7leidóa(2owumta£ eer huwelijken en minder echtscheidingen STAD OMGEVING Demontage Leidse bom kost bijna zeven ton Politie veegt Stationsplein opnieuw schoon Openluchttheater van de baan EGETOCHT ABONNEE-TV MOET IN RESIDENTIE BEGINNEN Eén gewonde na aanrijding door mist DONDERDAG 7 MAART 1985 PAGINA 11 penburg 33 vanmiddag ontruimd IEN Het gekraakte pand aan het Ra- jrg 33 is vanmiddag ontruimd. Het monu- ale pand werd rond twee uur door de i krakers verlaten. Het naastgelegen pand e hoek van de Doelensteeg wordt nog s door de krakers bewoond. De uitspraak |e rechter in het kort geding dat de Stich- 4,eidse Studentenhuisvesting (SLSH) tegen akers had aangespannen, gold slechts het ^aan het Rapenburg. jband werd vorig jaar Kerstmis gekraakt en groep jongeren, die verklaarde er te a wonen en er culturele activiteiten te wil- Jatplooien. De SLSH wil het pand als kan- pimte inrichten en het zelf gaan gebrui- SLSH is nu gehuisvest aan het Rapen- 31. maar dat pand is te klein geworden Ihet aantal medewerkers. De SLSH spande een kort geding aan tegen de krakers en de Haagse rechtbank bepaalde eind vorige week dat de krakers weg moeten. Begin deze week heeft de SLSH nog pogingen gedaan de krakers tot een vrijwillig vertrek te bewe gen, maar dat werd toen afgewezen. Ook de po litie heeft meermalen getracht tot een vergelijk met de jongeren te komen. Volgens SLSH-directeur A. Htlbben hebben de krakers voor duizenden guldens schade in het kapitale pand aangericht. Ramen en deuren zijn ingetrapt, meubilair is vernield, leidingen van de muren getrokken en muren zijn ook be klad ..We kunnen het pand voorlopig niet be trekken". aldus Hübben. De krakers betoogden tijdens het kort geding nog dat de SLSH het monumentale karakter van het pand zou aan tasten door er kantoren in te vestigen. LEIDEN Een 59-jarige automobilist uit Rijnsburg is gisteroch tend met een gebroken been naar het Diaconessenhuis gebracht nadat hij bij de Plesmanlaan door een vrouw was aangereden. De vrouw wilde aan het eind van de Plesmanlaan links-af de oprit naar de A44 richting Wassenaar oprijden. Enkele tientallen meters daarvoor constateerde zij dat haar voorruit vies was waarop zij verwoede pogingen ondernam deze te reinigen. Dat lukte niet direct daar het slechte zicht geen gevolg was van een vuile voorruit maar van de dikke mist. De 29-jarige Leidse was echter zo geconcentreerd op haar schoonmaakwerk dat zij ver gat te sturen, de berm inreed en op de afslag van de A44 ter rechterzijde van de Plesmanlaan tegen de auto van de Rijnsbur ger tot stilstand kwam. De auto van de man werd totaal ver nield. De vrouw kon haar wagen ongedeerd verlaten, haar auto werd wel beschadigd. Gemeentelijke ijsbaan in discussie LEIDEN De gemeentelijke ijsbaan wordt mogelijk wat opge knapt. Wethouder J. Peters beloofde de raadscommissie ruimte lijke ordening gisteravond dat uitgezocht wordt „of we er wat van kunnen maken". Dat zou bijvoorbeeld kunnen door de baan schoon te houden als er sneeuw op het ijs Ifgt. Peters deed zijn toezegging nadat het PvdA-raadslid R. Eikerbout er op wees dat de borden bij de "Zoeterwoudsesingel, die aangeven of de ge meente het ijs betrouwbaar acht, er nog steeds staan. „Er geen ijs meer te zien terwijl volgens de borden schaatsen momenteel wel is toegestaan en toen de Elfstedentocht werd gehouden was schaatsen volgens de borden nog verboden", aldus Eikerbout. Hij wees op bepalingen in een vele jaren geleden vastgestelde gemeentelijke verordening. Die regels bepalen onder meer dat het verboden is zich met schoenen aan op het ijs te begeven, tenzij schaatsles wordt gegeven. Ook is in die nog steeds van kracht zijnde verordening vastgelegd, dat de schaatser die van rechts komt voorrang heeft. Mocht het opknappen van de ijsbaan niet lukken dan zullen er in de toekomst ook niet langer borden worden geplaatst. Inbraak in 7 woningen OEGSTGEEST