Peres eens met vredes conferentie in Kairo Zet ie even 'n kopje slaap, schat? Israëliërs willen ons verdrijven „Coup-bussen" opnieuw in handen van neo-fascist CeidócSouiant Cabot Lodge overleden NAVO wil „rode telefoon' Venetië wil eilanden in lagune verhuren JORDAANS-PALESTIJNSE DELEGATIE AANVAARDBAAR VOOR ISRAEL UN61"!3?00 FrailSe AMERIKANEN VERWARD DOOR INITIATIEF NICARAGUA Luxemburgse politie op het spoor van de CCC ZONNATURA OP JE LIJSTJE. 'N GEZOND IDEE. BOZE ZUWLIBANESE SJI'ITEN Buitenland DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGINA 5 ïbryo's gebruikt voor choonheidsmiddelen &ENEN In Oostenrijk is een illegale fendel in menselijke embryo's ontdekt. De Inbryo's worden gebruikt bij het maken fen schoonheidsmiddelen. In Oostenrijk is portus in 1973. gelegaliseerd en er wórden brlijks 70.000 zwangerschappen onderbro- En. De meeste ziekenhuizen beschikken ïrhalve over foetussen en embryo's. Een ]urnalist van het Weense tijdschrift „Ika- 5" stelde een onderzoek in naar de han- 1 in embryo's. Hij deed zich voor als een fcrtegenwoordiger van een Frans cosmeti- Ibedrijf en stelde zich in verbinding met Iree werknemers van het lijkenhuis van polikliniek in Wenen om embryo's te bpen, die gebruikt worden voor de pro- üktie van verjongende gezichscrème. Hij »cht de embryo's voor 50 gulden per stuk. BEVERLY Henry Cabot Lod ge, die lid van de Senaat, ambas sadeur in Vietnam en kandidaat voor het vice-presidentschap van de Verenigde Staten is geweest, is gisteren op 82-jarige leeftijd overleden. De welgestelde Lodge, opgeleid aan de Universiteit van Harvard, is met name bekend geworden als Amerikaans ambassadeur in Zuid-Vietnam in de jaren zestig. Maar zijn diplomatieke carrière was veel langer: van 1953 tot 1960 was hij ambassadeur bij de Verenigde Naties, waar hij zich een reputatie verwierf als fer vent anti-communist. Schoonmaakmiddel in medicijn Barbie LYON In het bekertje medi cijnen dat de in Lyon gevangen zittende oorlogsmisdadiger Klaus Barbie onlangs moest leegdrinken zat ook een schoon maakmiddel. Dit heeft een on derzoek van de rechter van in structie Christian Riss gisteren uitgewezen. Volgens Riss is er sprake geweest van „een een voudige vergissing". Barbie had het spul onmiddellijk uitge spuwd nadat hij „een brandend gevoel" in zijn mond had be merkt. Hij krijgt het medicijn vanwege moeilijheden met de STOCKHOLM De NAVO heeft gisteren op de Europese veilig heids- en ontwapeningsconferentie in Stockholm het instellen van een zogeheten rode telefoon voorge steld, die de communicatie tussen de 35 deelnemende landen bij een crises moet vergemakkelijken. Het voorstel werd gedaan door de VS. Positief reageerde in het bij zonder Roemenië, dat als enige land van het Warschau-Pact tot dusverre gedetailleerde voorstel len heeft gedaan voor een systeem van wederzijdse informatie, com municatie en overleg ter voorko ming van crisissituaties. VENETIE Er zijn maar weinig stukken grond in de wereld die meer zullen aanspreken dan een eilandje in de lagune van Venetië en een paar er van zijn te huur. ook al hebben de bestuurders van de 'Regina deU'Adriatico" (De Koningin van de Adriatische Zee) strenge voorwaarden gesteld. De 34 eilandjes, die zich onderscheiden van de toe risten-trekkende eilanden die het hart van de stad Venetië vormen en andere grotere eilanden als Murano, Burano. Lido en Torcello, variëren van kleine groene achthoekige eilandjes die ooit bui tenposten van de defensie van de Republiek Vene tië waren tot grond met villa's, kerken en wijn gaarden. Het besluit van