„We zullen elkaar in ieder geval niet meer van het veld vegen..." s RANDY WIEL VERWACHT SPANNEND DUEL MET DEN BOSCH: Jan Dekker: jé .Ik wil jj winnen LEIDEN/SPORT SaidsaQowuvnt ZATERDAG 2 MAART 1985 PAGINA! LEIDEN Vlak voor de basketbaltopper, die Leiden vandaag tegen de regerend landskampioen Den Bosch moet afwerken, voelt Randy Wiel zich niet op zijn ge mak. De Leidse topscorer heeft dan ook een reden om zich ongerust te maken. Wiel presteerde goed en met zijn ploeg werd hij door de meeste basketbalinsiders getipt als de grootste kanshebber op de titel. Maar de zaken staan er nu, vlak voor de play offs, heel anders voor. Wiel is herstellende van een dijbeenblessure en moest afgelopen zaterdag vanaf de bank toezien, hoe zijn ploeg in Weert de koppositie aan concurrent Den Bosch overdeed. Maar als het meest lastige obstakel, Nashua Den Bosch, vanavond genomen kan worden, dan gloort er weer hoop voor de Leidse basketballers. Een overwinning op de Bosschenaren zou Elmex uit eindelijk de eerste plaats op de competitieladder kun nen bezorgen. En daarmee de beste uitgangspositie voor de, eind maart beginnende, play-offs. Overwicht Randy Wiel heeft een duide lijk idee omtrent de verschil len tussen de beide ploegen. Wiel. die later een baan als coach ambieert:„Nashua heeft een lengte-overwicht dat nie mand kan overbruggen. Ze gooien de bal naar binnen en dan maak je als tegenstander erg snel persoonlijke fouten. En spelen met een foutenlast is het moeilijkste wat er is. Ze rebounden per definitie ook beter dan wij, ze zijn gewoon veel groter. Onder de borden spelen Fields en Gibson, lange en sterke spelers met een vre selijk goede beweging naar de basket. Die jongens weten ook wat positie kiezen is bij de re bound. Dan is er ook nog Pie- terse: hij is geen center, hij is een klusjesman. Wij moeten hun spel buiten de bucket houden. Ze hebben minder goede schutters dan wij. Dat is ook het leuke van onze wed strijden. Wij spelen snel en veel van buiten, zij spelen langzamer en proberen van dichtbij te scoren.. Zo krijg je twee totaal verschillende spel typen tegenover elkaar. Maar je moet toch beide de wedstrijd op de verdediging proberen te winnen". Dat Leiden in eigen huis mag spelen, vindt hij geen voor deel. Wiel: „In Nederland speel je nooit met een thuis voordeel. Ik speel liever tegen Den Bosch in Den Bosch. Hun veld is geschikter voor ons spel. Als wij tegen Den Bosch spelen, dan is de verdediging altijd van doorslaggevende be tekenis. De Vijf Meihal heeft een klein speelveld. Dat is in het voordeel van een verdedi gende ploeg. Hoe groter het veld, des te beter kunnen wij rennen. Wij hebben een kleine ploeg dus moeten we het van snel spel hebben. Daarbij komt dan nog, dat onze baskets de slechtste in de hele eredivisie zijn. Den Bosch heeft daar minder last van omdat zij van dichtbij scoren. Wij moeten het hebben van de schutters en juist die zijn voor een groot deel afhankelijk van het mate riaal. Daarom speel ik liever tegen hen in de Maaspoort". Wiel vervolgt: „Daarbij komt dan nog, dat er bij elke wed strijd in Nederland net zoveel publiek van de thuisspelende, als van de uitspelende ploeg op de tribunes zit. Toen ik nog in Amerika speelde en wij speel den uit, dan had je alleen je coach en je ploegmaats om je aan te moedigen. Hier zitten er van beide ploegen net zo veel supporters' Volle zalen Randy Wiel is trouwens toch van mening dat het basketbal in Nederland niet zoveel meer voorsfttt bij het publiek. Wiel is dan ook heel andere toestan den gewend. Zelf ooit uitko mend voor de University of North Carolina onder de we reldberoemde coach Dean Smith, speelde Wiel elke wed strijd in volle zalen. Duizen den mensen