BELGEWOON DE BELASTINGTELEFOON De Nederlander, 'en individualistisch kuddedier" Kans op herhaling RSV-fouten is gering" echtbank honoreert verzoek m therapie aanrander met hond Het 06-0543 1984. GRATIS) Voor vragen over het invullen van uw aangiftebiljet inkomstenbelasting Voorvragen 'övérde nieuwe tweeverdienersmaatregel en uw loonbelasting 06-0542 1985. Kans op voortzetting therapie Bastiaans Inval na levering gifgas ËMNENLAND fieidae Commit DONDERDAG 28 FEBRUARI 1965 PAGINA 7 JJassesperma voor ert van Benthem ^IjANSKLOOSTER De winnaar van de veehouder Evert van Benthem uit ansklooster, heeft een zeer origineel cadeau Doden gekregen: een container met diepge- 60 i sperma van 's werelds beste zwartbonte >ren. Hiermee mogen dit jaar al zijn koeien n geïnsemineerd. Dit aanbod werd de vee- r gedaan door het Koninklijk Fries Rundvee ;aat uit Leeuwarden en een Amerikaanse a-exporteur. Het aangeboden diepvriessper- rtegenwoordigt een waarde van enkele dui- i guldens. Een week na de Elfstedentocht is g steeds geen oplossing gevonden voor de ïchoenen die de schaatsers in Leeuwarden n achtergelaten. Ook de stichting Emmaus er geen raad mee. De knapste exemplaren overigens al uit gezocht. Het restant wordt ■iarschijnlijk vernietigd. Mariniers in Noorse sneeuw Nederlandse mariniers moesten gisteren bij een grote NAVO- oefening in het noorden van Noorwegen door de sneeuw ploegen. Jagers schieten tonnen lood bodem in GRONINGEN De ongeveer 22.000 jagers die Nederland telt zor gen jaarlijks voor een aanzienlijke bodemverontreiniging doordat het grootste deel van de hagel, dat uit lood bestaat, in het milieu terecht komt. Per jaar komt dat neer op 414 ton lood. Uit een onderzoek van de Groningse universiteit is ge bleken dat het grootste deel direct in het milieu terecht komt. Slechts 20 ton komt eerst in de dieren te recht, maar via de poelier komt deze hoeveelheid lood ook in het milieu. Eén van de onderzoekers pleit voor het gebruik van een an der soort hagel. Klompenmakers bang voor houttekort WASSENAAR De Nederlandse vereniging van klompenfabrikan ten vindt dat de rijksoverheid haar in haar voortbestaan be dreigt. In een brief aan minister Braks (landbouw) schrijven de klompenmakers dat zijn plannen voor de bosbouw tot gevolg hebben dat meer dan de helft van het be nodigde hout niet langer meer be schikbaar is. Volgens het meerja renplan van de minister moet het areaal populieren in het land zes tig procent kleiner worden. Popu lierehout is de grondstof voor klompen en het ziet er niet naar uit dat er op tijd nieuwe populie- renbossen mogen worden aange legd. 274.00 21,00 350,00 140,00 130,00 104,00 128,00 «76,00 239,00 45.00 39.70 254.00 irvolS van voorpagina) dSTERDAM - „Wat Mi» i ^et meest opvalt aan 56^60 t onderzoek is dat de fderlander zich in feite 16600 5 een soort individua- 23i!oo tisch kuddedier ge- ïootaagt. Hij plaatst zich- -nlf buiten de kudde van m rest van de Nederlan- J^Jrs, die op hun beurt ?7450 k allemaal weer den- i82!oo m dat ze geen kudde- Soo er zijn. Zo is men toch i46l5o Ber a^s een kuddedier 159I50 izig. Een ander aardig 36.20 int dat naar voren is 2|;gJ ikomen: de Nederlan- »r als individu is veel ijer dan we met z'n al- i5?S n denken. Dat mag on- 6ol3o ;r meer blijken uit de 155.00 inclusie van het onder- »ek dat 88 procent van 99I00 2 Nederlanders zegt 255 lezier te hebben in het 37.20 irpri 131,00 ven- 20.00 ck Allick (50) is de Britse 40I50 -ekteur van Allick B.V. 179,0° jrketing Advertising in nsterdam. Allick is de op- 'bchtgever van een groot jderzoek naar wat de Ne derlander van zichzelf, van maatschappij en van on- sw-rwerpen als „tradities" jn27-02 jïdt. En wat minstens zo in- ressant is: wat denkt hij dat 99j0 ideren ervan vinden? Het 98130 1 feestelijke wijze in ge- uik nemen van een nieuw 98160 mtoorpand aan John F. ^•5° snnedylaan in Amsterdam 981» ïs voor Allick de direkte WE ZUN HET DOEMDENKEN BEU 9.10 aanleiding voor het onder zoek. Het wijst onder meer uit dat iets meer dan de helft van de Nederlanders het ko ningshuis van groot belang acht voor de samenleving. Wat dit