Dieren worden vaak beter verzorgd dan de oudjes Kiezers haken af, maar CPNgaa t door o| wegnaar vernieuwing- Uit WCtffCVl BINNENLAND/BUITENLAND VOORZITTER BEJAARDENPARTIJ OP DE BRES VOORAOWERS EcïdócSotwmt DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 PAGItf^Jj I DEN HAAG Minstens vier zetels denkt voorzitter N. Pappe (72) van de Partij voor Belangen Bejaarden Nederland (PBBN) te behalen bij de komende verkiezingen in 1986. In iijn streven nog eens extra gesterkt door het geharrewar rond de be handeling van de nieuwe aow-wet in de Tweede Kamer, waardoor veel ouderen nodeloos ongerust werden, gaat Pappe, met in zijn kielzog inmiddels 15.000 leden, strijdlustig door met zijn gevecht te gen wat hij noemt „de onrechtvaar digheid". ,.Er zijn anderhalf miljoen aow'ers in ons land. Zeker eenderde van deze groep leeft op het bestaansminimum. Met name voor die categorie bejaarden wil ik opkomen In zijn ruime doorzonwoning in Den Haag lepelt Pappe, met jeugdige vitaliteit, zijn Inplannen op Allereerst wil hij zendtijd op tv. „Want de media heb je nodig", zegt hij. Jarenlang heeft Pappe in dienst van verschillende bedrijven de kost verdiend als vertegen woordiger. „Leuren moet je. Ook hetgeen V?ik wil bereiken moet ik verkopen". Hij is -tich er terdege van bewust dat in het ver leden meer mensen hebben geprobeerd een bond of partij van ouderen op te rich ten. veelal zonder succes. „Ze bereiken vaak niets, omdat ze alleen maar stukjes schrijven en bingo-avonden organiseren. Als je de bladen van die clubs bekijkt, die zijn zo somber, dat je geneigd bent je maar vast bij het crematorium aan te melden. Je moet naar de mensen toegaan. Kijk, als ik vroeger als vertegenwoordiger aan de voordeur niets kon bereiken, dan probeer de ik binnen te komen via de achterdeur, maar binnen kwam ik". De partij van de heer Pappe staat officieel geregistreerd bij de Kiesraad. Ook een partijprogramma ontbreekt niet. De eisen variëren van vrijstelling van loonbelas ting, ziekenfondspremie en onroerend- goedbelasting voor bejaarden tot het toe staan van euthanasie en het aanbrengen van ruimere garderobekasten in bejaar dentehuizen. Belofte Drees Over de huidige oudedagsvoorziening, de aow, is Pappe helemaal niet te spreken. „Ik weet nog wat Drees beloofde: een om- bekommerde oudedag voor de bejaarden. Maar wat ingehouden werd aan premie bleek niet misselijk te zijn. Ik geloof dat je toentertijd beter een levensverzekering had kunnen afsluiten. Van al dat geld dat je jarenlang aan premie hebt betaald, zou je nu méér aan uitkering hebben dan de aow bedraagt" Zoals al gezegd. Pappe wil op tv. Hij zegt een advocaat te hebben gevonden, die in de omroepwet goed thuis is en hem wil helpen bij het aanvragen van een zend vergunning. „Dat wist u niet hè. Maar een stichting die de belangen behartigt voor een bepaalde groep mensen kan een zend vergunning krijgen. We hebben net een stichting opgericht, de „Bejaarden Om roep" en ik verwacht binnen een paar maanden de vergunning in huis te heb ben. Als politieke partij krijg ik natuurlijk geen vergunning, maar als stichting wèl. Kijk maar", triomfantelijk zwaait hij met de omroepwet. „Ik wil een tv-uurtje met daarin een ombudsman voor moeilijkhe den. Ik wil de aow'ers een ruggesteuntje geven en een vrolijk, ontspannen pro gramma brengen, iedere week, alleen voor bejaarden. Loop eens een bejaardentehuis binnen. Dan zie je de bejaarden daar koffie drin ken, ze zitten voor zich uit te staren, kort om ze vervelen zich rot. En er is nog zo veel te doen in de bejaardentehuizen. Daar moeten we met elkaar aan gaan