de gemeente vorig jaar om een paar van die kleine eilandjes te verhuren, trok honderden brieven van geïnteresseerden. Een vijftigtal kandidaten deed concrete suggesties: een Indische sekte dacht aan een meditatiecentrum en een Zwitserse student wilde een luxe ..huis van vermaak" bouwen, maar wethouder Edoardo Sal- zano, geestelijk vader van het plan, zegt dit soort voorstellen meteen af te wijzen. De eilandjes moe ten openbaar toegankelijk blijven. Van de 34 klei ne eilanden zijn er 20 openbaar bezit en van deze zijn er 17 braakliggend of ernstig onderbenut Salzano. „Een van de voorwaarden is dat de ei landjes wel voor een specifiek doel gebruikt kun nen worden, maar toegankelijk moeten blijven voor het publiek. Zij moeten deel van de stad blij ven uitmaken". Kandidaten wier voorstellen in aanmerking komen, moeten alle restauratie- en onderhoudskosten van de eilandjes betalen. Vele zijn vervallen door verwaarlozing en vandalisme. Nieuwbouw zal niet of in zeer beperkte mate wor den toegestaan. in e Israëlische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir lidden), was gisteren even in ons land. Na zijn onderhoud met inister Van den Broek bracht hij een bezoek aan het herden- igsmonument in de hal van de Tweede Kamer. Rechts van lamir, de voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Buiten- idse Zaken, Relus ter Beek. In het gesprek met Van den Broek inden de economische betrekkingen tussen Israël en de Euro- ise Gemeenschap centraal. JERUZALEM De Is raëlische premier Peres heeft gezegd „volledig in te stemmen met het idee van een internationale conferentie in Kairo" zo als die is voorgesteld door de Egyptische president Moebarak. Dit meldde vanochtend de Israëlische radio. Tot nu toe hadden Israëliërs en Egyptenaren zich er in hun onderlinge contacten toe be perkt te praten over de voor waarden waaronder een vier- -partijen-overleg zou plaats hebben tusspn Egyptenaren, Israëliërs, Jordaniërs en Pales- tijnen. Volgens Peres zouden de Verenigde Staten moeten deelnemen aan directe bespre kingen in Kairo tussen Israël en een Jordaans/Palestijnse delegatie. Peres heeft gisteren twee keer een geheime ont moeting gehad met de Egypti sche top-diplomaat Oesama al- -Baz. Deze speciale adviseur van president Moebarak staat bekend als iemand die achter de politieke schermen de Egyptische buitenlandse poli tiek in sterke mate bepapld. Peres herhaalde wel dat er geen sprake is van een even tueel overleg met de PLO. Hij zei geen PLO-leden te accep teren in een Jordaans-Pale- stijnse onderhandelingsdelega tie. Waarnemers in Jeruzalem wijzen erop, dat Peres met zijn aanvaarding van het Egypti sche vredesvoorstel een sterke impuls heeft gegeven. Begin deze week lanceerde de Egyptische president Moeba rak in een interview met de New York Times zijn vredes voorstel, dat voorziet in direc te besprekingen tussen Egypte, Israël, de Jordaans-Palestijnse delegatie en de VS. Volgens de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, Shamir, die gisteren even in ons land was, vormt het Egyptische voorstel geen bijdrage aan het vredes» proces. Shamir is lid van het rechtse Likoed-blok. dat sa men met de Arbeiderspartij een regering van nationale eenheid vormt. PLO-voorzitter Arafat heeft in een interview met een Ara bisch weekblad gezegd dat de PLO alle VN-resoluties. inclu sief de altijd bekritiseerde re solutie 242, heeft aanvaard als basis voor vrede in het Mid den-Oosten. Deze uitspraak van Arafat heeft een onduide lijkheid opgeheven die nog rond het recente akkoord tus sen de PLO en