Inbrekers hebben gisteravond tussen ze ven uur en half elf huisgehou den in zeven woningen aan de Regen tesselaan en de Hof- brouckerlaan. In een aantal gevallen werd niets ont vreemd en uit andere wonin gen werden geld en sieraden meegenomen. Hoe groot de to tale buit is. kon de politie nog niet zeggen. Wel vermoedt men dat de daders in alle ze ven gevallen dezelfde zijn ge weest. omdat op identieke wij ze de woningen via de achter zijde zijn binnengedrongen en de inbrekers de woningen ook op dezelfde wijze hebben door zocht. ROUWEN WORDT WEER POPULAIR j^EIDEN Waar in Lei den jarenlang een ten- I. lens is geweest, dat het )gantal echtscheidingen vergelijking .tot het Aantal huwelijken fors teeg, is in 1984 een om mekeer aangetreden. Het fforig jaar bedroeg het Aantal mensen dat zich iet scheiden nog maar le helft van het aantal lat in het huwelijk trad. Enkele jaren geleden leek het er nog op, dat de verhou ding één op één zou gaan be dragen: een netto aanwas van gehuwde paren van nul derhalve. Daar kwam in '84 verandering in. Het aantal huwelijken steeg van 495 naar 576 terwijl het aantal scheidingen daalde van 320 naar 271. Een toename van het aantal geboorten en een licht dalend sterftecijfer als mede de nieuwbouw in de Stevenshof was er de oorzaak van de de Leidse bevolking zich met een kleine duizend mensen uitbreidde. Hierbij kan aangetekend worden dat de meeste nieuw komers in de zomermaanden (met de top in juli) werden geboren. Dit blijkt uit cijfers van de afdeling informatiebeleid van de gemeente. Opvallend is dat het aantal werklozen in de gemeente Leiden het vorig jaar met bij na 300 is gedaald, in vergelij king met '83. Het feit dat de maximum-leeftijd tot waarop men zich bij het arbeidsbu reau moet inschrijven, is ver laagd, zal hier mede debet aan zijn geweest. De daling deed zich vooral voor in de categorie werkloze mannen. Het aantal bij het arbeidsbu reau geregistreerde vacatures steeg van 87 naar 203. Al eerder maakte de politie bekend dat het aantal mis drijven schrikbarend toenam. Er deed zich een stijging voor van bijna 2000 op een totaal aantal van 9520 in '84. De ke ren dat de politie een proces verbaal opmaakte vermin derde echter. Ook het aantal geregistreerde vverkeersongevallen nam fors toe. In '83 waren dat er 2977, in '84: 3024. Hierbij vie len het vorig jaar 420 gewon den, 34 meer dan een jaar eerder. Het aantal doden als gevolg van een verkeerson geval steeg met 1. Het waren er in het totaal 5. De brandweer behoefde in '84 beduidend minder uit te rukken voor bluswerkzaam heden. Het aantal branden daalde van 387 naar 341. Daarentegen moest aanmer- kelijker meer dan een jaar tevoren uitgerukt worden voor hulpverlening. ■■■■MI eeld van een vorig jaar gehouden jeugdkamp. ruilclub Koningskerk 9 maart zijn Iftigste ruilbeurs in de Dr. )orthuysenschool aan de Jprnixstraat 104. Van tien s ochtends tot vier uur 's kan er van alles trdcn geruild, zoals mun- placemats en enbandjes. Meer mlich- worden verstrekt door •an de Ende. tel 071- Ifé de Grote Beer aan de tmbrandtstraat 18 presen- >rt morgenavond „Sjiek )fel: samen huilen, dan je niet alleen". Het op- Jen begint om half tien. maandagavond 11 maart Gajes in De Waag aan Aalmarkt een experimen- film. Tevens is een live ord irformance te zien. Deze torstelling begint om negen letsen t Echte Nederlandse Fiet- rsbond (ENFB) zoekt vrij- illigers voor de in forma He ar kt over vakantiefietsen ie zaterdag 30 maart in het htonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt gehouden. De ENFB heeft medewerkers nodig die fietservaring heb ben opgedaan in Europa en die daarover willen vertellen op de markt. Het is de bedoe ling dat deze vrijwilligers de zogenaamde landen-stands bemannen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de ENFB, postbus 80, 2300 AB Leiden. Baarm oederhals- kanker Het onderzoek naar baar moederhalskanker bij vrou wen geboren in 1932. 