stonden op de banken voor de man van der tien ambachten zonder onge lukken. Wiel: „Je kon bij ons iemand op straat aanhouden en hij vertelde je alles over basketbal. Zelfs de ouwe vrouwtjes kenden het spel. Hier stelt basketbal niet zoveel meer voor. Je hebt nog wel een vaste kern van supporters, die overal opduiken, maar het grote publiek weet de hallen niet meer te vinden. Dat is niet terecht. Kijk maar eens wat er gebeurt als een Ameri kaans team hier komt spelen. Veel kans dat ze verliezen. Het niveau in Nederland is ge woon goed. Bij ons in Leiden zijn de wedstrijden af en toe uitverkocht, maar dat zijn niet alleen maar fans van ons team. Mensen uit Amsterdam komen ook kijken, als wij in Leiden tegen Den Bosch spe len en er in Amsterdamn geen ere-divisie-wedstrijd is". De pers krijgt daar voor een deel de schuld van. Wiel: „Ze Randy Wiel: „Basketballers worden in Nederland slecht betaald". zoeken altijd naar de slechte dingen en die zullen ze altijd blijven vinden. Kijk maar eens naar de verslagen die er in de kranten staan op de maandag. Dat zijn allemaal kleine stuk jes. Vergelijk dat eens met Bel- gie. Daar puilen de kranten uit van het basketbal. En daar spelen ze toch echt kwalitatief minder dan hier. Alleen als de Amerikanen hier gekke din gen uithalen, dan willen ze wel schrijven. Wat voor een rel hebben we niet gehad, met die drugs-affaire van Tom Barker. De kranten stonden plotseling bol. We moeten con stant goed presteren en netjes op de paadjes blijven lopen. O wee, als we met een teen op het gras komen". Als Wiel begint te vertellen over de druk die op de schou ders van de ploeg rust, dan vertrekt zijn gezicht en wordt hij heel serieus. Het is dan ook een teer Onderwerp, omdat Wiel semi-prof is en er inder daad veel van hem wordt ver langd. Wiel: „Weet je wat het gekste is? Als wij de finale van de play offs niet halen, dan zullen ze zeggen dat we een verloren seizoen hebben ge draaid. Ja, dat is druk hoor. Dat er nog geen sponsor be kend is, is voor ons veel min der zwaarwegend. We zijn al lemaal vrij, we kunnen gaan en staan waar we willen. Elk van ons kan naar een andere eredivisieclub of misschien zelfs naar het buitenland. Ik heb er niet zoveel belang meer Basketbal vind ik nog steeds een machtig spel" bij. Ik zou niet meer van club willen veranderen. Als er hier in Leiden volgend jaar geen sponsor komt, dan stop ik met basketbal. Dan ga ik terug naar Amerika. Ik heb in Lei den mijn stek. Ik heb in Am sterdam en Amstelveen al mijn vrienden; dat is dichtbij. Het trekt mij niet meer om op nieuw ergens anders te begin nen. De fneeste mensen den ken dat ik erg snel vrienden maak. Ik lach veel, en er wordt dan al snel gedacht dat je een open persoon bent. Dat is allemaal maar schijn. Ik leef erg teruggetrokken. Ik leef stil en ingetogen. Maar die vrien den heb ik wel nodig. En daar om zie ik dat verkassen niet meer zo zitten". „Aan de andere kant geef ik Gunstig Wiel: „Als we de finale van de play-offs niet halen, praat ie dereen over een mislukt sei zoen..." wel toe dat het niet leuk is dat er nog geen sponsor is. Vorij seizoen was er in december met iedereen gesproken en wisten de meeste jongens al dat ze konden blijven. Nu weet niemand iets. Het kan volgend jaar wel weer op zijn pootjes terecht komen, maar het basketbal kan ook ver dwijnen uit Leiden. Het bas ketbal op niveau bedoel ik dan. Kijk, voor de meesten van ons is dat niet erg. Alleen Henk-Jan Piket komt uit Lei den. We horen allemaal ergens anders thuis dan in Leiden. Ie dereen heeft al een maat- gemakkelijk de rug toekeren". De meeste spelers in Leiden komen er niet voor het geld. Leiden ligt gunstig ten opzich te van wat eens de oude