Kabinet wil gaan tot 270 miljoen voor spreiding PTT Den Uyl: arbeid moet heel wat goedkoper PvdA legt geen claim op burgemeesterspost Den Haag Philips acht omzet van één miljard in China mogelijk Ploeg: deuren in Iran open voor Nederlandse bedrijven ZIEKTEREGISTRATIE BASIS VOOR KANKERONDERZOEK Kunstbemiddelaar "moet schilderijen terugsturen irtfftNNENLAND Eeidóc Souoant ZATERDAG 2 MAART 1985 PAGINA 3 a, .Overneming W^Van Haren rond WAALWIJK De overneming van de schoenenfabriek Van Haren BV in Waalwijk en de 86 Van Haren-winkels (achthonderd werknemers) door het Westduitse concern Deichmann Schuhe GmbH in Essen is rond. De werkgele genheid bij het familiebedrijf Van Haren blijft in stand en zal zo mogelijk zelfs worden uitgebreid, zo hebben directie en Dienstenbond FNV meegedeeld. Aanlei- ding voor de overneming is het feit dat ik be <je huidige directeur, J. van Haren, geen ces- i) opvolger binnen zijn familie kon vinden, redès De merknaam Van Haren zal blijven be id op staan. De leiding van fabriek en winkels an di bllift i Jor Algemeen directeur Cebemo benoemd OEGSTGEEST De 41-jarige drs. H.A.J. Kruyssen is be noemd tot algemeen directeur van Cebemo, de katholieke or ganisatie voor medefinancie ring van ontwikkelingspro gramma's. Uiterlijk per 1 juni treedt hij in dienst. Hij volgt mr. J.V. Gennip op die per 1 oktober 1984 op het ministerie van Buitenlandse Zaken begon als plaatsvervangend direc teur-generaal internationale samenwerking. Bisschoppen schrokken van Vaticaanse relaties van Beuker ZEIST De Nederlandse bisschoppen zijn „enigermate geschrokken" van de contac ten die Klaas Beuker in het Vaticaan zegt te hebben. „Beuker zal niet gauw meer ont vangen worden, ook niet door kardinaal Oddi", zo heeft vicaris-generaal Vermeulen van het aarstbisdom Utrecht gisteren in de diocesane pastorale raad in Zeist meege deeld. Dr. Vermeulen verklaarde met na druk dat zowel de paus als het staatssecre tariaat op een uitdrukkelijke vraag van mgr. Simonis hebben ontkend dat zij Beu ker kennen. Overigens heeft deze laten we ten dat hij dinsdag in Den Haag zal aanto nen dat hij wel degelijk enkele malen door de paus in privé-audientie is ontvangen. Mike B weer aangehouden HAARLEM De poli- tie heeft de 31-jarige Mike B. in Haarlem aangehouden. De man kwam vorige week in het nieuws toen hij in Amsterdam wegens ge brek aan celruimte werd vrijgelaten. Hij zat in voorarrest op verdenking van poging tot doodslag. De Haar lemse politie hield B. aan op verzoek van de politie in Alkmaar, die hem zocht op verden king van oplichting. PvdA favoriet bij jongeren HILVERSUM De PvdA is favoriet bij jon geren van 16 en 17 jaar. Als jongeren van deze leeftijd nu zouden mogen stemmen, zou 40 pet van hen op de PvdA stemmen. De VVD is tweede met 28 pet en het CDA derde met 20 pet. Dit blijkt uit een tweejaarlijkse enquête van het bureau Interview onder 501 16- en 17-jarigen, vandaag bekend gemaakt in het radioprogramma „In de Rooie Haan". In 1983 scoorde de VVD nog het hoogst met 37 pet, gevolgd door PvdA (29 pet) en CDA (14 pet). De Centrumpartij, die twee jaar ge leden nog 4 pet van de stemmen kreeg, hoeft nu nergens op te rekenen. Vijftien pet (in 1983: 22 pet) van de ondervraagden heeft geen belangstelling voor politiek. AMSTERDAM Arbeid zal bet economisch beleid moet de komende tien de komende tien jaar be- jaar aanzienlijk goedkoper palen. De kleine stappen worden ten opzichte van die dit kabinet neemt om kapitaal. Dit uitgangspunt tot een drastische wijzi ging van de verhoudii DEN HAAG Het kabi net is in principe bereid om de verplaatsing van de PTT-top naar Groningen uit te voeren voor het be drag van 270,3 miljoen gulden, zoals dat door de PTT werd berekend. Dat bedrag is hoger dan het kabinet en de Tweede Ka mer eerder voor de sprei ding vaststelden: 250 mil joen gulden. Het kabinet heeft een defini tief besluit over de zaak overi gens naar volgende week doorgeschoven. Dat houdt