Gölz in voetsporen van Dietrich Thurau Drie records bij zwemmen z Peesonsteking Fignon ernstig AAV kansrijk in veldloop-strijd voetballerlei 325.- 5PORT EetdócSoivicMit ZATERDAG 2 MAART 1905 PAGINA 9 Betaald voetbal .ON 1 tel, 14.00: «hO«t< zoJ NAC-Roda JC PSV-FC Utrecht Haarlem-FC Groningen PEC Zwolle-GA Eagles Eerate divisie SC Veendam-SC Cambuur FC WV-SW Eredivisii 13.15, CINE- The NEC-Wageningen RKC-Heracles Vltesse-Wlllem II FC Den Haag-Telstar DS '79-Eindhoven Londense derby naar half twaalf LONDEN De Engelse voet balbond heeft met het oog op de Londense derby van vandaag tussen Arsenal en West Ham United opnieuw een bijzondere voorzorgsmaatregel genomen. Om wanordelijkheden te voor komen is het aanvangstijdstip van beide clubs hebben daar door weinig gelegenheid zich moed in te drinken, omdat de Londense pubs pas later de deu ren openen. Dezelfde maatregel had eerder dit seizoen succes bij de ontmoeting Arsenal - Totten- ham Hotspur. PARIJS De peesontsteking in de enkel van Laurent Fignon is van hardnekkige aard. Om die reden is de tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk nog steeds onder doktersbehande ling. Zijn deelneming aan Parijs - Nice, de etappe koers, aie maandag begint is onzeker. Een peeson steking is een bekend verschijnsel bij wielrenners, die met een grote versnelling plegen te rijden. De blessure ontstaat veelal bij slecht weer, regen en kou. Fignon verliet vanwege de ontsteking eerder dit seizoen de Ster van Besseges, een voorjaarwed- strijd in het zuiden van Frankrijk. Tijdens de vo rige week verreden Ronde van Sicilië, die door hem werd afgesloten als winnaar, kreeg hij op nieuw last. IJshockeytitel voor Amsterdam DEN HAAG Amsterdam is gister avond ijshockeykampioen van Ne derland geworden. De Amsterdam mers, die voor 2600 toeschouwers met 4-2 wonnen van Heerenveen, hebben in de na-competitie nog één wedstrijd voor de boeg, die vandaag wordt gespeeld. Nijmegen kan op evenveel punten uitkomen, maar als dat gebeurt, telt het onderlinge re sultaat. Amsterdam won beide wed strijden: 4-2 en 5-4. Amsterdam, dat voor het laatst kam pioen werd in 1950, had veel moeite met Heerenveen, de hekkesluiter van de play-offs. In de slotfase kwam de voorsprong van 3-2 in ge vaar. In de laatste minuut speelde Heerenveen zonder doelman. Hier van maakte Hunter dankbaar ge bruik door de bevrijdende treffer te maken. De karakteristieken van de gespeelde wed strijden zijn: Amsterdam Heerenveen 4-2 (1-1, 2-1,1-0). Scheidsrechter. Toemen. Toeschouwers: 2600. Topscorer: Bert Hille (A) met 2 tref fers. Strafminuten: 4 voor Amsterdam en 6 voor Heerenveen. Nijmegen Groningen 5-1 (2-0, 2-0, 1-1). Scheidsrechter: Westra Toeschouwers: 2200. Strafminuten: 16 voor Nijmegen en 18 voor Groningen. De stand is nu: 1. Amsterdam 5 gespeeld. 8 punten. 2. Nijmegen 5-6, 3. Groningen 5-4, 4. Concurrentie boos over de absentie van Van Benthem KUOPIO De schaat stocht over 200 kilome ter in Kuopio (Finland) wordt een jacht zonder wild. Evert van Ben them, de te vangen prooi, heeft besloten om negen dagen na de over winning in de Elfsteden tocht van deelneming van de wedstrijd af te zien. Van Benthem rijdt in ge zelschap van Janet, zijn vrouw, de toertocht over vijftig kilometer. De 26-jarige veehouder uit Sint Jansklooster is, zo als hij te kennen heeft gegeven, zowel geeste lijk als lichamelijk on voldoende in conditie voor de tweede keer in korte tijd een reuzetocht te rijden. „Na de opwin ding van de afgelopen dagen ben ik in Finland om tot rust te komen", zei de winnaar van de tocht