betreft is het noor den van het land het meest uitgesproken; vrouwen hech ten meer waarde aan het ko ningshuis dan mannen. Nieuwsgierig Op een na hadden de vragen niets van doen met reclame of marketing. Waarom dan toch dit onderzoek in op dracht van dit bureau? „We zijn gewoon nieuwsgierig naar de Nederlander en zijn denkwijze, dat is alles. Pure nieuwsgierigheid". „Het is niet meer dan een aardig heidje, we hebben er verder niets aan. Het leek ons leuk om te weten wat de buurman van allerlei gewone zaken vindt in plaats van al die on derzoeken over de gedragin gen van de consument", zegt Allick. Reclamemakers richten zich op mensen. Spelen in op de behoeften van de doelgroep, die ze tot in de finesses ken nen. Toch waren de uitkom sten van het door interviews verrichte onderzoek zelfs voor reclame- en marketing mensen verrassend. Ruim driekwart van de Nederlan ders blijkt namelijk te den ken dat de meeste mensen zich wel eens door reclame laten beïnvloeden, maar slechts 63 procent geeft toe zelf ook tot die groep te be horen. Dit onderstreept vol gens Allick de gedachte van het „individualistische kud dedier". „Een mooie para dox", noemt hij het. „Zoveel mensen menen hier een indi vidualistisch gedrag te verto nen dat ze zich conformeren aan de grootste gemene deler. Het verschil tussen wat men zelf vindt en wat men denkt dat de buurman ervan vindt kan zijn ontstaan doordat we weinig van elkaar weten. Misschien zijn we ook wel te trots en hebben we geen hoge pet op van de ander. Overi gens is het gebrek aan kennis over andermans denkwijze niet nieuw. In het Hollands Kwartiertje van Koos Poste- ma zien we dat ook politici niet zo veel weten van het Nederlandse volk", aldus Al lick. Groepsgedrag De reclame- en marketing mannen en -vrouwen be heersen het „spel van stimuli en respons" tot in de puntjes. De kennis van wat mensen denken en hoe beslissingen worden genomen is daarbij van groot belang. „De beken de regels in dit vak leren over groepsgedrag en over leiders in die groep, naar wie men zich richt. Als de leider als eerste in een t-shirt met gaten gaat lopen, volgt de rest vanzelf. Daarom is voor mensen in dit vak het merk waardige verschil tussen wat we van onszelf en wat we van de ander denken zo aar dig. Zo zeggen zes van de tien Nederlanders de toe komst met vertrouwen tege moet te zien, maar slechts drie van hen verwachten dat de rest van Nederland dat ook vindt. Overigens zijn mannen beduidend positiever gestemd dan vrouwen: 65 procent tegen 53 procent. Bij de jongeren is 66 procent op timistisch, bij de ouderen nog maar 48 procent". Veilig „Ik voel me veilig op straat". Niet veel meer dan de helft (56 procent) van het Neder landse volk wil die uitspraak voor zijn rekening nemen. Eén op de drie Nederlanders zegt zich juist niét veilig te voelen op straat. Over de uit spraak „Als je maar wilt, kun je altijd wel aan een baan ko men" is men het niet eens. Bijna de helft van de Neder landers vindt van wel, de an dere helft weer van niet. Wat denkt de gemiddelde Neder lander dat de anderen ervan vinden? Hij denkt dat slechts 28 procent het met de voor gelegde uitspraak eens zal zijn. Allick wijst verder op de bij zonderheid dat de jongeren in gebieden met grote werk loosheid niet merkbaar pessi mistischer zijn dan elders. Jack Allick: „Als de leider als eerste in een t-shirt met gaten gaat lopen, volgt de 1 rest vanzelf'. „We zien geen defaitisme. Het doemdenken gaat hier niet op en de jongeren in de probleemgebieden laten zich niet uit het veld slaan". Dat optimisme is Allick toch wel het meest opgevallen. „Het doemdenken, waarvan zo vaak wordt gesproken, blijkt veel minder verspreid dan wordt aangenomen. Dat het woord doemdenken zo langzamerhand uit de kran tekolommen verdwijnt is dus geen toeval of een modever schijnsel, maar blijkt te stoe len op een aanwijsbare, posi tieve houding van de Neder lander tegenover zijn be staan". ARJEN VAN DER SAR (Vervolg van de voorpagina) Volgens premier Lubbers was over de positie van mi nister Van Aardenne nog onduidelijkheid blijven be staan omdat de PvdA had aangekondigd