vol gens premier Lubbers verband met de krappe tijd die na het slopende RSV-debat in de Ka mer voor de minister-presi dent en andere bewindslieden overbleef om het toch vrij om vangrijke spreidingsplan van de PTT te bestuderen. Het kabinet, zo zei Lubbers op zijn wekelijkse persconferen tie, wil zich nog verdiepen in een aantal punten van het door minister Smit-Kroes en staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat) ingediende plan. Met name gaat het dan om de optimale begeleiding van de spreidings operatie. Het kabinet vindt dat de over schrijding van het aanvanke lijke afgesproken bedrag van 250 miljoen geen bezwaar. „Het spreidingsplan zelf blijft onder de kosten van 250 mil joen. Het gaat nu om een post onvoorzien. Dat is geen aanlei ding om te zeggen dat er een ander plan moet komen", al dus de premier. Volgens pre mier Lubbers moeten de extra spreidingskosten overigens wel worden opgebracht door PTT. Dat kan, via de jaarlijkse afdracht aan de staat (waar door de staat de kosten in feite voor haar rekening neemt) of via de PTT-tarieven. De rege ring zet onder de nu geraamde spreidingskosten van ruim 270 miljoen wel een dikke streep. „Het bedrag mag beslist niet hoger worden", aldus premier Lubbers. Het kabinet voerde gisteren ook besprekingen over moge lijke spreiding van andere rijksdiensten vanuit Den Haag naar het noorden. Daarbij gaat het om de invulling van de resterende, reeds toegezegde 1700 arbeidsplaatsen, waarover het kabinet volgende week vrijdag praat met een Gro ningse delegatie. Zoals bekend maken de provincie Zuid-Hol land en de regio Den Haag grote bezwaren tegen het ver plaatsen van nog meer dien sten. EINDHOVEN Philips acht een omzet van één miljard gulden in de Volksrepubliek China mogelijk. Dat heeft vi ce-president C. van der Klugt gisteren gezegd naar aanlei ding van een Chinese order van honderden miljoenen voor de levering van beeldplaatspe lers. Dit jaar zal Philips in China een omzet behalen van drie a vierhonderd miljoen gulden. Volgens Van der Klugt liggen er ook andere grote orders in het verschiet. Deze ontwikke ling is voor Philips aanleiding om in China een complete ei gen nationale Philips-organi- satie te stichten. Aanvankelijk was het alleen de bedoeling in Peking een kantoor te openen. Het contract dat Philips met de Chinese stad Chenzhen heeft gesloten voor de levering van beeldplaatsspelers en ap paratuur (voor assemblage) be draagt 375 miljoen gqjden. In december vorig jaar bestelde Chenzhen al voor 50 miljoen aan beeldplaatspelers en beeldplaten. Het gaat om con sumentenspelers die ook in het onderwijs zullen worden ge bruikt. Volgens vice-president Van der Klugt is het contract een overduidelijk bewijs dat Phi lips ten aanzien van de laser- visiontechniek, waaruit de beeldplaatspeler is voortgeko men, de juiste koers heeft ge volgd. „Nu begint onze beslis sing om geduld te hebben met De Chinese delegatie in Eindhoven, waar gisteren met Philips het miljoenencontract voor de levering van beeldplaatspelers werd ondertekend. laser-vision zich in snel tempo te rechtvaardigen We denken in China nog veel meer beeld plaatspelers te kunnen afzet ten, terwijl de westerse markt ook snel zal groeien". Volgens loco-burgemeester Li Ding van Chenzhen speelt zijn stad een belangrijke rol in de open-deurpolitiek van zijn land. De stad heeft ongeveer 350.000 inwoners en geldt als modelstad, die jaarlijks zelf standig 50 miljoen Amerikaan; se dollars mag besteden aan het inkopen van westerse technologie. De stad heeft voor Philips gekozen omdat het concern de meest geavanceer de technologie op de markt brengt en omdat de verbete ring van de betrekkingen met Nederland de mogelijkheid daartoe biedt. Gekopieerde studieboeken Een politieman in Groningen doorzoekt dozen vol kopieën van studieboeken die door een 38-jarige student zijn vervaardigd en verkocht aan medestudenten. De uitgever van deze boeken, Wolters Noordhoff. heeft