Enthousiast welkom nieuwe ^burgmeester Koudekerk Ontslag voor directeuren Zeehospitium 'Romeinen langs de Rijn moet 400jaar bezetting van Nederland verklaren Glasboerpro ject op de fles ZATERDAG 2 MAART 1965 PAGINA 13 KATWIJK Het Rijnlands Zeehospitium heeft met ingang van gisteren twee van de drie directeuren ont slagen. Het ontslag volgde op een uitspraak van het scheidsgerecht van het Nederlandse ziekenhuiswezen. Daaraan was voorgelegd dat de vertrouwensrelatie tus sen het bestuur van het Zeehospitium en beide direc teuren, geneesheer-directeur J. Locht en verpleegkun dig directrice M. Rijken, zo ernstig was geschaad, dat verder samenwerken niet meer mogelijk is. Het scheidsgerecht heeft die mening nu bevestigd. Overigens krijgen de ontslagenen nog vijf jaar lang hun salaris uitbetaald. Beide directeuren werden de afgelopen zomer, na eerdere hoog lopende conflicten, geschorst omdat ze eigenmachtig de samen werking met de Rode Kruis-bezigheidstherapeuten hadden op gezegd. In augstus was het Zeehospitium gedwongen die schor sing ongedaan te maken in afwachting van de behandeling van het geschil door het scheidsgerecht. De enige overblijvende van het directietrio, de economisch di recteur, wordt vanaf 11 maart na terugkeer van zijn vakantie, waarnemend algemeen directeur. Dan zal ook de voorgenomen reorganisatie bii het Rijnlands Zeehospitium weer op het spoor worden gezet. Volgens Ondernemings Raad-voorzitter G. Swarts worden de discussies tussen bestuur en directie hierover weer hervat. De reorganisatie houdt een opsplitsing in drie delen in: een voorzieningencentrum, een revalidatiecentrum en de school De Vierbot ALPHEN AAN DEN RIJN De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. S. Patijn, heeft gisteren in Alphen de ten toonstelling 'Romeinen langs de Rijn' geopend. Deze is opgezet door de Provinciale Archeologische Dienst met medewerking van de universiteit van Amsterdam en de Dienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek. Het doel van de tentoonstellling is de inwoners van de provincie en met name de schooljeugd te inte resseren voor ons (verre) verleden. In zijn openingswoord zei Patijn dat het provinciebestuur van Zuid-Holland archeologisch onderzoek van groot belang acht „In het begin van onze jaartelling zijn de lage landen 400 jaar bezet en overheerst geweest door een vreemde mogendheid. Als dat wordt vergeleken met de vijf jaar Duitse bezetting en de ge volgen daarvan, dan is het boeiend te weten welk stempel de Romeinse overheersing op ons land heeft gedrukt Maar we we ten er nog veel te weinig van. Door het graven in de grond, ons grootste archief, komen we steeds weer kleine stukjes van de legpuzzel tegen", aldus de commissaris. In verband hiermee wees Patijn ook op het groots opgezette project rond de provinci ale weg 4 van Katwijk via Valkenburg naar Leiden. Archeolo gen gaan aan het eind van dit voorjaar langs het wegtracé gra ven, omdat vermoedt wordt dat er ter hoogte van Valkenburg een Romeins grafveld ligt. Dit werk gaat waarschijnlijk twee jaar duren en drie miljoen gulden kosten „Maar dat heeft de provincie er graag voor over, want zo maar de bodem opruimen is cultuurvernietiging", stelde Patijn. Nadat ook prof. J. Bloe- mers en amateur-archeoloog E. van der Most hadden gesproken, kon Patijn officieel openen. Hij moest als handeling een .arche ologische vindplaats", een bak zand dus, afgraven. Tot 1 april is de expositie in het raadhuis van Alphen aan den Rijn te zien. Daarna reist de tentoonstelling nog twaalf andere gemeenten af waaronder Leiden, Voorschoten en Katwijk. 