werken". Sponsors De vijftienduizend leden die Pappe in middels om zich heen heeft verzameld hoeven vooralsnog geen contributie te be talen. Op de vraag waar dan het geld van daan moet komen antwoordt Pappe sim pel „Via sponsors. Geen shirtreclame na tuurlijk. Nee, ze subsidiëren me en dan mogen ze gratis adverteren in het blad wat ik van plan ben uit te brengen". Pap pe zegt dat de onderhandelingen met een levensmiddelenbedrijf, een levensverze keringsmaatschappij en een bedrijf gespe cialiseerd in biologische voeding, al in een vergevorderd stadium zijn. Namen wil hij nog niet noemen, maar hij is er heilig van overtuigd dat de sponsors met geld over de brug zullen komen. Pappe „Er moet iets voor de oudjes wor den gedaan. Maar wat ik wil, kom ik niet tegen in de programma's van de bestaan de politieke partijen. Die laten het mooi afweten. Kijk, VVD, CDA en PvdA zitten .elkaar momenteel steeds in de haren, dus daar kan ik mooi tussen springen". De inkomenspositie van veel bejaarden baart Pappe zorgen. „Velen hebben niet meer dan 1400 gulden in de maand. Nu kun je zeggen: dat hebben jongeren met een uitkering óók, maar die kunnen nog bijklussen. Die staan bij de arbeidsbeurs als werkzoekend ingeschreven en komen nog wel aan de bak. Maar de oudjes niet. Heeft u ooit iemand van 70 of 80 jaar zien bijklussen? De aow'ers hebben de weten schap dat ze maar op een beperkt vast be drag aanspraak kunnen maken en straks gaat er misschien nog meer af. Ik hoef u niet te vertellen wat de plannen zijn van de regering, die wijzen er op dat we in de toekomst nog méér naar beneden gaan". Over de levensomstandigheden in bejaar den- en verzorgingstehuizen zegt Pappe: „Ik heb een hoop ellende gezien: hulpbe hoevende en zieke mensen die de zuster om hulp vragen omdat ze moeten plassen. Zo'n zuster presteert het dan te zeggen: „Nou, opa plas dan maar in bed, we ver schonen je straks tóch wel". Dat is toch niet te geloven? De dieren worden beter verzorgd!". Euthanasie is ook een belangrijk program punt voor Pappe. „Mensen moeten het recht hebben om op een waardige manier dood te gaan. Maar als je naar de verplee ginrichtingen kijkt, is er geen sprake meer van waardigheid, ze laten je maar lijden". Klachten De PBBN-leider raakt op dreef. Van de hak op de tak springend vertelt hij wat hij nog meer van plan is. „Ouden van dagen in de tehuizen moeten hun mond dicht houden en tevreden zijn, dat is de huidige teneur. Klachten indienen is uit den boze. Maar verdorie, ze hebben toch recht op een goede behandeling, daar hebben ze toch jarenlang premies voor betaald!". Hij vergelijkt zijn partij met de krakersbe weging. „Alleen als je met je vuist op tafel slaat bereik je wat, als je keurig netjes bent word je weggestuurd". Pappe noemt het voorbeeld van een ouder echtpaar dat volgens de gemeente Den Haag niet in aanmerking zou komen voor huursubsi die. Pappes hulp werd ingeroepen en met Voorzitter N. Pappe: „Alleen als je r vuist op tafel slaat, bereik je wat". de reglementen in de hand wist hij z tonen dat die mensen wel degelijk J op huursubsidie hadden. „Ik had gelil ze kregen alsnog hun geld. Maar i niet verschrikkelijk dat het zo gaan?" Hij is er van overtuigd dat hem lukken, via de tv en met vier zetels I Kamer. „Als we het goed aanpakken? gen we minstens 300.000 leden. LaaL nou maar optimistisch zijn. Ik weet c veel voor komt kijken maar de draait erom: hoe verkoop je het. Dat ij belangrijkste. Als je aan 20 gezonde oJ zou vragen: „wil je nog wat doen?",| zeggen ze: „graag". Heus, er zijn er z mij willen helpen". MARGA RIJEj VAM BÜSTERVELD: AANPAK "W iïipii:: Z v. De voorzitter van de interdepartementale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk gebruik, Van Bijsterveld, overhandigt het eindrap port aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken. In het mid den minister Korthals Altes (Justitie). -DEN HAAG Tien jaar studeren door meer dan vijftig hooggeleerden op het vraagstuk van het zwarte geld in Nederland nam deze week een einde met het publiceren van een twee kilo dik rapport. Het schrijnende verval van de sociale verzorgingsstaat wordt daarin aan de kaak gesteld. Dat fraude bestond en dat er weinig aan gedaan werd was al bekend, maar het is veel er ger dan men tot nog toe ver moedde en er is reden om aan te nemen dat dit rapport ook slechts een topje van de ijsberg laat zien. Zovelen blijken zich schuldig te maken aan dit van oorsprong a-sociale gedrag, dat galleen al daardoor het voor voegsel al niet meer terecht lijkt. Je hoort immers tot de hoge uitzonderingen als je he lemaal eerlijk probeert te blij- Toen oud-belastingman Van Bijsterveld tien jaar geleden met zijn studie naar het zwarte geld in Nederland begon, was dat niet zonder reden. Er be- stonden toen al genoeg aanwij- Zigingen dat het ontduiken van premies en belastingen groteske vormen had aangeno men. Toen Van Bijsterveld en de zijnen halverwege de rit een tussentijds rapport uit brachten zag Nederland zijn vermoeden bevestigd: het zwarte geldcircuit liep hele maal uit de hand. Vervolgens vielen (al of niet vermeende) deskundigen over elkaar heen in schattingen van de omvang van de fraude. Die schattingen lagen tussen de 15 en 50 miljard gulden per jaar. Sinds deze week kennen we een voorzichtige schatting met een wetenschappelijk en semi- officieel sausie; er gaat jaarlijks rond 20 miljard gulden aan zwart geld in Nederland om en de overheid schiet er zelf zo'n 15 miljard per jaar bij in. Hoewel je haast zou zeggen dat zo langzaam aan bijna ieder een wel op de een of andere manier fraudeert blijkt fraude in Nederland officieel een nauwelijks bekend verschijn sel te zijn. Dat is de eerste ver bijsterende conclusie die op valt als je het dikke rapport leest. „Over de omvang van misbruik blijken geen of nau welijks gegevens beschikbaar" is een zin die in het rapport op vrijwel elke (semi)-officiële in stantie van toepassing is. Fraude is een onbekend feno meen en daaruit vloeit voort dat het met de bestrijding er van op z'n zachtst gezegd be droevend gesteld is. „Zij steunt meestal niet op kennis van de realiteit en blijft vaak geheel achterwege" is een andere veel gelezen zin in het rapport. Fraude in Nederland, een aan eenschakeling van schattin gen, indrukken en vermoe dens van genormaliseerd ge drag dat weliswaar bij wet verboden is, maar door de overheid vrijwel ongemoeid gelaten wordt. Wie daaraan iets wil veranderen heeft daar een aardige klus aan. Geen wonder dus dat Van Bijster veld en zijn tientallen mede werkers er jaren over hebben gedaan om hun eindrapport samen te stellen. In hun be vindingen richten zij hun be schuldigende vinger vooral naar de overheid. „De reactie van die overheid op fraude be paalt immers het uiteindelijke succes van inspanningen om daaraan een einde te maken. Is die reactie onvoldoende dan betekent dat. dat misbruik loont, zelfs al is het ontdekt". minst de fraudeur op de hoog te moeten worden gebracht dat hij gepakt is en een waar schuwing moeten krijgen. Hij zou bovendien moeten worden geregistreerd. - de straf op fraude staat in geen verhouding tot het voor deel dat ermee behaald kan worden. - men is veel te laks met te rugvorderen, wat