in het debat van deze week opnieuw de vraag aan de orde te zuilen stellen of Van Aardenne wel normaal zou kunnen doorwerken. De premier noemde het „droevig" dat de PvdA in het vorige debat niet meteen met een motie op dit punt kwam. „De suggestie werd gewekt dat het een voorlopig debat was. En wij hoopten juist op een finaal debat. Maar uiteindelijk bleek het dat toch wel te zijn, gezien de uitlatingen vanuit CDA en VVD, deze week", aldus Lubbers. „Ik heb steeds gezegd dat minister Van Aardenne normaal kan functioneren in het kabinet en ook goed functioneert", aldus de premier. De minister-president erkende tegelijk dat een aantal formuleringen die de parlementaire enquêtecommissie RSV over het beleid van de minister heeft gebezigd „een belasting zijn voor collega Van Aardenne en anderen, inclusief mijzelve. Het is een psychische belasting, die loopt over het incasserings vermogen van de betrokkene. Maar dat is hoog", zo zei de pre mier. Over het beleid dat van Aardenne in de jaren 1977-1981 ten aan zien van RSV voerde zei Lubbers dat de kans op herhaling van de toen gemaakte fouten gering is. Hij wees erop dat het huidige kabinet de steun aan RSV heeft gestaakt en bovendien een nieuw beleid inzake de steun aan bedrijven heeft ingezet „Ik heb fr redelijk vertrouwen in dat het kan", aldus Lubbers over de mogelijkheid voor Van Aardenne om niet weer in de fouten van 1977-1981 te vervallen. De premier ontkende in het kamerdebat dat de VVD-ministers in zijn kabinet hebben gedreigd op te zullen stappen als Van Aardenne weg zou moeten. „Dat is niet zo in het kabinet aan de orde gesteld", aldus de minister-president. Hij ontkende ook dat VVD-fractieleider Nijpels met een dergelijk dreigement bij hem zou zijn geweest. Steun 1979 De premier ging ook in op de gang van zaken in juni 1979 toen minister Van Aardenne RSV liet weten dat de overheid alle verliezen van het concern integraal zou afdekken. Volgens de parlementaire enquêtecommissie RSV is er in de ministerraad echter geen concreet besluit terzake genomen. In het kamerde bat noemde premier Lubbers die conclusie „op zich juist". Hij wilde geen oordeel geven over het verweer van Van Aardenne op dat punt. Voor de enquêtecommissie stelde hij in zijn verhoor dat er een „impliciet besluit terzake" in de ministerraad was ge nomen. „De kern van de zaak is de context van de besluitvorming", al dus de premier. Hij stelde dat er iets in de sfeer tussen de be trokken ministers van die tiid moet zijn geweest „iets dat niet waarneembaar was voor de enquêtecommissie, maar er wèl was" waardoor Van Aardenne de betrokken garantie aan RSV kon geven. „Het zou zo kunnen zijn dat de ministers dach ten dat de betrokken formulering uit de brief aan RSV overeen kwam met het bedrag van 180 miljoen (Het maximum dat het kabinet nog aan RSV wilde besteden, red.) Ik laat de wijsheid van de formulering in die brief buiten beschouwing. Het zou kunnen. Ik heb er geen bewijs voor. Het spijt mij", aldus Lub bers. De premier noemde een brief die de oud-minister Andhessen van Financiën over de zaak heeft geschreven aan de enquête commissie RSV in dit verband „nuttig". Andriessen schreef er altijd vanuit gegaan te zijn dat de garantie die Van Aardenne RSV gaf niet meer dan 180 miljoen gulden zou kosten. Uiteinde lijk werd het echter bijna 900 miljoen gulden. 92I00 iod dat de „aanrander looioS de hond" enige tijd 96oo den deed om vrijwil- 93:20 in therapie te gaan, SS er voor gezorgd dat 92.60 loot de Amsterdamse 94.00 tbank gisteren een SS waardelijke tbr kreeg £00 legd. 93.50 I 9130 een gevangenisstraf van 98jo tanden acht de rechtbank Jrwaardelijke tbr niet takfiijk omdat het moge- IS gebleken hem psycho- lipeutische begeleiding te In die voldoende waarbor- liedt. ■JJjwjange man heeft bekend 424'rouwen te hebben ver- 5.7«it onder bedreiging van een mes, een priem en zijn grote dobberman pincher. Rond hem ontstond begin vo rig jaar grote onrust omdat hij wegens gebrek aan celruimte uit voorarrest werd vrijgela ten. Vooral zijn slachtoffers en diverse vrouwenorganisaties protesteerden daar hevig