der tochten giste ren. Collega-rijders van Van Benthem reageerden ver schillend op de beslis sing van de kleine schaatsheld. Jan-Roelof Kruithof en Wim Wes- terveld toonden begrip. Henri Ruitenberg, twee de in de Elfstedentocht, reageerde feller „Ik vind het onsportief. Deze wedstrijd geldt als re vanche. Evert had daar om moeten starten. Voor mij is de lol eraf". BAD SCHUSSENRIED West-Duitsland heeft sinds kort weer een wie lerkampioen. De 22-jarige Rolf Gölz uit Bad Schus- senried trad in de voet sporen van Didi Thurau door onlangs de zevende editie van de Ruta del Sol te winnen. Tien jaar gele den begon de opkomst van Thurau eveneens op de Andalusische wegen. Diens loopbaan op de weg duurde slechts een paar jaar. Het hoogtepunt was een reeks van vijftien da gen in de gele trui van de Ronde van Frankrijk 1977. Een jaar later won hij Luik-Bastenaken-Luik. In de Ruta del Sol zegevierde Gölz in twee etappes, de slot- tijdrit en het eindklassement. Udo Hempel, Westduits bonds- trainer van de baanrenners, die Rolf Gölz naar olympisch zilver op de achtervolging en brons op de ploegachtervol ging leidde, riep na het succes volle debuut van zijn ex-pupil in extase uit: „De beste wieler- prof ter wereld heeft de Ruta del Sol gewonnen". Hempel onderkende jaren ge leden als één der eersten de bijzondere wielerkwaliteiten van Rolf Gölz. De juwelier uit Büttgen is nog steeds de men tor voor de nieuwbakken Duitse prof in de Italiaanse ploeg van Giuseppe Saronni. Voor Gölz kwamen de eerste successen als een volslagen verrassing. Als amateur was hij vaak een doemdenker en zwartkijker. Zijn overwinning in de Ruta del Sol, toch niet meer dan een aanloop naar de n-Duits - heb veel a; ten te danken. Zelfs Saronni heeft voor mij gereden". Overtuigend Gölz bereikte met zijn overtui gende manier van rijden wel, dat hij sindsdien vaker op per soonlijk succes uit mocht gaan. Over de toekomst zei het ta lent na de huldiging: „Ik zal nog genoeg leergeld moeten betalen. Ik denk niet, dat ik dit seizoen in de grote wed strijden al vooraan zal rijden". In het middelpunt van het sei zoen staat voor Rolf Gölz de Ronde van Italië. Met de Bel gen Frank Hoste en Rudy Pé- venage waagt hij ook zijn ge luk in de Ronde van Vlaande ren en Gent-Wevelgem. „Wat ik daar van moet denken, weet ik niet", zei Gölz, „het rijden over kinderkopjes ligt me eigenlijk niet zo". Hemel in Saronni en ploegleider Algeri prezen de nieuweling, net als Hempel, de hemel in. Twee jaar geleden boekte Gölz' voorganger Didi Thurau in de zelfde ploeg zijn laatste succes. Saronni won de Ronde van Italië en Thurau eindigde als vijfde in het eindklassement. De Westduitser verklaarde on omwonden dat Saronni de hoofdprijs voor een groot deel aan hem te danken had. In dat verband wekte het bevreem ding, dat zijn contract aan het einde van het seizoen niet werd verlengd. Gölz verwacht zijn eerste sponsor langer te kunnen die nen. „Ik ben aangenaam ver rast over de organisatie van onze ploeg. Ik ben als niet-Ita- liaan ook snel geaccepteerd. De bereidwilligheid van mijn ploeggenoten werd me soms zelfs te veel. Elke avond aan tafel wordt wijn gedronken. Die gaat me steeds beter sma ken". Als gespecialiseerd tijdrijder verwierf Rolf Gölz in zijn amateurtijd al de bijnaam „Turbo". Hoe dat kwam liet hij in de afsluitende tijdrit van de Ruta del Sol over heuvel achtig terrein zien. Aan vecht lust ontbrak het hem ook niet. De voorlaatste etappe won hij in de sprint tegen vier vlucht- genoten op een bijna lege band. HARDERWIJK De voor de vierde maal in