daardoor een schade geleden van veertig tot vijftigduizend gulden. De man ko pieerde onder meer een boek met een winkelwaarde van 110 gulden om vervolgens de kopie te verkopen voor 15 gulden. Hij had het plan ook op andere universiteiten in Nederland gekopieerde boeken aan de man te brengen. SCHIPHOL Veel van de moeilijkheden waarmee Ne derlandse bedrijven uit de agrarische sector kampen bij pogingen naar Iran te exporte ren zijn opgelost. Dit heeft staatssecretaris Ploeg van Landbouw gisteravond op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit de Iraanse hoofdstad Teheran. „Er zijn deuren geopend, de delegatie van het bedrijfsleven is zeer tevreden", aldus Ploeg. De problemen die met name nieuwkomers op de Iraanse af zetmarkt hadden betroffen voornamelijk de wegen die voor export naar dit land moesten worden bewandeld en de betalingsvorm. Iran sluit contracten op basis van het zo geheten Barter-systeem, waar bij vijftig procent van de beta- inschakelen, die lingen geschiedt in de vorm van aardolie. Nederlandse be drijven moeten dan senpersonen ii op hun beurt vragen. Van Iraanse zijde is volgens Ploeg toegezegd dat deze Barter-systemen van tij delijke aard zijn. Ploeg noemde de belangstel ling van Iraanse zijde voor wat Nederland op agrarisch gebied te bieden heeft zeer groot. Overeengekomen is dat het Nederlandse bedrijfsleven sa men met ambtenaren van Landbouw een haalbaarheids studie zal gaan doen voor een ontwikkelingsproject voor een gebied van 25.000 tot 50.000 hectare. Ploeg stelde dat op langere termijn hier voor het Nederlandse bedrijfsleven zeer goede kansen liggen. Hij schat te dat het in totaal om miljar den guldens zou kunnen gaan. De ontwikkeling van de agra rische sector heeft in Iran hoge prioriteit. Het land streeft ernaar uiteindelijk voor wat betreft de voedselvoorzie ning volledig onafhankelijk te worden. Nederland exporteer de in 1983 al voor een bedrag van 365 miljoen gulden aan landbouwprodukten naar Iran. Staatssecretaris Ploeg is de eerste Nederlandse bewinds man die na de Iraanse revolu tie van 1979 een bezoek aan dit land heeft gebracht. Ploeg noemde de bereidheid om over zaken van mensenrechten te praten groter dan hij had ver wacht. Eind april zal ook staatssecretaris Bolkestein van economische zaken een bezoek aan Iran brengen. (Vervolg van de voorpagina) In Nederland sterven jaarlijks ruim 40.000 mensen aan kan ker. Dat is ruim een kwart van de totale sterfte. Dit jaar start in ons land een landelijke kankerregistratie. De gege vens worden regionaal verza meld. Daarbij gaat het om „een verzameling van gege vens over alle, in een bepaald gebied voorkomende kwaad aardige nieuwvormingen", zo als drs. J.H.J. Verburg van het Integraal Kankercentrum West op het symposium uit eenzette. Het gegevensbestand wordt gezien als een basis voor on derzoek naar het vóórkomen van kanker en de oorzaken er van, klinisch (vergelijkend) onderzoek naar de resultaten van specifieke nieuwe behandelingen en het ontwik kelen en later beoordelen van preventieve maatregelen. Prof.dr. Th. van Rijssel (eme ritus-hoogleraar te Leiden) gaf enkele concrete voorbeelden van het nut van kankerregi stratie. Omdat het ontstaan van sommige soorten kanker ten dele wordt toegeschreven aan invloeden uit de omge ving, is het belangrijk om te kunnen vaststellen welke vor men van kanker onder de be- /olking toenemen en of dat misschien in bepaalde gebie den gebeurt. Bij gebrek aan cijfers over het aantal nieuwe gevallen worden in Nederland tot nu toe sterftecijfers ge bruikt, gebaseerd op de statis tiek van doodsoorzaken. Maar het ontstaan van bepaal de vormen van kanker is sterk afhankelijk van levensomstan digheden en levenswijze. Voor het nagaan van de gevolgen van veranderingen in levens stijl is de doodsoorzakenstatis- tiek een veel minder gevoelig instrument dan de ziekteregi stratie. Daarmee kunnen ver anderingen eerder worden ge signaleerd, zodat