fraude sti muleert. - als terugvorderen niet moge lijk is zou een schuld aan de overheid moeten blijven be staan en worden geregistreerd. - fiscale boetes zouden niet langer een aftrekpost mo gen zijn. - wie eenmaal misbruik heeft gepleegd zou anders moeten worden behandeld dan de bo nafide burger, bijvoorbeeld waar het gaat om de bewijslast bij volgende gevallen. Tekortschieten overheid Wetgeving Vooral in zijn voorbeelden over het volstrekt tekort schieten van de overheid is het rapport schokkend. Zowel de wetgeving door regering en parlement samen, als de uit voering en controle door over- heids- en particuliere instellin gen schieten schromelijk te kort. Op beide niveaus wordt zelfs nauwelijks rekening ge houden met fraude, terwijl er de overheid toch heel wat aan gelegen zou moeten zijn haar een halt toe te roepen. Het fi nancieringstekort zou er met een door worden gedecimeerd en bezuinigen zou misschien niet meer nodig zijn. Uit de duizenden bladzijden wat willekeurige voorbeelden: - de pakkans is minder dan 10 procent. Wil er sprake zijn van enige effectieve preventie dan moet de kans gepakt te wor den tot ten minste tien procent worden verhoogd. - bekwaamheid en ervaring van controlepersoneel schiet tekort Zij zien zich liever als maatschappelijk werker. - overheidsinstanties moeten gegevens onderling gaan uit wisslen. Tot nog toe gebeurt dat nauwelijks. - ondanks de automatisering rammelen bestanden van overheidsinstellingen aan alle kanten. - er vindt nauwelijks of geen registratie van controlegege- vens plaats. - op gepleegd misbruik wordt vaak niet gereageerd. Als er niet vervolgd wordt zou op z'n Grootste zondebokken in het hele fraudeverhaal zijn rege ring en parlement. Zij maken zich in feite schuldig aan uit lokking tot fraude door vol strekt ondeugdelijke wetten te produceren, die alleen maar uitnodigen tot het plegen van misbruik. We weten allang dat het ontduiken van sociale plichten wordt aangewakkerd als die plichten ondragelijk zijn of als mensen die plichten onrechtvaardig vinden. Dat is met de belastingen en premies al vele jaren het geval. Ieder een weet dat en erkent dat, niet in de laatste plaats parle mentariërs zelf, maar niemand doet er wat aan. Fraai voorbeeld (maar helaas één van de velen) van een me dewetgever met kilo's boter op zijn hoofd is de fractievoorzit ter van het CDA in de Senaat, dr. Christiaanse. Als belasting deskundige verkondigt hij al jaren dat de belastingdruk veel te hoog is en drastisch verlicht moet worden, maar in zijn politieke functie werkt hij trouw aan het tegendeel mee. In arren moede adviseren Van Bijsterveld en de zijnen nu maar 3000 gulden aan bijver diensten belastingvrij te laten en het onderhoud van de ei gen woning weer volledig af trekbaar te maken. Nu het witte uurtarief in de „particu liere dienstverlening" het drievoudige is van het zwarte rest hen weinig anders meer. Opsporingsdienst „Daar waar wetshandhaving niet meer kan worden bereikt, behoort de regelgeving te wor den aangepast aan de maat schappelijke realiteit", heet het in het rapport. Toch wagen de onderzoekers het in dit hoofdstuk de sugges tie te doen van een opspo ringsdienst naar Brits voor beeld. In Engeland startte ruim twee jaar geleden een ex periment met 70 controle ambtenaren die zwart klussen moesten aanpakken. Hoe ge slaagd deze zet was blijkt uit de omvang van het huidige personeelsbestand: nu meer dan 800. En. nóg veelzeggen- der: zij verdienen hun eigen kosten zes keer terug. Zou zo'n proef ook in Nederland succes hebben dan ziet Van Bijster veld er een baan voor 1000 tot 