te gen. Als bijzondere voorwaarde heeft de rechtbank gesteld dat R. zich gedurende een proef tijd van drie jaar onder psy chotherapeutische behande ling moet stellen. Doet hij dat niet of breekt hij de behande ling af dan zal de tbr onher roepelijk ingaan. Verder moet R. tijdens zijn detentie al psy chiatrisch patiënt behandeld worden. Omdat dat alleen mo gelijk is in de gevangenis Schutterswei in Alkmaar moet hij daar geplaatst worden. De rechtbank vindt een ge vangenisstraf op zijn plaats, gezien het aantal aanrandin gen, die voor de slachtoffers onder zeer bedreigende om standigheden hebben plaatsge vonden. Die straf moet boven dien betrekkelijk lang zijn vanwege de „hevige inbreuk die de gedragingen van de verdachte hebben gemaakt op de persoonlijke integriteit van de slachtoffers en de als ge volg daarvan voor hen ontsta ne psychische schade". Twee vrouwen die door R. zijn aangerand hadden zich bij de zaak gevoegd als beledigde partij en schadevergoeding ge ëist. De rechtbank kende hen beiden een vergoeding van 1500 gulden toe. ADVERTENTIE j ;;BKE EN WISKE HET DREIGENDE DINGES ai'ME- S m&t sliupn rndar) Sioohit iiattlfit lornif-* ~fk- STAATSSECRETARIS VAN DER REUDEN: DEN HAAG Staatsse cretaris J. van der Reijden (Volksgezondheid) denkt dat er mogelijkheden te vinden moeten zijn om de therapie voor oorlogs slachtoffers van professor Bastiaans voort te zetten. Dat heeft de bewindsman gisteren in de Kamer ge zegd. De Tweede Kamer hecht zeer sterk aan voortzetting van de behandelingsmethode. In de Kamer bestaat grote vrees dat na de pensionering van Basti aans op 1 juni de voortzetting van therapie op losse schroe ven komt te staan. De problemen die er in de we tenschappelijke wereld zijn ontstaan rond de methode- -Bastiaans mogen niet ten kos te gaan van de behandeling van oorlogsslachtoffers, meent de Kamer. In de praktijk blijkt dat men sen die traumatische ervarin gen in de oorlog hebben mee gemaakt door een behandeling van Bastiaans veel meer ge holpen worden dan door aller lei andere behandelingen, zo voerden de verschillende woordvoerders aan. Bastiaans gebruikt bij zijn the rapie geestverruimende mid delen, als gevolg waarvan de oorlogslachtoffers er beter in slagen hun ervaringen te ver werken. Joop Worrell (PvdA) en Jeltien Kraaijeveld (CDA) drongen er bij Van der Reij den op aan om de pensione ring van Bastiaans uit te stel len tot na 1 juni. Het is volgens hen onmogelijk om nog voor die datum een goede oplossing te vinden. Van der Reiiden hield zich enigszins op de vlakte, omdat hij eerst het advies wil af wachten van een projectgroep die zich over de problemen rond Bastiaans zal buigen. On danks aandrang van de Kamer wilde Van der Reijden geen absolute garantie geven dat de behandeling na 1 juni kan worden voortgezet. Anderzijds hield de staatsse cretaris de Kamerleden wel voor dat het vertrek van Bas tiaans als hoogleraar niet di- reet het einde van Bastiaans als behandelaar hoeft in te houden. „Op 1 juni is er spra ke van emeritaat, niet van een overlijdensbericht", aldus Van der Reijden. Van der Reijden zei weinig te kunnen veranderen aan de da tum van 1 juni voor de pensio nering van Bastiaans. De Leid- se Universiteit, waar Bastiaans werkt, heeft wat dat betreft een grote zelfstandigheid. Van der Reijden deed de sug gestie tot het oprichten van een stichting door betrokken particulieren om de behande lingsmethode veilig te stellen. In dat verband zou ook ge dacht kunnen worden aan een afzonderlijke leerstoel, meent Van der Reijden. ARNHEM Rechercheurs van de Economische Controle dienst hebben dinsdag een in val gedaan bij een chemische handelsonderneming in Arn hem in verband met de moge lijke levering van gifgascom ponenten aan Irak. Dat is in strijd met het uitvoerbesluit strategische goederen en dus verboden. De ECD heeft dc administratie van het bedrijf in beslag genomen. De onder neming zou als tussenstation hebben gefungeerd hij de doorverkoop van grondstoffen voor gifgas, dat tijdens de golf oorlog tussen Iran en Irak is gebruikt

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7