gericht naaei onderzoek mogelijk wordt, al dus prof. Van Rijssel. tussen nu te dure arbeid en kapitaal te komen zijn onvoldoende om bij te kunnen dragen aan werk- gelegenheidshersteL Dat betoogde oppositie-leider Den Uyl gisteren tijdens een gastcollege aan de Universiteit van Amsterdam. Den Uyl leg de de vraag voor „Bestaat er blijvende werkgelegenheid?" en noemde drie voorwaarden om in elk geval een eind in de goede richting te komen. Goedkoper maken van arbeid is er één van, na een goed stuctuurbeleid van de over heid (het sturen 'van de pro- duktie) en herverdeling van arbeid Alle drie zijn ze onmis baar. aldus Den Uyl. Hij noemde de vraag of en hoe arbeid verhoudingsgewijs goedkoper kan worden één van de belangrijkste om over na te denken als het om ver betering van de werkgelegen heid gaat. De dit jaar tot stand gekomen bescheiden verlaging van de sociale werkgevers- en werknemerspremies noemde hij een „stapje" in de goede richting. Ernstige overweging vergen volgens Den Uyl rigoreuzer stappen zoals een andere hef fingsgrondslag voor de sociale premies, bijvoorbeeld over de toegevoegde waarde in plaats van over de loonsom. Voorts zou de btw op diensten kun nen worden afgeschaft en zou den de sociale lasten weer uit de belastingopbrengsten kun nen worden betaald. Den Uyl hekelde de opvatting dat een vrije markt min of meer vanzelf werkgelegenheid schept. Ondenkbaar, aldus Den Uyl. want die markt is niet vrij. „Wat zou er zonder de steun aan bedrijven als Phi lips (200 miljoen voor een su per-chip), Gist-Brocades (100 miljoen voor biotechnologie), Volvo en Fokker (beide met miljardensteun) gebeuren," wierp Den Uyl op. „Ze zouden verdwijnen". Hij verwees naar de VS waar een kwart van de defensiebegroting naar hoog waardig technologie-onder zoek gaat Gevangenisstraf geëist voor ontucht met drie dochters ZUTPHEN Tegen een 49- jarige man uit Apeldoorn, die met drie minderjarige dochters over een periode van zeven jaar ontucht heeft gepleegd, is gisteren door de rechtbank in Zutphen een jaar celstraf waarvan acht maanden voor waardelijk geeist. De verdach te gaf toe dat hij heel wat ka pot gemaakt had bij zijn kin deren. In het proces-verbaal stond dat de oudste dochter meerdere malen door haar va der was bedreigd ten einde haar te laten zwijgen. Met dit kind kwam het ook tot sexuele gemeenschap, evenals met de jongste dochter (13). Soms moesten de kinderen getuige zijn van het onzedelijk hande len van hun vader met een ZWOLLE De vijf schilderij en die de Haagse kunstschilder Jean Thomassen aan de kunst bemiddelaar Bertil Fortrie heeft uitgeleend moeten bin nen vier weken van Houston naar ons land worden terugge stuurd. Dat bepaalde recht bank-president mr. F. Fliek gisteren in het kort geding dat door Thomassen tegen Fortrie en twee door de kunstbemid delaar opgerichte BV's had aangespannen. Bij het in gebreke blijven moe ten de drie gedaagden een dwangsom van duizend gulden per dag betalen. Fortrie zelf staat daarbij nog zeling te wachten. Fortrie kreeg van Thomassen en zo'n 17 andere Nederlandse kunstenaars 107 schilderijen mee om deze in de Verenigde Staten te gaan exposeren en te verkopen, maar daar kwam het helemaal niet van en aan herhaalde verzoeken tot terug gave van de schilderijen wilde Fortrie niet voldoen. Het vonnis van de Zwolse rechtbank-president geldt eveneens voor de 14 schilderij en van de Amersfoortse kun stenares Hetty Giezen, maar de andere 16 kunstenaars moe ten nog maar zien dat ze hun werken terugkrijgen. Met dit i de hand kan dat wel makkelijker worden. Overi gens hebben die andere kuns tenaars, in tegenstelling tot Thomassen en Giezen, tot nu toe niets gedaan om hun wer ken terug te krijgen. Fortrie weigerde onlangs nog de schilderijen terug te geven, omdat hij geen geld meer zou hebben om ze op te sturen. Hij had kennelijk ook geen geld om de werken te verzekeren, maar nu heeft rechtbank-pre sident bepaald dat dat even eens moet