1NNENLAND, CcidóeSouoant buurtcentrum lerkehout geopend ASSENAAR Het nieuwe buurtcentrum r de Wassenaarse wijk Kerkehout aan de jarlottestraat, is gistermiddag officieel geo- pd door dr. Th.H.J. Stoelinga, oud-voorzit- de buurtvereniging. De heer Stoelin- onthulde een keramiek, dat werd ver- Hiardigd door leden van de buurtvereniging, lijsteravond was er open huis en werd een vorstelling van jeugdballet gegeven. Het buurtcentrum biedt plapts aan alle pjtiviteiten in de buurt. Zo is er toneel, jazz- illet en breien. Verder zullen in de toe- Jfimst klaverjas- en bingo-avonden worden houden en komen er bejaardenbijeenkom- 'b &n. Onder de aanwezigen bevond zich gis- jrmiddag ook wethouder W.A. van de Wiel- Ütfin der Flier van welzijnszaken. Collecte levert 6000 gulden op LEIDERDORP De col- lecte die gedurende de in- formatieweek Leiderdorp tegen Apartheid gehouden werd, heeft 6000 gulden opgeleverd. Het geld is be stemd voor de onder grondse vakbeweging van Zuid-Afrika, de SACTU. Het geld wordt dinsdag overgedragen aan Aaron Pemba, hoofd internatio nale zaken van het SAC TU uit Lusaka. Dat ge beurt om 11.00 uur in het gebouw van de Boycot Outspan Actie aan de Oude Vest 79 in Leiden. Saneringsonderzoek Van Leeuwenpark LEIDERDORP Het sanerings onderzoek naar verontreinigin gen in de tuinen van woningen aan het Van Leeuwenpark in Leiderdorp gaat de komende week van start. De verontreiniging is niet ern stig, maar een saneringsonder zoek is toch gewenst. Er zullen peilbuizen worden geplaatst waarmee watermonsters worden genomen. Grondmonsters uit de bovenlaag worden onderzocht op de aanwezigheid van lood. Er is een projectgroep ingesteld om het onderzoek te begeleiden. OEGSTGEEST/VOORSCHOTEN- LEIDERDORP Het Glasboeren- project in de gemeenten Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp wordt stopgezet met ingang van komende maandag. Het bleek niet mogelijk te zijn om dit project van de Stichting Vrij Baan met voldoende mankracht draaiende te houden. Het grote probleem sen moesten worden ingezet. Daardoor moest eigenlijk steeds weer van voren af aan worden begonnen. Het glas werd vanaf april 1984 ingezameld in een proefgebied dat 1600 woningen in de drie gemeenten omvatte. Het ging dan om hele flessen die uiteindelijk weer bij de fabrieken moesten terug keren. De resultaten van het inzame len waren bevredigend, maar het bleek minder makkelijk om afnemers (tussenpersonen tussen glasboer en fa briek) te vinden om de flessen te ver kopen. Daardoor kwam het project ook financieel eigenlijk nooit rond. Eerste paal voor overdekt zwembad VOORHOUT De KTS in Voorhout krijgt binnenkort een nieuw zwembad. Gisteren is daarvoor de eerste paal ge slagen door broeder Jozef van den Berghe, de persoon die het oude zwembad onderhield. Het nieuwe, overdekte, bad wordt een zogeheten natte gymzaal. Daarbinnen wordt een verwarmd instructiebad van tien bij twintig meter ge realiseerd met allerlei moder ne snufjes. Aannemer Nieu- wenhuizen uit Amsterdam hoopt het bad zo snel af te bouwen dat het het volgende schoolseizoen al in gebruik kan worden genomen. TER AAR: „J.Hoogenboom. secretaris der gemeente Ter Aar, die op 1 Maart zijn zil veren ambtsjubileum her denkt". schreeuwend: „Ik wil niet eerst bidden, ik wil eerst eten!!" Gezellig ontbijten leek er niet bij te zijn, in over grootmoeders tijd. „Op mijn geschreeuw kwam moeder aangeloopen, die on gelukkig niet zoo geduldig was als grootmoe, en vroeg: „Wat is er nu weer aan de hand, dat Frans zoo huilt?" Nu, grootmoe vertelde wat er aan de hand was. „En toen gebeurde er iets waarop ik heelemaal niet gerekend had en waarvan de gedachte mij altijd is bijgebleven. Vóór ik goed wist wat er gebeurde lag ik op moeders knie en ik kreeg op de vroege ochtend zoo'n pak slaag, dat ik nog huiver als ik er aan denk. Toen zette zij mij voor de tafel neer en onbewogen bij het zien van de traantjes, die als