zes jaar tot nationale titelstrijd opgeblazen winterzwem- kampioenschappen zijn jja gisteravond op een steen- lle( worp afstand van het Dol- nen finarium in Harderwijk nog van start gegaan. Het en- thousiasme van het zwem- k volkje laaide pas op in de nog estafettes: j Ilse Oegema, die bij afwezig- I heid van de grieperige olympi- sche finaliste Jolande van der Meer de minst-langzame was van de 800 meter vrije^slag- zwemsters (met 8.51.29 als eindtijd) leefde op in de De- demsvaartse familie-estafette. Als slotzwemster rondde zij het werk yan zus Linda (2.09.58), Marianne Muis (2.05.65) en Mildred Muis (2.03.46) met een naar omstan digheden voortreffelijke 2.01.60 af. Eindtijd: 8.20.29, waarmee het clubrecord op de 4 x 200 meter vrije slag dames, dat Dedemsvaart twee maan den geleden in Rijssen zwom, met ruim drie seconden werd verbeterd. Met wat meer specialisatie zou de 17-jarige Ilse Oegema een mogelijke concurrente kunnen worden van Annemarie Ver stappen. De wereldkampioene verscheen nog niet aan de start. Arthur de Rauw en Peter van der Ham hadden gemikt op een Nederlands record op de 1.500 meter vrije slag. Tot 400 meter zat De Rauw nog onder zijn tussentijden van vorig jaar november in Doetinchem, maar daarna waren de keer punten te traag om hei doel, 15.24.83, te verwezenlijken. De Rauw finishte ten slotte in 15.38.96. Het op scherp staande heren kwartet van AZPC Amers foort ging op het laatste num mer van de avond, de 4 x 200 meter vrije slag, harder dan enige club op de nationale es tafette voordien. Frank Drost (1.49.79), Patrick Dybiona (1.52.17), Peter Drost (1.51.44) en Edsard Schlingemann als slotzwemmer (1.49.10) kwa men uit op 7.22.50, waarmee het clubrecord met acht secon den en het nationaal record met ruim vier seconden was verbeterd. /sportuitslagen 4x 200 meter vrije slag: 1. AZPC 7.22,50 (record voor clubs en natio nale ploegen). 2. HPC 7.39.38, 3. k 200 meter vrije slag: 1. Dedems- aart AC 8 minuten en 20.29 secon- (Nederlands record), 2. HPC 800 meter vrije slag: 1. Ilse Oegema (Dedemsvaart AC) 8.51,29, 2. Alexan dra Worm (HPC) 9.00,38, 3. Daphne Demuth (VZC) 9.02,98. 2. Monique Grabrecht (Odl) 43,82, 3. Tatjana Kabotova (Sov) 43,92, 4. Fan ny Cadau (Ita) 44,10. 5. Young Ok Kim (Zko) 44,26, 6. Ljudmila Toebero- PI Stephanie Dumont (Fraj 44,66, 10.Anja Mischke (Wdl) 44,72. 11.Petra Becker (Wdl) 44,86, 12.Mar- ga Preuter (Ned) 45,15, 13.Hanne Eriksson (Noo) 45,16, 14.Jolanda Grimbergen (Ned) 45,51. 1500 meter: 1. Dick 2.16.56, 2. Gra brecht 2.17.31 3. Toeberosova 2.18.13, 4. Grimber gen 2.18.40. 5. Mischke 2.20.39. 6. 2.24/?1. Stand na eerste dag: 1. Dlck 88.390, 2. Grabrecht 89.590 3. Tuberosova 90.413, 4. Kabotova 90.930, 5. Mischke 91.516, 7. Grim bergen 91.643, 15. Preuter 93.386. het dit weekeinde te verlopen Neder- i de regio Leiaen n goede n klasse- LEIDEN Animo i lands kampioenschap veldloop is t lijks. Alleen voor die lopers die werkelijk voorin mee willen kunnen doen is het interessant om de lange rit naar Schaesber- gen (Limburg) te maken. Slechts in Alphen heeft men hoop op een opvallende prestatie, vooral in het ploegenk ment. Bij Bataven hebben de atleten geen trek in een 12 kilometer lan ge cross. Bij Holland heeft alleen Theo van der Veer een redelij ke kans om bij de eerste twintig te komen (of Jan Jansen moet in dezelfde vorm verkeren als hij „de militaire cross" waar hij een ticket voor de wereldkampioenschappen veroverde) Bij de Spartaan zijn de enorme reis en hier en daar studies de grootste obstakels resulterend in een afwezigheid van