Jordanië hing. De Palestijnen en sommige Arabische landen hebben tot nu toe altijd resolutie 242 ver worpen, omdat deze het Pale stijnse probleem als een vluch telingenprobleem omschrijft. erknemers rtt;oeverneur Kamè dere, T. PIERRE Werknemers ide fit de visserij-industrie die in an meen arbeidsgeschil verwikkeld ung djn, hebben gisteren de goe- ïft. Oerneur van een Frans ge- daariedsdeel voor de Canadese t de lust, de eilanden St. Pierre en ntbreéiquelon, op een boot gezet en voerjaagd. een Ongeveer 50 werknemers op wt. Pierre dwongen de prefect vooJerard LeFebvre in een boot te nemen, die vervol- op ee£ns koers zette naar Mique- 1 1905n. De werknemers van het nieuiüsserijbedrijf Interpeche zijn aporttf een langdurig geschil ver- nitiatifikkeld over de vraag of zij of )ien. - havenarbeiders van St. CPNÏerre een nieuw verwer- rbandingsschip van Interpeche mo- 1. En lossen. e CPK Het pf" BARCELONA De be kende Catalaanse neo-fas cist Alberto Royuela heeft bij een openbare veiling in Madrid drie van de zes autobussen opgekocht, die ex-luitenant-kolonel An tonio Tejero in februari 1981 heeft gebruikt bij zijn bestorming van het Spaanse parlement. De opbrengst van dè verkoop ruim twintigduizend gulden is door de Spaanse staat be stemd voor het herstel van de schade, die Tejero en zijn tweehonderd rebellerende le den van de Guardia Civil bij hun staatsgreeppoging hebben aangericht. De 47-jarige Catalaanse neo fascist Royuela was al in het bezit van de drie overige auto bussen, die door Tejero in de beruchte nacht van 23 februari 1981 zijn gebruikt. Royuela kocht zijn eerste drie souve nirs rechtstreeks van de echt genote van de opstandige kolo nel. Hij betaalde er een bedrag van ruim tachtigduizend gul den voor. Antonio Tejero had alle zes bussen voor nog geen vijftigduizend gulden aange schaft. Het is niet bekend wat Royuela met zijn merkwaardi ge collectie souvernirs gaat doen. Een fascistische bondge noot van hem vertelde even wel grijnzend aan de pers dat ze wellicht „bij een nieuwe staatsgreep kunnen worden ingezet". Jfervolg van de voorpagina) bm™lrASHINGTON De Vere- igde Staten vragen zich af of Ie uitnodiging van de Nicara- on wopaanse leider Daniël Ortega leurgePn leden van het Amerkaan- cten etï Congres om militaire bases jartij i bezoeken niet meer is dan mentn publiciteitsstunt, aldus Witte Huis-woord voerder Lar ry Speakes. Deze gaf evenwel toe nog niet volledig op de hoogte te zijn van de uitnodi ging van Ortega. Ortega had zijn voorstellen ge daan in een ontmoeting met vijf Amerikaanse bischoppen, die op het ogenblik Nicaragua bezoeken. Zij hebben een poli tieke oplossing bij Ortega be pleit voor het conflict in Mid- den-Anmerika. Speakes verwees in zijn reac tie op. de voorstellen van de Nicaraguaanse president naar een eerdere uitnodiging van Ortega aan de buitenlandse pers voor een bezoek aan sche pen met lading voor Nicara gua. Deze waren toen volgens hem uiteindelijk alleen voor Cubaanse journalisten toegan kelijk. In een latere reactie werd van Amerikaanse zijde verklaard dat de voorstellen van Ortega nader zullen wor den bestudeerd. Brand op autoweg Op de autosnel weg tussen Ant werpen en Breda hebben zich gis termorgen in de dichte mist ver scheidene ket tingbotsingen voorgedaan waarbij twee honderd perso nenauto's en ruim twintig vrachtwagens betrokken wa ren. Verscheide ne auto's raak ten in brand. Een persoon kwam om het le ven, zeventig raakten gewond van wie dertig ernstig. Net als bij de vele ande re kettingbotsin gen die gisteren in de mist voor kwamen. weet de