beken over mijn wangen lie pen, zei ze: „En nu vlug doen wat grootmoeder zegt, of ge krijgt geen eten. Nu weet ge het! „Of ik het wist! Fransje begon onmiddellijk heel hard het Onze Vader die in de He melen zijt te bidden en wilde best nog beginnen aan de lita nie van Alle Heiligen ook (de kleuters in die tijd draaiden daar de hand niet voor om), want moe had de wind eron der en was geen zachte heel meesteres, „zoo zat de schrik 2rin. Sindsdien heb ik nooit meer het bidden vóór het eten verzuimd en ik ben moeder zaliger nu nog dankbaar voor de gevoelige les die zij mij toen gegeven heeft". Johan: „Zóó vertelde de grijs aard aan de kinderen in dien huiselijken kring en ik heb gemeend het u wel eens te kunnen oververtellen. Ik hoop, dat gij, kinderen, nooit zulk een les zult verdienen en er een vasten regel van zult maken steeds te bidden vóór en na het eten!" Als Johan en die grijsaard 1985 hadden kunnen meemaken.... Dat hadden ze helemaal niet over leefd. Koninklijk zilver voor P.C. Bakker I De eremedaille in zilver in de Orde van Oranje Nassau. Die ko- iinklrjke onderscheiding kreeg de heer P.C. Bakker uit De Zilk I gistermiddag in De Duinpan door burgemeester mr. F. Winkel links) van Noordwijkerhout opgespeld. De heer Bakker kreeg de iilveren versierselen vanwege zijn 40-jarig dienstverband bij de jrootste bloembollenkweker van de gemeente, de firma Wed. A. ran Haaster Zonen en vanwege zijn vele functie bij de Indus- lie- en Voedingsbond CNV. S Bij Van Haaster trad de heer Bakker op 1 maart 1945 in dienst H )n inmiddels werkt hij er nog maar halve dagen. Door de directie irordt hij geprezen om zijn vakkennis en inzet. In het hoogsei- toen heeft hij bijvoorbeeld de leiding van de schuurwerkzaamhe- J Sen en in die periode kan het aantal werknemers uitgroeien van tes naar ruim driehonderd. Voor het CNV is de heer Bakker al /y aren actief als bestuurslid van de landelijke vakgroep sierteelt- jrodukten, bestuurslid van de afdeling Hillegom en ook als ka- jerlid van de CAO-commissie. Onder redactie van Ton Pieters. Inmiddels ben ik erachter ge komen, dat de winter '14-15 behoorlijk kwakkelde in ons land. Geen behoorlijk sneeuwplaatje of een ferme vorstkiek. Geen wonder, dat er toen geen Elfstedentocht verreden werd. Men had veel werk met het opruimen van omgewaaide bomen want het stormde volop, afgaande op de berichtgeving in het „Geïllus treerd Zondagsblad" eind fe bruari 1915. INTERESSANTE OEFENING: „De familie Van Karnebeek te 's-Gravenhage. wier huis op de Prin segracht moest worden afgebroken, stond aan de militaire autoriteiten toe dat het als oefe ningsplaats voor tijdelijke versterking door de militairen mocht worden gebruikt. In een omme zientje was het huis dan ook In een soort fort herschapen, met zandzakken beveiligd en met barricades voorzien.." Met voorbijgaan aan de weke lijkse oorlogsellende worden we ditmaal overweldigd door Johan de Raadselredacteur die een pracht van een opvoe dende maatregel voor zijn Vriendjes en Vriendinnetjes vandaag, 70 jaar later, onze opa's en oma's uit de doe ken deed. Hij hield hen voor, altijd „te bidden vóór het eten, anders kan het jelui nog slecht vergaan". En met een grimlachje schreef Johan de volgende impressie: „Lieve (jawel) kinderen, hebt ge nooit het genoegen gekend van den winteravond, doorge bracht in den huiselijken kring, gezeten rondom de snorrende kachel, bij het zin gen van den chocoladeketel? Ik heb, lang geleden, eens in z$o'n familiekring vertoefd en ik herinner mij nog altijd da figuur van een eerbied- \maraigen grijsaard van om- sfreeks tachtig jaar, die, in een leuningstoel gezeten, her inneringen uit zijn jeugd ver- HET BLAUWE KRUIS: „Voor de gewonde menschen zorgt het Roode Kruis, voor de gewonde dieren