bas ketbalcentra waren. Nu veel van die grote steden hun top- ploegen hebben verloren, zijn een groot aantal spelers naar Leiden gekomen of zitten er al een tijdje. Wiel zelf is een van hen. Hij kwam met Theo Kinsbergen mee uit Amstel veen. Wiel: „Basketbal, dat vind ik een machtig spel. Ik doe het niet voor het geld. Al les wat je er mee vangt, is leuk meegenomen. Daarom ben ik ook vrij. Ik ben niet meer van mijn inkomsten uit het basket bal afhankelijk en kan er dus en. Ik vind echter wel, dat basketballers in Ne derland slecht worden betaald. Als je kijkt naar wat er van ons verlangd wordt, dan vind ik dat we daar best meer geld voor zouden mogen krijgen. Je hoort altijd, dat er geen geld is. Ze beginnen bij het onderhan delen over een contract altijd met te zeggen dat er bijna geen geld is. Maar als een Amerikaan niet voldoet, dan sturen ze hem zo weg en staat er weer een nieuwe. Wie be taalt dan bijvoorbeeld die vliegtickets?" Terug naar de wedstrijd tegen Den Bosch. Leiden speelt dit seizoen al voor de zesde keer tegen Den Bosch. De eerste twee ontmoetingen waren twee competitiewedstrijden die beide door Leiden werden verloren. Vervolgens kwam er een monsteroverwinning voor Leiden in Voorschoten (95-65) en een andere klinkende over winning op de Haarlemse bas- ketbalweek (57-71). De laatste wedstrijd werd eveneens door Leiden gewonnen en met die zege kwamen de Leidenaars voor het eerst dit seizoen echt aan de kop te staan. Inmiddels heeft Den Bosch weer twee punten voorsprong op Leiden genomen en hangt dus alles af van de wedstrijd van van avond. i§ Moeilijker Wiel over de laatste competi tie-loodjes: „We haalden in de eerste maanden monsteruitsla gen. Dat zal nu niet meer zo zijn. Wij hadden nu eenmaal het geluk, dat we heel snel in vorm waren. De andere ploe gen komen nu opzetten. Zij ra ken steeds beter ingespeeld en daarom hebben wij het nu steeds veel moeilijker. Toen wij van Amsterdam verloren, zei iedereen dat wij zo slecht speelden. Oke, dat was waar, wij speelden beneden ons kun nen. Maar wie zei, dat Amster dam zo sterk speelde? Nie mand! En toch draaiden die Amsterdammers uitstekend te gen ons. Ze hebben zelfs een jonge speler, Okke te Velde, die geweldig speelt. Die jongen steelt ballen en scoort belang rijke punten. Jimmy Moore is een goede speler en die ploeg heeft in potentie uitstekend materiaal. De krachtsverhou dingen worden zo langzamer hand weer recht getrokken. Amsterdam en Haaksbergen dat zijn de gevaarlijke ploegen. Vooral Haaksbergen. Die ploeg heeft tien spelers die kunnen scoren. Ze hebben twee eredivisie ploegen; een zit er telkens op de bank. Er is niet zoveel krachtsverschil tussen de topploegen. We zul len elkaar in ieder geval niet meer van het veld vegen..." JACOB BERGSMA 15.5 DEN BOSCH Jan Dekker is sinds het vertrek van bondscoach Vladimir Heger bij 9 landskampioen Nashua Den Bosch de a verantwoordelijke jg.2 man in het Brabantse, p Dekker bereidt zich t» met zijn ploeg e inmiddels al heel J serieus voor op de play 's offs. De coach van Derr i Bosch over de kansen.\8.3 Dekker: „Ik wil de t wedstrijd tegen Leiden JJ winnen. Ik ben tuk op19 die eerste plaats. We ti trainen daarom nu f keihard. De s trainingsachterstand werken we nu weg doordat ik de jongens extra programma's ,gJ voor overdag heb meegegeven. Vpel r gewichttraining en v sprinttraining. Ons spel is namelijk snel, j| gestoeld op een goede go.c verdediging en dan moet je conditie 20.2 hebben". Dekker is ook op het tactische vlak druk J bezig om zijn ploeg r klaar te stomen voor r de confrontatie met f Leiden. Dekker: „Op c het tactische vlak J moeten wij onze winst1 halen. De psychologische achterstand die wij op I de