politie ook hier de omvang van het ongeluk aan de onver antwoord hoge snelheden waar mee veel auto mobilisten bij een zicht van soms nauwelijks 20 meter reden. (Van onze correspondent Aad Jongblc*d) BRUSSEL Met de ar restatie van een Albaniër denkt de politie van Lu xemburg op het spoor te zitten van de CCC (Cellu les Communistes Combat- tantes). Deze linkse ter reurorganisatie heeft sinds 2 oktober vorig jaar in Belgi Zeker acht aansla gen gepleegd. De Albaniër, woonachtig in Brussel, had een lijst bij zich met namen van personen, die waarschijnlijk de CCC bevoor raadden met springstoffen. De Luxemburgse politie veron derstelt dat in België spoedig meerdere aanhoudingen ver richt zullen worden. In Luxemburg wordt gevreesd dat de CCC haar werkterrein tijdelijk verlegd heeft naar Luxemburg. Het groothertog dom kent drie NAVO-basis. waarvan de belangrijkste in Belvaux en Bettemburg liggen. De Albaniër werd betrapt, toen hij met twee andere man nen foto's stond te nemen van een derde NAVO-object, een munitieopslagplaats op de ba sis bii Capellen in het oosten van Luxemburg. De twee an deren konden ontsnappen in hun auto met Joegoslavisch kenteken. Syrische vliegtuigkaping geweldloos beëindigd WENEN D* Oostenrijks* politie is er gisteravond in ge slaagd zonder bloedvergieten een einde te maken aan de ka ping van een Westduits ver keersvliegtuig Alle 35 passa giers en acht bemanningsleden bleven ongedeerd. De Luft hansa Boeing iTl was kort na vertrek uit Frankfort richting Damascus door twee Syrieri gekaapt uit angst in hun va derland ter dood te worden veroordeeld wegens onder grondse activiteit De Duitse autoriteiten hadden de Syr»ers op het toestel gezet naar hun vaderland. De mannen, die ge wapend waren met een gebro ken bierfles, dwongen het toe stel te landen in Wenen. Na een uur onderhandelen slaag de de politie erin de mannen tot overgave te bewegen. ADVERTENTIE Is m>. jndervv slaagck als ceni' notion; f in te: V lev, e veri 1 het i ;t besf at de part derfr ■tij d We hebben allemaal wel eens moeite met in slaap komen. Maar om dan meteen je toevlucht te nemen tot een pilletje Gelukkig is er een natuurlijk alternatief: rustgevende kruiden van Zonnatura. Een uitgekiende melange van onder andere valeriaan, melisse, hop en salie verpakt in handige builtjes, die u dan ook gewoon als thee zet. Twee kopjes zijn meestal voldoende voor een rustige nacht of een ontspannen gevoel overdag. Behalve kruiden voor een Goede Nachtrust heeft Zonnatura ook Kamille- en Brandnetelthee (bevorderen beide de spijsvertering). Pepermuntthee en Kruidenontbijtthee. Geniet er gerust van. rkb« DE 100 ZONNATURA PftODUKIEN VINDT U «ni MIDJE VERHOLEN HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH "8' Kwrnernm IN HET ZONNATURA SCHAP VAN UW SUPERMARKT EN REfORMSPEOAAlZAAK 5MUS REFORM BV POSTBJ: A PUTTEN TEL 03418 5 3869 reke©) „Dit is de juiste plaats, vrienden," zei heer den nnacob van Uylen. „Precies zeshonderd Rijnland- eerdeife ellematen van de Uylenborgh. En deze jonge, rachtige eik merkte ik met het wapen der van naarlyiens. Ziet hier, seigneur Verholen, hoe trots voortgns blazoen gedragen wordt door de schors el zichan deze edele boom". Hij hief zijn lantaarn nindeih toonde de smid het familiewapen, dat met e het undige hand was uitgesneden... Ontroerd keek wordtrnldje Verholen de boom eens aan. Dat was ngetwiem dus. <je boom. waar boekhandelaar Goze- d vatyjjn van Uylen tevergeefs naar had gezocht... het pfctussen was de trouwe Kobus reeds aan de ar- jn inleid getogen. Eerst had hij voorzichtig de dikke