de Lisser vereni ging in Heerlen. Bij AAV daarentegen is de animo opvallend. Meetellend hierbij is de rol die zeker drie lopers in het voorste gelid meespelen, waarbij de 49 jaar oude club een gooi doet naar een medaille in het ploegenklassement. Ed van Gemeren, Adrie Hartveld en Aart Stigter zijn de belangrijkste Alphense troeven in de strijd om de clubtitel. Ed van Gemeren liet zich deze win ter weinig zien, maar waar hij liep kwam hij op het ereschavot. Zo veroverde hij aan het eind van vorig jaar een aansprekende tweede plaats in de Waranda cross in Tilburg en afgelopen weekeinde won hij een tien kilometer wedstrijd in Dongen. Toch verwacht hij niet bij de eerste tien te zitten: „Het is wel erg lang zo'n kampioenschap en meer geschikt voor halve en hele marathon lopers. Ik doe dit alleen maar om meer inhoud te krij- ten zodat ik dit baanseizoen op de 1500 en 3000 meter beter uit e voeten kan", aldus de vice-kampioen op de 1500 meter van 1984 (achter Rob Druppers). Adrie Hartveld woont, werkt en traint in het Verenigd Konink rijk, maar komt regelmatig over naar Alphen. Vorig iaar verras te hij iedereen door in de nationale titelstrijd een ticket voor de wereldkampioenscahppen te veroveren. Zijn debuut op dat ni veau ging in New York niet door omdat Hartveld toen ieder moment vader kon worden en hij de voorkeur gaf aan dat de buut. Dit jaar glanst voor hem weer een ticket en zal de fysio therapeut in Britse dienst proberen die nu te bemachtigen en te verzilveren. Aart Stigter ziet zichzelf geen ticket voor Lissabon (de WK) ha len, maar wil wel graag bij de eerste 20 man zitten. „In de loop der jaren ben ik wat voorzichtiger met dit soort uitspraken ge worden; als het tegenvalt en je had jezelf een topplaats of toptijd aangepraat is het een stuk moeilijker te verwerken dan wanneer je wat voorzichtiger en realistischer bent", aldus de politie sport- instructeur. Voor zijn moreel was het „toch wel lekker" dat hij in het afgelopen weekend in Amersfoort een erkende loper alï Armando Houtveen op flinke achterstand liep. In de trainings schema's (die hij samen met trainer Gé Mulders opstelt) is ook bewust toegewerkt naar deze periode: „Volgende week hebben we bij ons in Alphen de 20 kilometer en dan wil ik goed voorin meedraaien". Voor zijn grootste concurrent uit de regio (Thee ook zondag wil hij dat doen. Daarmee zal hij dan waarschijn lijk erg ver voorin in het veld eindigen, want ook Theo Van dei Veer zal proberen om een plaats in de WK ploeg, die hem vorig lijk erg pre haar voorbij g Met de drie frontlopers maakt AAV '36 een goede kans in hel ploegenklassement, maar daarvoor tellen de beste vijf lopers pei vereniging. Op de schouders van Erik van Eysden, Dirk Wester duin en Rob van Schooten rust dan ook de zware taak voor dc juiste aanvulling te zorgen zodat de Alphense club net even bo ven de andere clubs uitsteekt. Sportwereld Rugby Het Nederlands rugbyteam, uitkomend onder de naam 'Impalas', won in Nieuwegein een oefenwed strijd tegen de in de West- Duitsland gelegerde ploeg van de RAF, de Britse luchtmacht met 27-3. De ruststand was 15-0. Voetbal De thuiswedstrijd in de kwartfinale van het toernooi om de UEFA-beker woensdag tegen 1. FC Köln le vert de Italiaanse voetbalclub Inter Milan een recordbedrag van 3,3 miljoen gulden, ennis Tom Nijssen be reikte de tweede ronde van het sateliettoernooi in Toulou se. Hij won van de Belg Karei de Muynck: 6-4, 6-2. Huub van Boeckel werd uitgeschakeld door Zuidafrikaan Christopher Steyn: 4-6, 4-6. televisie-netwerk hebben volgens de