kerst- en nieuwjaarstoernooien hadden, hebben wij nu grotendeels weggewerkt. We kunnen nu voor 80 procent met Leiden meerennen. Verder moeten we Hagens proberen te slopen. Ger Dat is altijd al onze p,er tactiek geweest. tab Meestal lukt dat in een |*an gedeelte van de tweede helft. Dan slaan wij toe". Als de problemen met) de spelers uit de weg geruimd zijn, voorspelt I Dekker een spannende wedstrijd. Dekker: „Fields is bij ons tien dagen uit de running geweest. Hij was zeven dagen in Amerika bij zijn zieke vader en zijn zwangere vrouw. Toen vielen er ook nog twee 11 Ui 09. trainingen uit vanwege het carnaval en ging hij door zijn enkel. Op 2 maart zal hij klaar zijn en dan schat ik de kansen op 50-50. Mooi blanco..." 13, Hoekschop Al eerder besteedde deze ru briek aandacht aan de voet- baltechnische hoogstandjes van onze fotograaf Kees, ach ter de doelen van de diverse clubs. Enige maanden geleden vertelden wij nog lovend hoe Kees de bal na een verre af zwaaiende voorzet van Noordwijk-speler Geert Jan Bakker in één keer „dood" onder de voet legde. Ook op nationaal niveau blijkt onze fotograaf echter gemakkelijk mee te kunnen. Want, wat gebeurde er tijdens de eerste helft van de wed strijd tussen Quick Boys en Oranje Katwijkse goalie Kees de Best heeft de bal tot corner gesla gen en het leer daarmee voor de voeten van fotograaf Kees. Ruud Gullit gaat ip looppas naar de cornervlag en kijkt vragend naar Kees: zonder woorden maakt hij duidelijk de bal op maat aangespeeld te de buitenkant van de rechter voet streelt hij de bal in de richting van de cornervlag. Maar wat gebeurt daar? Gullit struikelt, blijft met moeite op de been, maar kan de door Kees toegespeelde bal niet meer bereiken. Moet de rech terspits vier meter meer lopen om de bal bij de afrastering op te halen Natuurlijk niet. De van het effect zwangere bal komt bij de cornervlag tot stilstand... Gullit kan zijn hoekschop ne- Stempel Grappig toch, zoals een sport gebeurtenis als de Elfsteden tocht z'n stempel kan druk ken op het sportieve Neder landse leven. Op het sportieve Leidse leven ook; neem alleen de korfballers van Pernix maar. De korfballers van Per nix? Ja, die. Want: denkt u nu echt dat Pernix afgelopen za terdag in „normale omstan digheden" zo eenvoudig van St&nfries zou hebben gewon nen? Nee toch zeker. Maar nu. dankzij de Elfstedentocht, wel. We bedoelen maar: drie van de acht Sténfries-spelers konden geen Fries been meer Onderredactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk voor het andere krijgen. De reden? Precies: tweehonderd kilometer schaatsen op don derdag. ste vijftien kilometer al du wend en trekkend in de toer tocht moeten houden. Stempel (2) Stempel (3) Ook Leython-volleyballers Hans en Martin Broere kun nen over de gevolgen van de Friese monstertoent meepra ten. Eén deel van de tweeling bleek het gebeuren, zo werd vrijdag in de bekerstrijd tegen Zovoc overtuigend bewezen, optimaal te hebben verwerkt. Hij serveerde, blokte en smash te de sterren van de he mel. Het andere deel deed dat niet. Hij kon slechts moei zaam naar de spelersbank strompelen om het gebeuren als toeschouwer bij te wonen. Maar ja, dat was niet zo vreemd. Ook in Friesland had Martin broerlief Hans de laat Broederliefde in optima for ma die door de redactie van deze rubriek slechts kan wor den toegejuicht. Zoals deze re dactie aan de andere kant weer slechts uiterst negatief kan oordelen over die trainer van Telstar, ene Fred André. Deze voetbal-oefenmeester waagde het om John Weijers voor twee duels te schorsen, omdat dit lid van zijn selectie op donderdag niet had ge traind, maar in Friesland had geschaatst... Wij van Hutspo(r)t willen hier kort over