nog ttneeuwlaag weageschept, en vervolgens was hij "door tan het graven gegaan. „De grond is hard, verg4ieester Bijna stijf bevroren zou ik zeggen," OSEIfiompelde hij. „Toch zetten we door, Ko bus." zei heer Jacob. „Als wij van Uylens iets In ons hoofd hebben, wel sakkerloot! Dan komt het voor elkaar óók!" „Goed gesproken, heer Jacob!" prees smidje Verholen. „Tenslotte ben ik er óók nog. Vele handen maken licht werk, zeggen ze wel eens. Geef op die spade, dan help ik mee. Zo klaren we dat werkje in een wip!" IJverig zwoegden de mannen door. net zolang tot ze een gat gegraven hadden, dat groot genoeg was om er de schatkist in te kun nen neerlaten. „Ik heb het gevoel, dat ik af scheid neem van een belangrijke periode in mijn leven," zei Jacob van Uylen en hij wierp nog éénmaal een blik op zijn schatkist. Toen ver mande hij zich en zei: „Kom aan. makkers! Nu gauw dat sakkerlootse gat weer dicht en dan de sneeuw er weer netjes overheen..." Reagan veroordeelt slaan getrouwde vrouwen WASHINGTON Een echte- lijke gewelddadigheid waar aan een hooggeplaatste rege ringsfunctionaris in Washing ton zich overgaf heeft presi dent Reagan gedwongen tot de stellingname dat hij geen goed woord over heeft voor man nen die hun vrouw slaan. De 43-jarige John Fedders van de invloedrijke Beurseommissie ("Securities and Exchange Commission", wiens echtschei dingsproces breed wordt uitge meten in de nochtans zeer se rieuze Wall Street Journal had volgens de krant zijn vrouw geslagen en zich voor hulp tot het Witte Huis gewend. Woordvoerder Larry Speakes zei dat het geen betoog behoef de dat de president alle wan gedrag tegenover vrouwen en kinderen van wie ook vol strekt afwees. Fedders hoopt overigens ondanks alles zijn huwelijk te redden. BOURJ RAHAL Half verwoeste huizen sieren Zuid-Libanon na de Israë lische razzia's van de afge lopen dagen. Een karakte ristiek beeld voor Liba non, dat verscheurd is door jarenlange strijd. Het ziet er niet naar uit dat daar spoedig een verande ring in zal komen. Giste ren raakte het Libanese leger weer slaags met de Israëliërs. De invallen in Bourj Rahal, Toura en Maarake, stadjes in de om geving van de havenstad Tyrus, zetten de vrede van Galilea op de tocht, aldus Daoud Daoud, een leider van de sji'itische, Amal-beweging in Liba- Daoud verwijst met zijn op merking over de vrede van Galilea naar de benaming voor de Israëlische invasie in Liba non op 6 juni 1982, die volgens Israël noodzakelijk was om de nederzettingen in Galilea te beschermen tegen aanslagen van de PLO in Libanon. Bijna drie jaar later is het Israëlische leger weliswaar op de terug tocht, maar daarbij in gevech ten gewikkeld geraakt met sji 'itische guerrillastrijders die aanslagen plegen op de Israë liërs. Deze beantwoorden dit weer met uitgebreide razzia's. De sporen v^n de Israëlische pantservoertuigen zijn goed te zien op de weg door het dorp Bourj Rahal. Dorpelingen wij zen vier huizen aan, die half in puin liggen nadat ze door Israëlische soldaten zijn opge blazen. Op een heuvel tegen over het dorp zijn Israëlische soldaten te zien die twee man nen geboeid afvoeren. Bii de razzia's gaan de Israëli sche soldaten in pantservoer tuigen een dorp binnen, pak ken mannen en jongens op voor verhoor en doorzoeken alle huizen. Sommige huizen worden met bulldozers met de grond gelijk gemaakt of opge blazen, waarna de verdachten geblinddoekt worden afge voerd. In Tel Aviv is ver klaard dat na dergelijke acties dertien vermeende guerrilla strijders zijn gedood. Vier an dere mannen werden dood aangetroffen na ingrijpen