1935, 1938. 1941. 1944. 1947. 1950. 1953. 1956 en 1959 loopt bijna ten einde. In tegenstelling tot eerdere onderzoeken ontvan gen deze vrouwen geen twee de oproep. Belangstellende vrouwen kunnen bellen met de GGD om alsnog een af spraak te maken, telefoon 146341. Het „uitstrijkteam" is op 22 maart voor het laatst actief. Jeugdkamp De LCKV heeft nog plaats op jeugdkampen in Doorwerth (boerderij). Diever. Heerde, Ernst, Joure (zeilen) en Lu xemburg (fietsen). Inmiddels hebben 1100 belangstellen den zich aangemeld voor deelname aan een van de kampen. Voor meer inlich tingen en inschrijving kan men iedere maandagavond van acht uur tot half tien te recht bij de LCKV aan de Vestestraat 2. telefoon 071- 142294. LEIDEN De demonta ge van de Engelse vlieg tuigbom aan de Morssin gel heeft bijna zeven ton gekost. Dat is een stuk minder dan werd ver wacht. Tijdens de demon tage, vorig jaar december, sprak de gemeente nog de verwachting uit dat de operatie één a anderhalf miljoen gulden zou ver gen. De demontage van een soort gelijke vliegtuigbom in Spijke- nisse kostte vorig jaar ruim 2 miljoen gulden, onder meer omdat in die gemeente het slaan van damwanden noodza kelijk bleek. In Leiden was dat niet noodzakelijk. Tot dusver is door de verschil lende betrokken instanties zo'n 665.000 gulden bij de ge meente Leiden in rekening ge bracht. Een paar posten springen er uit. De aannemer, die het grondwerk op het terrein ver richtte, presenteerde een reke ning van ongeveer drie ton. Het plaatsen van dranghekken en het achter de hand houden van sloopmateriaal voor een eventuele ontploffing vergden 100.000 gulden. Ambulances kostten 5.000 gulden. Het EBR bracht 27.000 gulden in reke ning voor het af- en aansluiten van de energie. De Leidse po litie gaf 55.000 gulden extra uit. Dat is exclusief de honder den agenten uit onder meer Zeeland die de Leidse politie behulpzaam waren. Die kosten worden Leiden niet in reke ning gebracht. De gemeente gaat ervan uit dat het gehele bedrag bij het rijk teruggehaald kan worden. Volgens een woordvoerder van de gemeente is dat één van de redenen, dat de bom al in december uit de grond werd gehaald. Per 1 januari 1985 moeten gemeenten zelf tien procent van de kosten van een dergelijke operatie betalen. Afgelopen maandag werd in Vlissingen een vliegtuigbom gedemonteerd. De kosten hier van worden geschat op 1 mil joen gulden. In dat geval zal Vlissingen dus zelf 100.000 gul den moeten bijdragen. In opdracht van de Nederland se spoorwegen is begonnen met een stevige opknapbeurt van de brug in de lijn Leiden- Alphen-Utrecht. Het gaat om de brug aan de Kanaalweg over het Rijn- en Schiekanaal. De doorvaarthoogte wordt op verzoek van de provincie Zuid- Holland 15 centimeter ver hoogd en op 2,50 meter ge bracht. Dat is een gebruikelijke doorvaarthoogte. De brug wordt voortaan met afstands- Brug omhoog bediening vanaf de Wilhelmi- nabrug bediend. In de periode van 12 tot en met 26 april wor den de bovenleiding en de rails vernieuwd. Ook de rails op de spoorwegovergang worden on der handen genomen. Deze werkzaamheden worden 's nachts uitgevoerd, zodat het treinverkeer niet wordt gehin derd. De Kanaalweg is in ver band met de werkzaamheden afgesloten, maar veel hinder ondervindt het verkeer daar niet van. Als gevolg van de re constructie van het Lammen- schansplein loopt de Kanaal weg al sinds eind vorig jaar dood. Het meest spectaculaire deel van de de werkzaamhe den wordt morgen uitgevoerd. Met een rijdende kraan van 300 ton wordt een blok beton van 60 ton op zijn plaats gezet. Met een betonschaar ging de politie de kettingsloten van de fietsen op het Stationsplein te lijf LEIDEN Gewapend met een groot formaat be tonschaar is de politie gis teren opnieuw de rond de ingang van de station ge stalde fietsen te lijf ge gaan. Sloten werden door geknipt en