dagbladen in Rio de Janeiro 2.5 miljoen dollar (ruim negen miljoen gulden) bijeen gebracht om de Braziliaanse international Zico (Udinese) terug te kopen voor Flamengo. Paardcsport De Brit John Whitaker won de eerste kwa lificatiewedstrijd voor de Gro te Prijs van Antwerpen ge wonnen. Boksen De Amerikaanse bokser Livingston Bramble, die op 16 februari met succes de wereldtitel in het lichtge wicht (WBA-versie) verdedig de tegen zijn landgenoot Ray 'Boom Boom' Mancini, is be trapt op het gebruik van het verboden stimulerende middel efedrine. Record aan salarissen Manchester United gaat het lopende boekjaar afsluiten met een record aan uitgaven in de salarissfeer. De hoogte ligt om en nabij de zes mil joen. De club met de grootste en meest trouwe aanhang heeft overigens niet de best betaalde speler in zijn mid den. Dat is doelman Peter Shilton van Southampton, die jaarlijks een basissalaris toucheert van drie ton. Ove rigens liggen de jaarsalaris sen van Bryan Robson, Ar nold Mühren en Jesper Olsen er niet ver van af. En dan te bedenken, dat de laatste twee niet eens beschikken over een plaats in de basisopstel ling van Manchester United. Derwall: een slome duikelaar Jupp Derwall dreigt in Tur kije langzamerhand dezelfde lijdensweg te moeten onder gaan als in West-Duitsland. Hij nam - de hevige kritiek op ziin wijze van werken beu zijnde - destijds ontslag als bondscoach door het uitblij ven van resultaten met het nationale elftal. Bij Galatasa- ray verkeert hij nu in een identieke situatie. De voorzit ter van de Turkse club, Ali Uras, schilderde onlangs Der wall in een interview af als een „slome duikelaar", die i van Galatasaray in plaats van een kampioenfavoriet een club zonder enige bete- ~kehis heeft gemaakt. Geen kopers voor miljoenenhuis Het leven bevalt Kevin Kee- gan momenteel prima, hoe wel hij sinds negen maanden niet meer met topvoetbal be zig is. Na zijn afscheid als ac tief voetballer (een glorieus afscheid vanwege de promo tie van zijn laatste club New castle United naar de Engelse eerste divisie) vestigde de Engelsman zich in het Spaanse Marbella. Hij speelt zelfs met de gedachten zich permanent aan de zonnige Spaanse kust te vestigen. Toch heeft hij nog wat zor gen. Hij kan maar geen ko per vinden voor zijn huis in Engeland. Hij vindt het ook onbegrijpelijk, dat niemand er een miljoen voor over heeft. Bregman traint bij Rot Weiss Essen De vroegere speler van Haar lem, FC Den Haag en Rod a JC Kees Bregman houdt zijn Peter Shilton drie ton per Jaar... conditie tegenwoordig op peil op de trainingen bij het naar het amateurvoetbal afgezakte Rot Weiss Essen. Bij de twee de Bundesligaclub Fortuna Köln, waar Bregman onder contract staat, kan hij mo menteel nauwelijks terecht. De Nederlander is immers als gevolg van een rode kaart zeer langdurig geschorst. De 'trainingsactiviteiten van Bregman bij Rot Weiss Essen houden vooralsnog niet in, dat hij daar in de toekomst zal gaan voetballen. Essen ligt alleen dichter bij zijn woonplaats Duisburg. Handtastelijk optreden Hannover'96 wil van de Westduitse voetbalbond ge daan krijgen, dat de met 1-0 verloren bekerwedstrijd bij Saarbrücken wordt overge speeld. De tweede Bundesli gaclub beklaagt zich met name over het optreden van scheidsrechter Uhlig. Behal ve het feit, dat deze de wed strijd zeer nadelig voor Han nover zou hebben beïnvloed, wordt de spelleider ervan verdacht aanvoerder Bastian Hellberg een klap in het ge zicht te hebben gegeven. Vogts pleit voor rentree Kaiser Franz In een filosofische bui heeft de Westduitse