1500 man in zitten. De grote vraag is echter of de politiek aan zo'n opsporings dienst wil. En daarmee zijn we weer terug bij de hoofdschul dige van het fraudeprobleem: regering en parlement. Het rapport-Van Bijsterveld doet tientallen aanbevelingen voor een nieuwe werkwijze van de wetgever die er allemaal op neerkomen dat er bij het ma ken van wetten veel meer ge keken moet worden naar de fraudegevoeligheid en naar de controle en uitvoering. Daarbij zouden mensen uit de praktijk een stem in het kapittel moe ten krijgen en zou naast de Raad van State de Algemene Rekenkamer moeten worden Ingeschakeld. Van Bijsterveld noemde het in een toelichting op zijn bevin dingen deze week „heel verba zingwekkend", dat de wetge ver zo bitter weinig oog heeft voor de gevolgen van zijn pro ducten. „De wetgeving zit vol manco's. Er wordt nauwelijks rekening gehouden met de uit voerbaarheid van wetten en de mogelijkheden er misbruik van te maken". Hij wees ook meteen de oorzaak van dit kwaad aan: „De politiek pro beert veel te gemakkelijk al lerlei verfijningen in wetten aan te brengen zonder met de fraudemogelijkheden die daar door geopend worden reke ning te houden". Inderdaad, er kan geen groep van tien burgers zijn die door een wet in een benadeelde po sitie dreigt te komen of er wordt voor hen een aparte clausule gemaakt. Iedereen die wel door zo'n wet getroffen wordt is natuurlijk een dief van eigen portemonnee als hij niet probeert het zo te draaien dat hij tot die groep van tien hoort en onder de wet uitkan. Controle is er niet of nauwe lijks, dus daar hoeft men zich geen zorgen over te maken En voila, een nieuw voorbeeld van misbruik is een feit. Zeer recente voorbeelden van dit soort volstrekt ondeugdelij ke wetgeving zijn volop te vinden in de Tweeverdieners- wet, maar ook het invoeren van inkomensafhankelijke toeslagen in een wet als de nieuwe aow is een regelrechte uitnodiging om de boel te fles sen. Het begrip inkomen is op zichzelf al nauwelijks objectief en zonder fraude vast te stel len en is dus een volstrekt on deugdelijk criterium in een wet, wil die nog uitvoerbaar en controleerbaar zijn. Van dit soort dingen is het parlement zich dus volstrekt onvoldoende bewust. Dat blijkt uit de praktijk van alle dag en daarom suggereert Van Bijsterveld dat al bij het op stellen van partijprogramma's de wensen van de politiek op hun fraudegevoeligheid wor den doorgelicht. Het kwaad bij de wortel aanpakken dus. Weinig hoop Blijft de vraag of er nu iets zal veranderen. Zullen de schok kende vaststellingen en behar- tensWaarige adviezen van Van Bijsterveld cs. door de politiek worden opgevolgd? De zwart- geldexpert zelf heeft al be weerd dat in dat geval de helft van de fraude snel verdwenen zal zijn. Hij toonde zich bij de presentatie van zijn bevindin gen echter al niet zo hoopvol. Van Bijsterveld dreigt gelijk te krijgen De praktijk leert im mers dat iedereen allang weet dat er op immense schaal wordt gesjoemeld en er nau welijks of niet wordt opgetre den. Ook de signalen uit de politiek zijn weinig hoopvol. De hierboven al genoemde se nator Christiaanse verklaarde voor de televisie dat de ambte naren van het ministerie van financiën hun tanden maar eens moeten laten zien en kei hard zouden moeten zeggen „zo kan het niet!", als er door de politiek weer een oncontro leerbaar stuk wetgeving wordt gevraagd. Maar zo werkt dat natuurlijk niet en Christiaanse zou als hooggeleerde beter moeten weten. Hij probeert wel erg doorzichtig onder zijn medeverantwoordelijkheid (die t hem als kehner dubbel valt aan te wrijven) uit te ko men. Een