van het door Israël gesteunde Zuidlibanese leger. De Israëliërs zeggen dat zij al leen huizen verwoesten waar wapens worden gevonden of vanwaaruit aanslagen worden uitgevoerd. Maar volgens Daoud worden ook willekeuri ge huizen verwoest van leden van de Amal-beweging (Amal betekent hoop). Khalil Jeradi, de Amal-leider in het nabijge- egt dat dè^ Israëlische soldaten slechts legen dorp Maarake. zeg zelden wapens hebben gevon den. Maarake, dat op een heuvel tien kilometer ten oosten van Tyrus ligt, wordt langs de we gen omgeven door rotsen, au towrakken en andere dingen die gebruikt kunnen worden als barrière tegen een Israëli sche inval. Een groene Atpal- -vlag wappert op het hoofd plein, waar kinderen tussen de firovisorische barricades spe en. Het symboliseert de vijan dige stemming van de bevol king tegenover de Israëliërs, die zo'n twee en een half jaar geleden enthousiast waren binnengehaald. Volgens Jeradi hebben Israëli sche scherpschutters bij de laatste actie wel op Maarake geschoten, maar zijn niet bin nengetrokken. Hij verwacht ze binnen korte tijd terug. Net als Daoud beweert Jeradi vol trtrts dat de sji'itische guerrillastrij ders hun aanslagen op het Is raëlische leger kunnen voort zetten. Hij waarschuwde Israel dat de acties zich zullen uit breiden tot in de Israëlische nederzettingen-zone. Als de verwoesting van huizen en de moord op onschuldigen door gaan, zijn wij gedwongen de strijd te verplaatsen naar Gali lea. zegt hij. Hiermee lijkt een verdere es calatie van het conflict in het verschiet. De sji'iten hebben een grote voorraad explosie ven en zelfmoordcommando's. Iedere dag bieden zich weer twee of drie man vrijwillig aan. Het tekent de gelaten sfeer Volgens Jeradi is het moreel onder de bevolking in zijn dorp uitstekend, al geeft Daoud toe dat sommige sji'iti sche families uit het zuiden van Libanon zhn weggevlucht uit angst voor hernieuwde Is raëlische aanvallen. Daoud ge looft dat de Israëliërs de sji ie- ten willen verdrijven uit het zuiden van Libanon. De be langrijkste wegen naar de be zettingszone zijn door het leger afgezet Slechts een kleine weg is opengelaten om mensen in staat te stellen weg te trekken. „Imam Moessa Sadr in Libische kazerne" PARIJS Imam Moessa Sadr. de leider van de Libanese sji'iten die vermist wordt sinds begin september 1978 toen hij een bezoek aan Libië bracht, zit al meer dan zes jaar in dat land gevangen Dit schrijft het Arabische weekblad „Al-Watan al-Arabi". Op gezag van anonieme bronnen dicht bij de Libische kolonel Khadaffi en niet met name genoemde personen uit Libanon, meldt het blad dat ge ruchten de ronde doen dat Imam Sadr in een kazerne in Tripoli verblijft. Sinds de verdwijning van de Libanese sji- 'itenleider heeft Libië elke verantwoordelijkheid voor het drama ontkend. Rabin: Franse Unifil-militairen „rotzakken** PARIJS Tussen Frankrijk en Israel zijn spanningen rezen naar aanleiding van de opmerking van de Israelii minister van defensie. Rabm Deze zou gisteren tijdens tn ge lucht vergadering in het parlement de Fransen een „stelletje smeerlappen" hebben genoemd, die het Israëlische leger voor de voeten lopen bij zijn optreden tegen sji'itische guerrillastrijders in Zuid-Libanon Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren de Israëlische am bassadeur in Parijs. Ovadia Sofer. De in Libanon gestatio neerde Franse Unifil-militairen, zijn onlangs in aanvaring gekomen met Israëlische soldaten die een sji'itisch centrum in een Zuidlibanees dorp wilden opblazen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5