zonder Obstakels" (OZO) heeft een onderzoek gestart naar de toegankelijkheid van winkels en maatschappelijke en medische voorzieningen in Oegstgeest. De werkgroep heeft overigens nu al een aantal aan bevelingen en de middenstand zal daarvan persoonlijk op de hoogte worden gebracht De OZO zal de middenstand onder meer verzoeken in de winkels bankjes of een stoeltje te plaatsen zodat een oudere even kan gaan zitten. Voor slechtzienden wil men markeringen op de toegangsdeuren voorstellen. Ten slotte staan nog een enquête en een voorlichtingsavond op het pro gramma van de werkgroep. Voor suggesties ten aanzien van het een en ander staat de OZO open. Die kan men doorgeven aan de SWOO telefoon 175268, het Dorpsberaad Ouderen ae heer Wei- ma. telefoon 174338 en mevrouw R. v.d. Lans-Blesgraaf tel. 176654. dag is er wel iemand ge sloten behalve op vrijdag en zaterdag. Door de klanten wordt dat als uiterst onaangenaam er varen. Dit wordt gesteld in het rapport dat door leerlin gen van de Hogere Economi sche School is samengesteld aan de hand van een door hen uitgevoerde enquete. Een uniforme winkelsluiting wordt een eerste vereiste ge noemd om te voorkomen dat steeds meer mensen hun boodschappen in Sassenheim of Oegstgeest gaan halen. Bij navraag bleken de War mondse winkeliers het daar mee eens te zijn. Op de vraag echter voor welke sluitings middag zij dan zouden kie zen antwoorden bijna alle winkeliers dat zij graag de Warmondse winkels gesloten zouden zien op de middag dat hun zaak ook nu al geslo ten is. Niemand is van harte bereid over te stappen naar een andere middag. Dat standpunt is ook al eerder ingenomen toen de onderne mersvereniging een onder zoek instelde naar de moge lijkheden van uniforme win kelsluiting. Al ongeveer tien jaar wordt er gestreefd naar een unifor me winkelsluting en zoals het er nu uitziet, zal dit snel kunnen worden bereikt. Toch zal men meer moeten samenwerken volgens de vöorzitter van de onderne mersvereniging. de heer Kool, om met elkaar te pro beren de Warmondse mid denstand overeind te houden en duidelijkheid naar het pu bliek toe kan daar een bij drage aan leveren. Op de eerstvolgende leden vergadering zal naarstig ge tracht worden om definitief voor een sluitingsmiddag te kiezen, waarschijnlijk de maandag- of dinsdagmiddag. jencadea"^ Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel, als u de(kleine) moeitedoet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. NOTEER ALS NIEUWE ABONNEE M.I.V. NAAM: ADRES: POSTCODE/PLAATS: TELEFOON: Deze ontvangt de eerste twee weken de krant gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per B kwartaal automatisch per maand »aar STUUR EEN LUXE HANDDOEK NAAR: NAAM ADRES Stuur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 996. 2500 VD Den Haag (poctxegel met nodig)

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13