typisch voorbeeld van wat Van Bijsterveld noemde: „De pot verwijt de ketel dat hij het zwarte niet ziet". ARJEN BROEKHUIZEN sse DEN HAAG „Uiter aard, er haken mensen af maar ik heb nog steeds niet het idee dat een scheuring aan de orde is". Deze woorden sprak de voorzitter van de Commu nistische Partij Nederland, Elli Izeboud een jaar gele den. De CPN had net drie woelige congressen achter de rug waarbij de emoties hoog op laaiden. De partij besloot een andere koers te gaan varen, weg van de blinde gehoor zaamheid aan het marxisme, minder gebonden aan de zus terpartijen in het oostblok. De CPN moest een op samenwer king met andere progressieve partijen gerichte lijn gaan vol gen. Felle woordenwisselingen tus sen de meer orthodoxe CPN- leden, de „horizontalen", en de vernieuwingsgezinden waren aan deze besluiten vooraf ge gaan. De horizontalen verlo ren het pleit. Enkelen van hen sloten zich later aan bij het pas opgerichte Verbond van Com munisten in Nederland, maar deze club is tot nu toe van weinig betekenis gebleken. Dit weekeinde zal de CPN tij dens een drie dagen durend partijcongres voor het eerst de resultaten van de koerswen- ding bespreken. Izeboud zal daar misschien nog wel terug denken aan haar woorden van een jaar geleden Er is weliswaar formeel nog steeds geen scheuring in de CPN ontstaan maar het afha ken van de kiezers is doorge gaan. Volgens de laatste opi niepeilingen zou de partij bij verkiezingen slechts één zetel halen. Een verlies van twee ten opzichte van nu. Deson danks vaart de CPN met volle kracht op de vernieuwings- koers door, zoals blijkt uit de voorstellen waarover het con gres moet beslissen. „De CPN streeft naar een ge meenschappelijke inzet van progressieve partijen bij de ko mende Kamerverkiezingen" heet het. „Daarbij onderzoekt de CPN de mogelijkheden van: een gemeenschappelijk programma op hoofdpunten van progressieve partijen (CPN, EVP, PPR, PSP en PvdA), een lijstverbinding tus sen alle progressieve partijen, dan wel een gemeenschappe lijk programma en een geza menlijke lijst met PSP, PPR, partijlozen en anderen". Volgens de CPN is een krach tenbundeling van progressieve partijen en bewegingen moge lijk omdat er steeds meer pun ten zijn waarover men het on derling eens is. Genoemd wor den het verzet tegen de plaat sing van kruisraketten in ons land, de verdediging van een stelsel van sociale zekerheid met garanties voor een zelf standig inkomen voor ieder een en het bevorderen van drastische arbeidstijdverkor ting. Het is zeer de vraag of deze punten van overeenstemming genoeg zijn voor een bunde ling aan progressieve kant. De PvdA voelt bijvoorbeeld wei nig voor een gezamenlijke ac tie met meer radicale politieke groeperingen. Deze partij lijkt op een gigantische verkie zingswinst af te stevenen. Een belangrijk deel van die winst is zeker te danken aan de „redelijke" opstelling van de PvdA in de Kamer, zonder keiharde strijdpunten of onon derhandelbare voorwaarden. Het is dan ook begrijpelijk dat de sociaal-democraten niet van plan zijn zich uit te leveren aan partijen als CPN en PSP, want dat zou alleen maar ten koste kunnengaan van de verwachte winst. De PSP staat in de opiniepei lingen ook op winst (van drie naar vijf zetels). Bovendien heeft PSP-voorman Van der Spek gedreigd bij een ver gaande samenwerking met an dere partijen op te zullen stap pen. Ook hier valt dus op het eerste gezicht voor de CPN weinig eer te behalen. De PPR voelt op zich veel voor een progressieve bundeling van krachten en heeft daarover ook al voorstallen gedaan bij monde van fractievoorzitter Ria Beckers. Maar