oud-internatio nal en tegenwoordig coach van de Westduitse jeugdse- lecties Berti Vogts zich laten ontvallen, dat wanneer het nationale elftal wereldkam pioen wil worden eerst Franz Beckenbauer zelf weer moet gaan spelen. Vogts'argumen tatie voor de rentree van „Kaiser Franz": „Klaus-Peter Thaler was immers eerst coach bij de wielerbond, gaf die job op om weer te gaan rijden en hij werd wereld kampioen veldrijden!" Bestuurlijk telegi ram Volgens een reporter van de Westduitse televisie-omroep ZDF zou een bestuurslid van Inter Milan voor de wedstrijd tegen Hellas Verona een tele gram hebben gestuurd aan Karl-Heinz Rummenigge en daarin van hem hebben ge ëist, dat deze nu maar eens zijn eerste doelpunt in een uitwedstrijd zou maken. Rummenigge noemde het verhaal „quatsch". Als ie mand zoiets onzinnigs doet, kan hij er wel op rekenen, dat hij dan zijn langste tijd als bestuurslid van Inter heeft gehad. Het bestuur van Inter heeft i ADVERTENTIE Extra aanbod van uw krant: UNIEKE 4-DAAGSE BUS/BOOT CRUISE digb n dringend wordt aangeraden De r» u georganiseerd: »k per luxe touringcar Arnhem voor Inscheping Juliana", ontvangst met Afvaart naar Dusseldorl, In do avond. Aan d gaat een Captain's cocktail vcx Irankje wordt aangeboden. DINSDAG 26 MAART - Tijdens het uitgebreide ontbljtbuf- loffle en gebak (Inbegre gezien vlak bi) de Dom woi paar minuten lopen s A voor een feestelijke bingo met uiteraard leuke prijsjes. WOENSDAG 27 MAART - Langs Bonn. KOnigswtnter met z'n beroemde Orachenfels naar Remagen. waar om ca 13 00 uur wordt afgemeerd en de luxe touringcars gereed ataan voor een leuke en interessante middagtocht door het beroemde AhrdaJ. met bezoek aan de w>|nketders in Mayschoss. Het ms „Prinses Juliana" is inmiddels door gevaren naar Koblenz en weer vtak bij het centrum van de stad afgemeerd Hier wordt weer aan boord gegaan voor sen gezellige af bekende Rudesheim Ontscheping om ca bij weer in de inmiddels gereedstaand* wordt gestapt voor de terugreis naar Nederland De r wordt besloten met een goed verzorgd van maandag 25 maart t/m donderdag 28 maart 1985 En niet alleen dat. maar ook een van de grootste AHe hut ten bevinden zich op het hootddek. Zij zijn ap*splinter nieuw ingericht en hebben grote ramen waardoor ledv een een goed uitzicht heefi De hutten zijn a»e voorzien van vaste vloerbedekking en beschikken over een aperte douche en toilet Dus uiterst genefli|k Overdag geschikt als zitkamer waar u zich rustig kunt terugtrekken (Met schrijftafel en komfortabefe bankt. De orole tounoe met gomakkeii|k# zitjes en hele grote i ook bij iets min uitzicht heefi Er schillende dieselmotoren en 5 i 220™Hi is het restaurant en de lounge a 325.- In de prijs zi|n begrepen vervoer per luxe touringcar Den Haag/Rotterdam - Arnhem en terug - Rudesheim - Rotter dam/Den Haag verbkjf san boord 2-persoonshut als bovenomschreven en op bas» van volledige verzorgmg vanaf de lunch op maandag tol en met de lunch op don derdag uitgebreid ontbijtbuffet koffie met gebak wet- komstcockia.1 afscheidsdiner middagtocht AhrdaJ (het gebruik van koffie en thee. anders dan tijdens de broodmaaltijden, is voor eigen rekening) Gecombineerde reisverzekering 10.. per persoon S.- poftskotten. Annuleringsverzekering 31/2% van de retasom ƒ6- poliskosten ER ZIJN GEEN 1-PERSOONSHUTTEN en er ts één 4-persoonshul beschikbaar Inlichtingen en boekingen telelo- nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uut). ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag 'SIJTHOFR POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9