Ww-premie kan flink omlaag Nieuw hart en longen voor vijfjarig meisje Ruimte BON: Als ambtenaren gaan meebetalen 'erkeli jke reden van bezoek Genscher aan iMoskou blijft raadsel GRIEPGOLF OPKOMST Vandaag KRANTIVITEITEN op pagina Massief eiken 1 BEVERWIJK BERKEL(ZH) Meubelfabriek Oisterwijk CDA fel tegen sponsoren van omroepprogramma's Dinsdag 5 maart 1985, 76e jaargang no. 23134 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Play Back Show op Ned. I om 20.28 uur. Om 21.45 uur Brandpunt met mgr. Simonis over euthanasie. Op Ned. II om 20.20 uur film „Niets om ie voor te schamen" en om 23.35 uur „Joy of mu sic". Op Duitsland 2 om 22.05 uur Beethovenprogramma. HET WEER Droog en zonnig. In de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. Minimumtempe ratuur om het vriespunt. Mid- dagtemperatuur ongeveer ne gen graden. Weinig wind. Zon op: 07.15. onder: 18.29; hoog water Schev.: 02.34 en 14.42, laag water: 10.35 en 22.53. ALKMAAR De Alkmaarse gemeentepolitie heeft de 30-jarige Mike B. weer op vrije voeten ge steld. De man die van poging tot moord wordt ver dacht en onlangs wegens gebrek aan celruimte door de Amsterdamse justitie werd vrijgelaten, was dit weekeinde voor drie dagen ingesloten op ver denking van oplichting. Mike B. heeft inmiddels bekend dat hij vorig jaar oktober met een vals le gitimatiebewijs een lening van 6.000 gulden heeft afgesloten bij de Industriële Disconto Maatschappij in Alkmaar. Dat geld is nooit terugbetaald. Vol gens een woordvoerder van de Alkmaarse politie kon de verdachte voor deze zaak niet langer dan drie dagen vastgehouden worden. Moeder voor ogen van kinderen door haai verzwolgen ADELAIDE Een zes meter lange haai heeft zondag bij een afgelegen strand in het zuiden van Australië een 33-jarige vrouw aan stukken gereten en verzwol gen. De vier kinderen van de vrouw wa ren op het strand getuigen van het dra ma. De vrouw zwom ongeveer 100 meter uit de kust toen zij werd aangevallen door de haai. Pogingen van een booteige naar de vrouw te hulp te schieten kwa men te laat. Tegen de tijd dat de boot de plek des onheils genaderd was. was er niets meer over van het slachtoffer be halve een zwemvlies. Plaatselijke vissers hebben een jacht op de haai geopend. Alternatief ontbijt niet voedzaam DEN HAAG Cornflakes en graanpappen als Brinta, Bambix en Milupa zijn min der voedzaam als ontbijt dan de traditionele boterham, zo heeft Konsumenten Kontakt geconcludeerd na een onder zoek van 25 ontbijtproduk- ten. De organisatie schrijft in het maandblad Koop kracht dat havermout als al ternatief nog het dichtst in de buurt komt van het idea le ontbijt. Hetzelfde geldt voor muesli, mils goed sa mengesteld. Tilburg trekt 35.000 gulden uit voor redding boom TILBURG De gemeente Tilburg heeft 35.000 gulden uitgetrokken om een ruim 800-jarige boom in het centrum van de stad te behoeden voor omwaaien of afsterven. Uit een onderzoek van de gemeente bleek dat de linde er slecht bij staat. De aanleg van een weg naast de boom en de bouw van een winkelcentrum, waardoor het grondwater zakte, hebben daar aan bijgedragen. Extra blad- en bodemvoeding vanaf 1980 en extra begieting in droge tijden konden niet verhinderen dat de toestand van de boom snel verslechterde. Met de naar schat ting 35.000 gulden kostende reddingsoperatie wordt in het voorjaar gestart. De gemeente gaat dan takken ondersteunen om het splijten van de stam tegen te gaan. Verder zullen ent- takken worden aangebracht en moet de boom tegen vernieling worden beschermd. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Als ambtenaren op 1 janua ri 1986 ww-premie gaan betalen, zal deze premie voor werknemers in het vrije bedrijf (2,8 pet) flink omlaag kunnen. Zij kunnen in dat geval rekenen op een meeval ler van 630 miljoen gul den. De 750.000 ambte naren zelf zullen door de betaling van ww- premie het kortingsper centage op hun loon zien verminderen. Per saldo gaan ze er echter toch opnieuw op achter uit: in totaal voor 265 miljoen. De plannen om voor ambte naren de gewone" ww-pre mie in te voeren maken deel uit van de herziening van het stelsel van sociale zekerheid. Zij zorgen op dit moment voor verdeeldheid onder de meest betrokken bewindslieden in het kabi net, omdat zij niet alleen van de ambtenaren, maar ook van de schatkist extra offers vragen. Om die reden lopen noch minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken), noch diens collega Ruding (Financiën) erg warm voor het plan. Het ministerie van Sociale Zaken, dat de herziening van het sociale zekerheids stelsel voorbereidt, meent echter dat met de financiële gevolgen voor de schatkist al rekening is gehouden. Omdat werknemers in de marktsector minder pre mies hoeven op te brengen zijn de bewindslieden van Sociale Zaken juist warm voorstander van het plan. De reden dat minister Riet kerk er zich tegen verzet, hangt samen met het feit dat zijn ambtenaren hier door verder op achterstand worden gezet ten opzichte van werkers in het bedrijfs leven. Wanneer ambtena ren als gewone werknemers behandeld gaan worden en dus ww-premie moeten gaan betalen, komt er voor 865 miljoen gulden meer in het fonds, waar de ww-uit- keringen uit worden be taald. Ambtenaren raken echter veel minder makke lijk hun baan kwijt dan an dere werknemers, zodat hun aanspraken op een uit kering vrij beperkt zullen zijn. Er wordt gerekend op hooguit 300 miljoen. Voor de schatkist komt het plan neer op een tegenvaller 420 müjoen gulden. hetaoSKOU Westerse diplo- scher ontweek op zijn persoon- piaten in Moskou vragen zich ferentie overigens alle vragen log steeds af wat het werkelij- over de ruimtewapens. Gister- :e doel is geweest van het avond is Genscher uit Moskou iliksembezoek, dat de West- vertrokken naar Finland, uitse minister van buiten- Morgen en overmorgen be- andse zaken Genscher giste- zoekt hij Warschau en Sofia. ren aan Moskou heeft ge- bracht. „Wat officieel is mee- r<"gedeeld, zowel van Westduitse sc5*als Sovjet-zijde, lijkt op zich bezoek niet te rechtvaar- ligen", aldus een westerse di- ilomaat. nd vaI Tijdens het gesprek met zijn collega Gromyko heeft Gen scher opnieuw te horen gekre gen, dat Europese steun aan de ontwikkeling van ruimtewa pens een regelrechte bedrei- l°a ging vormt voor het Ameri- kaans-Russische ontwape- ningsoverleg, dat volgende *at week in Genève begint. Vol- ,er «ens Amerikaanse bronnen ïeeft Genscher in de Sovjet- Unie willen onderstrepen, dat S®1 het Westen een eensgezind olt standpunt inneemt over de on derhandelingen. De NAVO .1-bondgenoten vrezen dat Mos kou zal proberen de verdeeld heid aan te wakkeren die tus jisen de VS en Europa bestaat over de ruimtewapens. Gen- VIC's op de tram Op de Amsterdamse trams rijdt sinds gisteren het fe nomeen VIC mee. VIC staat voor veiligheid, infor matie en controle. VIC's zijn jongeren die op vragen over het openbaar vervoer antwoord moeten geven en de kaarten moeten con troleren. Hun aanwezigheid zal preventief werken op agressie en vernielzucht, zo verwacht men. In Den Haag treden in de loop van dit jaar driehonderd VIC's aan. ROTTERDAM De laatste dagen grijpt vooral in het zui den en noorden van het land de griep snel om zich heen. „In deze gebieden kan al ge sproken worden van een epi demie, die wellicht de komen de tijd ook de rest van Neder land zal treffen", zo meldt de Rotterdamse viruloog prof. dr. Masurel. In zuid-Nederland hebben 88 op 10.000 mensen griep, terwijl een verhouding van 10 op 10.000 normaal is tijdens een griep-periode. In de Randstad werden de afgelopen week per 10.000 inwoners gemiddeld 35 patiënten geregistreerd, in noord-Nederland 60 per 10.000. Dr. Masurel verwacht dat deze aantallen de komende week zullen verdubbelen. Het gaat hier overigens niet om een nieuw virus. Wij heb ben te maken met een nako meling van het Hong Kong-vi- fcus, dat in 1968 voor de tot dusver grootste griepgolf heeft gezorgd. (ADVERTENTIE) geloogd Europees eiken 12 jaar garantie op hout en konstruktie uitsluitend verkrijgbaar in eigen toonzalen gratis, geheel vrijblijvend inrichtings advies bij u thuis Parallelweg 100. Meubelboulevard, tel. 02510-26923. (koopavond donderdag). Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, (koopavond vrijdag). Toonaangevend in eiken. Rechts: Vader Robert Mat thews, die giste ren moest voor komen wegens de overval die hij pleegde om aan geld voor de operatie van zijn dochtertje te ko men. LONDEN Een Australisch meisje van 5 jaar, wier vader een gewapende overval pleeg de om aan het geld te komen voor de operatie van zijn doch ter, is de jongste mens uit de geschiedenis die een nieuw hart en nieuwe longen inge plant heeft gekregen. Sinds haar geboorte leed Brooke Matthews aan een complex hartdefect. Volgens de doktoren had zij zonder een Robert Matthews zag geen an dere mogelijkheid om aan het geld te komen, dan door een overval te plegen. De buit be droeg zo'n vijfduizend gulden, veel te weinig voor de opera tie. Bovendien werd hij al snel door de politie gepakt. Giste ren, op de dag dat zijn doch tertje geopereerd werd. ver scheen hij in Melbourne (Au stralië) voor de rechter. Het geld voor de transplantatie is uiteindelijk beschikbaar ge steld door een Australische za kenman. Volgens de artsen is de toestand van Brooke bevre digend. Brooke Matthews en haar moeder bij aankomst In het ziekenhuis waar het meisje giste ren een nieuw hart en nieuwe longen kreeg in geplant. „AANSLAG OP MEDIABESTEL" DEN HAAG Het CDA is fel tegen het gisteren gelanceerde VVD-idee om omroeppro gramma's te sponsoren. „Dat is een directe aanslag op het hui dige, niet-commerciële bestel", aldus de mediadeskundige van het CDA, Piet van der Sanden vanmorgen. De PvdA wijst het sponsoren van omroeprogram- ma's niet af, maar stelt wel voorwaarden. De mediaspecialist van de PvdA, Aad Kosto: „Ik ben er niet a priori tegen, maar er moeten goede regels komen. Ik denk dan aan tussenkomst van derden, zoals de Ster. Het programma mag natuurlijk nooit aan commerciële belan gen ondergeschikt worden ge maakt. Maar ik ben er niet te gen dat in beeld gebracht wordt welke bedrijven het programma mede mogelijk hebben gemaakt" Van der Sanden denkt echter dat commerciële belangen bij omroepsponsoring onvermijde- programma. Dit idee is een glijplank met groene zeep op weg naar een commercieel be stel. Morgep komt er iemand en die biedt de André van Duin-show gratis aan. Wat doe je dan?Bovendien is omroep sponsoring in strijd met de Medianota". Volgens de VVD moet het sponsoren van programma's gelden voor abonnee-televisie, „gewone" televisie en lokale- en regionale radio Het idee is gisteravond door Wim Keja in het programma van Karei van de Graaf gelanceerd. Voor sponsoring zouden progam ma's in aanmerking moeten komen, aldus de VVD, op het gebied van de kunst, de cul tuur, de sport, amusement en wetenschap. De VVD vindt dat de naam van een sponsorbedrijf in beeld moet worden gebracht bij het aanbieden van prijzen. Wel zou er, net als bij sport sponsoring, een richtlijn moe ten komen om grootte en tijds duur van het in beeld brengen van naam vast te stellen. Ach tergrond van het idee is vol gens de VVD dat er nu nog grote onduidelijkheid bestaat over wat wel en niet mag op radio en tv. Nederlandse jeugdigen, die ideeën hebben voor proeven in de ruimte kunnen zich van nu af tot de Nederlandse Jeugdvereniging voor Ruimtevaart en Sterrenkunde wenden. De Nederlandse ruimtevaarder Wubbo Ockels blijkt die proeven op 14 oktober nodig te hebben als hij met de Amerikaanse Space Shuttle de ruimte ingaat. Het mogen maar kleine proeven zijn, want ze mogen geen ruimte innemen. Wie ook eens een kleine proef wil nemen, maar niet in de ruimte, zou eens veertien dagen een abonnement op de Leidse Courant, een zogenaamd proefabonnement kunnen nemen. Drie voordelen: hij hoeft met te wachten tot 14 oktober, het is gratis en hij krijgt van de Leidse Courant alle ruimte om er een echt abonnement van te maken. De Leidse Courant wil ik beet 14 dagen proberen Grata en geheel vnjhbjveod In een open envelop zonder poetsegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Deo Haag J arS^CeidoeGouoant j

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1