daarbij moet bedacht worden dat ook de PPR er, net als de CPN, volgens de opiniepeilingen niet best voor staat. De EVP, ook een partij uit het lijstje van de CPN, streeft naar een bundeling van krachten met de groep Scholten-Dijk man Deze ex-CDA'ers worden door de CPN niet als progres sief erkend. Bovendien is het de bedoeling dat de EVP en Scholten-Dijkman samen een alternatief voor het CDA vor men, een streven waar de CPN niet bepaald gelukkig Voorzitter Elli Izeboud van de CPN stelde een jaar geleden: „Uiteraard haken er door de ver nieuwing CPN'ers af, maar ik heb nog steeds niet het idee dat er een scheuring aan de orde is". Ook nu is for meel nog geen sprake van een scheuring, maar de interne strijd is er niet minder om en ook de kiezers haken af. Overigens is het zeer de f0f of de combinatie EVP-g Scholten-Dijkman na de»Q£ kiezingen nog in de Kamè rugkeert. Een andere, T. I progressief noemende pt d« D'66, komt niet in aanmeen a voor de samenwerking djn. CPN op het oog heeft. Oerm Democraten voelen daariedsi ter niets voor zodat de lust, van beide kanten ontbreiiqu Het lijkt er dan ook voerja nog op dat de CPN een i)nge nastreeft. Dit zal ook wt. P reden zijn geweest vooJera voorstel van het partijbelaat aan het congres om op eepns schikt moment in 190pn- CPN-achterban opnieuw sse: een te roepen en rapport 11 ee brengen over de initiati(ikk die men wil ontplooien. De toekomst van de CPN jerr zeker in direct verband inês het recente verleden. En 1 over leven binnen de CPN de nodige trauma's. Het pi bestuur erkent in een ve. -« aan de achterban ruiterlijl^J^ men de interne meningr schillen niet goed heeft L nen beheersen. Men sprer van een „polarisatie binne p*"*' gü Meerderheid e u „Niet voorkomen kon wopaa dat vele mensen teleurgefrn van de partij afhaakten et? C het beeld van de partij 4 b< bepaald wordt door menfcn verschillen en ruzies. moet vastgesteld wordend- de samenhang in de CPK het functioneren van I partijorganisatie als mi« m daartoe, schade onderv* Het partijbestuur slaagdt onvoldoende in om als a stuurlijk en politiek cenr van de partij te functionl en zich als collectief in te: ten voor de uitvoering t meerderheidsbesluiten. de partij en daarbuiten lev. dit onduidelijke situaties i aldus het CPN-bestuur. Om in deze situatie vert- Ting te brengen zal het il staande congres zijn mé moeten geven over een ai voorstellen van het bes( Centraal daarin staat de ling dat het partijbestuur! weerspiegeling moet zijn' alle geledingen in de part dat het bestuur meerderh( besluiten van de partij uit te voeren. Het zal een „werkbestfiü moeten zijn dat zich rich_ besluiten over politieke hl lijnen en de uitvoering van. Om de partij-orgai te versterken dient er bi de CPN een regelmatig tionerend „districtenovi te komen ter bevorderii de partijdemocratie en ht wisselen van informatie. - Overigens zal een district verleg alleen plaatsvinden der supervisie van het best a Om het gekrakeel van derheden in de partij iflri hand te houden zal hetM gres moeten beslissen, d^| het overleg over mindert^ standpunten altijd rekg) moet worden gehouden m^cc opvatting van de meerdelfe e in de partij. rac Conclusie: de koers naarlyle nieuwing wordt voortgns ook al is er niet veel zichen resultaat, en de mindeifc binnen de partij die het urn niet mee eens is wordjrnk mond gesnoerd. Ongetwfen- zal de meerderheid vanrijn CPN-aanhang op het phtu congres met deze lijn insieic men. Maar het staat nog Mne< zien of de CPN daardoor ten kiezers zal weten te vergiiet CAREL GOSEIftoi

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4