zijn. Een trainer die iemand met zo'n conditie om zo'n reden uit zo'n team laat, en dat uitgerekend in een duel met het zo gevreesde FC Den Haag, zo'n trainer heeft totaal geen inzicht, geen ge voel, geen tact en is daarbij volstrekt a-sportief. Zo'n trainer verdient ontslag. Op staande voet... That's riot... Wij van Hutspo(r)t zullen het binnenkort voorstellen. De term „That's not cricket", be doeld om aan te geven dat „iets" echt niet hoort, dient op zeer korte termijn te worden vervangen door de uitdruk king „That's not korfbal". Na tuurlijk: we begrijpen best dat deze wijziging met name in engelstalige gebieden op enige problemen, op wat onbegrip zal stuiten. Maar nadat wij dan de engelse vertaling van het „aanmoedigingslied" van Fides Pacta plus het „kampi oenslied" van diezei fide korf balvereniging hebben toege zonden, zal het gedaan zijn met die weerstand. Zal de Britse Gemenebest voorop lo pen in de „that's not korfbal strijd". Omdat wij Nederland eerst willen winnen, bii deze het „aanmoedigingslied" van Fides Pacta, zoals dat de re dactie van Hutspo(r)t zondag in stencil-, dan wel fotokopie- vorm in de Vijf Meihal werd overhandigd. That's not... (2) Op de wijs van „Hup Holland Hup". „Hup Fides Hup, laat ons nu niet in ons hempie staan. Hup Fides Hup, ga er nu toch kei hard tegenaan. Hup Fides Hup, en geef ze van katoen. Want als je nu gaat winnen, ben je strakjes kampioen!!!!!!!" Indien u nu reeds getroffen bent door de nog zo zuivere toon, hoed u dan voor het vol gende „kampioenslied". Hup, Fides hup, je hebt je les jes weer geleerd. Hup, Fides hup, van harte gefeliciteerd. Hup, Fides hup, je gaf ze van katoen. Je hebt alweer ge wonnen. En je bent nu kam pioen!!!!! We houden op. Hier past slechts stilte. Topprestaties De uitreiking van de Leidato- sportprijzen ligt al weer enige tijd achter ons. Voor Jan Klerks van de roeivereniging Die Ley the echter geen reden om in het clubblad niet even een aantal kritische woorden te laten vallen. Klerks was op de avond van de prijsuitrei king „slechts voor de gezellig heid" aanwezig, maar heeft zich in het clubhuis van Lug- dunum toch knap geërgerd. „Wij van Die Ley the zijn nooit voorpaginanieuws, al worden we wereldkampioen en wellicht was het rapportje dat Rob van der Veld instuur de niet smeuïg genoeg, te be scheiden. Toch had de jury beter bij de les moeten zijn, want hoe kan het zijn, dat als je als één van de vier Leidse sporters naar de Olympische Spelen gaat en behoorlijk presteert, je niet bij de vijftien best gewaardeerde sportlieden hoort? Jeugdroeiers Arold de Vries en Volkert Post, vierde bij de wereldkampi oenschappen, kwamen zelfs bij de aanmoedigingsprijzen niet voor. Het is niet het eerste jaar dat zoiets gebeurt, maar zo erg als nu was het nooit eerder. Onze p.r. zal wel niet goed genoeg zijn. Het zij zo. In ieder geval wilde ik u, leden van Die Leythe, niet in het ongewisse laten: de top prestaties zijn in 1984 wel de gelijk geleverd". Het lijkt ons van Hutspo(r)t dat zelfs de jury dat niet zal kunnen ontkennen... iBiwbS&Sw Hoekschop... Problemen De door de redactie van het programmablad van AZC/Mi- crolife toegewenste correcte, leuke polo-avond kwam er vorige week zaterdag dus dui delijk niet van. De immer be laden streekderby tussen AZC en De Zijl/LKB liep knap uit de hand. „Inconsequent fluiten", riep alles wat Leids was. na afloop. ten wel beter. En leveren ip de vorm van twee bij deze ru briek geplaatste foto's direct ons bewijs. Want, zeg nu zelf: de tegen stander op harde houten ban ken neerpoten en zelf op rian te tuinstoelen plaatsnemen. Dat, beste Alphense waterpo- lo-vrienden, dat noemen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14