de 41 over het algemeen oude fietsen werden met een busje en een aanhangwagentje af gevoerd. Ook dinsdag haalde de politie al 40 fietsen bij de ingang van het station weg. De politie haalt de fietsen weg omdat het alleen is toegestaan ze in de klemmen op het Sta tionsplein te plaatsen en in de fietsenstalling naast de station singang. Volgens politiewoord voerder D. Graveland zijn de rijwielen naar aanleiding van klachten opgeruimd. De aan blik van de schots en scheel over het Stationsplein ver spreid liggende fietsen wordi door hem als een „rotgezicht' bestempeld. Graveland meldt dat de politie kettingsloten mag doorknippen: „Wij heb ben de bevoegdheid een over treding te beëindigen. Die fiet sen mochten daar niet staan en dus was er sprake van een overtreding. In dit geval kon er alleen een einde aan wor den gemaakt door kettingen door te knippen". Volgens Graveland kan de eigenaar van een doorgeknipt ketting- slot de politie niet aansprake lijk stellen voor de schade. Het doorknippen was immers een rechtmatige daad. De eigenaar van de fiets kan zijn karretje tegen betaling van een tientje weer mee naar huis nemen. Er wordt dan geen proces verbaal opge maakt. Hoe kan men bewijzen dat de fiets die wordt opge haald van hem is° „Aan dege ne die zijn fiets komt halen, wordt een beschrijving van het rijwiel gevraagd. Als een agent en de eigenaar naar de fiets gaan kijken dan zijn er voldoende aanwijzingen, dat hij inderdaad de eigenaar is", legt Graveland uit. Hij zegt er eerlijk bij dat er een brok goed vertrouwen bij komt kijken. Is de fiets na een jaar nog niet opgehaald dan wordt het tweewielig vervoermiddel naar de Sociale Werkplaats van Noord-Kennemerland ge bracht. Ook de gevonden rij wielen komen daar terecht als ze na een jaar niet door de rechtmatige eigenaar zijn afge haald. In deze sociale werk plaats worden de fietsen opge knapt en later verkocht Volgens de beheerder van de stalling op het Stationsplein heeft de actie van de politie overigens weinig zin: „Eens m de zoveel maanden vegen ze de boel schoon, maar het zijn allemaal oude fietsen en mor gen heeft iedereen weer een andere. Zulke fietsen worden toch niet in mijn stalling ge zet". LEIDEN De plannen een openluchttheater in de Leidse Hout te bouwen zijn van de baan Dat theater zou minstens 250.000 gulden kosten en de raadscommissie ruimtelijke or dening achtte dat gisteravond mede gezien alle bezuini gingen een te hoog bedrag. „Als we de geldpest hadden, dan kan ik het me nog wel voorstellen, maar nu lijkt het me minder gepast", aldus PvdA-fractievoorzitter M. van der Molen. Ook andere raads leden achtten het plan om die reden niet aanvaardbaar. Die 250.000 gulden zou onder meer nodig zijn omdat de verlich ting in een theater nogal prij zig is. Het openluchttheater zou in de plaats moeten komen van het bestaande theaterach- tige voorzieninkje in de Leidse Hout. De meerderheid van de raads commissie had minder moeite met het idee een muziektent in de Leidse Hout neer te zet ten De tent zou zo'n 100.000 gulden moeten kosten De Leidse muziekverenigingen hebben al in principe toege zegd in de tent optredens te% willen verzorgen. Met name* de VVD liet weten nog wel de nodige twijfels te hebben ovefc het nut van een muziektent: Het college van B en W zal 1^> ten uitzoeken wat de bouw van een tent precies kost en of exploitatie haalbaar is. Gezamenlijke herdenkingsdienst in Valkenburg VALKENBURG Oranje vereniging Wilhelmina wil met een gezamenlijke her denkingsdienst houden in de hervormde kerk op zondag 5 mei, de dag dat in Nederland de Bevrijding wordt her dacht. Maandag 6 mei staat er een groot klaverjastoer- nooi in De Terp op het pro gramma. Een en ander maakte de voorzitter van de oranjevereniging gisteravond tijdens een slecht bezochte ledenvergadering bekend. Door een van de leden werd de suggestie gedaan om ge zien het bijzondere jubileum jaar van de bevrijding in het dorp een bevrijdingsboom te planten namens de burgerij van Valkenburg. Deze boom zou moeten worden betaald uit bijdragen uit de' Valken- burgse bevolking. Voor Koninginnedag op 30 april is weer een aantrekke lijk programma voor de kin deren samengesteld. 