gebeuren. Thomassen en ook Giezen zijn natuurlijk blij met het vonnis, dat eventuele verdere juridi sche stappen mogelijk maakt. Zii vrezen echter dat een aan tal schilderijen al verkocht is. Florennes helemaal klaar voor raketten BRUSSEL De Belgische luchtmachtbasis Florennes ten zuiden van Brussel is gisteren geheel volgens schema gereed gekomen om de 48 Ameri kaanse kruisraketten te ont vangen, mocht de regering- Mariens besluiten tot plaatsing over te gaan. Een groep parle mentsleden van alle politieke partijen heeft dit verklaard na een bezoek aan de basis. Ame rikaanse functionarissen had den gezegd dat de basis per 1 maart operationeel is, zoals het plan was. We hebben dat met eigen ogen kunnen constate ren, aldus een parlementslid van de socialistische partij. Het ministerie van defensie in Brussel wilde geen commen taar geven op de uitspraken van de parlementsleden. Gezinsverzoresters ondergewaardeerd DELFT Het werk van ge zinsverzorgsters en gezinshelp sters wordt ondergewaardeerd. Beleid en organisatie van overheden en instellingen slui ten vaak niet aan op de situa tie waarin deze mensen hun werk moeten doen. Dat is de strekking van een gisteren in Delft gepresenteerd boek over de gezinsverzorging. De auteur van het boek getiteld „De dui zendpoot van de gezinsverzor ging' is drs M. van der Brug- gen-Grevelink. Zij is zelf werkzaam in de gezinsverzor ging DEN HAAG/DEVENTER De PvdA-fractie in de Haagse gemeenteraad zal de vacante burgemeester spost van de Residentie niet voor een partijgenoot opeisen. Via de in te stel len vertrouwenscommissie zullen de socialisten kan didaten van de VVD en het CDA zuiver op kwali teiten beoordelen. Het is voor de PvdA niet op voorhand een uitgemaak te zaak dat burgemeester Schols moet worden opge volgd door een CDA-er Dit werd gistermiddag duide lijk tijdens een discussiemid dag, georganiseerd door de JOvD, in het gemeentehuis van Deventer De discussie werd gevoerd tussen de Twee de-kamerleden Evenhuis (VVD) en Niessen (PvdA). De beide parlementariërs houden zich namens hun fracties bezig met de promotie van kandida ten voor burgemeestersposten. Niessen zei dat hij van de PvdA-raadsfractie het verzoek had gekregen „zich niet druk te maken over de opvolging van de heer Schols". Niessen kon zich overigens niet voorstellen dat het kabi net toch een CDA-burgemees- ter zou benoemen in Den Haag. alleen omdat deze ge meente al jarenlang het CDA is toegevallen, terwijl de ver trouwenscommissie een VVD'er zou adviseren en deze ook door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland zou worden voorgedragen. Evenhuis noemde Den Haag een „interessante stad voor de VVD" „Voorlopig laat ik het bij die uitspraak Ik moet voorzichtig zijn omdat over deze benoeming het kabinet moet beslissen, waarin acht CDA- en zes VVD-ministers zitten", aldus de liberaal. Hij vond wel dat de VVD-minister Rietkerk (binnenlandse zaken) best wat scherper zou mogen onderkennen aat VVD zwaar is onderbedeeld als het gaat om burgemeestersposten in middelgrote en grote gemeen ten. Volgens Niessen en Evenhuis levert de benoeming van bur- ?emeesters in gemeenten lot 0.000 inwoners weinig proble men op. De adviezen van de vertrouwenscommissies uit de gemeenteraad spelen dan ook een belangrijke rol Bii grotere gemeenten ontstaat echter snel politiek touwtrekken op lan delijk niveau Het had Niessen erg gestoken, dat het CDA on middellijk Den Haag weer had geclaimd „Laat de gemeente raad via een profiel eerst eens een uitspraak doen", aldus Niessen Hij zou het dan ook een goede zaak vinden als de gemeenteraad eerst een pro fielschets maakt voordat de sollicitatieprocedure voor een lid Mateman. die zich i zijn fractie bezighoudt met de promotie van kandidaten voor burgemeestersposten kon gis teren wegens ziekte met aan de discussie deelnemen. Hij had ook geen vervanger kun nen vinden. ■*-?-- "AÊÊÊBÊami

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3