in den strijd zorgt het Blauwe Kruis, en ook deze afdeeling heeft heel wat te doen in den tegenwoordigen tijd! Onze plaat geeft een afdeeling Engelsche paardenartsen weer, de gewonde dieren verzorgend". haalde aan de jonge kinderen die rondom hem geschaard stonden". De grijsaard heette in zijn eigen jeugd Fransje en hij moet koning Willem I nog gekend hebben. Die bad ook altijd vóór en na het eten, vol gens een protestantse formule. De grijsaard dan, die als kleu ter al heel wat mans moet zijn geweest, vervolgde: „Ik was nog pas een jongen van een jaar of drie, vier, toen ik op zekeren morgen de huiskamer binnenstormde, mij plompverloren op een stoel liet neervallen en zonder veel fatsoen riep: „Grootmoe, ik wil eten hebben; ik heb honger!" Grootmoe was altijd een zachtzinnige vrouw ge weest en antwoordde dan ook: „Als Fransje eerst bidt, dan krijgt hij eten" Maar ik was koppig en wilde niet toege ven: „Nee grootmoe, ik wil eerst eten en dan zal ik bid den!" Wat zo'n manneke van amper vier niet te keer kan gaan. Maar ook grootmoeder, die blijkbaar inwoonde, hield voet bij stuk: „Eerst je gewoon gebedje bidden tot O.L.Heer als een zoete jongen en dan kun je eten krijgen". Fransje, evenwel, begon pas echt goed kwaad te worden, trappelde van ongeduld, sloeg met de vuisten op tafel en riep i£r tOUDEKERK A/D RIJN een h Met een voor Koude- iam jerk kenmerkend en- telt housiasme werd gister- ''biddag de nieuwe burg- heester L.V. Elfers inge- be- kaald. Na het voorlezen fan het Koninklijk Be ha- jluit en een welkomsttoe- ipraak door loco-burge- --meester mevrouw M. Le tal Large kreeg de nieuwe eerste burger de ambtske ten omgehangen. De toespraken van de drie fractievoorzitters waren alle hartelijk van toon. Fractie voorzitter J. van der Vlugt (CDA) zei te hopen, dat de nieuwe burgervader de be schikbare portefeuille Finan ciën onder zijn hoede neemt. „Voor onze partij is het daarbij niet van belang, dat u als niet politiek verantwoordelijke de portefeuille neemt. Wij ver trouwen er gewoon op, dat u het goed doet". De heer J. Wondergem (PvdA) zei zeer tevreden te zijn met de benoe ming. „Wij vertrouwen er op, dat u het verstoorde beeld van Koudekerk bij de provincie weer in ere kunt herstellen". Hij doelde daarbij kennelijk op het financiële debakel met het complex Ridderhof en het be sluit tot herbezinning over de woningbouw in de Weide- dreef. Mevrouw M. Vorenkamp van de liberale fractie waarschuw de de burgemeester tenslotte voor de schijnbare eenvoud van de samenstelling van de gemeenteraad. De heer Elfers, die twee jaar wethouder is ge weest in Kampen, was name lijk gewend aan een gemeente raad met negen politieke par tijen terwijl Koudekerk* er slechts drie telt. „Maar de schijn bedriegt, want de ver scheidenheid aan meningen binnen die drie partijen houdt u bijna niet voor mogelijk". In de diverse toespraken kwam ook de gemeentelijke herinde- ling nog even aan de orde. De nieuwe burgemeester noemde het standpunt van Koudekerk om samen te willen gaan met Hazerswoude-Rijndijk een nuchter en zinnig standpunt. Gemeentesecretaris P. "Zoon merkte hierover nog op: „Het is achteraf jammer, dat we onze nieuwe burgemeester niet via de westelijke toegang het dorp hebben binnengeleid. Dan had hij meteen kunnen zien hoe goed de Achthovener polder bij Koudekerk past". Na het officiële gedeelte volg de een druk bezochte receptie waarbij vele Koudekerkers kennis hebben gemaakt met de nieuwe eerste burger. DUITSCHE KAMEELTROEPEN: „Een afdeeling Duitsche kameeirulters op weg naar Windhoek in Zuid-West-Afrika. ook al een hoekje van het groote strijdtooneei Hen Loco-burgemeester mevrouw M. Le Large hangt de heer Elfers de ambtsketting om.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13