's Avonds wordt er een Oranje bal gehouden in De Terp De Oranjefeesten in septem» ber staan weer in het leken van de volksspelen. Zo zul len het ringsteken op de fiets en het touwtrekken weer in ere worden hersteld worden. Een aantal gedane suggesties zullen door het bestuur na der bekeken worden. Na een periode van twaalf jaar nam de heer L Varke- visser afscheid als bestuurs lid. In zijn plaats werd de heer W. Boonekamp geko zen. De avond werd oesloten met een gezellige verloting. —IsTERDAM Onder het motto u leen avond meer saai voor zo'n ;e_lden per dag", is Filmnet-ATN 1ajidaag in Den Haag begonnen aan p grootscheepse campagne om ka- (kijkers te interesseren voor het £Dluwe medium van de abonnee- 0. Ons land moet fasegewijs wor- n veroverd, waarbij Den Haag is Mgekozen als de plaats waar de Ttorie moet beginnen. Haagse kabelnet zijn per 29 maart de eer sten in Nederland die de programma's van Filmnet-ATN op hun televisietoestel kunnen ontvangen Zij moeten daar dan wel een maandelijkse contributie van 35 gulden voor over hebben. Daarnaast is men een eenmalig bedrag van 130 gulden voor administatie- en entreekosten ver schuldigd. In ruil daarvoor ontvangen zij een door Panasonic ontwikkeld apparaat dat in staat is om de van de ECS-satteliet afkomstige gecodeerde signalen van Film net-ATN in televisiebeelden om te zetten. innees die zijn aangesloten op het Rotterdam zal de tweede grote gemeente m Nederland zijn die abonnee-tv via de kabel gaat doorgeven Volgens algemeen marketing directeur Cees Wolzak zijn mo menteel onderhandelingen gaande om het programma van Filmnet-ATN op 29 maart ook al op beperkte schaal in de Maasstad op de kabel te brengen Amster dam heeft inmiddels een kanaal vrijge maakt en de verwachting is dat Filmnet- ATN op 1 mei ook in de hoofdstad is te zien. Daarnaast wordt overleg gevoerd met dertig kleinere gemeenten die alle maal nog in de loop van dit jaar het Haag se voorbeeld moeten gaan volgen Uitein delijk wordt gegokt op minimaal 600.000 aansluitingen- Zelfs in dit prille beginstadium slaat Film net-ATN ook in internationaal opzicht al z'n vleugels uit. Vier weken na de pri meur in Den Haag moet de Nederlandse thuisbioscoop via de satteliet ook de Zweedse huiskamers binnendringen. De noorderlingen krijgen volgens Rob Hou wer, algemeen directeur programmering, exact hetzelfde programma te zien als hier. Dat wil zeggen, met de nadruk op het Nederlands filmproduct. „Sterk aanbod* Nederlandse Uitgeverijen), Esselte/Rob Houwers Filmcompagnie en UIP (United Internation Pictures), waarin de filmpro- ductiemaatschappijen Metro Goldwyn Mayer, MCA-Universal en Paramount zijn samengebundeld. Rob Houwer be schouwt UIP als „de beste partner die je je maar kunt wensen". Hierdoor is Filmnet- ATN in staat de Haagse abonnees een sterk aanbod van speelfilms te garande ren. Voor de eerste maand staan bijvoor beeld titels op het programma als Fame, Brandende Liefde. Ordinary People en Rocky Daarnaast zijn ook nog nooit in de Nederlandse bioscopen vertoonde films als The Incredible Shrinking Woman en So- „Geen avond meer saai in Den Haag De uitzendingen beginnen om vnf uur 's middags (in het weekeinde anderhalf uur eerder) en duren tot ongeveer twee uur 's nachts. De bedoeling is verder, dat het aanbod met ingang van september wordt uitgebreid met dagelijks een drie uur durend ontbijtprogramma en zo is het streven een fumshow Daarnaast wordt volgens HGb Houwer nu al gewerkt aan het opzetten van een tweede kanaal dat een expenmenleler karakter moet krijgen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11